Що росте на кислих ґрунтах із квітів

Авторadmin

Що росте на кислих ґрунтах із квітів

Зміст:

Які рослини ростуть на кислих ґрунтах і як її визначити?

Багато садівників витрачають чимало коштів та зусиль для створення яскравого квітучого квітника на ділянці. Але деякі рослини, незважаючи на всі турботи та клопіт, не радують ні цвітінням, ні зростанням. І, здавалося б, – місце обране добре, грунт родючий, поливи та підживлення вчасно… То в чому секрет? А немає жодного секрету! Кислотність грунту (цей таємничий показник pH) буває різною, і різні види рослин реагують на нього по-різному. З яких рослин можна створити квітник, якщо ґрунт кислий, розповім у цій статті.

Кращі рослини для квітника на кислому ґрунті

Для створення гарного квітника на ділянках з кислим ґрунтом є, як мінімум, два шляхи: зайнятися розкисленням ґрунту, що клопітко і не завжди призводить до очікуваних результатів, або підібрати квіти та декоративні рослини, яким припаде до душі підвищена кислотність ґрунту. А таких – достатньо, щоб без зайвих зусиль прикрасити ландшафт ділянки.

Каліна

Прикрасити квітник допоможе і звичайна калина – почесна любителька кислих вологих грунтів. І хоча вона не стане центром композиції, тому що виростає до значних розмірів, зате послужить чудовим тлом.

Принадність цього чагарника полягає в тому, що він гарний у будь-яку пору року – і навесні, коли з’являються білі кошики квітів, і влітку, коли заспіють червоні намистини ягід, і восени, коли листя змінює свій колір від жовто-золотого до бордового. При цьому взимку кущ перетворюється на легку скульптуру, прикрашену червоними ягодами.

Швидка допомога

Якщо листя рододендрону або лохини стали блідими, жовтуватими, дрібнішають, а зростання йде погано, то рослини рекомендується поливати підкисленою водою. У 10 л води можна додати 1,5-2 ст. ложки лимонної кислоти або 0,5 склянки 9% оцту. Витрачають 10 л розчину на 1 кв. м. Такий захід має тимчасовий ефект, тому слід запланувати більш ґрунтовне «лікування» (див. нижче).

Що таке кисло? Як з’ясувати рН ґрунту на ділянці.

Дицентра

Ніжні квіти дицентри мають форму сердечок і послужать чудовою прикрасою будь-якого квітника. У народі цю рослину так і називають «квіткою серця». Різні сорти цієї рослини різні як за розмірами, і за кольором. Рожеві чи білі, лілові чи жовті – не важливо, всі квіти ніби створені для романтичного настрою. До того ж дицентра – справжня знахідка для новачків або зайнятих садівників, тому що вона абсолютно невибаглива до умов вирощування і їй буде цілком комфортно навіть за мінімального догляду.

Як підвищити кислотність ґрунту

Іноді, але дуже рідко, виникає необхідність підвищення рН. Хоча зазвичай буває навпаки. Але, наприклад, дуже вже ви хочете мати на своїй ділянці затятого ацидофіту. Що зробити? Завезти кислий торф і використовувати його як органічне добрива, перемішавши з наявним грунтом на заздалегідь відведеному для вашого улюбленого дільниці. Існують і інші способи зробити ділянку кислішою:

  • внести кислі комплексні добрива, вибір яких величезний у магазинах, і вам допоможе будь-який продавець;
  • внести компост або гній, які допоможуть хоч і повільно закислити ґрунт;
  • одночасно з перекопуванням внести відходи хвойних дерев: стружку, тирсу, опад;
  • Використовувати сечовину – один із найшвидших закислювачів.
Порада. Перед складанням плану посадок на своїй ділянці обов’язково враховуйте показники кислотності ґрунтового розчину. Не поспішайте з проведенням спеціальних робіт із вапнування всієї території. Враховуйте цей факт при розміщенні культур, які віддають перевагу кислим грунтам

______________________________________________________________________________________________ Читайте інші наші статті про грунти: Як вибрати хороший грунт для рослин

Вирощування розсади на кокосовому субстраті Вирощування розсади на штучних субстратах Вермікуліт для рослин: використовуємо субстрат на благо розсади, кімнатних квітів та культур на грядках ______________________________________________________________________________________________ А який ґрунт у вашому саду? Діліться відповідями з іншими садівниками у коментарях.

