Сироватка йод для обприскування помідорів

Авторadmin

Сироватка йод для обприскування помідорів

Як і для чого обробляти помідори сироваткою з йодом

Кожен поважаючий себе городник просто не зможе халатно ставитися до питання догляду за культурними рослинами, тому способи удобрення томатів і зміцнення їх імунітету завжди будуть одними з пріоритетних питань. У даній статті ми пропонуємо розглянути варіант обробки помідорових кущів йодної сироваткою, приділивши особливу увагу процесу її приготування і особливостям використання.

Сироватка з йодом для рослин

Що таке йод і молочна сироватка, напевно знають всі господині, але ось як саме вони впливають на помідори – відомо лише деяким городникам. Насправді, обидві речовини в тій чи іншій мірі позитивно впливають на рослини, але для цілісності картини не варто залишати поза увагою і можливу шкоду від подібної обробки.

користь

Переваги використання молочної сироватки з йодом варто оцінювати з точки зору користі кожного окремого препарату: наприклад, йод має виражену протимікробну дію, а сироватка містить в собі цілий набір поживних мікроелементів і речовин, здатних замінити рослинам імуномодулятори для зміцнення стебловий і кореневої частини.

  • Але це тільки вершина «корисного айсберга» і список позитивних властивостей готової суміші набагато ширше, зокрема, в нього входять:
  • активізація зростання розсади-
  • боротьба з шкідниками і хвороботворними мікроорганізмами-
  • зміцнення зав`язей-
  • лікування помідорів, вже заразилися грибком.

Чи знаєте ви? Дорослій людині потрібно не менше 100-150 мкг йоду на добу, але багато хто з нас споживають тільки 40-80 мкг. Заповнити нестачу і поліпшити стан щитовидної залози допоможуть риба і морепродукти – рекордсмени за вмістом цього елементу.

шкода

Сироватка з йодом відрізняється високою безпекою, тому ймовірність шкоди для рослин дуже мала. Проблеми можуть виникнути тільки в тому випадку, якщо ви переборщіть з йодом, і він спалить ніжні листи молодих саджанців, чого, зрозуміло, не можна допускати.

Особливості та основні правила підгодівлі

Нічого складного в приготуванні і застосуванні сироватково-йодного розчину немає, а правила його використання здебільшого пов`язані з частотою, дозуванням і конкретним часом обробки. Перш за все, варто враховувати, що:

  1. Для створення розчину підходить тільки чиста вода кімнатної температури, яку спочатку потрібно змішати з сироваткою і тільки потім додавати йод.
  2. Профілактичне обприскування відразу після висадки розсади – більш дієвий метод попередження розвитку недуги, ніж обробка томатів, на яких вже з`явилися добре помітні плями, тому краще провести обприскування відразу після пересадки томатів у відкритий грунт.
  3. Інтенсивність і кількість обробок безпосередньо залежать від погодних умов і чим вище вологість на вулиці, тим частіше потрібна обробка.
  4. Підвищити дію приготованого складу можна за допомогою інших компонентів, основними серед яких вважаються зола і перекис водню.

Коли і як часто можна підгодовувати помідори сироваткою з йодом

Оптимальним рішенням у питанні регулярності обробки томатних кущів буде періодичність обприскування 1 раз в 10 днів, оскільки саме на такий час вистачає плівковою захисту сироватки. Однак, при наявності добре помітних проявів грибкових хвороб частоту обробок можна збільшити до 1 разу на 5 днів.

Як приготувати розчин: покроковий рецепт

По суті, весь процес приготування підгодівлі на основі сироватки і йоду зводиться до змішування основних компонентів, головне – підібрати найбільш підходящий рецепт. Розглянемо кілька варіантів.

важливо! Для кожної нової обробки потрібно готувати свіжий розчин, навіть якщо у вас залишилася суміш з минулого разу.

Пропорції і компоненти

Серед найпростіших і доступних інгредієнтів для приготування сироваткової підгодівлі виділяють саму сироватку, йод, воду і золу, хоча до того ж до них може використовуватися перекис водню, препарат Фітоспорін і інші складові. Розглянемо кілька популярних рецептів.

Варіант 1:

  • вода – 10 л-
  • сироватка молока – 2 л-
  • йод – 10 крапель-
  • зола (забезпечує лужну реакцію і відлякує шкідників) – 2 ст. ложки.

