Що таке пряна їжа

Авторadmin

Що таке пряна їжа

Як використовувати шавлію на кухні

Шавлія — ​​це пряна трава, яка широко використовується в європейських кухнях. Дізнайтеся, як вибрати найкращу шавлію, як її зберігати та готувати, а також найкращі кулінарні ідеї із шавлією.

Що таке шавлія

Шавлія (Salvia officinalis) — це пряна рослина із сильним, різкуватим ароматом та злегка м’ятним, мускусним смаком. Вона має довге сіро-зелене листя зі злегка пухнастою поверхнею та бузкові або фіолетові квіти.

Родичка меліси, котячої м’яти, чаберу, суховершків та інших духмяних і корисних рослин, шавлія цінується в кулінарії, косметології та народній медицині. Родом вона із Середземномор’я та півдня Європи, тож дуже давно стала органічною складовою італійської, грецької, балканської, іспанської та близькосхідної кухонь.

Цікаво, що шавлію ніколи не їдять сирою. Зате у висушеному чи приготованому вигляді вона особливо цінується як додаток до м’яса та риби. У харчовій промисловості шавлію додають до маринованого оселедця, ковбас, консервованих огірків, кабачків та інших консервів.

Шавлія — морозостійка рослина, що цвіте в червні-липні. В Україні її можна збирати на луках, вирощувати в садку або ж купити рослину в горщику та тримати на підвіконні або балконі.

У кулінарії використовують листочки шавлії цілими або подрібненими. Якщо ж у рецепті вказано шавлію, а її під рукою немає, замінити цю пряність можна розмарином або чебрецем.

Чим корисна шавлія

Шавлія — надзвичайно корисна рослина, що містить вітамін К, вітаміни групи В (включаючи B6 та B9), а також вітаміни А, С та Е. Вітамін К відіграє важливу роль у здоров’ї кісток і залучається до процесів згортання крові, тоді як вітаміни групи В і вітамін С є антиоксидантами, що сприяють імунітету та загалом підтримці здоров’я.

Містить шавлія і деякі важливі мінерали, зокрема кальцій, залізо, магній, марганець, цинк та калій. Кальцій і магній сприяють здоров’ю кісток, залізо необхідне для нормального кровотворення, а цинк і марганець важливі для різних функцій організму.

Чай із шавлією має протизапальну та сечогінну дію / © Depositphotos

Шавлія містить антиоксиданти, такі як розмаринова кислота та карнозолова кислота, які можуть захищати організм від ушкоджень вільними радикалами, що сприяє загальному здоров’ю та протидії запаленню.

У шавлії також містяться флавоноїди, такі як апігенін і лутеолін, які мають протизапальні та антиоксидантні властивості та можуть сприяти здоров’ю серця і судин, а також знижувати ризик розвитку деяких захворювань.

Як зберігати шавлію

Свіжозрізану шавлію слід загорнути в кухонний папір, покласти в перфорований пакет і зберігати в холодильнику. Там вона залишатиметься свіжою до 3-х днів.

Висушену шавлію слід зберігати в герметичному контейнері та тримати в прохолодному темному місці. Вона залишатиметься придатною від 4 до 6 місяців.

Горщики із шавлією добре почуватимуться на сонячному підвіконні.

Як використовувати шавлію на кухні

Шавлія має сильний аромат та гострий смак з легкою гірчинкою. Це додає особливого глибокого смаку м’ясу, рибі, овочам, супам і соусам.

Спробуйте додати шавлію до маринаду для м’яса, і ваша запечена курочка чи свинина матиме геть інший, «ресторанний» смак. Фаршируєте рибу чи запікаєте на грилі? Шавлія стане в пригоді й тут.

Додайте шавлію до запеченого м’яса — і його смак стане багатшим і витонченішим / © Depositphotos

Якщо ви любите пасту чи ризото, обов’язково спробуйте кілька рецептів, у яких соус готується на основі вершкового масла та шавлії. Це дивовижно смачно!

Підозрюєте, що яловичина чи баранина будуть твердуватими? Додайте сушену шавлію на початку приготування — і вона пом’якшить м’ясо.

Хочете збадьоритися? Додайте до чаю кілька листочків шавлії, а надто коли маєте проблеми із яснами. Шавлія допоможе й тут.

Ось що з клітинами вашого тіла робить гостра і пряна їжа

Поїсти чого-небудь гостренького любить практично кожен з нас. Зловживання гострим може нашкодити здоров’ю, але повністю виключати гостру їжу з раціону все ж не варто – в помірних кількостях вона принесе тільки користь, інформує Ukr.Media їжа.

Після поїдання чогось гострого на лобі одразу виступає піт. Чому? Гостра і пряна їжа збільшує швидкість спалювання калорій. Це доведено науково! Подібний раціон реально прискорює метаболізм.

І взагалі, на думку вчених, любителі гостренького менше їдять, тому що швидше насичується.

Згідно з дослідженнями, люди, в меню яких переважають гострі страви, набагато менше схильні до серцево-судинних захворювань. У чому ж причина?