Бадан та незабудка

Провесною вас порадують яскраві рожеві квіти бадану серцелистого і блакитні ніжні незабудки. Цвітуть ці рослини недовго, зате декоративне листя слугуватиме окрасою квітника до пізньої осені.

Люпин (Lupinus) покращує структуру ґрунту та збагачує його азотом. © rc90459

Гравілат (Geum) виручить будь-який квітник із кислим ґрунтом, розташований у холодній кліматичній зоні. © 360vc

Провесною вас порадують яскраві рожеві квіти бадану серцелистого (Bergenia crassifolia). © rosliny.info

«Кислотні маніяки»

Дачники в наш час все частіше садять на ділянках рослини, які раніше вважалися екзотикою, — рододендрони, лохину та інших далеких родичів вересів. Більшість цих видів влаштовано зовсім інакше, ніж звичні культури, – їх коріння позбавлене кореневих волосків і здатне добувати їжу лише за допомогою дружньої мікрофлори, яка живе лише в кислому середовищі. Надії на те, що рододендрони або журавлина самі собою перевиховуються в «нормальні рослини», якщо потраплять у хорошу городню землю, ніколи не виправдовуються. Любителі кислоти поводяться, як кінь із сумного анекдоту, якого господар перестав годувати, — спочатку він «майже звикли», але потім «чомусь» загинув.

Саме тому не слід ігнорувати інструкції з посадки лохини та подібних рослин, навіть якщо ідея виймати з ями відмінний «рідний» ґрунт і наповнювати його кислим торфом здається вам маревним. Причому не можна піддаватися пориву обійтися невеликою посадковою лункою: готуйте ложе рекомендованих об’ємів (наприклад, для лохини 50×50×50).

Але, навіть якщо все зроблено за правилами, рослина, що підросла, з роками виходить за межі своєї затишної кислої норки і починає почуватися гірше. А це означає, що ґрунт навколо нього потрібно постійно підкислювати спеціальними приправами.

Літники для кислих ґрунтів

Як відомо, особливу яскравість квітникам та клумбам надають однорічники. Їхні неповторні забарвлення та аромат роблять наші літні вечори, проведені в саду, дуже душевними та теплими. І тут знову приємна новина – є і серед однолітників любителі кислих ґрунтів!

Добре росте на кислому грунті настурція . Сортів цієї рослини безліч і створити чудовий квітник можна було б тільки з різних його видів. Палітра кольорів – від білого до лососевого, включаючи всі відтінки жовтого, червоного та помаранчевого. Форма – ампельна або кущова, і при цьому ще й листя красивої форми.

Мак , портулак , гвоздика , волошка – невибагливі рослини, добре цвітуть на кислих ґрунтах і прикрасять квітник своїми яскравими фарбами. Айстри , у тому числі і багаторічні, космеї , цинію легко підлаштовуються під запропоновані умови і можуть стати окрасою клумби навіть при підвищеній кислотності грунту.

Еріка досить невибаглива і не вимагає особливого догляду. © Olga Straw

Троянди (Rosa) добре ростуть на вологих слабокислих ґрунтах. © Alex Diaz

Добре росте на кислому ґрунті настурція (Tropaeolum). © Talley1144

Що посадити на лужних ґрунтах

Більшість рослин воліють слабокисле та нейтральне середовище. Але є серед культур і ті, що люблять лужні ґрунти. Кальцефіли – таким терміном називають ці рослини. До них належить чимало дерев, чагарників та квітів.

