Скільки часу триває вагітність у коня

Авторadmin

Скільки часу триває вагітність у коня

Скільки триває вагітність і як прийняти пологи у коней

З розвитком науково-технічного прогресу такий сектор тваринництва, як розведення коней почав поступово йти з широкого застосування в повсякденності. Однак розведення породистих коней, що беруть участь у виставках і на скачках і раніше має достатнього поширення. У даній статті ми докладніше поговоримо про різні аспекти вагітності коней і їх пологах.

злучка

Перш ніж приступати до парування ваших кобили і жеребця, в першу чергу необхідно переконатися, що здоров`я обох потенційних батьків в межах норми. Для цього необхідно заздалегідь викликати компетентного ветеринара, який проведе відповідні дослідження і встановить, чи здатна кобила привести здорове потомство, а жеребець належним чином її запліднити. Далі варто дочекатися моменту, коли у кобили настане овуляція. Вірно визначити початок даного періоду можна по реакції самої кобили на появу потенційного плідників: вона хвилюється, прагне наблизитися до нього, познайомитися, і норовить підставити йому задню частину свого крупа. Непрямим ознакою початку у коней овуляторного періоду можна вважати появу виділень різного характеру з піхви.

Чи знаєте ви? Породистих кобил, які отримали травму і більше не можуть брати участь ні в скачках, ні в виставках все ще можна використовувати для виведення гідного потомства, в той час як більша частина жеребців після отримання травм вже не здатна дати нормального потомства.

Коней обох статей завадять в загальний загін. Сам процес спаровування протікає досить швидко і часто не вимагає особливого контролю з боку заводчика. У більшості випадків, кобила вагітніє і починається процес формування і виношування плоду.

Як визначити вагітність у коня

Існує кілька методик, які дозволяють з високим рівнем достовірності визначити вагітна кінь або нет.Рассмотрім народний і клінічний спосіб визначення факту наявності вагітності у коней.

народний спосіб

Самим часто використовуваним народним методом перевірки вагітності у коня є повторне її зведення з жеребцем в тритижневий проміжок після першої злучки. У тому випадку, якщо кобила виявиться вагітної, вона жодним чином не буде реагувати на залицяння самця, не стане задирати перед ним хвіст і повертатися до нього задньою частиною тулуба. Ще одним способом є уважне спостереження за поведінкою коня на предмет різних ознак тічки. Якщо вона після спаровування з жеребцем НЕ задирає час від часу хвіст, що не присідає на землю, щоб залишити сліди з вагінальних виділень і сечі, які в нормі повинні залучати самця і не скорочує ритмічно свою набряклу піхву – то вона, швидше за все, завагітніла.

важливо! У період до 100 днів вагітності у кобил дуже часто можуть траплятися викидні, тому в цей час за кобилою необхідний особливо ретельний нагляд.

клінічний спосіб

Всі клінічні методики визначення у самки коня наявності вагітності проводяться в обов`язковій присутності ветеринара і включають в свій перелік наступні процедури:

  • лабораторний аналіз крові для визначення рівня сировоткового гонадотропіну і естрон-сульфату (проводиться не раніше, ніж через 100 днів після спаровування);
  • лабораторний аналіз сечі коні на естрон-сульфат (для даних цілей можна також використовувати спеціальні домашні тести, тоді вам не знадобиться ветеринар, проводитися через не менш ніж ста днів після спаровування);
  • ветеринар може провести трансректальну пальпацію матки коні, щоб визначити: вагітна вона чи ні (інформативний тільки через 16-20 тижнів після спаровування);
  • ветеринар може зробити УЗД порожнини матки кобили, що допоможе підтвердити факт наявності вагітності (проводиться починаючи з 14 днів після спаровування).

Скільки місяців триває

Як правило, термін жеребости у більшості кобил в середньому дорівнює 11 місяцям. Допускається відхилення на 14 днів у терміні пологів як у бік збільшення, так і в бік зменшення. Досвідчені заводчики відзначають той факт, що, як правило, кобили з`являються на світ трохи раніше, ніж жеребці.

