Скільки тимчасових форм мають дієслова 1 2 2 3 3 4

Авторadmin

Скільки тимчасових форм мають дієслова 1 2 2 3 3 4

Скільки тимчасових форм мають дієслова 1 2 2 3 3 4

Поставити дієслово в 3 ос. множини

До першої дієвідміни належать дієслова, які в усіх особах, крім 1-ї особи однини і 3-ї особи множини, в закінченнях мають -е- (-є-), а в 3-й особі множини закінчення -уть (-ють): пишеш, пише, пишемо, пишете, пишуть; співаєш, співає, співаємо, співаєте, співають.

До другої дієвідміни належать дієслова, які в усіх особах, крім 1-ї особи однини і 3-ї особи множини, в закінченнях мають -и- (-ї-), а в 3-й особі множини закінчення -ать (-ять): мовчиш, мовчить, мовчимо, мовчите, мовчать; стоїш, стоїть, стоїмо, стоїте, стоять.

Дієвідміна дієслова весь час залишається тою самою. Тому, щоб перевірити, що написати в закінченні: букву е чи и, є чи ї; закінчення -уть чи -ать, -ють чи -ять, — досить за будь-якою особою визначити дієвідміну цього дієслова.

Наприклад, чуємо [диши е мо] і вагаємося, яку букву писати в закінченні: е чи и. Змінюємо дієслово: [дише] (3-а особа однини) — виразно чується закінчення -е; отже, й у попередній формі треба написати е: дишемо. Так само чуємо [сиде и те], а пишемо сидите, бо в закінченні форми [сидитˊ] чітко звучить и, не е.

У дієсловах на -ся у кінці 2-ї особи однини (що робиш?) вимовляємо [сˊсˊа], але пишемо за морфологічним принципом -шся: [мнесˊсˊа] — мнешся, [рвесˊсˊа] — рвешся, [вчисˊсˊа] — вчишся (бо мнеш, рвеш, вчиш).

Так само в кінці 3-ї особи однини і множини (що робить? що роблять?) чується [цˊцˊа], а пишеться -ться: [мнецˊцˊа] — мнеться, [мнуцˊцˊа] — мнуться; [вчицˊцˊа] — вчиться, [вчацˊцˊа] — вчаться (бо мнуть, вчить, вчать).

У 1-й особі множини (що робимо?) в кінці виступає о: вчимо, говоримо, промовляємо. Форми без кінцевого о (ведем, ходим) допускаються лише в поезії та в розмовному стилі.

Дієслова дати, їсти, відповісти (і всі на -повісти) в 1-й особі однини мають форму дам, їм, відповім, а в другій — даси, їси, відповіси (без кінцевого ш).

Скільки тимчасових форм мають дієслова 1 2 2 3 3 4

НЗ – не змінюється; ЧРВ – змінюється за числами, родами й відмінками; ЧР – змінюється за числами й родами; ЧО – змінюється за числами й особами.

Вид і перехідність дієслів

Усі дієслівні форми бувають доконаного й недоконаного виду, перехідні й неперехідні.

Дієслова недоконаного виду називають дію, не обмежену ні початком, ні кінцем, і відповідають на питання що робити?: рухатися, йти, відвідувати.

Дієслова доконаного виду називають, дію обмежену або початком, або кінцем, або водночас і початком, і кінцем, і відповідають на питання що робити?: рушити, прийти, відвідати.

Форми одного виду дієслів творяться від форм іншого виду переважно додаванням й відкиданням різних префіксів та суфіксів: казати — сказати, нести — принести, допомагати — допомогти, стукати — стукнути, запрошувати — запросити.

Перехідні дієслова вимагають після себе додатка, який відповідає на питання знахідного відмінка кого? що? (без прийменника) Без такого додатка висловлювання позбавлене змісту: знайшли (кого? що?), придумав (кого? що?), розглянувши (кого? що?).

Усі інші дієслова, зокрема й дієлова на -ся, неперехідні: дбаймо про довкілля, дякую вам, оволодівати знаннями, пишатися сином.

Деякі дієслова залежно від контексту виступають то як перехідні (читаю книжку), то як неперехідні (таке мале, а вже читає).

Визначте, до яких форм дієслова належать подані слова.
(Як виконувати завдання)

У відповідях використовуйте такі скорочення для форм: неозначена – НО, способова – СП, дієприкметник – ДПК, безособова – БО, дієприслівник – ДПС.

1. І і ІІ дієвідміни. Дієвідмінювання дієслів.

Дієвідміна дієслова весь час залишається тою самою. Інколи за 3-ю особою множини важко визначити дієвідміну. Тоді можна поставити дієслово у 3-й особі однини . Якщо у закінченні виразно чується -е(-є) — то це дієслово І дієвідміни : (він, вона, воно) диш е , пиш е , малю є . Якщо -и (-ї) — це дієслово ІІ дієвідміни : вч и ть, хвал и ть.

Зразки дієвідмінювання форм дієслів недоконаного виду майбутнього часу.
Дієслова майбутнього часу недоконаного виду не поділяються на дієвідміни.

Окрему групу становлять дієслова бути , дати , їсти та дієслова з основою на -вісти (розповісти, відповісти та ін.). Вони відрізняються своїми формами від інших дієслів.

  • Від дієслова бути вживається тільки форма є .
  • У 2-й особі однини дієслова дати, їсти, відповісти мають форму даси , їси , відповіси ( без кінцевого ш ).

Про автора

admin administrator