Що можна використовувати замість керамзиту для дренажу

Авторadmin

Що можна використовувати замість керамзиту для дренажу

Зміст:

Дренаж для квітів: з чого зробити, як використовувати, чим замінити?

Здоровий зовнішній вигляд і пахуче цвітіння домашніх рослин знаходяться в прямій залежності від того, чи покладено в посадковій одиниці дренаж. Адже безліч різноманітних видів кольорів схожі в одному – їм шкідлива зайва волога, рослини хворіють, погано ростуть, а деякі гинуть. Що таке дренаж для кольорів і з чого можна його зробити, розглянуто в цій статті.

  • Що таке дренаж і для чого потрібен
  • Навіщо робити отвори в горщику
  • Керамзит для дренажу
  • Керамічні черепки
  • Вермікуліт і перліт
  • Мох сфагнум.
  • Деревне вугілля
  • Чим замінити дренаж для кольорів
  • Дренаж для кімнатних рослин за правилами
  • Навіщо потрібен і що собою являє дренаж?
  • Який буває дренаж для кімнатних рослин?
  • Інші елементи дренажної системи
  • 5 кроків до ідеального дренажу для рослин своїми руками
  • Як зробити дренаж для кімнатних рослин своїми руками
  • Що таке дренаж для кімнатних рослин?
  • Що можна використовувати в якості дренажу в домашніх умовах?

Що таке дренаж і для чого потрібен

Більшості кімнатних рослин потрібен такий склад ґрунту, який би забезпечував приблизно 15% повітря, 50% твердих частинок і 35% води. Тільки правильно влаштований дренажний шар може створити такі оптимальні умови.

Це пояснюється тим, що при надлишковому поливі витісняються ті самі відсотки утримання повітря, що життєво необхідні кольорам. Коли в ґрунті відсутній кисень, починається розвиток хвороботворних бактерій, коренева система загниває, квітку починає в’янути.

Дренаж для кольорів, фото різноманітних видів якого представлено в статті, якраз і забезпечує відхід зайвої вологи і вентиляцію коріння.

Для укладання дренажного шару можна використовувати різні матеріали, такі як гравій, пінопласт або будь-яка синтетика, керамзит, мох, щебінь, деревне вугілля, бита цегла, річковий пісок, торф та інші. Далі будуть більш детально розглянуті найбільш часто використовувані матеріали.

Важливою якістю дренажу є хороша пропускна здатність для води, хімічна інертність, стійкість до загнивання і цвілювання.

Дренаж для квітів має різні фракції, які підбираються залежно від рослин.

Навіщо робити отвори в горщику

Крім підібраного матеріалу для дренажу важливо знайти хорошу посадкову ємність. При купівлі такої ємності потрібно звернути увагу, чи є в ній дренажні отвори, а також як вони розташовані і які мають розміри.

Якщо вони виявляться занадто малі, то зайва волога буде відходити повільно, а якщо великі – занадто швидко. Тому важливо підібрати ємність, яка підійде для посадки конкретної квітки.

У разі якщо дірочок немає зовсім або вони дуже маленькі, застосувавши домашні прилади у вигляді сверлу і дрелі, можна зробити дренаж для кольорів своїми руками – підкоригувати або просверлити отвори.

Так, наприклад, для кактусів, суккулентів і деяких орхідей необхідний швидкий відхід рідини. Тому для них підійде маленький горщик з невеликими отворами і пористий грунт.

А для рослин, що ростуть у постійній вологі, важливо підібрати ємність з мінімумом маленьких отворів і щільний грунт.

Керамзит для дренажу

Керамзит – це обпалена глина з пористою внутрішньою структурою. Коли виникає питання про те, з чого зробити дренаж для кольорів, насамперед згадують про керамзит, оскільки він є найбільш підходящим для цих цілей.

Цей матеріал застосовується і в будівництві як утеплювач і звукоізолятор. У квітникарстві використовується середньо- і дрібнофракційний керамзит. Головною його перевагою є легкість і здатність вбирати зайву вологу. Коли її не вистачає, керамзит віддає воду знову в грунт.

Це хімічно нейтральний матеріал, без запаху. Використовуватися може багато разів, приблизно через шість років розсипається в ґрунт.

Великим рослинам для дренажу підійде середньофракційний (2 см діаметром) керамзит, на який зверху насипається пісок. Потрібно стежити, щоб розмір отвору в горщику був менше фракції дренажного матеріалу. Оптимальний шар дренажу становить близько 2 см. Якщо вирішено використовувати ємність без отворів, то шар керамзиту повинен досягати 5 см.

Керамічні черепки

Якщо керамзиту немає в продажу, то виникає питання про те, чим можна замінити дренаж для кольорів. Для цих цілей відмінно послужить такий матеріал, як кераміка.

Для пристрою такого виду дренажу на отвори в горщику необхідно покласти великі черепки випуклою стороною вгору або кілька маленьких шматочків. Потім, якщо ємність маленька, насипати півторасантиметровий шар очищеного великофракційного піску, і п’ятисантиметровий – якщо велика. Зверху насипається шар землі, і висаджується рослина.

Недоліком даного матеріалу є небезпека пошкодження коріння гострими сторонами. Не варто використовувати занадто великі черепки, оскільки через них буде прокидатися пісок.

Вермікуліт і перліт

Відмінним дренажним матеріалом служать гранули вермікуліту і перліту.

Вермікуліт проводиться шляхом нагрівання глини до дуже високих температур, в результаті якого мінерали спресовуються один з іншим, як чешуйки. За зовнішнім виглядом цей дренаж нагадує частини пробкової або деревної стружки, він легкий, інертний, не шкодить рослинам.

Перліт є пружним кремнеземом вулканічного походження і виглядає як гранули сірого або білого кольору.

