Скільки градусів можна гнати самогон

Авторadmin

Скільки градусів можна гнати самогон

Зміст:

До скількох градусів гнати самогон і як це правильно робити?

Процес приготування самогону в домашніх умовах є, якщо можна так сказати, творчістю. Навіть за умови наявності самого кращого апарату з пристосуваннями, щоб зробити якість самогону високим, немає гарантій, що воно таким і буде без навичок і знань того, як переганяти брагу. Щоб це дізнатися, необхідно передусім розібратися в тому, до скількох градусів гнати самогон.

Процес самогоноваріння починається з того, що на бродіння ставиться спеціальна рідина, звана брагою. Вона готується з цукру або цукро-, крохмаловмісних продуктів. Найпростіший рецепт браги полягає в розведенні в п’яти літрах води одного кг цукру і 100 грам пресованих дріжджів. Все це перемішується і ставиться в скляну ємність в тепле місце, щоб цукор перебродив і вийшов спирт.

Вимірювання градуси самогону спиртометром

Варто зауважити, що при температурі нижче 18 градусів процес бродіння може не розпочатися. Оптимальною є температура від 28 до 30, краще всього її контролювати, оскільки під час процесу бродіння температура підвищується, а при 30 градусах ефективність процесу значно падає. Ще дуже важливо, щоб брага при цьому не взаємодіяла з повітрям. Для того щоб цього не сталося, використовують спеціальний гідрозатвор, або звичайну гумову рукавичку з проколотими пальцями.

Цукрова брага виходить досить жорсткою, однак у цьому випадку дуже важко зіпсувати продукт. Для любителів домашнього алкоголю з фруктів в інтернеті можна знайти безліч рецептів, як його правильно готувати. Але як би ви не старалися, для отримання дійсно якісного продукту знадобиться деякий час і досвід.

Після того як ми визначили, що брага готова, можна починати сам процес перегонки з допомогою самогонного апарату. Звичайно, для цієї мети знадобиться пристрій хоча б з мінімальним набором функцій. Воно повинно бути оснащене перегінним кубом, холодильником зі змійовиком і прийомною ємністю.

Щоб говорити про якихось конкретних параметрах, дуже бажано мати такі додаткові пристрої, як спиртометр або ареометр і термометр. З термометром все зрозуміло, він призначений для того, щоб вимірювати температуру браги. Встановлюється термометр у верхню частину перегінного куба. Робиться він найчастіше з якого-небудь термостійкого корпусу і безпосередньо датчика.

В якості датчика використовується переважно біметал або датчик опору. Іноді, якщо немає необхідності отримувати високу точність вимірювань і немає можливості безпосередньо контактувати з рідиною, можна використовувати інфрачервоний термометр. А також допускається рідинний за умови дотримання техніки безпеки.

Покупні самогонні апарати з сегменту недорогих дуже часто обладнані спиртометром невисокої якості. Можливо, доведеться докупити ареометр самостійно. Він являє собою спеціальний прилад для вимірювання міцності спирту.

Серед початківців самогонників дуже часто звучить такий важливий питання, чи варто проціджувати або відстоювати брагу? Так от, однозначно варто. По-перше, це зробить кінцевий продукт більш світлим, по-друге, ви уникнете того, що частинки браги заб’ють отвір у самогонному апараті і викличуть цим його поломку. Очистити брагу можна шляхом фільтрування або через капронову трубку за принципом сполучених посудин.

Після того як брагу поміщають в перегінний куб, її нагрівають до температури 65-70 градусів і чекають, поки не вийде приблизно 5 % від розрахункової кількості самогону або до тих пір, поки рідина на виході не втратить запах ацетону. Отримана рідина називається «первак», або «голови», і в подальшому виробництві самогону не бере участь, але цілком допустимо її використовувати в технічних цілях.

Після того як закінчили відсікання «голів», можна поступово піднімати температуру. Якщо маєте сумніви щодо того, коли потрібно припиняти відокремлювати «голови», то при перегонці перший раз це робиться в середньому по 60 мл на кілограм цукру, за умови, що він є основою браги. Поступово температура піднімається до 85 градусів, це така температура, при якій відбувається найбільше випаровування етанолу. При цьому також велика частина легких фракцій википає, а важкі, зокрема, вода і сивушні масла ще практично не випаровуються.

У разі якщо самогонний апарат обладнаний сухопарником або перегонка буде проводитися повторно, температуру можна підвищити до 92 градусів для того, щоб процес проходив швидше. Далі проводиться відбір основної частини, у самогонників зустрічаються ще такі терміни, як «тіло», або «серце» самогону. Робиться відбір до тих пір, поки фортеця продукту не знизиться до 40 градусів. У даному випадку мається на увазі поточна фортеця, а не всього напою. Тому по мірі того як температура починає наближатися до 95 градусів, залишаємо основну ємність для отримання самогону і набираємо в невелику для контролю.

Такий спосіб визначення моменту відсікання «голів» є найбільш точним. Єдине, що варто врахувати, це такий момент: для найбільш точної роботи спірометра необхідно, щоб температура рідини, яка вимірюється, була близько 20 градусів. А це означає, що ефективність холодильника повинна бути достатньою для того, щоб на виході був самогон кімнатної температури.

При повторній перегонці отриманого продукту можна починати відсікати «голови» при 30 градусах. Якщо вже так вийшло, що немає можливості перевірити міцність спиртометром, то перевіряють побутовим методом. Справа в тому, що спирт при фортеці, яка перевищує 40 градусів, горить синім полум’ям. При меншій концентрації рідина не загоряється, а просто несильно спалахує. Таким чином, в середньому за умови дотримання всіх технологій фортеця самогону становить приблизно 55.

Деякі використовують «хвости» для повторної перегонки браги. Такий варіант можливий, однак робити це небажано, все-таки основна їх складова — це сивушні масла, які дуже шкідливі для організму.

Повторна перегонка

Повторна перегонка самогону застосовується для того, щоб продукт на виході був максимально чистим, смачним і не мав неприємного запаху. При вторинній перегонці послідовність дій така ж, як і при першій. Крім того, найчастіше перед перегонкою додатково проводять очистку за допомогою хімічних речовин. Перед другою перегонкою самогон розбавляють до фортеці продукту 20-25 градусів.

Міцність напою після повторної перегонки може досягати 65-70 градусів. Доцільність проведення процесу більше двох разів обговорюється багатьма самогонниками на форумах. Деякі вважають, що чим більше разів проганяється напій через самогонний апарат, тим краще. Інші ж ставляться скептично, вважаючи, що перегонка більше двох разів суттєвої різниці вже не дасть.

У будь-якому випадку для того щоб отримати більш якісний продукт високої міцності, необхідно використовувати ректифікаційної колонки. Ще не так давно це обладнання було мало кому доступне, зараз існує можливість придбати в магазині самогонний апарат з ректифікаційної колонкою і навіть не дуже складно зробити його самостійно. Таким чином, кожен обирає для себе, що конкретно йому потрібно.

Додаткове обладнання та технології перегонки

Існує багато додаткових пристосувань для самогонного апарату для підвищення якості продукту з меншою кількістю витраченого часу. Наприклад, така річ, як сухопарник, що представляє собою посудину, де самогон конденсується. Після цього під дією інших парів він повторно закипає, але більш м’яко, тому частини сивушних масел залишаються в сухопарнике.

Що цікаво, виготовити такий сухопарник можна досить просто, використовуючи всього лише банку. Розмір вибирається ємності не повинен перевищувати 10 % обсягу перегінного куба. Сухопарник також включає дві трубки: подводящую відводить. Краще, щоб пристрій було розбірні і в ідеалі мало пристосування для зливу. Трубка підводить розташовується нижче відводить в корпусі сухопарника.

Встановлюється весь пристрій між перегінним кубом і змійовиком. У деяких випадках встановлюється більш одного сухопарника. Вважається оптимальним кількістю послідовна установка трьох таких пристосувань каскадом. Така конструкція дозволяє отримати високоякісний продукт вже після першої перегонки за умови правильного відсікання «хвостів» та «голів».

Вакуумна дистиляція — це спеціальна технологія, яка дозволяє гнати спирт з браги за допомогою більш низьких температур. Температура кипіння спирту підвищується шляхом пониження тиску. Продукт на виході виходить більш якісним, з меншим вмістом сивушних масел. Відбувається це завдяки використанню спеціального насоса, який створює вакуум в перегінному кубі. Можна відсікати тіло самогону при температурі 60 градусів. Таку установку можна придбати готову, так і спробувати самостійно виготовити.

Дробова перегонка

Часткова градація на «голови-хвости» по температурі або відсоткам застосовується для перегонки звичайної браги. Якщо ж дистилят роблять зерновий або фруктовий, а після планується облагороджувати його витримкою, застосовується дробова перегонка. Для початку виходить спирт-сирець без відсікання «голів» і «хвостів». Женеться з перших крапель до фортеці в 30 градусів. Повторна перегонка робиться наступним чином, орієнтуються в обсягах від вихідного складу:

  • 5 % являють собою «голови», їх, звичайно, відсікають.
  • Далі, 10 % — перше «тіло».
  • 20 % — друге «тіло».
  • 5 % відсотків — ароматне «тіло». В якості контрольної точки початку ароматного «тіла» можна використовувати спиртометр, який повинен показувати 60 градусів міцності спирту.
  • Ще 2,5 % — тяжкий «тіло».
  • Решта — «хвости».

Наприклад, з 10 літрів 30-відсоткового спирту-сирцю виходять 500 мл голів, один літр першого «тіла», два літра другого «тіла», 500 мл ароматного, і 250 мл важкого. Якщо всі пропорції були дотримані правильно і фортеця вихідного продукту становить 30 градусів, фракції по фортеці розподіляються наступним чином:

  • перша має 78,5 відсоток вмісту спирту;
  • друга — 71,5 %;
  • ароматне «тіло» — 53,5 %;
  • важке «тіло» — 43 %.

