Скільки грамів овочевого пюре має зїдати дитина у 6 місяців

Авторadmin

Скільки грамів овочевого пюре має зїдати дитина у 6 місяців

Овочі для першого прикорму: схема введення, рецепти овочевого пюре для дитини 4-6 місяців

Починати вводити перший прикорм у раціон малюка бажано з овочевого пюре або каші. Багато педіатри все ж радять зупинити вибір на овочевому пюре, оскільки овочі містять корисні вітаміни, органічні кислоти і мікроелементи, крім того, до їх складу входять рослинні волокна та пектини, завдяки чому нормалізується мікрофлора кишечника і не виникають запори. У тому випадку, якщо дитина погано додає у вазі, має рідкий стілець, краще віддати перевагу каші. У будь-якому випадку, питання вибору прикорму для немовляти необхідно звернутися за консультацією до педіатра.

Овочеве пюре вважається одним з найбільш оптимальних варіантів першого прикорму

Порядок введення овочів в раціон немовляти

Порядок уведення овочевого прикорму визначається в залежності від основних якостей овочів. Розібратися з черговістю введення прикорму овочами допоможе наведена нижче таблиця.

Назва овочуХарактеристикаРизик розвитку алергії
КабачокПідходить для дітей з надмірною вагою. Допомагає виводити токсини, має сечогінну дію, усуває проблему з запорами.Дуже низький
Цвітна капустаПокращує травлення, ефективно відновлює рівень гемоглобіну і знижений імунітет.Низький
КартопляВідрізняється високою калорійністю і вмістом крохмалю, надлишок якого може стати причиною здуття і болю в животі, почастішання стільця. Частка картоплі пюре не повинна перевищувати 20-30% від загального обсягу. Перед приготуванням необхідно розрізати картоплю навпіл і замочити у воді на 1-2 години.Середній рівень
МоркваМає протизапальну, антисептичну дію. Здатна покращувати стан шкірних покривів і дуже корисна для очей.Високий
ГарбузСприятливо впливає на роботу органів травлення, перешкоджає утворенню запорів, очищенню організму. Підвищує імунітет.Високий

Звичне для дорослих картопляне пюре дитині слід давати обережно, в невеликій кількості (докладніше в статті: як вводити прикорм картопляне пюре для дитини 6 місяців?)

Для першого прикорму овочами рекомендується вибирати ті продукти, які володіють низьким ризиком розвитку алергічних реакцій і добре засвоюються. Намагайтеся дотримуватися наступної схеми послідовності введення прикорму:

  • 5-6 місяців – кабачок. Низькокалорійний, містить мідь і калій.
  • 5-6 місяців – кольорова капуста. Відрізняється великим вмістом калію, кальцію, фосфору і заліза.
  • 6-7 місяців – картопля. Сприяє поліпшенню обміну речовин.
  • 7-8 місяців – гарбуз (докладніше в статті: рецепти гарбуза для введення в прикорм дитині). Збагачена клітковиною, залізо і каротин.
  • 9 місяців – морква. Відрізняється великим вмістом вітаміну В, каротину, калію і фітонцидів.
  • 9 місяців – зелений горошок. Містить вітаміни В, С і РР.
  • 9-10 місяців – буряк (рекомендуємо прочитати: зі скількох місяців можна починати давати дитині буряк?). Містить вітаміни В, С і залізо.
  • Після 1 року – огірки, помідори, баклажани і болгарський перець. У дітей молодше цього віку шлунково-кишковий тракт ще не може перетравлювати продукти, що містять грубу клітковину, що може сприяти утворенню підвищеного газоутворення, здуття і болю в животику.

Обсяг овочів протягом 6-го місяця повинен знаходитися в межах від 50 до 100 г, протягом 7-го місяця – 150 м, до року обсяг збільшують до 200 р. Враховуючи вік і смак дитини, мама сама може почати вибирати, які овочі застосовувати для приготування багатокомпонентних страв.
Кабачкове пюре — ідеальний варіант для першого прикорму немовляти

Увага! Інформація на порталі носить ознайомлювальний і інформаційний характер, пам’ятайте що самолікування краще замінити походом до лікаря і професійною консультацією. Не займайтеся самолікуванням і завжди звертайтеся до професійних лікарів.