Саме в лужному грунті ростуть високорослі декоративні сливи, а також сливи біла і японська, тис ягідний і європейський, горобина, церцис та ін. т.п. Вибір квітів для лужного ґрунту також досить великий: адоніс, морозник, гірський волошка, каменоломка, гіпсофіла. Розповімо докладніше про кальцефіли, які можна посадити в саду, на квітнику та на городі.

Що посадити на лужних ґрунтах у саду

Для посадки в саду на лужних ґрунтах головним чином підходять декоративні дерева та чагарники. Їх висаджують як окремо, так і в якості живоплоту. Для останньої, зокрема, підійдуть барбарис та глід, бузина чорна та кизил, форзиція та тамариски. Плоди деяких із цих чагарників можна вживати в їжу.

Шафран: аромат та смакові якості

Прикрасити перголу або альтанку в саду допоможуть звичайний бобовник, жимолість каприфоль або клематис. Гарні у бордюрних посадках бірючина, розмарин лікарський, самшит, яким можна ще оформити квітники чи грядки.

Серед плодових дерев дають урожай на лужних ґрунтах деякі сорти слив, наприклад, зливу білу та зливу японську (уме). При рН ґрунту менше 7,5 в саду приживуться і плодоноситимуть груша, черешня, персик, абрикос, волоський горіх, шовковиця та айва. На слаболужному ґрунті росте і бузок.

Деякі ділянки мають тонкий шар ґрунту над вапняком, тому на них складно виростити дерева. Проте непогано почуваються в таких умовах горобина та калина, тис ягідний та європейський. З хвойних культур, мабуть, тільки ялівець звичайний, плосковоточник і кримська сосна можуть рости на піщаних, кам’янистих і вапняних ґрунтах. Їх використовують у одиночних та групових посадках у садах та парках.

Що посадити на лужних ґрунтах у квітнику

При лужній реакції на клумбі можна спробувати нейтралізувати ґрунт або висадити рослини-кальцефіли. Особливо люблять лужні ґрунти адоніс, ясменник, асфоделіна, астильба, берізка, гіпсофіла, іпомея, чубчик, лаванда, сонцецвіт, фіалка нічна, хризантема та мальва.

На слаболужному ґрунті добре ростуть айстра, гвоздика, гіацинт, очиток, ірис, календула, канна, морозник, котівник, лівка і дзвіночок. І навіть окремі сорти королеви квітів – троянди – можуть прикрасити таку ділянку.

Серед квітів-кальцефілів багато ґрунтопокривних, таких як каменоломка, анациклюс, анагаліс, туніка камнеломкова, резуха кавказька, обрієта, які будуть добре виглядати в будь-якому рокарії або на альпійській гірці.

Квіти-кальцефіли відрізняються за розмірами, фарбуванням, термінами цвітіння. Серед них є як багаторічні (анемона, гіпсофіла хуртовина), так і однорічні рослини (анхуза капська, ясменник, берізка триколірна). Вміло підібравши рослини, можна створити на клумбі чудові композиції.

Що посадити на лужних ґрунтах на городі

Лужні ґрунти малопридатні для вирощування овочів. Більшість овочевих культур віддає перевагу слабокислим, нейтральним і слаболужним ґрунтам.

При високому рівні рН у посуху рослини страждають від нестачі вологи, а дощовий період – від нестачі повітря. Тому в основному на лужних ґрунтах вирощують тільки кукурудзу та зернові, причому, попередниками у них бувають буркун та люцерна, які за кілька років посівів здатні створити сприятливий агробіологічний фон.

На ґрунті з рівнем рН до 7,4 (слаболужна) ростуть горох, боби, огірки, бруква, капуста, полуниця, пастернак, петрушка, буряк, гарбуз, квасоля, часник та шпинат. Аспарагус, цибуля-порей, смородину білу та чорну, майоран можна виростити і на лужному ґрунті (рН від 7,4 до 7,9).

