Склад бордоської рідини для яблуні

Авторadmin

Склад бордоської рідини для яблуні

Бордоська рідина – властивості і склад, як приготувати для обприскування восени дерев і винограду

Одним з найбільш дієвих препаратів, що дійсно бореться з багатьма хворобами рослин, є спеціальний розчин гідроксиду кальцію та сульфату міді. Бордоська рідина володіє широким дією, а її спосіб приготування і застосування шляхом обприскування були відкриті ще в середині 19 століття.

Що таке бордоська рідина

Бордоська суміш активно використовується при боротьбі з грибками та багатьма іншими захворюваннями рослин, які значно впливають на їх плодючість, а іноді навіть призводять до їх загибелі. Садівники вже давно використовують розчин гідроксиду кальцію та сульфату міді для обприскування навесні або восени. Відкрив її Мілларде – ботанік з Франції, де з допомогою препарату вдалося врятувати виноградники від шкідливих паразитів. З тих пір бордоський препарат став популярним у всіх, хто дорожить своїми садовими культурами.

Склад

Дієва для садових культур суміш – це гідроксид і сульфат кальцію, розчинений у воді, що містить суспендований гідроксид міді. Якщо брати первинний рецепт препарату, то склад бордоської суміші містить тільки 3 інгредієнта: мідний купорос, негашене вапно і воду. Оскільки застосовуються розчини 1 – і 3-х процентні, то під відсотками розуміють зміст мідного купоросу з розрахунку на кінцеву водну суміш.

Застосування в садівництві

Використання бордоського препарату допомагає боротися з найпоширенішими ураженнями на корі і листах. Якщо обробити сумішшю спіли, то ви не побачите на цих місцях гниль або потемнілу деревину. Крім того, обробка розчином підвищить якість та стійкість плодів під час зберігання, одночасно зменшуючи залишкову концентрацію міді на поверхні.

Як будь-який інший подібний препарат, використовувати його потрібно з обережністю, так як для людини ці хімічні сполуки токсичні. Щоб уникнути опіків краще всього надіти товсту одяг і маску на обличчя. Обробляти плодово-ягідні культури можна не пізніше ніж за 2-4 тижні до збирання врожаю. Досі садівники сперечаються щодо того, як розвести бордоську рідину для обприскування. В залежності від застосування суміші на дачній ділянці, використовують 1 – або 3-відсоткову суміш.

Як приготувати бордоську рідину

Препарат можна приготувати в домашніх умовах. У готовому вигляді він являє собою блакитну суспензію і його ще називають вапняним молоком. Готову бордоську суміш перед застосуванням необхідно виміряти pH спеціальної лакмусовим папером. Якщо в ній виявиться кисле середовище, то необхідно додати трохи вапняного розчину. Препарат готовий до застосування, повинен мати нейтральну або слабку лужну середу.

1-процентний розчин

Для приготування 10 літрів рідини одновідсоткової необхідно взяти:

Як приготувати бордоську суміш:

  1. Розчиніть порошок міді у літрі теплої води. В даному випадку підійде тільки скляний, емальований або глиняний посуд.
  2. Поступово вливайте холодну воду (5 літрів).
  3. В гарячій воді (1 л) погасите вапно, влийте холодну воду (5 л).
  4. Процідіть готові розчини через дрібне сито або марлю в один посуд і ретельно перемішайте.

3-процентний розчин

Якщо потрібна тривідсотковий розчин, то як приготувати бордоську рідину в домашніх умовах шукайте вище, але замініть кількість інгредієнтів на 10 л води:

  • негашене вапно – 400-450 г;
  • мідний купорос – 300 р.

Інструкція із застосування бордоської суміші

У залежності від часу року, суміш застосовують по-різному. Однак існує кілька правил, яких потрібно дотримуватися незалежно від сезону. Обприскування бажано проводити тільки вранці або ввечері, причому в суху погоду. Варто відкласти обприскування, якщо похмуро, а також, якщо на землі і листках багато роси, інакше ви побачите ваші рослини з мідним нальотом. Не варто проводити обробку і в сильну спеку. Намагайтеся не потрапляти сумішшю на грунт, оскільки велика кількість міді в грунті згодом погано позначиться на зростанні рослин.