Далі можна діяти по-різному в залежності від того, що збираєтеся отримати на виході. Якщо планується вживання після відстоювання, облагороджування дубовими чіпсами або витримка в бочці менше півроку, то змішувати такими пропорціями: три частини першого «тіла», шість — другого, три — ароматного і одна — важкого. Якщо планується отримати благородний напій, витримка якого буде становити більше двох років, то пропорції беруться наступні: 0,8 / 0,5 / 0,7 / 1. Як було сказано, така дробова перегонка має сенс тільки в тому випадку, якщо в якості основної сировини використовувалася зернова або фруктова брага.

Якщо самогон каламутніє

Причини того, що самогон стає мутний, можуть бути самими різними. Найбільш поширеною є брызгоунос. Це відбувається, коли при занадто швидкому нагріванні кипляча брага піниться і гаряча піна потрапляє в змійовик і там знаходиться разом з дистилятом, після чого змішується і конденсується. Каламутність при цьому з’являється відразу. Якщо перегінний куб закритий і непрозорий, як у більшості випадків, визначити потрібний момент неможливо. Тому, якщо раптом пішов мутний самогон, потрібно терміново зменшити нагрів, припинити перегонку і почистити конструкцію.

Щоб такого не сталося необхідно:

  • заповнювати клуб максимум на 2/3 об’єму;
  • регулювати інтенсивність нагріву;
  • встановити сухопарник;
  • чистити апарат після кожної перегонки.

Ще одна причина — наявність сивушних масел. Тут все зрозуміло, головне, правильно відсікати фракції при перегонці. Ще однією причиною може бути те, що апарат зроблений з поганого матеріалу, що відбувається, якщо матеріал взаємодіє зі спиртом і окислюється. Найчастіше з’являється відразу або через деякий час.

Якщо самогон помутнів відразу після розведення водою або через кілька годин після цього, причиною є жорстка вода. Така вода містить велику кількість домішок, зокрема, солей, тому рекомендується використовувати очищену воду з мінімальним їх змістом. Крім того, рідини найкраще змішувати при температурі близько 7-10 градусів.

І остання, найпоширеніша причина, — це неправильно обрана ємність для зберігання або погано вимита. Напій може помутніти, якщо при взаємодії з посудом будуть виділятися токсичні речовини. Зазвичай це відбувається, якщо спирт знаходиться в пластиковій пляшці. В скляній пляшці самогону змінює колір, якщо вона попередньо була погано вимита.

Перегонка браги — це один з найбільш складних етапів приготування домашніх алкогольних напоїв. Якщо робити це неправильно, то не тільки продукт буде шкідливим, але і сам процес може закінчитися нещасним випадком. Тому робити це необхідно повільно, з дотриманням всіх температурних режимів і обов’язковим відсіканням голів і хвостів, а також з перевіркою апарату на працездатність перед початком перегонки.

За якої температури гнати самогон: до скільки градусів у кубі нагрівати брагу

Останнім часом мені часто ставлять питання наступного плану — за якої температури гнати самогон? Або, як гнати самогон термометром, встановленим у перегінному кубі? І тому подібні.

Справді, такі питання виникають у більшості винокурів-початківців. Сьогодні я намагатимусь відповісти на ці запитання і розповім, чи потрібен взагалі термометр у самогонному апараті і що він нам дає.

Насамперед хочу звернути увагу, що ця стаття присвячена роботі на класичному самогонному апараті, що складається з бака та охолоджувача. Ну чи ще сухопарника між баком та дистилятором. Термометр встановлений у перегінному кубі.

Для складнішого обладнання існують інші правила. Наприклад для роботи на плівковій колоні у мене є окрема стаття.

Зміст

Що дає термометр у самогонному апараті

Зараз я тезово перерахую переваги цього пристрою, а в наступному розділі поясню як реалізувати їх на практиці.

  1. Можливість точно визначити початок перегонки, отже, заощадити на воді, включивши її подачу тільки тоді, коли це необхідно.
  2. Визначити початкову фортецю браги.
  3. Визначити поточну міцність самогону на виході з холодильника, отже, відпадає необхідність використання ареометрів при перегонці.
  4. Вчасно перейти із відбору тіла на відбір хвостів.
  5. Вчасно закінчити відбір хвостів та всю перегонку.
  6. Розрахувати залишок спирту у кубі.

Як контролювати процес перегонки за температурою

Як відомо, етиловий спирт кипить за температури 78,4 °C (при атмосферному тиску 760 мм.рт.ст). Але брага чи спирт-сирець є водно-спиртовым розчином ( домішками нехтуємо), отже і температура кипіння цього розчину інша і залежить від вмісту у ньому етанолу. Причому певна кількість спирту в бразі відповідає певній кількості спирту в парах, що надходять охолоджувач.

Нижче наводжу таблицю залежності температури кипіння браги (або сирця) від вмісту спирту.

Табличка проста, але я все ж таки поясню, як їй користуватися.

  • При перегонці браги
  1. Допустимо, ви залили 10 літрів браги.
  2. Брага закипіла і відбір пішов за 92 градусів, отже міцність рідини приблизно дорівнює 12%. Тільки орієнтуватися треба не на перші краплі, а коли піде веселий струмок і температура стабілізується. У мене вчора перші краплі з’явилися на 88-89 градусах, але температура дуже швидко дісталася до 93 і потім почала підвищуватися дуже повільно – на 0,1 градуса. Ось на цю цифру треба орієнтуватися.
  3. Гонім самогон до 98-99 ° C залежно від вашої жадібності та терпіння. Я зазвичай гоню до 98. До 100 градусів все ж таки не раджу – втрати продукту будуть незначними, а час витратите багато і при цьому зберете багато непотрібних домішок.
  • При перегонці спирту-сирцю
  1. Залили, скажімо, 20% сортування.
  2. По таблиці визначаємо, що температура закипання суміші 88-89 градусів. Отже раніше 80 ° C воду включати потреби немає і її можна поберегти.
  3. У більшості методик, та й у мене в статті про дистиляцію, рекомендується відбирати тіло до 40% у струмені (або поки що горить). Це відповідає температурі 95-96 °C. Тобто. за такого нагрівання можна переходити до відбору хвостів. Забігаючи вперед, хочу сказати, що за моїми останніми даними, переходити до хвостів краще при 93-94 °C. Так, так ми відправляємо велику кількість спирту в хвости, але з цих хвостів потім можна буде віджати ще пристойну кількість самогону гарної якості. Чому треба закінчувати відбір тіла при 93 °C, я розповім в одній з наступних статей, коли впорядкую отриману інформацію.
  4. Відбираємо хвости до 98-99 градусів.

Коментарі до таблиці

  1. Температура кипіння залежить від атмосферного тиску. Дані відповідають 760 мм.рт.ст. При підвищеному тиску значення вмісту спирту зменшуються, при зниженому збільшуються.
  2. Залежно від конструкції самогонного апарату міцність самогону на виході може відрізнятись від зазначеної в таблиці. Так виходить через те, що частина парів конденсується на кришці куба та паропроводі, внаслідок чого відбувається зміцнення продукту. Особливо помітний ефект зміцнення дає сухопарник. Тому рекомендую провести кілька пробних перегонок і скласти власну табличку під ваше обладнання. Тоді потреба користуватися ареометром у процесі дистиляції відпаде.

Висновок

  1. Наявність термометра в перегінному кубі для простого самогонного апарату не є обов’язковою, але дає можливість додаткового контролю за процесом. А також певні зручності.
  2. Часто запитують, як правильно встановлювати термометр – чи він повинен бути занурений у рідину або перебувати над нею. Насправді температура киплячої рідини і пари над нею однакові, але все ж таки краще встановлювати термометр так, щоб він занурювався у воду.
  3. При виборі термометра між біметалевим та електронним, я б радив зупинитися на останньому. Він більш точний, дешевий і стане в нагоді в інших випадках. Наприклад, для контролю води при приготуванні сусла або розбраження дріжджів.

На цьому у мене все, якщо будуть запитання, — задавайте у коментарях. Також передплачуйте нові статті.

Температурний режим перегонки

Ост. ред. 10 Квіт. 10, 20:30 від bona

Ну, ось знову двадцять п’ять, а посібники для новачків для кого? Добре процитую відповідь з розділу: Відповіді на найчастіші питання новачків. (FAQ) Як по термометру контролювати процес перегонки? Управління перегонкою самогону за температурою в кубі полягає в тому, що кожному вмісту спирту в самогоні відповідає певна температура кипіння. Вона залежить ще й від атмосферного тиску, але при перегонці браги це можна знехтувати. Крім того, кожній міцності кубової браги відповідає певна міцність продукту на виході з холодильника, тому таблиця матиме три стовпці.

Температура Зміст Вміст кубової спирту спирту рідини в кубі у відборі (°С) (% об) (% об)88 21,9 68,989 19,1 66,790 16,5 64,191 14,3 61,392 12,2 57,9 3 5 49,095 6,9 43,696 5,3 36,897 3,9 29,598 2,5 20,799 1,2 10,8100 0,0 0,0 Слід враховувати такі моменты.1. Таблиця складена для атмосферного тиску 760 мм. При підвищеному тиску відсотки спирту за тієї ж температури зменшуються, а при зниженому – підростають.2. Конструкція перегінної системи не впливає на залежність температури кипіння від кубової спиртуозності, але помітно впливає на міцність одержуваного продукту. Кожен куб більшою чи меншою мірою конденсує на своїй кришці частину пари, що призводить до деякого збільшення міцності самогону на виході з куба. Тому є сенс, встановивши термометр в куб, провести для кожної температури кипіння виміри міцності дистиляту і внести до таблиці поправки. Маючи таку таблицю, можна:1. Знаючи приблизно міцність браги або вина, що переганяється, визначити температуру закипання, і коли температура в кубі буде близька до цього значення, знизити нагрівання і не допустити надмірного закипання і викиду браги в холодильник. Як правило, це 85-88°С.2. Щоб обмежити вміст сивушних домішок у самогоні, є сенс обмежити відбір продукту за міцності на виході з холодильника близько 40%. Цій міцності відповідає температура кипіння 96°С. При досягненні цієї температури потрібно змінити приймальну ємність і все, що буде відібрано за більш високої температури, перегнати разом із новою порцією готової браги.3. Щоб значна частина домішок сивушних залишилася в кубі, але при цьому втрати спирту були невеликими, є сенс припинити відбір при кубової спиртуозності 1-2%, тобто при 98-99°С в кубі.

