Що обовязково має бути на столі на 40 днів

Авторadmin

Що обовязково має бути на столі на 40 днів

Зміст:

40 днів після смерті. Сороковини

Поховавши близьку людину, кожен прагне максимально полегшити перехід в інший світ. Саме тому з великою увагою прийнято ставитися до найважливішого дня для покійного – сороковому. Розглянемо докладніше, що означає цей день для душі, і як його треба провести скорботним.

40 днів після смерті. Сороковини

Сороковини – це важливий поминальний день, коли душа остаточно йде в небесне царство, покидаючи все земне і знаходячи вічний спокій. На 40 днів необхідно проводити душу в цей важливий шлях до Царства Небесного. Близькі покійного зазвичай його поминають, також відвідують на цвинтарі. Це допомагає і тим, хто живе, впоратися з втратою і підтримати один одного.

40 днів: що відбувається з душею людини?

Перші три дні після смерті душа залишається поряд зі своїм тілом. Потім вперше потрапляє до раю у супроводі Ангела-Хранителя. Але перш ніж потрапити в нього назавжди, душа повинна пройти важкі випробування, пов’язані із земними гріхами та їх викупленням. У ці складні дні покійний потребує молитовної підтримки тих, хто залишився на землі.

Вважається, що саме на 40 вирішується подальша доля покійного. Він вирушає до пекла чи до раю. Всі дні до сорокового душа знаходиться між землею та небом, а в «небесній канцелярії» розглядається весь її життєвий шлях та оцінюються гріхи. Тому весь період після смерті покійний потребує молитовної підтримки.

Як проводять душу з дому на 40 днів

Головне в цей день молитися і не заплямувати пам’ять людини спогадами про її злі вчинки або минулі образи на його адресу. Саме 40 днів, як правило, приходить найбільша кількість людей, щоб згадати покійного та назавжди попрощатися з ним.

Важливо, щоб поруч із родичами покійного був хтось, хто може знайти слова втіхи, розповісти про вічне життя і спасіння душі. Хтось, окрім скорботи, молиться за душу людини. Найголовніше, що у цей день зовсім недоречні бійки, сварки та спогади про нещастя, які завдав покійного. Під час траурних церемоній родичі поєднуються для спільної трапези.

Помини на 40 днів після смерті

Через кілька тижнів рана настільки свіжа, що втрата тільки починає усвідомлюватися. Для тих, хто оплакує кохану людину, складно займатися організацією поминального обіду. Тому дуже важливо, що всі клопоти розділили кілька людей. Розглянемо покроковий алгоритм на 40 днів:

  • Вирішити, де буде проходити поминальний обід. Деякі поминають покійного вдома, деякі – в кафе або їдальні. Після вибору місця необхідно повідомити всіх рідних та близьких, де відбуватимуться поминки.
  • Виберіть фотографію померлого та оберніть її чорною стрічкою. Вона стоятиме в середині столу зі склянкою горілки та скибочкою хліба.
  • Останній і найтяжчий захід – складання меню та покупка продуктів. Робити це заздалегідь, щоб нічого не забути.

Меню

Меню на поминальний обід завжди приблизно однакове, оскільки існує певний порядок та список страв, які обов’язково мають стояти на столі. Найважливіші пункти меню:

  • Закуски та салати. Можна приготувати фаршировані яйця, м’ясну, рибну, сирну та овочеву тарілку, бутерброди з кількою. Традиційно на поминальному столі – кілька салатів. Влітку краще страви зі свіжих інгредієнтів: капусти, огірків, помідорів, зелені. Взимку – мімоза, олів’є, вінегрет тощо.
  • Гарячі страви. Часто на поминальному обіді буває борщ. Також на друге готують кашу, гуляш, голубці, тушковану капусту, картопляне пюре, смажену рибу, печінку, курку.
  • Солодке. На 40-й день після смерті традиційним домашнім блюдом є солодка кутя з маком, родзинками, свіжими ягодами. Кожна людина, яка прийшла на поминки, має з’їсти хоча б ложечку, перш ніж приступити до інших страв. Також на поминальному столі обов’язково має бути солодка випічка та цукерки.
  • Напої. За православними традиціями після 40 днів смерті не дозволяється пропонувати та пити спиртні напої вдома. Пропонується компот із сухофруктів.

Також рекомендується поставити на стіл ті страви, які особливо любив покійний за життя. Необов’язково складати їх меню. Але обов’язково має бути щось одне, наприклад, пироги чи салат.