Восени

Обробка бордоської рідиною восени – один з важливих етапів підготовки до зимівлі, бо як незміцнілі, молоді культури мають слабкий імунітет, а їм ще належить вижити холодну зиму. Осіння обробка несе не лише профілактичну функцію, але і захищає рослини від комах, які влаштувалися зимувати в корі садових дерев. Застосовуючи бордоський розчин восени, ви вбиваєте значну частину шкідників і знищуєте яйця, які вони відклали.

Навесні

Будьте гранично обережні, під час раннього обприскування рослин навесні. Обробку винограду слід проводити не пізніше квітня. Для обприскування яблунь зверніть увагу на стадію розпускання бруньок: якщо вже видно зелений конус, то краще всього використовувати 1%-й розчин. У період вегетації теж бажано використовувати цю концентрацію. Найбільш чутливими є кісточкові дерева і виноград.

  1. Дорослому дереву знадобиться 10 л розчину, а молодому вистачить і 2-х літрів.
  2. Для профілактики винограду потрібно 1,5 літра рідини на 10 квадратних метрів.
  3. Кущі обробляють 2 літрами препарату.
  4. Ягідні культури (полуницю, малину) обробляють бордоською сумішшю навесні. На 10 квадратних метрів розведіть 0,5 літра препарату (3%). Наступні обприскування слід проводити з більш слабким розчином.
  5. Овочеві культури (огірки, томати) обробляють у період вегетації 1%-м розчином. До півтора літрів на 10 квадратних метрів.

Замінник бордоської суміші

Більшість садівників поступово переходять до більш органічним препаратів, які чудово замінюють бордоську суміш. Серед замінників відзначають: купрозан (хомецин), мікал, поликарбацин, скор. Ще виділяють кілька ефективних фунгіцидів: акробат МЦ, вектра, байлетон, ридоміл МЦ, сап – роль, тілт-250 та ін Придбати всі ці препарати можна в інтернет-магазинах або спеціалізованих садівничих відділах, де вас проконсультують більш детально по кожному з них.

Приготування і інструкція із застосування бордосской суміші

Бордосская суміш – це препарат, який використовується для захисту рослин від грибкових уражень. У садівництві та агрономії він застосовується близько 100 років. Свою назву препарат отримав завдяки місту, в якому його створили – Бордо. Грамотне застосування такої суміші допоможе поліпшити декоративні властивості і врожайність культур.

Склад і форма випуску

Цей препарат є ефективним фунгіцидом, яким може користуватися як для профілактики, так і для лікування грибкових захворювань. Завдяки складу бордосская суміш відрізняється широким спектром дії.

Основним діючим компонентом є малорозчинні сполуки міді, які формуються в результаті взаємодії вапна і мідного купоросу. Саме активна речовина забезпечує захист від шкідників на тривалий період.

В склад бордоської рідини входить мідний купорос, вапняна суміш і вода, яка додається безпосередньо перед використанням.

Препарат випускається у формі порошку з двох компонентів. Однак, потрібно розрізняти бордосскую рідина і суміш. Пакети з сумішшю випускаються в декількох видах. На це потрібно звертати увагу, так як в результаті можна отримати 1% або 3% рідина. Для обробки рослин ранньою весною найкраще використовувати 3% розчин, а потім його рекомендується замінити на 1%.

Загальний опис препарату

Придбати такий засіб можна в будь-якому магазині для городників. Його популярність не може бути виправдана тільки доступністю, а й широким спектром дії. Так, застосування бордосской суміші можливо при:

  • перших ознаках появи жита;
  • розвитку коккомікоза;
  • формуванні антракноза на агрус;
  • освіті плямистості на листках суниці або малини.

Як позбутися від мошок в кімнатних квітах народними засобами

Препарат підходить для обробки багатьох культур. Найчастіше він використовується для боротьби з:

  • сніговою пліснявою і гниллю на озимих культурах;
  • фітофторозом на картоплі і томатах;
  • антракнозом на огірках, дині та кавуни;
  • гниллю на луці;
  • плодовою гниллю та плямистістю на яблуні або груші;
  • коккомикозом на аличі, вишні і сливи;
  • грибковими ураженнями на чагарниках і квітах;
  • кучерявістю листя у персиків.

Перед використанням засобу слід детально вивчити інструкцію. Дозування і кількість обробок залежить від певної культури і ступеня ураженості.

