Що можна виростити на гідропоніці

Авторadmin

Що можна виростити на гідропоніці

Зміст:

Вирощування полуниці методом гідропоніки

–>Більшість людей звикли, що полуниця росте на вуличних грядках і дає урожай тільки короткий період в теплу пору року. Проте останнім часом все більшу популярність набуває сучасний продуктивний метод вирощування ягід на гідропоніці. Він дозволяє отримати екологічно чистий урожай і насолоджуватися ним цілий рік.

Що таке гідропоніка

Саме слово «гідропоніка» вийшло з грецької мови, його значення — «робочий розчин». Цю назву придумав біолог з США Вільям Ф. Геррік. В основі методу лежить спосіб розвитку рослин не в звичайному грунті, а в особливому субстраті. Вперше він був випробуваний ще в стародавні часи, коли існували знамениті сади: плавучі — ацтеків і висячі — Семіраміди.

Важливо! Зубстрат не є джерелом елементів живлення полуниці, а лише підтримує її коріння.

Можливо виростити полуницю на гідропоніці в домашніх умовах

В умовах будинку гідропоніка дозволяє не просто вирощувати дану культуру, але і робити це незалежно від пори року. Спосіб можна використовувати як в будинку, так і в окремо облаштованому приміщенні.

Досвід садівників показує, що гідропоніка підходить для всіх ремонтантних сортів культури. найпопулярніші сорти полуниці для нього — Щедра, Гора Еверест, Ольвія, Жовте диво, Фреска. З представників селекції Голландії чудово показують себе Гигантелла М, Корона, Ельвіра, Занта. Всі ці різновиди доступні для культивування як фахівцям, так і новачкам, і постійно приносять прекрасні врожаї.

Способи і технології вирощування на гідропоніці в теплиці

В гідропоніці цінні елементи для живлення полуниці надходять із спеціальних розчинів.

Їх подача до коріння може здійснюватися різними способами:

  1. Крапельний полив. Гідропонний субстрат насичується розчином харчування, постійно надходять малими дозами.
  2. Періодичне затоплення. Час від часу з ємності подається розчин і заливає коріння рослин, після чого зливається назад. Використовується для масштабних посадок.
  3. Поживний шар. Розчин безперервно циркулює в резервуарах, розташованих під посадочними ємностями.
  4. Аэропоника. Генератор туману створює постійну вологе середовище в районі коренів.
  5. Глибоководний. Коріння полуниці постійно знаходяться в розчині, куди компресорами подається кисень. Не дуже підходить для даної культури, оскільки може спровокувати гниття коренів.

Субстрати повинні мати високу пористість, повітропроникність і вологоємністю. Вони можуть виготовлятися з мінеральної вати, керамзиту або кокосового волокна. Під посадкові місткості використовуються пластикові ємності об’ємом мінімум 3 л на 1 рослину.

Знаєте ви? Насіння полуниці розташовані не всередині м’якоті, а зовні. При цьому кожна ягідка всіяна приблизно двома сотнями насіння.

Необхідне обладнання можна купити в готовому вигляді або ж зробити самому, для чого потрібні насос, резервуар для розчину, труби, шланги та електромережа. Потрібно також встановити лампи освітлення.

Відео: Як зібрати гідропоніку будинку. Гідропоніка своїми руками

Висадка полуниці в гідропонний субстрат відбувається таким чином:

  1. Коренева система рослин разом із землею замочується на 2-3 години.
  2. Коріння полуниці очищаються від землі і промиваються теплою проточною водою.
  3. Кущі розміщуються в ємностях так, щоб корінці розташувалися вертикально, і засипаються спеціальним субстратом.
  4. Субстрат поливається дистильованою водою, вона також заливається у нижню ємкість.
  5. Через 7 днів рідина додаються поживні речовини.

Важливо! Для отримання хорошого врожаю кущі полуниці треба саджати з кроком в 20-30 див. Різновиди з розвиненою кореневою системою краще посадити трохи далі — в межах 40 див.

Як зробити гідропонний розчин своїми руками

Від якості приготування поживного розчину залежить розвиток і плодоношення полуниці, тому до цього питання слід підійти з усією ретельністю. Вміст елементів в розчині залежить від багатьох факторів, в тому числі від сезону і стадії росту кущів. Для дому можна скористатися універсальним рецептом, описаним нижче. Зверніть увагу, що поживні елементи слід розводити тільки в дистильованій воді.

Показник рН розчину (кислотність) — 5,8–6,2.

