Що відбувається з простатою при помірності

Авторadmin

Що відбувається з простатою при помірності

Що варто знати про простатит

Якщо ви чоловік та відвідуєте туалет частіше, ніж вісім разів на день, або відчуваєте біль при сечовипусканні — це може бути симптомом захворювання, яке не заведено обговорювати в товаристві “справжніх чоловіків”. Йдеться про запалення передміхурової залози або ж простатит.

За статистикою, з ним стикається близько 10-12% чоловіків незалежно від віку в певний період життя. Це робить простатит найпоширенішим захворюванням органів чоловічої репродуктивної системи.

Основна функція простати пов’язана з фертильністю: ця залоза утворює більшість компонентів еякуляту. Простата складається з двох дольок, що оточують уретру в місці її виходу із сечового міхура. Власне тому при простатиті в чоловіка у першу чергу “страждає” саме видільна система.

Головними симптомами простатиту є:

  • часте сечовипускання, особливо вночі
  • утруднення, біль або печіння під час сечовипускання
  • проблеми із сечотриманням
  • при простатиті передміхурова залоза може набрякати і спричиняти слабкий або перерваний струмінь сечі, а самі виділення можуть бути каламутними або містити кров

Чоловік може також відчувати підвищення температури, біль внизу живота, у паху, попереку, промежині, навколо заднього проходу; біль або відчуття дискомфорту при еякуляції чи закрепи. Детальніше

Симптоматика простатиту залежить безпосередньо від форми самого захворювання, яких налічують чотири.

  • Хронічний простатит або синдром хронічного тазового болю. Може виникати внаслідок наявності хімічних речовин у сечі, реакції імунної системи на попередню інфекцію сечовивідних шляхів або пошкодження нервових закінчень. Біль або дискомфорт в області тазу може тривати три місяці і більше.
  • Гострий бактеріальний простатит. Спричинений бактеріальними інфекціями, які потрапляють до простати через уретру. Має раптовий перебіг, триває недовго, проте його прояви можуть бути дуже важкими і потребувати негайного медичного втручання.
  • Хронічний бактеріальний простатит. Найпоширеніша форма захворювання. Його збудником також є бактерія, проте, на відміну від гострої форми, ця розвивається повільно і триває довго — від трьох місяців, часто — роками. Симптоми можуть з’являтися і зникати, а можуть бути постійно незначними. Детальніше
  • Виділяють також безсимптомний запальний (асимптоматичний) простатит. Діагностувати його можливо під час тестування на інші захворювання сечовивідних шляхів або репродуктивної системи. Цей тип простатиту не викликає ускладнень і не потребує лікування. Детальніше

Ризик розвитку простатиту зростає, якщо чоловік:

  • мав простатит або інше інфекційне захворювання сечового міхура або уретри в минулому;
  • отримав травму тазу (наприклад, внаслідок їзди верхи, катання на велосипеді, підняття важких речей тощо);
  • має доброякісну гіперплазію передміхурової залози
  • має в раціоні багато гострої їжі або алкоголю
  • займається незахищеним сексом, має гонорею, хламідіоз або інше захворювання, що передається статевим шляхом
  • користується сечовими катетерами

Як лікують простатит?

При підозрі на простатит сімейний лікар спрямовує до уролога для підтвердження діагнозу. Перед першим прийомом пацієнту не слід приймати антибіотики та спорожняти сечовий міхур.

Обстеження включатиме огляд живота, УЗД сечового міхура, а також пальцевий ректальний огляд, при якому лікар промацує простату. Нагадуємо: фахівці не мають застосовувати так званий масаж простати (тобто пальпацію) інакше, окрім як для одноразової діагностики. Детальніше

Проводять також лабораторне дослідження сечі на наявність ознак інфекції. У деяких випадках можуть знадобитися аналіз крові, уродинамічні тести, цистоскопія, трансректальне УЗД, біопсія простати, аналіз сперми тощо.

Лікування простатиту залежить від того, гострим або хронічним він є. Гострий простатит (де симптоми раптові та важкі) зазвичай лікують знеболювальними та 2-4 тижневим курсом антибіотиків. За особливо важких випадків (наприклад, коли людина не може сходити в туалет) може знадобитися стаціонарне лікування.

Лікування хронічного простатиту зазвичай спрямоване на контроль симптомів. Залежно від того, як довго вони тривали та який характер мали, лікар може запропонувати антибіотики, анальгетики, альфа-адреноблокатори (допомагають розслабити м’язи передміхурової залози та основи сечового міхура). Важливо знати, що при хронічному простатиті швидкого покращення не буде — часом може знадобитися кілька курсів лікування. Детальніше

Чому важливо вчасно звернутися по допомогу?