Як правильно рахувати

Розрахунок сорока днів досить простий: перший день – це день смерті. Навіть якщо людина перебуває у темряві до 12 години, цей день перший. Відтепер відраховується третій, дев’ятий та сороковий день смерті.

Які молитви читати до 40 днів після смерті людини

Молитва про душу покійного, про відпущення йому гріхів та визначення місця в Царстві Небесному має дуже велике значення. Кожен, хто поховав кохану людину, прагне подбати про її заспокоєння та благополуччя поруч із Богом. Вважається, що молитвами можна полегшити душі будь-які випробування та добитися для неї кращої долі. Сам християнин після смерті не може вплинути на свою долю. А ті, хто живе, можуть вплинути на рішення страшного суду своїми щирими молитвами.

Ефективність домашньої молитви не менша, ніж церковна. Адже головне – це щирість. Існує багато спеціальних молитов про покійного до 40 днів, також молитов за покійного батька, мами, бабусі, дідуся, доньку, сина, чоловіка, дружину. Є молитви і про нехрещеного покійного.

40 днів після смерті: що казати?

Пам’ятна мова відрізняється своєю специфікою. Під час розмови дотримуйтесь наступних правил:

  • Говоріть коротко – не потрібно зайве затягувати мову і часто перериватися.
  • Залишайтеся щирим.
  • Не використовуйте цитати, вірші.
  • Не треба розгорнуто озвучувати всю біографію. Просто позначте кілька фактів із ваших спогадів, які свідчать про позитивні якості померлого.
  • Не треба говорити про нестачу покійного. Поговоріть лише про його позитивні якості.

Відзначаючи найкращі якості покійного, пам’ятайте, що при правильних акцентах недоліки легко перетворюються на переваги.

Прикмети та традиції поминок на 40-й день

  1. Під час поминальної трапези не використовуйте гострі предмети – ножі та вилки.
  2. Відходи з поминального столу не викидають. Їх треба зібрати та віднести на могилу покійного.
  3. Гості можуть принести з собою страви.
  4. На ніч після поминок необхідно щільно закрити вікна та двері, не плакати та не впадати в істерику. Вважається, що це може привернути душу померлого і утруднити його перехід у небесне царство.
  5. Багато людей кладуть фотографію померлого до спальні та поруч із чаркою горілки, накритої шматком хліба.
  6. До сорока днів всі предмети, що відображають у будинку померлого, повинні бути закриті.
  7. За поминальним столом має бути зарезервоване місце для померлого, а також подано їжу та напої.
  8. Не можна клацати насіння і будь-які горіхи в шкаралупі, вважається, що так можна заплювати душу покійного.

Відвідування цвинтаря на 40 днів

На цвинтарі беруть із собою квіти та свічки та квіти. Відвідування місця поховання – прояв поваги та любові до покійного. Традиційно на могилці залишають квіти, а також частування. Це необхідно, щоб, пригостившись цукеркою або печивом, людина пом’янула померлого і помолилася за упокій його душі.

Протягом усіх 40 днів після смерті необхідно дотримуватися жалоби. Одяг повинен бути темним, скромним і закритим. Це є виразом скорботи та поваги до покійної близької людини. Після поминального обіду на сороковий день можна зняти жалобу та повертатися до нормального життя.

Меню на поминальні дні: що готують на поминки в Україні

Дізнайся чим пом’янути в день похорону, на 9 днів і 40 днів

Поминки — важливий захід в православ’ї, заключна частина богослужіння за покійним. Поминати померлого прийнято в день похорону, на 9-й і 40-й день після смерті. У стародавні часи поминки нагадували бенкет, адже вважалося, чим багатші і пишніше проводи людини в інший світ, тим краще їй буде в потойбічному світі. У православній культурі також існує традиція поминальних обідів, які збирають разом близьких і родичів покійного.

tochka.net розповість, які страви готують на поминальні дні в Україні в 2021 році. Чому поминки не повинні нагадувати язичницькі тризни і чи дійсно необхідно влаштовувати поминки за померлим.

Поминки в день похорону: що повинно бути на столі

Ховати людину прийнято на 3-й день, відповідно, і поминки влаштовують після безпосереднього поховання. Не можна вживати їжу на могилі, а тільки по поверненню з кладовища. Важливо зробити перед трапезою обряд очищення. Наші предки повністю милися, переодягалися, вимивали підлогу і стіни. В наш час тільки миють руки перед їжею.

Меню на поминки складають залежно від того, чи випадають поминки в дні посту. Не рекомендується ставити на поминальний стіл спиртне. Поминальний стіл повинен бути простим і строгим. Важливо пам’ятати, що вся їжа на поминках символічна. Обов’язкове прочитання молитов, адже необхідно вимолити прощення гріхів душі покійного і дарування їй вічного життя в царствіє господньому. Близький родич читає 17 кафізму з Псалтиря, а потім — “Отче наш”.

