Скільки ікринок у судака

Авторadmin

Скільки ікринок у судака

Судак

Зграйна хижа риба сімейства окуневих. Живе у водоймах всієї Європи, басейнів Балтійського, Чорного, Азовського морів. Харчується дрібною довгою рибою (плотва, піскар, уклейка, бичок, йорж та ін.).

Судак живе лише в чистих, з високим вмістом кисню, водоймах.

За зовнішнім виглядом судак має пристойні розміри, деякі особини виростають завдовжки більше одного метра, при цьому вага судака може становити до 10 кг. Луска повністю покриває довге тіло риби, на спині знаходиться високий гострий плавець і витягнута плоска голова. Колір судака, як правило, сіро – зелений, черево біло-сіре. На центральній частині боків ледве помітні бурі цятки, які утворюють 8-10 смуг. Так як судак хижак, відмінною рисою даного виду є досить великі кликовидние зуби на верхніх і нижніх щелепах. Також по зубах можна відрізнити самку від самця. У самок зуби дрібніше, ніж у самців. Саме через свої зуби судак має популярне ім’я серед рибалок – кликастий.

Особливістю поведінки судака можна назвати те, що днем ​​він намагається бути в глибоких місцях, а вночі виходить на мілководдя.

Статевозрілими судаки стають тільки до п’яти років життя. Нерест риби ведуть, коли температура води в водоймі досягає 12 градусів, в наших краях це з середини квітня по травень. Судак вибирає місце для нересту дуже ретельно, як правило, це мілководні ділянки з частково затопленими кущами або купа крупного сміття на дні водойми. Нерест триває протягом трьох тижнів, іноді затягується до одного місяця. Як правило, ікрометання проводиться вночі. Кількість ікринок, які перебувають в самиці судака може бути від 200 до 300 тисяч. Ікринки мають світло – жовтий колір, в діаметрі від 1 до 1,5 мм. Цікаво те, що кожна шлюбна група судаків формується з однієї самки і декількох самців, іноді їх налічують до 5 штук.

Ікра відкладається в гніздо і над його облаштуванням трудиться вся група, але запліднює ікру лише один самець, він же і залишиться охороняти ікру аж до появи мальків. Цей судак робиться вкрай агресивним і винищує всю рибу, що становить загрозу для гнізда. Саме через цю особливість судака підселяють у водойми, які перенаселені плотвою та іншою дрібною сорною рибою. Через кілька років її там майже не лишится.

Риба судак: опис, фото, спосіб життя, ловля, розведення і вирощування

Судак – хижа риба з смачним дієтичним м’ясом. Вона дуже вимоглива до якості води і відрізняється хорошим апетитом . За ненажерливість, судак поступається хіба що щуку. Судак цінується за смачне дієтичне м’ясо – дуже приємне на смак. У нього чудова ніжна текстура, воно білого кольору і має приємний запах. Тому його активно ловлять рибалки і місцями займаються її вирощуванням.

  1. Опис і характеристики
  2. Де живе судак?
  3. Види судака і його «родичі»
  4. Що їсть судак?
  5. Коли і як нереститься?
  6. Підготовка до икромету
  7. Нерест
  8. Як ловити судака?
  9. Оснащення
  10. Ловля сезонно
  11. Виважування
  12. Чим берш відрізняється від судака?
  13. Господарське значення судака
  14. Розведення судака в неволі
  15. Вилов виробників
  16. Витримка виробників
  17. Стимулювання дозрівання молок і ікри
  18. Як обладнати садки і штучні нерестовища?
  19. Нерест в кошах
  20. Розвиток ікринок
  21. Як проходить штучна інкубація ікри?
  22. Товарне вирощування судака
  23. Рентабельність розведення судака

Опис і характеристики

Практично всі окунеообразные – хижаки. Не є винятком і судак. Це природжений мисливець, причому полює він з ентузіазмом. Судак одночасно активний і терплячий – здатний багато годин просидіти в засідці, чекаючи жертву. Якщо подивитися, наприклад, на окуня, можна засумніватися – хижак це?