Рецепти і правила вживання дитячого овочевого пюре

Овочеве пюре для малюків в якості прикорму рекомендується в першу чергу. Не соки і не каші, як думають деякі батьки, а саме овочі. Вони багаті вітамінами і мінеральними речовинами, в них досить харчових волокон, які забезпечать дитині м’яке і делікатне травлення і будуть хорошою профілактикою запорів.

У цій статті ми розповімо про те, як вводити овочевий прикорм, як приготувати смачне і корисне пюре для немовляти, які овочі давати і в якій кількості.

З яких овочів починається перший прикорм?

Грудне молоко і молочні адаптовані суміші задовольняють вимогам дитини приблизно протягом першого півріччя життя. Потім раціон малюка повинен розширюватися. Овочеві пюре педіатри рекомендують вводити в раціон в першу чергу. Але не всі овочі допустимі для початку знайомства малюка з новою їжею.

Починати вводити овочі рекомендується з пюре. При цьому воно повинне бути приготоване з гіпоалергенних овочів.

Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, овочевий прикорм йому рекомендується ввести з 5-6 місяців. Для дитини, яка за збігом обставин позбавлений грудного молока і харчується сумішами, краще ввести в раціон овочі в 4-місячному віці.

Вводити овочі рекомендується в певній послідовності. Для першого знайомства з новою їжею рекомендуються овочі, які зазвичай не викликають алергії, так звані низькоалергенних. Це кабачок, брокколі та цвітна капуста. При цьому перше дитяче овочеве пюре обов’язково повинно бути однокомпонентним, тобто містити лише один вид овочевої культури – тільки кабачкове або тільки пюре з цвітної капусти.

Далі овочевий раціон розширюють за рахунок продуктів середньої алергенності. Приблизно через місяць після введення прикорму можна давати по порядку овочі з цього списку:

Ще через місяць, у віці 7-8 місяців, додають капусту, буряки та огірки, в рік — томати, а в 1,5 року – квасоля, горох та інші бобові. Баклажани рекомендується вводити після півтора років, ближче до 2 років.

Рейтинг виробників

Готове дитяче пюре в баночках – це зручно і безпечно. Виробники піклуються про те, щоб склад продукту був гіпоалергенним, збалансованим. Для початку прикорму пюре в баночках – найбільш оптимальний варіант, адже готувати домашнє пюре заради половинки чайної ложки, яку малюк з’їсть, недоцільно. До того ж пюре в банку зручно взяти з собою на прогулянку, в поїздку.

Вибір певної марки дитячого харчування – питання доходу і переваг сім’ї. Педіатр може лише рекомендувати певних виробників, але вибирати все одно батьки будуть самі, враховуючи в тому числі і переваги власного малюка, адже буває, що дитина пюре однієї марки відмовляється їсти, а від такого ж пюре, але іншого виробника, він у захваті.

Рейтинг виробників дитячого овочевого пюре складений на підставі декількох критеріїв:

  • безпека і ризик алергії на продукт;
  • смакові якості;
  • відгуки батьків і педіатрів.

По цим трьом критеріям можна розташувати існуючі нині марки в такому порядку:

  • Humana;
  • Gerber;
  • «Бабусин козуб»;
  • Nutricia;
  • «ФрутоНяня»;
  • «Тема»;
  • «Спеленок»;
  • «Агуша»;
  • Hipp.

При виборі готового пюре обов’язково звертайте увагу на вікову маркування, на термін придатності. Якщо при відкритті баночка не видає бавовни, годувати дитину таким пюре не можна. При бажанні можна приготувати овочеве пюре і самостійно, але слід дотримати ряд важливих умов.

Вибір і підготовка інгредієнтів

Для приготування домашнього овочевого пюре, яке можна буде давати немовляті, потрібно вибирати тільки свіжі овочі, зовнішній вигляд яких не викликає нарікань. Якщо кабачок або гарбуз мають потемніння, нерівності, ділянки гнилі, тріщини, «зіпсовані» бока, вони для дитячого харчування не підходять.

Овочі можна купити на ринку, в магазині, але найкращим варіантом є плоди і коренеплоди, зібрані на своїй ділянці. Якщо дачі та городу немає, вибирайте тільки ті з покупних, які вирощені у вашій смузі. Імпортні і привізні овочі і фрукти зазвичай напхані великою кількістю хімікатів для збереження їх товарного вигляду. Особливо уважно потрібно ставитися до вибору овочів, якщо у вашій смузі на них не сезон. Замість покупного кабачка в розпал зими краще купити готове пюре в баночках від перевіреного виробника дитячого харчування.