Читайте також:

Що стосується температури в паропроводі: голови починаються від температури 76-78, далі 78-81 тіло, далі хвости. Ну це приблизно, з похибками, у всіх буває по-різному. Треба самому визначатися не тільки за температурою, а й за запахом СеМу. PS А так читайте форум колега, тут дуже багато цікавого і корисного, потрібно тільки уважно читати

Е моє, так і не можу зрозуміти за яких температур йде відбір голови, тіла, хвостів Григорій44, 15 Січ. 11, 03:00

Зверху бідона, на скосі, встановлений біметалічний термометр. Так само є регулятор U на 3кВт, врізаний в подовжувач. та відділення хвостів. У паспорті літрівки написано: при досягненні 65-68 градусів йде головна фракція, потрібно зменшити потужність нагріву, від 78 до 85 градусів йде основний етап відбору, після 85 зупинити відбір, перевірити міцність (мають піти хвости) і повністю припинити відбір при 96 градусах. владимир_73, 21 февр. 11, 22:12

Ост. ред. 21 лютого. 11, 23:07 від владимир_73

т.к. я все ж таки думаю, що і при дистиляції потрібно відбирати голови повільно. Дякую. владимир_73, 21 февр. 11, 22:46

Так, прочитавши цю гілку, я зрозумів, що замість браги в кубі в мене закипає мозок. Зізнаюся відразу, ні в математиці, ні в теплотехніці, та й взагалі у фізиці я не знаюся взагалі (ну вже винен, вибачте).

Апарат у мене такий: алюмінієва фляга на 25 літрів (термометра в ній немає), з фляги йде силіконова трубка в колбу Бундзена (вхід збоку), на колбі Бундзена стоїть скляний дефлегматор, зверху на дефлегматорі насадка (Вюрца) у якій стоїть термо ) і з неї (насадки) йде силіконова трубка в зворотний холодильник Димрота.

Так ось питання: при яких показаннях термометра (він вимірює температуру пари, що йде з дефлегматора) мені потрібно закінчувати відбір голів і починати відбір тіла, при яких показаннях термометра закінчувати відбр тіла і збирати хвости (ну або припиняти перегін).

Питання виникло ось чому: тут на форумі я зустрів різні висловлювання про температуру перегонки.

83-91 градус – відбір голів, 91-95 гр. – Тіло, 96-100 хвіст.

Є друга думка: 66-68 голова, 75-78 тіло, 80-85 хвіст.

пи.си. Тапки прошу кидати в мене в помірній кількості.

Температура пари та рідини однакова, отже якщо колони немає, то не важливо, де міряти температуру. до температури 78 градусів відбір повинен бути всього що сконденсується, тому що це бяка (голови) і краще якщо ця температура буде рости менше, тоді всі леткі фракції легко віддаляться до 78 градусів. Як температура досягла 78 градусів, то змінюєш тару та відбираєш СС, температуру нагрівання можна вже додати та відбирати на максимальній продуктивності. Після температури 85 градусів (усі по-різному визначають кордон) у спирту в кубі вже мізерно мало і йдуть хвости, які в їжу не придатні. Це в чотирьох пропозиціях якось так. SnakeFish, 21 лют. 11, 22:27

Оптимальна температура кипіння спирту в самогоноваріння

Отримати самогон гарної якості можна лише за точного дотримання технології приготування напою. Велику роль процесі грає температура перегонки браги. Вона прямо впливає на прозорість самогону та інші показники.

Секрети виноробів

Отримання прекрасного самогону неможливе без дотримання температурних правил та норм перегонки. Якщо припуститися помилок, то якість напою помітно знизиться, а колір помутніє.

Зміна температурного режиму дозволяє очистити брагу від сивушних олій.

При належному розумінні та застосуванні алхімічного процесу дистиляції, який протікає під час вигонки, винокур досягне найвищих результатів та створить свій самогонний шедевр.

Важливим показником у виробництві самогону є крапка етилового спирту. Вона залежить від показника атмосферного тиску. При його значенні, що дорівнює 755 мм.рт.ст., етиловий спирт починає кипіти при t 78,3°С. Від цього показника залежить температура перегонки браги у самогон. Речовини, що входять до складу сусла, закипають раніше або пізніше спирту. Це лягло основою вибору температурного режиму при перегонці браги. Він має 3 робочі діапазони:

  • t – від 0 до 68 ° С;
  • t – від 78 до 85 ° С;
  • t – понад 85°С.

Кожен режим дає змогу звільнити напій від частини непотрібних речовин. Перш, ніж розібратися з тим, яка потрібна температура для перегонки, необхідно вивчити пристрій самогонного апарату. Від конструкції залежить можливість регулювання параметрів.

Температура кипіння спирту

У суслі, що відгуляє, міститься не тільки градус і вода, але також різні з’єднання ефірних масел та інших домішок. Основне завдання алхіміка є видобуток максимальної кількості етанолу шляхом нагрівання бражки.

Більш ретельно і кількісно можна відокремити етиловий спирт, лише розділяючи самогон за фракціями. Для цього майстру-самогоннику потрібно дотримуватися контролю нагріву на кожному етапі.

Різниця температур – це ключ, за допомогою якого можливе виділення з сусла етанолу, а також звільнення від сивушних масел.

Незважаючи на постійний тиск в 755 мм.рт.ст., етиловий спирт починає кипіти при 78,3 ° за Цельсієм, а закипання води можливе лише при досягненні 100 °. Так як в сусальній рідині міститься і інші елементи, температура закипання коливається від 77 до 100°.

Можна зробити висновок, що чим міцніше вийшла брага, тим нижче досягнення нагріву в кубі, а відповідно і вище якість кінцевого продукту.

Що дає термометр у самогонному апараті

Переваги даного пристрою:

  1. Можливість точно визначити початок перегонки, отже, заощадити на воді, включивши її подачу тільки тоді, коли це необхідно.
  2. Визначити початкову фортецю браги.
  3. Визначити поточну міцність самогону на виході з холодильника, отже, відпадає необхідність використання ареометрів при перегонці.
  4. Вчасно перейти із відбору тіла на відбір хвостів.
  5. Вчасно закінчити відбір хвостів та всю перегонку.
  6. Розрахувати залишок спирту у кубі.

Як контролювати процес перегонки за температурою

Як відомо, етиловий спирт кипить за температури 78,4 °C (при атмосферному тиску 760 мм.рт.ст). Але брага чи спирт-сирець є водно-спиртовым розчином ( домішками нехтуємо), отже і температура кипіння цього розчину інша і залежить від вмісту у ньому етанолу. Причому певна кількість спирту в бразі відповідає певній кількості спирту в парах, що надходять охолоджувач.

Діапазон від 0 до 68 ° С

Перша стадія перегонки винного сусла призводить до випаровування отруйних сполук, які називають «головами». Процес їх відокремлення від основної маси бражки отримав назву «відбір голів».

Перші дози браги при перегонці не можна використовувати навіть для технічних потреб.

Першою на самогонному апараті виставляється t 63 °C, яка через деякий час підвищується до t 65-68 °C. Вона викликає випаровування:

  • оцтового альдегіду;
  • мурашино-етилового та метилового ефірів;
  • метилового спирту.

Отриманий першій стадії виробництва продукт прийнято називати «перваком». У ньому міститься велика кількість шкідливих домішок від ацетону до метилу.

Діапазон 78-85°C

На стадії виробництва самогону температура в кубі встановлюється після очищення сухопарника. Діапазон t 78-85°C – оптимальна температура виділення із загальної маси етилового спирту. Температура кипіння підвищується поступово.

Випаровування етанолу продовжується до t 85°C. Потрібно прагнути утримувати в цьому діапазоні температур якомога довше.

Друга стадія виробництва самогону дістала назву збору «основного тіла». Температура кипіння повільно підвищують до 77 ° C, після чого замінюють сухопарник. Отриманий цьому етапі продукт придатний для пиття.

Самогон рекомендується відфільтровувати активованим вугіллям.

Для цього використовують побутові вугільні фільтри.

Діапазон вище 85°C

При підвищенні t вище 85 ° С у самогонному апараті залишається не перероблена брага, в якій міститься невелика кількість алкоголю. Він знаходиться в розчиненому стані в суміші сивушних з’єднань, що мають t кипіння вище 100°C. Залишки такої браги рекомендується змішувати з іншим винним суслом. При подоланні порога t 85 ° С бражка починає активно виділяти ефірні та сивушні олії.

До скільки градусів проводити нагрівання при перегонці браги з сухопарником

Для контролю нагрівання рідини в апаратах встановлюються спеціалізовані термометри. У сучасних агрегатах такі вимірники показують навіть градуси всередині перегінного куба.

Процес важливий. Тому і інструкції додаються:

  1. На повільному вогні слідкуємо, щоб t° у баку піднімалася приблизно на 1-1,5 градуси на хвилину. Необхідно довести сусло до 89-92 °. Це золота середина, саме зараз розпочнеться вигін нектару.
  2. Зілля буде тоненьким струмком або швидкими крапельками текти в ємність для збору. Приблизна швидкість «капання» має бути від 110 до 140 крапель на хвилину. Належну швидкість можна регулювати нагріванням.
  3. Звертайте увагу на t° самогону на виході. Якщо вона перевищує 27°, то необхідно посилити охолодження.
  4. Повільно спостерігайте за процесом. Т° у перегінній ємності має дуже повільно піднятися до 98.5°. У цьому процес завершується, оскільки у баку не залишиться етанолу.

