Скільки заробляє Тестувальник Junior

Авторadmin

Скільки заробляє Тестувальник Junior

Тестувальник в IT: дізнайся, чи підходить тобі професія

Далеко не всі айтівці – програмісти, які пишуть код. Можна не знати жодної мови програмування, але при цьому бути незамінним спеціалістом, без якого IT-проєкт не працюватиме.

Зустрічайте – тестувальник. Або ж QA engineer, як його ще називають. Він не обов’язково знає Python чи Java, але працює у тісному зв’язку з розробниками.

У цій статті поговоримо, хто ж такий цей тестувальник. Чим він займається в ІТ-компанії, скільки заробляє та якими навичками має володіти.

Хто такий тестувальник

Тестувальник програмного забезпечення (ПЗ) – це технічний спеціаліст, який відповідає за якість продукту. Він перевіряє, як працює сайт, застосунок чи комп’ютерна програма та знаходить в них помилки (баги). Власне, Quality assurance (QA) з англійської так і перекладається – забезпечення якості.

Кожний знайдений баг тестувальник детально описує. Це потрібно, щоб розробник зміг зрозуміти, де з’являється помилка та як її виправити. А спеціалісти найвищого класу вміють навіть передбачити появу багів та запобігати цьому. Але то вже вищий пілотаж, на який здатен не кожен.

При цьому професія тестувальника доволі творча. Адже він частенько вигадує та використовує нестандартні методи для тестування сайтів, програм чи ігор. А іноді навіть намагається спеціально їх зламати.

Приклад багу на сайті: текст наїхав на картинку

Що робить тестувальник

Повсякденні задачі тестувальника залежать від двох факторів: його професійного рівня та продукту компанії. Це можуть бути вебсайти, інтернет-магазини, мобільні застосунки, онлайн-ігри, корпоративні сервіси, системи безпеки, програми для гаджетів тощо.

  • Читає технічну документацію і розбирається, як за задумом має працювати проєкт (сайт, застосунок, програма) або його частина.
  • Шукає баги за допомогою звичайних методик тестування, користувацьких сценаріїв або ж шляхом специфічних стрес-тестів.
  • Кожну помилку заносить у баг-репорт. У ньому він детально описує, де та під час яких дій ця помилка проявляється.
  • Складає звіт про знайдені баги та передає його розробникам.
  • Постійно контактує з програмістами та слідкує, щоб усе виправили.

Тестувальник-початківець перевіряє програми вручну, для цього не потрібно знати код. Він ставить себе на місце користувача й аналізує роботу програми з користувацької точки зору. Якщо тестує сайт – заходить на нього і перевіряє, як виглядає контент, чи працює навігація, форми, кнопки тощо.

Тестувальник середнього рівня працює над складнішими задачами. Він може використовувати нестандартні методики тестування чи розробити автоматизовану програму з тестування продукту. Клацнути кнопку «Купити» десять разів за секунду та нагнути базу даних – це його рук справа.

Старший тестувальник займається стратегією. Його задача – налаштувати роботу таким чином, щоб знаходити баги якнайшвидше. А в ідеалі, щоб більшість із них навіть не виникала під час розробки продукту.

Звісно, існує вдосталь типів QA-інженерів. Наприклад, тестувальник комп’ютерних ігор. Робота мрії для багатьох, чи не так? Грай собі в ігри та отримуй за це непогані гроші.

Проте тут усе трохи складніше. Адже часто тестувальник днями досліджує одну-єдину локацію або вивчає взаємодію двох різних механік. Інколи доводиться сотню разів повторити одну й ту ж дію, щоб відтворити помилку та описати її у звіті.

Для прикладу, спеціаліст тестує локацію у грі «Відьмак 3». Він має переконатися, що гравець може правильно взаємодіяти з усіма предметами. А тут бац – якась халепа!

Баг у грі: персонаж провалюється у текстуру

Тоді QA engineer намагається відтворити баг і занотовує його особливості. Зі сторони це виглядає як десятки спроб знову провалитися під цю саму текстуру. Тестувальник змушує персонажа стрибати на місці, пробігає через точку під різними кутами, рухається навприсядки… Якщо не спрацювало – пробує взаємодіяти з предметами в інвентарі чи неігровими персонажами.

Процес розробки гри вкрай складний, тому різні механіки не завжди взаємодіють так, як хотілося б. І щоб знайти справжню причину помилки, треба добряче попотіти.