Лужних ґрунтів значно менше, ніж кислих. Якщо вони розташовані в посушливих районах з вапняними та крейдовими відкладами, то докорінно вплинути на склад грунту навряд чи вдасться. Тому варто придивитися до рослин-кальцефілів. Любителя ж кислого ґрунту можна висадити у контейнері або горщику з відповідним ґрунтом. Втім, залуження землі на дачних ділянках відбувається значно рідше ніж її закислення.

Будь-які квіти у контейнерах

Багато літників добре ростуть у різних контейнерах, і це ще один варіант створення гарного квітника на кислих ґрунтах. Лобелії, петунії, бегонії, братки, низькорослі чорнобривці і багато інших квітів створюють справжні феєрверки яскравих фарб. Ампельні, стелиться або кущові форми знайдуть своє місце в будь-якій квітковій композиції, а грунт ви підготуєте для них індивідуально.

Плюс вирощування квітів у контейнерах ще й у тому, що завжди можна прибрати рослини, що відцвітають, а на їх місце поставити нові. І робити це можна починаючи з ранньої весни – адже і тюльпани, і мускарі, і гіацинти чудово почуваються у горщиках.

Дорогі читачі! Права народна мудрість – немає поганих ділянок, бувають своєрідні умови. І підлаштуватися до цих умов можна – варто лише вивчити особливості території та виявити небагато знань, праці та фантазії.

На що впливає кислотність?

Кислотність (рН) – біохімічний термін. Він означає здатність грунту виявляти властивості кислот. Наявні в розчині ґрунту іони водню, а також обмінні іони водню та алюмінію при неповній нейтралізації ведуть до кислої реакції. Кислотність ґрунту визначається:

  • ґрунтоутворюючим матеріалом: на піщанику та граніті ґрунту кислі, а на вапняку – лужні;
  • великою кількістю опадів – у регіонах, де вони часті і значні, волога накопичується в грунті, вимиває мінерально-сольовий склад з кореневого шару;
  • інтенсивністю поливу водою з низькою кислотністю;
  • надлишком внесених у землю міндобрив та органіки;
  • якістю повітропроникності ґрунту – коли органіка розкладається без участі кисню, органічні кислоти та вуглекислий газ, вивільнені під час хімреакції, залишаються у землі.

На території близько третини придатних до сільськогосподарських робіт ґрунтів – кислі, вони потребують регулярного вапнування. Наприклад, у Скандинавії та середній смузі такими є дернові, дерново-підзолисті, а також сірі лісові ґрунти. Знижують кислотність шляхом внесення так званої пушонки, доломітового борошна, крейди, золи. Дуже часто проводять вапнування ґрунту, але не завжди такий захід необхідний.

Регулярне підкислення

Є сенс регулярно підсипати навколо рослин, що люблять кислоту, особливі добавки. Шар повинен бути досить товстим (щонайменше 5 см). Щоб зрушити рН ґрунту в потрібну сторону, потрібні великі дози та періодичне внесення цих матеріалів.

Хвойні голки. Ялинові голки мають більш виражений ефект, що підкислює, порівняно з сосновими. Свіжа хвоя дає більше кислоти, ніж опала і перепріла.

Тирса. Менш ефективні, ніж голки. Відносна підкислювальна дія має тільки свіжу тирсу хвойних порід. У перший рік вони забирають азот із ґрунту, тому навесні потрібна добавка сірчанокислого амонію.

Добрива, що підкислюють. Для любителів кислоти краще вибирати певні види добрив. З азотних це сульфат амонію, з калійних – сульфат калію.

Рододендрон, верес, кассіопея, лохина садова, журавлина, водяника вимагають рН ґрунтового розчину в межах 3,5-4. Гортензії та папороті менш прискіпливі і можуть зростати у слабокислому ґрунті (до 5,5).