Догляд та годування при жеребости

Лошат коня найчастіше не вимагає якогось специфічного, відмінного від такого за звичайною конем, догляду, чого не можна сказати про харчування. До восьми місяців терміну вагітності включно рекомендується проводити корекцію дистрофічних станів і надмірного ожиріння, за допомогою підвищення або, навпаки, зменшення кількості кормів.

важливо! Якщо продовжувати годувати кобилу в колишньому режимі – це може стати причиною розвитку кишкової непрохідності.

З настанням дев`ятого місяця вагітна кінь відчуває потребу в кормі, що пов`язано з посиленим формуванням органів і систем майбутнього лошати. В середньому в цей час потреба в поживних речовинах у коня збільшується на 35-40%, але загальний обсяг кожного годування рекомендується знижувати, збільшуючи частоту. Пов`язано це з тим, що плід починає займати занадто багато місця в черевній порожнині, тим самим поступово зменшуючи обсяг шлунка і пропускну здатність кишечника. Самки поні не потребують будь-якого істотного зміни в режимі годування, зазвичай супроводжує розвиток вагітності у інших порід коней. Весь період вагітності бажано давати кобилам при надії велика кількість таких кормів і продуктів:

  • лугові трави;
  • свіжі фрукти та овочі;
  • вітамінно-мінеральні добавки;
  • вітамінно-трав`яне борошно;
  • свіже сіно.

Важливо дотримуватися також і достатні пропорції кальцію в підгодівлі, оскільки недолік даного мінералу здатний викликати у вашої кобили розвиток так званої лактаційної тетании, яка є досить небезпечною для здоров`я і життя як лоша, так і його матері.

Основними проявами даного патологічного стану є розвиток судом і неможливість кобили прийняти вертикальне положення, через що вона не може належним чином харчуватися і здійснювати годування лоша.

Пологи у кобил

Для того щоб процес пологів пройшов успішно, необхідно заздалегідь до нього підготуватися.

підготовка приміщення

Найважливіший фактор при підготовці приміщення для пологів кобили – це чистота. Пол обов`язково повинен бути покритий свіжим сіном, чисто вимитий, всі нечистоти повинні бути винесені назовні, а стічні канави з боків від загороди обов`язково очищені як від твердих, так і від рідких компонентів. Стіни бажано знезаразити і побілити. Розміри загону, в якому буде відбуватися процес пологів, повинні бути такими, щоб вмістити в себе як мінімум трьох коней. Дуже часто майбутні матері перед початком самого процесу стають трохи неспокійними і краще себе почувають в присутності з ними в одному стійлі кого-небудь зі своїх родичів. Крім того, необхідно враховувати також і те, що з`явився на світ лоша також необхідно буде певне фізичне простір.

Чи знаєте ви? Найдорожча племінна кобила недавно була виставлена ​​аукціон за 130 мільйонів доларів США.

У зв`язку з тим фактом, що коні, як правило, призводять лошат в нічний час доби, заводчику необхідно подбати про наявність достатньої кількості освітлення в загоні. У разі виникнення труднощів у процесі пологів, це допоможе як слід оглянути кобилу, встановити причину виникнення труднощів і приступити до їх негайної ліквідації. Важливо також заздалегідь подбати про наявність корму в годівниці і води, яка може знадобитися як для надання першої допомоги, так і для пиття самої конем.

Як прийняти пологи

У більшості випадків втручання в процес пологів у коней з боку людини не потрібно. Однак існує певна група ризику, для якої може знадобитися певна допомога, куди входять такі кобили:

  • народжують вперше;
  • мають в минулому аборти;
  • мають в минулому випадки патологічних пологів;
  • мають в минулому викидні;
  • хворіють ендометритом;
  • кобили, які вагітні двійнею;
  • кобили, лошата яких страждали в минулому різними вродженими патологіями.

важливо! Головною ознакою початку процесу дітонародження у кобил є виділення з їх сосків молозива. Як тільки ви відзначите дане явище можна відразу викликати ветеринара.

