Що робити якщо болить емаль зубів

Авторadmin

Що робити якщо болить емаль зубів

Зміст:

Що робити, якщо болить зуб: ТОП-6 найкращих знеболюючих від зубного болю

Чому болять зуби? Яке знеболювальне випити від зубного болю? І чи можна його приймати тривалий час? Це ті питання, з якими стикалися дуже багато хто з нас. Медексперти apteka24.ua дали відповіді на ці запитання та розповіли все про зубний біль. Подробиці читайте у нашій статті.

Зміст :

Що робити, якщо болить зуб? Таким питанням періодично задається кожна людина. Тому apteka24.ua вирішила на нього відповісти й розповісти про найдієвіші знеболюючі при зубному болю.

Зубний біль: причини виникнення

Біль у зубі може з’явитися з кількох причин, а саме через дії механічних (потік повітря), термічних (холод, тепло) і фізичних (солодке, солоне) подразників. Він може бути як нетривалим, так і тривати цілий день, доставляючи людині дискомфорт.

Найпоширенішою причиною зубного болю є карієс. До інших поширеніших причин можна також віднести сколювання зуба й оголення дентинних трубочок в області кореня через апікальну рецесію ясен (зміщення краю ясна без запалення), викликану агресивним чищенням зубів або оперативним втручанням.

Крім того, зубний біль може виникати після пломбування та інших стоматологічних операцій. Як правило, він триває недовго й пацієнту рекомендується випити знеболюючий препарат і деякий час утриматися від прийому їжі.

Можливі причини зубного болю:

  • пульпіт (запалення пульпи — внутрішньої тканини зуба);
  • періостит (запалення періоста — окістя);
  • перикороніт (запалення м’якої тканини навколо зуба, що прорізався);
  • бруксизм (скрегіт) / шліфування зубів;
  • виражений біль після видалення зубів (синдром сухої лунки).

При виникненні зубного болю слід негайно звернутися до лікаря. Тільки фахівець може призначити ефективні знеболюючі таблетки при зубному болю.

Найчастіше стоматологи рекомендують приймати лікарські засоби, представлені в наступному розділі.

Що випити, якщо болить зуб: кращі знеболюючі від зубного болю

Існують дві групи препаратів, які найкраще використовувати для усунення зубного болю. До них відносяться: анальгетики й НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби).

Анальгетики від зубного болю

Ці медикаменти усувають вогнище болю за допомогою впливу на нервові закінчення і центри болю в області головного мозку. Однак анальгетики, на відміну від НПЗЗ, не впливають на запальні процеси й не можуть усунути запалення пульпи, окістя, ясен.

Деякі препарати цієї групи крім болезаспокійливого ефекту надають і жарознижувальну дію — їх називають анальгетиками-антипіретиками. Такі ліки можуть усувати зубний біль і збивати підвищену температуру, якою він супроводжується. Таким чином анальгетики-антипіретики допомагають позбутися відразу від двох неприємних симптомів.

Найпопулярнішим і найбезпечнішим препаратом з даної групи вважається Парацетамол.

Парацетамол

Цей медикамент має болезаспокійливу й жарознижувальну властивості. Він починає діяти через 30 хв після прийому, по закінченню цього часу досягається максимальна концентрація активної речовини в організмі. Парацетамол можна застосовувати дітям з 6 років (у таблетованій формі, дозування 200 мг), дорослим, вагітним і годуючим жінкам.

Ефект від препарату триває 4 години. Даний засіб також можна комбінувати з іншими препаратами для посилення їх ефективності. Парацетамол досить безпечний, тому що має невеликий перелік побічних ефектів, а випадки їх виникнення фіксуються вкрай рідко.

Протипоказання до застосування:

  • хронічний алкоголізм;
  • серйозні порушення з боку печінки;
  • підвищена чутливість до парацетамолу.

Якщо у вас болить зуб і через це підвищується температура, то найбезпечніше випити препарат, основною діючою речовиною якого є парацетамол.