Чому змінюється кислотність ґрунтового середовища

Слабокисле або нейтральна ґрунтове середовище з показниками рН 5-7 підходить багатьом культурам. Але формування кислотності грунту походить від впливу хімічного складу матеріалу у ній. Наприклад, якщо це вапняні сланці або ґрунт із вапняком, то рН матиме спочатку високі показники лугів. Щоб ґрунт став кислішим, має пройти чимало часу, більше, ніж це знадобиться пісковикам або ґрунтам, утвореним на гранітах. Геологічний вік землі також впливає на кислотно-лужний баланс, а також на річні опади: випаровування води та залишкову вологість. При накопиченні вологи у землі відбувається вилуговування розчинних солей та мінералів, що підвищує кислотність ґрунту в межах коренів рослин.

Кожен урожай виносить із землі кальцій, калій та магній, що робить її кислішою. У вологих ґрунтах органічний матеріал має тенденцію розкладатися, це також збільшує показники кислот, особливо вугільної. Якщо в мокрій землі мало кисню, з водою реагуватиме вуглекислий газ, і утворюватиметься вугільна кислота. Щоб показники рН змінилися природним шляхом, потрібно багато часу. Цей процес можна прискорити самостійно, тобто вручну.

Які рослини ростуть на кислих ґрунтах і як її визначити?

Одна з характеристик ґрунту – його кислотність. Що це таке? Під кислотністю розуміють здатність ґрунту демонструвати властивості кислот. Що це означає?

  • Кисла грунт, як і будь-яка кислота, пофарбує лакмусовий папірець у червоний колір.
  • Грунти з підвищеним рівнем кислотності вступають у хімічну реакцію з лугами і не взаємодіють з кислотами: якщо ви наллєте на ґрунт оцту, вона ніяк не реагуватиме (зате при попаданні оцтової кислоти на лужний ґрунт відразу почнеться посилене утворення піни).
  • Кислий ґрунт, подібно до кислоти, взаємодіє з солями та деякими металами.

На рівень кислотності вказує рН (водневий показник). На нейтральних ґрунтах він дорівнює 7,0, на кислих – нижче 6, на лужних цей показник вищий за 7,5.

Як визначити рівень кислотності ґрунту?

Традиційний спосіб визначення кислотності ґрунту

Основний показник рівня кислотності ґрунту – це рослини, що заселяють ділянку і почуваються на ній вільно. Уважно придивіться до зелених мешканців вашої території. На кислий ґрунт вказуватимуть:

  • подорожник,
  • мох,
  • щавель кінський.
  • мокриця,
  • кислиця звичайна,
  • хвощ,
  • жовтець повзучий та ін.

Науковий спосіб визначення кислотності

Викопайте неглибоку, близько 30 см, ямку. З кількох її місць візьміть зразки ґрунту та покладіть їх у скляну ємність. Додайте в склянку дистильованої води (співвідношення ґрунту та води має бути 1:2) і ретельно все перемішайте. Через 5 хвилин візьміть лакмусовий папірець і на кілька секунд опустіть у розчин. На кислий ґрунт вкаже червоний (рН 4-4,5 – ґрунт сильнокислий) або рожевий (рН 5-6 – ґрунт слабокислий або кислий) колір індикатора.

Визначення кислотності за допомогою смородини

Якщо у вас немає можливості придбати лакмусовий папірець, то його роль може відіграти звичайна смородина. Зірвіть з куща 3-4 листочки. Нагрійте до 100 градусів склянку дистильованої води (можна замінити дощовий) і опустіть туди смородину. Коли вода охолоне, покладіть у склянку невелику кількість ґрунту. А далі все, як і з лакмусом: вода забарвиться в червоний колір, якщо ґрунт у вас кислий, у синій – якщо лужний, зелений колір вкаже на нейтральний ґрунт.

Кислотність ґрунту – що це таке?

Кислотністю грунту характеризується показник, у якому рівень накопичених у землі вільних іонів водню, від хімічних реакцій, що відбулися, значно накопичується або, навпаки, знижується. Цей процес і визначає кислотність ґрунту.

Кисле середовище не підходить для більшості чагарників і ягідних рослин.