Необхідно відразу зазначити, що людина без спеціального ветеринарного освіти не зможе допомогти кобилі в процесі пологів, а от нашкодити цілком здатний. Тому, якщо ваша кобила відноситься до будь-якої з груп ризику – краще заздалегідь викликати ветеринара, який би проконтролював процес пологів і надав необхідну допомогу, в разі потреби.

Догляд за кобилою і малюком

Як правило, не потрібно ніякої участі заводчика в подальшому догляді за малюком і новоспеченої матір`ю, можливі проблеми зі здоров`ям, наприклад, виникнення у малюка або матері будь-яких патологічних станів, затримки мекония або не перериваючись первородного пуповини, повинні вирішуватися через ветеринара. Як правило, догляду, що надається кобилою, повністю вистачає для забезпечення нормального рівня здоров`я та розвитку лошати. Єдине, за чим обов`язково повинен стежити заводчик – це за підтриманням чистоти в загоні, в якому міститься лоша і його мати, а також про наявність достатньої кількості корму, без якого у молодої матері може припинитися лактація, що негативним чином позначиться на здоров`ї малюка і самої матері.

Отже, сподіваємося, що дана стаття допомогла вам розібратися з усіма питаннями, що стосуються протікання вагітності і пологів у коней. Пам`ятайте, що розведення коней – це досить складна і потребує великих вкладень заняття, однак, потенційний прибуток, що отримується в разі вдалого завершення даного процесу, з лишком компенсує будь-які ваші витрати.

Вагітність і пологи у коня: ознаки, тривалість, процес

Тривалість вагітності у коня залежить від термінів запліднення, породних особливостей, умов утримання. Вагітність може тривати від 11 місяців до року, за цей період плід значно збільшується в розмірах, а у кобили змінюються фізіологічні потреби. Догляд за конем і її годування під час вагітності повинні бути спеціальними, а від відновлення тваринного в післяпологовий період залежить його подальше здоров`я. У цій статті будуть розглянуті особливості жеребости у коней, принципи догляду за жеребой кобилою, порядок вижеребкі і догляд за народженим малям.

  • Вагітність у коней
    • Як визначити
      • народний спосіб
      • клінічний спосіб
      • інструментальний спосіб
      • лабораторний спосіб
      • підготовка приміщення
      • Як народжують коні

      Вагітність у коней

      Жеребость настає з моменту запліднення, але так як під час полювання кобилу запліднюють кілька разів, визначити точну дату запліднення буває складно.

      важливо! Статева зрілість у цих тварин настає в півтора року, але фізіологічно така кінь ще не готова виносити здоровий плід, тому перше осіменіння проводять мінімум в трирічному віці.

      Як визначити

      Всього існує чотири способи визначення жеребости – народний, клінічний, інструментальний та лабораторний.

      народний спосіб

      Візуальні зміни стають помітні на п`ятий місяць жеребости. У кобили починають випирати черевні стінки, лівий бік стає більш круглим і опущеним. При накриття кобили простирадлом і прослуховуванні очеревини фонендоскопом чутні серцеві тони лошати.

      Перевірити наявність плода також можна пальпацией. При натисканні на бік кобили плід зрушиться з місця, а потім повернеться на нього відчутним поштовхом. Пальпацію слід проводити максимально обережно, ні в якому разі не робити натиск кулаком і не вдаряти кобилу по боку. Ці способи ефективні для пізніх термінів жеребости.

      Ще один спосіб перевірки – це метод жеребця-пробника. Стриноженого жеребця запускають у вольєр до кобили в період передбачуваної полювання. Якщо вона не проявляє статевої активності, значить, запліднення пройшло успішно.

      Діагностика жеребності за зовнішніми ознаками: відео

      Чи знаєте ви? У 1975 році на світ з`явився найменший у світі лоша. Малюк на прізвисько гарбуз відноситься до мініатюрної американської породі. Вага його при народженні становила трохи більше 9 кг, а зріст – 35 см. Мініатюрних коней розводять для участі у виставках і використовують як поводирів. Найчастіше поводирями стають представники породи Фалабелла. Ці тварини розумні і тямущі, легко знаходять дорогу в людних місцях і швидко прив`язуються до господаря.

