Скільки років навчатись до магістр

Авторadmin

Скільки років навчатись до магістр

Магістратура: що це таке і навіщо отримувати ступінь магістра

У 2014 році в Україні був прийнятий закон, згідно з яким бакалаврат — закінчена вища освіта, а магістратура — академічний ступінь рівнем вище. Але і до цього дня виникають непорозуміння і суперечки, коли бакалаври не можуть вирішити, чи варто їм йти на магістратуру.

З одного боку — це ще півтора корисних року, протягом яких можна продовжувати формувати коло своїх професійних інтересів. Але з іншого боку — магістратура потребує півтора року молодості, коли максималізм і бажання домагатися висот просто зашкалюють.

Давайте розберемося разом, хто такий магістр, що передбачає навчання на магістратурі і чи варте воно витрачених зусиль в українських реаліях.

Що таке магістратура в університеті

Магістратуру прийнято визначати як певну академічну ступінь (в деяких країнах як вчений ступінь), яка слідує за бакалавратом та присвоюється магістрантам — студентам, що успішно закінчили навчання на даному рівні. Тривалість магістратури варіюється в залежності від університету та навчальної програми. В середньому — 1.5-2 року.

В європейських країнах магістратура вважається одним з трьох елементів Болонської системи вищої освіти, поряд з бакалавратом та аспірантурою. Ця система покликана полегшити інтеграцію студентів з різних країн в інші європейські університети за рахунок системи оцінювання і кредитування навчального процесу. Формат магістерського диплому, отриманого в рамках Болонської системи, дозволяє без проблем розширювати і поглиблювати свою кваліфікацію в будь-якій країні, яка бере участь в Болонському процесі.

Отримати ступінь магістра може не тільки бакалавр, а й людина, котра закінчила раніше першу магістерську освіту. До того ж вибір магістерської програми не прив’язаний до раніше отриманої спеціалізації. Тобто, якщо ви вивчали філологію, а на магістратуру вирішили піти в фізику — це цілком реально. Але від вас вимагається самостійно вивчити основи, щоб здати так звану «академічну різницю» і вступні випробування (іспити, конкурсні завдання та інше, що передбачено вступною кампанією).

Три особливості навчання на магістратурі

Якщо вам доводилося спілкуватися зі студентами європейських ВНЗ, ви напевно чули, що вже на бакалавраті успіх їх навчання на 90% залежить від самоосвіти. На лекціях і практичних заняттях студенти отримують лише каркас знань, детально вивчати який їм необхідно самим, часом досить довго чекаючи консультацій з викладачами.

З бакалавратом в Україні ситуація може виглядати по різному в залежності від конкретного університету та навчальних планів. Але на магістратурі зазвичай передбачається саме такий «розклад подій»: самостійне і поглиблене вивчення необхідного матеріалу. І це — перша особливість магістратури.

Друга особливість — наукова магістерська робота, яку необхідно написати за ці півтора-два роки. На бакалавраті студенти вже знайомляться з поняттям «дипломної роботи», але головним чином в форматі репетиції. Справжня і серйозна наукова діяльність починається саме на магістратурі, до якої висуваються серйозні вимоги і відповідні критерії оцінки якості.

Третя особливість дещо подібна до першої. Людина, яка отримує магістерську освіту, зазвичай знаходиться в дорослому віці і здатна адекватно оцінювати ситуацію. Тому від неї ніхто не вимагає строгого відвідування університету, доповідей на кожному семінарі, ведення конспектів. Викладачі на даному етапі покладаються на усвідомленість своїх студентів, а за контроль відповідає рейтингова система на основі оцінювання іспитів і заліків.

На основі всього цього ми можемо зробити логічний висновок: магістратура в Україні — це такий формат навчання, коли студент має можливість усвідомлено вибрати цікавий для нього напрямок і поглиблено займатися ним, паралельно отримуючи хорошу практику. Адже, до речі кажучи, «виробнича практика» — обов’язковий елемент магістерської освіти.

Що дає диплом магістра в Україні

Оскільки українська система вищої освіти будується на основі Болонської системи, диплом магістра дає масу можливостей і конкурентну перевагу. Ми можемо це описати наступним чином:

    магістерські програми в більшості складаються відповідно до запитів потенційних роботодавців. Тобто, загальноосвітні дисципліни залишаються в програмі бакалаврів, а на магістрів чекають виключно корисні знання. Зазвичай це проявляється у великій кількості кредитів на вузькоспеціалізовані предмети, вивченні дослідних проектів і практиці;

Також магістратура — це ще один шанс стати студентом престижного ВНЗ, з яким в перший раз «не вийшло». Система вступних кампаній в Україні з кожним роком стає складніше, а відбір — жорсткіше. Тому ситуації, коли не вийшло з першого разу вступити в бажаний університет — явище досить поширене. Не кожен абітурієнт захоче чекати ще рік, а потім пробувати знову. Зазвичай молоді люди прагнуть якомога раніше почати навчання і, відповідно, будувати кар’єру. Тому вступ до магістратури — другий шанс взяти реванш для такого студента.

