Скільки всього баптистів у світі

Авторadmin

Скільки всього баптистів у світі

Хто такі баптисти і чим вони відрізняються від православних?

Кожна релігія має особливості і своїх шанувальників. Один з напрямків протестантського християнства, баптизм, є найпопулярнішим у всьому світі. За його правилами прийняли хрещення багато відомих політиків і діячів шоу-бізнесу. Однак, цікавлячись баптизмом, важливо пам ‘ятати, що це секта. Пропонуємо з ‘ясувати, хто такі баптисти.

  • Баптисти – хто це?
  • Символ баптистів
  • Баптисти – ознаки
  • Баптисти – “за” і “проти”
  • Баптисти і православні – відмінності
  • Чим відрізняються баптисти від свідків Єгови?
  • У що вірять баптисти?
  • Що не можна робити баптистам?
  • Як стати баптистом?
  • Чим небезпечні баптисти?
  • Відомі баптисти

Баптисти – хто це?

Слово “баптист” походить від “баптизо”, що з грецької перекладається як “занурення”. Таким чином, баптизм означає хрещення, яке має відбуватися в дорослому віці шляхом занурення тіла у воду. Баптисти – це послідовники одного з напрямків протестантського християнства. Баптизм бере своє коріння від англійського пуританства. В його основі – добровільне хрещення людини зі стійкими переконаннями і не сприймає гріховність.

Символ баптистів

Своя символіка є у всіх напрямках протестантизму. Прихильники одного з популярних вірувань не є винятком. Знак баптистів – риба, що символізує об ‘єднане християнство. Крім того, для представників даного віровчення важливим є повне занурення людини у воду. Ще в давнину риба уособлювала Христа. Таким же зображенням для віруючих був агнець.

Баптисти – ознаки

Зрозуміти, що людина є прихильником даного вірування можна, знаючи, що:

  1. Баптисти – це сектанти. Такі люди завжди об “єднуються в громаду і запрошують інших приходити на їхні збори та молитви.
  2. Біблія для них – єдина істина, де можна знайти відповіді на всі запитання, як у щоденному житті, так і в релігії.
  3. Невидимий (Всесвіт) церква є єдиною для всіх протестантів.
  4. Всі члени помісної громади є рівноправними.
  5. Знання про Хрещення можуть отримати тільки відроджені (охрещені) люди.
  6. Для віруючих і невіруючих існує свобода совісті.
  7. Баптисти впевнені, що церква і держава повинні бути відокремлені один від одного.

Баптисти – “за” і “проти”

Якщо для православного християнина вчення баптистів може здаватися неправильним і таким, що повністю суперечить Біблії, то можуть знайтися і ті, кого баптизм зацікавить. Єдине, чим може залучити секта – об ‘єднання небайдужим до тебе і твоїх проблем людей. Тобто, дізнавшись хто ж такі баптисти, людині може здаватися, що він потрапив в те місце, де йому дійсно раді і завжди чекають. Хіба такі добродушні люди можуть бажати зла і навчати їх про неправильну дорогу? Однак, так розмірковуючи, людина все більше віддаляється від православної релігії.

Баптисти і православні – відмінності

У баптистів і православних багато спільного. Наприклад, як ховають баптистів нагадує похорон православного християнина. Однак важливо розуміти, чим відрізняються баптисти від православних, адже і ті та інші вважають себе послідовниками Христа. Називають такі відмінності:

  1. Баптисти повністю відкидають Священне переказування (письмові документи). Книги Нового і Старого Завітів вони трактують по-своєму.
  2. Православні вірять у те, що врятуватися людина може, якщо буде дотримуватися Божих Заповідей, очищати душу через церковні таїнства, і неодмінно живучи благочестиво. Баптисти ж впевнені, що порятунок здійснився раніше – на Голгофі і нічого додатково робити не потрібно. При цьому не так і важливо наскільки праведно живе людина.
  3. Баптисти відкидають хрест, ікони та інші християнські символи. Для православних все це є абсолютною цінністю.
  4. Прихильники баптизму відкидають Богоматір і не визнають святих. Для православних Богоматір і святі є захисниками і ходатаями про душу перед Богом.
  5. У баптистів на відміну від православних немає священства.
  6. У прихильників напрямку баптизму немає організації богослужіння і тому вони моляться своїми словами. Православні ж послідовно служать Літургію.
  7. Під час хрещення баптисти занурюють людину один раз у воду, а православні – тричі.

Чим відрізняються баптисти від свідків Єгови?

Дехто вважає, що баптисти є свідками Єгови. Однак насправді ці два напрямки мають відмінності:

  1. Баптисти вірять у Бога Отця, Бога Сина і Святого Духа, а Свідки Єгови вважають першим творінням Бога Ісуса Христа, а Святого Духа – силою Єгови.
  2. Прихильники баптизму не вважають, що потрібно обов “язково вживати Боже ім” я, а Свідки Єгови вважають, що Боже ім “я обов” язково має називатися.
  3. Свідки Єгови забороняють своїм послідовникам використовувати зброю і служити в армії. Баптисти до цього ставляться лояльно.
  4. Свідки Єгови заперечують існування пекла, а баптисти впевнені, що він є.