А ось дивлячись на судака таких сумнівів не виникає – у нього всі ознаки м’ясоїдною риби:

  • голова плоска і витягнута, в роті – кілька рядів дрібних і гострих зубів;
  • є великі, близько посаджені ікла;
  • тіло видовжене, приплюснуте з боків;
  • лінія рота зміщена за дальню кордон очей – щоб широко відкрити пащу;
  • дрібна щільна луска ктеноидного типу (задній край забезпечений зубцями або шипами);
  • передній плавець на спині має жорсткі промені;
  • у зябрової кришки – гострі щербини.
  • спинні плавці розділені проміжком або стикаються між собою;
  • перший спинний плавець – з колючими променями, на другому – колючі тільки перші промені, решта – м’які;
  • спина забарвлена в зеленувато-сірий колір, черево – білий, з боків – поперечні смужки буро-чорного кольору (8, 10 чи більше);
  • спинний і хвостовий плавець – з перетинками, всіяними темними цятками;
  • колір грудних, черевних і анальних плавників – блідо-жовтий;
  • очі – великі і опуклі;

Очі у судака можуть обертатися, тому він, полюючи, здатний бачити у всіх напрямках – попереду і ззаду, знизу і зверху.

Максимальна вага судака звичайного – 20 кг. В довжину він досягає 1 м 30 див.

Де живе судак?

Судак погано переносить дефіцит кисню – ця особливість і визначає місця проживання цієї хижої риби. Судаки також не люблять води з високим рівнем суспензій, метану, забруднювачів.

Ідеальний водойма для судака:

Судак звичайний зустрічається переважно в глибоководних прісних водоймах – озерах, річках, водосховищах.

Місця проживання судака в Росії:

  • північ середньої смуги Росії – Ленінградська, Псковська і Нижегородська області;
  • південне Черноземье – Воронезька, Тамбовська, Білгородська, Ростовська, Курська і Липецька області;
  • східне Поволжі – Пензенська, Кіровська, Ульяновська, Саратовська, Самарська області і Мордовія.

Хижак не боїться низьких температур, його можна зустріти на північно-заході країни – у Петербурзі, на Ладозі, у Сумозере, Сандале. Крім басейну Балтики, судак проживає в річках і притоках Чорного і Каспійського морів. Східні межі ареалу обмежує річка Урал. Судак також водиться на водосховищах – Саратовському, Шекснинском, Губернському та інших.

Морський судак відноситься до риб, що ведуть осілий спосіб життя. Віддає перевагу помірні глибини – 25-40 м. Дно вибирає чисте – кам’янисте, галькові, піщане. Ареал проживання морського судака:

  • Каспійське море. Найбільше зустрічається судаков в центрі і в південній частині Каспію;
  • Чорне море. На північно-заході, в районі Криму, поблизу дельт Південного Бугу і Дністра.

Види судака і його «родичі»

Судак – це не вид, а цілий рід, що складається з окремих видів. У Росії водяться два види прісноводних і один морський:

  • світло-сіре забарвлення;
  • на тілі – 12-13 поперечних смуг.

У каспійського морського судака спинні плавці стандартні – з проміжками. У чорноморського – проміжку немає, плавники стикаються.

За межами Росії також водиться риба з роду судаков:

  • Канадський. Водиться в прісних річках і озерах Північної Америки. У канадського судака тіло жовтувато-зеленого кольору вкрита темними плямочками. Риба здатна повністю злитися з дном, за цю здатність його називають піщаним судаком. Максимальна вага – 3-4 кг. Але основу популяції становлять особини вагою 1-2 кг Час життя – 17-18 років.
  • Светлоперий. Живе у водоймах Канади і США. Відмітна ознака – ніжно-золотисті плавці. Колір боків – каштанові і бурштиново-лимонні відтінки. За такий окрас ця риба отримала назву – жовтий судак. Спина темна, що відрізняє коричневими відтінками. Максимальна вага – 10-11 кг Довжина – більше метра.

Що їсть судак?

Судак полює на всяку рибу – поїдає плотву, пічкурів, чехоня, тюльку, бичків, уклеек, молодняк карпа і ляща. Це хижак вкрай вимогливий до якості води – в каламутній і заболоченій воді його не зустрінеш, а ось в їжі він нерозбірливий. Риба – коханий, але не єдиний компонент раціону. Судак поїдає будь-які організми – все, що повзає, лежить або плаває, може бути з’їдено.

Крім риби, судак поїдає:

  • раків;
  • мертвих вугрів;
  • комах і черв’яків;
  • жаб;
  • буває, їсть навіть своє потомство.

Для їжі судак вибирає дрібну рибку і вузьку – під стать своїй пащі. Широку рибу йому поїдати складно, тому він таких риб, як, наприклад, підлящик, ловить неохоче. Влітку хижак годується поблизу берега, його часто можна зустріти на піщаних мілинах. Годівля у судака займає півгодини часу – він полює перед світанком і після заходу сонця.