Не варто відбирати на дитяче пюре овочі, боки яких лисніють – не виключено використання воску, яким овочі натирають для збереження ними вологи при транспортуванні здалеку.

Рецепти приготування в домашніх умовах

Приготувати пюре нескладно. Задачу полегшить наявність на кухні блендера, пароварки. Непогане пюре виходить і в мультиварці. Для того щоб зробити однокомпонентне пюре для першого прикорму, візьміть кабачок, добре вимийте і очистіть його від шкірки. Наріжте овоч на великі шматки, попередньо вийнявши насіння і серцевину.

Якщо готувати овочі маленькими шматочками, в них при термічній обробці майже не збережеться корисних речовин.

Шматки кабачка складіть в чашу мультиварки, пароварку або невелику каструлю з невеликою кількістю води. Доведіть під кришкою до готовності. Блендером перетворіть відвареної кабачок в пюре. Якщо воно виходить густуватим, додайте трохи овочевого бульйону, що залишився після термічної обробки, або кип’яченої води. Грудним дітям солити і перчити овочеве пюре не рекомендується, але можна додати пару крапель оливкової олії холодного віджиму. Готове пюре не зберігають. Перед наступним годуванням, в якому передбачено догодовування овочами, його готують заново.

Після 8 місяців дитина зможе є багатокомпонентні пюре. У цьому випадку можна відразу готувати аналогічним способом кілька видів овочів, а потім робити з них єдине пюре. Добре поєднуються між собою кабачок і моркву, кабачок і брокколі, цвітна капуста і морква, буряк і моркву. Майже всі види овочів чудово поєднуються з картопляним пюре, яке готують аналогічно, але з додаванням молока або води (з дозволу педіатра), без вершкового масла. У міру зростання малюка можна на основі звичайних овочевих пюре створювати супи-пюре, а також овочеві муси, наприклад, з вареної гарбуза і сиру, з кабачка і вареної моркви.

Норми і правила вживання

Прикорм починають завжди з мінімальної кількості нового продукту. Для малюка знайомство з овочами повинно починатися з половини чайної ложки. Протягом доби мама повинна уважно спостерігати за малюком. Якщо не виявиться алергії, кишкових розладів, на наступний день можна збільшити обсяг овочевого пюре до чайної ложки. Схема прикорму немовлят не передбачає додавання більш ніж одного нового продукту на два дні. Це важливо, щоб встигати відстежувати можливі негативні реакції дитячого організму на продукти харчування. Для малюка і його батьків буде корисним, якщо кількість прикорму буде відповідати нормам. Визначити їх допоможе таблиця, яка вказує мінімальне і максимальне значення кількості овочевого пюре, допустима в тому чи іншому віці.

Вік, міс 5 6 7 8 9 10 11-12
Кількість овочевого пюре в добу, р 10-3010-5080-150170180180-200200-250

У таблиці представлено добове значення. Батьки можуть розбити цю кількість на два або три прийоми їжі, якщо дитина любить овочі. Таким чином, дитині 5 місяців можна буде дати овочі двічі в день по 15 грамів за одне годування, а в 6 місяців можна дати два рази по 25 грамів.

До року важливо привчити дитину їсти овочі, інакше потім, в більш старшому віці, дитина може відмовитися приймати в їжу ці корисні і необхідні для його росту і розвитку продукти і страви. Але тільки в теорії діти повинні з’їдати те чи інше кількість їжі. На практиці все може бути не так – дитина буде вимагати овочі частіше і більше або відмовиться від них взагалі. З останньою проблемою найчастіше батьки звертаються до педіатрів.

Що робити, якщо дитина не хоче їсти пюре?