Але що робити, якщо термометра відсутня? І тут на допомогу прийде старий добрий вогонь. Нанесіть кілька крапель на рівну поверхню та підпаліть.

  • Яскраве полум’я з синьової або зовсім невидиме скаже про високу міцність еліксиру.
  • Якщо вогонь переважає жовтими тонами і ледве-ледве горить, то градус не вище 37-40.

Коли калюжка з крапель повністю випарується, то на поверхні можна буде спостерігати плівку з райдужним переливом. Це ті самі ефірні олії.

Перегонка самогону без контролю температур

Жоден самогонний апарат буває оснащений приладом контролю температур. Досвідчені винороби вміють обходитися без них. Для отримання якісного продукту роблять перший перегін продукту без дроблення його на фракції. Кінцевий продукт перевіряють спиртометром на міцність. У період другої перегонки робляться виміри цукру у бразі. Вони робляться на стадії приготування сусла до внесення дріжджів.

Збирання спиртового дистиляту триває до моменту, коли міцність напою впаде до 40°C. За відсутності спиртометра міцність напою перевіряють за допомогою запалення самогону. Рідина починає горіти із фортеці 40°.

Дистиляція без термометра

Найчастіше під рукою просто не виявляється потрібного приладу. Якщо з тієї чи іншої причини виміряти температуру немає можливості, можна скористатися досвідом винокурів і припинити відбір основного продукту при появі деяких ознак.

Коли варто припинити відбір «тіла»:

  • Якісний самогон добре горить, полум’я рівне, відрізняється кольором. Коли змочений в алкоголі папір чи серветка погано горить чи тухне, варто припинити збирання самогонку.
  • Коли температура досягає 83 градусів, вихід дистиляту не просто знижується, а падає до нульової позначки, тобто повністю припиняється.
  • Багатьом самогонникам відомо, що як тільки міцність в струмені падає нижче 40 градусів або знаходиться приблизно в цьому діапазоні, збір основної фракції припиняють і починають відбирати «хвости».
  • Можна скористатися й іншим способом – просто понюхати самогонку. Як “голови”, так і “хвости” мають досить різкий запах, чого не можна сказати про основну частину.

При виробництві алкоголю у домашніх умовах варто стежити за всіма нюансами, контролювати процес. Якщо щось упустити, то можна отримати в результаті продукт, який матиме невисоку якість. Втім, будь-яку помилку можна виправити.

Важливі моменти

Деякі винокури стверджують, що «хвостики» можна перегнати, додавши їх до нової компанії. Магістри зелій не погоджуються і наводять дуже обґрунтовані аргументи. В останній частині міститься анітрохи не менше домішок та сивушних масел, ніж і в першій. Повторний перегін з новою брагою зіпсує смак еліксиру, що видобувається, і додасть каламутного відтінку.

Цікаво! Майстри-самогонники пропонують дуже цікаву альтернативу перегонці браги на цукрі – одержання спирту шляхом заморожування сусла. Теоретично практично спирт замерзає швидше, ніж вода. Результат, звичайно ж, буде меншим, але експеримент можна поставити.

Вигонка забористих спиртних нектарів будинку – не складний алхімічний процес. Адже кожному любителю-експериментатору хочеться отримати шедевр, а не сурогат. Майстерами зілля віками напрацьовувався досвід шляхом безлічі спроб і помилок. Використовуючи перевірені методи та дотримуючись температурних правил, Вам вдасться дистилювати справжній еліксир. А ігнорування рекомендацій та поспіх – головний ворог у цій справі.

  • Помилки можуть призвести не тільки до зниження якості напою, але й зашкодити здоров’ю дегустатора.
  • Надмірне збільшення температури, нашкодить букету та кольору самогону, а витримування правильного градуса дозволить відчути тріумф перемоги.

Важливо! Приготування за правильним рецептом і гарна якість вихідної сировини – ось від чого залежить міцність готового самогону.

Тепер, озброївшись вищезгаданими пам’ятками, ви зможете грамотно провести весь процес самогоноваріння та порадувати себе та друзів пляшкою гідного вигляду та якості напою.

Подивіться відео, в якому розповідається про температуру відділення головних фракцій:

Висновок

Температура перегонки браги із сухопарником встановлюється за допомогою спеціального реле. Процес дистиляції браги ґрунтується на фізичних властивостях речовин. Проводиться він за атмосферного тиску 760 мм рт.ст. Це стандартний показник для апаратів різного типу.

Наявність термометра в перегінному кубі для простого самогонного апарату не є обов’язковою, але дає можливість додаткового контролю за процесом. А також певні зручності.

Часто запитують, як правильно встановлювати термометр – чи він повинен бути занурений у рідину або перебувати над нею. Насправді температура киплячої рідини і пари над нею однакові, але все ж таки краще встановлювати термометр так, щоб він занурювався у воду.

Секрети досвідчених самогонників: за якої температури гнати самогон

Отримання прекрасного самогону неможливе без дотримання температурних правил та норм перегонки. Якщо припуститися помилок, то якість напою помітно знизиться, а колір помутніє.

При належному розумінні та застосуванні алхімічного процесу дистиляції, який протікає під час вигонки, винокур досягне найвищих результатів та створить свій самогонний шедевр.

Температурні норми не відкланяються залежно від матеріалу, що переганяється. Вони є універсальними. Притримуючи наведені нижче режими t°, Ви отримаєте кристально-чистий як сльозу дистилят із відмінним смаком та відсутністю запаху. Саме такого ідеалу прагне кожен алхімік. Однак доведеться докласти деяких зусиль.

Температура кипіння спирту

У суслі, що відгуляє, міститься не тільки градус і вода, але також різні з’єднання ефірних масел та інших домішок. Основне завдання алхіміка є видобуток максимальної кількості етанолу шляхом нагрівання бражки.

Більш ретельно і кількісно можна відокремити етиловий спирт, лише розділяючи самогон за фракціями. Для цього майстру-самогоннику потрібно дотримуватися контролю нагріву на кожному етапі.

Різниця температур – це ключ, за допомогою якого можливе виділення з сусла етанолу, а також звільнення від сивушних масел. Незважаючи на постійний тиск в 755 мм.рт.ст., етиловий спирт починає кипіти при 78,3 ° за Цельсієм, а закипання води можливе лише при досягненні 100 °. Так як в сусальній рідині міститься і інші елементи, температура закипання коливається від 77 до 100°.

Можна зробити висновок, що чим міцніше вийшла брага, тим нижче досягнення нагріву в кубі, а відповідно і вище якість кінцевого продукту.

Довідка! Деякі речовини, що містяться в збродженому суслі, мають t° випаровування вище 100, тому не перевищуйте цей поріг, інакше всі шкідливі олії прямо потраплять до самогону.

Таблиця закипання всіх елементів, що містяться в перегінному баку (в бражці):

Найменування домішки (голів)Температура закипанняНайменування елементів (хвости)Температура закипаїня
Оцтовоетилові77.7Кислота мурашина100.8
Альдегіди оцтові20,8Оцтова кислота119
Ефіри мурашиноетилові54.2Маслянисті етилові ефіри121.4
Етиловий спирт (що добуваємо)77.8Фурфуролне встановлено
Мітил64.71Аміловий138.1
Оцтовометилові57.1Ефір валербноетиловий146

До скільки градусів проводити нагрівання при перегонці браги з сухопарником

Для контролю нагрівання рідини в апаратах встановлюються спеціалізовані термометри. У сучасних агрегатах такі вимірники показують навіть градуси всередині перегінного куба.

Процес важливий. Тому і інструкції додаються:

  1. На повільному вогні слідкуємо, щоб t° у баку піднімалася приблизно на 1-1,5 градуси на хвилину. Необхідно довести сусло до 89-92 °. Це золота середина, саме зараз розпочнеться вигін нектару.
  2. Зілля буде тоненьким струмком або швидкими крапельками текти в ємність для збору. Приблизна швидкість «капання» має бути від 110 до 140 крапель на хвилину. Належну швидкість можна регулювати нагріванням.
  3. Звертайте увагу на t° самогону на виході. Якщо вона перевищує 27°, то необхідно посилити охолодження.
  4. Повільно спостерігайте за процесом. Т° у перегінній ємності має дуже повільно піднятися до 98.5°. У цьому процес завершується, оскільки у баку не залишиться етанолу.

Але що робити, якщо термометра відсутня? І тут на допомогу прийде старий добрий вогонь. Нанесіть кілька крапель на рівну поверхню та підпаліть.

  • Яскраве полум’я з синьової або зовсім невидиме скаже про високу міцність еліксиру.
  • Якщо вогонь переважає жовтими тонами і ледве-ледве горить, то градус не вище 37-40.

Коли калюжка з крапель повністю випарується, то на поверхні можна буде спостерігати плівку з райдужним переливом. Це ті самі ефірні олії.

При якому температурному режимі та як правильно відсікати кінці голову та тіло на виході

Потужність нагрівання безпосередньо пов’язана з розділом самогонку на фракції. Для отримання “верхів”, “серединки” та “хвостів” використовуються свої термальні хитрощі.

В перший раз

Якщо бражні маси довести до t 65–67°, то першими підуть не потрібні нам ефіри та спирти. Однак око це самогонник порадує. Адже «справа пішла» та «краплі побігли». Первак – це те, що виходить першим. У народі заслужив звання «карколомного». Вживати його не варто. Занадто великий вміст домішок від ацетону до метилу. Можна використовувати замість розчинника у господарстві.

Серед алхіміків-вінокурів така фракція придбала їм «голови», які досвідчений самогонник зобов’язаний відсікти. Збір «верхівок»(голів) проводиться у співвідношенні 9-12% від загального обсягу очікуваної кількості самогону.

Довідка! Похмілля від «первака» стане дуже неприємним та болючим. Пам’ятайте, що вживаєте величезну кількість розведених у спирті ефірів і олій, і організм негативно відреагує, аж до отруєння.

Під час другої сублімації

Наступний температурний етап – збирання «основного тіла». Нагрів повільно підвищують до 77 °. Сухопарник на даному проміжку необхідно замінити. Якщо він один, то просто промийте у холодній воді.

