Що таке коефіцієнт до зарплати

Авторadmin

Що таке коефіцієнт до зарплати

Порядок індексації зарплати у 2024 році

У 2024 році в Україні знову буде проводитися індексація заробітної плати. Як це відбуватиметься і на скільки будуть проіндексовані зарплати?

Що таке індексація зарплати?

Індексація зарплати — збільшення заробітної плати внаслідок зростання інфляції. Держава дає можливість збільшити дохід працівника, щоб частково покрити зростання споживчих цін на товари та послуги. Для її розрахунку треба визначитися з базовим місяцем проведення індексації та з коефіцієнтом індексації.

Базовий місяць індексації — це місяць, у якому було збільшено заробітну плату. При цьому розмір її збільшення повинен бути вищим за суму індексації цього ж місяця. Базовим також вважатиметься місяць, у якому співробітник був затверджений на посаді.

Коефіцієнт індексації — це величина, що позначається у відсотках і на яку підвищується зарплата працівника в місяці проведення індексації.

Усі зміни цін на товари та послуги, які споживаються громадянами, виражаються через індекс інфляції чи індекс споживчих цін. Індексація нараховується з першого числа місяця, який слідує за місяцем, коли Державна служба статистики України опублікувала індекс інфляції.

Особливості індексації заробітної плати у 2024 році

17 березня 2023 року Кабінет міністрів України затвердив Постанову №1078, відповідно до якої всі підприємства та організації зобов’язані проводити індексацію зарплати працівників.

Якщо роботодавець вчасно не зробить індексацію заробітної плати працівників, він може понести такі види відповідальності:

  • адміністративне покарання у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн, а у разі повторного порушення протягом 12 календарних місяців стягнення становитиме від 1700 до 5100 грн;
  • фінансове покарання у вигляді штрафу у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника.

Індексації зарплати у 2023 році не було і з роботодавців було тимчасово знято обов’язки щодо її нарахування. Це було зумовлено тим, що державний бюджет за 2023 рік не передбачав зростання прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. А це означало, що будь-які виплати, які пов’язані з даними показниками, також не змінювалися протягом календарного року.

Право на розрахунок індексації зарплати працівників у 2024 році поновлюється на основі положень 39 ст. Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» про 9.11.2023 р. № 3460-IX.

Заробітну плату підвищують з першого дня місяця, що слідує після того, як Державна служба статистики офіційно оприлюднює на своєму сайті інформацію про зміну цін.

Таким чином, грудень 2023 року буде базовим місяцем здійснення індексації доходу, оскільки її нарахування було відновлено з 1.01.2024 р. Якщо заробітну плату буде збільшено у січні, то, відповідно, базовим місяцем буде січень поточного року.

Як нараховується індексація на зарплату у 2024 році?

Індексація доходів населення країни виконується, якщо індекс споживчих цін вищий за поріг індексації 103%.

Роботодавці мають проіндексувати заробітні плати працівників у межах прожиткового мінімуму, який прийнятий урядом. Таким чином, індексація стосується лише тієї частини доходу, яка дорівнює прожитковому мінімуму дієздатних осіб, а саме 3028 грн.

Щоб правильно розрахувати індексацію доходу, можна скористатися калькулятором онлайн.

Наприклад, якщо для розрахунку взяти за базовий місяць січень 2018 року, то дохід розміром 5 тисяч гривень зросте до 5116.20 грн.

Однак треба враховувати, що багато роботодавців у зв’язку з інфляцією та зростанням мінімального прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати підвищать оклади з січня 2024 року. Тому для них саме цей місяць буде базовим, а починаючи з лютого 2024 року буде нараховуватися індекс споживчих цін.

Якщо роботодавець не підвищуватиме зарплату працівникові у січні 2024 року, то грудень 2023 р. буде вважатися базовим місяцем.

Приклади індексації заробітної плати

Грудень 2021 року беремо за базовий місяць, оскільки саме тоді відбулося підвищення заробітної плати. Роботодавець більше не збільшував оклад до травня 2022 року включно. Далі розраховуємо індекс споживчих цін (ІСЦ) за період із січня по березень 2022 року: 1,013 x 1,016 x 1,045 = 1,07552236 (округлюємо до 1,076 та отримуємо 7,6%).