Маленькі судаки їдять черв’яків і донну живність, і тільки з віком вони перетворюються справжніх хижаків.

Коли і як нереститься?

У більшості регіонів забороняється ловити судака під час нересту. Але можна непогано порибалити перед ікрометанням – в цей період спостерігається хороший кльов. Також судак відмінно клює відразу після ікрометання.

Підготовка до икромету

Як тільки закінчилася зима, і зійшов лід, хижак починає посилено готуватися до икромету – він багато їсть. Він переміщується на мілководді – пополювати на мальків. Буває, судак довго пливе вгору за течією – в пошуках видобутку. Саме цей час стає найкращим для затримання великих рибин.

Перед нерестом, судаки подрібніше, тримаються разом. Великі риби воліють бути осібно. Після доброї годівлі, риба прямує до місця нересту. Рухається риба повільно – в дорозі вона продовжує полювання. У цей момент судак є чудовим об’єктом для рибалок. Підготовка до икромету триває 3-4 тижні.

На час ікрометання впливає температура води. Оптимальне значення – 10-18 ?С. На півдні країни нерест починається в квітні, в середній смузі – в травні-червні. Самки відкладають ікру пізно ввечері або вночі.

Нерест

Судак перед нерестом підшукує затишне місце для гнізда. З глибоких акваторій риби направляються на мілині, в затоки, єрики, протоки. Сюди, для ікрометання, також заходить озерна і морська риба. Гніздо судак влаштовує в місцях, де багато трав’яної рослинності і корчів. Риби спільно – самка і самець облаштовують гніздо. Воно має глибину 5-10 см, форма – овальна, довжина – до 60 см

Від розміру самки залежить кількість відкладених ікринок. Екземпляри вагою 7-8 кг можуть за раз відкласти 300 000 ікринок. Ікра у судака дрібна діаметром 1 мм В заплідненні бере участь від 1 до 3 самців. Самці, що не беруть участь у заплідненні беруть участь у нересті, але їх місія – охороняти потомство до вилуплення з ікринок. Є ще самець-охоронець, який займається очищенням кладки від мулу і аерацією води.

Коли молодь вилупиться, нерест завершено – доросла риба повертається на глибоководді. Ріст молодняку залежить від кількості корму у водоймі. При сприятливих умовах мальки виростають до зими до 20-22 див. якщо кормів мало – до 10 див. Після настання холодів зростання цьоголіток зупиняється.

Як ловити судака?

Судак – об’єкт любительського і промислового лову. Вага рибін досягає 30 кг, але при промисловій ловлі зазвичай мова йде про особинах вагою до 4 кг Ловлять судака у водоймах з чистої водою, багатою на кисень. Це можуть бути:

  • повноводні річки, озера і водосховища;
  • опріснені ділянки морів;
  • біля гирл великих річок – Дніпра, Дону, Кубані, Волги і т. п.

Цей обережний і потайний хижак, особливо якщо це велика риба. Таку рибу не зловиш на велику яскраву блешню. Ловити його краще на живця або на снасть з дрібної білої рибкою.

Судак, хоч і відноситься до зоревым рибам, може бути спійманий і вдень. Ночами на світанку він підходить до берега – пополювати на мілині. Тут судак заковтує всяку дрібну рибку. На день хижак йде в ями, звідки може робити короткострокові вилазки за здобиччю.

Ловити судака потрібно в певний час:

Під час клювання судака підходить близько до берега, може навіть вистрибувати з води.

Судак, на відміну від щуки, не сидить весь час у засідці, він багато рухається. Ловлять його з дна. На поверхню хижак виходить тільки пополювати за дрібницею. Оптимальний час для лову – в кінці зими і після припинення нересту. Але ловити судака можна цілий рік, крім періоду офіційної заборони.

Самий поганий кльов:

  • серед зими;
  • перед нерестом;
  • під час нересту.

Оснащення

Для лову судака застосовують натуральні і штучні приманки-живці, воблери, коливальні блешні, джиг-головки.

Щоб обдурити хижака, рибалки часто вище блешні прив’язують кілька гачків – (3-5 штук), на повідках довжиною 30 см. До них кріплять дрібні білі твістери, можна також прикріпити китиці з пір’я або ниток. Судак, вирішивши, що блешня женеться за гачками, випереджає «конкурента», атакуючи гачки.

Ловля сезонно

Судак живиться круглий рік, тому шанс зловити його їсти в будь-який сезон. Головне, правильно підійти до риболовлі, врахувати особливості клювання, характерні для кожного часу року. Спосіб лову судака в залежності від пори року – в таблиці 1.