У що вірять баптисти?

Щоб відрізнити баптиста від представника іншого напрямку, важливо розуміти, що проповідують баптисти. Для прихильників баптизму головним є Боже слово. Вони, будучи християнами визнають Біблію, хоча і трактують її по-своєму. Великдень у баптистів – головне в році свято. Однак на відміну від православних цього дня вони не йдуть на службу до церкви, а збираються громадою. Представники цієї течії сповідують триєдинство Бога – Отця, Сина і Святого Духа. Баптисти вірять, що Ісус є єдиним посередником між людьми і Богом.

По-своєму вони розуміють Церкву Христову. Для них вона як якась спільнота, що складається з духовно відроджених людей. Приєднатися до помісної церкви може кожен, чиє життя завдяки Євангелію змінилося. Для прихильників баптизму важливим є не запанування, а духовне народження. Вони вважають, що людина повинна хреститися вже в дорослому віці. Тобто такий вчинок дуже важливий і повинен бути усвідомленим.

Що не можна робити баптистам?

Всі, хто цікавиться, хто такі баптисти, повинні знати, чого бояться баптисти. Таким людям не можна:

  1. Вживати алкоголь. Баптисти не сприймають спиртне і вважають пияцтво одним із гріхів.
  2. Охреститися в немовляму віці або ж хрестити своїх дітей, онуків. На їхню думку, хрещення має бути усвідомленим кроком дорослої людини.
  3. Брати в руки зброю і служити в армії.
  4. Хреститися, носити натільний хрест і поклонятися іконам.
  5. Використовувати занадто багато косметики.
  6. Користуватися засобами захисту під час інтимної близькості.

Як стати баптистом?

Чим небезпечні баптисти?

Відомі баптисти

Це вірування цікавило і цікавить не тільки простих обивателів, а й навіть відомих особистостей. Дізнатися, хто такі баптисти змогли на особистому досвіді багато популярних людей. Є такі баптисти знаменитості:

  1. Джон Буньян – англійський письменник, автор книги “Подорож Пілігріма”.

А ви знаєте, де є найбільший у світі баптистерій?

Дуже гарний — і найбільший у світі — баптистерій св. Йоана Хрестителя збудований у Пізі. Він стоїть «за два кроки», просто поруч біля уславленої Пізанської вежі. Цей баптистерій збудований у формі кола діаметром 36 м, має периметр у 104,24 м і 55 м заввишки. Баптистерій св. Йоана Хрестителя належить до комплексу чотирьох архітектурних шедеврів на площі Чудес: обік Пізанської вежі, катедри Внебовзяття Пресвятої Богородиці і стародавнього цвинтаря.

Хрестильниця, присвячена Хрестителю

Будівництво величного баптистерію започаткував 1153 року маестро Діотісальві. Він був архітектором храму Гробу Господнього в Пізі.

Через століття продовженням будівельних робіт заопікувався представник епохи готики, Нікола Пізано, а потім — його син Джованні, який і завершив споруду в XIV столітті.

Саме тому в баптистерії св. Йоана Хрестителя ми бачимо поєднання романського і готичного стилів (з переважанням романського), а також — елементи, спільні з базилікою Гробу Господнього в Єрусалимі, бо саме вона стала взірцем для архітекторів. Деякі матеріали дають інформацію, що формою баптистерій нагадує Купол Скелі — мусульманське святилище, збудоване на Храмовій горі в Єрусалимі.

Прекрасне оздоблення

Основу конструкції становлять сліпі аркади. Вони мають вузькі вікна і чотири входи, розташовані відповідно до географічних напрямків. Другий ярус складається з галерейки напівкруглих відкритих аркадок, поставлених на тонкі колони. Він був збудований під наглядом Ніколи Пізано. Монументальні статуї та оформлення галереї в готичному стилі також є роботою цього архітектора, разом із його сином Джованні Пізано.

У найвищій частині баптистерію збереглося 12 вікон. Вони увінчані трикутними верхівками, що звуться вімпергами, авторства молодшого Пізано — Джованні. Купол храму завершили будувати аж під кінець XIV століття архітектори Пуччо ді Ландуччо і Челліно ді Незе. Автором статуї Хрестителя, яку видно вгорі, є Туріно ді Сано. Від головного входу до баптистерію провадить доріжка до катедри Внебовзяття Пресвятої Богородиці.

Всередині споруди

Купол стоїть на восьми колонах-монолітах і чотирьох різьблених колонах із капітелями XIII століття, які вирізьбив Джудетто. Восьмикутну хрестильницю закінчив 1246 року Ґвідо Біґареллі. У центрі її прикрашає статуя Йоана Хрестителя авторства Італо Ґрізеллі. Колись на тому місці, де стоїть скульптура, до хрестильниці вливалася дощова вода крізь отвір у куполі.