Етикет поминок

  • на трапезу приходять тільки за запрошенням родичів померлого;
  • стіл сервірують повсякденним посудом, для покійного також ставиться прилад;
  • гості повинні сісти за столом в залежності від ступеня споріднення: ближче всіх будуть близькі родичі (подружжя, батьки, діти і так далі);
  • за стіл сідають після миття рук, на запрошення;
  • поминальний обід починається з запалювання свічок і прочитання молитов, а саме 17 кафізми і “Отче наш”;
  • під час обіду або мовчать, або розмовляють тихо, сміятися не можна;
  • в розмові про покійного говорять тільки хороше;
  • по закінченню трапези знову читають молитву;
  • розходяться не попрощавшись;
  • їжу, що залишилася, доручають тим, хто брав участь в поминках, щоб вони могли в колі своєї сім’ї продовжити поминки.

Що обов’язково повинно бути присутнім на поминальному столі

  • Пшенична або рисова кутя, приправлена медом. Кутю освячують на панахиді в церкві. Зерна символізують воскресіння, а мед — солодке загробне життя. З трьох ложок куті починається куштування їжі і нею ж і закінчується;
  • Млинці, що символізують добове коло, адже після заходу завжди випливає світанок. Подаються також з медом, разом з кутею, до куштування основних страв.
  • Суп. Перше блюдо обов’язково повинно бути гарячим, оскільки пар ніби допомагає душі покійного піднестися до Бога.
  • Можна приготувати борщ, щі, суп з локшиною.
  • Ячна, пшенична або гречана каша демонструють силу.
  • Яйця — символ безсмертя душі. Найчастіше це закуска присутня у вигляді фаршированих яєць.

Залежно від регіону страви можуть трохи відрізнятися.

Необов’язкові страви поминального меню

  • котлети;
  • голубці;
  • відбивні;
  • м’ясна і сирна нарізки;
  • інші м’ясні страви (холодець, гуляш, печеня з гарніром);
  • страви з риби (символізують ловців людських душ—апостолів);
  • пироги;
  • овочеві салати (вінегрет, салат зі свіжої або квашеної капусти, салат з помідорів і огірків);
  • десерти (печиво, оладки, цукерки);
  • узвар із сухофруктів, кисіль, сік.

Поминальне меню в пост

В пост дозволено проводити поминки. За церковними канонами, якщо 9 і 40 днів випадають на будні дні Великого посту, їх переносять на найближчу суботу. Готують:

  • пісні борщ або щі;
  • гриби з картоплею, локшиною, гречаною кашею;
  • солоні, квашені або свіжі овочі;
  • страви з бобових: сої, квасолі, гороху;
  • млинці та пиріжки з пісною начинкою;
  • горіхи і родзинки;
  • на Благовіщення і Вербну неділю дозволяється готувати рибу.

Поминки на 9-й день: як накрити поминальний стіл

Згідно православним канонам, протягом дев’яти днів після смерті ангели показують душі Рай і приводять її до Бога. Далі душі належить спуститися в пекло і зазнати поневіряння за гріхи свої. На дев’ятий день також прийнято влаштовувати поминальний домашній обід. При цьому людей не запрошують, а вони приходять самі. Перед трапезою і після неї читають “Отче наш”.

Поминальний обід на 9-й день мало відрізняється від того, який влаштовують після похорону. Починати обід треба з пшеничної або рисової куті, потім їдять борщ і кашу. До неї можна подати котлети та інші м’ясні страви, рибні та грибні страви. Закінчити трапезу можна пиріжками з повидлом або млинцями, з напоїв — компот.

Поминальний обід на 40 днів: приблизне меню

Після дев’яти днів Раю, душа спускається в Пекло, де бачить муки грішних, “плаче про справи свої гірко”. Останній шанс на порятунок душі покійного можуть дати молитви і поминання родичів. На 40-й день душа повертається до рідного дому і вже на наступний день залишає його навіки. Саме поминальний стіл на 40 днів — привід ще раз помолитися про порятунок душі, молитви повинні допомогти знайти їй спокій.

Щоб душа покійного навіки заспокоїлася, в церкві замовляють спеціальний молебень — сорокоуст. На поминки звуть тільки віруючих в Бога, хрещених людей, чиї молитви можуть бути почуті вищими силами. Масова молитва в силах допомогти душі потрапити в Рай.