У будь-який час року, поки водойму не замерз, можна ловити судака на донку – ця снасть являє собою коротке вудлище (до 3 м), безынерционную котушку і грузило до 60 р. Беруть волосінь товщиною 0,25 мм – до 100 м. Крім живця, можна насаджувати жирних п’явок, пучок черв’яків, шматок риби або жабу.

Якщо рибалка ведеться не з берега, а з човна та льоду, можна застосовувати ехолот – цей прилад сповіщає рибака про глибині, рельєфі і про наявність риби.

Виважування

Хватка у судака не особливо різка, схожа на хватку щуки. Щоб впіймати хижака, його потрібно добре підсікти – різко і енергійно. Найчастіше, засічка відбувається за щелепу або в пащу, а ось заковтування відбувається рідко.

Судак пручається не довго. Відразу після підсічки настає бурхлива реакція – риба крутиться на місці, сильно смикає і базікає головою, намагаючись вивільнитися. При спробі зрушити судака з місця, він впирається в дно. При підведенні до берега риба починає битися – але недовго. Досить витягнути тіло наполовину, щоб пійманий хижак заспокоївся.

Знімаючи судака з гачка, потрібно бути обережним – легко поранитися об гострі зяброві кришки і промені плавців.

Судак, витягнута на берег, практично не б’ється. Якщо залишити його на березі, він засинає за лічені хвилини.

Чим берш відрізняється від судака?

Рибалки часто замість судака виловлюють берша. Ця риба дуже схожа на судака звичайного. Забарвлення, поперечні смуги, будова – все практично таке ж. Відрізнити берша від судака можна за такими ознаками:

Господарське значення судака

Кісток у судаку майже немає – це дуже великий плюс, яким можуть похвалитися не багато прісноводні риби. Недолік у судака один – його складно почистити, з-за щільного прилягання луски.

Характеристики м’яса судака:

  • Білка в 100 г – 18 г, жирів – 1,1 г, води – 80 р.
  • Міститься 20 амінокислот, з них 50% – незамінних, не виробляються організмом людини.
  • Вуглеводи – відсутні, а жирів – мінімум. 75% жирів – це моно – і поліненасичені жирні кислоти.
  • Калорійність – низька, всього 84 ккал в 100 р.
  • Багатий вітамінно-мінеральний склад. Містяться вітаміни A, B1, B2, C, PP, E, фосфор, кальцій, магній, залізо.

М’ясо судака корисно вживати регулярно, воно сприяє:

  • поліпшенню роботи мозку;
  • зниження рівня цукру та холестерину;
  • зменшення густини крові;
  • нормалізації роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
  • поліпшення стану шкірних покривів, волосся, нігтів;
  • нормалізації обмінних процесів.

Завдяки якостям м’яса, судак відноситься до цінних промислових риб. Точніше, так було раніше. Сьогодні його вилов, внаслідок скорочення чисельності, істотно знизився. На скорочення популяції впливає і забруднення водойм – судак не терпить брудної і каламутної води. Постаралися і браконьєри, нещадно вылавливающие рибу в будь-яких кількостях і в будь-який час року.

Судак представляє великий інтерес для любителів спортивної риболовлі. Але зловити його, в силу скорочення чисельності – складне завдання.

Розведення судака в неволі

Судак – хижак, а значить, його можна розводити у відкритих ставках тільки як допоміжний вид. Основним об’єктом є «травоядная» риба – короп або товстолобик. А судак стає санітаром – знищує хвору і бур’янисту рибу, підтримуючи здоров’я популяції.

Розводити вдається тільки прісноводного судака, так як морський вид потребує в солоній воді.

Судак – хороший об’єкт для штучного розведення:

  • він швидко зростає;
  • набирає велику вагу;
  • стійкий до хвороб, тому не доставляє особливого клопоту.

Вилов виробників

Судаки чутливі до механічного впливу, тому відловлювати їх треба вкрай обережно. Якщо взяти в руки рибу з води з температурою вище 10 градусів, вона може загинути через 3-4 дні.

Риба, виловлена навесні, погано нереститься в неволі, доводиться стимулювати її дозрівання допомогою спеціальних ін’єкцій. Рекомендується запасатися виробниками в осінньо-зимовий період. Найменший травматизм досягається при вилові неводом.