НПЗЗ при зубному болю

Нестероїдні протизапальні засоби пригнічують вироблення простагландинів (гормоноподібні речовини, що викликають больові відчуття та запальні процеси в організмі), внаслідок чого знижується больовий синдром і зменшується запалення. Крім того, препарати цієї групи також мають жарознижуючий ефект.

Однак вони викликають великий перелік побічних ефектів для шлунково-кишкового тракту й серцево-судинної системи. Тому їх потрібно приймати згідно з інструкцією і приписом лікаря. Важливо відзначити, що медичні фахівці не рекомендують пити нестероїдні протизапальні засоби на голодний шлунок, так як це може призвести до негативних наслідків.

Існує перелік протипоказань, при яких не слід приймати НПЗЗ:

  • спільний прийом з іншими препаратами з групи НПЗЗ;
  • алергічні реакції на діючі та допоміжні речовини нестероїдних протизапальних таблеток від зубного болю, а також порошків, мазей та суспензій;
  • тяжка ниркова, печінкова або серцева недостатність;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразка, гастрит, хвороба Крона, виразковий коліт) у стадії загострення;
  • перенесені операції на серці й прогресуючі захворювання серцево-судинної системи;
  • нещодавно перенесені внутрішні кровотечі;
  • порушення згортання крові.

Якщо у вас виник зубний біль і немає вищеперелічених протипоказань, то ви можете випити таблетку НПЗЗ.

До найефективніших знеболюючих при зубному болю з групи нестероїдних протизапальних засобів відносять: Нурофен, Німесил, Кетанов, Дексалгін і Олфен.

Нурофен

Використовується для полегшення слабкого і помірного зубного болю. Головна діюча речовина — ібупрофен, його максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 45 хвилин, якщо приймати препарат натщесерце, або через 2 години, якщо пити його на повний шлунок.

Після перорального прийому ібупрофен швидко всмоктується та починає лікувати больовий синдром, знімати запалення й знижувати температуру. Напіввиведення препарату триває 2 години.

Крім стандартних для НПЗЗ протипоказань, ібупрофен також не можна застосовувати жінкам в останньому триместрі вагітності, так як це може негативно позначитися на здоров’ї малюка.

Нурофен в таблетованому вигляді при зубному болю можна пити дітям старше 6 років, якщо маса їх тіла перевищує позначку в 20 кг.

Щоб уникнути негативних реакцій з боку шлунка й всього шлунково-кишкового тракту, препарат рекомендовано приймати після прийому їжі.

Таблетки ібупрофену, які вкриті плівковою оболонкою, зменшують ризик виникнення побічних ефектів з боку травної системи.

Німесил

Головною діючою речовиною препарату є німесулід. Німесил — це порошок світло-жовтого кольору, який має яскраво виражений цитрусовий запах.

При пероральному прийомі німесулід швидко всмоктується в шлунок і потрапляє в кровотік, а максимальна концентрація в плазмі крові 100 г даної діючої речовини досягається через 2-3 години після прийому.

Німесил від зубного болю радять приймати після їжі. Порошок німесулід потрібно висипати в склянку, залити 100 мл води, перемішати й випити.

Додатковим протипоказанням до його застосування, крім загальних протипоказань для групи НПЗЗ, вважається спільний прийом німесуліду з анальгетиками й наявність інфекційної лихоманки.

Його не можна приймати дітям молодше 12 років, вагітним, матерям, що годують і людям із захворюваннями нирок або печінки.

Кетанов

Даний препарат застосовують проти сильного і помірного зубного болю. У його складі основною діючою речовиною є кеторолак трометамін. Кетанов не викликає залежність, а силу його знеболюючої дії порівнюють з морфіном. Цей лікарський засіб набагато сильніший та ефективніший, ніж інші представники групи НПЗЗ.

Кетанов від зубного болю надає ефект після 60 хвилин після того, як людина вип’є таблетку, а максимальна дія препарату проявляється через 2-3 години.

Медикамент слід приймати на повний шлунок, тому що, якщо випити знеболюючий засіб натщесерце, збільшується ризик виникнення побічних ефектів. За кілька годин до та після прийому Кетанов рекомендовано не їсти жирну їжу, так як вона уповільнює швидкість його дії.