Варіант 2 (добре захищає рослину від фітофтори):

  • вода – 10 л-
  • сироватка – 1л-
  • йодна настоянка – 40 крапель-
  • перекис водню (3%) – 10 мл.

Відео: як приготувати розчин з йодом і сироваткою для обробки помідор


Покрокова інструкція приготування

Незалежно від обраного рецепта послідовність всіх дій при приготуванні робочого розчину буде однаковою в усіх випадках. До основних етапів цього процесу можна віднести:

  1. Підготовку чистої тари та очищеної води кімнатної температури.
  2. Змішування води з сироваткою.
  3. Додавання йоду і ретельне розмішування.
  4. Введення до складу інших компонентів (золи, перекису або зеленки).

важливо! При одночасному застосуванні йоду і зеленки останньої повинно бути менше.

Як обробити томати сироваткою з йодом

Спосіб обробки кущів томата сироватково-йодним розчином безпосередньо залежить від віку рослини і його стану. В одних випадках більш доречною буде кореневе підживлення, в той час як в інших можна полити розчином лише листя рослини. Звичайно, технологія виконання робіт в кожному з них буде мати свої особливості.

розсаду

Оприсківаніерассади можна починати з моменту появи перших справжніх листочків, змішуючи молочну сироватку з водою в пропорції 1: 1. Кількість йоду в цьому випадку має бути мінімальним, а сама обробка частішою, так як ефект від обприскування не зберігається довгий час. Кращий час для виконання завдання – ранкові або вечірні години, коли немає палючого сонця.

Для нанесення розчину на кущі томатів зазвичай використовують пульверизатор або складену в декілька шарів марлю, якою доведеться протерти кожен листочок. Зміцнити сіянці і зберегти ефект на довгий час допоможе щотижневе проведення процедури.

Чи знаєте ви? У XVIII столітті молочна сироватка вважалася основним засобом для відновлення молодості шкіри і навіть виступала одним з основних ліків, що призначаються пацієнтам в спеціалізованих санаторіях. З її допомогою намагалися вилікувати туберкульоз, астму та виразку шлунка.

дорослі рослини

Коренева система зміцнілих саджанців дозволяє підвищити ефективність кореневих підгодівель сироватково-йодним складом, тому цей спосіб обробки частіше використовується після пересадки саджанців на постійне місце зростання (в теплицю або у відкритий грунт). Сильна коренева система краще вбирає поживні речовини і транспортує їх по всій рослині, а від городника тільки потрібно вилити під кущ приготовлену суміш. Деякі дачники використовують кореневу підгодівлю і для добрива зовсім молодих рослин, на яких тільки з`явилася друга пара справжніх листків. Основним аргументом в цьому випадку виступає обмежена поверхню листової пластини рослин і велика результативність при кореневої обробці. Ніхто не забороняє використовувати обидва варіанти, тому самим розумним рішенням буде чергування кореневого і позакореневого способів застосування сироватково-йодного розчину для добрива томатів.

додаткові рекомендації

Бризкати томатні кущі або підливати їх під корінь – не складне завдання, впоратися з якою під силу навіть початківцю городнику. Однак процес принесе більше результатів, якщо враховувати наступні рекомендації:

Чому жовтіє листя на помідорах: причини появи і заходи профілактики

  1. При сухій і вітряну погоду найкращий час для обробки помідорів – ранній ранок або пізній вечір, коли немає палючого сонця.
  2. У період дощів регулярність обробок потрібно збільшити, обробляючи рослини не 1 раз в 10 днів, а один раз в 3-5 днів.
  3. Наносити сироватку з йодом можна на всі частини томатних кущів, особливо приділяючи увагу нижньої поверхні листів, так як саме з цього боку поживні речовини засвоюються краще за все.
  4. Перед обробкою томатів бажано виконати розпушування і видалити бур`яни з-під кущів.
  5. Крім самих томатів, важливо обробити ще й грунт навколо рослин, а також приділити увагу дерев`яних опор, якщо кущі вже підв`язані.

Обприскування огірків сироваткою з йодом

Ваші огірки врятує звичайна сироватка з додаванням йоду. Простий розчин допоможе від більшості захворювань. Ніякої хімії. може нашкодити вашому здоровю, все натуральне.

Незважаючи на велику кількість фунгіцидних та інсектицидних препаратів, багато садівники воліють використовувати перевірені народні засоби і розчини для обприскування, складені із звичних інгредієнтів, дія яких безпечно і зрозуміло. До таких можна віднести розчин сироватки та йоду для обробки огірків і томатів, є засобом розширеного спектру дії і універсального типу.