Зміст елементів (в мг) на 1 л води:

  • кальцій (Ca2+) — 200 мг;
  • магній (Mg2+) — 50 мг;
  • калій (K+) — 100 мг;
  • амоній (NH4+) — 4 мг;
  • нітрати, солі азотної кислоти (NO3-) — 76 мг;
  • фосфати (PO4-) — 45 мг;
  • залізо (Fe) — 3 мг;
  • марганець (Mn) — 0,5 мг;
  • мідь (Cu) — 0,05 мг;
  • цинк (Zn) — 0,5 мг;
  • бор (B) — 0,5 мг;
  • молібден (Mo) — 0,05 мг;
  • натрій (Na+), сульфати (SO42-), хлориди (Cl-) — відсутні.

Обробка та догляд за полуницею

Догляд за культурою, що росте на гідропоніці, полягає у створенні сприятливих атмосферних умов, підтримці системи подачі розчину харчування в справному стані і збір дозрілих плодів. Потрібно також стежити, щоб живильний розчин не попадав на листя рослин.

Знаєте ви? Полуниця може використовуватися не тільки як солодкий десерт. У деяких країнах її активно додають в блюда з морепродуктів і птиці. І навіть обсмажують в олії з додаванням чорного перцю.

Фахівці знають, як болісно дана культура реагує на недолік світла, тому вкрай важливо організувати гарне освітлення, особливо в холодний сезон. Його може забезпечити штучне освітлення потужністю 60 тис. люменів. Висвітлювати рослини слід 12-18 годин на добу.

В кімнаті повинен підтримуватися комфортний температурний режим: вдень — +23. +25°С, вночі — +16. +18°С. Необхідно також забезпечити вологість близько 60-70% і взяти до уваги те, що надлишковий рівень вологості може стати причиною ураження грибком.

Особливості та недоліки вирощування на гідропоніці

Гідропонним методом можна вирощувати ягоди цілий рік і не використовувати землю. Проте він має не тільки позитивні сторони, але і недоліки.

  • Для початку варто розглянути переваги методу:
  • Повний контроль і можливість регулювання живлення рослин.
  • Економне витрачання води за рахунок її обороту і мінімальних втрат на випаровування.
  • Економія цінних мінералів завдяки спрямованому впливу на корені та відсутності втрат в грунті, як при традиційній посадці.
  • Отримання екологічно чистих плодів з причини відсутності бур’янів і, відповідно, необхідності використання гербіцидів і пестицидів.
  • Більш висока життєздатність рослин порівняно з тими, які ростуть на звичайній грядці.
  • Стрімкий розвиток рослин, відмінна врожайність та великі плоди.
  • Зручний догляд за посадкою без необхідності внесення додаткових підживлення, розпушування і прибирання бур’янів.
  • Серед недоліків гідропонного вирощування можна відзначити:
  • Необхідність фінансових витрат на організацію подачі розчину харчування.
  • Необхідність суворого підтримки правильного балансу елементів за рахунок якісного приготування розчину.
  • Необхідність організації оптимальних умов — температури, вологості, освітленості.

Вирощуванням полуниці методом гідропоніки можна зайнятися навіть без особливих навиків роботи з даною культурою. Важливо лише вибрати відповідний сорт, підготувати приміщення і правильно зробити живильний розчин. І тоді полуниця цілий рік буде радувати вас великою кількістю великих, ароматних і екологічно чистих ягід.

Город на підвіконні: як створити гідропонну систему в домашніх умовах|

Гідропонікою називають мистецтво вирощування рослин без грунту, при якому всі поживні речовини в необхідних кількостях і пропорціях рослина отримує з розчину. Слово «гідропоніка» походить від грецьких слів вода і робота, в результаті отримуємо «робочий розчин». Як робиться гідропоніка своїми руками?

  • «Гідрокрошкі на віконці»: відео про вирощування вдома рослин гідропонним методом
  • Історія розвитку гідропоніки
  • Як це працює на практиці
  • Які рослини можна виростити на «воді»
  • Переваги та недоліки гідропонних систем
  • Вирощуємо гідропоніку в домашніх умовах: керівництво для початківців
    • Субстрат і поживний розчин
    • пересадка рослин
    • Гідропоніка на підвіконні

    «Гідрокрошкі на віконці»: відео про вирощування вдома рослин гідропонним методом

    Історія розвитку гідропоніки

    Ідея розведення рослин подібним чином далеко не нова, застосовували її ще в глибоку давнину. Наприклад, Висячі сади у Вавилоні — одне з семи чудес світу — спроба використання технології гідропоніки. Ще приклад — плаваючі сади ацтеків. Коли войовничі сусіди витіснили племена індіанців з родючих земель, вони винайшли оригінальний спосіб розведення культур: на плоти з довгих стебел очерету поклали мул, видобутий з дна озера. На такому субстраті прекрасно росли овочі, фрукти і навіть дерева.