Як саме працює тестувальник

Якщо QA працює у вебстудії, то він тестує сайти, онлайн-сервіси та інтернет-магазини. Спочатку вивчає технічну документацію – як усе має працювати в ідеалі (тобто що хотів та за що заплатив замовник). А потім прискіпливо перевіряє дизайн, навігацію, кожну окрему сторінку та функцію.

Баг-репорт (bug report) – основний робочий документ тестувальника. На кожен баг він заводить окремий баг-репорт, де детально описує помилку. Де та коли вона виникає, як впливає на роботу продукту і так далі. Щоб інші колеги могли її відтворити.

Подібні звіти зазвичай пишуть у спеціальних програмах, типу Jira, Trello, Notion. Вони важливі на великих проєктах, де за день проводять десятки тест-кейсів (перевірок). Проте хороший тестувальник може описати помилку хоч на піску біля мангала, якщо він у відпустці.

Типовий баг-репорт тестувальника у системі Jira

Коли тестувальник склав баг-репорт, він передає його програмістам, а ті вже виправляють помилку. Це досить кропітка та важлива робота. Бо якщо баг не знайде тестувальник, на нього обов’язково натраплять користувачі. Це може коштувати компанії репутації та великих грошей.

Якими технічними навичками володіє тестувальник

Тепер поговоримо про професійні навички QA-інженера – hard skills. А знати й вміти спеціаліст-початківець має багато чого.

  • Розуміє принципи розробки сайтів, застосунків чи будь-якого іншого програмного забезпечення.
  • Розбирається в клієнт-серверній архітектурі та користується базовими інструментами розробника.
  • Вміє користуватися різними стандартними методиками та програмами для тестування.
  • Оформлює тест-кейси, баг-репорти та іншу звітну документацію.
  • Розуміє методологію розробки Scrum, Kanban або їм подібних.

Новачку програмувати не потрібно. Проте якщо ти захочеш зростати у професії та заробляти більше, то в майбутньому знадобиться хоча б базове розуміння технологій на проєкті. Наприклад: HTML, CSS, JavaScript, React чи інші.

Ще одна важлива навичка – вміння розмовляти й писати англійською хоча б на базовому рівні. Особливо це потрібно співробітнику аутсорсингової компанії, бо приходиться щодня розповідати про свою роботу іноземним колегам. Але якщо компанія продуктова, як Uklon чи Monobank, знання іноземних мов не таке критичне.

Якими м’якими навичками володіє тестувальник

Тут цікавіше, адже багато айтівців кажуть, що тестувальник – не професія, а покликання. Далі описали найважливіші soft skills – особистісні якості та навички для спеціаліста з тестування програмного забезпечення.

  • Природна цікавість. Тестувальник перевіряє кожну шпаринку на проєкті. «А що буде, якщо зробити так?» – ось його улюблене питання. Звичайно, QA engineer в першу чергу перевіряє те, про що його просять. Але інколи відчуття підказують, що десь може бути прогалина, про яку не подумали інші.
  • Творче мислення. Типові методики тестування – це чудово. Але нестандартне мислення для тестувальника вкрай важливе. Якщо існує хоч одна можливість того, що споживач використає продукт не так, як задумано, – її треба передбачити.
  • Вміння працювати в команді. Тестувальник тісно співпрацює з розробниками та проєктними менеджерами. Звичайно, в нього є й керівник (тимлід). Щоб ефективно взаємодіяти, він має знаходити спільну мову з іншими людьми.
  • Посидючість. Інколи тестувальник виконує сотні однотипних дій, щоб повторити баг і виявити його причину. Людину не має лякати монотонна робота. Прилетіло 100 задач на перевірку програми – вмикай улюблену музику та виконуй їх неспішно одна за одною.
  • Зосередженість. Ручні тести вимагають неабиякої концентрації, адже потрібно відтворити сценарій виникнення помилки та детально описати його у звіті. У кожній дії спеціаліста має бути логіка, послідовність, педантичність. Якщо помилитися навіть у дрібниці, розробники повернуть задачу на допрацювання.
  • Дисциплінованість. Тестувати сайти та програми – це щоденна кропітка праця, яку часто оплачує стороння компанія (замовник продукту). Робота тестувальника вбудована у бізнес-процес та скоординована з іншими відділами. Тому спеціаліст з тестування мусить чітко планувати час, визначати пріоритети та дотримуватися термінів.

