Що означає пекти на водяній бані

Авторadmin

Що означає пекти на водяній бані

Водяна баня: як правильно її зробити

Нагріти мед або заварити тісто, розтопити масло або приготувати пудинг — для цього вам знадобиться водяна баня. Що це таке, як зробити водяну баню в домашніх умовах, чим вона відрізняється від парової та чому ці дві бані краще не плутати — розповідаємо в матеріалі .

Раніше ми писали, як варити м’ясо і рибу, аби вони вийшли смачними.

Водяна баня — що це таке

Водяна баня — це спосіб, при якому продукти можна нагріти до температури кипіння, але без прямого контакту з водою. Простіше кажучи, це спосіб повільного нагріти (розтопити, розплавити) продукти, чутливі до високих температур і тепла.

Водяну баню часто використовують в кулінарії і кондитерці, косметології, приготуванні свічок, миловарінні. Наприклад, якщо потрібно розтопити мед, масло або віск, заварити траву на водяній бані або яєчні білки для крему.

Як зробити водяну баню — простий спосіб

Зробити водяну баню досить просто. Вам знадобляться дві каструлі: одна більша, друга — менша. У велику каструлю налийте воду і поставте в неї меншу каструлю — з інгредієнтами, які потрібно нагріти/розтопити на водяній бані.

Увага: вода у великій каструлі повинна закривати тільки 1/2 висоти каструлі меншої.

Конструкцію з двох каструль поставте на вогонь і повільно доведіть до кипіння.

Таким чином, на водяній бані продукти не підгорають і зберігають свої якості. І необхідну температуру можна підтримувати стільки, скільки потрібно.

Порада: для водяної бані найкраще брати посуд з товстими стінками з нержавіючої сталі. Емальований, керамічний або чавунний посуд може зіпсувати продукти.

Водяна баня — що на ній готувати

Якщо говорити про кулінарію й кондитерку, найчастіше на водяній бані розтоплюють мед, вершкове масло, заварюють білки, готують крем-брюле, чізкейки і пудинги. Також на водяній бані заварюють трави, щоб зберегти їх корисні властивості, топлять віск і парафін.

Водяна баня і парова баня — в чому різниця

Не варто плутати водяну баню з паровою.

Парова баня — це спосіб нагріву, схожий з водяною банею, але вода у великій каструлі не торкається дна маленької. Між каструлями залишається вільний простір, в якому циркулює гаряче повітря — він і нагріває інгредієнти в посуді. Іншими словами, ми нагріваємо продукт на парі, а не на воді.

І ще один важливий момент: на водяній бані продукти поступово нагріваються до температури +100°C, на паровій — вище +100°C.

Парова баня ідеально підходить, щоб розтопити шоколад: у цьому процесі важливо, щоб конденсат і вода не потрапили в шоколадну суміш. Також на паровій бані готують швейцарську меренгу, соус голландез і сабайон.

Що таке водяна баня? Приготування на водяній бані. Все про водяну баню в кулінарії

У кулінарії, косметології та народній медицині часто використовуються формулювання «водяна лазня». Проте не всі розуміють, що це таке та як цим користуватися. Розглянемо, що собою являє водяна лазня і як зробити її в домашніх умовах.

Так що ж таке водяна лазня та в чому її переваги? Це досить простий, але ефективний спосіб прогрівання продуктів контрольованої температури. Даний метод дозволяє не допустити підгоряння чи кипіння вмісту.

Принцип роботи полягає у передачі тепла від одного предмета до іншого через посередника, яким виступає звичайна вода.

Конструкція є дві ємності різного діаметра, в одну з якої наливається вода. Інша ж встановлюється зверху таким чином, щоб її дно стосувалося води.

До переваг «бані» відносять:

  • продукти прогріваються повільно та рівномірно;
  • речовини не зазнають сильної термічної обробки, не втрачають своїх корисних властивостей;
  • виключається підгоряння продукту.

Вода не може нагрітися вище за 100°С. Відповідно, дно верхньої ємності, в якій і відбувається основний процес приготування, теж не може прогрітися вище за це значення. Значить, нічого не може підгоріти або згоріти. Часто цей спосіб застосовується у пастеризації продуктів – наприклад, домашня пастеризація баночок із соліннями.

