Що робити якщо жовтіє листя смородини

Авторadmin

Що робити якщо жовтіє листя смородини

Зміст:

Чому жовтіє листя смородини?

Всі ми любимо і вирощуємо на дачній ділянці смородину. Однак іноді рослина втрачає свій вигляд, листя починає опадати в середині літа. У нашій статті ми розповімо, чому жовтіє листя у смородини і що робити, щоб цього уникнути.

помилки догляду

Догляд за рослиною має великий вплив на його розвиток. висаджуючи чагарник, необхідно ретельно вивчити основні правила і рекомендації по посадці і догляду за ним.

Від того, наскільки вірно ви будете ростити кущ, залежить його довговічність, здоров`я і урожай. Розглянемо, які помилки найчастіше призводять до того, що листя смородини жовтіє і опадає.

  • Невідповідне місце для посадки. Від того, наскільки вірно буде підібраний ділянку для посадки смородини, залежить його подальший розвиток. сприятливим для ягоди вважається родюча, суглинна, добре зволожена грунт. Не варто висаджувати кущ в сухому, незахищеному від вітру, а також болотистому місці.

важливо! смородина має потребу у великій кількості поживних речовин. Щоб їх забезпечити, висаджуйте рослина вдалині від інших кущів і дерев. Відстань між чагарниками має бути не менше 1 метра.

  • Невідповідна температура повітря для посадки.Найчастіше з такою проблемою стикаються садівники, які висаджують смородину ранньою весною. В цей час ще присутній ймовірність заморозків, а під впливом низької температури нирки не можуть нормально рости. Оптимальна температура для посадки рослини повинна складати + 18 + 20 ° С. Щоб запобігти пожовтіння листя, кущі краще висаджувати в осінній період.
  • Недостатня кількість поживних речовин в грунті. смородина щорічно потребує азотних, фосфорних і калійних добривах. На 1 кущ смородини оптимальним є наступний склад підгодівлі: 40 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 30 г хлористого калію. Коли кущ досягне 6-7-річного віку, необхідно додати в землю навколо нього вапно.
  • недолік вологи. Це найпоширеніша і легко здійсненне причина того, чому жовтіє листя смородини. Особливо важливо забезпечити рясний полив кущів в літню пору року, коли температура повітря дуже висока. Якщо не здійснювати регулярне зволоження грунту, листя придбає жовтий відтінок, а ягоди будуть дрібними, при цьому їх частина засохне до настання періоду дозрівання.
  • Висадка неправильно сформованих кущів. При посадці потрібно звернути увагу на кореневу систему – вона повинна бути досить розвинена. На кущі повинно бути 4-6 пагонів, а молоді коріння повинні бути добре сформовані. Слабка коренева система не зможе забезпечити належне харчування паросткам. Це досить поширена причина того, чому жовтіє смородина.

шкідники

кущі смородини часто піддаються атакам різних шкідників – це одна з поширених причин, чому жовтіє смородина влітку. Розглянемо, які з них особливо небезпечні, і як з ними боротися.

    галова тля. Для свого харчування цей шкідник використовує сік листя. Попелиця розміщується на нижніх частинах листя, протикає її гострим хоботком. Це місце можна легко помітити: воно здувається, набуває червоний або жовтий окрас.

Згодом відбувається фарбування всього листа, після чого він опадає. За один сезон живе близько 7 поколінь попелиці, яка може завдати смертельного удару по кущах смородини та потім переключитися на інші плодові рослини. Як тільки стали виявлятися перші ознаки ураження галловой попелиць рослини, необхідно негайно приступати до боротьби за допомогою інсектицидів. Однак, зверніть увагу, що використовувати їх можна виключно до початку періоду цвітіння і після того, як буде зібраний урожай. В інший час єдина боротьба з шкідником – видалення уражених частин чагарнику. Обробка інсектицидами проводиться з усіх боків листя після зборів врожаю. Також рекомендується повторити її в осінній час, щоб запобігти розвитку яєць попелиці. У профілактичних цілях можна обробити кущі та грунт навесні, до того, як почнуть розпускатися бруньки.

Чи знаєте ви? недоспелий ягоди смородини набагато корисніше дозрілих плодів: в них міститься в 4 рази більше вітаміну С. У період дозрівання ця концентрація поступово зменшується.

хвороби

Часто смородина піддається деяких захворювань, що призводить до пожовтіння листя і її обпадання. Розглянемо більш докладно найпоширеніші хвороби.