Чотири групи навичок, які має розвивати новачок в ІТ

Звучить складно, проте є два цікавих факти. Перший: сильні софт скіли треба у багатьох професіях, але за них не платять так багато, як тестувальнику в ІТ. Друга: м’які навички також можна розвивати.

У школі GoIT студенти на заняттях прокачують софт скіли, кар’єрні навички, англійську. Також складають резюме, заповнюють профіль в LinkedIn та проходять пробні співбесіди. Стати QA рівня junior можна всього за три місяці на курсі «Тестувальник з нуля».

Наскільки потрібна професія тестувальника

Тестування – незамінна ланка процесу розробки будь-якого софту. Без нього неможливо зробити якісний та конкурентний продукт. Поки що професійно цю роботу не виконує жоден штучний інтелект. А в майбутньому, напевно, він візьме на себе лише рутинні та типові задачі.

Саме тому професія тестувальника залишається актуальною на ринку праці й буде змінюватися із появою нових технологій. Звичайно, у 2022 та 2023 роках ринок просів. Але після нашої перемоги він знову злетить, як це відбулося за часів пандемії.

Знайти роботу QA-спеціалісту в Україні зараз складно, але можливо. Кількість активних вакансій по запиту «QA» на 15 березня 2023 року: dou.ua – 169, djinni.co – 100, rabota.ua – 104, work.ua – 72. Також шукати можна по інших ключових словах: «QA engineer», «Quality assurance», «тестувальник».

Варто подивитись вакансії з релокейтом або для віддаленої роботи і на популярних закордонних майданчиках. Ми вже якось розповідали у блозі, як працює польський justjoin.it. У середині березня роботодавці пропонували на сайті 369 вакансій для тестувальників.

Ще є LinkedIn, сайти компаній, профільні Телеграм-канали. Усе це – додаткові способи знайти першу роботу в ІТ.

На українському ринку існує дефіцит тестувальників рівня middle та вище. Проте враховуй, що тестувальник – це найбільш популярна професія для старту в IT. Щоб обійти конкурентів, як ми писали вище, треба готуватися комплексно: набувати технічні навички, прокачувати особисті, підтягувати англійську.

Скільки заробляють тестувальники

Перейдемо до найцікавішого – доходів в ІТ-сфері.

Середня зарплатня тестувальника-початківця (Junior QA) з досвідом до 1 року на українському ринку складає $800 на місяць. Причому компанії пропонують мінімум $400 навіть інтернам без досвіду роботи.

Спеціаліст середнього рівня (Middle QA) з досвідом від 2 років отримує $1850. Проте така зарплата потребує міцних технічних знань. Також частина мідлів володіють хоча б однією мовою програмування на базовому рівні.

Зарплати українських тестувальників на початку 2023 року (dou.ua)

Досвідчений фахівець (Senior QA) в Україні має середній дохід у $3400 на місяць. Цікаво, що в керівника команди (QA Team Lead) ця цифра не набагато вища – $3500. Хоча і йому є куди рости.

Найбільше ж отримує керівник відділу (QA Tech Lead). Ця посада частіше зустрічається у великих міжнародних компаніях, де працюють десятки тестувальників. Такому працівнику, згідно з опитуваннями, платять $4400 щомісяця.

Нагадаємо, що подібні зарплатні опитування портал Dou проводить щоквартально. У них беруть участь співробітники майже всіх українських ІТ-компаній.

Вивчитись на тестувальника – відносно простий спосіб переходу в IT, адже вимоги для новачків тут одні з найнижчих. Професія технічна, але дуже цікава і навіть творча. Якщо тобі таке подобається – не чекай. Проходь безплатний марафон з тестування сайтів або ж реєструйся на курс тестувальника з нуля в GoIT. У тебе все вийде!

Тестувальник ПЗ

Тестувальник — це IT-фахівець, який займається тестуванням програмного забезпечення, виявленням та усуненням помилок у програмному коді.

Що робить тестувальник

Головне завдання тестувальника — знайти помилки, яких міг припуститися програміст. Тестувальник перевіряє програми з точки зору експерта і звичайного користувача, тобто, шукає баги й оцінює функціональність продукту.

До обов’язків цього спеціаліста входить розробка сценаріїв тестування, тест-кейсів, їх прогін, складання звітів про виявлені помилки (часто іноземною мовою).

Є альфа- і бета-тестувальники. Перші займаються тестуванням програм на різних стадіях розробки — альфа-версій, а другі шукають недопрацювання в бета-версіях — майже готових або вже випущених програмах.