    У 30-х роках минулого століття багато вчених США та Росії проводили експерименти з вирощування рослин у воді. Досвідченим шляхом було встановлено, що потрібно інертний субстрат, занурений в розчин, за яким як по капілярах будуть підніматися поживні речовини

    Як це працює на практиці

    Рослини можуть рости у воді, але для цього потрібно створити певні умови, вода повинна бути «живий». У будь-якому середовищі, де ростуть рослини (вода, грунт або повітря), необхідні для життєдіяльності живильні речовини вони поглинають у вигляді іонів, які розчинені в кисні. У воді рослинами поглинаються і поживні речовини, і кисень, але їх необхідно переміщати по стеблах.

    Основне завдання гідропоніки — необгрунтована культивація, що стимулює зростання рослин регулюванням кількості води, розчиненого в ній кисню і мінеральних солей.

    Коли коріння рослин трохи припиняються в рухомій воді, вони починають швидко поглинати поживні речовини і кисень. Небезпечний як недолік кисню, так і перенасичення. Завдання городника — підібрати оптимальне співвідношення води, поживних речовин і кисню, відповідне потребам культур, для отримання якісного максимального врожаю.

    Для досягнення відмінних результатів необхідно враховувати вологість, особливості вентиляції, температуру повітря і води, інтенсивність освітлення і генетику самих культур.

    Які рослини можна виростити на «воді»

    • рослини, зимуючі при температурі до-15С, інакше висока ймовірність загнивання коренів;
    • рослини, у яких коренева система не сильно розростається, інакше горщик потрібно буде міняти часто;
    • рослини без кореневищ і бульб, тому що висока ймовірність загнивання;
    • багаторічні рослини.

    Вирощування овочів на гідропоніці теж можливо, навіть в умовах міської квартири.

    Переваги та недоліки гідропонних систем

    1. Істотне підвищення врожайності плодових рослин і інтенсивне цвітіння декоративних. Рослини забезпечуються всіма потрібними корисними речовинами, ростуть міцними і здоровими, в кілька разів швидше, ніж в грунті.
    2. Рослини не накопичують шкідливих для організму людини елементів, які містяться в грунті: нітратів, отруйних органічних сполук, важких металів, радіонуклідів та ін. Адже з розчину рослини отримують тільки корисні речовини.
    3. Відпадає необхідність в щоденному поливі, при цьому витрата води контролювати набагато простіше. Доливати воду для кожного виду потрібно індивідуально: одній рослині раз в місяць, іншому раз в три дні.
    4. При вирощуванні в грунті рослини часто страждають від пересихання або перезволоження, і, як наслідок, від нестачі кисню.
    5. При пересадці багаторічних рослин в грунт, коріння їх неминуче травмуються. Якщо використовувати технологію гідропоніки, процес істотно полегшується.
    6. Завдяки гідропоніці, можна уникнути проблем ушкодження грибками, хворобами, шкідниками. Необхідність застосування отрутохімікатів відпадає.
    7. Зменшуються витрати на вирощування кімнатних рослин, так як не потрібно купувати новий грунт.
    8. За рослинами легше і простіше доглядати: немає бруду від землі, сторонніх запахів, шкідників, що поширюються в приміщенні.

    Недоліків не так вже й багато:

    1. Початкова вартість системи вище, ніж придбання звичайного ґрунту.
    2. Гідропоніка своїми руками — процес трудомісткий і тривалий. Якщо ж прийнято рішення купити готове обладнання для гідропоніки, то доведеться витратити певну суму. Але все фінансові та часові витрати окупляться, оскільки рослини ростуть набагато швидше і за ними набагато легше доглядати.

    Вирощуємо гідропоніку в домашніх умовах: керівництво для початківців

    Гідропоніку в домашніх умовах організувати нескладно, але потрібні деякі знання. Для посадки найзручніше використовувати гідропоти — горщики для гідропоніки, вставлені один в один. Внутрішній наповнюється субстратом (він має отвори), у зовнішній же наливається розчин. Рослина розташовується у внутрішньому горщику, його коріння прикриваються гранулами. Зовнішня ємність не повинна пропускати воду і вступати в хімічну реакцію з розчином і не пропускати світло. Найкраще підходять горщики зі спеціальної глини — керамічні.

    Для визначення рівня розчину обов’язкові трубки з поплавками з відмітками «максимум», «оптимум» і «мінімум». Розчин для гідропоніки повинен бути налитий до позначки «оптимум», тому що якщо всі корені будуть занурені в рідину, то повітря не залишиться і коріння відімруть.

