Скільки кілометрів пролітають перелітні птахи

Авторadmin

Скільки кілометрів пролітають перелітні птахи

Цікаві факти про перелітних птахів

Переліт птахів – це одна з форм міграції тварин. Таке переміщення птахів з території гніздування на територію зимівлі і назад пов’язане зі зміною екологічних і кормових умов, а також з особливостями розмноження.

Не всі птахи є перелітними. Частина з них проводить своє життя на одному місці, а деяких час від часу несприятливі кліматичні умови змушують змінювати своє місце проживання в пошуках доступної їжі. Подібний спосіб життя не дуже простий, але турботлива природа наділила пернатих мандрівників особливими можливостями для таких далеких перельотів.

– Люди вже давно помітили, що деякі пернаті змінюють своє місце проживання в різні пори року. Про перелітних птахів близько 2300 років тому писав ще Аристотель.

– В процесі міграції, щоб не збитися зі шляху, перелітні птахи орієнтуються по магнітному полю Землі. Також орнітологи довели, що перелітні птахи, майже як стародавні мореплавці, орієнтуються по сонцю і зіркам.

– Переліт птахів триває близько 1-2 місяців, і його тривалість майже не залежить від дальності.

– Майже всі птахи здійснюють міграційні перельоти в складі зграї, але є і одинаки. Правда, їх мало. Зграї у різних видів птахів різні за формою: журавлі, гуси, качки летять клином; чайки, пелікани, ворони – рідким ланцюжком; кроншнепи і кулики – шеренгою; більшість інших видів птахів летять безладними замкнутими зграями. Чисельність пташиних зграй – від десятків тисяч у шпаків до десятка особин у качок. Такі птахи як зозуля, одуд, водомороз летять поодинці.

– Багато видів птахів летять V-подібними зграями – під час такої форми перельоту зменшується опір повітря. Політ гусей або журавлів у такому клині (55 – градусний кут) майже на 70 відсотків швидше, ніж одиночного птаха.

– Вчені підрахували, що політ у формі клина допомагає журавлям і лебедям економити до 20% енергії, що витрачається на політ.

– Серцебиття у птахів в зграї сповільнюється, більшу частину знаходження в повітрі вони парять, адже кожен летить в потоці, створюваному крилами попереднього птаха. Ватажок зграї знаходиться в найбільш невигідному становищі. Коли він втомлюється, то переміщається в середину зграї, і його місце займає інший.

– Більшість перелітних птахів летять тільки вночі, інші (хижі птахи, лелеки, жайворонки, ластівки, стрижі, журавлі, фламінго, дрозди) – тільки вдень, а деякі здатні летіти цілодобово, зрідка відпочиваючи.

– Деякі види птахів через кожні пару днів перельоту роблять зупинки на 5-10 днів, щоб поїсти і відновити сили.

– Лелеки протягом 10 хвилин можуть спати прямо в польоті. Втомлений птах просто переміщається в середину зграї і ненадовго засинає в повітряному потоці, створюваному сусідами. Під час сну у лелек загострюється слух, що допомагає їм зберігати висоту і орієнтуватися в просторі.

– До 1000 ударів за хвилину – такий пульс у більшості птахів в польоті. У спокійному стані пульс пернатого знижується до 400 ударів за хвилину.

– Перед польотом через Атлантичний океан на 58 – 90 відсотків підвищується кисневий обмін в м’язах малого пісочника. Секрет в його дієті – за два тижні до подорожі птах починає харчуватися рачками-бокоплавами, багатими кислотами Омега-3 (прийом достатньої кількості цієї речовини знижує ризик розвитку багатьох серцевих захворювань, підвищує природний імунітет організму).

– Іноді перелітною є лише частина популяції. Птахи одного виду в залежності від регіону проживання можуть вести як перелітний, так і осілий спосіб життя. Наприклад, при настанні зими не всі блакитні сойки відлітають на південь, деякі особини залишаються зимувати.
Кропив’янка у Європі живе осіло, в Канаді і США вона кочує на невеликі відстані, а на півночі Росії є перелітним видом.

– З неясної до кінця причини птахи повертаються з зимівлі набагато швидше, підтримуючи високу швидкість польоту, ніж при польоті в теплі краї.

– При перельоті звичайні качки підтримують швидкість до 100-120 кілометрів за годину, стрижі розганяються до 150-160 кілометрів за годину.

– Не всі птахи, які мігрують, є перелітними. Пінгвіни, наприклад, мігрують вплав.

– Протягом свого життя деякі види перелітних птахів долають відстань, що дорівнює відстані від Землі до Місяця.

– Перелітні птахи з зимівлі повертаються назад, тому що місця, куди вони прилітають на зиму, користуються величезною популярністю серед пернатих, і через 3-5 місяців їжа там для них закінчується.

– Перед далекою дорогою більшість перелітних птахів старанно від’їдається. Під час польоту на їжу пернаті відволікаються в край рідко і жирові запаси витрачаються. Деякі види перед відльотом на зимівлю товстішають вдвічі.