Зараз починається найактивніша реакція, і дистилят швидко починає капати і заповнює ємність для збору.

У ці моменти самогонник збирає «золоту» середину свого «філософського каменю». Цей нектар вже придатний для вживання та виготовлення настоянок. Якщо дозволяє час після завершення дистиляції тіло відфільтровують вугіллям або марганцівкою.

Так як з часом нагрівання в баку буде збільшуватися, то закінчиться вихід серединної фракції самогону. Подолавши поріг 85°, починається бурхливе виділення ефірних і сивушних масел.

Довідка! Під час приготування не допускайте попадання «хвостових» олій у середній відбір. Якість напою різко знизиться, і нектар набуде відштовхувального запаху, а також каламутного кольору.

Хвостову частину нектару відбирайте в окрему ємність. Ця фракція хоч і має 30-35 оборотів, але запах зіб’є з ніг швидше.

Перегінний апарат видаватиме останню фракцію до падіння градуса на 25°. У цьому алхімічний досвід припиняється.

Важливі моменти

Деякі винокури стверджують, що «хвостики» можна перегнати, додавши їх до нової компанії. Магістри зелій не погоджуються і наводять дуже обґрунтовані аргументи. В останній частині міститься анітрохи не менше домішок та сивушних масел, ніж і в першій. Повторний перегін з новою брагою зіпсує смак еліксиру, що видобувається, і додасть каламутного відтінку.

Цікаво! Майстри-самогонники пропонують дуже цікаву альтернативу перегонці браги на цукрі – одержання спирту шляхом заморожування сусла. Теоретично практично спирт замерзає швидше, ніж вода. Результат, звичайно ж, буде меншим, але експеримент можна поставити.

Вигонка забористих спиртних нектарів будинку – не складний алхімічний процес. Адже кожному любителю-експериментатору хочеться отримати шедевр, а не сурогат. Майстерами зілля віками напрацьовувався досвід шляхом безлічі спроб і помилок. Використовуючи перевірені методи та дотримуючись температурних правил, Вам вдасться дистилювати справжній еліксир. А ігнорування рекомендацій та поспіх – головний ворог у цій справі.

  • Помилки можуть призвести не тільки до зниження якості напою, але й зашкодити здоров’ю дегустатора.
  • Надмірне збільшення температури, нашкодить букету та кольору самогону, а витримування правильного градуса дозволить відчути тріумф перемоги.

Важливо! Приготування за правильним рецептом і гарна якість вихідної сировини – ось від чого залежить міцність готового самогону.

Тепер, озброївшись вищезгаданими пам’ятками, ви зможете грамотно провести весь процес самогоноваріння та порадувати себе та друзів пляшкою гідного вигляду та якості напою.

Подивіться відео, в якому розповідається про температуру відділення головних фракцій:

Оптимальне тепло для ефективного бродіння. Температурні режими перегонки браги в самогон на різних апаратах

Температурні показники на всіх етапах створення самогону вкрай важливі для створення чистого домашнього алкоголю без поганого сивушного запаху.

Почнемо з того, як температура браги впливає на дозрівання та набирання сивушних олій. Потім зупинимося на правильній перегонці на різних апаратах. Завершимо відповідями на питання, що часто виникають у самогонників, що стосуються температурних аспектів.

Температура браги на самогон

Для отримання смачного самогону з мінімальним вмістом сивушних олій необхідно підтримувати правильний температурний режим.

Увага. Найголовніший показник – постійна температура бродіння, з відхиленнями не більше ніж на 2 градуси.

Саме тоді немає ривків і спадів бродіння, менше виникає побічних продуктів, вища якість, а отже – і смак.

Скільки градусів потрібно підтримувати?

Дріжджі розмножуються та працюють при температурі від 18°С до 29-30°С. Якщо в приміщенні – 15-18 ° С, то дріжджі при цьому ще не загинуть, але будуть млявими. Такі параметри підійдуть для пива чи вина, але для бражки на самогон цього замало.

Після досягнення 30 ° С дріжджам жарко, вони починають потихеньку відмирати. При 40 ° С катастрофічно гинуть.

Оптимальна температура для активної роботи дріжджів із перетворення цукрів сусла на спирт 23-28°С. У цьому температурному режимі набирається найбільше самогону і якщо брага буде саме такою, бродіння пройде активно і швидко, — усі цукру перетворяться на алкоголь, а сивухи буде менше, ніж у прохолодних умовах.

Чим виміряти?

У кожного сучасного винокур в арсеналі обов’язково знайдеться термометр. Його можливі варіанти:

  • Спиртовий. Його серйозна вада – крихкість, адже виконаний прилад зі скла.
  • Біметалевий. Саме такими найчастіше комплектуються самогонні апарати промислового виробництва бюджетного сегмента. Та й господині на кухні такими користуються: кругла шкала та щуп. Недоліки – незначне відставання за часом та можливість неточних показань у межах +/- 1°С.
  • Електронний. Досконалий для самогонника. Показання точні та на зміну кількості тепла реагує миттєво.

Крім того, важливо мати звичайний кімнатний термометр, який вказує на температуру навколишнього середовища. Якщо до кімнати 18°С, навіть утеплення ємності з брагою не допоможе зберегти тепло без спеціальних приладів.

Чим підтримувати правильну температуру?

Усім корисно придбати недорогий прилад (близько 500 р) – терморегулятор для браги. З його допомогою сусло протягом усього бродіння матиме однакову, встановлену вами температуру. Терморегулятор підтримує параметри від 20 до 32°С. Його потужність – від 75W, корпус скляний, вологонепроникний.

Якщо спробувати, ви вже не захочете працювати з брагою по-іншому.

Порада. Щоб полегшити роботу терморегулятора, а значить – збільшити ресурс його служби, додатково укутайте бражну ємність чимось теплим або пошийте чохол з будівельних утеплювачів.

Ємність ставте на теплу підкладку (дивіться: підходяща тара для браги).

Як гнати самогон на звичайному апараті?

Для когось звичайний апарат – це прямоточний, із минулого століття. У ньому є ємність, пристосована під перегінний куб (найчастіше з молочної фляги) і корито або каструля, в яку поміщений змійовик. Але такий архаїзм нам не потрібен.

Сучасний звичайний самогонний апарат-дистилятор оснащений одним або декількома сухопарниками та холодильником під проточну воду. Ось із таким і треба працювати.

Перегонка браги

Дозрілу при правильній температурі брагу необхідно освітлити і зняти з осаду.

Потрібно це для того, щоб завислі з дріжджів і дрібних частинок продуктів, використаних в суслі, не підгоріли і не зіпсували спирт-сирець.

  • бентоніт (котячий наповнювач) або біла глина. Речовину спочатку перемелить у кавомолці або хоча б дрібно побийте молотком, загорнувши в шматок непотрібної міцної тканини. Залийте теплою водою, ретельно розбовтуючи (можна міксером), щоб маса стала однорідною, густоти кефіру. Змішайте з брагою і дайте відстоятись, поставивши ємність на піднесення. Зазвичай достатньо кількох годин, але краще залишити на ніч, щоб на дні утворився щільний осад із загиблих дріжджів і великої кількості речовин, що належать до сивухи. На 10 літрів бражки потрібно 1-2 столові ложки меленого бентоніту;

Важливо. Очищення бентонітом – не найкращий спосіб очищення брагів, приготованих із фруктів або зерна. Бентоніт забирає аромат!

  • для всіх видів бражки підходить спосіб освітлення молоком. Недоліком є ​​утворення великої кількості пухких пластівців, які не утворюють щільного осаду. Прийде проціджувати, потім фільтрувати. На 10 літрів браги візьміть літр молока (для освітлення браги жирність не має значення). Розмішайте, дайте відстоятися 8-12 годин.

Практикують також освітлення такими продуктами:

  • чаєм каркаді;
  • содою;
  • марганцівкою;
  • желатином;
  • активованим вугіллям.

При дії холодом (вище нуля, але менше 12 ° С) брага швидко самоосвітлюється: дріжджі гинуть і опускаються на дно, забираючи з собою частину сивухи.

Після освітлення та зняття з осаду (фільтрації) залийте чисту бражку в перегінний куб і приступайте до першого перегону. Його найчастіше роблять прямим, не поділяючи алкоголь на фракції, доки у струмені міцність не впаде до 30°, або коли термометр, встановлений у кубі, не дійде до 97°С.

Увага. Багато самогонників вважають дуже бажаним відбір голів у кількості 50% від розрахункової кількості вже за першої перегонки.

Брага – продукт низькоградусний, зв’язки між молекулами етилового спирту та сивушних олій слабкі, тому відбирати їх легше.

Друга перегонка

Для досягнення найкращої чистоти самогону спирт-сирець (те, що отримано при першому перегоні) спочатку очищають, а потім переганяють. Для очищення спирту-сирцю використовують:

  • активоване деревне вугілля з наступним фільтруванням: 1 ложка на літр спирту;
  • рафінована олія без запаху (кращим у середовищі винокурів вважається кукурудзяна) чудово очищає спирт-сирець, зв’язуючи і утримуючи сивушні олії, які також є маслянистою рідиною. На літр алкоголю – 10 мл олії. На відміну з інших способів, у своїй домішки спливають, а чи не осідають. Тому знімають з осаду, опустивши трубочку вниз банки, і переливають, щоб вона не торкалася масляної плівки;

Довідка. Навіть якщо трохи олії потрапить у рідину для другого перегону – не страшно, у самогоні її не буде.

  • марганцівка (1 г на літр);
  • пастеризоване молоко невисокої жирності у кількості не більше 100 мл на 10 літрів спирту-сирцю, також зв’яже сивуху та опустить її на дно у вигляді пластівців.