      клінічний спосіб

      Включає в себе ректальний і вагінальний огляди. Проводяться вони введенням одягненої в рукавичку руки в задній прохід або вагінальне отвір кобили.

      Вагінальний спосіб використовується рідко, так як під час огляду можна пошкодити плід і занести інфекційні захворювання. Ректальний спосіб дає точний результат.

      Для огляду кінь фіксують у верстаті, підв`язують хвіст і розширюють анальний отвір, щоб спровокувати дефекацію. Після виходу калових мас руку вводять в анальний отвір і намацують роги матки. Якщо кобила не вагітна, роги матки будуть однаково невеликими. У жеребой коні ріг, в якому розвивається плід, почне округлятися і поступово опускатися в черевну порожнину. Помітні зміни роги і розвиток в ньому плоду починають проявлятися на другий місяць після запліднення.

      важливо! Вагінальний огляд проводять у разі, якщо у кобили є проблеми з кишечником. Для такого огляду використовується спеціальне дзеркало. Статеві ходи у кобил-первородок сильно звужені, тому вводити дзеркало слід дуже обережно. Якщо кобила була запліднена, вхід в матку буде закритий щільною слизистою масою.

      інструментальний спосіб

      Ультразвукове дослідження вважається найбільш інформативним і безпечним для кобили і лошати. УЗД дає можливість визначити жеребость вже на десятий день після запліднення.

      Після фіксації тварини та його дефекації в анальний отвір вводять змащений лубрикантом датчик. Їм водять по слизовій оболонці і з його допомогою оглядають роги матки. На десятий день жеребости на дисплеї буде видно зародок, на двадцятий – вже ембріон. Це найнадійніший спосіб діагностування вагітності.

      УЗД жеребой кобили

      лабораторний спосіб

      Полягає у взятті аналізу крові та мазка з вагінальної слизової. На третій тиждень після запліднення в крові кобили піднімається рівень прогестерону – гормону вагітності. Прогестерон вберігає плід від аборту і пригнічує статеву діяльність кобили.

      Чи знаєте ви? У Північній Америці і Австралії коней не було ніколи, поки в XIV столітті їх не ввезли туди європейські колонізатори. Штучно завезені поголів`я швидко перетворилося в аборигенне, а втекли або випущені на свободу особи розмножилися в величезні стада, зараз відомі як поголів`я мустангів.

      Мазок слизу перевіряють на предметному склі після обробки спиртом і фарбування. Якщо кінь вагітна, слиз під мікроскопом матиме вигляд дрібних синіх кульок упереміж з фрагментами епітелію і окремими лейкоцитами.

      Слиз коні, яка не була запліднена, буде виглядати однорідно і складатися з білих кров`яних тілець разом з плоским епітелієм. Даний метод вважається не найвірогіднішим, використовувати його можна починаючи з четвертого місяця передбачуваної вагітності.

      скільки триває

      Середній термін вагітності становить від 320 до 350 днів. Тривалість вагітності залежить від розмірів плода, породи кобили і жеребця, тривалості тічки, кількості случек, умов утримання тварини. Серед ветеринарів існує думка про те, що особи жіночої статі народжуються в середньому на два тижні раніше самців.

      Скільки лошат може народити

      Максимальна кількість лошат, отриманих від однієї жерёбкі, – два. У разі якщо кобила виношує два плоди, вона значно виснажується, а обидва лошати народяться слабкими або мертвими. Найчастіше один плід виходить мертвонародженим, а інший – здоровим. У нормі кобила виношує і народжує одного лошати.

      важливо! Якщо пологи при багатоплідній вагітності проходять нормально, другий лоша з`явиться через 10 хвилин після народження першого. У цьому випадку не можна дозволяти кобилі повертатися хвостом до стіни або забору, інакше другий малюк буде розчавлений.

      Догляд та годування при жеребости

      Якщо жеребость припала на літній час, то матку слід утримувати на випасі протягом 5-6 годин на добу. Там вона буде сама годуватися зеленої масою. У зимовий час вагітну кобилу слід перевести на концентроване харчування – давати овес, кукурудзу, висівки з пшениці, якісне лугове сіно. Уникати потрібно кормів, які провокують бродіння, – жому, барди, вологої маси бобових трав, дріжджів. Випаювати кобил можна виключно теплою чистою водою – холодна вода провокує аборти на ранніх термінах.