Обидва матеріали мають властивість вбирати в себе вологу з розчиненими в ній мінерально-органічними речовинами, а потім у міру потреби повертати їх у ґрунт.

Недоліком цього виду дренажу є висока ціна.

Мох сфагнум.

Багато квітникарів використовують як дренажний матеріал чистий мох сфагнум. Цей натуральний матеріал добре тримає вологу, а коли потрібно, вода з нього переходить назад у ґрунт. Крім цього, мох наділений оздоровлюючими і дезінфікуючими якостями.

Ростить мох на заболочених або дуже вологих лісових грунтах. Його можна побачити у вигляді м’яких стебельків світло-зеленого забарвлення, від яких у всі сторони стирчать голчасті м’які листочки.

Заготовляють його в будь-який сезон, але краще робити це восени, що дасть можливість довше і краще зберегти матеріал при транспортуванні.

Перед тим як використовувати дренаж для квітів у вигляді мха, його на півгодини заливають теплою, до 45 ° С водою. Це потрібно і для насичення вологою, і для позбавлення комах, які причепилися.

Зберігати мох необхідно в незапечатаному поліетилені для дихання і в прохолодному місці, можна в морозилці. При розморожуванні матеріал не втрачає свої якості.

Єдиним мінусом цього дренажу є важкодоступність, оскільки він не завжди буває в продажу.

Деревне вугілля

Добре підходить для дренування ґрунту деревне вугілля, виконуючи функції природного добрива і антисептика, не тільки запобігаючи гнилим процесам, але й адсорбуючи солі і регулюючи насиченість ґрунту вологою.

Як і багато хто, деревнокутний дренаж для квітів чудово вбирає і утримує рідину і мінеральні речовини до того моменту, коли грунт висихає і йому потрібне зволоження. Деревне вугілля – це нейтральне, пористе, інертне і легке матеріал.

Для дренування його викладають на дно вазона для кольорів шаром у 2 см. Фракції бажано брати великі або такі, що не пройдуть крізь дренажні отвори горщика.

Чим замінити дренаж для кольорів

Якщо під рукою під час висадки або пересадки рослини не виявилося нічого з перерахованих вище видів дренажу, можна використовувати що-небудь з підручних матеріалів. Головне, щоб вони не шкодили рослині, не пошкоджували її коріння і не були схильні до процесів цвілювання або гниття.

Непоганим дренажем можуть послужити некрупні фракції щебеню і гравію. Недоліком буде виняткова тяжкість вазона з таким дренажем. Він підійде для невеликих горщиків або великих вазонів з рідко пересаджуваними рослинами, які не пересуваються з місця на місце.

Альтернативним варіантом може стати дрібний акваріумний камінь, який підходить не тільки як дренажний матеріал, але і в якості прикраси поверхні землі. Але його вартість зазвичай дуже висока.

Часто на горищах або в коморах пиляться коробки з упаковкою з пінопласту з-під апаратури або побутової техніки. Виявляється, цей матеріал також підійде як дренаж для квітів. Він легкий, не вбирає воду, не деформується і не розкладається, не токсичний, не має запаху. Добре використовується для важких керамічних вазонів. Зайва волога стікає по ньому в піддон. Для дренажного шару цей матеріал нарізають на кубики і викладають на дні двосантиметровим шаром. Мінусом пінопласту є те, що з плином часу коріння рослин оплітає його і при пересадці виникає небезпека пошкодження кореневої системи квітів.

Ще одним варіантом може послужити бита глиняна цегла. При виготовленні в глину домішуються різні добавки, що покращують якість, і відбувається випалювання. Тому виходить міцний природний матеріал, який добре вбирає зайву рідину. Основним недоліком можна назвати те, що бита цегла має гострі краї, що сприяють пошкодженню коріння. Перед закладкою у вазони бажано шматочки цегли підточити. Також краще використовувати шматочки білої силікатної цегли, оскільки у неї більш виражені дренажні властивості, ніж у червоного керамічного.

Дренаж для кімнатних рослин за правилами

Немає жодної кімнатної рослини, яку можна було б вирощувати без дренажу. Навіть найбільш вологолюбні культури, що не стоять сирості, все одно вимагають закладки на дно ємностей при посадці і пересадці спеціального шару. Та й без дренажу, що відповідає за водопроникність і повітропроникність ґрунту, ефективний розподіл і відтік води, не обійтися, який би субстрат ви не використовували. З правильного вибору дренажної системи починається створення комфортних умов. І роль відіграють не тільки самі матеріали, а й висота шару.

Дренаж для кімнатних рослин. © praisaeng

Навіщо потрібен і що собою являє дренаж?

Зрозуміти, чому дренаж так важливий для кімнатних рослин, легко: без дренажу ґрунт ущільнюється, нерівномірно просихає, виникають ділянки з надмірним зволоженням, які поступово закисають і призводять до загнивання коріння. Поширення шкідників і захворювань, порушення рівномірності зволоження і нормального відтоку води, ущільнення ґрунту і відсутність повітропроникності, анаеробне середовище для розвитку – тільки деякі з факторів, які можна попередити закладкою дренажу на дно ємностей.

Дренаж – система дренування ґрунту, що підтримує комфортну важливість субстрату для кожної кімнатної рослини. Фактично, це просто шар крупнозернистих або великофракційних матеріалів на дні горщика, який забезпечує оптимальний відтік води і повітропроникність ґрунту. Про останню часто забувають, адже вона важлива не в меншій мірі, ніж правильний режим поливів. Повітрообмінна функція дренажу дозволяє корінню і всій рослині нормально дихати. Функціонує дренаж саме як повноцінна система із забезпечення водо- і повітропроникності, і недооцінювати її важливість не варто.

Який буває дренаж для кімнатних рослин?