Природно, читаючи ці аргументи, у вашій голові може збунтуватися певний поширений стереотип, що освіта в наш час вже нічого не вирішує і HR-менеджери при прийомі на роботу рідко дивляться в ваш диплом, тільки на резюме. Можливо, з деякими сферами це так і працює. Але влаштовуючись, припустимо, на серйозне підприємство або великий концерн, в агрохолдинг або завод, ваш диплом — перше, що буде потрібно. І в очах HR-менеджера і керівника куди вище в професійному плані буде виглядати кандидат з магістерськими освітою. Адже це має на увазі, по-перше , що людина вивчила не тільки базис професії, а й більшість її реальних аспектів. Також це свідчить про те, що магістр займався вивченням актуальних професійних питань, відобразивши результати своєї праці, як мінімум, в магістерській дипломній роботі і публікаціях. По-друге , він пройшов «виробничу» практику, побачив, як це все виглядає і працює зсередини. По-третє , магістри — це досить відповідальні і цілеспрямовані люди, адже їм вистачило стійкості і мотивації провести ще 1.5-2 року в університетських колах, займаючись своєю освітою.

Що дає магістратура: головний висновок

Магістерський диплом — це не тільки ще один привід для батьківської гордості за вас, але і величезний вклад у власний розвиток. Цей освітній рівень без перебільшень відкриває нові можливості для людини, роблячи її більш конкурентоспроможною на профільному ринку праці. З магістерською освітою у вас відкривається більше професійних можливостей: хочете — працюйте за фахом і будуйте свою кар’єру, захочете взяти «тайм-аут» — можна піти в аспірантуру і займатися наукою. Також для вас завжди відкриті кордони інших країн, адже підтвердивши магістерський диплом в Європі, ви можете отримати закордонний досвід роботи або продовжити освіту за різними дослідницькими програмами.

Звісно, це далеко не запорука відмінної кар’єри. Магістратура — важливий крок, зважитися на який потрібно тільки тоді, коли ви відчуваєте, що це «ваше», коли ви готові вчитися далі і впевнено будувати каркас свого професіоналізму.

«АгрокебетиPRO: навчання, менторство, працевлаштування та підприємництво» – це проєкт про навчання, менторство, працевлаштування та підприємництво в українському агро.
Ціль проєкту – підтримати розвиток аграрної галузі України та забезпечити потреби у фахівцях з відповідними практичними навичками та компетенціями.
Приєднуйтеся до Telegram каналу проєкту «АгрокебетиPRO»: анонси заходів, актуальні вакансії в агро, навчальні можливості та багато іншого. Не проґавте можливість, всього один клік: agrokebetypro

Проєкт реалізується освітнім проєктом «Агрокебети» та асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України»

Магістратура в Україні

Магістратура — другий ступінь вищої професійної освіти, яка йде відразу за бакалавратом та дозволяє поглибити спеціалізацію в конкретному професійному напрямі чи в окремих випадках змінити її. В свою чергу магістр — це студент, що успішно завершив навчання на цьому рівні.

Окремі європейські країни визначають магістратуру однією з трьох складових Болонської системи вищої освіти. В цій ієрархії магістранти стоять на другій щаблі поміж бакалаврами та аспірантами. Ключова задача цієї системи — спростити процес інтеграції студентів різних країн в європейські ВНЗ. Реалізується це завдання шляхом використання особливої кредитної системи оцінювання.

Магістерський диплом, який був отриманий у рамках Болонської системи, спрощує механізм розширення та поглиблення знань студентів ВНЗ, що беруть участь у Болонському освітньому процесі.

ОСОБЛИВОСТІ МАГІСТРАТУРИ В УКРАЇНІ

Ключовими відмінностями магістратури є:

  • Самостійне поглиблене вивчення навчальних матеріалів. Магістратура — це перш за все орієнтація на самоосвіту. На лекціях на семінарних заняттях студенти формують каркас знань, на який потім вони послідовно нанизують інформацію, здобуту шляхом самоосвітництва.
  • Необхідність написання магістерської наукової роботи. Студенти-бакалаври тренуються писати дипломні роботи на першому етапі навчання. Однак по-справжньому серйозна наукова діяльність починає відбуватися саме після вступу на магістратуру. До роботи висуваються високі критерії оцінки якості, студентам надається до 2 років на написання наукової праці.
  • Ліберальний підхід до відвідування лекцій та семінарів. Від студента не потребують строгої присутності на університетських заняттях. Людина може самостійно організовувати свій навчальний процес. Контроль знань реалізується за допомогою рейтингової системи, що базується на проведенні проміжкових іспитів та заліків.