важливо! Перед настанням холодів обов`язково варто провести розпушування грунту між рядів. Це допоможе знищити шкідників і вбереже від їх атак з приходом весни.

  • стовпчаста іржа. Захворювання проявляється у вигляді дрібних жовтуватих плям і жовто-помаранчевих наростів на листках, в яких містяться суперечки. Для боротьби із захворюванням варто застосовувати бордоською рідиною і фунгіциди. Перший раз рослину обприскують в період розпускання листи, другий – під час бутонізації, третій – після закінчення періоду цвітіння. Якщо кущі сильно вражені хворобою, варто виконати і четверте обприскування через 10-14 днів після третього. Уражені і опале листя необхідно обов`язково спалювати, регулярно проводити розпушування землі навколо смородини.
  • Бокальчатая іржа. Виявляється появою на листі великих жовтих подушечок. Для боротьби і профілактики використовують бордоською рідиною. Обприскування проводять за тією ж схемою, що і при боротьбі зі столбчатой ​​іржею. Так само ефективним є використання біопрепарату «Фітоспорін». Збудником хвороби є грибок, уражені листя варто обов`язково спалити. Рекомендується регулярно проводити розпушування грунту навколо смородини.

Чи знаєте ви? Лідером за обсягами вирощування смородини серед країн всього світу є Росія: щорічно держава виробляє 431,5 тисяч тонн ягоди.

Для того, щоб попередити зараження грибковими захворюваннями, варто навесні проводити профілактичну обробку рослини препаратами, які можна придбати в спеціалізованих магазинах.

Ознайомившись зі статтею, ви дізналися, чому жовтіє смородина навесні і що робити, щоб запобігти цю недугу. Правильно доглядайте за рослинами, і тоді вони будуть здоровими і забезпечать вам багатий урожай.

Жовтіє листя на чорній та червоній смородині: чому і що робити, заходи боротьби

Смородина – це чагарник сімейства агрусові. Ягоди смородини соковиті, мають виражений кисло-солодкий смак. Власники садів та городів вкладають багато сил у те, щоб отримати добрий урожай. Нерідко листя смородини починає жовтіти. Це свідчення виникнення проблем, сигнал про те, що прийоми догляду за культурою потребують коригування.

Ознаки та симптоматика

Сорта смородини відрізняються один від одного зовнішніми характеристиками та смаковими якостями. Найбільш популярними вважають чагарники чорної, білої та червоної смородини.

У здорових чагарників сильні гілки, зелене листя, кора світло-коричневого або коричневого кольору. Існують ознаки, якими визначають наявність проблем зростання та розвитку смородини. Необхідність додаткової обробки чагарнику виникає, якщо:

  • листя стали жовтіти;
  • гілки погано ростуть;
  • листя з кущів опадають;
  • листя засихає по краях.

На чорній смородині при цьому можуть з’являтися бліді крапки, що свідчить про наявність шкідників.

Поширені причини

Щоб з’ясувати, чому сохне і чому пожовтіло листя, проводять ретельний огляд усіх молодих кущів.

Факторами, які провокують появу зовнішніх пошкоджень, називають:

  • поява паразитів та їх поширення;
  • захворювання чагарників (при цьому гілка може засохнути повністю);
  • порушення правил догляду.

Комахи-шкідники та методи боротьби з ними

Частою причиною пожовтіння, опадання або засихання листя смородини стають паразити. Вони можуть переміщатися з сусідніх культур або з’являтися з личинок, утворених внаслідок гниття грунту.

Павутинний кліщ

Цей тип шкідника розпізнають за наявністю павутини, якою він огортає гілки. Його видає червоний відтінок тіла, він добре помітний на зеленому листі. Переважно кліщ поширюється на молодих чагарниках. Він харчується корисними елементами, що містяться у листі. Після його появи листя блідне, сохне, жовтіє.

Заходами боротьби з павутинним кліщем вважають своєчасне обприскування спеціальними речовинами, очищення гілок від павутини.

Нирковий кліщ

Цей паразит вражає чорні сорти смородини. Він живе в нирках, що не розпустилися. Ознака його знаходження на кущі:

Нирковий кліщ небезпечний тим, що швидко поширюється. Самка виготовляє 4 або 5 поколінь личинок за рік. Кущ може загинути за один сезон. Заражені рослини знищують, вилікувати їх майже неможливо.