Як зробити водяну баню в домашніх умовах

Для цього необхідно взяти дві ємності різного діаметра та зробити наступні маніпуляції:

  1. взяти глибоку каструлю більшого розміру;
  2. встановити зверху іншу ємність меншого діаметра, так щоб її дно не торкалося першого дна;
  3. налити у велику каструлю трохи більше половини води.

Каструлі краще підбирати так, щоб верхня спиралася своїми ручками на нижній обідок. Ручки мають бути металевими, інакше є ризик їх обгорання.

Інструкції щодо використання

  • поставте велику каструлю на плиту, налийте у неї води приблизно чверть;
  • доведіть воду до кипіння;
  • у каструлю меншого діаметра покладіть необхідні вам продукти, поставте в ємність більшого розміру з окропом.

Що означає підігріти на водяній лазні та яка тут перевага? Їжу можна розігріти до температури від 40 до 90 ° С залежно від інтенсивності кипіння води. Вважається, що їжа, розігріта таким способом, більш корисна, ніж та, що, наприклад, була приготовлена ​​в мікрохвильовій печі, в тому числі і тому, що виключається підгоряння і вплив мікрохвиль, про шкідливий вплив яких суперечки ведуться до сьогоднішнього дня.

Розглянемо, як працює цей процес на прикладі продуктів бджільництва: меду, воску, прополісу. Тому що саме з цими продуктами у людей виникає найбільше труднощів.

Як розтопити мед

Як розтопити віск

У косметології, рукоділлі та народній медицині дуже часто використовується віск. З його допомогою роблять епіляцію, виготовляють ароматичні свічки, предмети мистецтва, застосовують для терапії захворювань суглобів.

Якщо намагатися розтопити натуральний віск на вогні, він легко може підгоріти. Щоб уникнути псування продукту використання водяної лазні є єдиним правильним рішенням.

Працювати із воском необхідно дуже акуратно. Мало того, що легко можна обпектися парою від лазні, і розплавлений віск також несе підвищену опікову небезпеку.

Візьміть необхідну кількість воску та помістіть у ємність, яку ви використовуватимете для процедури плавлення. Віск слід постійно помішувати до досягнення потрібної консистенції. Обережно, але досить швидко використовуйте його за призначенням.

Як розтопити прополіс

Поширене в народній медицині – смолиста речовина у складі якого міститься близько 200 корисних для людини речовин: флавоноїди, ароматичні кислоти, мікроелементи, вітаміни. При зберіганні прополіс починає тверднути, а потім взагалі перетворюється на тендітну масу, схожу на каніфоль. Застосовувати його в такому вигляді практично неможливо – і тут знову допоможе водяна баня.

Під час нагрівання з прополісу починають виділятися фітонциди – речовини, які ефективні при лікуванні таких захворювань як бронхіт, риніт та інших хвороб легень та носоглотки. Саме тому прополіс часто використовують для інгаляцій.

У деяких рецептах потрібна саме рідка форма – наприклад, для виготовлення лікувальних мазей. Залежно від рецептури того чи іншого народного засобу до прополісу можуть додаватися вершкове або рослинне масло.

Прополіс починає плавитися за температури 80°С.Численні дослідження показали, що навіть після кип’ятіння продукт не втрачає своїх лікувальних властивостей. Але при приготуванні деяких лікарських засобів прополіс необхідно змішувати з іншими інгредієнтами – тут найкращим варіантом буде використання водяної лазні.

Топити прополіс рекомендується із закритою кришкою та краще, якщо вона буде зі скла – простіше контролювати процес плавлення. Після доведення продукту до потрібної консистенції та додавання всіх необхідних інгредієнтів рекомендується процідити засіб через сито.

Навіщо ще можна використовувати

Нагрів продуктів, що щадить, дуже затребуваний в кулінарії, коли існує необхідність піддати продукти температурної обробки, яка не повинна перевищувати 100°С. Також використовується для приготування різних кремів, соусів та навіть сирів.

У народній медицині за допомогою цього процесу готують відвари з цілющих трав, виготовляють мазі. Такий спосіб дозволяє зберегти максимальну кількість корисних речовин і досягти найбільшого лікувального ефекту.

Найкращим посудом для «бані» є каструлі з товстостінної нержавіючої сталі. Якщо немає каструлі з меншим діаметром, можна використати глибокі миски або кухлі. Ручки верхньої ємності мають бути з металу.