Витримка виробників

Для розведення в неволі беруть виробників вагою 1,5 кг Це найоптимальніший варіант, якщо особини крупніше, вони гірше пристосовуються до штучної середовищі. Рыбоводным господарствам рекомендується мати своє маточне стадо.

Влітку виробників тримають в нагульних ставках і підживлення свіжою рибою. Добова потреба судака в їжі – 2% від ваги тіла. Взимку виробників переводять в проточні зимувальні ставки. Маса кормової риби в такому ставку – 20% від маси хижака. Кормова база судака – окунь, йорж, сеголетки карпа, плотва вагою 10-30 р.

Хороша годування взимку – запорука успішного нересту. Якщо їжі буде не вистачати, зменшиться плодючість самок і відсоток запліднення.

Днів за 10 до нересту, коли температура встановиться на рівні 8 градусів, самок відокремлюють від самців. Самки відрізняються більш тугим, світлим і набряклим черевцем. Самок і самців тримають в різних кошах. Щоб не пошкодити чутливу шкіру судака, сортувати його треба в гумових рукавичках. Коли вода прогріється до 10 градусів, починають готуватись до нересту.

Стимулювання дозрівання молок і ікри

Щоб простимулювати дозрівання статевих продуктів, самкам судака роблять гіпофізарним ін’єкції. Бажано застосовувати гіпофіз судака, але не обов’язково – можна взяти гіпофіз іншої риби, наприклад, коропа чи ляща.

Гипофизы заготовляють в зимовий сезон або безпосередньо перед нерестом. Зберігання засвоєних залоз проводиться в скляних, щільно закупорених банках, наповнених безводним ацетоном. Співвідношення обсягів гіпофіза і ацетону – 1:20. Через половину доби ацетон міняють на чистий, і містять у ньому залози ще 7 днів.

Через тиждень залози кладуть між аркушами паперу і сушать у теплому приміщенні. Висохлий гіпофіз розкладають по пробірках і закупорюють. Один висушений гіпофіз важить 3-4 мг.

Під час введення гіпофіза, велику рибу присипляють анестетиками. Після уколу, судаков негайно відправляють в чисту воду.

Розтертий в порошок гіпофіз розбавляють 0,5% розчином – 1 мл на 4 мл порошку. Ін’єкцію роблять медичним шприцом. Місце уколу – спинна м’яз риби. Дозування – 1 мл на 1 кг живої ваги.

Як обладнати садки і штучні нерестовища?

Підготовка до нересту передбачає виготовлення штучних нерестовищ. Останні являють собою гнізда – вони можуть мати різну конструкцію і форму. Використовують різні штучні субстрати. Основу нерестовища роблять з металевого кутика – рама притаплює штучний субстрат. До рами прикріплюють 2-3 рамки з металу або дерева – вони обтягнуті металевою сіткою. Нерестовий субстрат кріплять до цих сітчастим рамок.

Розмір гнізд повинен відповідати габаритам нерестових опадів. У останніх розміри 1х1х2 м. Розмір осередків – 10 мм. Садки перед запуском виробників опускають у воду. Оптимальна глибина – 1,5 м. Донна частина садка повинна знаходитися від дна на відстані 20 см, не менше.

Нерест в кошах

Як тільки вода прогріється до 10 градусів, виробників запускають в садки. В один садок – самця і самку. Через добу – контрольний огляд. Якщо відкладені ікринки, самку можна прибирати, самець повинен залишатися – для аерації ікринок.

Через два дні садки оглядають повторно. Якщо самець здоровий і не втратив вторинні статеві ознаки, його залишають ще на 3 дні, замінивши штучні гнізда новими. Одна самка відкладає 200 000 ікринок.

Розвиток ікринок

Нерест потрібно проводити так, щоб інкубація відбулася в найбільш сприятливих умовах – при температурі води 15°C. Якщо вода буде тепліше, ікринки розвиваються швидше, але більша частина предлечинок гине у перші ж дні життя.

При 15°C інкубація ікри триває 5-6 днів. Щоб визначити масовий вихід предличинок, беруть пробу з штучного гнізда – помістивши ікринки в дрібну посудину, спостерігають за їх розвитком. Якщо вилуплення всіх предличинок відбувається за кілька хвилин, можна робити висновок – через 3-4 години в гнізді відбудеться масове вилуплення.

На 4-й день після запліднення виробляють витяг гнізд з опадів. Гнізда поміщають у ставки для мальків – на кілках, поставлених на глибині 0,5 м. Одне гніздо зазвичай містить близько 200 000 ікринок. Інтервали між сусідніми гніздами – 2 м.