  • Прикорм вводиться занадто рано, дитина психологічно і фізіологічно не готовий до нього – треба відкласти проект і повернутися до неї через тиждень.
  • Смак овочів не подобається дитині – спробуйте дати інший овоч. Якщо не їсть кабачок, дайте брокколі, якщо відмовляється від покупного магазинного пюре в баночці, приготуйте його в домашніх умовах.
  • Вид овочів незрозумілий або неприємний – садіть дитину частіше в стільчик за дорослий стіл під час вечері чи сніданку, він повинен бачити, як їдять їжу дорослі. Це сформує уявлення про те, навіщо взагалі мама пристає до нього з ложкою і дивною субстанцією в тарілці або баночці. Подавайте пюре в красивій дитячої тарілочці, користуйтеся цікавою ложкою з фігурками тварин, зацікавте малюка в процесі прийняття їжі.
  • Дитині не до овочів – у нього ріжуться зуби чи болить живіт, він захворює. У цій ситуації пропонувати нові продукти не можна, щоб не збільшувати навантаження на організм малюка.
  • Малюк не голодний – у цій ситуації дочекайтесь, коли дитина зголодніє і запропонуйте овочеве пюре в самому початку трапези.
  • Вже є негативний досвід – якщо малюка примушували їсти овочі, штовхали в нього ложку силою, смак пюре буде неприємним по цілком зрозумілим психологічним причин. У цій ситуації дайте дитині можливість самостійно вибирати, є або немає. А овочі, які так потрібні, можна підмішувати в інші види їжі, наприклад, в овочевий суп-пюре, в кашу.

Щоб не допустити ситуацій, в яких дитина зненавидить овочеві страви, важливо все робити вчасно. Не варто занадто сліпо слідувати радам родичів і педіатрів про терміни прикорму. Якщо дитина один раз в свої шість місяців відмовився від кабачка, не треба наполягати. Спробуйте запропонувати йому прикорм трохи пізніше. Всі діти розвиваються з різною швидкістю і згідно з власним графіком. Це стосується не тільки зростання і ваги, але і обмінних процесів, процесів вироблення необхідних ферментів в організмі, адже без них засвоєння нової їжі неможливо.

Ця ж рекомендація стосується і кількості з’їдених овочів. Дитина нікому нічого не повинен. У нього можуть бути свої смаки й потреби в кількості прикорму. І не завжди його реальні потреби в точності відповідають педіатричним нормам і таблиць.

Про те, як приготувати вдома овочеве пюре дитині 7-8 місяців, дивіться у наступному відео.

Перший прикорм дитини на грудному та штучному вигодовуванні – з чого і коли починати?

З чого і в якому віці починати прикорм? Як ви думаєте? В 4 місяці, в 5, 6 місяців чи пізніше? І з чого починати, чому надати перевагу: кашам чи овочевим пюре? А може спочатку дати смачні і корисні фрукти?

Ми вже зробили цілу серію відеолекцій щодо прикорму дітей, по місяцям життя і продуктам, проте ми стикнулися з тим, що багато батьків запитують, з чого все ж таки краще починати прикорм і в якому віці його доцільно впроваджувати.

Особливо багато питань і невизначеності, як не дивно, є у батьків, діти яких знаходяться на грудному вигодовуванні. Ви доволі часто плутаєте до якого віку доцільно зберігати грудне вигодовування і з якого віку вартує вводити прикорм.

Дійсно за усіма рекомендаціями, грудне вигодовування вартує зберігати мінімум до 6 місяців, а по можливості і довше. Але це зовсім не означає, що дитина в 5 чи 6 місяців не потребує прикорму, який не дозволить розвинутися дефіцитним станам у дитини, наприклад дефіциту заліза.

Коли вводити перший прикорм малюку?

Сучасні принципи прикорму дітей – це своєрідний сплав практичного досвіду і найновіших наукових розробок. Вони ґрунтуються на рекомендаціях Європейської Асоціації дитячих гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів (ESPGHAN 2017 року), Американської академії педіатрії (ААР) і національних рекомендацій профільних міністерств і асоціацій.

Терміни введення першого прикорму
Згідно європейських рекомендацій, які поширюються і на нашу країну, прикорм слід починати:

Тобто оптимально, прикорм потрібно починати вводити протягом п’ятого-шостого місяця життя. Немає конкретного чіткого однозначного віку, з якого треба вводити прикорм. Ви маєте коридор 2 місяця і ви з вашим педіатром маєте вирішити, коли вже треба починати його вводити, орієнтуючись на те, як розвивається дитина, як набирає вагу, чи є в неї ознаки готовності до прикорму, про які ми вже розповідали в попередніх наших відео, який в дитини гемоглобін, чи достатньо у вас молока, якщо вона на грудному вигодовуванні. При цьому ми маємо як би парадоксальну ситуацію, не дивлячись на те, що грудне молоко є найкращою їжею для дітей,

Доволі часто вчені дітям на грудному вигодовуванні рекомендують вводити прикорм трохи раніше, ніж дітям, які знаходяться на сумішах, тому що суміші збагачені усіма необхідними нутрієнтами, в тому числі залізом, а в грудному молоці у віці дитини 5-6 місяців його може вже трохи не вистачати для потреб дитини.

