Що означає слово Жниви

Авторadmin

Що означає слово Жниви

Що означає слово Жниви

жниво

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийжнивожнива
Родовийжниважнив
Давальнийжнивужнивам
Знахіднийжнивожнива
Оруднийжнивомжнивами
Місцевийна/у жнивіна/у жнивах
Кличнийжнивожнива

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну “паспортну” (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База “антисуржика” містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс “Наголоси”, що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб’язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

Що таке гідність: трактуємо значення слова

LVIV.MEDIA розповідає, що таке «гідність». Редакція пояснює, як трактують це поняття українські словники, чому цього слова нема в етимологічному словнику. Читайте також, як пояснити «гідність» дитині.

Що таке гідність: пояснення за словниками

Академічним тлумачним словником української мови пояснює «гідність» як «сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості». Другим словниковим поясненням є «усвідомлення людиною своєї громадської ваги, громадського обов’язку».

Пояснення «гідності» в етимологічних словниках української мови нема. Знайти його можна в коренях інших слів. Так, корінь «гід» у словнику описує пору, зрілість, відповідний час. Від нього походять слова «година» та «погідний». Суфікс слова «гідність» вказує на усе те, що є добрим в людині.

Синоніми до слова «гідність» в словниках української мови: гонор, гордість, достойність, самоповага, повага, честь, солідність, репутація, індивідуальність, особистість.

Що таке гідність: пояснення за Конституцією України

«Гідність» вживається в Конституції України мінімум 5 разів. Головний закон України пояснює «гідність» як роль людини у суспільстві. За Конституцією синонімами до слова є «честь» та «права» людини. Отже, гідність — це одна з найважливіших якостей людини, яка потребує захисту від держави. З іншого боку, захистити гідність можуть тільки люди.

Статті Конституції, в яких є слово «гідність»:

Стаття 3. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 21. Усі люди є вільні та рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам.

Стаття 41. […] Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Стаття 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Дитина. Фото: «Львівські новини»

Що таке гідність: пояснення для дітей

Психолог та гештальт-терапевт Христина Максимець каже, що розказувати дитині, що таке «гідність» варто на власному прикладі. Діти копіюють поведінку дорослих, переймають їхні цінності та моральні принципи. Тому якщо дитина стала свідком непорозумінь дорослих, психолог рекомендує пояснювати свою поведінку. Коли ж дитину образили, варто говорити їй про те, що вона й інші не заслуговують на таке ставлення до себе. Тоді дитині буде простіше зрозуміти, яка її поведінка є неприйнятною. Ба більше, варто обов’язково хвалити за добрі дії та вчинки.

жнива

// Збирання хлібних рослин серпами, косами, машинами.

Спішно піднявшись на ранній зорі, З косами йшли на жнива косарі (Щог., Поезії, 1958, 427);

— Через три дні починаємо жнива, — визначив [Климчук] спокійно, по-хазяйському (Кач., Вибр., 1953, 248);

// перен. Про час напруженої роботи де-небудь.

[Ком. флагмана:] Коли сьогодні повернемось до Севастополя, то якраз потрапите на жнива (Корн., І, 1955, 71);

Роман Блаженно теж надягає на міни додаткові заряди, і рана йому не заважає в цій роботі. — Я стидав-би-ся, — каже він, — сидіти згорнувши руки, коли всім навколо такі жнива (Гончар, III, 1959, 55).

2. рідко. Те, що вродило; урожай.

[Тірца:] Прийде ворог і розоре землю, насіє збіжжя і збере жнива (Л. Укр., II, 1951, 151);

Ори [хліборобе] її [землю], засівай, збирай багаті жнива (Цюпа, Три явори, 1958, 30).

Значення в інших словниках

  1. жнива — жнива́ множинний іменник Орфографічний словник української мови
  2. жнива — Дожин (кінець жнив), дожинки, жаття, жнивовиця, жнивування, зажин (початок жнив), зажинки, зернозбирання, косиря, косовиця, молотьба, обжин, обжинки (кінець жнив) Фразеологічні синоніми: гаряча пора; жнивна пора; збір урожаю; зелені жнива; солодкі жнива. м Словник синонімів Вусика
  3. жнива — мн., (пора і дія) косовиця, кн. збиральна , р. жниво; (дія) жнивування, жаття; (багаті) урожай. Словник синонімів Караванського
  4. жнива — [жниева] жниў Орфоепічний словник української мови
  5. жнива — жнив, мн. 1》 Пора збирання хлібних рослин. || Збирання хлібних рослин серпами, косами, машинами. || перен. Про час напруженої роботи де-небудь. 2》 рідко. Те, що вродило; урожай. Великий тлумачний словник сучасної мови
  6. жнива — За багатими жнивами приходить марнотратство, а за бідними -ощадність. Про добрий і поганий врожай. Як прийшли жнива — я чуть жива, а як прийшла Покрова — я стала здорова. Коли треба працювати, то вдає з себе хвору, а після закінчення роботи — здорова. Приповідки або українсько-народня філософія
  7. жнива — гаря́чі жнива́. Час напруженої роботи. А в Антона Глущука пізньої осені почалися гарячі жнива (С. Чорнобривець). Фразеологічний словник української мови
  8. жнива — ЖНИВА́ (пора збирання злакових рослин), ЖНИВУВА́ННЯ розм., ЖНИВОВИ́ЦЯ розм., ЖНИ́ВО рідше. Я стидав би ся, — каже він, — сидіти згорнувши руки, коли всім навколо такі жнива (О. Гончар); Недавно закінчили жнивування. Словник синонімів української мови
  9. жнива — Жни́ва́, жнив, жни́ва́м Правописний словник Голоскевича (1929 р.)
  10. жнива — Жнива, жнив ж. мн. 1) Жатвенный сборъ. Тільки зворуши землю уміючи да посій до ладу, — будуть колись добрі жнива на Вкраїні. Хата. XV. 2) Жатвенная пора. В жнива швець шиє, а вона ходить на поле жать. Рудч. Ск. Словник української мови Грінченка

Про автора

admin administrator