      Особливу потребу вагітна кінь відчуває в вітамінах А, E, кальцій і фосфор. Цю нестачу може заповнити морква, присмачена рослинним маслом, яку подрібнюють і дають двічі на день порціями по півтора кілограма.

      Чи знаєте ви? У липні 2006 року в Книзі рекордів Гіннесса з`явився запис про найменшою в світі кобилці. Конячка по кличці Тамбеліна народилася в американському штаті Міссурі і зі своїм зростом у 44 см тримає незаперечну першість серед коней донині.

      Годувати кобилу потрібно частіше (до п`яти разів на добу) і зменшити їй порції, так як зростаючий плід займає багато місця в черевній порожнині. Пророщених пшеницю додають в раціон, починаючи з четвертого місяця жеребости – вона знизить ризик абортів, стане джерелом кальцію, вітамінів E і В. У теплу пору року лошат кобилу потрібно утримувати на пасовищах з навісами від спекотної і дощової погоди, на ніч заганяти в стійло. Взимку кобилу потрібно вигулювати не менше 4 разів на день, на відпочинок відводити в тепле і сухе стійло з глибокої сінної підстилкою. Прибирати в стійлі рекомендується щодня, так як вагітна кобила частіше бруднить підстилку.

      Чистити шкуру коня потрібно м`якою щіткою або пучком чистого сіна. Скребниця в цей період діє на тварину дратівливо. Використовувати вагітну кінь в роботі потрібно акуратно. Починаючи з дев`ятого місяця вагітності, рекомендується дати їй повний відпочинок.

      Вижеребкі (пологи) у кобил

      Пологи у кобил називаються вижеребкі, т. Е. Народженням лошати. Проходять вони протягом 30-40 хвилин, але перші ознаки вижеребкі можуть з`явитися за 2-3 дні до початку сутичок.

      Дізнайтеся, чим годувати коня і які підгодівлі використовувати для здорового вигляду копит, вовни і суглобів.

      підготовка приміщення

      Пологи у коней починаються пізно вночі або рано вранці і тривають зазвичай близько півгодини, якщо проходять без ускладнень. Підготовку до вижеребке почніть за кілька годин до передбачуваного часу. Стійло жеребой коні вичистіть, дезинфікуйте і застеліть свіжої глибокою підстилкою, світло в стійлі приглушите.

      Рекомендується також застелити підстилку чистої натуральною тканиною. Незадовго до пологів кінь починає обертатися на свій круп, турбуватися, лягати на бік і сильно потіти. До цього моменту потрібно звільнити стійло від сторонніх і в подальшому не турбувати кобилу.

      Як підготуватися до вижеребке: відео

      важливо! Кінь перед вижеребкі може вести себе спокійно. У цьому випадку вже незаперечна ознака пологів, що наближаються стане велика кількість слизу на її статевих губах і часті спроби потертися хвостом об стіни стійла.

      Як народжують коні

      Якщо вижеребкі проходить без ускладнень, лоша виходить з родових шляхів копитцями і мордочкою вперед. Найважче проходить грудна клітка лошати. Подальші пологи займають не більше 5 хвилин. У процесі пологів кобила може кататися по підлозі, махати хвостом і брикатися задніми ногами.

      Ветеринар втручається в процес, тільки якщо плід зайняв неправильне положення в утробі або кінь занадто слабка, щоб виштовхнути його самостійно. Він може притримати ноги коня або допомогти плоду просунутися по родових шляхах.

      Чи знаєте ви? Аж до першого десятиліття XX століття проблема кінського гною і сечі була найсерйознішою проблемою забруднення європейських і американських міст. В кінці XIX століття в Нью-Йорку існувало півмільйонне поголів`я коней, заповнювати нестачу транспортних засобів, і тільки поява автомобілів через тридцять років змогло цю проблему вирішити.