Як проходить штучна інкубація ікри?

Поки не відібрана ікра та молоки, самців і самок тримають окремо. Воду,в якій містять виробників, насичують киснем, кожні 8 годин воду в ємностях, міняють.

150 мл ікри поміщають у посудину 2,5 мл 1 літр ікри містить приблизно півтора мільйона ікринок. Самця кладуть набік і, злегка натиснувши на черевце, довгою піпеткою збирають сперму – нею потім поливають ікру. Ікра і сперма повинні бути перемішані – це роблять пір’їнкою.

Щоб ікра краще запліднилась, використовують розчин Войнаровича. Його інгредієнти – кухонна сіль (40 г), карбамід (30 г) і води (10 л). Перемішують протягом 10 хвилин. Потім ікру промивають водою і заливають розчиненим у воді таніном ( 10 л – 0,8 г таніну) – щоб усунути клейкість. Знову все перемішують, ретельно промивають і поміщають в спеціальний інкубаційний апарат. Через 3-4 дні вилупляться предличинки – їх пересаджують у ставок, природний водойму, або підрощувати в спеціальних ємностях для розведення риби.

Товарне вирощування судака

Перед розведенням необхідно провести перевірку – чи відповідає водойма умовам, необхідним для вирощування судака.

Водойма повинен бути:

  • досить великим;
  • чистим – без природних і антропогенних забруднень;
  • бажано – з гальковим або піщаним дном;
  • без заростей;
  • з високим вмістом кисню.

Судак, запущений у промислові ставки з травоїдної рибою, на відміну від щуки, не їсть товарну рибу, так як будова пасти не дозволяє йому з’їсти велику здобич. Цей хижак полює тільки на дрібну рибку, виконуючи функції ставкового «санітара».

Найкращий тандем у рыборазводном ставку – судак і короп. При такому вирішенні спостерігається зростання продуктивності водойми до 1,5-2 разів.

Ідеальні виробники – до 4 років, вагою до 1,2 кг. Молода риба краще йде на нерест в штучних умовах.

Влітку хижака годують дрібною рибкою – масою 15-25 р. Її заздалегідь відловлюють на водосховищах. Частота годування – 1 раз в тиждень. Тижневий запас випускають в садок. Взимку рибу переселяють в зимові опади, занурені на глибину, що виключає замерзання. Якщо виконати всі умови утримання, судак швидко нагулює вагу і добре нереститься в садках.

Хижак особливо швидко росте в південних регіонах. Параметри судака в залежності від віку, при харчуванні однієї лише рибою – у таблиці 2.

Рентабельність розведення судака

Розрахувати вигоду від вирощування судака в природних умовах складно. Якщо використовувати хижака, як санітара, то основний дохід буде приносити основна культура – короп, товстолобик або інша травоядная риба. Але зате і витрати на утримання хижака невеликі – зарыбив водойма судаком один раз, залишається тільки підтримувати чисельність його популяції.

Рибопродуктивність ставків – 135-225 кг/га. З одного гектара ставу можна одержати 90-150 тисяч штук судака.

Рентабельність і продуктивність вирощування судака залежить від методу розведення:

  • Екстенсивна – в природних ставках.
  • Полуинтенсивная – в садках.
  • Інтенсивна – в закритих установках.

Застосування спеціалізованих кормів обмежена – вони дорого коштують. Корм становить до 60% собівартості риби. Частіше судаков розводять на основі природної кормової бази. Комбікорм, як правило, використовують при вирощуванні особливо цінних порід риб осетрових і лососевих. Рентабельність вирощування судака:

  • у відкритих водоймах – 10-15%;
  • у садковых господарствах – 20-25%.

Недолік садковых господарств – сезонність. Вони працюють в теплу пору. Найбільш вигідний варіант – вирощування судака в закритих ємностях. Для цього використовуються спеціальні установки замкнутого водопостачання (УЗВ), в яких відбувається колова циркуляція води. Вода, проходячи по біофільтрам, стає чистою і знезараженій. Встановлення УЗВ щільність посадки – 50 кг риби на один кубічний метр. Температура води постійна – 20-24°С.

Середня рентабельність ставкових риб – близько 20%. Витрати на розведення судака в садках або УЗВ вимагають додаткових вкладень, тому їх собівартість буде ще вище. Таку недорогу рибу, як судак, краще вирощувати природним способом – в ставках з коропом і товстолобиком, а більш затратні технології краще приберегти для такої цінної риби як осетер або лосось.

Про автора

admin administrator