Фактично, для дренажу можна використовувати будь-який великофракційний або крупнозернистий матеріал, який не вступає в хімічні реакції при намоканні, стійкий до руйнування, ущільнення, загнивання, добре пропускає воду. Зазвичай для дренажу використовують:

  1. Натуральні або близькі до них матеріали – черепки від керамічних виробів, гальку, гравій, щебінь, цегляну крихту.
  2. Спеціально призначені для дренажу матеріали – вермікуліт, агроперліт і дренажний керамзит з фрагментами однорідного розміру, стерильні, що пройшли спеціальну обробку. Їх продають у садових центрах і квіткових лавках. Вони крім здатності оптимально пропускати вологу володіють ще й захисними властивостями, очищають ґрунт від токсинів і солей важких металів.
  3. Якщо «кам’яного» дренажу немає, його замінюють на пінопласт і його аналоги. Крім функції дренажу він чудово виконує ще й роль захисту від переохолодження земляного кома (але через труднощі відділення від коріння, погане пропускання води використовувати цей варіант можна лише в крайньому випадку).

Дренаж для кімнатних рослин. © BootsNGus

Інші елементи дренажної системи

До дренажної системи крім шару сипучих матеріалів варто також віднести:

  • дренажні отвори самої ємності;
  • розпушуючі добавки до субстрату, які надають йому легку рихлу текстуру, не дають ґрунту надмірно ущільнюватися.

Вони функціонують в одній системі і однаково важливі для забезпечення оптимальних умов. При вирощуванні на гідропоніці дренаж повністю замінює субстрат для вирощування, фактично вся технологія є дренажною.

Але навіть на гідропоніці дренажні отвори ємності не втрачають свого значення, адже і при ідеальному дренажному шарі недостатній відтік води з самої ємності зведе нанівець всі зусилля.

У горщиках і різноманітних кашпо, наскільки б привабливими і стильними вони не були, обов’язково має бути хоча б один дренажний отвір. Але зазвичай оптимальний розмір і кількість отворів підбирають для кожної рослини і кожної ємності індивідуально

У пластикових або полімерних горщиках отвори легко виконати самостійно, а от при купівлі керамічних і теракотових горщиків потрібно оцінювати дренажні здібності горщиків більш уважно. Для будь-якого контейнера для кімнатних рослин необхідні такі дренажні отвори, які дозволять воді вільно стікати, не будуть забиватися грунтом і корінням, але і не дадуть субстрату і фрагментам дренажу випадати з горщика.

Мінімальні розміри для отворів для стоку води – від 0,5 см. Отвори більше 1 см потрібно прикривати сіткою. А ось кількість підібрати складніше: для високих ємностей потрібні від 5 рівномірно розподілених отворів, які дозволять ґрунту просихати рівномірно в нижній частині, а для широких і невисоких горщиків достатньо одного великого отвору. Для орхідей та інших епіфітів вибирають «діряві» горщики, з численними отворами на дні і стінках.

У дні горщика виконайте отвори для стоку води. © purple sprout Викладіть необхідний шар дренажу. © purple sprout Заповніть об “єм горщика ґрунтом, що залишився. © purple sprout

5 кроків до ідеального дренажу для рослин своїми руками

1. Дренажний шар обов’язково змінюють або створюють при будь-якій посадці і пересадці рослин, в тому числі і при екстрених процедурах. Кожен раз потрібно створювати повністю новий шар з чистих матеріалів. Якщо ви використовуєте керамзит або кам’яну крихту, то їх можна промити, продезінфікувати і обсушити, а потім використовувати для інших культур (максимальний термін служби – 6 років). Але для кожної конкретної рослини дренаж обов’язково створюють наново.

2. Підбирайте висоту дренажного шару під вимоги конкретної рослини. Якщо в рекомендаціях не вказано, який дренаж необхідний, закладайте низький або середній дренаж, якщо є точні вказівки – слідуйте ім. Звичайний шар дренажу – це прошарок висотою від 1 до 3 см, середній – від 4 до 5 см, високий – не менше 5 см.

3. Скоригуйте висоту дренажу після огляду ємності та її дренажних отворів. Якщо у вашому кашпо тільки одне, але хороший дренажний отвір, то мінімальну висоту дренажу потрібно підвищити до 3 см. Якщо отвори дуже маленькі, але дренаж можна закласти тільки високий, від 5 см до? висоти ємності. А якщо дренажні отвори численні і великі, то можна обмежитися дренажем висотою і в 1 см.

Кімнатна рослина в горщику з дренажем. © purple sprout

4. Перед тим, як приступати до пересадки рослини і закладання дренажу, переконайтеся в чистоті інструментів і самих матеріалів. Дренаж насипайте не заздалегідь, а перед безпосередньою посадкою. Він повинен бути сухим, якщо ви використовували його раніше – попереднє вимитим і продезінфікованим. Горщики також повинні бути чистими і сухими. Перевірте інструкції до купівельного дренажу: деякі види спеціального керамзиту, вермікуліту і перліту до закладки потрібно напитати вологою. У такому випадку замочіть дренаж заздалегідь у чистій м’якій воді.

5. У підготовлені горщики потрібно просто насипати шар обраного дренажу, перевіряючи висоту. Для того щоб дренаж розташувався рівномірно і правильно, горщик потрібно простукати з боків і злегка потрясти. Якщо ви використовували досить дрібний дренаж, то зверху на нього насипте тонкий шар субстрата перед безпосередньою посадкою. Для великофрагментарного дренажу (керамзиту, черепків, битої цегли, щебеню великих фракцій) насипають не грунт, а крупнозернистий чистий пісок. Ви повинні повністю закрити шар дренажу, розрівняти пісок або ґрунт. Після цього можете приступати до безпосередньої перевалки або посадки кімнатних рослин.