Сам по собі простатит не є заразним — ви можете жити своїм життям і продовжувати сексуальні стосунки. Проте за відсутності належного лікування збільшується ризик виникнення небезпечних ускладнень. https://mayocl.in/35XyDjs Ними можуть бути:

  • бактеріальна інфекція крові (бактеріємія)
  • запальні процеси в придатку сім’яника (епідидиміт)
  • абсцес передміхурової залози (коли порожнина простати стає заповнена гноєм)
  • еректильна дисфункція та безпліддя

Як запобігти простатиту?

Немає надійного способу запобігти цьому захворюванню, але навіть мінімальні зміни в способі життя збережуть здоров’я передміхурової залози або полегшать симптоми простатиту, якщо він уже виникнув. https://bit.ly/3l1Sh25, https://bit.ly/2UZfpDx

  • Дотримуйтеся гігієни. Аби запобігти запальним процесам та розмноженню небезпечних бактерій, геніталії потребують правильного і належного догляду. Про те, як ще змалечку дбати про гігієну статевого члена, писали тут
  • Рухайтеся. Внаслідок тривалого сидіння відбувається тиск на передміхурову залозу, що з часом може призвести до її запалення. Виділіть час на фізичні вправи принаймні тричі на тиждень. Заняття спортом також є хорошою профілактикою еректильної дисфункції.
  • Пийте достатню кількість рідини. Вода сприяє розрідженню сечі та тому, що в сечовому міхурі не затримуються збудники інфекцій. Це також допоможе уникнути зневоднення, що окрім іншого, може погіршити життя через закрепи.
  • Харчуйтеся збалансовано. Не забувайте, що овочі та фрукти містять багато поживних речовин, які можуть підтримувати ваш імунітет тіло здоровим і допомагають боротися з інфекціями та запаленнями. А от гостра та солона їжа, алкогольні та газовані напої можуть подразнювати сечовий міхур та погіршувати симптоми простатиту.
  • Вчіться керувати своїм стресом. Чоловіки, які стикаються з сильним стресом на роботі чи вдома, частіше хворіють на простатит. Зверніться по допомогу до психолога або психотерапевта, який допоможе впоратися з негативними почуттями. Ви також можете навчитися медитації або технікам розслаблення, аби зняти фізичне та емоційне напруження. Детальніше
  • Практикуйте безпечний секс. Аби запобігти інфекціям, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), користуйтеся бар’єрними контрацептивами не тільки при вагінальному, а й при оральному і обов’язково — анальному сексі.

Коли відчуваєте, що під час сексу щось йде не так, вас турбує біль або проблеми з сечовипусканням, не відкладайте візит до лікаря. А для профілактичного огляду заплануйте найближчим часом візит до уролога, особливо якщо відвідували його більше, ніж рік тому.

Більше про поширені проблеми зі здоров’ям чоловіків тут

ПРОСТАТИТ: ПРОСТО ПРО ГОЛОВНЕ

У чоловіків два серця! Цей мем має широке поширення, оскільки другим серцем кожного чоловіка вважається простата, нормальне функціонування якої має значення як для юнаків, так і для чоловіків поважного віку, не кажучи вже про представників репродуктивно-активного покоління. Сьогодні ми поговоримо про простатит і про те, чому чоловікам важливо своєчасно відвідувати уролога як у літньому, так і молодому віці. Як профілактувати простатит і які шляхи позбавлення від неприємних симптомів вже наявної недуги, куди бігти і що робити при виявленні перших симптомів, і що буде, якщо простатит не лікувати. Отже, давайте розбиратися.

ПРОСТАТИТ: ЩО ЦЕ?

Простатит – одне з найпоширеніших захворювань у практиці будь-якого лікаря- уролога. Простатит – це запалення тканин передміхурової залози.

СТАТИСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

За різними оцінками, простатит у Європі зустрічається у 2,2-9,7% чоловіків. Якщо говорити про світову статистику, то, за даними різних досліджень, поширеність простатиту у світі становить від 3 до 16%. В той же час, самі урологи кажуть, що насправді практично кожен другий чоловік за своє життя хоча б раз зустрічався з симптомами простатиту. При цьому найчастішою є хронічна форма захворювання, а гостра форма простатиту становить лише близько 1% від усіх передміхурових патологічних станів.

ХТО В ЗОНІ РИЗИКУ?

Третина всіх звернень до уролога пов’язані з хронічним простатитом. Активність запального процесу вища у чоловіків після 40 років. Якщо говорити про відсоткове співвідношення, то 35-40% хворих припадає на вік від 20 до 40 років, а у пацієнтів після 50 років простатит зустрічається у кожного другого.