Потрібно звернути увагу, що наявність у людини кропив’янки, бронхіальної астми, цереброваскулярної кровотечі та ангіни вважається протипоказаннями до застосування препарату.

Дітям дозволено пити Кетанов при сильному зубному болю тільки з 16 років, а жінкам, що годують, вагітним і людям з хронічними хворобами серця, нирок і печінки його не призначають.

Дексалгін

Основний компонент — декскетопрофен. Дексалгін знімає зубний біль через 30 хвилин після перорального прийому. Тривалість знеболюючого ефекту дорівнює 4-6 годинам, а тривалість виведення медикаменту з організму становить 1-3 години.

Дексалгін протипоказаний до застосування пацієнтам з бронхіальною астмою і геморагічним діатезом. Крім того, його суворо заборонено пити дітям, жінкам в період лактації, вагітним і з обережністю потрібно приймати людям старше 65-річного віку. А пацієнтам, у яких є проблеми з нирками та печінкою, потрібно зменшувати його мінімальну дозу.

Дексалгін повинен призначати лікар, так як дані ліки, як і всі препарати НПЗЗ, відпускається за рецептом.

Олфен

Основна діюча речовина — диклофенак. Він пригнічує біосинтез простагландинів, тим самим пригнічує зубний біль і запальний процес. Також може збивати підвищену температуру тіла.

Протипоказаннями до застосування Олфена є:

  • ішемічна хвороба серця;
  • стенокардія або перенесений інфаркт міокарда;
  • захворювання периферичних артерій;
  • цереброваскулярні патології.

Дія починає проявлятися через 30 хв після прийому, а максимальна концентрація в крові — по закінченні 120 хвилин.

Олфен відпускається за рецептом після того, як його випише лікар.

Що робити, якщо болить зуб? Як швидко позбутися зубного болю?

Травма або пошкодження всього зуба чи його частини є досить частою причиною виникнення зубного болю (денталгії). Руйнування зуба — результат деструкції каріозної порожнини при карієсі.

У пацієнтів може відзначатися денталгія у разу карієсу, коли уражені більш глибокі структури зуба.

Зовнішній твердий шар зуба — емаль. Розташований під емаллю м’якший шар — це дентин. Він є більш чутливою структурою, що містить мікроскопічні трубочки, що виходять із центру зуба. У центрі зуба розташована пульпова камера, у якій знаходиться пульпа, що складається з кровоносних судин та нервових волокон.

Якщо карієс вражає як емаль, так і дентин, каріозна порожнина може бути причиною дискомфорту, який відчуває пацієнт.

Більш глибока каріозна порожнина наближається до центру зуба, швидше за все вона стане першопричиною денталгії, оскільки у такому разі спостерігається значне ураження структур зуба.

Окрім карієсу, можливі наступні причини денталгії.

Абсцес зуба — це патологічний стан, за якого інфекція розвивається у внутрішніх структурах зуба, а також поширюється на його корінь та кісткову тканину, що оточує зуб.

Травматичне ураження зуба або його перелом. Перелом зуба здатний оголити чутливий дентин та навіть пульпу. У деяких випадках переломи не такі явні, хоча лінія перелому може проходити глибоко в зубі (тріщина зуба), тим самим викликаючи біль у разі натискання під час відкушування або жування.

Стоматологічна обробка зуба. Після пломбування або встановлення коронки зуб може бути чутливішим. Це є характерним у разі глибокого карієсу, коли обсяг стоматологічної обробки для повного виліковування каріозного зуба є значним. Разом з тим слід зазначити, що якщо інші тканини зуба є здоровими, зубний біль у такому разі досить швидко минає.

Бруксизм (нічний скрип зубами). При бруксизмі досить часто можуть відмічати пошкодження зубів, за наявності якого спостерігається їх підвищена чутливість до подразників.