До другого перегону ретельно підготуйтеся. Вимийте всі частини апарату та розведіть сирець до міцності не вище 30°. Так він краще віддасть домішки та не спровокує локального вибуху на вашій кухні. Технологія:

  1. Нагрівайте розведений перший перегін до 63 ° С у звичайному режимі, потім різко зменшіть вогонь і чекайте появи перших крапель дистиляту. Це – хвости, їх треба відбирати, покропельно. Для розрахунку кількості потрібно знати, скільки було цукру у бразі. Кожен кілограм цукру теоретично дає від 60 до 100 мл голів. Якщо ваш перший перегін був прямим – відбирайте цю кількість у повному обсязі. За вже відібраної половини ваш ресурс складе 30-50 мл.

Важливо. Після відбору голів відкрийте краник сухопарника та видаліть смердючу барду. При банковому сухопарнику – замініть банку на нову.

  1. При досягненні в кубі 78 ° С (температура кипіння етилового спирту) додайте нагрівання і підставте іншу банку. Ця фракція дістала назву – тіло самогону, та частина, яку слід вживати. Його відбирають, поки температура нагрівання не досягне позначки 95-96 ° С, що відповідає 40-градусної міцності в струмені.
  2. Хвости, також багаті на домішки, відбирають до 98°, тобто – до 20° фортеці.

Перегонка на бражних та ректифікаційних колонах

Якщо ваш самогонний апарат оснащений бражною або ректифікаційною колоною, то потреби в подвійному перегоні немає, вже з першого разу самогон прекрасної чистоти, оскільки майже всі сивушні олії затримуються у спеціальних тарілочках та насадках, передбачених конструктивно.

Але чи це означає, що можна просто залити і перегнати? Ні, самогон і в бражних або ректифікаційних колонах також поділяють на голови, тіло і хвости, тільки роблять це за один раз. Ваші дії:

  1. Підготовлений до перегону апарат з бражною або колоною ректифікації ставте на вогонь і грійте на максимумі. Кран відбору закритий.
  2. Коли температура починає різко зростати, а через атмосферну трубку із шипінням виривається повітря, нагрівання зменште і додайте охолодження. Нехай у такому режимі колона попрацює «сама на себе» — у ній пари спирту піднімаються, охолоджуються, стікають униз, тим самим очищаючись. Сивуха збирається у спеціальних тарілочках, «застряє» у насадках Панченкова.
  3. Хвилин через 15-20 тихенько прочиніть добірний кран і дозвольте головним фракціям потихеньку капати. Як правило, при відборі голів орієнтуються на власний нюх.
  4. Коли самогон перестав сильно смердіти і ви переконалися, що розрахункова кількість голів вийшло, підставте інший посуд. Додайте нагрів, а з ним – і охолодження. Слідкуйте за термометром, показання якого зависають у районі 77 ° С, злегка відхиляючись у той чи інший бік. Все тіло самогону відбирайте саме за такої температури.
  5. Коли показання починають різко зростати, це свідчить про те, що пішли хвости і потрібно знову міняти банку.

Довідка. Для зернових та фруктових брагів потрібна саме дистиляція, а не ректифікація, щоб вони повністю зберегли неповторну органолептику, відповідну продукту, з якого зроблена брага.

Чи можна обійтись без термометра?

Наявність термометра в перегінному кубі будь-якої з моделей самогонного апарату – це вимога не лише особистої зручності (поглянув і знаєш, чи скоро з’являться голови зеленого змія), а й гарантія правильного поділу на фракції.

А від цього великою мірою залежить чистота дистиляту, що отримується. В крайньому випадку можна орієнтуватися за міцністю дистиляту:

  • бачачи перші краплі ще у трубці, що виходить з холодильника, різко зменшуйте нагрівання, нехай прокапають головні фракції в потрібному обсязі;
  • додайте нагрівання і женіть до фортеці 40°. Перевірити це можна або папугою (з поправкою на температуру дистиляту) або підпалювання шматка газети, підставленої під струмінь. При 40° самогон горить із червоним відблиском і недовго. При 30 ° – тільки спалахує і гасне, коли прибираєте сірник.

Але це така морока! Орієнтуватися за термометром простіше та комфортніше. Та й для вимірювання температури браги він також потрібний. Тому витрачіться на цей маленький прилад, він вам ще сотні разів знадобиться.

Що робити, якщо низька температура браги?

Виявивши, що у браги низька температура, та й бродіння йде мляво, якщо взагалі не припинилося, потрібні негайні реанімаційні дії:

  1. Поставте ємність ближче до джерела тепла (батареї, печі, каміна тощо) на теплу підкладку. Зніміть з нього утеплювач під час підігріву.
  2. Увімкніть терморегулятор для браги, хоча за наявності його не потрібно вимикати.
  3. Якщо терморегулятора немає, терміново купіть у зоомагазині нагрівач для акваріума, він впорається із завданням.

Що робити, якщо температура висока?

Можливий і такий варіант: у кімнаті тепло, плюс ви укутали брагу, і тепло, що виділяється при бродінні, накопичується, і ось температура в суслі піднялася вище за 30°С. Потрібно терміново щось робити:

  1. Зніміть утеплювач та поставте ємність у ванну, куди набрали холодну воду.
  2. Є в морозильнику заморожені пляшки або акумулятори холоду – терміново опустіть їх у брагу.
  3. При надмірному теплі в приміщеннях (літом у спеку без кондиціонера) занесіть ємність у льох. Можна не на дно, а залишивши на сходах на висоті, де температура в районі 18°С. Коли брага досить охолоне, перемістіть на пару сходинок вище.

Сподіваємось, стаття була вам корисною? Не забудьте лайкнути.

Температурний режим перегонки браги

Виберіть тему

При відборі харчової фракції температура в колоні має бути в межах до 85-87 градусів. Процес відбору розпочнеться з 78-80 градусів. У баку, на початку процесу, буде близько 90 градусів плюс-мінус залежно від спиртуозності залитої сировини. Чим вище процентний вміст спирту в баку, тим ближча початкова температура буде до температури кипіння спирту (78 градусів).

У міру відбору дистиляту процентний вміст спирту в баку знижуватиметься, а температура наближатиметься до 100 градусів (температурі кипіння води). Якщо в баку 99-100 градусів, значить спирту в баку немає, можна припиняти відбір.

Процес проходитиме так:

  1. Температура у баку близько 90 градусів, починається зростання температури у колоні;
  2. Температура в колоні підніметься приблизно до 77-78 градусів, з каналу відбору ллються перші краплі дистиляту. Їх ви відбираєте в окрему ємність – це ГОЛОВНА ФРАКЦІЯ або голова. “Голови” (при дистиляції браги) ви відберете не менше 10% від розрахункової кількості дистиляту. Тобто. якщо наша брага містить 10% спирту, відповідно з 10 літрів браги ви отримаєте 1 літр спирту, або 1,25 літра 80% дистиляту, відповідно голови буде 100-120 мл. Це грубо, плюс завжди має працювати ваш нюх, якщо запах не подобається, віддає ацетоном, то відбираємо ще. На голові не заощаджують.
  3. Далі ви відбираєте харчову фракцію або тіло. Температура в баку зростатиме, як і в колоні. Як тільки в колоні температура досягне 85 градусів, можна знизити потужність джерела нагріву – це знизить температуру в колоні, так як знизиться інтенсивність пароутворення, а попередній холодильник, працюючи з тією ж продуктивністю, буде брати в облогу стільки ж високо киплячих компонентів (як і при підвищеному пароутворенні ). Або можна додати потік охолоджуючої рідини (без зменшення потужності джерела) це збільшить продуктивність попереднього холодильника (міні-дефлегматора), при тій же інтенсивності пароутворення, що призведе до зниження температури в колоні.
  4. Як тільки ми не зможемо утримувати температуру в діапазоні до 87 градусів, можна підставляти третю ємність для збору важкої фракції або “хвостів”. “Хвости” можна додавати при наступних перегонках. Або при накопиченні певного обсягу відректифікувати. “Хвости” збираємо доки температура в баку не досягне 100 градусів, значення температури в колоні при зборі “хвостів” нас не цікавить.

Для довідки: температуру в колоні можна знизити, зменшивши потужність джерела нагріву, або збільшивши напір охолоджувальної рідини, якщо підключений попередній холодильник (міні дефлегматор).

[повідомлення відредаговано модератором]

Доброго дня, Ігоре.

Скажіть, будь ласка, яку брагу ставили і який обсяг перегінного куба у Вашого апарату?

Цитата
Runov Mikhail пише: Хотів би собі уточнити з приводу відбору голів. Якщо виганяти цукрову брагу за схемою дистиляція на СС, а потім ректифікація на спирт, голови відбирати і там, і там? Чи достатньо відбору голів при ректифікації 5-7% кінцевого обсягу? Яку швидкість відбору голів під час ректифікації ви рекомендуєте? Десь зустрічав значення близько 50 мл на годину, тобто десь крапля на секунду. Як на практиці?

Краще відсікти їх при ректифікації, тоді втрата харчового спирту буде меншою. Швидкість відбору голови 1-2 краплі на секунду.

Цитата
Vladmir Armeshev пише: Хотілося б взяти колону ректифікації з баком, але чи правильно я зрозумів, що самогон на ньому (наприклад з пшениці) не вийде, в режимі дистиляції? І чи можна в режимі дистиляції зробити відбір голови та хвоста? Якщо можна, поясніть докладніше, як це зробити. Дякую!

Добрий день, Володимир. Якщо Ви хочете отримувати ароматні дистиляти, то, звичайно, краще використовувати модель “дистилятор”. При дистиляції Ви також відбираєте головну та хвостову фракції. Детальна інструкція розміщена на нашому сайті: https://www.doctorguber.ru/samogonovarenie/oborudovanie/distilyatsiya/distillyator-doktor-guber-2.0/

Цитата
Vladmir Armeshev пише: Хотілося б взяти колону ректифікації з баком, але чи правильно я зрозумів, що самогон на ньому (наприклад з пшениці) не вийде, в режимі дистиляції? І чи можна в режимі дистиляції зробити відбір голови та хвоста? Якщо можна, поясніть докладніше, як це зробити. Дякую!