Пресвітерій оточений різьбленим муром. Підлога викладена декоративною мозаїкою з характерними для стилю Косматі геометричними мотивами. Прекрасна кафедра, вирізьблена Ніколо Пізано, визнана одним із найбільш представницьких творів італійського мистецтва XIII століття. Вона спирається на колони у вигляді левів. Стіни баптистерію прикрашають сцени з життя Христа — від моменту Благовіщення й аж по Останній суд.

Цікавинка

Баптистерій має феноменальну акустику — з огляду на свою форму і матеріали, використані для будівництва. Завдяки простору між двома шарами купола, внутрішнім і зовнішнім, постає надзвичайний ефект акустичного резонансу. Тобто, кажучи простою мовою, відлуння. Але воно мистецьке: розноситься по всій будівлі як звукова хвиля, що підвищує свій тон! Коли звук досягає найвищої точки, створюється враження ангельських хорів. Щоб продемонструвати відвідувачам це цікаве явище, кожні 30 хвилин один із працівників баптистерію виконує короткий спів, звертаючи голос у напрямку купола.

1987 року архітектурний комплекс на площі Чудес у Пізі був занесений до списку загальносвітової спадщини ЮНЕСКО.

Переклад CREDO за: Марія Паола Дауд, Aleteia

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Інші статті за темами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шановні читачі, CREDO — некомерційна структура, що живе на пожертви добродіїв. Ваші гроші йдуть на оплату сервера, технічне обслуговування, роботу веб-майстра та гонорари фахівців.

monobank: 5375 4141 1230 7557

Інші способи підтримати CREDO: (Натиснути на цей напис)

Підтримайте фінансово. Щиро дякуємо!

Контрацептивна ментальність і природні методи розпізнавання плідності
95 років тому у Ватикані почали працювати перші жінки з науковими ступенями
Світ ідеалістів. Але не тих, що захищають добро. Ідеалізм — проголошення «я» як найвищої цінності
Блаженна Маріанна Бернацька, заступниця свекрух і ненароджених дітей

Якщо ви маєте що розказати, але початківець у журналістиці, і хочете, щоб про цікаву подію, очевидцем якої ви стали, дізналося якнайбільше людей, можете спробувати свої сили у написанні новин та створенні фоторепортажів на CREDO.

© Copyright © 2009-2024 Громадська організація CREDO. Католицький суспільно-релігійний інтернет часопис CREDO.
Всі права на матеріали, які містить цей сайт, охороняються у відповідності із законодавством України, в тому числі, про авторське право і суміжні права.
Повне чи часткове використання матерiалiв CREDO.pro дозволяється лише з письмової згоди редакції сайту.
Повний передрук публікацій заборонений. Після письмового дозволу редакції може бути дозволено використання уривків текстів не більше 10%, за умови дотримання решти умов.
Для iнтернет-видань обов’язковим є гiперпосилання на CREDO.pro, відкрите для пошукових систем. Посилання та гіперпосилання повинні міститися виключно в першому чи в другому абзаці тексту.
Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій. Редакція може не поділяти думку авторів. Редакція залишає за собою право редагувати надані матеріали.
Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на КАІ, не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі.

Баптисти загальні

Бапти́сти зага́льні (баптисти генеральні; баптисти-армініани) — одна з двох основних (поряд із баптистами осібними) течій у баптизмі. Обидві течії виникли в Англії, майже одночасно (поч. 17 ст.) і практично незалежно одна від одної. Перша громада загальних баптистів утворена 1609 в м. Амстердамі (тепер Нідерланди) переселенцями з Англії під проводом Джона Сміта. 1611 частина одновірців на чолі з Т. Хелвісом і Дж. Мертоном повернулися в Англію. У 18–19 ст. громади загальних баптистів активно поширюються у США; від поч. 19 ст. — в європейських країнах. За поширенням та кількістю послідовників загальні баптисти значно поступаються осібним (або партикулярним). Доктрина загальних баптистів вперше викладена в «Ортодоксальному віровченні генеральних баптистів» (1678), уґрунтована на вченні армініанства. Вірували, що Ісус Христос своєю смертю спокутував гріхи всього людства (а не тільки обраних); подальша доля кожної людини залежить від її свободи волі, добровільного рішення прийняти (чи не прийняти) дар спасіння. Передвизначення тлумачили як «умовне обрання», тобто передзнання Богом тих людей, які приймуть Христа в своє серце, повірять у Нього як Спасителя. Припускали можливість втратити спасіння, якщо людина відмовляється від Божого заклику або добровільно зрікається Христа. В Україні ідеї загального баптизму поширюються з 2-ї пол. 19 ст., рух дістав назву євангельського християнства. Детальніше див. у ст. Баптизм.

Література

  1. Johnson R. E. A Global Introduction to Baptist Churches. New York : Cambridge University Press, 2010. 444 p.
  2. Beale D. Baptist History in England and America: Personalities, Positions, and Practices. Maitland : Xulon Press, 2018. 640 р.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю: Баптисти загальні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/ Баптисти загальні (дата звернення: 13.03.2024).

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів

Про автора

admin administrator