Призначення обприскування сумішшю йоду і сироватки

Мрія про високої врожайності овочевих культур характерна для кожного садівника. Її здійснення залежить від цілого ряду факторів:

  • Якості насіннєвого матеріалу;
  • Родючості ґрунту;
  • Якості догляду за культурами;
  • Своєчасність поливів та підживлень;
  • Ефективність боротьби з шкідниками і хворобами.

Процес вирощування досить трудомісткий, але якщо його оптимізувати, то витрати виявляться менш суттєвими. Так, велике значення має якість насіннєвого матеріалу, а також боротьба з хворобами та садовими комахами, які здатні знищити насадження в лічені дні.

Сучасному садівникові нерідко доводиться витрачати кошти на придбання добрив і засобів для боротьби з шкідниками. Останнє пов’язане з чималим ризиком. Так, саме продавці порушують права споживача, пропонуючи товари, призначені для промислового застосування. Концентрація активної речовини в таких складах вище і вимагає обережного, а головне правильного застосування. В цьому відношенні засоби народної рецептури відрізняються безпекою й не меншою ефективністю. До таких можна віднести йодно-сироватковий розчин для обробки томатів і огірків.

Такий склад цілком можна назвати багатофункціональним:

  • Він призначений для боротьби з хворобами, шкідниками;
  • Виконує роль органічного добрива.

Сироватка має направлену дію проти патогенних грибків і бактерій, по суті, є природним антисептиком. Перевагою цього інгредієнта є те, що для самих рослин воно безпечно, не є хімічною речовиною і не проникає в рослину. Одночасно, це органіка, яка живить рослину, сприяючи активізації його зростання.

Обробку сироватковими розчинами можна починати з самого початку росту культури і до періоду плодоношення.

Огірки йод і сироватка насичують амінокислотами, у результаті підвищується не тільки урожай, але і харчова цінність плодів.

Якщо говорити про хвороби, то такий розчин підходить для профілактики і лікування фітофторозу, що часто проявляється на томатах. Обприскування проводять в перші дні після висадки розсади.

Наявний у складі йод – це прекрасний засіб від шкідників. Неприємний запах речовини відлякує тлю, павутинного кліща. Крім того, йод стимулює зростання рослина, особливо важливо його використання в період цвітіння і на перших порах після появи сходів.

Як обприскувати помідори йодом

Помідори – овоч, який люблять практично всі. Червоні, малинові, рожеві, жовті і білі, чорні, коричневі і навіть зелені — але стиглі! Ці ягоди так і просяться, щоб їх спробували. Для того щоб томати зросли смачними і встигли на кущі, їм треба багато сонця і тепла. На півдні все дуже просто – посіяли в грунт, а далі тільки доглядай. Але в середній смузі, а тим більше — на північ так не вийде.

Кількість сортів, які можна виростити безрозсадним способом невелика, та й не встигають вони повністю віддати весь можливий урожай за наше коротке і не дуже щедре на тепло літо. Ось і доводиться вирощувати розсаду, пестити її і плекати, поливати, підгодовувати, пікірувати. Зазвичай практикують підгодівлі повним розчинним комплексним мінеральним добривом. Але воно не містить одного з необхідних для томатів елемента – йоду.

Рада! Деякі городники рекомендують проводити першу підгодівлю томатів йодом ще на стадії росту розсади.

При цьому використовують лише одну краплю йоду на два літри води. Кожна рослина поливають малою кількістю цього розчину. Після такого підживлення рослини стають більш міцними, а утворюються в подальшому квіткові кисті більш розгалуженими.

Здавалося, зовсім недавно сходи були крихітними, а вже настало стабільне весняне тепло і розсаді пора переїжджати на дачу. Умови у всіх городників різні – у когось добротна теплиця під полікарбонат, а у кого-то маленький парничок під плівкою. Багато висаджують розсаду прямо в грунт, сподіваючись на те, що витривалі сорти пристосуються до будь-яких умов. Але де б не росли томати, вони однаково потребують турботи і правильного догляду.