ПРИЧИНИ ПРОСТАТИТУ

Простатит часто виникає через запальну реакцію в паренхімі простати, викликану наявністю патогенної або умовно-патогенної мікрофлори бактеріальної, вірусної та грибкової природи.

Додатковими факторами, що провокують розвиток простатиту, є:

  • Надмірна вага пацієнта;
  • Гіподинамія;
  • Відсутність регулярного статевого життя;
  • Безладні та незахищені статеві контакти;
  • Хронічні інфекції сечостатевих шляхів в анамнезі;
  • Алкоголізм;
  • Регулярні стреси та перевтоми;
  • Наявність деяких неврологічних захворювань;
  • Цукровий діабет;
  • Нездорове харчування;
  • Системні інфекційні захворювання;
  • Травми органів малого тазу;
  • Імунодефіцитні стани;
  • Розлади травлення.

СИМПТОМАТИКА ПРОСТАТИТУ

Простатит – захворювання підступне, оскільки може протікати безсимптомно. Симптомний простатит буває бактеріальний (гострий та хронічний) та небактеріальний (запальний та незапальний). Насправді їх часто називають синдромом хронічного тазового болю (СХТБ)

Основними симптомами простатиту є:

  • біль у нижніх відділах живота, зовнішніх статевих органах, прямій кишці, пахвинній та попереково-крижовій областях;
  • наявність вираженого печіння в промежині та уретрі;
  • підвищена температура;
  • часте сечовипускання;
  • каламутний, молочно-білий колір сечі;
  • відчуття неповного спорожнення;
  • слабкий потік сечі;
  • лихоманка, озноб;
  • швидка еякуляція;
  • болючість ерекції та еякуляції;
  • болі та неприємні відчуття після сечовипускання;
  • наявність крові у сечі;
  • знижене лібідо;
  • біль у ділянці промежини та прямої кишки;
  • слизові виділення із уретри.

ПРОСТАТИТ – ЦЕ ФОРМА РАКУ?

Ні. Простатит – це не розростання тканин передміхурової залози, а лише її запалення. Проте запаленням не можна нехтувати, оскільки воно може бути основою для розростання тканини та призвести до формування доброякісних або злоякісних новоутворень залози. Як показує практика: після 35 років такі новоутворення знаходять у 1 із 10 000. Важливо відзначити, що з віком ризик захворіти у чоловіків збільшується в сотні разів. Серед чоловіків старше 60 років на рак передміхурової залози хворий вже кожен сотий. А в похилому віці після 75 років рак передміхурової залози знаходять у одного з восьми чоловіків.

ПРОГНОЗ

При своєчасному та правильному лікуванні, з дотриманням усіх рекомендацій спеціаліста, прогноз лікування простатиту у пацієнтів сприятливий, але дуже багато залежить від стадії захворювання та дотримання дисципліни лікування самим пацієнтом.

ЗАХВОРЮВАННЯ СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНЕ?

Простатит не є смертельною небезпекою, проте рак передміхурової залози посідає друге місце серед причин смерті чоловіків від онкологічних захворювань. У той же час більшість чоловіків, у яких розвивається рак передміхурової залози, як правило, успішно виліковуються. При своєчасній діагностиці та лікуванні шанси на виживання при цьому виді онкології становить понад 90%.

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОСТАТИТУ

На сьогоднішній день урологам рекомендується використовувати класифікацію, запропоновану Національним інститутом здоров’я США (NIH).

I – Гострий простатит.
II – Хронічний бактеріальний простатит.
III – Хронічний простатит/синдром хронічного тазового болю (СХТБ, далі класифікується як запальний (IIIA) або незапальний (IIIB)).
IV – Безсимптомний хронічний простатит.
На практиці також зустрічаються хронічний конгестивний простатит (захворювання, для якого характерний застій у передміхуровій залозі) та хронічний гранулематозний простатит (рідкісна форма простатиту, що виникає внаслідок інфекції, опромінення, малокоплакії або системних гранулематозних запальних захворювань).

ДІАГНОСТИКА ПРОСТАТИТУ

Як відомо, запорукою успішного лікування є правильно встановлений діагноз, тому вірна діагностика компетентним урологом при цьому захворюванні особливо важлива. Згідно з затвердженим протоколом лікування, при підозрі на простатит пацієнту призначають ряд діагностичних тестів, які допомагають розібратися в симптомах, що імітують ;хронічний простатит, та правильно встановити точний діагноз пацієнту.

  • ведення пацієнтом щоденника сечовипускань;
  • комплексне уродинамічне дослідження (КУДІ);
  • уретроцистоскопія;
  • електроміографія статевого нерва та м’язів промежини.