Як зробити дренаж для кімнатних рослин своїми руками

Дотримання агротехнічних правил необхідне для нормального розвитку і сільськогосподарських культур, і кімнатних рослин. Також певні вимоги пред’являються до складу ґрунту, такого важливого для кореневої системи домашніх кольорів.

Для чого потрібен дренаж. Який матеріал використовується і правильне укладання дренажного шару. Все те розгляньмо в цій статті.

Що таке дренаж для кімнатних рослин?

Для нормальної життєдіяльності кореневої системи кімнатним рослинам потрібен грунт, що містить близько 50% обсягу твердих частинок, 35% вологи і 15% пустот, заповнених повітрям. Забезпечити ці умови можна тільки шляхом створення дренажного шару з великофракційного матеріалу.

Відсутність повітря в ґрунті – сприятливі умови для розмноження грибів і бактерій, що викликають гниття коріння і подальше пригнічення рослини.

Ще одна функція дренажу – забезпечення швидкого відтоку надлишку води при поливі. Особливо важлива ця умова для рослин, які не переносять надмірної вологи.

Що можна використовувати в якості дренажу в домашніх умовах?

Для дренажування ґрунту підійде будь-який великофракційний матеріал, нейтральний хімічно, стійкий до гниття і руйнування, а також не ущільнюється з часом.

Такими характеристиками володіють такі матеріали:

Що таке дренаж для кімнатних рослин

Здоровий зовнішній вигляд і пахуче цвітіння домашніх рослин знаходяться в прямій залежності від того, чи покладено в посадковій одиниці дренаж. Адже безліч різноманітних видів кольорів схожі в одному – їм шкідлива зайва волога, рослини хворіють, погано ростуть, а деякі гинуть. Що таке дренаж для кольорів і з чого можна його зробити, розглянуто в цій статті.

  • Що таке дренаж і для чого потрібен
  • Навіщо робити отвори в горщику
  • Керамзит для дренажу
  • Керамічні черепки
  • Вермікуліт і перліт
  • Мох сфагнум.
  • Деревне вугілля
  • Чим замінити дренаж для кольорів
  • Так яка необхідність дренажу?
  • Навіщо потрібні отвори в горщику?
  • Які використовувати матеріали для дренажу
  • Використання керамзиту для дренажу кольорів
  • Інші матеріали як дренаж
  • Правильний пристрій дренажу домашніх рослин
  • Висота дренажного шару
  • Матеріали
  • Керамзит
  • Бита цегла
  • Глиняні черепки, осколки керамічного посуду
  • Пінопласт
  • Галька, щебінь, гравій
  • Вугілля
  • Вермікуліт і перліт
  • Поширені помилки

Що таке дренаж і для чого потрібен

Більшості кімнатних рослин потрібен такий склад ґрунту, який би забезпечував приблизно 15% повітря, 50% твердих частинок і 35% води. Лише правильно влаштований дренажний шар може створити такі оптимальні умови “. >

Це пояснюється тим, що при надлишковому поливі витісняються ті самі відсотки утримання повітря, що життєво необхідні кольорам. Коли в ґрунті відсутній кисень, починається розвиток хвороботворних бактерій, коренева система загниває, квітку починає в’янути.

Дренаж для кольорів, фото різноманітних видів якого представлено в статті, якраз і забезпечує відхід зайвої вологи і вентиляцію коріння.

Для укладання дренажного шару можна використовувати різні матеріали, такі як гравій, пінопласт або будь-яка синтетика, керамзит, мох, щебінь, деревне вугілля, бита цегла, річковий пісок, торф та інші. Далі будуть більш детально розглянуті найбільш часто використовувані матеріали.

Важливою якістю дренажу є хороша пропускна здатність для води, хімічна інертність, стійкість до загнивання і цвілювання.

Дренаж для квітів має різні фракції, які підбираються залежно від рослин.

Навіщо робити отвори в горщику

Крім підібраного матеріалу для дренажу важливо знайти хорошу посадкову ємність. При купівлі такої ємності потрібно звернути увагу, чи є в ній дренажні отвори, а також як вони розташовані і які мають розміри “. >

Якщо вони виявляться занадто малі, то зайва волога буде відходити повільно, а якщо великі – занадто швидко. Тому важливо підібрати ємність, яка підійде для посадки конкретної квітки.

У разі якщо дірочок немає зовсім або вони дуже маленькі, застосувавши домашні прилади у вигляді сверлу і дрелі, можна зробити дренаж для кольорів своїми руками – підкоригувати або просверлити отвори.

Так, наприклад, для кактусів, суккулентів і деяких орхідей необхідний швидкий відхід рідини. Тому для них підійде маленький горщик з невеликими отворами і пористий грунт.

А для рослин, що ростуть у постійній вологі, важливо підібрати ємність з мінімумом маленьких отворів і щільний грунт.

Керамзит для дренажу

Керамзит – це обпалена глина з пористою внутрішньою структурою. Коли виникає питання про те, з чого зробити дренаж для кольорів, насамперед згадують про керамзит, оскільки він є найбільш підходящим для цих цілей “. >

Цей матеріал застосовується і в будівництві як утеплювач і звукоізолятор. У квітникарстві використовується середньо- і дрібнофракційний керамзит. Головною його перевагою є легкість і здатність вбирати зайву вологу. Коли її не вистачає, керамзит віддає воду знову в грунт.

Це хімічно нейтральний матеріал, без запаху. Використовуватися може багато разів, приблизно через шість років розсипається в ґрунт.

Великим рослинам для дренажу підійде середньофракційний (2 см діаметром) керамзит, на який зверху насипається пісок. Потрібно стежити, щоб розмір отвору в горщику був менше фракції дренажного матеріалу. Оптимальний шар дренажу становить близько 2 см. Якщо вирішено використовувати ємність без отворів, то шар керамзиту повинен досягати 5 см.

