Скільки живе мильна бульбашка

Авторadmin

Скільки живе мильна бульбашка

Як зробити мильні бульбашки в домашніх умовах – склади і рецепти

Дитинство немислимо без солодощів, газованої води, морозива, каруселі та, звичайно, мильних бульбашок. Зачаровано дивиться маленька людина, як з кінця трубочки або дротяного кільця зривається і летить, переливаючись на сонці всіма кольорами веселки маленьке диво. Як зробити мильні бульбашки в домашніх умовах, щоб порадувати дітей, весело провести з ними час?

Історія мильної бульбашки

Мильна бульбашка – це тонка, але багатошарова плівка, наповнена повітрям, як повітряна кулька.

Історія райдужних бульбашок веде свій відлік від появи мила – воно і дало назву забаві. Кажуть, що під час розкопок Помпеї були знайдені фрески із зображенням мильних кульок. Є згадка про етруської вазі, що зберігається в Луврі з аналогічним зображенням на ній. На древнекитайских папірусах знаходили малюнки цієї забави. Набори для мильних бульбашок в Японії почали продавати в кінці XVII століття.

У XIX столітті діти грали мильною водою з піною після прання. Там було безліч дрібних бульбашок, а через трубочку вдавалося видути і великі екземпляри. У самому кінці XIX століття у Великобританії був вперше випущений і проданий спеціальний склад для видування мильних бульбашок. Його рекламою стала картина Мілле «Бульбашки» з чарівним кучерявим малюком на ній.

Цікавий факт
Одна з найвідоміших сюжетних картин Жана Батіста Шардена так і називається: «Мильні бульбашки». Юнакові вдалося видути через тонку трубочку великий міхур, другий хлопчик із заздрістю визирає з-під ліктя старшого друга або брата, прямо-таки згораючи від бажання побачити диво-міхур.

Через що видувати

Важливу роль в цікавому занятті грає інструмент, тобто те, через що видувається міхур. Від нього залежить величина, форма і, що важливо, кількість мильних бульбашок. За старих часів використовували глиняні трубочки або порожнисті соломини з розщепленим кінцем. Зараз у продажу є спеціальні пістолети і пластикові рамочки для видування мильних бульбашок.

Бульбашки можна видувати через що завгодно:

  • коктейльні трубочки,
  • порожнисту частину кулькової ручки,
  • трубчасті макарони,
  • дротові рамки різної форми і розміру,
  • обрізану пластикову пляшку (дути в шийку).

Порада
Журнал «Міс Чистота» рекомендує: готуйте і розчин, і трубочки разом зі своїми дітьми. Нехай це теж буде частиною гри і веселощів. Малюкам буде не тільки цікаво, а й корисно попрацювати «слюсарем» і «хіміком».

ази утворення бульбашки

Склади для мильних бульбашок в домашніх умовах завдяки сучасним технологіям можна урізноманітнити до безкінечності, експериментувати з компонентами, додавати колір, використовуючи барвники. Готувати такий розчин – це, без перебільшення, поєднувати науку з мистецтвом і розвагою.

Основні елементи в розчині два:

Їх оптимальне співвідношення і є головний секрет райдужної забави.

  • господарське або рідке мило,
  • шампунь,
  • миючий засіб для посуду.

На 1 літр води додається приблизно 150 мл пінної субстанції. Отримавши базовий розчин, його потрібно перевірити, видути міхур. Якщо він швидко лопнув, потрібно більше мила. Якщо не видувається, а на краях рамки або трубочки занадто багато дрібних пухирців – потрібно додати води.

Порада
Для гри малюків з мильними бульбашками в якості основи можна використовувати шампунь без сліз, щоб жаби бульбашки не дратували слизову оболонку.

Для зміцнення і довговічності мильної бульбашки в розчин додають цукор, гліцерин або цукровий сироп. Тоді розчин повинен провести перед застосуванням ніч в холодильнику.

Секрети найкращих рецептів мильних бульбашок, приготованих будинку:

  1. М’яка, тепла, чиста вода, в ідеалі, дистильована.
  2. Туалетне мило для розчину ніяк не підходить.
  3. У миючому засобі повинно бути зовсім небагато ароматів, ароматизаторів.
  4. Зберігати отриманий розчин треба в закритому посуді.

В одній з хімічних лабораторій було випробувано 6 рецептів складу – вчені шукали ідеальні пропорції. Найкращим співвідношенням було визнано: води і миючого засобу – 10: 1, миючого засобу і гліцерину – 2: 1. Такий міхур проіснував цілих 25 секунд і за величиною виявився значним. Ще один перевірений рецепт: вода з миючим – 3: 1, миючий з гліцерином – 1: 1.

Кращі рецепти

Натерти на звичайній тертці шматок – 50 г – господарського мила, висипати в ємність, залити 0, 5 л гарячої чистої води (не окропу), ретельно перемішати до повного розчинення мила. Додати 2 ст.л. гліцерину, купленого в аптеці.

Змішати в зручній посудині 100 мл дитячого шампуню «без сліз» зі склянкою теплої талої або дистильованої води. Настояти добу. Додати 1, 5 ст.л. цукру, добре розмішати.

З миючого засобу для посуду

Найлегший, зручний рецепт. Миючий засіб для посуду, краще з гліцерином, в кількості 100 мл розмішати з двома склянками чистої води, додати 1 столову ложку цукру.

З рідкого мила або піни для ванн

На одну частину кип’яченої води береться 3 частини рідкого мила або піни для ванн. Щоб піна осіла, перед вживанням розчин потрібно потримати в холодильнику.