При підозрі на злоякісний характер захворювання на простату додатково до мануального дослідження простати та трансректального ультразвукового дослідження обов’язково проводять визначення рівня простат-специфічного антигену у крові, відомого як ПСА.

Для візуалізації пухлини, а також визначення її розмірів та чіткої локалізації лікарі використовують комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію. Для остаточної постановки діагнозу проводять біопсію ділянки тканини передміхурової залози з метою визначення доброякісності або злоякісності новоутворення

При необхідності в кожному конкретному випадку (наприклад, за наявності метастазів) можуть застосовуватися й інші методи діагностики захворювання, такі як тазова лімфаденектомія, остеосцинтиграфія, позитронно-емісійна томографія та інші. Якщо Ви виявили у себе симптоми простатиту, звертайтесь до фахівців медичного центру «Medical Plaza» у Дніпрі чи Києві. В центрі проведуть обстеження за затвердженим протоколом для постановки остаточного діагнозу, а також підберуть схему лікування, яка найбільше підходить у Вашому випадку.

ЛІКУВАННЯ ПРОСТАТИТУ

Лікування включає призначення антибіотикотерапії, якщо етіологія захворювання у пацієнта є бактеріальною. Небактеріальний простатит лікують із застосуванням теплих сидячих ванн, спазмолітиків і протизапальних препаратів або транквілізаторів. У будь-якому випадку лікування пацієнта в кожному окремому випадку індивідуальне. Лікування неускладнених форм гострого простатиту триває в середньому від 10 днів до 4 тижнів. При діагностиці хронічної патології лікування пацієнта може тривати до 3-х місяців, а в особливих випадках – до півроку.

ЧИ Є СЕКС ПРИ ПРОСТАТИТІ?

Багатьох чоловіків, які страждають на простатит, цікавить одне питання: чи можна займатися сексом за наявності простатиту чи це табу? Перед тим, як дати відповідь на це питання, урологу, що лікує пацієнта, необхідно розуміти який вид простатиту у пацієнта.

При гострій формі простатиту займатися сексом не рекомендується. Пацієнту слід пам’ятати, що гостра форма захворювання, за умови дотримання ним схеми лікування, пройде через 3-5 днів. При асептичному простатиті сексуальне життя також необхідно обмежити, оскільки ниючі болі, характерні для цього виду захворювання, під час сексу лише посиляться. Тому до закінчення лікування таким пацієнтам варто утриматися від сексуальних контактів. Також табу на інтимну близькість мають чоловіки, хвороба яких розвинулася внаслідок зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). У цьому випадку лікування обов’язково проходять обидва партнери, яким до закінчення лікування не можна вступати в інтимну близькість. У нашому центрі «Medical Plaza» Ви можете зробити аналізи на ЗПСШ та пройти комплексне лікування. Якщо ж у чоловіка хронічний простатит – інтимна близькість навпаки настійно рекомендується, оскільки секс дозволяє відновити рух крові та усунути наявні застійні явища. У цьому випадку секс діятиме як масаж на передміхурову залозу. Але важливо відзначити, що у цьому випадку близькість має проходити лише з використанням презервативів.

Якщо у пацієнта діагностовано специфічний і неспецифічний простатит – йому показано тимчасову помірність, оскільки секс лише посилить наявну симптоматику і перенесе інфекцію на сечовидільну систему – нирки та сечовий міхур. Всім пацієнтам, що хворіють, важливо розуміти, що від сексу варто утриматися, якщо відсутня постійна партнерка, оскільки безладні статеві зв’язки можуть призвести до рецидиву через конфлікт мікрофлори партнерів.
І пам’ятайте: при простатиті не варто вступати в інтимну близькість частіше 1 разу на день, і при будь-яких болях під час близькості секс необхідно перервати!

ЯК УНИКНУТИ ПРОСТАТИТУ?

Найкращий природний спосіб уникнення простатиту – це регулярний захищений секс із постійним партнером. Також чоловікам дуже важливо своєчасно спорожняти сечовий міхур, вести активний спосіб життя, відмовитися від куріння, дотримуватися гігієни статевих органів, з метою підтримки регулярного сечовипускання вживати достатню кількість рідини, обмежити споживання гострої та жирної їжі, алкоголю, кофеїну та підтримувати здорову статеву активність.

Кваліфіковані урологи-андрологи медичного центру «Medical Plaza» професійно діагностують та призначать індивідуальний курс лікування у кожному конкретному випадку. Довірте потаємне нашим фахівцям і ваше «друге» серце буде завжди в порядку!

Про автора

admin administrator