Смородинова склянка

Метелики склянки відкладають свої личинки в середині кори. Їх виявляють при зрізанні гілки. Личинки виглядають як чорні крапки. Небезпека поширення цього паразита полягає в швидкій поразці всього чагарника.

Тля

При появі попелиці листя смородини починає здуватися з внутрішньої сторони, потім ці горби червоніють.Останнім етапом стає пожовтіння листя. Наприкінці липня попелиця переходить на інші культури, тому що від смородини до цього періоду вона забирає найцінніші для існування речовини.

Для позбавлення від попелиці дерева обробляють спеціальними розчинами.

Хвороби та лікування

Поширеною причиною пожовтіння стають хвороби смородини. Вони можуть вражати дорослі кущі та молоді саджанці. Зараження відбувається незалежно від умов, це можуть бути епідемії, які поширюються з інших культур.

Антракноз

Захворювання грибкового типу. Бурі плями швидко поширюються по всій поверхні листя, потім вони жовтіють, опадають. Антракноз вражає молоду рослину в період активного росту, особливо небезпечний тим, що може призвести до втрати всього врожаю.

Лікування та заходи профілактики включають обробку та видалення пошкоджених ділянок.

Стовпчаста іржа

Якщо поряд зі смородиною розташовані злакові культури, то захворювання, яким вони схильні, з великою ймовірністю перекинуться на кущі чорної смородини. Першою ознакою поразки є почервоніння нижніх листків, потім починають жовтіти краї всіх листків, вони опадають.

Лікування та заходи профілактики – це обробка кущів та правильне планування розсадки.

Сферотека

Грибкове захворювання, яке вражає не тільки листя, а й ягоду. Плоди покриваються білим нальотом, після пожовтіння листя опадає на землю. Така поразка призводить до того, що врожай стає непридатним для споживання.

Якщо захворювання поширилося на весь кущ, білі плями вкрилися чорними точками, то чагарник неможливо вилікувати, гілки обрізають, а потім спалюють.

Невідповідні кліматичні умови

Багато садівників називають однією з причин пожовтіння листя смородини несприятливі умови, в яких розвивається чагарник. У червні листя смородини починає жовтіти через занадто сильне перезволоження грунту. Це відбувається, якщо на початку літа йдуть сильні дощі. Цю ознаку розпізнають по перезволоженому грунті, гнилі на нижньому листі та жовтизні на верхніх. Влітку за чагарником необхідно ретельно доглядати.

До пожовтіння листя смородини може призводити нераціональна посадка. Культура любить вільне розсадження. При плануванні рекомендують дотримуватись основних правил:

  • не слід загороджувати доступ до світла;
  • не слід обмежувати територію овочевими грядками;
  • не слід розсаджувати поблизу злакових культур.

У липні та серпні, через встановлення спекотної погоди та високих температур, чагарник нерідко пересихає. Визначають це по сухих нижніх листах, жовтизні по краях, слабкому чахлому вигляду. Занапастити майбутній урожай можуть ранні заморозки восени, якщо кущ не утеплений. Причиною часто стають пізні заморозки навесні, якщо садівники вже підготували кущ до виходу з фази сну у фазу росту, пропушили грунт і оголили нижнє листя.

Брак мінеральних речовин

При убогості ґрунту, відсутності сприятливих погодних умов садівники-аматори запитують: чим підгодувати кущі смородини, якщо їм не вистачає харчування. Добрива допомагають покращити стан чагарника та збагатити ґрунт. З неї коренева система отримує поживні речовини і входить у фазу зростання. Розвинена коренева система передає частину поживних речовин листям, вони зеленіють і утворюють зав’язі.

Чим підгодувати кущі

Чагарники, незалежно від сорту, удобрюють кілька разів протягом сезону. Восени прийнято удобрювати ґрунт перегноєм, змішаним з калійними та фосфорними сполуками. На початку літа живлять ґрунт під чагарником за допомогою деревної золи, яка допомагає активізувати зростання кореневої системи та сприяє захисту від ураження шкідниками.

Після збирання врожаю підгодовують ґрунт рідкими добривами, які містять калій та фосфати, у цей період їх особливо не вистачає. Підживлення необхідне для того, щоб забезпечити чагарнику подальше зростання і перехід у спокійну фазу сну.