Кожен городник може зробити для своїх улюблених томатів дуже багато: вчасно полити, підгодувати, прибрати пасинки, але от забезпечити своїх підопічних оптимальної погодою не в його владі. Наше непередбачуване літо набагато підносити сюрпризи: то нескінченний дощ, то різке похолодання. Такий теплолюбної культури, як томати в екстремальних умовах непросто. У рослин падає імунітет. Значить, не за горами хвороби.

Рада! Боротьбу з можливими хворобами томатів потрібно розпочинати заздалегідь, ще до появи хвороб, тобто проводити профілактику.

При з’явленні на рослинах ознак захворювання, впоратися з ними набагато важче.

  1. Шляхи боротьби з захворюваннями томатів
  2. Зміцнення імунітету рослин
  3. Ознаки та причини появи фітофторозу
  4. Користь йоду для томатів
  5. Кореневі підживлення розчинами з вмістом йоду
  6. Поєднання позакореневих підживлень йодом з обробкою від фітофтори
  7. Обробка томатів йодом у теплиці і на вулиці

Шляхи боротьби з захворюваннями томатів

Профілактика хвороб повинна йти двома шляхами.

  • Зміцнення імунітету рослин.
  • Боротьба з можливими збудниками, щоб не допустити не тільки їх поширення, але навіть появи.

Зміцнення імунітету рослин

Зміцнювати імунітет рослин можна з допомогою імуностимуляторів. Існує ряд препаратів, які не тільки підвищують стійкість рослин, але і вагомо збільшують урожай, поліпшують його якість. Одне з таких речовин – іммуноцітофіт.

Це вітчизняний препарат. Перш ніж дозволити застосування іммуноцітофіта, його нешкідливість і дію на рослини кілька років випробовувалося саме на томатах. Проводилися випробування кафедри фітопатології СГАУ їм. Вавілова. Результатом їх стало висновок про повній безпеці не тільки для людини, але й для тварин і навіть комах. І це зрозуміло – в препараті підібрано оптимальне поєднання корисних для рослин і нешкідливих для людини речовин: арахідонової кислоти, яка не тільки міститься в деяких рослинних оліях, але й додається до суміші-замінники грудного молока, антиоксидантів – речовин рекомендації не потребують, ряду ефірів на основі етилового спирту і деяких високомолекулярних жирних кислот.

Основна складова іммуноцітофіта – це звичайна сечовина, всім відоме азотне добриво. Але ефективна дія препарату обумовлена не тільки цими компонентами. Іммуноцітофіт містить речовину, яка є результатом життєдіяльності ряду патогенних для рослин мікроорганізмів. У малих дозах він діє на них так само, як щеплення від хвороби на людину, виробляючи здатність чинити опір цим захворювань у подальшому.

Рада! Застосування іммуноцітофіта у томатів вимагає триразової обробки рослини: у фазі утворення бутонів і тоді, коли починає цвісти перша, а потім і третя кисть.

Особливо ефективний цей препарат при створенні імунітету до фітофтори – самому небезпечному захворюванню.

Ознаки та причини появи фітофторозу

Фітофтороз викликається фітопатогенними грибними мікроорганізмами. Йому схильні рослини з родини пасльонових і навіть суниця, всього близько сорока видів рослин. Але якщо у картоплі при появі ознак захворювання на листках, бульби можуть і не встигнути помилуватися до прибирання, то на томатах фітофтора часто приймає ураганний характер і може знищити весь урожай буквально за кілька днів.

Характерна ознака захворювання – поява бурих плям спочатку на стеблах, потім на листках, а потім вже і на плодах рослин. Появі і швидкому поширенню хвороби сприяє близька посадка до томатів картоплі, підвищена вологість як грунту, так і повітря, недотримання сівозміни, скупченість рослин, неправильний полив, зловживання азотними добривами.

Для того щоб не допустити появи збудника захворювання на рослинах можна застосовувати різні способи обробки томатів. Одна з достатньо простих, але, тим не менш, цілком ефективних – обприскування помідорів йодом. Один з великих плюсів такої обробки – нешкідливість для людини. Немає необхідності чекати три тижні після обробки, щоб спробувати стиглі помідори.

Користь йоду для томатів

Йод у малих дозах необхідний всім рослинам. Більшості з них вистачає тієї кількості цього елемента, який присутній у ґрунті. Але для томатів його недостатньо. Зовні дефіцит йоду на рослині майже не позначається і про те, що його рослинам не вистачає, городник може і не здогадуватися. Але нестача цього елементу може призвести до уповільнення обмінних процесів, зокрема, погіршується ступінь засвоювання азоту, гальмується зростання самого рослини і дозрівання плодів. Йод відноситься до микроудобрениям, тому його норми для підгодівлі невеликі.