Підсумовуючи усе вище перераховане, можна сміливо відповісти на запитання «Магістр — це яка освіта?» наступним чином. Магістратура — це форма навчання, що передбачає максимальне залучення студента до вивчення цікавого для нього напрямку та одночасне отримання практичного досвіду. Останній досягається шляхом виробничої практики, яка є обов’язковою складовою магістерської освіти.

Скільки триває магістратура в Україні?

Більшість студентів після закінчення бакалаврату задаються питанням «А магістратура — це скільки років?». Залежно від тривалості другого етапу здобуття вищої освіти приймається рішення щодо доцільності поглибленого вивчення обраної навчальної дисципліни. Відповідно до політики кожного окремого ВНЗ та особливостей спеціальності студента тривалість магістратури може коливатися від 1,5 до 2 років.

Чи треба йти в магістратуру, якщо є диплом бакалавра?

Приймати рішення щодо здобуття поглибленої вищої освіти магістерського рівня кожен бакалавр приймає самостійно. Проте варто зазначити, що диплом магістра має чимало переваг:

  • Навчальна програма магістратури складається у суворій відповідності до запитів та потреб майбутніх роботодавців. Іншими словами магістри здобувають виключно корисні знання, ліквідність яких сягає максимального рівня.
  • Велика увага на магістратурі приділяється розвитку у студента інтегрованих навичок. Програма робить акцент на здобуття soft-skills — вмінню працювати у команді, самоорганізовувати власний робочий процес, ефективно комунікувати з колегами та партнерами тощо.
  • Можливість стати студентом престижного ВНЗ. Щорічно система вступних кампаній в Україні якісно покращується, відбір стає більш жорстким та суттєвим. Якщо вступили до бакалаврату у обраний університет не вдалося, є шанс спробувати ще раз при вступі на магістратуру.

У деяких студентів після вивчення цих аргументів може виникнути дисонанс з вкрай розповсюдженим стереотипом, який наголошує, що сьогодні освіта нічого не варта, а HR-фахівці при працевлаштуванні осіб звертають увагу виключно на резюме, практичні вміння та навички. Диплом у такій системі не вартий нічого і марнувати на його здобуття дорогоцінний час не варто.

Насправді ж ситуація виглядає іншим чином. На кожному серйозному підприємстві, у престижній компанії, великому концерні, заводі чи агрохолдингу відділ кадрів перш за все спитає у кандидата на посаду його диплом. Чим вищим з професійної точки зору буде цей документ, тим вищі шанси на старті отримати більш престижну посаду та конкурентну заробітну плату. До того ж с дипломом магістра у фахівця є всі необхідні можливості для безперешкодного зростання кар’єрними сходами.

Ступінь магістра для роботодавця – підтвердження наявності актуальних професійних знань, які знайшли своє відображення у його наукових публікаціях та дипломній роботі. Також диплом магістра – це ознака:

  • успішно пройденої виробничої практики та реального досвіду роботи;
  • відповідальності та цілеспрямованості кандидата на посаду, оскільки цій людині стало мотивації продовжити навчальний процес ще на 1,5-2 роки.

Чи визнаються українські дипломи магістра за кордоном?

У переважній більшості країн світу діє офіційна домовленість про підтвердження українських магістерських дипломів. Відповідно до Лісабонської та Гаазької конвенцій дипломи українських ВНЗ визнаються в країнах ЄС, США та ще 20 країнах світу. Більшість країн СНД визнає український диплом магістра рівнозначним національному.

Також є ряд професій, представникам яких для працевлаштування за кордоном необхідно пройти процес легалізації диплома. До них відносяться:

Варто також зазначити, що в країнах Європейського Союзу особам з українським дипломом магістра необхідно будет довести свою професійну кваліфікацію. У іншому випадку спеціаліст не може претендувати на працевлаштування в ЄС.

Поширені питання

В Україні студенти ВНЗ можуть здобувати диплом магістра в заочній формі, поєднуючи освіту з працею.

Вартість магістерського курсу залежить від обраної спеціальності та університету, до якого вступає студент. Для талановитих студентів в Україні передбачено навчання коштом державного бюджету.

Залежно від обраного ВНЗ та особливостей навчальної спеціальності магістратура може тривати 1,5-2 роки.

Про автора

admin administrator