Чим і як обробляти смородину, щоб листя не жовтіло

  1. Ботва помідорів. Цей засіб підходить для обробки від уражень листя колоніями попелиці. Бадилля збирають, наполягають. Розчином обприскують кущі 2 рази на тиждень, семиденним курсом.
  2. Розчини з ромашки або деревію. Цими рідинами обприскують чагарники із спеціального обладнання 1 раз, щотижня. Розчини підходять для обробки посушливими днями. При ураженнях серйозними захворюваннями або нашестю шкідників профілактичні засоби не приносять користі.
  3. Для обробки кущів від попелиці, кліща допомагають розчини з тютюну. Листя тютюну заварюють окропом, розчин остуджують, і роблять обробку.
  4. Гірчиця суха. Порошок гірчиці використовують для обсипання. Для цієї процедури вибирають похмурі, не спекотні дні, інакше засіб здатний обпалити кінчики листя. Місця, де розташувався павутинний кліщ або мешкає попелиця, рясно посипають порошком, залишають не политими протягом 2 днів.
  5. Обробка господарським милом. Цей засіб допомагає при навалі шкідників, рятує чагарники від поразок іржею та сферотекою. Шматок мила стругають, додають цебро теплої води. Мильним розчином обробляють листя, гілки.

Правила догляду за садом

Смородина вимагає дотримання мінімальних правил з поливу, обробки, підживлення:

  • обрізання здійснюють 2 рази на рік;
  • полив проводять за потребою;
  • підживлення має бути регулярним;
  • розпушування ґрунту проводять у літній період.

Обрізання здійснюють навесні або восени. Основні цілі осінньої процедури – це формування чагарника, а також видалення старих гілок, які заважають розвитку. Весняна обрізка – це спосіб коригування.

Увага! Уражені та хворі гілки спалюють після обрізки.

У сприятливих умовах зростання, коли весна та літо радують регулярними дощами, смородину необхідно полити всього 3 рази:

  1. Робічний полив виробляють у період утворення зав’язей, активного зростання зеленого листя. Цей період посідає кінець травня-початок червня.
  2. Другий полив проводять під час активної освіти ягід.
  3. Втретє необхідно полити кущ, коли врожай зібраний.

Що робити, якщо дощі занадто часті або стоїть посушлива погода, – такі питання відвідують садівників при несприятливих прогнозах погоди. Після дощів грунт рекомендують удобрити торфом. Засуха вимагає більш частого самостійного поливу.

Підживлення носить регулярний характер, кожен період вимагає певного підходу:

  • порі росту чагарники потребують підживлення калієм, азотом;
  • для утворення плодів підгодовують фосфатами;
  • після збору врожаю рослині потрібне калійне добриво для відновлення витрачених сил.

Подихання ґрунту навколо чагарника насичує його киснем, тому протягом літнього сезону рекомендують проводити цю процедуру мінімум 3 рази.Правильне, своєчасне проведення підживлення, необхідний полив, профілактика боротьби зі шкідниками допомагають садівникам виростити гарний урожай.

Рекомендуємо

Квітка Ванька мокра: чому листя жовтіє і опадає і що робити

Чому у квітки Ваньки мокрого жовтіють і опадає листя. Причини та методи вирішення. Дотримання правил вирощування. Хвороби та шкідники. Пересадження рослин. Заходи профілактики.

У рододендрону жовтіє листя: чому і що робити для лікування

Описується, як і чому протягом сезону у азалії (рододендрону) жовтіє все листя. Характеризуються захворювання, шкідники та особливості агротехніки, розкривається вирішення проблеми.

Чому в’яне листя у черешні: причини і що робити, заходи боротьби

Багато факторів впливає на те, чому несподівано в’яне листя у черешні. Це можуть бути несприятливі погодні умови, різні захворювання, помилки під час догляду.

Чому жовтеють листя біля смородини і що з цим робити?

Ми не дивуємося, коли листя жовтіє по осені або після довгого перебування на сонцепекі. Однак усіма улюблена смородина жовтіє і у випадках поганого догляду, і при безлічі різних захворювань. У критичні моменти ви ризикуєте залишитися без урожаю. Рослина вимагає уважного спостереження, профілактики і турботи.

  • Можливі причини
  • Як виправити помилки у відході?
  • Що робити при появі шкідників?
  • Галлова тля
  • Павутинний кліщ
  • Смородинова скляниця
  • Ниркові кліщі
  • Лікування захворювань
  • Сферотека
  • Антракноз
  • Плямистість

Можливі причини

Домінуючу роль серед різних причин захворювань усіма улюбленою і смачною ягоди займають порушення правил догляду. Крім цього, листя біля смородини (і червоної, і чорної) нерідко жовтіє і всихає через негативну діяльність різних комах. Хвороби вірусної та грибкової природи – найбільш небезпечні причини в’ядання листочків культури, що потребують негайного втручання.