– Найдальші маршрути міграції – у полярної крячки. Офіційно зареєстрований рекорд перельоту цих птахів на зимівлю склав майже 22 000 кілометрів, що більше половини обводу земного екватора.

– Одними з перших до нас зазвичай повертаються граки, їх приліт знаменує собою прихід весни і відлиги.

– Буревісники, які мігрують, в середньому за рік долають відстань у 25 000 кілометрів.

– Розмах крил мандрівного альбатроса сягає 3,5 метрів. Цей птах більшу частину свого життя проводить в польоті, на землі вигодовує лише пташенят.

– 1500 м – на такій висоті подорожує більшість перелітних птахів. Вище за всіх при міграції піднімаються гуси. Їх бачили на висоті до 9,1 кілометрів. Їм під силу перелетіти навіть через Гімалаї – на таку висоту можуть піднятися далеко не всі літаки.

– Перелітні птахи завжди знаходять свої гнізда, не зважаючи на відстань в тисячі кілометрів.

– Колібрі може провести в безперервному польоті майже 26 годин. Цій крихітній пташці потрібно зробити близько 6 мільйонів помахів крилами, щоб долетіти з Гаваїв до Аляски.

– Полярна крячка щорічно долає 71 000 км. В середньому крячка, яка живе близько 20 років (деякі представники до 34), протягом свого життя літає майже 1 420 000 км.

Залишити коментар Скасувати коментар

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

Чому відлітають птахи: 9 цікавих фактів про перелітних птахів

З настанням холодів птахи залишають місця свого проживання і прагнуть скоріше дістатися в теплі краї. Нам, безкрилим істотам, залишається або заздрити, або захоплюватися можливостями птахів. Їм не потрібні закордонні паспорти, візи та довге очікування в аеропортах, щоб в один прекрасний день піднятися в небо і вирушити в подорож.

Проте пернаті зважуються на далекі вояжі зовсім не з романтичних спонукань. І роблять вони це не тому що мерзнуть. Їхнє пір’я прекрасно зігріває і при низьких температурах (аж до -10, -15 градусів Цельсія).

Річ у тому, що в такий холод, їжа, яку їдять птахи, стає недоступною. Земля промерзає і всі жучки-павучки ховаються, рослини в’януть, а пернаті залишаються голодними. Саме це і стає причиною їх перельотів.

Цікаві факти про перелітних птахів

● Тримаючись під час перельоту у формі V-подібного ключа, зграя птахів летить майже на 70 відсотків швидше, ніж поодинокий птах. Річ у тому, що у зграї серцебиття у птахів сповільнюється і вони парять більшу частину подорожі, адже кожен птах летить в потоці, створюваному крилами птаха що летить попереду. Ватажок зграї перебуває у найневигіднішому становищі. Коли він втомлюється, то переміщається в середину зграї, а його місце займає інший.

● Під час перельоту зграї не завжди вдається повноцінно харчуватися — можливості для добування їжі дуже обмежені. Звідки взяти сили для такої важкої роботи? Збираючись в довгий шлях, ми, зазвичай, заздалегідь думаємо про своє харчування. Ось і птиці воліють добре підкріпитися на дорогу: готуючись до перельоту, вони їдять дуже щільно для того, щоб накопичити побільше жирових запасів для довгого перельоту.

● Лелеки можуть спати упродовж 10 хвилин прямо в польоті. Втомлений птах просто переміщається в середину зграї і засинає ненадовго, ширяючи в повітряному потоці, створюваному сусідами. Під час сну у лелек загострюється слух, що допомагає їм зберігати висоту та орієнтуватися в просторі.

● Раніше вважалося, що необхідність в міграції формувалася у птахів протягом багатьох століть і закріпилася настільки, що передається у спадок. Нібито вони — як роботи, вже запрограмовані і на місця зимівель, і на самі маршрути. Але дотепні експерименти показали, що це далеко не так. Хороший приклад — осілі качки Англії. Вчені взяли яйця качок-англійців і підклали їх качкам у Фінляндії, де всі вони змушені відлітати на зиму. Народжені у холодній країні качки-іноземки полетіли разом з місцевими без найменших вагань.

● Птахи завжди щосили намагаються повернутися додому якнайшвидше — про це красномовно говорять дані кільцювання, згідно з якими, швидкість повернення на батьківщину зазвичай помітно вища ніж швидкість відльоту. Але в будь-якому випадку весняний приліт тісно пов’язаний з приходом тепла в місця розмноження.

● 1 500 м — на такій висоті зазвичай подорожують перелітні птахи. Але деякі види є справжніми чемпіонами по висоті польотів: гуси, як правило, пролітаючи над Гімалаями, піднімаються на висоту до 8 км над рівнем моря. Для порівняння, авіалайнери летять на висоті 10–11 км.

● Розмах крил мандрівного альбатроса досягає 3,5 м. Цей птах не випадково отримав таке ім’я — більшу частину життя він проводить в польоті, а на землі лише вигодовує пташенят.

● 1000 ударів за хвилину — такий пульс у більшості птахів у польоті. У спокійному стані пульс знижується до 400 ударів за хвилину.

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Про автора

admin administrator