Після 40 днів прийнято роздати нужденним речі, що належать померлому. Те, що не встигли роздати, відносять в храм, але ні в якому разі не викидають.

Поминальний обід на 40 днів повинен бути строгим, без спиртних напоїв і веселих пісень, не перетворюватися на застілля. Поминальне меню ідентично тому, що готувалося на поминки в день похорону. Крім самого померлого, поминають і його родичів, адже вони незримо присутні разом з живими. Поминають їх стоячи.

Також прийнято влаштовувати поминки після закінчення року після смерті. Крім вищевказаних обов’язкових страв, готують те, що любив покійний.

Підписуйся на наш Facebook і будь в курсі всіх найцікавіших та актуальних новин!

40 днів після смерті, коли робити поминальний обід?

Згідно з православними віруваннями, душі людей, що померли певний час знаходяться на землі поряд із рідними людьми. І лише після цього вирішується їх доля. Саме тому поминки є дуже важливою традицією у багатьох релігіях, адже вони допомагають душам відправитися у рай.

Вважають, що душа відправляється на Божий Суд на 9 день після смерті. Тоді ж і проводяться поминки, поминальні обіди, на яких близькі померлого мають згадувати про нього лише хороше та молитися за його душу.

Божий Суд над душею триває з 9 до 40 дня, тому протягом цих днів усі небайдужі мають підтримувати душу померлого. А на 40 день душа дізнається свою подальшу долю — отримає вона місце у пеклі чи в раю. Отож, розповідаємо, як правильно проводити поминки на 40 днів після смерті, аби допомогти душі померлого.

Як правильно проводити поминки 40 днів після смерті?

Заведено відзначати 40 днів після смерті більш пишно, ніж 1 та 9 дні. Це пов’язано з тим, що у цей день душа отримує своє місце у Вічності. Також в цей день усім близьким потрібно прийняти смерть людини, аби та могла спокійно відправитись в інший світ.

У різних культурах та релігіях є свої традиції та обряди, пов’язані з проведенням поминок у 40 днів після смерті. Проте, є загальні рекомендації та поради, які можуть допомогти провести цей обряд правильно та відповідним чином:

  1. Поминання має проводитися з повагою до померлого та його пам’яті.
  2. Необхідно вибрати потрібне місце для проведення поминок — це може бути будинок, трапезна в церкві, поминальне кафе чи їдальня, які мають особливе значення для померлого та його близьких.
  3. Потрібно завчасно повідомити усіх близьких про проведення поминок.
  4. Радимо заздалегідь обрати фото померлої людини та обгорнути її чорною стрічкою. Фото має стояти на поминальному обіді посеред стола, а поряд потрібно поставити склянку з рідиною та скибкою хліба. Також біля фото потрібно запалити свічку.
  5. Подумайте про меню для столу та займіться закупівлею продуктів.

Коли роблять обід та що готують на 40 днів

Часто рідні померлого стикаються із запитанням про те, як рахувати 40 днів з дня смерті правильно. Щоб порахувати, потрібно зауважити добу, в яку людина померла — вона і буде вважатися першим днем смерті. І вже від неї будуть рахуватися подальші дні. Навіть у випадку, коли людина померла, наприклад, 21 квітня о 23:59, цей день все одно буде вважатись першим днем її смерті.

Що готувати на 40 днів

Меню на поминках 9-го та 40-го дня мало чим відрізняються. Проте, якщо на 9 день після смерті поминальний обід має бути максимально стриманим та скромним, то на 40 день цей обід може бути трішки пишніший, але все ще без надмірностей.

Завжди мають бути на столі такі страви як:

  • Закуски. Зазвичай на поминки, як закуску готують м’ясні та сирні тарілки, бутерброди, свіжі овочі.
  • Салати. Тут радимо відштовхуватись від сезону та готувати з відповідних інгредієнтів. Наприклад літом будуть доречні легкі салати зі свіжих сезонних овочів, заправлені олією. Взимку підійдуть салати з варених овочів, що заправлені майонезом чи іншим соусом.
  • Гарячі страви. Найпопулярнішими гарячими стравами на поминках є: смажена риба, курка, картопляне пюре, голубці, а також тушковані овочі. Крім цього, часто подаються перші страви, наприклад, борщ.
  • Кутя (коливо). На 40 днів після смерті заведено готувати солодку кутю. В неї можна додати будь-які інгредієнти. Часто в кутю додають мак, родзинки, ягоди чи цукати. За традицією кожен присутній має спробувати кутю. Також на столі мають бути печиво та цукерки.
  • Напої. Оскільки спиртні напої на поминках 9-го та 40-го днів вживати не можна, то найпоширенішим варіантом є компоти.