Інфекційні ураження ясен чи пародонту. При інфекційному ураженні ясен спостерігається їх запалення — гінгівіт. У разі інфекційного ураження пародонту, комплексу тканин, що утримують зуб у альвеолі (лунці), виникає пародонтит. При гінгівіті та/або пародонтиті спостерігаються кровоточивість, запалення та набряклість ясен та/або пародонту. Оскільки ясна та пародонт дуже добре іннервуються середньою та нижньою гілками трійчастого нерва, ці захворювання часто супроводжуються денталгією.

Відкриті корені зубів. Коли ясна не покривають корені зубів, їх поверхні можуть бути більш чутливими до таких подразників, як процес чищення зубною щіткою або температура продуктів харчування та напоїв.

Запалення приносових пазух або синусит. Оскільки корені верхніх молярів розташовані близько до гайморових пазух, запалення у гайморовій пазусі може викликати чутливість верхніх молярів та денталгію.

«Зуби мудрості», або треті моляри. Найчастіше у ротовій порожнині не вистачає місця для цих зубів. У результаті треті моляри повністю або частково застрягають у щелепі або під яснами.

У зв’язку з поганою доступністю треті моляри складно очистити від залишків їжі, тому досить часто ці зуби є сприйнятливими до розвитку карієсу, пульпіту та інших стоматологічних захворювань.

Проблеми з третіми молярами можуть викликати появу денталгії різної інтенсивності: від тупого до сильного болю внаслідок тиску у разі прорізування, інфекційного ураження ясен та/або пародонту, карієсу, пульпіту або інших стоматологічних захворювань.

Які таблетки краще приймати у разі зубного болю?

Анальгетики при зубному болю

Часто люди запитують: «Як знеболити зуб?»; «Які таблетки від зубного болю слід приймати?»; «Що робити, якщо болить зуб?»; «Коли у дитини болить зуб, чим можна знеболити?».

Відповідаючи на ці питання, слід зазначити, що для купірування зубного болю у стоматологічній практиці застосовують препарати у формі таблеток від зубного болю, — це парацетамол, а також лікарські засоби фармакотерапевтичної групи нестероїдних протизапальних препаратів, їх представників та дози буде вказано нижче.

Також слід зазначити, що для усунення зубного болю деякі пацієнти використовують наркотичні анальгетики, проте гарантований розвиток залежності у разі прийому ліків цієї фармакотерапевтичної групи робить таке застосування небажаним, особливо в амбулаторних умовах, коли належний контроль відсутній.

Парацетамол (синонім: ацетамінофен). Застосовують наступні дози парацетамолу у разі зубного болю:

  • для дорослих: 325–650мг кожні 4–6 год або 1 г кожні 8 год;
  • для дітей: 10 мг/кг маси тіла кожні 4 год або 15 мг/кг маси тіла кожні 6 год всередину (Poveda-Roda R. et al., 2007).

Комбіновані препарати, основною діючою речовиною яких є парацетамол, що застосовуються у разі зубного болю. Застосовують наступні дози у разі зубного болю:

  • для дорослих та дітей віком від 12років: по 1–2 таблетки кожні 4–6 год у разі необхідності;
  • для дітей віком до 12років: не рекомендуються для застосування у дітей цієї вікової категорії.

Ібупрофен. Застосовують наступні дози ібупрофену у разі зубного болю:

  • для дорослих: 400–600 мг кожні 6–8 год всередину;
  • для дітей: 20 мг/кг/добу, що розподілені на 3–4 прийоми (Poveda-Roda R. et al., 2007).

Кеторолаку трометамін. Застосовують наступні дози кеторолаку трометаміну у разі зубного болю:

  • для дорослих та дітей віком від 16років: стартова доза становить 20 мг, потім по 10 мг кожні 4–6 год;
  • для дітей: протипоказаний для застосування у дітей віком до 16років (Poveda-Roda R. et al., 2007).

Диклофенак. Застосовують наступні дози диклофенаку у разі зубного болю:

  • для дорослих: 50 мг кожні 8 год;
  • для дітей: протипоказаний для застосування у дітей (Poveda-Roda R. et al., 2007).

Метамізол натрію. Застосовують наступні дози метамізолу натрію у разі зубного болю:

  • для дорослих та дітей віком від 14років: по 250–500 мг кожні 12–24 год. Максимальна добова доза — 1 г;
  • для дітей віком 12–14років: по 250 мг кожні 12 год;
  • для дітей віком до 12років: протипоказаний для прийому дітьми цього віку.