Особливості приготування суміші

Приготування бордосской суміші потрібно проводити відповідно до інструкції, що додається до препарату. Насамперед потрібно приготувати вапняне молоко. Для цього на 150 г вапна потрібно взяти трохи води, щоб вийшла гашене вапно. В отриману масу потрібно додати ще 5 літрів води і ретельно все перемішати. Приготування суміші краще проводити в посудині об`ємом близько 10 літрів. Він не повинен бути пластмасовим. Останній етап приготування вапняного молока полягає в проціджуванні суміші від шматочків вапна.

У вапняне молоко тонкою цівкою потрібно влити мідний купорос. Слід звернути увагу на те, що він повинен охолонути до кімнатної температури. При змішуванні слід ретельно перемішувати рідини. Розчин з концентрацією в 1% буде мати світло-блакитний колір.

У результаті повинна вийти слабощелочная або нейтральне середовище. Перевірити її можна за допомогою лакмусового папірця або ж залізного предмета. Як залізного предмета можна використовувати дріт або цвях. Якщо на металі з`явиться бурий наліт, то розчин потрібно трохи розбавити за допомогою вапняного молока.

Приготований склад рекомендується відразу ж використовувати, так як його термін зберігання не повинен перевищувати 10 годин. Якщо ж склад зберігався довше його часу, то потрібно додати в розчин 15-20 грам цукру.

Приготувати розчин з концентрацією в 3% можна за такою ж методикою, тільки іншим пропорціям. На 400 гр вапняної маси слід брати 300 гр купоросу, і розчинити 5 л води. У вже готовий розчин воду додавати забороняється.

Сумісність з іншими засобам

В інструкції із застосування бордосской суміші вказується, що препарат є несумісним з милом і хімічними засобами, які надають інсектицидну дію. Винятком в цьому випадку є колоїдна сірка.

Фахівці не рекомендують змішувати розчин з карбо фосфором і іншими органічними сполуками, які містять фосфор.

Рідина добре взаємодіє з фунгіцидами системної дії. В цьому випадку їх вплив посилюється, тому може призвести до втрати інфекції навіть в самих запущених випадках. Бордосская суміш найчастіше застосовується в комплексі з такими препаратами, як Альет, Металаксил, Оксадіксіл і Цимоксаніл.

Техніка безпеки при роботі

Всі городники знають, що бордосская суміш є небезпечною для здоров`я людини. Тому при роботі з таким препаратом потрібно ретельно дотримуватися всіх правил техніки безпеки.

Проводити обробку рослин таким засобом потрібно тільки в захисному одязі, яка допоможе запобігти потраплянню складу на шкіру, очі і органи дихання. Для цього потрібно використовувати гумові рукавички, робочий костюм, респіратор і головний убір. Вживання всередину навіть невеликої кількості препарату може привести до серйозного отруєння.

Про отруєння говорить металевий присмак у роті, блювота і сильне слиновиділення. При виникненні таких ознак, потрібно надати першу допомогу. Вона полягає в наступних діях:

  1. Потерпілий повинен мати доступ до чистого повітря.
  2. Рот потрібно прополоскати водою, а робочий одяг потрібно змінити.
  3. До лікаря потрібно звернутися негайно.

При попаданні на шкірні покриви такий склад може спровокувати опіки. Якщо вони виникли, то уражене місце потрібно промити холодною водою і видалити залишки вапна за допомогою тампона, змоченого в рослинному маслі.

Проводити обприскування рослин потрібно дуже акуратно. При попаданні аерозолю в органи дихання може виникнути гарячковий стан, кровотеча з носа, а також напади тахікардії.

Слід звернути увагу на те, що розпорошувати рідину біля стиглих овочів і фруктів, які будуть вживатися в їжу протягом 2 тижнів, забороняється. Щоб обробка культур був максимально ефективної, слід дотримуватися наступних рекомендацій:

  1. Обробку потрібно проводити у вечірній час.
  2. Під час процедури повинна бути безвітряна погода.
  3. Обробку рекомендується проводити до того, як розкриються нирки і почнеться цвітіння.
  4. При високій вологості повітря краще відмовитися від обробки рослин.

Як підсумок слід зазначити, що бордосская рідина є хорошим лікувальним і профілактичним засобом. Важливо дотримуватися інструкції бордоської рідини, тільки так використання засобу принесе максимальний результат і без шкоди для здоров`я людини.

Про автора

admin administrator