Жовтизна виникає і на початку вегетаційного періоду, і після цвітіння, і після закінчення літа.

  • Навесні гілки в основному сохнуть через неправильний догляд і дефіцит харчування. Молоденькі кущики можуть постраждати від нестачі калію, азоту. У травні жовтизна виникає через мале харчування і зволоження.
  • По льоту сильні опади можуть вимивати корисні для рослини сполуки в районі стовбура. Листя миготить, жовтіє і сохне. Тут важливі будуть своєчасно проведені підживлення.
  • Якщо ж ви виявили жовте листя в червні, то це в більшості випадків витівки шкідників. Їхня шкідницька діяльність нерідко проявляється в середині літа.

Неграмотний догляд послаблює смородину, стимулюючи розвиток всіляких захворювань. Вона погано росте, а іноді і гине.

Як виправити помилки у відході?

Для з’ясування причин появи жовтизни на листях смородини в травні, а також влітку (в червні або в липні) ретельно аналізують всі періоди догляду. Виправлення помилок часто починається з операції проріджування і перевірки дистанції між посадками.

  • Коли кущики посаджені недалеко один від одного, вони можуть відчувати дефіцит сонячних променів. З цієї причини надміру густі посадки важливо проріджувати, пересаджуючи деякі рослини.
  • Появі захворювань можуть сприяти і близько розташовані болючі «сусіди», особливо крижовник. Тому нормативна дистанція між посадками повинна становити не менше 1,5 м.
  • Згубно впливає на смородину і надміру рання посадка саджанців у відкритий грунт навесні. З цієї причини рекомендуємо саджати культуру по осені, ще до морозів.
  • Кущики віком понад 15 років нерідко жовтіють природним шляхом, з приходом старості.

Є й інші причини жовтизни. Їх теж потрібно усувати.

  • Помилки під час поливу. Кущі ягоди, особливо темної, вкрай чутливо реагують на тривалу посуху. За відсутності дощів і спекотної погоди їх слід поливати відстійною водою. Ґрунт зволожується на 50-60 см. У всьому необхідний захід, оскільки і надлишок вологи шкідливий для кущів. Велика кількість вологи призводить до гниття кореневої системи рослини і нестачі харчування у верхній частині культури. Усунення помилки полягає в припиненні поливальних заходів до просихання ґрунту і встановлення норми зволоження. На куст слід витрачати приблизно 10-20 л води на місяць, враховуючи специфіку погоди. Щоб уникнути негативних наслідків, слід організувати для рослин спеціальний дренажний шар і регулярно розрихляти ґрунт під кущами.
  • При слабкому розвитку коріння смородини слід виконувати обрізку кущів, залишаючи 5-6 здорових молодих гілочок. Це посприяє продуктивному розвитку коріння.
  • Бідні ґрунти. Окремі сорти ягоди продуктивно зростають виключно на родючих ґрунтах. І якщо їм не вистачає харчування, то це може призвести до побажання листя. Якщо з’явилися ознаки побажання, слід підгодувати кущі органічними добривами або мінеральними комплексами. Молоді листочки починають опадати виключно при сильному збідненні ґрунтів, а тому ситуація цілком виправна. Рослини потрібно підгодувати.

Однією з причин хвороби кущів можуть стати і дрібні посадкові ямки. Коріння в таких поглибленнях правильно зростати не будуть, оскільки при подібній посадці порушується надходження до них поживних складів і вологи. При посадці важливо робити поглиблення правильних розмірів.

Дефіцит або надлишки живильного середовища в ґрунті призводять до відчутних витрат при вирощуванні смородини. Так, при нестачі азоту гілки виростають з тонкими стебельками, а побажання листя починається з прожилок. У таких умовах корисною виявиться додавання азотистих органічних добрив. Якщо ж листочки починають жовтіти з країв, то це свідчить про брак калію. Саме ж листя залишається зеленим. Калійні добрива вносять під кущики в період визрівання ягід. Брак калію здатні заповнити калійно-магнієві добавки, сульфат калію та інші калійні сполуки.