Керамічні черепки

Якщо керамзиту немає в продажу, то виникає питання про те, чим можна замінити дренаж для кольорів. Для цих цілей відмінно послужить такий матеріал, як кераміка.

Для пристрою такого виду дренажу на отвори в горщику необхідно покласти великі черепки випуклою стороною вгору або кілька маленьких шматочків. Потім, якщо ємність маленька, насипати півторасантиметровий шар очищеного великофракційного піску, і п’ятисантиметровий – якщо велика. Зверху насипається шар землі, і висаджується рослина.

Недоліком даного матеріалу є небезпека пошкодження коріння гострими сторонами. Не варто використовувати занадто великі черепки, оскільки через них буде прокидатися пісок.

Вермікуліт і перліт

Відмінним дренажним матеріалом служать гранули вермікуліту і перліту.

Вермікуліт проводиться шляхом нагрівання глини до дуже високих температур, в результаті якого мінерали спресовуються один з іншим, як чешуйки. За зовнішнім виглядом цей дренаж нагадує частини пробкової або деревної стружки, він легкий, інертний, не шкодить рослинам.

Перліт є пружним кремнеземом вулканічного походження і виглядає як гранули сірого або білого кольору.

Обидва матеріали мають властивість вбирати в себе вологу з розчиненими в ній мінерально-органічними речовинами, а потім у міру потреби повертати їх у ґрунт.

Недоліком цього виду дренажу є висока ціна.

Мох сфагнум.

Багато квітникарів використовують як дренажний матеріал чистий мох сфагнум. Цей натуральний матеріал добре тримає вологу, а коли потрібно, вода з нього переходить назад у ґрунт. Крім цього, мох наділений оздоровлюючими і дезінфікуючими якостями.

Ростить мох на заболочених або дуже вологих лісових грунтах. Його можна побачити у вигляді м’яких стебельків світло-зеленого забарвлення, від яких у всі сторони стирчать голчасті м’які листочки.

Заготовляють його в будь-який сезон, але краще робити це восени, що дасть можливість довше і краще зберегти матеріал при транспортуванні.

Перед тим як використовувати дренаж для квітів у вигляді мха, його на півгодини заливають теплою, до 45 ° С водою. Це потрібно і для насичення вологою, і для позбавлення комах, які причепилися.

Зберігати мох необхідно в незапечатаному поліетилені для дихання і в прохолодному місці, можна в морозилці. При розморожуванні матеріал не втрачає свої якості.

Єдиним мінусом цього дренажу є важкодоступність, оскільки він не завжди буває в продажу.

Деревне вугілля

Добре підходить для дренування ґрунту деревне вугілля, виконуючи функції природного добрива і антисептика, не тільки запобігаючи гнилим процесам, але й адсорбуючи солі і регулюючи насиченість ґрунту вологою “. >

Як і багато хто, деревнокутний дренаж для квітів чудово вбирає і утримує рідину і мінеральні речовини до того моменту, коли грунт висихає і йому потрібне зволоження. Деревне вугілля – це нейтральне, пористе, інертне і легке матеріал.

Для дренування його викладають на дно вазона для кольорів шаром у 2 см. Фракції бажано брати великі або такі, що не пройдуть крізь дренажні отвори горщика.

Чим замінити дренаж для кольорів

Якщо під рукою під час висадки або пересадки рослини не виявилося нічого з перерахованих вище видів дренажу, можна використовувати що-небудь з підручних матеріалів. Головне, щоб вони не шкодили рослині, не пошкоджували її коріння і не були схильні до процесів цвілювання або гниття “. >

Непоганим дренажем можуть послужити некрупні фракції щебеню і гравію. Недоліком буде виняткова тяжкість вазона з таким дренажем. Він підійде для невеликих горщиків або великих вазонів з рідко пересаджуваними рослинами, які не пересуваються з місця на місце.

Альтернативним варіантом може стати дрібний акваріумний камінь, який підходить не тільки як дренажний матеріал, але і в якості прикраси поверхні землі. Але його вартість зазвичай дуже висока.

Часто на горищах або в коморах пиляться коробки з упаковкою з пінопласту з-під апаратури або побутової техніки. Виявляється, цей матеріал також підійде як дренаж для квітів. Він легкий, не вбирає воду, не деформується і не розкладається, не токсичний, не має запаху. Добре використовується для важких керамічних вазонів. Зайва волога стікає по ньому в піддон. Для дренажного шару цей матеріал нарізають на кубики і викладають на дні двосантиметровим шаром. Мінусом пінопласту є те, що з плином часу коріння рослин оплітає його і при пересадці виникає небезпека пошкодження кореневої системи квітів.

Ще одним варіантом може послужити бита глиняна цегла. При виготовленні в глину домішуються різні добавки, що покращують якість, і відбувається випалювання. Тому виходить міцний природний матеріал, який добре вбирає зайву рідину. Основним недоліком можна назвати те, що бита цегла має гострі краї, що сприяють пошкодженню коріння. Перед закладкою у вазони бажано шматочки цегли підточити. Також краще використовувати шматочки білої силікатної цегли, оскільки у неї більш виражені дренажні властивості, ніж у червоного керамічного.

Дренажем називають систему виведення води через ґрунт, в якому росте рослина. Навіщо він потрібен? Відповідь на це питання проста: будь-яка кімнатна рослина для успішного зростання повинна дихати. Якщо полив рясний, вода витісняє з ґрунту повітря, що стає причиною розмноження бактерій. Відсутність кисню в ґрунті може стати причиною загнивання коріння. Отже, дренаж для квітів призначений для того, щоб відводити води з горщика і давати всім частинам рослини (особливо корінням) дихати.