Перець чилі, наприклад, здатний знижувати холестерин. А капсаїцин у складі цього перцю допомагає боротися з різними запаленнями.

Капсаїцин також має знеболювальні властивості: він здатний пригнічувати нервові імпульси, які передаються в мозок при больових відчуттях. Капсаїцин, як відомо, – один із найголовніших компонентів в кремах для зняття болю.

Багато медиків вважають капсаїцин ефективною зброєю в боротьбі з раковими клітинами передміхурової залози.

При цьому він не завдає шкоди здоровим клітинам.

Любителі гострої їжі живуть довше. До таких висновків прийшли вчені після проведення масштабного дослідження за участю 500 тисяч китайців. Виявилося, що щоденне вживання гострої їжі знижує ймовірність раптової смерті на 14%.

Може, це якось пов’язано з тим, що в перці чилі міститься багато корисних речовин, вітамінів та мінералів.

Слід згадати, що вживання гострих продуктів змушує мозок виробляти більше серотоніну – гормону щастя. Це допомагає боротися зі стресом, депресією і поганим настроєм.

Одне з досліджень свідчить, що вживання гострої їжі може знизити виділення кислот у шлунку і навіть зменшити кровотечу під час загострення виразки. Сам ризик захворіти виразкою шлунка гостра їжа знижує на 53%.

Австралійські вчені з’ясували, що любителі гострого і пряного легше засинають, у них також немає проблем з раннім пробудженням.

Нарешті, гостра їжа допомагає “пробити” ніс при простудному захворюванні та дає вам можливість вдихнути на повні груди.

Органічна їжа: все, що варто про неї знати

Стаття написана Павлом Чайкою, головним редактором журналу «Пізнавайка». З 2013 року з моменту заснування журналу Павло Чайка присвятив себе популяризації науки в Україні та світі. Основна мета як журналу, так і цієї статті – пояснити складні наукові теми простою та доступною мовою.

Останнім часом в світлі глобальних екологічних проблем все більшої популярності набуває так званні еко їжа, вона ж органічна їжа, тобто та їжа, яка надходить до нас з органічних ферм і виробляється без використання хімічних засобів захисту рослин та антибіотиків. Важливо, що виробництво екологічної їжі не шкідливо для навколишнього середовища.

Що таке органічна їжа?

Органічну їжу вибирають люди, які, перш за все, піклуються про своє здоров’я. Деякі під впливом моди тягнуться до еко продуктів і не завжди знають, що ховається під цією назвою. Органічна їжа – це їжа, виготовлена без будь-яких синтетичних харчових добавок: консервантів, барвників або ароматизаторів. Також при її виробництві допускається застосування тільки екологічно чистих добрив.

Щоб їжу визнали органічною, вона повинна відповідати певним умовам. Зокрема, виготовлятися тільки з ретельно підібраних інгредієнтів, які вирощують тільки на органічних фермах. Кожен продукт має надходити з поля, де не використовуються хімічні засоби захисту рослин (пестициди, гербіциди, ГМО і т. д.), принаймні, протягом останніх трьох років. Органічні продукти повинні зберігатися і перероблятися відповідно до певних вимог.

Еко їжа має свої специфічні характеристики:

  • процес виготовлення не повинен бути шкідливим для оточення;
  • сировина, яка використовується для виробництва, не повинна бути токсичною;
  • продукт і його інгредієнти не можуть проходити випробування на тваринах;
  • упаковку продуктів слід звести до мінімуму;
  • тару можна повторно використовувати;
  • споживання енергії на кожному етапі виробництва повинно бути мінімізовано.

Органічна їжа – для кого вона?

Лікарі відзначають: продукти, вироблені без консервантів, пестицидів та інших хімічних речовин, є краще, ніж продукти з високою обробкою.

Фахівці вважають, що більшість цивілізаційних захворювань викликані хімічними речовинами, які додаються до їжі. Вони часто викликають рак і алергію. Зате органічна їжа готується таким чином, щоб вона містила якомога більше цінних інгредієнтів і вітамінів. Вона призначена для всіх людей, незалежно від віку або дієти. Люди з діабетом можуть вживати таку еко їжу, як печиво без глютену або варення зі слив без цукру. Органічну їжу слід давати, перш за все, дітям.

Де купити органічні продукти харчування

Після того як ми розібрали питання про те, чим відрізняється органічна їжа від звичайної, напевно вас зацікавить де можна купити такі органічні продукти харчування. Вони продаються як в спеціалізованих магазинах, так і супермаркетах, але важливо, щоб на них було спеціальне екомаркування.

Істотним недоліком органічних продуктів харчування може бути їх більш висока вартість по відношенню до звичайних, але завжди варто пам’ятати, що найважливіша і навіть безцінна річ – це здоров’я, як кожної людини окремо, так і всієї нашої планети. І все більша популяризація органічної їжі – це шлях до загального здоров’я.

Про автора

admin administrator