Брак магнію виражається в жовтизні листочків внизу кущів. Прожилки зберігають свій природний колір, а ось простір між ними жовтіє. Оздоровити культуру зможуть добавки: зола деревна, сульфат магнію або доломітове борошно. При дефіциті фосфору на листях можлива поява червонуватих і лілових плям. При цьому краєчки аркушів згортаються, листя може навіть опадати. При надлишку ж фосфору нижня сторона листочків і їх черенки червоніють. Щоб уникнути цього по осені кущі підгодовують компостом, суперфосфатом і сірчанокислим калієм. При нестачі заліза листя жовтіє, а краєчки пластин починають всихати. З метою заповнення дефіциту вноситься сульфат і хелат заліза (у вигляді позакореневого підживлення). Надлишок заліза призводить до млявості листків і їх освітлення.

Що робити при появі шкідників?

Іншою нерідкою причиною жовтизни листків є нашестя шкідливих комах. Ознаки таких атак – плями і точки, різні здуття і випуклі нарости. Уважний огляд рослин дозволить виявити подібні ознаки. Найчастіше шкідники з’являються в періоди цвітіння і утворення плодів. Використання для захисту рослин хімічних препаратів у цей час не рекомендується. Бувалі садівники для порятунку врожаю просто прибирають заражені гілочки і листочки, потім спалюючи їх. Зловредних комах виявляють і на верхній, і на нижній частині листочків, адже вони помітні візуально. Поразка ними рослин має й інші наслідки.

Галлова тля

Навала галлової тлі показова здуттями на верхніх сторонах листових пластин. Вони проявляються там, де шкідник завдає прокол своїм хоботком. Інфікований лист починає червоніти, а потім покривається жовтизною і поступово вмирає. Комаха завдає відчутної шкоди смородині приблизно до другої декади липня, а потім переходить на інші рослини, що вирощуються в саду. По осені тля розміщує яйця на гілках. Кладки благополучно переносять зиму, а до початку весни з’являються личинки.

При виявленні перших же ознак появи тлі слід обробити гілки інсектицидними препаратами («Танрек», «Іскра»). Обробити треба обидві сторони аркуша.

Павутинний кліщ

Павутинні кліщі – часта причина появи жовтизни і підсихання листочків в районі крони рослин. Шкідники споживають поживні склади з листя, чим виснажують рослини. Зазвичай у місцях їх групування з’являється павутина. Для раннього попередження поширення шкідника здійснюється рясне зрошення листочків. Якщо ж кліщові «десанти» великі, то рослини обприскують мильним складом. Корисні в цих випадках настої на цибулі, часнику, одуванчику, тютюну. У критичних випадках кущики обробляються акарицидами.

Смородинова скляниця

Зараження смородиновою скляницею виявляти складніше. При пожовкненні листочків і їх одночасному засиханні разом з втечами слід зрізати хвору стеблеву частину і розглянути її зсередини. Наявність на зрізах чорних точок – переконливе свідчення появи личинок. Метелик розміщує свою кладку в мікротріщинах кори, а потім з яєць з’являються гусениці. У запущених ситуаціях личинки прогризають стеблі до самої землі. Для вигнання небезпечних шкідників потрібно вирізати абсолютно всі заражені ділянки. Хімпрепарати результату не дадуть. Протистояти появі скляниці допомагає регулярне розпушування ґрунту біля кущів і по весні, і влітку.

Ниркові кліщі

Ниркових кліщів візуально виявити важко: вони ховаються в лусці плодових нирок, а їхня діяльність здатна завдавати серйозної шкоди врожаю. Виявляють їх за деформаціями і неприродними укрупненнями нирок, а також за жовтими листочками на гілках. При цьому одна нирка може містити до декількох тисяч комах, які залишають своє укриття при надмірному розмноженні. Вони швидко переходять на молоді, що вже приносять плоди рослини. На заражених кущах листя з’являється із запізненням, а самі втечі виростають дрібними і деформованими. Для видалення кліщів використовуються хімзасоби: «Фосфамід», «Карбофос», сірка. Обприскують на етапі бутонізації.

У боротьбі зі шкідливими комахами продуктивний і ряд народних коштів, виготовлених самостійно. Їх достоїнствами є нешкідливість, ефективність і можливість використання в ході повного вегетаційного періоду. Їх застосування засноване на тому, що паразити не виносять різких запахів, а тому відвари виготовляються з запашних рослин і спецій.