Дренаж потрібен абсолютно всім кімнатним рослинам. Йому потрібно приділити стільки ж уваги, скільки і більш звичним добриву, освітленню або поливу.

Вибір дренажу безпосередньо залежить від матеріалу та форми горщика, його розміру, а також розміру та форми спеціальних отворів у дні. При виборі горщика для кімнатної рослини зверніть увагу саме на отвори. Пам’ятайте, що чим вище і вже горщик, тим довше просихає ґрунт.

Незважаючи на те що дренаж для кольорів повинен мати місце в будь-якому випадку, існують різні системи дренування. Так, наприклад, кактуси та орхідеї вимагають систему швидкого дренажу, через що для них вибирають горщики з великою кількістю отворів. Горщик при цьому наповнюється пористим субстратом. Рослини, які потребують постійного зволоження коріння, висаджуються в горщики з меншою кількістю отворів.

Потреба у зволоженні у кожної кімнатної квітки різна, проте всі вони люблять кисень. Щоб отвори не закупорювалися землею, на дно викладаються великі камінці, які дозволяють воді витекти через дірки.

Що може бути використано як дренаж для кольорів?

Варіантів дуже багато. Серед головних вимог до дренажу – хімічна інертність, стійкість до цвілі, гнили, хороша здатність пропускати воду. Під ці критерії підходить величезна кількість матеріалів: і гравій, і щебінь, і керамічні черепки, і керамзит, і бита цегла. Сьогодні в цих цілях використовуються і різні синтетичні матеріали (наприклад, пінопласт). Отже, у горщик з отворами кладуть приблизно один сантиметр дренажного шару, а тільки потім землю, куди рослина і висаджується.

Найпоширеніший дренаж для кімнатних кольорів – керамзит. Його можна придбати в будь-якому квітковому магазині, хоча відноситься він більше до будівельних матеріалів. Керамзит може бути різних розмірів, вибір яких залежить від розміру горщика, квітки та інших характеристик.

Друге місце за популярністю займає керамічний дренаж для квітів. Він являє собою черепки глиняного посуду, які викладаються на дно випуклою стороною кверху. На керамічний дренаж викладається шар піску, і тільки потім земля.

Пінопласт – легкий матеріал, який також відповідає всім вимогам. Його не потрібно купувати: напевно у вас вдома заваляється упаковка з-під якоїсь техніки, і ви зможете зробити дренаж для квітів своїми руками.

Дуже часто використовують щебінь, гравій і биту цеглу, оскільки ці матеріали натуральні і стійкі до пошкоджень.

Отже, правильний вибір дренажу впливає на те, як себе буде відчувати кімнатна рослина. Поставтеся до цього серйозно, звернувши увагу на всі тонкощі, включаючи отвори в горщику, розмір каменів, форму горщика та інші моменти, позначені вище.

Так яка необхідність дренажу?

Здоров’я кімнатних рослин безпосередньо залежить від наявності дренажу. Багато видів кольорів просто не переносять наявності постійної вологи в кореневій системі, а деякі можуть загинути від зайвої вологості.

Так велика частина квітів вимагає, щоб склад ґрунту був з 15% повітря, 35% води і 50% твердих частинок. Саме тому потрібно передбачити спеціальний дренаж, який може допомогти створити оптимальні умови для квітки.

Надлишковий полив витісняє ті 15% повітря, які так необхідні рослинам. У середовищі без кисню починають розвиватися згубні бактерії. Що сприяє загниванню коріння, сама квітка в’яне. Дренаж просто необхідний, оскільки тільки так може піти зайва вода, а коріння рослини дихати.

Бузок посадка і відхід – що ви знаєте про це?

Якими рослинами можна закрити альтанку? Відповідь тут.

Навіщо потрібні отвори в горщику?

Мало забезпечити дренаж квітам, потрібно і правильно розташувати отвори, адже саме вони забезпечать відтік вологи з ґрунту.

Занадто маленькі отвори не дозволять піти зайвій воді. Якщо отвори надто широкі, може бути брак вологості.

Тому при купівлі горщика зверніть увагу на розміри дренажних отворів. Крім цього слід підбирати такі горщики і з такими отворами, які забезпечать оптимальні умови саме для вашого виду квітки.

Так кактусам, суккулентам, деяким видам орхідей потрібен швидкий дренаж. Для цих цілей буде до речі купівля маленького горщика з маленькими отворами і пористим субстратом.

Рослини, які люблять постійну вологу, підбирайте щільний субстрат з мінімальною кількістю отворів.

Які використовувати матеріали для дренажу

Важливо знати, що дренаж для квітів повинен пропускати воду, бути хімічно інертним, не загнивати і не цвілити.

Тому в якості дренажу підійдуть наступні матеріали: бита цегла, керамічні черепки, щебінь, гравій, керамзит, будь-який синтетичний матеріал (наприклад, пінопласт).

Будь-який дренажний матеріал для квітів повинен відповідати наступним вимогам: не пошкоджувати коріння, не гнити і не пліснявіти.

Іноді використовують деревне березове вугілля, пісок річковий, торф. Для деяких видів рослин підійде мох-сфагнум, з дезінфікуючими властивостями (часто використовується при вирощуванні орхідей).

Для різних видів рослин використовують дрібні, середні та великі фракції різних матеріалів.

Найбільш популярний матеріал для дренажу – керамзит, розглянемо його як дренажний матеріал детальніше.

Використання керамзиту для дренажу кольорів

Керамзит – це обпалена глина, що має пористу структуру, його можна придбати у всіх квіткових магазинах.

Керамзит використовується і в будівництві як утеплювач і звукоізоляційний матеріал. Середньої і дрібної фракції часто застосуємо і в квітникарстві.

Для великих рослин підбирається керамзит середньої фракції – до 2 см у діаметрі. Зверху підсипається шар піску.