В той же час відсутні окремі рекомендації щодо впровадження прикорму для дітей на грудному або на штучному вигодовуванні, підходи в цих випадках однакові. Таким чином, я сподіваюся, що ми розібралися, коли треба вводити прикорм здоровим доношеним дітям, які не мають поважних захворювань. Своєчасне введення прикорму сприяє оптимальному розвитку всіх систем і органів дитини, фізичних параметрів, психомоторного розвитку, діяльності нервової системи. Період введення прикорму дуже важливий для росту і розвитку дитини, а також є своєрідним етапом у переході дитини з грудного вигодовування на харчування із загального столу.

Перший прикорм – з чого краще починати?

  1. Якщо дитинанормально розвивається, має добру або навіть надмірну прибавку маси тіла, краще починати з однокомпонентного овочевого пюре
  2. Якщо дитина недостатньо добре набирає вагу, то цеможуть бути безглютенові каші: рисова, гречана, кукурудзяна
  3. Не слідпочинати з фруктового прикорму

Дитина дуже розумна і, якщо вона спробує солодке фруктове пюре, то може досить довго відмовлятися від відносно несмачного овочевого прикорму і каш, і у вас можуть виникнути труднощі з введенням цих корисних страв.

Що краще фабричний прикорм або домашній?

Доволі часто в нас питають що давати краще: готові овочеві пюре і каші, тобто виготовлені фабрично, чи робити їх самому вдома. Це вже як ви вирішите. Я своїм пацієнтам частіше раджу промислові продукти європейських виробників, тому що я впевнений у дуже жорсткому контролі якості продуктів дитячого харчування в Європі, але якщо ви впевнені у тих продуктах, які маєте вдома, цілком можете робити все самостійно.

Що корисного є в овочевому прикорму і з чого його краще готувати?

Овочеве пюре, для першого прикорму можна приготувати з цвітної капусти, кабачка, гарбуза, броколі – це низько алергенні продукти, входять в десятку найбільш корисних овочів в раціоні дітей, містять велику кількість корисних білків, клітковини і вітамінів, мікроелементів! Клітковина допомагає просуванню їжі по травному тракту і розвитку корисної мікрофлори в кишечнику. Пектинові речовини абсорбують і виводять з організму малюка токсини. Овочі позитивно впливають на стан кислотно-лужної рівноваги організму, створюючи умови для правильного функціонування всіх органів і систем.

Цвітна капуста є джерелом клітковини, білка, мінералів і різноманітних вітамінів, в ній є багато магнію, натрію, калію, фосфору, кальцію, заліза.

Заліза в ній міститься в два рази більше, ніж в зеленому горошку, в перці і салаті. Білок цвітної капусти легко засвоюється і його вміст досить значний. У білку цвітної капусти присутній метіонін. Це одна з незамінних амінокислот, яка не синтезується людським організмом. У невеликій кількості присутні і інші незамінні амінокислоти: аргінін, триптофан.

Кабачок багатий вітамінами і мікроелементами. У ньому міститься калій, магній, фосфор, кальцій, вітаміни С, В1 і В2, фолієва кислота. Остання відіграє велику роль в процесах кровотворення. Кабачок багатий мікроелементами, які необхідні для формування нервової тканини, нормального обміну речовин, утворення гемоглобіну.

Броколі – це дуже корисний овоч, який є різновидом цвітної капусти. Приємний м’який смак і хороша засвоюваність продукту, унікальний склад позитивно впливає на здоров’я дітей. Вживають в їжу нерозкриті суцвіття капусти.

Це теж низько алергенний овоч, багатий на білок, клітковину вітаміни, кальцій, залізо, мікроелементи і навіть фітонциди. Вміст кальцію і магнію в броколі достатньо, щоб збалансувати роботу нервової системи, забезпечити нормальну регуляцію циклу сну дитини, добру стійкість до стресів. Дитина при вживанні цього овоча стає спокійнішою, менше збуджується і вередує. Крім того броколі є лідером за вмістом холіну і метіоніну, які потрібні дитині.

