Спарювання бика та корови

Авторadmin

Спарювання бика та корови

Парування корів – всі тонкощі процесу

Інстинкт розмноження один з найсильніших в природі. Саме ця природна здатність дозволяє всім живим організмам існувати в нашому світі. Утримуючи у себе в господарстві корову, кожна людина повинна виробляти злучку тваринного. Як відбувається спарювання корів з биками, відео якого ви знайдете також в статті, допоможе краще пізнати про цей процес і не допустити помилок.

Коли корова готова до парування?

Злучка – це невід`ємна частина змісту домашньої тварини. Однак для того щоб весь процес відбувся правильно і успішно, необхідно дотримуватися основних правил. Перш за все, самка і самець повинні досягти статевої зрілості. Що стосується корів, то у них статева зрілість настає у віці 8-10 місяців, у бичків трохи раніше – до 8 місяців. Але навіть в такому віці молода телиця ще не готова до спаровування. Чому?

Кожен власник корівки повинен пам`ятати, що природний вік досягнення статевої зрілості не збігається з тим віком, коли тварина готова до парування. Рання статева активність негативно відбивається на здоров`ї як самки, так і самці. Організм тварини повинен не тільки бути готовим до спаровування, а й до можливого подальшого виношування і народження потомства. Звичайно, це більше стосується представниць жіночої статі, а й у бичків раннє парування завдає непоправної шкоди репродуктивній системі.

Але й затягувати з першої злучкою також не варто: у самок знижується продуктивність, а у самців настає імпотенція. Так, коли ж найкраще здійснювати злучку? Найкращий вік для спаровування у корови доводиться на 2 рік життя, у бичків – на 1,5 року. Правда, проявляти бажання і статевий потяг тварини починають куди раніше. У молодих телиць перша полювання і сильне збудження спостерігається в 10-20 місяців.

Для того щоб правильно проводити злучку, необхідно ознайомитися з основними періодами і процесами статевого циклу. Саме від їх перебігу залежить успішне спаровування і розмноження корів.

період полювання

Злучку корів необхідно проводити тільки під час полювання самки. Що стосується биків, то природа їх наділила постійною готовністю до спаровування після досягнення статевої зрілості. Тому поговоримо про представниць жіночої статі. Стан полювання або, так би мовити, при статевому збудженні проходить періодично через кожні 18-24 дня і супроводжується течкой.

Як правило, цей період добре помітний і з поведінки тварини. У цей час корова проявляє занепокоєння, вона збуджена, часто втрачає апетит, мукає. У стаді порушені самки настрибують зсади один на одного, імітуючи статевий акт з биком.

Період полювання також перевіряють шляхом огляду статевих зовнішніх органів. У цей час вульва набухає, збільшуються і червоніють статеві губи. Іноді у корів може підвищуватися температура тіла. Триває весь період полювання близько 20-36 годин. Осеменять корівку найкраще в першу половину полювання, хоча сьогодні часто виробляють це двічі: одразу після виявлення полювання і через 10 годин (контрольне запліднення).

злучка

Перед злучкою обов`язково потрібно проводити повний огляд тварин. Якщо є якісь вади, хвороби, самка або самець страждають ожирінням або виснажені, спаровування проводити не можна! Корова повинна мати нормальну вагу – не менше 65% від вікової та породної норми.

На сьогоднішній день виділяють два типи спаровування: ручна і вільна. Судячи з назви, нескладно зрозуміти, що річний тип має на увазі під собою штучне утворення пар і весь процес проходить під контролем людини. Що це означає? При такому способі злучки для кожної певної корівки підбирають відповідного бика. Найчастіше при цьому самка знаходиться на прив`язі або тримається за привід в руках людини.

Вільна злучка полягає в найбільшій наближеності до природних умов і здійснюється в стаді. При такому способі людина не може повністю проконтролювати освіти пари і сам процес спарювання, тому серед недоліків такого типу є можливий травматизм молодих телиць. Але, як показує практика, саме такий спосіб парування гарантує майже завжди стовідсоткове запліднення.

Процес спаровування з биком

Весь процес спарювання корови з биком досить швидкий. Як правило, при сильному збудженні самець з хорошими репродуктивними здібностями швидко запліднюють самку. Більш детально, як відбувається процес, дивіться на відео.