Далі одержаний показник необхідно помножити на прожитковий мінімум: 2481 x 7,6% = 188,56 грн. Так, ми отримали розмір індексації у травні 2022 р.

Другий приклад: роботодавець збільшив зарплату у лютому 2022 року. Для розрахунку саме цей місяць ми беремо як базовий. Оклад більше не збільшувався до травня того ж року. Тому в розрахунок індексу споживчих цін ми беремо лише березень місяць 2022 року, дивимося на індекс, що становить 1,045, який перевищує ліміт у 103% відповідно до закону. Далі робимо обчислення: 2481 х 4,5% = 111,65 грн та отримуємо розмір індексації у травні 2022 р.

Основні правила проведення індексації

  1. Можна індексувати лише постійні виплати.
  2. Не індексуються доплати, надбавки, що призначаються тимчасово, а також одноразові виплати, наприклад премія до свят або за виробіток.
  3. За відпрацьований неповний робочий місяць розмір індексації виплачується відповідно до відпрацьованого робочого часу.
  4. Нарахування індексації та її виплата відбувається одночасно з виплатою зарплати за той місяць, дохід за який було проіндексовано.
  5. Сума індексації, яка була нарахована працівнику, підлягає оподаткуванню відповідно до чинного законодавства.

Посадові особи організацій та підприємств несуть відповідальність за неправильну чи несвоєчасну індексацію заробітної плати працівників відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Що таке коефіцієнт зарплати та як він впливає на розмір майбутньої пенсії

Майбутня пенсія – це питання, яке важливе для багатьох українців, і визначення її розміру залежить від різних факторів. Один із важливих параметрів, що впливає на розмір пенсії – це індивідуальний коефіцієнт зарплати.

Відео дня

Експерт у галузі пенсійного забезпечення, Сергій Коробкін, надав інформацію щодо цього параметра та пояснив, як його обчислити самостійно.

Індивідуальний коефіцієнт зарплати визначається на основі історії вашого доходу, починаючи щонайменше з 1 липня 2000 року і до моменту призначення пенсії. Для розрахунку цього показника вам потрібно знати всі ваші зарплатні виплати за цей період і середню зарплату по всій країні для кожного місяця цього періоду.

Спосіб розрахунку індивідуального коефіцієнта зарплати виглядає наступним чином. По-перше, вам потрібно розділити вашу зарплату за певний місяць на середню зарплату по країні за той самий місяць. Потім ви обчислюєте середнє значення цього коефіцієнта за всі роки.

Давайте розглянемо приклад: за останніми даними, середня зарплата в Україні в травні 2023 року становила 14109,64 гривень. Якщо ваша зарплата в травні складала, скажімо, 6700 гривень, то ваш коефіцієнт зарплати за цей місяць становитиме 6700 : 14109,64 = 0,47485. Таким чином, вам потрібно обчислити коефіцієнт для кожного місяця протягом минулих 23 років.

Щоб визначити основний розмір майбутньої пенсії, ви множите індивідуальний коефіцієнт зарплати на середню зарплату по всій країні протягом трьох років перед зверненням за пенсією, а також на коефіцієнт стажу.

Нагадаємо, експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський розповів, чи зміниться розмір мінімальної пенсії до кінця 2023 року.

Бажаєте отримувати найактуальніші новини про війну та події в Україні – підписуйтесь на наш Телеграм-канал!

Індексація зарплати — 2024: роз’яснення від Мінсоцполітики

Лист Мінсоцполітики від 07.12.2023 № 113/0/214-23, що коментується, — це відповідь на запит нашої редакції щодо визначення «базового» місяця для проведення індексації заробітної плати працівників з 1 січня 2024 року.

Проблема ситуації

На 2023 рік було призупинено дію Закону про індексацію*. Така умова була закріплена у п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2023**. Так само не діяв протягом 2023 року і Порядок № 1078***, який розроблено Кабміном на виконання норми ч. 2 ст. 6 Закону про індексацію. Внаслідок цього роботодавці були звільненні від обов’язку проводити індексацію зарплати працівників у 2023 році.

У 2024 році право на проведення індексації зарплати працівників поновлюється. Адже Закон про Держбюджет-2024*, на відміну від свого попередника, не містить умови щодо призупинення «індексаційного» законодавства.

    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами

Про автора

admin administrator