Добрий день, Володимир. Якщо Ви хочете отримувати ароматні дистиляти, то, звичайно, краще використовувати модель “дистилятор”. При дистиляції Ви також відбираєте головну та хвостову фракції. Детальна інструкція розміщена на нашому сайті: https://www.doctorguber.ru/samogonovarenie/oborudovanie/distilyatsiya/distillyator-doktor-guber-2.0/

Чи можу я розуміти, що принцип відбору голови та хвоста буде таким самим, як на дистиляторі? І він буде справедливим для ректифікаційної колони?

Цитата
Владмир Армешев пише: Ще одне питання. Чи можна підчепивши шлангу до випускного клапана, інший кінець опустити в банку з водою, щоб запаху не було. Форточки немає і повітропроводу немає.

Так, звісно можете.

Наші магазини в Києві Остаповський пр., 3; вул. Смольна 63Б/П8, Київське шосе будинок 1, к. В, 204 Ярославське шосе 146 к1

© Doctor Guber 2007-2019

Підписуйтесь на новини Doctor Guber

1. Надання інформації Клієнтом:

1.1. При реєстрації на сайті doctorguber.ru (далі – “Сайт”) Клієнт надає таку інформацію: прізвище, ім’я, адресу електронної пошти. При оформленні замовлення на сайті Клієнт надає Продавцю інформацію: прізвище, ім’я, по батькові, телефон, адресу електронної пошти, місто та адресу доставки. При замовленні зворотного дзвінка на сайті продавця клієнт надає: телефон, місто проживання. При записі на навчальні семінари через сайт Клієнт надає Продавцю інформацію: прізвище, ім’я, по батькові, телефон, адресу електронної пошти, місто.

1.2. Надаючи свої персональні дані Клієнт погоджується на їх обробку (аж до відгуку Клієнтом своєї згоди на обробку його персональних даних) компаніями ТОВ «ТД Доктор Губер», розташованому за адресою: 191002, Достоєвського 24/9А, 3Н та ТОВ «ТДДГ Роздріб», розташованому за адресою : 190068 р. Дніпро, пр-кт Римського-Корсакова, будинок 3, корпус літ.А, кв. пом 19Н (далі — «Продавець»), з метою виконання Продавцем та/або його партнерами своїх зобов’язань перед клієнтом, продажу товарів та надання послуг, надання довідкової інформації, а також з метою просування товарів, робіт та послуг, а також погоджується на отримання повідомлень рекламно-інформаційного характеру та сервісних повідомлень. При обробці персональних даних Клієнта Продавець керується Федеральним законом «Про персональні дані», Федеральним законом «Про рекламу» та локальними нормативними документами.

1.2.1. Якщо Клієнт бажає уточнення його персональних даних, їх блокування чи знищення у разі, якщо персональні дані є неповними, застарілими, неточними, незаконно отриманими або не є необхідними для заявленої мети обробки, або у разі бажання клієнта відкликати свою згоду на обробку персональних даних чи усунення неправомірних дій Продавцем та/або його партнерами щодо його персональних даних, він повинен направити письмову вимогу на електронну адресу продавця. Адреса електронної пошти: [email protected]

Якщо Клієнт бажає видалити свій обліковий запис на Сайті, Клієнт звертається до нас на адресу [email protected] з відповідним проханням. Ця дія не передбачає відкликання згоди Клієнта на обробку його персональних даних, яка відповідно до чинного законодавства відбувається у порядку, передбаченому абзацом 1 цього пункту.

1.3. Використання інформації наданої Клієнтом та одержуваної Продавцем.

1.3.1 Продавець використовує надані Клієнтом дані протягом усього терміну реєстрації Клієнта на Сайті з метою:

  • реєстрації/авторизації Клієнта на Сайті;
  • обробки Замовлень Клієнта та для виконання своїх зобов’язань перед Клієнтом;
  • для здійснення діяльності з просування товарів та послуг;
  • оцінки та аналізу роботи Сайту;
  • визначення переможця в акціях, які проводяться Продавцем;
  • аналізу купівельних особливостей Клієнта та надання персональних рекомендацій;
  • участі Клієнта у програмах лояльності;
  • інформування клієнта про нові статті, новини, акції, знижки та спеціальні пропозиції за допомогою електронних та СМС-розсилок.

1.3.2. Продавець має право надсилати Клієнту повідомлення рекламно-інформаційного характеру. Якщо Клієнт не бажає отримувати повідомлення рекламно-інформаційного характеру від Продавця, він повинен змінити відповідні налаштування, посилання на які міститься у листі, що надсилається клієнту, або звернутися з відповідним проханням за адресою [email protected]. З моменту зміни зазначених налаштувань отримання розсилок Продавця можливе протягом 3 днів, що зумовлено особливостями роботи та взаємодії інформаційних систем, а також умовами договорів з контрагентами, що здійснюють на користь Продавця розсилки повідомлень рекламно-інформаційного характеру. Відмова Клієнта від отримання сервісних повідомлень неможлива з технічних причин. Сервісними повідомленнями є надіслані на адресу електронної пошти, вказану при реєстрації на Сайті, а також за допомогою смс-повідомлень та/або push-повідомлень та через Службу роботи з клієнтами на номер телефону, вказаний при реєстрації та/або при оформленні Замовлення, про стан Замовлення, товари в кошику Клієнта.

2. Надання та передача інформації, отриманої Продавцем:

2.1. Продавець зобов’язується не передавати отриману від Клієнта інформацію третім особам. Не вважається порушенням надання Продавцем інформації агентам та третім особам, які діють на підставі договору з Продавцем, для виконання зобов’язань перед Клієнтом і лише у межах договорів. Не вважається порушенням цього пункту передача Продавцем третім особам даних про Клієнта у знеособленій формі з метою оцінки та аналізу роботи Сайту, аналізу купівельних особливостей Клієнта та надання персональних рекомендацій.

2.2. Не вважається порушенням зобов’язань передача інформації відповідно до обґрунтованих та застосовних вимог законодавства Української .

2.3. Продавець має право використовувати технологію «cookies». “Cookies” не містять конфіденційної інформації та не передаються третім особам.

2.4. Продавець отримує інформацію про ip-адресу відвідувача Сайту doctorguber.ru та інформацію про те, за посиланням з якого інтернет-сайту відвідувач прийшов. Ця інформація не використовується для встановлення особи відвідувача.

2.5. Продавець не несе відповідальності за відомості, надані Клієнтом на Сайті у загальнодоступній формі.

2.6. Продавець при обробці персональних даних вживає необхідних та достатніх організаційних та технічних заходів для захисту персональних даних від неправомірного доступу до них, а також від інших неправомірних дій щодо персональних даних.

3. Зберігання та використання інформації Клієнтом

3.1. Клієнт зобов’язується не повідомляти третіх осіб логін та пароль, які вони використовують для ідентифікації на сайті doctorguber.ru.

3.2. Клієнт зобов’язується забезпечити належну обачність при зберіганні та використанні логіну та паролю (у тому числі, але не обмежуючись: використовувати ліцензійні антивірусні програми, використовувати складні буквено-цифрові поєднання при створенні пароля, негайно змінити пароль після автоматичної реєстрації, повідомлення про яке надходить на електронну пошту клієнта, не надавати у розпорядження третіх осіб комп’ютер або інше обладнання з введеними на ньому логіном та паролем Клієнта)

3.3. У разі виникнення у Продавця підозр щодо використання облікового запису Клієнта третьою особою або шкідливим програмним забезпеченням Продавець має право в односторонньому порядку змінити пароль Клієнта.

Температурний режим та технологія перегонки самогону

Процес приготування самогону в домашніх умовах є, якщо можна сказати, творчістю. Навіть за умови наявності найкращого апарату з пристроями, щоб зробити якість самогону високою, немає гарантій, що вона такою і буде без навичок та знань того, як переганяти брагу. Щоб це дізнатися, необхідно, перш за все, розібратися в тому, скільки градусів гнати самогон.

Процес самогоноваріння починається з того, що на бродіння ставиться спеціальна рідина, яка називається брагою. Вона готується з цукру або цукро-, крохмалевмісних продуктів. Найпростіший рецепт браги полягає у розведенні в п’яти літрах води одного кг цукру та 100 грам пресованих дріжджів. Все це перемішується і ставиться в скляну ємність у тепле місце, щоб цукор перекинув і вийшов спирт.

Варто зауважити, що за температури нижче 18 градусів процес бродіння може розпочатися. Оптимальною є температура від 28 до 30, найкраще її контролювати, оскільки під час процесу бродіння температура підвищується, а за більш ніж 30 градусів ефективність процесу значно падає. Ще дуже важливо, щоб брага не взаємодіяла з повітрям. Для того, щоб цього не трапилося, використовують або спеціальний гідрозатвор, або звичайну гумову рукавичку з проколотими пальцями.

Цукрова брага виходить досить твердою, проте в цьому випадку дуже важко зіпсувати продукт. Для любителів домашнього алкоголю із фруктів в інтернеті можна знайти безліч рецептів, як його правильно готувати. Але як би ви не намагалися, для отримання дійсно якісного продукту знадобиться деякий час та досвід.

Після того як ми визначили, що брага готова, можна розпочинати процес перегонки за допомогою самогонного апарату. Звичайно, для цієї мети знадобиться пристрій хоч би з мінімальним набором функцій. Воно має бути оснащене перегінним кубом, холодильником зі змійовиком та приймальною ємністю.

Щоб говорити про будь-які конкретні параметри, дуже бажано мати такі додаткові пристрої як спиртометр або ареометр і термометр. З термометром все зрозуміло, призначений для того, щоб вимірювати температуру браги. Встановлюється термометр у верхню частину куба перегінного. Робиться він найчастіше з якогось термостійкого корпусу і безпосередньо датчика.

Як датчик переважно використовується біметал або датчик опору. Іноді, якщо немає необхідності отримувати високу точність вимірювань і немає можливості безпосередньо контактувати з рідиною, можна використовувати інфрачервоний термометр. А також допускається рідинний за умови дотримання техніки безпеки.