  • Ручна злучка. Якщо ви збираєтеся провести спаровування тварин таким чином, вам необхідно точно визначити період полювання корови. Як правило, в фермерських господарствах фахівці ведуть спеціальний графік і облік тічки самок. Проводити запліднення найкраще через 10-12 годин після початку полювання. Також важливо правильно підібрати для корови бика. Він повинен володіти не тільки хорошими породними якостями, але і підходити самці за розміром. Успішне запліднення таким способом спостерігається у 70% випадків, тому часто проводять повторне осіменіння.
  • Природний осіменіння. У цьому випадку вам достатньо випустити разом самку і самця на прогулянку. Самець сам знає, коли настає період для спарювання, коли корова готова до запліднення. Найкраще самок і самців залишати разом на 60-80 днів. Для молодих телиць найкраще вибирати бичків які не досягли 12 місяців. Це дозволить зменшити ризик травматизму телиць.

При спарюванні породистих тварин правильно підбирайте пари для поліпшення потомства і генетичних якостей.

Відео «Ручне спарювання бика з коровою»

У цьому відео ви зможете побачити весь процес спаровування домашньої худоби.

Все про спарюванні і розмноженні корови і бика

Парування корів з відповідними для цього биками – найважливіший процес в змісті і розведенні домашньої худоби. Про те, як проходить злучка, як убезпечити молоді організми тварин від травми і отримати гарне потомство, ми і поговоримо, а також побачимо на відео сьогодні.

  • 1 Розмноження – природний інстинкт
  • 1.1 Готовність бика і корови до спаровування
  • 1.2 Парування корів в природі
  • 2 Розмноження – метод селекції
  • 2.1 Підбір пари
  • 2.2 Технологія і методи спаровування
  • 3 Відео «Розмноження корів»

Розмноження – природний інстинкт

Злучка – одна з найважливіших частин в змісті худоби. Для успішного отримання потомства важливо дотримати всі технічні характеристики процесу, а головне – правильно вибрати вік для спаровування бичка і корови. Крім того, обов`язково потрібно враховувати і статевої цикл тварини. Про нього поговоримо докладніше, так, в ньому існує 4 етапи.

Тічка характеризується зміною в статевій системі, яке призводить до виділення великих обсягів слизу з органів розмноження корови. Далі настає статеве збудження, в ході якого тварина втрачає апетит, постійно мукає, знижується удій, але значно зростає активність тварини.

Після настає найкращий період для спарювання – полювання. Тривати вона у корів може від 12 до 36 годин, а повторюватися може кожні 18-25 днів. Після закінчення полювання настає овуляція, яка відбувається через 5-15 годин.

У биків ж немає ніяких особливих обмежень для спарювання, вони готові до нього з будь-якого моменту після настання статевого дозрівання. Далі ми якраз і поговоримо про статевої зрілості тварин.

Готовність бика і корови до спаровування

Власникам великої рогатої худоби потрібно пам`ятати, що період статевої зрілості у телиць настає у віці 8-10 місяців, а ось у бичків він починається раніше – в 6-8 місяців. Однак потрібно розуміти, що в такому віці організм корови ще не готовий до спарювання, адже воно може закінчитися вагітністю, яка, в свою чергу, може просто вбити молодий незміцнілий організм.

Доведено, що раннє статеве активність вкрай негативно відбивається на здоров`ї і зростанні як телиці, так і бичка. Корова буде ще занадто слабка, щоб виносити потомство, а бичок може назавжди пошкодити свою репродуктивну систему. Але затягувати з цим процесом теж не можна, так як самки втратять в продуктивності, а бички взагалі втратять можливість розмножуватися. Оптимальним періодом для розмноження корів вважається 24 місяць життя, а у бичків – 18.

Крім того, потрібно враховувати і розміри тварини. Так, готової до розмноження вважається корова, що досягла ваги в 300 кг (70% від ваги дорослої особини). Корови рідко досягають такого показника раніше 18 місяці життя.

Пам`ятайте, що якщо провести перше спаровування раніше, ніж телиця буде готова (досягне потрібних показників), то вона може отримати ряд проблем. Так, почнуться серйозні затримки в розвитку, буде спостерігатися недорозвиненість тазових кісток, що призведе до ускладнень в родовому процесі. Крім того, знизиться і молочна продуктивність тварини, а телята можуть народжуватися слабкими або мертвими.

Парування корів в природі

У природі, коли самці і самки постійно знаходяться в одному стаді, злучка проходить під впливом інстинктів тварин. Бик завжди сам визначає, коли корова буде найбільше готова до розмноження. Однак в природі корови часто травмуються в результаті покриття занадто великими, масивними самцями. Про це не можна забувати і власникам худоби при підборі найбільш вдалою пари для розмноження. Про сам процес спаровування домашніх корів ми і поговоримо далі.