У ґрунті відбувається з’єднання кислотності з поживними речовинами. Але через те, що культура не сумісна з середовищем, її коріння не в змозі поглинути ті поживні речовини, що є у ґрунтовому субстраті. Завдяки такому процесу відбувається загибель чагарників.

Тривалий період опадів, що випадають, сприяє вимиванню кислотності з ґрунту, тим самим відбувається процедура збіднення ґрунту, що дозволяє рослині почати розвиватися. Деякі мінеральні добрива, при тривалому їх внесенні, здатні певною мірою підкислювати ґрунт, що є несприятливим результатом молодого саджанця.

Якщо рослина далі продовжує чахнути, спостерігається з’єднання всіх негативних процесів для чагарника, що і призводить до його загибелі. В цьому випадку не варто зволікати. Потрібно або пересаджувати культуру, поки вона зовсім не втратила всі сили для зростання або розкислювати грунт.

Кожному овочу своє місце

Господарі дач та городів, при вирощуванні овочів, нерідко стикаються із труднощами. Начебто вчасно поливають, підгодовують, землю розпушують, а городні рослини погано ростуть, хворіють. Багато хліборобів грішать на погану якість посадкового матеріалу, адже щавель чи картопля благоденствують на тій самій землі, а капуста чахне. Вся справа в тому, що різні городні культури по-різному переносять кислотність ґрунту. Картопля, щавель, жимолість, цикорій люблять підкислені ґрунти, а буряк, перець, селера, цибуля добре ростуть безпосередньо після вапнування. Капуста схильна до нейтрального середовища.

Присадибна ділянка не завжди має у своєму розпорядженні необхідну кислотність. Деякі сади мають нейтральну рН, інші можуть похвалитися кислим середовищем. Не всі рослини можуть жити на таких ґрунтах, але виділяють ряд квітів, які не можуть жити на лужних або нейтральних середовищах, вони потребують підвищеної кислотності ґрунту:

  • Кисле грунт обожнює люпин. При хорошому середовищі рН його зростання може досягати в момент цвітіння в червні до 1,2 метрів. До того ж люпин є відмінним сидератом, який не тільки самостійно насичує ґрунт азотом під час зростання, а й після відцвітання та його перекопування разом із ґрунтом сприяє підвищенню поживних речовин у землі.
  • Не відстає від люпина красуня гортензія. Щоб отримати насичений рожевий відтінок або оригінально темно-блакитний, рослину слід підгодовувати спеціальними добавками, що підвищують кисле середовище в ґрунті.

Крім цих яскравих представників кислого рН середовища виділяють перелік рослин, які не мають можливості проростати на лужних ґрунтових субстратах:

  • Півонії – воліють вологоємні сильно кислі грунти, витягують на таких територія до 1,5 заввишки.
  • Соняшник (справжній та декоративний) – можуть дотягтися до 2 м. вгору, при цьому така прикраса саду стане справжньою родзинкою присадибної ділянки.
  • Настурції – чим краще відповідне для них середовище, тим яскравішими будуть квіти і насиченіша листова пластина, а стовбур витиметься протягом усього літнього періоду.
  • Троянди – для багатьох це може стати сюрпризом, але королева саду обожнює підвищену РН у саду.
  • Мак садовий – на подібного роду грунті буйствуватиме не тільки цвітінням, а й шикарним зеленим листям.
  • Портулак почвопокровний – його яскраві суцвіття повністю заплітають усі вільні ділянки кислої території.

Крім цих загальновідомих квітів і рослин на кислих ґрунтах із задоволенням виростають папороті, кассіопеї, різних видів хризантеми, елегантні циннії, волошки, незабудки, верес. Не бачить свого існування без підвищеного рН магнолію. Таким чином, велика кількість рослин росте на кислому ґрунті, потрібно тільки знати, які це види і правильно їх висаджувати.

При посадці садових дерев та плодово-ягідних чагарників потрібно враховувати їхню схильність до ґрунту. Деякі культури взагалі не виживають на сильнокислих ґрунтах, інші, наприклад, груша, згодом звикають до кислотності та навіть дають великий урожай.