    Потрібно стежити за тим, щоб коріння не перетинали індикатор, так як пристрій може працювати невірно.

    Гідропоти можна зробити і самостійно. Для цього знадобляться два горщика з хімічно інертних матеріалів, при цьому зовнішній повинен бути світло-і водонепроникним. Між дном зовнішнього і внутрішнього горщика повинно бути відстань 6-10 см. У меншому горщику роблять отвори діаметром 1-1,5 см на стінках і дні. Поживний розчин повинен закривати низ горщика на чверть. Як індикатор рівня рідини використовують скляну трубочку.

    Субстрат і поживний розчин

    Як субстрат використовуються гранульовані матеріали: гравій, перліт, гранітний щебінь, вермикуліт, пемза, шлак, крупнозернистий пісок. Перед використанням його обов’язково очищають від домішок, просівають через сита з осередками 1-20 мм. Відібраний субстрат дезінфікують темним розчином перманганату калію, для знищення шкідливих мікробів і збудників хвороб. Після цього його необхідно промити чистою водою і використовувати для посадки рослин.

    Живильні розчин можна приготувати самостійно, для цього необхідно добути реактиви і змішати їх в необхідних точних пропорціях. Зручніше і простіше купити готовий розчин в спеціалізованому магазині.

    пересадка рослин

    Для перекладу з грунту на гідропоніки найкраще брати молоді рослини, так як вони легше і швидше адаптуються до нових умов. Робити це найкраще навесні або влітку, але не в холодну пору, тому що через холод і нестачі світла рослини дуже болісно переносять подібні операції. Коріння занурюють в теплу воду на кілька годин, потім ретельно промивають їх від залишків землі. Видаляють підгнилі або відмерлі і дезінфікують в перманганату калію. Рослину висаджують у внутрішній горщик і заповнюють керамзитом.

    Посадка проводиться трохи глибше, ніж при висаджуванні в грунт.

    Зовнішня ємність заповнюється до позначки «оптимум» чистою водою, вставляється внутрішня ємність. Приблизно через тиждень вода замінюється розчином для гідропоніки. Коли з’являться нові коріння (вони проникнуть в розчин через отвори у внутрішньому горщику) його рівень потрібно знизити, тому що необхідний повітряний прошарок між розчином і дном горщика.

    Зверніть увагу!

    Рослина з живців, вирощених у воді або на керамзиті, простіше перевести на гідропоніки, ніж доросла рослина з грунту.

    Гідропоніка на підвіконні

    Гідропоніка для квітів (кімнатних) підходить ідеально. Але є і винятки: цибулинні, сукуленти і схильні до кореневої гнилі.

    Після перекладу рослини як і раніше потребують регулярного догляду: прищипування, обприскуванні і т.д. Крім цього потрібно періодично перевіряти рН розчину, регулювати його при необхідності, змінювати або змінювати концентрацію (раз в 30-40 днів), дезінфікувати коріння рослин, субстрат і посуд перманганатом калію. Взимку квіти знаходяться в стані спокою, тому концентрацію розчину зменшують наполовину і рівень води зводять до мінімуму.

    Рослини на гідропоніці можна виносити на балкон або в сад, так як водний баланс може порушитися від будь-яких опадів.

    «Гідроурожаі» їстівних культур: користь чи шкода

    Добрива для гідропоніки відрізняються від тих, які вносяться в грунт. Вони підрозділяються на органічні і мінеральні. Прості добрива включають три основних елементи — азот, фосфор і калій. Комплексні добрива містять ще додаткові мікроелементи і три основних в формі хімічних сполук.

    Поширена думка, що продукція, вирощена на гідропоніці — це щось штучне, ненатуральне, отже, шкідливе для людини. Це абсолютно не так. Навпаки, при використанні даного методу застосовується набагато менше добрив і отрутохімікатів, схильних накопичуватися в частинах рослини. Такі судження виникають тільки від нестачі знань в цій області.

    Сьогодні ця технологія — найбільш істотне і вагоме досягнення за останні роки в області сільського господарства. Все більшої популярності набуває гідропоніка в Канаді, США, Голландії та Австралії.

    Приклавши зовсім небагато зусиль можна спорудити у себе вдома гідропонну систему і розвести невелике «город» з пряною зеленню, овочами, полуницею, квітами для сімейного споживання. Особливо для тих, у кого немає дачі. Це нескладно, захоплююче і цікаво, дозволить не тільки заощадити кошти, а й отримати задоволення і від процесу, і від результату.

Про автора

admin administrator