З прального порошку

Якщо нічого іншого як мильною складової немає, можна зробити розчин з прального порошку. Але потрібна обережність при видування мильних бульбашок: порошок і його розчини можуть спровокувати алергію і роздратування шкіри. Взяти близько 25 г порошку, стакан гарячої води, 100 г гліцерину, кілька крапель нашатирного спирту. Такий розчин повинен постояти 48 годин, після проціджування можна користуватися.
Для величезних мильних бульбашок

У великій таз наливається 0, 6 л теплої води, неповна склянка миючого засобу для посуду, 100 г гліцерину, стакан цукру. Після перемішування потрібно, щоб склад настоявся. Через кілька годин можна надувати або витягати за допомогою рамки, наприклад, гімнастичного обруча, величезні, довгі бульбашки.

Для найміцніших бульбашок, для дослідів

Зварити міцну цукровий сироп (5: 1 – співвідношення цукру і води). Взяти на 8 частин дистиляту 1 частина сиропу, 4 частини гліцерину, 2 частини господарського мила, нарізаного або натертого на тертці. Надувати такі бульбашки важче, ніж звичайні, але і тримаються вони довго, не лопаючись.

Цікаві досліди з мильними бульбашками

Скільки дивовижних за красою, захоплюючих і пізнавальних фізичних дослідів можна провести з мильними бульбашками! Деякі з них описуються у Перельмана в його «Цікавої фізики». Для їх проведення потрібно якісний мильний розчин. Перевірити його можна, видув міхур і спробувавши його проткнути. Якщо лопнув – продовжуємо покращувати розчин, додаючи мило і гліцерин до оптимальної кількості.

Кожен такий експеримент – це чарівне видовище. Всередину мильної бульбашки поміщають статуетки, квіти, різні предмети, людину або групу людей. Його можна опустити на квітку, так щоб той опинився всередині, наповнити різнобарвним димом. Всередину великого мильного міхура поміщають кілька дрібних. Ними малюють, споруджують цілі стіни, жонглюють.

Один з таких дивовижних дослідів розвіяв міф про те, що куля з мильної плівки недовговічний. Досвід полягав у його «консервуванні». Американський викладач зміг зберегти мильна бульбашка в скляній банці 340 днів.

Фізика, хімія і мильні бульбашки

У «Цікавої фізики» Перельмана ціла глава присвячена мильною бульбашкою. А Чарльз Бойс, фізик з Великобританії, видав книгу з такою назвою. Ці вчені легко довели, що весела дитяча забава дозволяє вивчити на практиці відразу кілька серйозних фізичних законів. Наприклад, поверхневий натяг рідини, закони зчеплення частинок, заломлення світлових променів. Якщо мильна бульбашка перелетів з теплого приміщення в холодне, він стискається, а якщо з холодного в тепле – збільшується в розмірах. Це явище – демонстрація фізичного закону про розширення і стиску тіл під дією температур.

Фізики вважають, що, просто спостерігаючи за поведінкою мильної бульбашки, можна робити серйозні відкриття в різних сферах. Хіміки вважають його своїм твором, на ньому вони теж ставлять експерименти. Розчини, в тому числі і колоїдні – це область вивчення хімічної науки. Ось тобі і дитяча розвага!

У світі вже давно ставляться рекорди по видування найдовших або великих мильних бульбашок. Відомі випадки видування міхура 4 м завдовжки, а в Новій Зеландії, хоч в це важко повірити, був витягнутий міхур на 32 м! До речі, з 1 мл розчину можна отримати мильна бульбашка 6-метрового діаметру.

Вчені всерйоз займаються вивченням мильних бульбашок. Нещодавно їх змогли заморозити, а потім повернути в первинний вигляд. Мильна бульбашка замерзає, якщо його дуже акуратно покласти на сніг.

Мильні бульбашки дивні. Розчин для них зовсім нескладно зробити вдома, з чого – тепер відомо і зрозуміло. Вони – одночасно розвага, задоволення, яскраве видовище і об’єкт пильної уваги науки. Їх не можна не любити, вони дивують і радують дітей і дорослих.

✅Як утворюються мильні бульбашки?

Мильна бульбашка – це тонка багатошарова плівка мильної води, наповнена повітрям. Плівка міхура складається з тонкого шару води, укладеного між двома шарами молекул ПАР (поверхнево-активної речовини), найчастіше мила.

Молекули ПАР двосторонні: одна сторона відштовхує воду (гідрофобна), інша сторона до неї притягується (гідрофільна). Розчинені в рідині Пави прагнуть до поверхні (адже одна сторона такої молекули відштовхує воду).

Замінюючи молекули води на поверхні, вони знижують поверхневий натяг, і збільшує площу поверхні. Коли ми надуваємо міхур, тонка плівка рідини виявляється між двома шарами молекул ПАВа. Оскільки з усіх фігур саме сфера має найменшу площу, міхур і приймає форму кулі.

Лопаються мильні бульбашки при дотику чого-небудь або від того, що стінка міхура стає тоншою. Плівка стоншується через випаровування води, ми перестаємо бачити відображення і тоді міхур лопається.

Існував довгий час міф про недовговічність життя мильної бульбашки, вперше спростував англійський дослідник Джеймс Дьюар.

Він проводив досліди з консервації мильної бульбашки в винайденому ним посудині з подвійними стінками і домігся часу зберігання більше місяця.

Про автора

admin administrator