Виділяють такі дерева, яким не страшне низьке рН середовище на ділянці:

  • Яблуня
  • Клен
  • Ялівець
  • Гамамеліс
  • Магнолія
  • Кизил
  • Акація
  • Чорниця
  • Береза
  • Малина
  • Калина
  • Крушина
  • Жимолість
  • Рододендрон
  • Японська айва

Більшість із цих рослин потрібно рН середовище не більше – 5,5-6,5. Якщо для цих рослин підібрати нейтральний або лужний ґрунт, їм найчастіше це не підходить, що призводить до розвитку хвороботворних бактерій.

Таким чином, щоб чагарник правильно розвивався, слід перед посадкою визначити рівень закисленості ґрунту. У деяких випадках при недостатності оптимального показника проводиться підкислення ґрунтового субстрату спеціальними препаратами або підручними засобами.

Варіанти лікування

Для системного лікування ґрунту з речовин найкраще із закисленням справляється вапно. Її вносять у, певному лабораторією, кількості, раз на 6-8 років. Процес лікування проходить повільно, оскільки вапняні компоненти розчиняються важко. Поліпшення результату настає лише за рік чи два. Застосування тієї чи іншої дози нейтралізуючого матеріалу залежить від складу ґрунту та ступеня його закислення. Для сильно кислих ґрунтів можна застосувати гашене вапно. Її рівномірно вносять по всій площі земельної ділянки і закладають на глибину 20 см. При її використанні реакція розкислення проходить активніше. Для легших грунтів підійдуть інші компоненти: крейда, попел, доломітове і кісткове борошно. Ці компоненти діють м’якше. Ефект поліпшення настає за кілька місяців. Їх розсипають поверх ґрунту. При таненні снігу частина речовин з талою водою просочиться в землю, а інша частина розподілиться при перекопуванні. Якщо ж рослинам потрібно надати швидку допомогу, треба приготувати розчин вапна або крейди. На 10 літрів води йде 60-100 г вапна. Цим розчином потрібно полити землю на грядках і позитивний результат виявиться через два тижні.

Які овочі люблять кислий ґрунт?

Найчастіше підвищена кислотність несприятливо впливає на овочеві культури. На такому субстраті овочі часто уражаються різними бактеріями різного походження та довго не можуть існувати.

Виділяють 4 групи, які поділяють всі овочеві рослини на любителів підвищеної кислотності та, навпаки, повних противників:

  • Перша група – затяті противники зниженого рівня рН: види капусти, червоні буряки.
  • Друга група – ідеально підходить на слабокислих ґрунтах: бобові культури, баклажани, диня.
  • Третя група – в ній знаходяться овочі, які нормально почуваються в помірній кислотності: гарбузові культури, редька, томатні рослини, морква.
  • Четверта група – до цього переліку відносяться рослини, які добре вживаються на кислих грунтах: зелень і картопля.

Важливо, якщо провести вапнування – штучно підвищити лужність ґрунту, то після висадженої картоплі незабаром набуде неприємного захворювання – паршу. Тому не рекомендується проводити спеціальні роботи для підвищення рівня рН середовища на певних ділянках, на яких мають зростати культури, що не приймають лужну реакцію.

Чим знизити рівень кислотності ґрунту

Садівникам дуже важливо дотримуватися агротехніки вирощування рослин і правил обробки ґрунту, тоді буде менше ймовірності підвищення рівня кислотності.

Щоб знизити кислотність грунту, можна використовувати кілька агротехнічних прийомів.

  1. Зола – найкращий засіб зниження рівня pH.
  2. Вапно – для середньокислого ґрунту достатньо 1 ст. на 1 кв. м. Для дуже кислої 2-2,5 ст.
  3. Доломітове борошно.
  4. Крейда.
  5. Препарати-розкислювачі, що містять Mg, K, Ca, Fe, P, B, Zn, Cu, Mo, Co.
  6. Висаджування сидеритів: віка, люпин, гірчиця, бобові, овес, люцерна, жито, фацелія.
  7. Мульчування грунту тирсою, сіном, сухою травою, торф, опале листя, кора і листя хвойних порід.