Якщо у верхній ємності відсутні ручки або вона має занадто малий розмір, що не дозволяє нормально зафіксувати її над окропом, на дно великої каструлі у воду покладіть у кілька разів складену серветку з матерії. У цьому випадку верхня ємність встановлюється на серветку.

Водяна баня в домашніх умовах іноді просто незамінна. Виготовити її просто, а трохи потренувавшись можна самостійно навчитися робити різні кулінарні вишукування, косметичні та народні засоби.

Відео на тему

Ми часто стикаємося з тим, що у різноманітних рецептах про те, як приготувати трав’яний чайабо настій лікарських трав, зустрічаємо фразу « приготувати настій на водяній бані». У цій статті ми розповімо про те, як заварити траву на водяній банів домашніх умовах.

Що означає «заварити траву на водяній бані»

Ми часто чуємо, що потрібно заварити трави на водяній бані, але що це означає, розуміють далеко не всі. А якщо розуміють, то не завжди знають, як це зробити правильно.

Отже, якщо лазня водяна, значить ключове слово у цій фразі «водяна», тобто на воді. Значить, потрібно підігрівати або варити не на вогні, а на воді. Ми знаємо, що температура кипіння води менше +100°С.

Саме така температура найбільш підходить для того, щоб трави, які нам потрібно заварити, не зварилися, а саме заварилися, тобто прогрілися. Прогрілися повільно і помірно, і щоб при цьому всі корисні речовини, які в них є, перейшли в настій, приготовлений таким чином.

Водяна баня для трав. Як зробити

Якщо вам потрібно зробити водяну баню в домашніх умовах, візьміть дві ємності, притому, щоб одна з ємностей могла вільно поміститися (увійти) всередину іншої. Це можуть бути, наприклад, каструля та турка, таз та миска, ковзак та банку тощо.

Ємності потрібно підбирати, наприклад, каструльки, більшу і меншу таким чином, щоб менша входила у більшу, але при цьому, щоб вона не торкалася дна. Води наливати, багато не варто. Не потрібно, щоб менша каструлька плавала у великій.

Якщо ви будете використовувати банку, тоді на дно каструлі або іншої ємності, потрібно покласти якусь ганчірочку, і вже на неї ставити банку з приготованим настоєм. А в зазор, який утворився між вашою банкою та більшою ємністю, треба налити води.

Всі! Водяна баня готова.

Як заварювати трави на водяній бані

Далі, потрібно покласти підготовлені трави в меншу каструльку або банку, залити склянкою окропу і поставити її у велику ємність. Трави потрібно змішувати згідно з пропорціями, які були вказані на упаковці.

Потім налити в нижню каструлю воду і на вогонь. У нижній ємності вода кипітиме, зате у верхній, настій з трав буде заварюватися на водяній бані.

Кип’ятити трав’яний настій потрібно приблизно близько 20 хвилин, а після того, як настій трохи охолоне, його проціджують, доливають у нього кип’ячену воду, стільки скільки її википіло, тобто. до втраченого обсягу, а далі приймають згідно зі схемою.

Якщо в настої використовується кора, тоді треба кип’ятити довше, десь 30 хвилин.

Чи можна заварювати трави у термосі?

Відповімо однозначно – можна. Заварювання трав у термосі може чудово замінити заварювання трав на водяній бані. Тому що вся суть водяної лазні полягає в тому, щоб температура заварювання була близькою до температури кипіння і не знижувалась.

Іноді після прочитання рецепту в кулінарній книзі виникає враження, що прочитав якесь дивне шифрування для спецагентів. Бланшувати, припустити трохи з маслом, варити до проби “м’яку кульку” – і це далеко не всі терміни, які використовуються кухарями. Але, мабуть, найпопулярнішим у тому числі є «водяна баня». Як робити її, багато хто не знає, а тому відмовляється від подібних рецептів. І даремно. Робити її просто, а страви, приготовані на водяній чи паровій бані, смачні та корисні.