Гарбуз – найбільший овоч на Землі. Він входить в десятку найбільш корисних овочів в раціоні дітей, містить велику кількість корисних білків, клітковини і вітамінів, заліза, калію, магнію та мікроелементів які незамінні для харчування дітей, оскільки зміцнюють імунітет і допомагають боротися із запальними процесами, позитивно впливають на нервову систему.

Вітаміни і мікроелементи, що містяться в гарбузі, допомагають дитині рости, забезпечують здоровий сон, відповідають за стан шкіри і очей, покращують обмінні процеси, прискорюють виведення шкідливих речовин з дитячого організму. Завдяки своїм корисним якостям гарбуз може бути одним з перших видів прикорму для немовляти.
Всі овочеві пюре мають специфічний овочевий запах, це абсолютно нормально.

Схема введення овочів в прикорм дитини

Вводити овочі в меню дитини потрібно поступово. Кожен новий овоч слід починати давати у вигляді моно компонентного пюре в кількості 0,5 чайної ложки, краще за сніданком, так ви зможете відстежити прояви харчової алергії або реакцій непереносимості цього продукту. Якщо все добре, то на наступний день запропонуйте йому вже чайну ложку.

Так, поступово, потрібно довести порцію до вікової норми. Порція овочевого пюре в день для дитини 6 місяців – складає приблизно до 100 грамів, в цьому віці до овочевого прикорму можна починати додавати рослинну олію оливкову або сонячну: почати з 3-4 крапель і поступово довести до 1 чайної ложки, решта об’єму порції додається грудне молоко або молочна суміш. У рік порція складає 200 грамів. Наступний продукт можна вводити не раніше, ніж через 4-5 днів, коли вже дитина звикне до того, який вона їсть. Якщо у дитини з’явилися висипання на шкірі, пронос або запор, то потрібно тимчасово прибрати продукт з раціону, а через деякий час – спробувати знову. Якщо небажана реакція виникне знову, такий продукт краще вилучити з раціону дитини місяців на 6.
Якщо блюдо прийшлося дитині не до смаку, наприклад не сподобалось броколі, не відмовляйтеся від задуманого і продовжуйте пропонувати цей овоч в невеликій кількості – 1-2 ложечки в день, можна навіть не один, а 2-3 рази перед їжею, і через 7 – 10, а іноді і 15 днів малюк звикне до нового смаку.

Це урізноманітнює раціон, допоможе сформувати у дитини правильні смакові звички.

Як і коли потрібно надавати кашу в якості першого прикорму?

Каші – як правило, йдуть другим прикормом після овочевого пюре. Але якщо Ваша дитина не дуже добре набирає вагу, то прикорм цілком можна починати з введення каш.
Важливо для початку вибирати однокомпонентні, низькоалергенні каші, в складі яких не міститься глютен: це гречана, рисова, кукурудзяна каші.

До глютен вмісних злаків відносяться: пшениця, овес, жито, ячмінь, просо.

За сучасними даними термін ведення глютену в харчування дитини не має принципового значення, але останні рекомендації звертають увагу на те, що його кількість в раціоні харчування малюка, не повинна бути великим. Тому манну і вівсяну каші краще додавати до іншої каші в обмеженій кількості, а не давати цілу порцію такої каші. Якщо дитина ще не пробувала каш, почніть з безмолочної, безглютенової, однокомпонентної гречаної або рисової каші. Зверніть увагу, що зовсім виключити каші, які містять глютен з раціону дитини теж погана ідея, дитина має ознайомитися з такими кашами до 8 місячного віку.

Рис – дуже корисний для зростаючого організму малюка. Він відрізняється низьким вмістом рослинних білків, тому легко засвоюється і особливо корисний дітям з рідкими випорожненнями. Рис має високу поживну цінність і, певною мірою, захищає ніжний кишечник малюка завдяки обволікаючому ефекту. Це ситне і поживне блюдо з хорошим вмістом вуглеводів і білків, калію і магнію, кальцію і фосфору, корисних амінокислот і вітамінів. Він забезпечує енергетичні витрати, заряджає бадьорістю і додає сил. Але рис не рекомендується дітям із зайвою вагою і тим, хто страждає сильними запорами.

Гречана безглютенова каша поживна і багата залізом, клітковиною, насичена різними вітамінами і мікроелементами. Це дуже добрий варіант для початку знайомства дитини з дорослою їжею.
Всі каші можна приготувати на воді, грудному молоці, на молочній суміші, до якої звикла Ваша дитина. Не рекомендують давати звичайне коров’яче молоко дитині до року і застосовувати його для приготування каш. Не треба додавати сіль і цукор.