Дуже важливо часто розпушувати ґрунт для проникнення більшої кількості кисню, додавати піску, торфу, щоб він став легшим і пишнішим.

Як визначити кислотність ґрунту?

Визначити яке середовище на ділянці можна у різний спосіб. Виділяють такі методи точного виявлення, яка кислотність ґрунту на городі:

  1. По бур’янах – найкращий метод ідентифікації ґрунтового складу. Але ґрунтуючись лише на результати власного візуального сприйняття, є можливість помилитися. Якщо в саду виростає кропива і люцерна або добре розростається берізка різного забарвлення, то такий ґрунт вважається лужним. Інакше якщо на грунті скрізь і всюди з’являється кінський щавель, мох, хвощ, м’ята, мокриця, Іван-да-Мар’я, жовтець – це говорить про підвищену кислотність даного ґрунтового субстрату.
  2. Приладами – для точного визначення промисловості випущені спеціальні устрою – рН-метры. Вони представлені як портативних приладів, дозволяють швидко виявити показник лужності землі. Для його використання слід з аналізованої ділянки усунути все сміття, висохлий ґрунт змочити водою і почекати поки вона добре просочить весь ґрунт. Стрижень приладу слід протерти чистою тканиною і встромити на глибину не менше 15 см у ґрунт. Для більш точного показника слід ґрунт поряд із приладом спеціально ущільнити. Для правильного результату потрібно провести 2-3 перевірки на різних ділянках всього периметра та вивести середнє значення.
  3. За допомогою лакмусових папірців – їх продають у спеціалізованих квіткових магазинах. Для перевірки потрібно відкопати грунт на необхідному ділянці за допомогою лопати на рівень не менше 25 см. Звідти взяти кілька грамів землі, краще зі стінки вертикального передлежання, щоб точно бути впевненим, що це не верхній шар, що обсипався при копанні, а внутрішні шари. Слід придбати дистильовану воду, щоб усунути будь-які побічні ефекти від результатів на звичайній провідній або джерельній воді. Якщо таке неможливо придбати, то звичайну воду слід ретельно прокип’ятити. Якщо при опусканні лакмусового папірця він не змінюючи колір, то рідина підходить для використання. Взятий з грядки ґрунт поміщається в ганчірковий мішок і опускається в підготовлену воду на період 15 хвилин. Води має бути в 5 разів більше ніж було взято ґрунту (75 мл на 15 гр. землі). Після цього опустіть смужку з індикатором на 1-3 секунди. Вона миттєво почне змінювати колір. Після потрібно піднести папірець, що зреагував, до коробки, де помічені рН середовища.

Таким чином, виявити середовище певної ділянки не так складно, як здається на перший погляд. Крім цього, можна взяти зразок свого ґрунтового субстрату та віднести на повну експертизу.

Низька кислотність – що робити?

Якщо кислотність дуже низька, вона вважається лужною. Остання шкідлива для розсади — вона перестає розвиватися, чахне. Також листя плодових рослин починає жовтіти та опадати. Це характеризується недоліком у субстраті марганцю, заліза, цинку та міді, а також фосфору.

Щоб підвищити кислотність виконують такі заходи:

  • Вносять торф.
  • Перекопують ґрунт разом із гноєм або перегноєм.
  • Використання лапника як мульчі як підкислює грунт, а й насичує її корисними речовинами.
  • Благотворно впливає сечовина – не тільки плавно знижує показник лужності, а є мінеральним добривом.

Збільшувати кислотність не варто різкими стрибками. Це не тільки негативно позначиться на рослинах, а й може повністю занапастити дерева та чагарники. Проводити сферу заходу, що підвищують рН, потрібно обережно і поступово.

Про автора

admin administrator