Термін придатності – 5-6 років, після він перетворюється на ґрунт, тому його потрібно періодично змінювати.

Головна перевага полягає не тільки у відведенні зайвої вологи, а й у вбранні її в себе.

Орхідея Фаленопсіс і догляд за нею – детальна інструкція.

Яке застосування має кизильник горизонтального на ділянці? Читайте відповідь.

Інші матеріали як дренаж

Часто використовуються керамічні черепки. Зверху також присипається пісок. Надто великі черепки не рекомендується використовувати, оскільки пісок прокидається крізь них.

Биту цеглу слід застосовувати як дренажний матеріал дуже обережно. Гострі краї можуть пошкодити коріння. Біла силікатна цегла на відміну від глиняного червоного може вбирати і утримувати вологу в своїй структурі і віддавати її в міру висихання.

Пінопласт також непоганий дренажний матеріал. Підійдуть і старі упаковки. Істотний недолік полягає у ворожнечі з плином часу коріння кольорів в його структуру. Тому при пересадці можна легко травмувати коріння рослин.

Крім перерахованих вище матеріалів, існує безліч інших. При використанні будь-якого дренажного матеріалу слід стежити за тим, щоб коріння квітів не пошкоджувалося, сам матеріал не був схильний до гниття, пліснявіння.

При дотриманні рекомендацій вашим рослинам буде забезпечений комфорт, отже, вони завжди будуть здоровими і привабливими.

Правильний пристрій дренажу домашніх рослин

Від того, наскільки вірно квіткар організував систему дренажу, залежить, в кінцевому підсумку, здоров’я і навіть життя зеленого вихованця. Важливо звернути увагу як на саму ємність для висадки, так і на висоту і склад дренажного шару. Давайте розберемося з цими нюансами детальніше.

Висота дренажного шару

Висота шару, головне призначення якого – правильне водовідведення, залежить і від рослини і від посуду, обраного для висадки.

Як відомо, плошки для рослин можуть бути різної форми, від вузьких і високих, до широких і низьких. Висота дренажу безпосередньо залежить від форми ємності. Так у високих вузьких горщиках ґрунт просихає повільно, відповідно в ємностях цього типу шар дренажу повинен бути досить об’ємним (4-6 см). Низькі і широкі плошки, навпаки, передбачають велику площу поверхні ґрунту, через яку йде повітрообмін. Тому дренаж в цьому випадку може бути трохи менше (1,5-2 см). У стандартних плошках, висота та діаметр верхнього кільця яких збігаються, звичайний розмір водовідвідного шару – близько 3 см.

Вищенаведені розміри застосовні тільки для посуду середнього розміру, тому слід зробити поправку на місткість ємності для висадки рослини. Загалом висота дренажного шару у високих і вузьких горщиках повинна становити 1/3 або 1/4 від усього обсягу, в низьких і широких – 1/8, а в стандартних – 1/5 або 1/6.

Висота водовідвідного шару залежно від розмірів горщика

Важливий і матеріал, з якого виготовлено квітковий посуд. Відомо, що необпалена глина має пористу структуру, що пропускає повітря. У таких горщиках коріння рослини отримають достатню кількість кисню, тому дренажний шар може бути дещо нижчим. Пластмаса, метал, скло, глазурована кераміка повітропроникні, що слід врахувати і компенсувати цей недолік значною висотою дренажу.

Ще один фактор, на який необхідно звернути увагу – кількість і діаметр дренажних отворів у квітковій ємності. Чим їх більше і чим більший діаметр вони мають, тим нижче повинен бути дренажний шар. Слід врахувати і розмір фракцій водовідвідного шару – вони не повинні прокидатися крізь отвори.

Найкращим варіантом стане двошаровий пристрій дренажу: нижній шар – великофракційний, верхній – дрібнофракційний. Така система відмінно пропускає надлишки рідини, не забиваючи водовідвідні отвори і не прокидаючись назовні.

Обсяг дренажного шару залежить і від висаджуваної кімнатної рослини. Батьківщина деяких з них – дощові тропіки, інших – сухі пустелі, є і ті, хто прийшов в наші будинки з вологих болотистих місць. Саме тому перед посадкою важливо з’ясувати, в яких природних умовах росте той чи інший представник царства Флори.

Доброго дренажу потребують, як правило, жителі пустелею та інших регіонів зі спекотним і сухим кліматом (кактуси і суккуленти, деякі види пальм). Невисокий водовідвідний шар підійде для рослин болотистої місцевості та епіфітів у тому випадку, якщо використовується спеціальний повітропроникний грунт, що складається, переважно, з кори.

Матеріали

Основні матеріали, які використовуються для пристрою дренажного шару, це:

  • керамзит,
  • бита цегла,
  • глиняні черепки, осколки керамічного посуду,
  • пінопласт,
  • галька, дрібний щебінь, гравій,
  • деревне вугілля,
  • перліт, вермікуліт

Застосування кожного з них має як свої плюси, так і мінуси, які часом втрачаються з виду.

Керамзит

Найбільш, мабуть, популярний матеріал для дренажу, що продається у всіх супермаркетах і спеціалізованих квіткових магазинах. Пряме призначення керамзиту – будівельний утеплювач, проте матеріал так добре підійшов для пристрою водовідвідного шару, що став широко використовуватися в квітникарстві.

Керамзит або керамзитовий гравій – це частинки сплятої і обпаленої глини. Величина фракцій керамзиту може бути різною – від великої, до дрібної, майже піщаної. У кольорівництві, як правило, застосовується середньофракційний керамзит (від 5 до 20 мм).

Однією з цінних властивостей керамзиту, як і інших матеріалів з глини, є здатність накопичувати вологу і, в міру необхідності, її віддавати. Таким чином у субстраті підтримується оптимальний водний баланс.