Розмноження – метод селекції

Власникам великої рогатої худоби потрібно обов`язково пам`ятати, що перед здійсненням процесу спарювання, потрібно провести ретельний огляд тварин. Якщо будуть знайдені якісь дивацтва в поведінці, що говорять про травму і хворобливості у тварини, то злучку проводити не можна. Крім того, виснаження або зайва вага у вихованця – фактор, котрий використовується для скасування проведення злучки. Пам`ятайте, що для розмноження корові потрібно мати не менше 70% від нормально ваги дорослої особини.

З відео «Все про розмноження великої рогатої скота» ви зможете довідатися багато цікавого про цей процес.

Підбір пари

Підбір пари для тваринного безпосередньо залежить від того, як здійснюється злучка. При ручному її проведенні пару утворюють штучно, виходячи з тих критеріїв, які потрібні людині. Так, найчастіше враховується вага бика і телиці, порода, м`ясні і молочні якості, плодючість та інші важливі якості. Ручна злучка дозволяє підібрати кожної корівку рівноцінного партнера, який не зможе травмувати молоду тендітну кісткову систему і м`язи тварини.

Вільне проведення цієї процедури забезпечує практично 100% успішність запліднення самки, але не дозволяє настільки ж ретельно вибрати пару, що може погано позначитися не тільки на здоров`я самки, а й на важливих характеристиках потомства.

Технологія і методи спаровування

Як вже говорилося раніше, в домашніх умовах спаровування проходить в двох варіантах: ручному і природному. Поговоримо про них докладніше. Весь процес спарювання здійснюється дуже швидко, особливо, якщо самець має гарні репродуктивними здібностями.

Ручне спаровування грунтується на визначенні найбільш сприятливого періоду полювання. Для цього найзручніше вести журнал тічки, в якому будуть позначені всі циклічні зміни корівки. Запліднення потрібно проводити відразу ж після початку полювання. Найкраще проводити осіменіння через 10-15 годин після початку полювання. Для визначення оптимального часу для спарювання необхідно мати достатній досвід, на підприємствах найчастіше для цих цілей використовують биків-пробників.

Пам`ятайте, що дуже важливо здійснити правильний підбір бика, який буде працювати з корівкою. При ручному паруванні ймовірність запліднення корівки становить 60-70%, а це значить, що краще проводити не одне, а два запліднення.

Природне спарювання відбувається на вільному вигулі тварин. Самець зазвичай сам визначає найкращий час для спаровування. Як правило, самців і самок залишають разом на великій території близько 60-90 діб. Але важливо зробити так, щоб на одному вигулі з молодими тьолками не опинилися великі великовагові самці, інакше це призведе до серйозних травм у тварини.

Відео «Розмноження корів»

З відео «Розмноження корів» можна отримати багато корисної інформації.

Основні правила спарювання корів

Як проводити злучку у рогатої худоби? Це актуальне питання, особливо для початківців фермерів. Дуже важливо мати в стаді здорових і міцних тварин, а завдяки запланованим злучку можна запобігти появі слабкого і хворого потомства. Важливо те, що чим більше народжується телят, тим краще для фермерства. Якщо народжується всього 1 теля на рік, потрібно вжити заходів щодо збільшення кількості поголів`я, так як цей показник дуже низький. У даній статті ми розберемо більш детально, яким чином проводиться спаровування корів.

Парування корів і биків

Як зрозуміти, що молодий самець готовий до спарювання?

Як правило тварина вважається статевозрілим у віці від 8 місяців. У телиць статеве дозрівання триває довше, готовність мати потомство настає на 10 місяці від народження.

  1. Молодий бик перед злучкою повинен набрати масу тіла не менше 70% від маси дорослої особини.
  2. Рекомендується провести перевірку на можливість тваринного давати гарне потомство, так як він забезпечує прибавку в господарстві.
  3. На першій парування у тварин не варто розраховувати на успіх: молоді тварини можуть і не приступити спаровування. Але не варто переживати, краще спробувати повторити злучку через деякий час.

Як визначити, чи може рогата стати плідників

Це досить тривалий процес, і часто сам бик не доживає до моменту визначення якості його сперми. Якщо його дочки по відношенню до одноліток на такому ж самому рівні мають такий же рівень продуктивності, значить, бик є нейтральним. У разі, коли дочки бика в господарстві мають продуктивність нижче, ніж у ровесниць по стаду, значить, він причина в ньому – такого бика не використовують для осіменіння, його сперма утилізується. Ну а якщо дочки дають хороший приплід, значить, бик отримує статус запліднювач, його сперму заморожують і зберігають протягом тривалого часу.