Обов’язково на столі має бути присутньою хоча б одна улюблена страва померлого. Також існує повір’я, що кількість страв на столі у цей день має бути парною.

40 днів після смерті, що потрібно робити

У кожній релігії існують певні традиції та повір’я, яких потрібно дотримуватись при поминанні близькою людини. Ми розповімо про головні традиції православ’я.

Обов’язковим в цей день за православною традицією є відвідування церкви та могили, де похована померла людина. Часто люди задаються питанням про те, що нести на цвинтар на 40 днів. Зазвичай у цей день на цвинтар беруть квіти, свічки та солодощі. Солодке заведено залишати на могилі, аби той, хто буде ним пригощатись помолився за душу померлого

Також з дня смерті до 40 дня рідні померлого повинні носити скромний одяг темних кольорів. До звичайного одягу можна повернутися після проведення поминального обіду.

Крім цього популярними традиціями є:

  • Зайняти місце за столом для померлого та подати йому страви. Дехто ставить порожню тарілку та перехрещує на ній столові прилади. Часто стілець покійного прикрашають траурною стрічкою;
  • Протягом 40 днів має бути увімкнений нічник або горіти свічка;
  • Ставити у спальні фотографії померлого з чорною стрічкою та чаркою горілки зі скибкою хліба поряд;
  • Відносити крихти після обіду на могилу. Також одразу після поминок не заведено мити посуд. Краще накрити його та зробити це на наступний день. Залишки їжі часто роздають нужденним;
  • Гості можуть приносити на поминки свої страви;
  • Закривати дзеркала та інші предмети, що можуть відображати.

40 днів після смерті, що не можна робити

Окрім традицій, яких потрібно дотримуватись, щоб допомогти душі знайти спокій в раю, існують і певні заборони. Кажуть, що їх порушення (за повір’ями) може накликати біду або ж потривожити душу померлого. Отже, до таких заборон відносяться:

  • Після поминок не можна плакати, щоб не відволікати душу померлого від переходу в інший світ;
  • Не використовувати виделки та ножі за столом;
  • Не їсти насіння та горіхи в шкарлупі. За прикметами таким чином можна наплювати на душу померлого;
  • Не можна співати, слухати музику та вживати алкоголь;
  • Не потрібно говорити про те, як вам не вистачає покійного, адже в цей день потрібно прийняти його смерть, щоб його душа спокійно могла перейти до небес.

Багато хто дотримується цих правил і досі, проте це досить давні повір’я, і кожен має право обирати самостійно вірити у них чи ні.

Молитва після 40 днів

Протягом 40 днів після смерті людини та власне на 40 день потрібно ходити до церкви та молитися за душу покійного. На 40 день в церкві замовляють панахиду та сорокоуст. Панахида правиться за спеціальним столом — передоднем, де потрібно лишити дари для храму та для вшанування померлих.

Поминати людину можна і вдома, читаючи поминальні молитви. Такі молитви допомагають душі знайти спокій та відправитись до раю. В православ’ї вважається, що, якщо люди моляться за душу покійного, то таким чином вони дають Господу знати, що покійний був хорошою людиною, а також очищають душі від гріхів.

Приклади молитов, які можна читати за душу покійного:

  • до Бога за померлого до 40 днів;
  • до Богородиці;
  • про покійних воїнів;
  • про прощення гріхів покійного.
Як до нас дістатись?

Дістатись до кафе Nikki досить просто. Він знаходиться в центрі Пріорки на перехресті вулиць Лугова та Автозаводська.

  • Ті, хто проживає на Мінському масиві та в районі площі Шевченка, можуть дійти пішки або доїхати на трамваї №12, 19, маршрутці №31,32.
  • Хто живе на Куренівці, ще простіше. Майже весь транспорт від м. Лук’янівка їде до проспекту Правди: тролейбуси №18, 6; маршрутки №27, 519, 18, 6. Від зупинки пр-т Правди ви за 5 хвилин пішки дістанетеся до кафе.
  • Ті, що проживають на Виноградарі, можуть прогулятися 10-15 хвилин пішки або приїхати на тролейбусі № 24, 35, 36.
  • Жителі Оболоні можуть скористатися маршрутками №180, 102 або тролейбусом №24.

НАШІ КОНТАКТИ:

  • Українa, м. Київ,
    Оболонь, вул Автозаводська 24
  • +38 (068) 173-38-48 Viber, Telegram
  • +38 (093) 962-05-29 – 24/7
  • Телефонуйте і ми домовимось
  • [email protected]

Про автора

admin administrator