Переваги керамзиту, що застосовується в якості дренажного матеріалу:

  • доступність і низька ціна,
  • невелика вага,
  • здатність поглинати воду,
  • довговічність (термін служби становить не менше 4-5 років).

Однак, у використанні керамзиту є і свої мінуси. Наприклад, на думку деяких квітникарів, він здатний змінювати кислотно-лужний баланс ґрунту, що негативно позначається на здоров’ї зеленого вихованця.

[!] Іноді корисно насипати керамзит і на поверхню субстрату, усуваючи перегрів ґрунту і зайві випари з її поверхні. Однак у деяких випадках це може призвести до порушення повітрообміну і появи цвілі.

Останнім часом на прилавку квіткових магазинів з’явився керамзит, збагачений мікроелементами. Що це: диво-продукт або рекламний хід для збільшення продажів, сказати важко. Можна лише спробувати його на ділі і поділитися висновками.

Бита цегла

Червона цегла – будматеріал, що виготовляється з глини, тому за своїми властивостями крихта червоної цегли дуже схожа на керамзит. Якщо, з якихось причин, можливості купити керамзит немає, можна цілком обійтися битою цеглою, влаштувавши дренажний шар з цього матеріалу.

Глиняні черепки, осколки керамічного посуду

Ще один легкодоступний матеріал для дренажу – черепки і осколки посуду. Деякі квітникарі збирають розбилися чашки і тарілки, використовуючи їх надалі для пристрою водовідвідного шару.

І це цілком виправдано: вони мають невелику вагу, не вбирають і не затримують вологу. Єдиний мінус осколків – гострі кути, об які легко поранитися, тому працювати з таким дренажним матеріалом краще в щільних рукавичках.

Пінопласт

Останнім часом серед квітникарів з’явилася нове повітре – використовувати як дренаж шматочки пінопласту. І, поки одні відчувають недовіру до цього синтетичного матеріалу, інші, не сумніваючись, засипають їм дно квіткового горщика.

Пінопласт – це, по суті, вспінена, осередкова пластмаса, а використовують його повсюдно, від будівництва до упаковки різних товарів. Достоїнств у пінопласту, як у дренажного матеріалу, багато:

  • доступність,
  • стерильність (не створює сприятливого середовища для розвитку грибків),
  • відсутність вбиратості.

Пінопласт абсолютно не всмоктує і не віддає вологу, що, в деяких випадках, є його незаперечною гідністю. Якщо кольороводу потрібен дренажний шар, що затримує воду, до шматочків пінопласт можна підмішати трохи гідрогелю.

Втім, у цього матеріалу є і деякі недоліки, наприклад:

  • здатність коріння проростати крізь пінопласт (що ускладнює його видалення при пересадці),
  • надто мала вага.

Остання властивість матеріалу створює деяку незручність при його використанні в легких пластикових горщиках: нестійкий посуд зі слабкою підставою може перевернутися під тяжкістю рослини. З іншого боку, легкість пінопласту – безсумнівна гідність при засипанні об’ємного керамічного посуду. Цей матеріал не додасть ваги і без того важкому квітковому горщику.

Галька, щебінь, гравій

Ще один безкоштовний дренажний матеріал, що застосовується багатьма любителями кімнатних квітів – дрібні камінчики: галька, щебеня або гравій. Використання невеликих осколків каменів цілком виправдане – вони відмінно пропускають воду, не затримуючи і не вбираючи її.

Однак є й суттєві мінуси. І галька, і щебінь, і гравій мають велику вагу, а ємність, частково наповнена цими матеріалами, може стати просто непідйомною. Втім, у разі використання дренажного шару з каменів у легкому пластиковому горщику, недолік перетворюється на гідність – пластмасова ємність буде стійкою і не перевернеться.

Ще один недолік каменів, відзначається багатьма досвідченими квітникарями – їх висока теплопровідність. Тому рослина, яка зимує на підвіконні, може переохолодитися і, відповідно, захворіти

Вугілля

Відмінний природний матеріал для дренажу – деревне вугілля. Його позитивні якості:

  • пористість,
  • стерильність,
  • нейтральність.

У вугіллі не розвиваються патогенні грибки, що викликають цвіль, а тому коріння рослини в субстраті з вугіллям буде набагато менше схильні до гниття. Вугілля не змінює кислотно-лужного балансу ґрунту і володіє знезаражувальними властивостями. А ще вугілля можна не тільки купити, а й зібрати абсолютно безкоштовно, що важливо в разі великої квіткової колекції.

Однак у кожній бочці меду знайдеться ложка дьогтю. Якщо говорити про вугілля, як компонент дренажного шару, це:

  • занадто висока вбирається вологи,
  • зайва легкість,
  • брудність.

Вермікуліт і перліт

Незважаючи на різне походження, вермікуліт і перліт мають загальні властивості: стійкість до зараження, стерильність, низька теплопровідність, а значить, можуть застосовуватися в якості водовідвідного шару. Ґрунт, до складу якого входять ці два компоненти, набагато менше закисляється, а грибки і цвіль у ньому практично не розмножуються. Як правило, вищеназвані матеріали застосовуються як добавки до субстрату, проте їх використання в чистому вигляді як дренаж також цілком виправдане.

Єдиний недолік цих матеріалів – висока ціна і важкодоступність: їх можна купити тільки в спеціалізованих квіткових магазинах.

Поширені помилки

При влаштуванні дренажу недосвідчені квітникарі часто роблять помилки, які призводять до хвороб і навіть загибелі рослин. І найголовніша з них – використання невідповідних матеріалів. Їх кілька:

  • пісок
  • кора дерев, чайна заварка, шкаралупа горіхів і яєць
  • мармурова і гр

Про автора

admin administrator