Як зрозуміти, що корова готова до спаровування

Щоб давати здорових телят, корова повинна зміцніти, набрати також не менше 70% від основної маси тіла і досягти мінімум десятимісячного віку. Перші ознаки готовності до спарювання проявляються, коли телиця стає збудженою і неспокійною: голосно реве і застрибує на спини інших корівок. У корови починаються виділення (тічка), яка триває від 2 до 5 днів, в цей час тварина погано їсть. Під час полювання вульва тваринного злегка набрякла, внутрішня поверхня губ рожева, гиперимирована, злегка ослізнена. Більш точну відповідь на питання, на полюванні корова чи ні, дасть ректальне дослідження.

Як відбувається полювання у корови, наочно можна переглянути на відео в інтернеті. Ветеринари не радять поспішати з розлученням потомства, якщо теличка дуже молода. Краще почекати, поки вона зміцніє і набереться сил, і лише після цього можна приступати до парування, в іншому випадку рання стельность чревата отриманням слабкого потомства. Корова після отелення може давати мало молока.

Як відбувається процес спаровування

Для фермерських угідь осіменіння телиць – найважливіший і відповідальний процес. Важливо регулярно проводити спаровування корів з биками, поєднуючи зі штучним осіменінням для досягнення високих результатів. Якщо показники поголів`я низькі, необхідно приступити до розмноження тварин якомога раніше. При цьому враховують терміни виношування телят. Існує кілька різних методів злучки тварин.

  1. Перший метод: злучка відбувається під час випасу стада. В цьому випадку бик здатний запліднити до 40 самок. Тварини спаровуються мимоволі. Є ймовірність, що бик не запліднена достатню кількість самок, цей метод не дозволяє контролювати спаровування корів з биками.
  2. Другий метод: запланована злучка корів. Метод більш прийнятний у разі, коли ви хочете зберегти племінне потомство, наприклад, якщо у вас молочна порода. Тут важливо зберегти родинне спаровування биків. Для отримання здорових і міцних телят вибирається великий бик великих порід.
  3. Третій метод: штучне запліднення телички, що проводиться вручну. На кінчик шприца надаватися пластмасова Пайєта, що містить сперму бика. Зверху надівається гумовий чохол, щоб металева поверхня шприца не стикалася з статевими органами корови. На руку надівається рукавичка для ректальних досліджень. Пряму кишку очищають від випорожнень. Необхідно також попередньо провести масаж матки, простимулювати її. Шприц акуратно вводять в піхву. Потрібно потрапити в отвір – вхід в шийку матки, а потім – в тіло матки. Для цього слід допомагати собі пальцями, щоб перемістити кінчик шприца. Шийка матки має 3 складки і сліпий мішок на вході в шийку. Це основні перешкоди на шляху шприца. Потрапивши в тіло матки, можна натиснути на поршень і видавити сперму. При цьому необхідно уважно контролювати введення в тіло, щоб не поранити слизову матки. Потім також проводять масаж матки. Корові дають понюхати гумовий чохол, який надягали на шприц, яким проводили осіменіння, щоб вона знала запах бика. Наочне відео можна знайти на просторах інтернету.

Як зрозуміти, чи буде у корови отелення

Існує кілька ознак, за якими реально зрозуміти, що корівка скоро отелиться: необхідно подивитися корові під хвіст. Десь за добу до терміну отелення у корови з`являються характерні виділення 15-20 см. Телиця зализує боки і мукає. Перед отеленням у корови набухає вим`я, стає твердим, але молоко ще не йде. Тварина перестає їсти.

Після отелення рекомендується продовжити годування в звичному для тваринного обсязі. Процес народження теляти можна подивитися на відео в інтернеті. Такі ж маніпуляції демонструє і кінь.

Підведемо підсумки

Як доглядати за новонародженим телям? Після народження теляті протирають мордочку від слизу. Обробляють пуповину розчином йоду. У першу годину після народження малюка потрібно погодувати теплим молоком. Корови і коні прекрасно уживаються один з одним.

Молоді жеребці можуть перебувати в стійлі разом з телятами, але коли настає період статевого дозрівання, тварин розсаджують. Потрібно уважно стежити за своїми вихованцями, дотримуватися всіх вимог, і тоді буде реально досягти бажаного результату.

Про автора

admin administrator