Кореневі підживлення розчинами з вмістом йоду

Підживлення цим елементом можна поєднувати з внесенням в рідкому вигляді інших елементів живлення, додаючи до живильного розчину від трьох до десяти крапель 5% йодної настоянки на кожні десять літрів. Кількість крапель зростає по мірі зростання самих томатів. Це коренева підгодівля. Її проводять не частіше, ніж раз на п’ятнадцять днів. Протягом городнього сезону можна провести до чотирьох таких підживлень. На кожен квадратний метр витрачається п’ять літрів розчину. Поливають рослини під корінь, змочуючи ґрунт навколо них. При такій обробці помідор йодом знищуються патогенні гриби, що знаходяться на поверхні грунту.

Поєднання позакореневих підживлень йодом з обробкою від фітофтори

Добре позначаються на розвитку томатів позакореневе підживлення йодом. Проводити їх краще на зростаючому місяці, коли надземна частина рослини максимально засвоює поживні речовини. Обприскування томатів йодом не тільки дає додаткове живлення рослинам, це прекрасна профілактика фітофтори. Найкращий ефект виходить при додаванні до йодному розчину молока або молочної сироватки, яка теж є хорошим засобом від цього захворювання.

Увага! Йод розправляється з самим патогенним грибом, а молочна сироватка утворює на рослинах плівку, через яку збудники фітофтори просто не можуть проникнути.

Пропорції робочого розчину:

  • сироватки або молока, краще не пастеризованого, один літр;
  • йоду – п’ятнадцять крапель;
  • води – чотири літри.

Можливо обприскування тільки сироваткою без додавання йоду. Її розводять у пропорції один до одного.

Рада! Обприскують помідори в безвітряну погоду в похмурий день з таким розрахунком, щоб розчин повністю вбрався в листя до випадання вечірньої роси.

Бажано, щоб кілька днів після обробки були без дощу. Йодну позакореневе профілактику фітофтори можна проводити не частіше, ніж раз на п’ятнадцять днів. А ось обробку розчином молока або молочної сироватки проводять за потреби, хоч кожен день. Вона не завдає шкоди рослинам, одночасно забезпечуючи їх додатковим живленням і навіть покращуючи їх зростання. Молочна плівка нестійка, так як змивається дощем.

Обробка томатів йодом у теплиці і на вулиці

Проводити позакореневі обробки потрібно, починаючи через пару тижнів після висадки і закінчуючи в кінці серпня. До цього часу детермінантні томати, вирощені у відкритому ґрунті, вже закінчують вегетацію.

Обприскування помідорів йодом в теплиці і у відкритому грунті проводиться по-різному. У теплиці немає природних опадів, вся волога вноситься туди тільки городниками. Внаслідок цього та розчин після обробки тримається на рослині. В теплиці до томатів завжди надходить дещо менше вологи, ніж на відкритому повітрі, тому поживні речовини вимиваються в нижні шари грунту менш інтенсивно.

Рада! Кореневі підгодівлі з йодом робити в теплиці потрібно рідше, ніж у відкритому ґрунті, щоб не створювалася надлишкова концентрація йоду в ґрунті.

Зате позакореневе підживлення у теплиці потрібно проводити і у вересні. Індетермінантні томати у теплиці ростуть і плодоносять до самих заморозків, а погода в вересні вже прохолодна, що підвищує ризик розвитку фітофтори.

Рада! Деякі городники підвішують у теплиці кілька відкритих бульбашок з йодною настойкою. Тим самим без жодних обробок в повітрі постійно зберігається певна концентрація парів йоду.

Але краще все-таки цим не обмежуватися і додатково провести підживлення й обробки за всіма правилами.

На основі йоду і сироватки існує ще один рецепт, який дозволяє ефективно боротися з фітофторою на томатах, одночасно підгодовуючи рослини. Докладно про це розказано в цьому відео.

Попередження! Будь-які рідкі підгодівлі і обробки потрібно проводити на основі не хлорованою відстояної води, температура якої не менше 24 градусів.

Фітофтора – небезпечне захворювання, але з нею можна успішно боротися, а ще краще просто не допускати її на свою ділянку. Гарною підмогою в цьому будуть профілактичні обприскування помідорів йодом.

Про автора

admin administrator