Комбіновані препарати на основі метамізолу натрію, що застосовуються у разі зубного болю. Використовують наступні дози:

  • для дорослих та дітей віком від 15років: по 1 таблетці кожні 12–24 год. Максимальна доза — 2 таблетки;
  • для дітей віком до 15років: не застосовують у дітей цієї вікової категорії.

Німесулід. Відповідаючи на запитання: «Як приймати німесулід у разі зубного болю?», слід зазначити, що у такому разі застосовують наступні дози:

  • для дорослих та дітей віком від 12років: 100 мг кожні 12 год;
  • для дітей: протипоказаний для застосування у дітей віком до 12років.

Перед застосуванням будь-якого препарату у разі зубного болю обов’язково ознайомтеся з повною інструкцією для застосування цього лікарського засобу!

Як часто можна приймати знеболювальні препарати у разі зубного болю?

Слід зазначити, що оскільки для вищезгаданих нестероїдних протизапальних препаратів зареєстрований досить великий перелік небажаних реакцій, приймати ці фармакотерапевтичні засоби для усунення зубного болю слід протягом мінімально можливого періоду часу.

За першої ж нагоди слід негайно звернутися до фахівця — лікаря-стоматолога, або зубного лікаря для встановлення першопричини денталгії, визначення тактики подальшого лікування при діагностованому захворюванні, основним симптомом якого є зубний біль.

Що робити, якщо зубний біль турбує вночі?

Якщо у Вас виник зубний біль уночі, слід звернутися до найближчого медзакладу, що уклав договір з Національною службою здоров’я України щодо надання ургентної стоматологічної допомоги, у якій є черговий лікар–стоматолог, або зубний лікар, чи до будь-якого іншого медичного закладу будь-якої форми власності, що надає стоматологічну допомогу за умови його роботи в нічний час.

У разі неможливості такого звернення слід застосувати один з вищезгаданих препаратів та вранці відвідати найближчий медичний заклад, у якому надають стоматологічну допомогу.

Народні методи лікування при зубному болю

Слід пам’ятати, що наведені нижче методи лікування при зубному болю є короткостроковими, й вони жодним чином не замінюють кваліфіковану стоматологічну допомогу.

Холодний компрес. Його можна застосовувати для зниження інтенсивності болю, особливо якщо його причиною стала будь-яка травма.

Холодний компрес викликає звуження кровоносних судин у ділянці зубного болю. Це дещо знижує його інтенсивність. Також холод може зменшити набряк та запалення.

Щоб використати цей метод, прикладіть загорнутий у рушник пакет з льодом до хворого місця на 20 хв за один раз. Цю процедуру слід повторювати кожні кілька годин.

Олія гвоздики. Олія гвоздики ефективно зменшує вираженість зубного болю та запалення. Вона містить евгенол — природний антисептик. Слід додати кілька крапель олії гвоздики в невелику склянку з водою (близько 100 мл) та прополоскати ротову порожнину. Цю процедуру можна повторити декілька разів на добу.

Часник. Завдяки наявності аліцину часник має антибактеріальні властивості. Розчавіть один або декілька зубчиків часнику таким чином, щоб вийшла паста, а потім нанесіть її на хворе місце на 15–20 хв, після чого слід прополоскати ротову порожнину теплою водою. Цю процедуру можна повторювати кілька разів на добу.

Висновок

Зубний біль — це не тільки стан, що викликає дискомфорт у людини, але й захисний механізм, що сигналізує про наявність тих чи інших станів або захворювань зубів, ясен, пародонту, кісткової тканини щелеп та/або анатомічних структур, розташованих поруч. Тому пацієнту не слід тривалий час займатися самолікуванням, обираючи найсильніший засіб у разі зубного болю, у такому разі йому слід звернутися до кваліфікованого лікаря-стоматолога або зубного лікаря для лікування та подальшої профілактики захворювання, що спричинило денталгію.

Про автора

admin administrator