Якщо дитина вже їсть каші з 5 місяців, то в 6 місяців можна запропонувати більш складну кашу, наприклад: рисову кашу з абрикосом або з малиною, рисову кашу з бананом

(це дуже вдала комбінація як за смаком так і за своїми властивостями) або ще більш складну кашу – кукурудзяно-рисову з бананом.

Згодом в кашу можна починати додавати яблуко, банан, грушу, сливу і чорнослив, абрикос і курагу, броколі, моркву, ягоди, за умови, що у дитини немає на них алергії.

Таблиця введення каш в якості прикорму малюкові
такі ж, що і овочевого пюре. Для того щоб дитина легше звикла до нового продукту і його консистенції, спочатку готують 5% кашу (5 г крупи на 100 г води), якщо ви її робите самостійно. Каша зазвичай готується на воді, але можна робити на грудному молоці, дитячій молочній суміші. Спочатку дають малюкові одну чайну ложку, далі протягом 7-10 днів доводять об’єм каші цього ж відсотка до повного обсягу годування (150 г).

Якщо весь цей час каша добре переноситься, тобто відсутні шкірні висипання, у дитини нормальні випорожнення – переходять на поступове (починаючи з 20-30 г) введення каші цього ж злаку, але вже 10% концентрації (10 г крупи на 100 г води). Інакше кажучи, більш густу кашу вводять не раніше ніж через 7-8 днів з початку введення каші. Повне введення 10% каші малюкові здійснюють також за 7-8 днів. Третій тиждень припадає на повне звикання дитини до нового блюда. Тільки після цього можна вводити новий злак (у вигляді 10% каші) або наступний прикорм.
Давати кашу потрібно з ложечки, краще зранку, на сніданок. Після каші, на етапі її введення, дитині слід запропонувати груди або молочну суміш.

При штучному вигодовуванні об’єм суміші після порції каші повинен бути таким, щоб разом з кашею це становило 200 мл при п’ятиразовому годуванні. Надалі обсяг порції каші поступово збільшується, складаючи в 7-8 місяців – 160-170 мл, в 8-9 місяців – 170-180 мл, після 9 місяців – до 200 мл (відбувається повна заміна одного годування дитини на прикорм.

Схема введення каш.

  • 1-й день – 1 чайна ложка (5 г)
  • 2-й день – 2 чайні ложки (10 г)
  • 3-й день – 3 чайні ложки (15 г)
  • 4-й день – 4 чайні ложки (20 г)
  • 5-й день – 50 мл (50 г)
  • 6-й день – 100 мл (100 г)
  • 7-й день – 150 мл (150 г)

Загальні правила введення першого прикорму
Європейські правила введення прикорму дітям першого року життя:

  1. Вводити перший прикорм краще в ранкове годування, 9-11 годин ранку, щоб простежити за реакцією дитини на новий продукт
  2. Без додавання цукру і солі
  3. Давати перший прикорм дитині тоді, коли вона спокійна і не втомилася
  4. Починати з невеликої кількості 0,5-2 чайних ложок. Якщо дитина відмовляється, не наполягайте, спробуйте дати пізніше або на наступний день
  5. Якщо реакція нормальна (немає висипу, змін на шкірі, змін стільця), збільште дозу в два рази на наступний день. Поступово, за 7-10 днів доведіть перший прикорм дитини до вікової норми 80-200 г
  6. Якщо є алергічна реакція або інша реакція непереносимості – відмовтеся на три дні від введення цього прикорму, при повторній небажаній реакції – не давайте цей продукт, зверніться до Вашого педіатра.
  7. Кожен наступний новий продукт прикорму повинен бути однокомпонентним (тільки кабачок, капуста, броколі, гречка, рис тощо).
  8. Блюдо зі змішаних продуктів давайте тоді, коли дитина вже познайомився з усіма продуктами окремо.
  9. Не бажано вводити нові продукти за три дні до і після щеплень.
  10. Починайте давати дитині пити воду, коли ви почали давати продукти прикорму і не давайте дитині коров’яче молоко на першому році життя.

Відео: Перший прикорм дитини в 4-6 місяців. З чого почати з каші або овочеве пюре?

Нехай Ваші діти будуть здорові !

Про автора

admin administrator