Її використовують у тих випадках, коли потрібно делікатне приготування та нагрівання страви не більше, ніж до 100 градусів. Найпростіший спосіб того, як робити водяну баню – це налити в одну каструлю воду, а другу, менше за розміром, поставити до неї. У цю і кладуться ті продукти, які потрібно приготувати. Зазвичай такий спосіб використовується для розтоплення олій та шоколаду, а також приготування заварних кремів та бісквітного тіста на підігріві. Домашній сир також роблять на подібній паровій лазні.

Ще один варіант того, як робити водяну баню, є імпровізованою пароваркою. Для цього потрібно на каструлю з водою на висоті 3-4 сантиметри від останньої натягнути марлю. Таким чином, можна готувати страви на пару — овочі, рибу і навіть м’ясо. Фактично за таким принципом працюють електричні пароварки, які сьогодні можна купити у будь-якому магазині побутової техніки. До появи користувалися спеціальними каструлями з подвійним дном. Такий спосіб приготування страв вважається дієтичним і корисним.

Багато хто, правда, вважають, що парове меню підходить тільки для дітей або для строгої дієти. Насправді на пару можна приготувати багато оригінальних та смачних страв. Це можуть бути різні суфле, омлети і навіть кекси. Приготування на водяній бані насичує їх додатковою вологою та робить соковитими, зберігаючи всю користь продуктів. Так що парове меню може бути дуже різноманітним і не лише дієтичним.

Але цим не вичерпуються усі випадки, коли потрібно знати, як робити водяну лазню. Щоб зробити чизкейк, торт або суфле у духовці, часто використовують такий спосіб приготування. Це пов’язано з тим, що для ніжної випічки потрібно пом’якшити високу температуру духовки та запобігти розтріскуванню верху. Для цього потрібно в глибоке деко налити воду так, щоб вона доходила до середини форми з випічкою. Якщо використовується рознімна форма, її потрібно обернути фольгою, щоб не потрапила волога. Бажано обертати кілька шарів і внахлест і, звичайно, не варто поспішати.

Знаючи, як робити водяну баню в домашніх умовах, можна урізноманітнити своє меню не лише дієтичними стравами. Приготування багатьох тортів, суфле та чізкейків стане завдяки їй звичайнісінькою справою. Отже, можна буде влаштовувати для своєї сім’ї маленькі свята щодня. Та й приготовлені на пару котлети, риба та овочі найчастіше виглядають набагато привабливіше обсмажених або тушкованих. А найголовніше, вони у собі поєднують ніжний смак і користь, тому що готуються без додавання олії.

Часто в рецептах народної медицини, порадах догляду за шкірою рекомендують гріти компоненти на водяній бані. На водяній бані – це як? Таке питання часом змушує шукати читача інші більш зрозумілі рекомендації. Адже все просто .

Водяна баня – потрібний, дуже корисний пристрій для нагрівання, розплавлення, приготування різних продуктів. Вони не пригорають, не прилипають до стін посуду, а головне, зберігають свої корисні властивості. Зазвичай, на цьому пристрої, що складається з двох каструль різного розміру, розплавляють або виготовляють інгредієнти для домашніх косметичних засобів, лікувальних препаратів. За допомогою водяної лазні зручно розтопити деякі харчові продукти, наприклад шоколад.

Як застосовується водяна баня, як зробити в домашніх умовах, як нагрівати, як розтопити на водяній бані мед, віск, прополіс, відвар ромашки, реп’яхову олію, як приймати такі процедури? Про все це я розповім вам на www.сайт сьогодні:

Як зробити водяну баню вдома?

Цей процес дуже простий: поставте на плиту каструлю більшого розміру. Застеліть дно тканинною серветкою. Налийте води (приблизно чверть). Доведіть до кипіння. Тепер зверху встановіть каструлю або будь-який інший металевий посуд менше (при поступовому нагріванні можна використовувати керамічну).

При правильно виготовленій конструкції вода буде торкатися зовнішньої поверхні денця меншого посуду. У цій ємності і розтоплюватимемо, готуватимемо потрібний інгредієнт. Тільки не забудьте накрити кришкою.

Замість великої каструлі можна використовувати глибоку сковороду з водою. Менший посуд ставиться прямо на його дно, вкрите серветкою.