  • Розчин гірчиці готується розчиненням двох столових ложок сухої спеції в 10 л окропу. Використовується після остигання. Рослини рекомендують обприскувати засобом вранці або ввечері. Допомагає воно і в боротьбі з різними грибками.
  • При невеликих кількостях шкідливих комах істотно допомагає часникова настоянка, виготовлена з середньої за розмірами подрібненої головки, залитої 1 л кип’яченої води (наполягає тиждень). Перед обробкою рослин 50 мл настою розводять у 8-10 л води. Настій продуктивно діє на білокрилок, червеців, кліщів і щитівок.
  • Розчин деревної золи врятує кущі від болісної роси. Для його виготовлення треба розбавити близько 1 кг деревного попелу у 8-10 л води (витримують суміш протягом 4 днів). Потім додають туди близько 50 г господарського мила.

Процедуру обробки здійснюють 2 рази на місяць. З початком весняного сезону кущі посипають попелом.

Для протидії грибковій заразі використовують молочну сироватку (1 л сироватки на 9 л води). Культуру рясно поливають, змочуючи кожен листочок. Особливо ретельно слід змочувати внутрішній бік листя, де грибок зазвичай розмножується. Зрошення проводиться за допомогою пульверизатора або м’якої пензлика. Після кожного проведення процедури рослини слід уважно оглянути: суперечки грибків вкрай стійкі до негативних впливів. Першу процедуру здійснюють до розкриття нирок. Далі йдуть таким графіком:

  • при очищенні надміру густих кущів;
  • під час робочої обробки у вегетаційному періоді;
  • під час осіннього прибирання та спалювання листя;
  • при рясному поливі перед зимою і розпушуванні грунту;
  • при санітарних обрізках;
  • під час обробки антисептиками;
  • у період обкопування стовбурів.

Лікування захворювань

Хвороби, що виникають на кущах культури від грибків і вірусів, здебільшого завдають ураження черешкам і листкам. Перші прояви патогенних захворювань починаються ще в березні. І якщо своєчасно не лікувати рослини, то листя засихає, опадає, а кущі цілком можна втратити протягом сезону. Процес лікування кущів здійснюють до моменту виникнення бутонів, а також після закінчення збору плодів. Для лікування можна зробити розчини різних складів, якими слід полити рослини.

Сферотека

Це хвороба грибкової природи. Рослини покриваються нальотом, який спочатку біліє, а по ходу прогресування хвороби стає темніше. Поступово інфіковані фрагменти жовтіють, всихають і скручуються, а плоди опадають, не дозріваючи. При критичних формах захворювання з’являються темні крапини, при цьому сохнуть гілки і гине урожай. Види червоної смородини гинуть від цього захворювання рідше, ніж смородини чорної. Інфіковані фрагменти треба обрізати і спалювати. Для лікування близько 300 г сірчанокислого заліза розчиняють у 8-10 л води і зрошують кущі. Під час ранніх періодів захворювання застосовують розчин з 50 г карбонату натрію, 50 г господарського мила та 8-10 л води. Склад ретельно перемішують, а процедуру обприскування повторюють кілька разів.

Антракноз

Одне з найнебезпечніших захворювань. Вражає всі плодові культури: і молоді, і зрілі. Через його всюдисущність уникнути цього захворювання дуже складно, а свого максимуму воно досягає в дощові періоди в середині літа. Хвороба проявляється дрібними бугристими бурими плямами, що ростуть по площі всієї листової пластини. Хвороботворні суперечки успішно переносять зиму в опалому листі. З цієї причини все залишилося листя треба своєчасно прибирати і знищувати.

Якщо на городі в конкретному місці загинув хворий куст, то на цій ділянці ґрунту ні в якому разі не слід садити нову рослину. Відразу після появи початкових симптомів захворювання лікують бордоскою рідиною. Після збору плодів процедуру повторюють. Найчастіше захворюванням інфікуються кущі червоної смородини. Грибок призводить до виникнення жовтувато-бурих плям, потім листя скручується і відмирає. Якщо своєчасне лікування відсутнє, то недоспілі плоди опадуть, залишивши вас без ягоди. Для лікування ефективні фунгіциди: «Оксихом», «Стробі», «Алірін Б».

Плямистість

Хвороба грибкового походження, що розвивається на що залишилися після осіннього прибирання плодах. Суперечки переносяться на кущі вітром, швидко заражаючи зелену масу. На листі з’являється багато кр

Про автора

admin administrator