У великих тестувальних студіях кожен тестувальник є фахівцем з певного виду тестування — навантажливого, функціонального, автоматизованого, конфігураційного, ігрового, тестування юзабіліті, локалізації, сумісності, безпеки та інших. Тестувальники, які працюють у невеликих компаніях, — це, частіше за все, майстри на всі руки, так звані універсали.

Робота тестувальника ПЗ — складна і кропітка. Часом цей фахівець досліджує продукт на всіх стадіях його розробки.

Скільки отримує тестувальник

Найвищі зарплати пропонують роботодавці з великих міст — у Києві та Харкові тестувальник може заробляти 20000 грн на місяць. На оплату праці впливає також досвід фахівця і рівень його професіоналізму, бажання навчатися, а ще форма співпраці (постійне працевлаштування або фріланс).

Тестувальник ПЗ: скільки вчиться, скільки заробляє й коли може отримати першу роботу

Розпочати шлях в IT найпростіше із професії тестувальника програмного забезпечення. Опанувати її основи можна за декілька місяців, і для цього не потрібно вміти писати код.

У партнерському проєкті команда навчального центру ІТ SkillUp розповідає більше про професію, наводить історію студентки, яка знайшла роботу вже під час навчання, і запрошує на безплатний онлайн-урок 20 березня .

Чому тестування ПЗ ідеально підійде для старту в IT

Ця професія стала квитком у світ ІТ через можливість опанувати її швидше, ніж, наприклад, спеціальність frontend developer. Напрям тестування ПЗ можна освоїти за два-три місяці. Звісно, щоб стати справжнім експертом і бути затребуваним фахівцем, необхідно буде постійно навчатись, але базові знання та навички цілком реально здобути за короткий строк. Щобільше, ви зможете працевлаштуватись на позицію junior уже під час навчання.

Прикладом є історія студентки навчального центру ІТ Skill Up Євгенії. Ось її розповідь:

«Здається, я і курс не встигла пройти до кінця, а роботу вже мала. Якщо я не помиляюся, то в мене лишилася ще одна консультація з технічним коучем, яку я так і не пройшла, бо вже ні до чого вона була. Це взагалі було не складно, бо залежало лише від мене. Я на день проводила за пошуками роботи годинку десь, увесь інший час – із сім’єю. Я не панікувала, не намагалася вивчити все на світі. Просто видихнула і спокійно, врівноважено шукала роботу. Ніякої паніки, лише одна, але продуктивна годинка на день.

14 листопада я відправила відгук на вакансію, якій реально відповідали мої знання, а 28 листопада я вже мала всі дозволи і права на роботу в компанії. Це було швидко, круто, цікаво та неочікувано».

Скільки заробляє тестувальник ПЗ

Головне питання, яке турбує практично всіх, хто замислюється про роботу в IT, – заробітна плата. На старті кар’єри новачки заробляють від $500 до $800, але з часом цифра може зрости до $3,4 тис. і більше. Усе залежить від компанії, формату роботи, який ви виберете, та, звісно, від вас самих. Адже перше, на що звертають увагу компанії при працевлаштуванні, – це ваші soft skils і чи дійсно ви горите цією справою.

З чого можна розпочати кар’єру тестувальника ПЗ

Самостійно освоїти професію тестування ПЗ можливо, є багато безоплатних ресурсів, але процес займе набагато більше часу порівняно із профільним навчанням . Краще за все розпочати цей шлях під керівництвом досвідчених експертів.

Щоб ви могли переконатись, чи дійсно це ваш напрям, ми проводимо безплатний онлайн-урок, де ви дізнаєтесь:

  • усе про напрям тестування ПЗ;
  • які навички потрібні на старті;
  • як знайти роботу вже з перших місяців навчання.

Ви зможете також поспілкуватися з експертами-практиками, які вже пройшли цей шлях самостійно.

Ми готові провести вас за руку з нуля до першої роботи. Після завершення курсу ви матимете жорсткі навички та готове портфоліо.

Це партнерський матеріал. Інформацію для цього матеріалу надав партнер.
Редакція відповідає за відповідність стилістики редакційним стандартам.
Замовити матеріал про вас у форматі PR-статті ви можете тут.

Стаття з партнерськими посиланнями Цей матеріал містить посилання на партнерів — це не впливає на контент та політику редакції, проте дає виданню можливості для розвитку.

Про автора

admin administrator