Важливо, щоб нижня ємність мала товсте дно та стінки. Кипіння не повинно бути надто сильним, а краплі води не повинні проникати у верхню. При правильно приготовленій водяній бані верхній посуд нагріватиметься лише гарячою водою, але не вогнем, який йде на нагрівання нижньої ємності. Зазвичай температура нагрівання невисока: 40-70 градусів, залежно від інтенсивності вогню. І навіть у разі кипіння води у верхній ємності його простіше контролювати. Тому водяна баня для відварів – чудовий засіб.

Як нагрівати на водяній бані мед?

Мед, як відомо, дуже корисний продукт. Він містить речовини, що благотворно впливають на загальне здоров’я. Також його використовують для виготовлення косметичних масок. Для багатьох рецептів краще використати рідку консистенцію продукту. Щоб розтопити мед, зберігши його корисні властивості, використовують водяну баню.

Для цього потрібну кількість меду викладають у миску, встановлюють у наповнену водою каструлю, після чого нагрівають до 40 градусів (не вище).

Як розтопити на водяній бані віск?

Рідкий віск потрібний, щоб приготувати маску, зробити епіляцію. З розтопленого воску роблять обгортання під час лікування артриту рук. Він необхідний виготовлення різних воскових фігурок, виробів, свічок.

Щоб розтопити віск, покладіть потрібний шматочок у менший посуд. Її встановіть у велику, наповнену водою. Нагрівайте поступово, поки продукт не набуде потрібної консистенції. Поки він плавиться, не забувайте помішувати. Якщо віск плавити звичайним способом на плиті, він може підгоріти і втратити свої лікувальні властивості.

Як розтопити на водяній лазні прополіс?

Цей продукт бджільництва недаремно називають натуральним, природним антибіотиком. Наші пращури протягом століть використовували його для приготування різноманітних домашніх цілющих засобів. В даний час лікування прополісом також не втратило своєї актуальності.

Прополіс містить фітонциди, що має виражену бактерицидну дію. Ці речовини вивільняються і починають діяти під час нагрівання. Розігрітий продукт використовують для лікування бронхітів, ринітів, трахеїтів (роблять інгаляції). Для лікування шкірних захворювань часто необхідна рідка консистенція цього продукту. Наприклад, приготування мазей.

Плавити віск краще на водяній бані. Так він найкраще зберігає свої лікувальні властивості. Подрібніть його (заморозьте, а потім натріть на тертці), покладіть у керамічну чашку. Зазвичай до прополісу додають будь-яку олійну основу з вершкового або олії. Це залежить від рецепту. Чашку встановіть у наповнену водою каструлю. Нагрівайте, помішуючи, поки вийде однорідна маса. Гарячий засіб слід процідити через часте ситечко.

Як нагріти на водяній бані відвар ромашки?

Дуже популярна рослина, що має безліч цілющих властивостей. Її суцвіття використовують для приготування традиційних ліків, готують відвари, настої за народними рецептами, застосовують у косметології. Настоєм з ромашки обполіскують волосся, протирають обличчя. Дуже хорошим косметичним засобом для догляду за шкірою вважаються заморожені крижані кубики.

Щоб під час приготування квіти не втратили своїх корисних якостей, настій краще готувати на водяній бані. Для цього в малу ємність насипте 2 ст. л. сухі квіти. Долийте туди ж 400 мл теплої води. Помістіть на киплячу водяну баню, нагрівайте під кришкою 20 хв. Потім вимкніть плиту, дайте можливість настою охолонути самостійно. Потім процідіть. Замість википілої долийте кип’яченої води до початкового об’єму.

Готовий засіб використовуйте для полоскання горла, ротової порожнини, застосовуйте зовнішньо. При лікуванні шлунково-кишкових захворювань його можна використовувати для вживання або робити мікроклізми. Ополіскуйте волосся, або заморозьте і протирайте обличчя для поліпшення стану шкіри.

Як приготувати реп’яхову олію на водяній бані?

Реп’яхову олію виготовляють зі свіжого, або висушеного коріння лопуха (народна назва – реп’ях). Цей засіб дуже корисний для волосся. Його втирають у шкіру голови за годину до миття. При регулярному застосуванні волосся перестає випадати, краще росте. Змінюється їхній зовнішній вигляд: вони стають м’якими, пружними, блискучими. Також олію використовують для зміцнення, зростання вій.