      Якщо кінь народжує стоячи, то лоша випадає з родових шляхів, і пуповина розривається сама. Кінь, що народжувала лежачи, встає через кілька хвилин після вижеребкі і цим обриває пуповину. Плід з`являється на світ в плівковому блакитно-синьому міхурі. У нормі міхур розривається сам, але якщо цього не сталося, розірвіть його руками і витріть мордочку лошати від слизу чистою тканиною.

      Вставати на ноги малюк починає через 40-50 хвилин після народження. За цей час потрібно обмити вим`я і задні ноги коня теплою водою і поміняти забруднений підстилку.

      Раніше не народжувала кінь зазвичай відпочиває 10-15 хвилин, а потім починає вилизувати лошати, обнюхувати його і покусувати, щоб він піднявся на ноги. Годуватися материнським молоком малюк починає через півтори години після народження.

      важливо! Через два з половиною години після народження у лошати повинен вийти меконий (перший кал). Якщо цього не відбулося, необхідно стимулювати дефекацію шляхом введення пальця в задній прохід лошати або випоювання йому кількох ложок касторової олії.

      Якщо смоктальний рефлекс за цей час не з`явився, почекайте ще півгодини, подоїти кобилу і напоїть лошати молоком з пляшечки.

      післяпологовий період

      Післяпологові виділення у коня припиняються на сьому добу, тому протягом цього часу підстилку в стійлі потрібно міняти щодня. Послід повинен відійти в протягом 3 годин після пологів. Якщо він не виходить або вийшов не цілком, зверніться за допомогою до ветеринара, так як залишився в матці послід може спровокувати її запалення.

      Через 5 годин після пологів напоїть кінь теплою бовтанки з висівок, дайте їй пучок кращого сіна.

      Протягом тижня після пологів уважно стежте за станом кобили і лошати. Малюк повинен часто смоктати вим`я (до 40 разів на день) і стрімко набирати вагу (від 500 г до 1 кг в день).

      У здорової кобили вим`я буде налите, але не запалене, вона буде активною і спокійною. Раціон народила кобили мало відрізняється від звичайного. Він повинен включати велику кількість води, якісне сіно і рясну овочеву підгодівлю. При бажанні введіть в раціон кобили кисломолочний сир і варені курячі яйця.

      Що робити, якщо кобила відмовляється годувати лоша: відео

      Через три дні після пологів кінь з малюком можна випускати на першу прогулянку, а ще через два тижні – підключати кінь до роботи, поступово нарощуючи навантаження. Відлучати лоша від коня не слід, так як вона почне нервувати, відволікатися, може вирватися і втекти в стійло.

      Тримайте малюка поруч з матір`ю, дозволяйте йому часто годуватися молоком. В цей час він інтенсивно росте, починає імітувати поведінку дорослої особини і відлучення від матері погано позначиться на його здоров`ї. Відлучення лошати можна проводити у віці 6-7 місяців, до цього часу він стане самостійним, і його зв`язок з матір`ю почне слабшати.

      Чи знаєте ви? З початку XIX століття до початку XXI рекорд ваги і зростання серед кінських належав Шайр-гіганту на прізвисько Самсон. Важив цей жеребець майже півтори тонни і зростанням був понад два метри. Цей рекорд був побитий лише в 2010 році бельгійським жеребцем на прізвисько Біг Джек. Народився Джек в штаті Вісконсін, США, і в трирічному віці досяг унікального зростання в 2 м 10 см. Це найбільший жеребець з усіх існуючих у світі жеребців.

      Вагітність у коней називається лошат і в нормі триває приблизно 11 місяців. Визначити її можна шляхом зовнішнього або внутрішнього огляду, інструментально, а також за допомогою лабораторних аналізів. Найчастіше кобила народжує одного лошати, рідше – двох. Як тільки кінь почне подавати ознаки пологів, що наближаються, необхідно підготувати для неї стійло і запросити спостерігає ветеринара. Якщо пологи проходять без ускладнень, кобила повністю відновлюється на другий тиждень після вижеребкі і може знову використовуватися в роботі.

Про автора

admin administrator