Покупні самогонні апарати із сегменту недорогих часто обладнані спиртометром невисокої якості. Можливо, доведеться докупити ареометр самостійно. Він є спеціальним приладом для вимірювання міцності спирту.

Серед самогонників-початківців дуже часто звучить таке важливе питання, чи варто проціджувати чи відстоювати брагу? Так ось, однозначно вартує. По-перше, це зробить кінцевий продукт світлішим, по-друге, ви уникнете того, що частинки браги заб’ють отвір у самогонному апараті і викличуть цим його поломку. Очистити брагу можна шляхом фільтрування або через капронову трубку за принципом судин, що сполучені.

Після того, як брагу поміщають у перегінний куб, її нагрівають до температури 65-70 градусів і чекають, поки не вийде приблизно 5% від розрахункової кількості самогону або доти, доки рідина на виході не втратить запах ацетону. Отримана рідина називається “первак”, або “голови”, і в подальшому виробництві самогону не бере участі, але цілком допустимо її використовувати в технічних цілях.

Після того як закінчили відсікання «голів», можна поступово піднімати температуру. Якщо сумніваєтеся щодо того, коли потрібно припиняти відокремлювати “голови”, то при перегонці вперше це робиться в середньому по 60 мл на кілограм цукру, за умови, що він є основою браги. Поступово температура піднімається до 85 градусів, це така температура, за якої відбувається найбільше випаровування етанолу. При цьому також більшість легких фракцій википає, а важкі, зокрема, вода і сивушні олії ще практично не випаровуються.

Якщо самогонний апарат обладнаний сухопарником або перегонка буде проводитися повторно, температуру можна відразу підвищити до 92 градусів для того, щоб процес проходив швидше. Далі проводиться відбір основної частини, у самогонників зустрічаються такі терміни, як «тіло», або «серце» самогону. Робиться відбір доти, доки міцність продукту не знизиться до 40 градусів. В даному випадку мається на увазі поточна міцність, а не лише напій. Тому в міру того, як температура починає наближатися до 95 градусів, залишаємо основну ємність для отримання самогону і набираємо в невелику для контролю.

Такий спосіб визначення моменту відсікання «голів» є найточнішим. Єдине, що варто врахувати, це такий момент: для точної роботи спиртометра необхідно, щоб температура рідини, яка вимірюється, була близько 20 градусів. А це означає, що ефективність холодильника повинна бути достатньою для того, щоб на виході був самогон кімнатної температури.

При перегонці отриманого продукту можна починати відсікати «голови» при 30 градусах. Якщо так вийшло, що немає можливості перевірити міцність спиртометром, то перевіряють побутовим методом. Справа в тому, що спирт при фортеці, що перевищує 40 градусів, горить синім полум’ям. При меншій його концентрації рідина не спалахує, а просто несильно спалахує. Таким чином, у середньому за умови дотримання всіх технологій міцність самогону становить приблизно 55.

Деякі використовують “хвости” для повторної перегонки браги. Такий варіант можливий, проте робити це небажано, все-таки основна їхня складова – це сивушні олії, які дуже шкідливі для організму.

Повторне перегонування

Повторне перегонування самогону застосовується для того, щоб продукт на виході був максимально чистим, смачним і не мав неприємного запаху. При вторинній перегонці послідовність дій така сама, як і за першої. Крім того, найчастіше перед перегонкою додатково проводять очищення за допомогою хімічних речовин. Перед другою перегонкою самогон розбавляють до міцності продукту 20-25 градусів.

Міцність напою після повторної перегонки може досягати 65-70 градусів. Доцільність проведення процесу більше двох разів обговорюється багатьма самогонниками на форумах. Деякі вважають, що чим більше разів проганяється напій через самогонний апарат, тим краще. Інші ж ставляться скептичніше, вважаючи, що перегонка більше двох разів суттєвої різниці вже не дасть.

У будь-якому випадку для того, щоб отримати більш якісний продукт високої фортеці, необхідно використовувати колонку ректифікації. Ще недавно це обладнання було мало кому доступно, зараз існує можливість придбати в магазині самогонний апарат з колонкою ректифікації і навіть не дуже складно зробити його і самостійно. Таким чином, кожен собі вибирає, що саме йому необхідно.

Додаткове обладнання та технології перегонки

Існує багато додаткових пристроїв для самогонного апарату для підвищення якості продукту з меншою кількістю витраченого часу. Наприклад, така річ, як сухопарник, що є посудиною, де самогон конденсується. Після цього під дією інших пар він повторно закипає, але м’якше, тому частини сивушних масел залишаються в сухопарнику.

Що цікаво, виготовити такий сухопарник можна досить просто, використовуючи лише банку. Розмір ємності, що вибирається, повинен не перевищувати 10 % обсягу перегінного куба. Сухопарник також включає дві трубки: що підводить і відводить. Краще, щоб пристрій був розбірний і в ідеалі мав пристосування для зливу. Підвідна трубка розташовується нижче сухопарника, що відводить в корпусі.

Встановлюється весь пристрій між перегінним кубом та змійовиком. У деяких випадках встановлюється більше одного сухопарника. Вважається оптимальною кількістю послідовне встановлення трьох таких пристроїв каскадом. Така конструкція дозволяє отримати високоякісний продукт після першої перегонки за умови правильного відсікання «хвостів» і «голів».

Вакуумна дистиляція – це спеціальна технологія, яка дозволяє гнати спирт із браги за допомогою нижчих температур. Температура кипіння спирту підвищується шляхом зниження тиску. Продукт на виході виходить якіснішим, з меншим вмістом сивушних масел. Відбувається це завдяки використанню спеціального насоса, який створює вакуум у перегінному кубі. Можна відсікати тіло самогону при температурі 60 градусів. Таку установку можна придбати готову, так і спробувати самостійно виготовити.

Дробна перегонка

Часткова градація на “голови-хвости” за температурою або відсотками застосовується для перегонки звичайної браги. Якщо ж дистилят роблять зерновий або фруктовий, а після планується облагороджувати його витримкою, застосовується дрібна перегонка. Для початку виходить спирт-сирець без відсікання «голів» та «хвостів». Гониться з перших крапель до фортеці 30 градусів. Повторна перегонка робиться в такий спосіб, орієнтуються в обсягах від вихідного складу:

  • 5% є «голови», їх, звичайно, відсікають.
  • Далі, 10% – перше «тіло».
  • 20% – друге “тіло”.
  • 5% відсотків – ароматне «тіло». Як контрольна точка початку ароматного «тіла» можна використовувати спиртометр, який повинен показувати 60 градусів міцності спирту.
  • Ще 2,5% – важке «тіло».
  • Решта – «хвости».

Наприклад, з 10 літрів 30-відсоткового спирту-сирцю виходять 500 мл голів, один літр першого «тіла», два літри другого «тіла», 500 мл ароматного і 250 мл важкого. Якщо всі пропорції були дотримані правильно і міцність вихідного продукту становить 30 градусів, фракції міцності розподіляються наступним чином:

  • перша має 78,5 відсотка вмісту спирту;
  • друга – 71,5%;
  • ароматне “тіло” – 53,5%;
  • важке “тіло” – 43%.

Далі можна робити по-різному в залежності від того, що збираєтеся отримати на виході. Якщо планується вживання після відстоювання, облагороджування дубовими чіпсами або витримка в бочці менше півроку, то змішувати такими пропорціями: три частини першого тіла, шість другого, три ароматного і одна важкого. Якщо планується отримати благородний напій, витримка якого становитиме понад два роки, то пропорції беруться наступні: 0,8/0,5/0,7/1. Як було сказано, така дробова перегонка має сенс лише в тому випадку, якщо як основної сировини використовувалася зернова чи фруктова брага.

Якщо самогон каламутніє

Причини того, що самогон стає каламутним, можуть бути різними. Найбільш поширеною є бризкоунос. Це відбувається коли при занадто швидкому нагріванні кипляча брага піниться і гаряча піна потрапляє до змійовика і там знаходиться разом з дистилятом, після чого змішується і конденсується. Мутність у своїй виникає відразу. Якщо перегінний куб закритий та непрозорий, як у більшості випадків, визначити потрібний момент неможливо. Тому якщо раптом пішов каламутний самогон, потрібно терміново зменшити нагрівання, припинити перегонку і почистити конструкцію.

Щоб такого не сталося, необхідно:

  • заповнювати клуб максимум на 2/3 об’єму;
  • регулювати інтенсивність нагрівання;
  • встановити сухопарник;
  • чистити апарат після кожної перегонки.

Ще одна причина – наявність сивушних олій. Тут все зрозуміло, головне, правильно відсікати фракції під час перегонки. Ще однією причиною може бути те, що апарат зроблений з поганого матеріалу, що відбувається, якщо матеріал взаємодіє зі спиртом та окислюється. Найчастіше з’являється відразу або згодом.

Якщо самогон помутніли відразу після розведення водою або через кілька годин після цього, причиною є жорстка вода. Така вода містить велику кількість домішок, зокрема солей, тому рекомендується використовувати очищену воду з мінімальним їх вмістом. Крім того, рідини краще змішувати при температурі близько 7-10 градусів.

І остання, найпоширеніша причина — це неправильно обрана ємність для зберігання або погано вимита. Напій може помутніти, якщо при взаємодії з посудом виділятимуться токсичні речовини. Зазвичай це відбувається, якщо спирт знаходиться у пластиковій пляшці. У скляній пляшці самогон змінює колір, якщо вона була погано вимита.

Перегонка браги – це один із найскладніших етапів приготування домашніх алкогольних напоїв. Якщо робити це неправильно, то не тільки продукт буде шкідливим, але й процес може закінчитися нещасним випадком. Тому робити це необхідно повільно, з дотриманням усіх температурних режимів та обов’язковим відсіканням голів та хвостів, а також з перевіркою апарату на працездатність перед початком перегонки.

Про автора

admin administrator