Цей засіб також краще готувати на водяній бані. Для цього наповніть половину літрової банки подрібненим корінням (сухим або свіжим). Заберіть у темне місце. Через пару днів злийте олію в керамічну миску. Встановіть на киплячу водяну баню, накрийте кришкою. Зменште вогонь, нагрівайте 1:00. Потім процідіть.

Сьогодні ми з вами дізналися, навіщо потрібна водяна лазня, як правильно її зробити вдома, навіщо використовувати. Сподіваюся, що вам допоможе ця інформація при застосуванні різних рецептів лікування, приготування домашніх косметичних засобів. Будьте здорові!

Народні рецепти рясніють порадами щодо догляду за тілом, шкірою. І в багатьох із них згадується водяна лазня. Багато хто дивується: що являє собою ця лазня водяна? Не розуміння сенсу, мало хто наважиться спробувати приготувати чудодійний рецепт.

Давайте розбиратися, що мається на увазі під водяною лазнею, де вона використовується, яка від неї користь.

Водяна лазня є корисним і дійсно дуже потрібним пристроєм, що використовується для нагрівання різних сумішей, продуктів та їх подальшого розплавлення, приготування. На лазні такої (водяної) ніщо не пригорає, всі корисні властивості чудово зберігаються. Йдеться про дві каструлі, в яких готуються інгредієнти для домашньої косметики, лікарських засобів.

Водяна баня: коли вона потрібна?

Існують різні випадки, коли виникає потреба у водяній бані. Хтось розтоплює у такий спосіб вершкове масло, мед, шоколад, а комусь ця лазня потрібна для виготовлення мильної основи. На водяній бані можна приготувати ніжний крем для торта, соус до м’ясних та рибних страв. Часто подібний пристрій використовується для приготування цілющих відварів. На водяній бані готують маски для обличчя, маски для волосся, засоби для прогрівання носа (наприклад, медові коржики), настої.

Плюси водяної лазні:

  • У ній зберігаються всі властивості інгредієнтів, що готуються.
  • Можна досягти потрібних маніпуляцій із продуктами: розтопити, розігріти.
  • Ніщо не прилипає до стін посуду. Продукти у такій лазні не пригорають.

Важливо відзначити, що саме на водяній бані не відбувається надмірно сильне нагрівання (перегрів) інгредієнтів, що особливо важливо для приготування якісних засобів.

Якщо добре пошукати, то нескладно знайти спеціальні пристрої у продажу. Йдеться про конструкції, які саме і призначені для зручності приготування різних продуктів на водяній бані. Не всі господині наважуються купити готовий пристрій із двох причин: по-перше, будь-який кухонний агрегат займає чимало місця на кухні; по-друге, потреба у водяній бані виникає не дуже часто. Ось чому багато хто обходиться по-старому двома каструлями різних діаметрів.

Водяна баня: як зробити в домашніх умовах

Цікавитесь, як зробити таку чудо-лазню? Все насправді просто. Головне – знати нюанси та тонкощі. Берете дві каструлі, вставляєте ту, що меншу, в ту, що більшу. У велику воду наливаєте і нагріваєте її. У маленьку поміщаєте потрібні продукти, інгредієнти для розігріву.

Важливо брати велику каструлю з товстим дном, що дозволить уникнути бурхливого кипіння. Для зменшення кипіння можна постелити на дно каструлі серветку із льону, бавовни. Розміщуючи другу каструлю, дивіться, щоб її дно ледве торкалося води у великій каструлі. Ось так і виходить водяна баня: інгредієнти, поміщені в маленьку каструлю, нагріваються за рахунок впливу гарячої пари, що піднімається з води, що знаходиться у великій каструлі.

Зверніть увагу на такі важливі моменти:

  1. Якщо ви не хочете зіпсувати засіб, що виготовляється, не поміщайте маленьку каструлю у велику, поки вода в ній не закипить.
  2. Використовувати кришку для накриття другої маленької каструлі можна і потрібно.
  3. Щоб уникнути опіків у момент піднімання верхньої каструльки з нижньої, варто заздалегідь придумати додаткові ручки.

Зробите водяну баню в домашніх умовах кілька разів, і все обов’язково вийде. Досвід приходить з часом. Головне – це пробувати та робити. Використовуючи водяну баню, ви зможете створювати різні косметичні засоби і народні лікарські засоби.

Про автора

admin administrator