Томат хлібосольний

Авторadmin

Томат хлібосольний

Сорт томатів Хлібосольний, опис, характеристика та відгуки, а також особливості вирощування

Гостинний будинок, багате гуляння – все це у нас у давній традиції. Тому і сорт великих смачних помідорів названий чудовим словом «Хлібосольний». Про те, який він і як його виростити, розказано далі.

Хлібосольний сибіряк

Томат Хлібосольний було виведено новосибірським підприємцем Миколою Дедерком

З’явився томат Хлібосольний у непростому кліматі Сибіру. Вивів його новосибірський підприємець та селекціонер Микола Дедерко. Сорт виведено на початок нового століття та у 2004 році пред’явлено Державній комісії з випробування та охорони селекційних досягнень для сортовипробування, яке тривало два роки.У 2006 році Хлібосольний внесений ФДБУ Держсорткомісією до Держреєстру як томат, придатний для вирощування у всіх кліматичних зонах країни. У листопаді цього року сорт запатентований. Патентовласник – Дедерко Микола Володимирович.

Знайомимось з томатом сорту Хлібосольний

Сорт Хлібосольний прекрасний зовні і всередині

Хлібосольний – томат салатного призначення, але практики його вирощування пускають плоди і на переробку в соки, пасту, соуси, кетчупи.

Де дозволяє клімат, помідор може вирощуватися у відкритому грунті Дозрівають помідори у середні терміни. Зазвичай від масових сходів до перших стиглих плодів проходить 110-120 днів.

Рослини цього сорту детермінантні, в теплиці вони припиняють зростання пагонів при досягненні кущем висоти близько 1 метра, на незахищених грядках – 70-80 см, але кущі досить розлогі, вимагають підв’язки. Великі плоди слід додатково підв’язувати.Хлібосольний відмінно росте і плодоносить у несприятливих умовах вирощування.Сукілля у помідорів цього сорту прості. Плодоніжки не діляться на членики.

Суцвіття томатів Хлібосольний просте, плодоногка не діляться на членики

Плоди цього томату округлі, злегка плескаті, з помітною ребристістю. Поки вони не дозріли, їх колір зелений, біля плодоніжки він темніший. Зрілі помідори пофарбовані насичений червоний колір. Усередині плодів щонайменше чотирьох насіннєвих камер. При сортовипробуванні плоди Хлібосольного набрали по 116-200 г, оригінатор вказав максимальну вагу 400 г, на практиці городники вирощують помідори цього сорту вагою від 600 до 1000 г. Природно, що такі великі плоди треба додатково підв’язувати, щоб вони не з’явилися.

Солодкий смак томатів із приємним ароматом отримав оцінку дегустаторів «добре».

На відкритих грядках при сортовипробуванні з 1 м 2 знімали від 3,8 до 8,3 кілограми товарних помідорів. З них у Новосибірській області встигли дозріти 83%, а всього товарні плоди склали 98% урожаю.

За свідченням городників, Хлібосольні помідори успішно переносять транспортування, довго зберігаються свіжими, стійкі до основних захворювань томатів.

Томати сорту Хлібосольний – відео

Вирощування хлібосольного томату

Томат Хлібосольний, як і більшість сортів у наших умовах, вирощують розсадним способом у теплиці або у відкритому ґрунті залежно від клімату

Вирощування великоплідних томатів не повинно лякати навіть городників-початківців, адже принципових відмінностей у культивуванні різних сортів немає. Треба лише ознайомитись із загальною схемою вирощування томатів того чи іншого виду та конкретними особливостями обраного сорту.

Томат Хлібосольний, як і більшість сортів у наших умовах, вирощують розсадним способом. У середній смузі рекомендують сіяти насіння на розсаду:

  • для теплиці – на початку березня;
  • для відкритого ґрунту – наприкінці цього місяця.

Схема вирощування розсади загальна для цього овочів.

На постійне місце зростання цей сорт радять розміщувати після того, як мине загроза заморозків. У середній смузі це відбувається зазвичай:

  • в теплицю – наприкінці травня;
  • на грядку – на початку червня.

Помідори Хлібосольні садять не більше 3-4 на квадратний метр площі вирощування. Простіше зберігати вологість грунту та його пухкість після поливів або опадів, а також боротися з бур’янами, якщо землю під кущами замульчувати органікою – скошеною травою, соломою, сіном та подібними матеріалами.

Для боротьби з паразитами рекомендують використовувати обприскування настоєм бур’янів з мильною водою або меленим перцем, а хімію застосовувати при гострій необхідності за інструкцією до препарату, наприклад, при нападі павутинного кліщика.

З появою на рослинах пасинків приступають до формування кущів томатів. Хлібосольний томат рекомендують вести в один або два стебла.

Томати Хлібосольні формують в один або два стебла

Пасинкування виконують вранці або ввечері, що полегшує рослині загоєння ранок.

Пасинкування краще проводити вранці або ввечері, що полегшує рослині загоєння ранок

Полив повинен бути помірним після підсихання ґрунту в теплиці. Зазвичай це відбувається один раз на тиждень. Вирощуючи томати на грядці, враховують також наявність або відсутність опадів. Поливають акуратно по землі, щоб волога не бризкала на листя.

Корисно двічі за сезон підгорнути рослини. Це сприяє посиленню кореневої системи томатів, а отже, поліпшенню їх живлення.

Особливо слід сказати про підживлення томатів сорту Хлібосольний. Рослина ця врожайна та великоплідна, тому двічі на місяць з поливом поєднують внесення добрив. Зразкова схема:

  • перед цвітінням під кожну рослину вносять чверть склянки деревної золи, а землю поливають легким розчином марганцівки;
  • у період утворення зав’язей у літрі води розчиняють по 1 г соди та борної кислоти, цього розчину вистачить на 8 рослин.

Протягом сезону зростаючі томати можна підтримувати позакореневим підживленням:

  • перед цвітінням рослини обприскують розчином мідного купоросу (2 г на 10 л води);
  • під час цвітіння 50 г суперфосфату або 25 г подвійного суперфосфату розчиняють у 10 л води.

Зі стиглих томатів сорту Хлібосольний можна самостійно зібрати насіння для вирощування цих помідорів у наступному сезоні.

Збір насіння томату Хлібосольний – відео

Помідори сорту Хлібосольний отримують багато позитивних відгуків

Невибагливий, урожайний, дуже смачний томат Хлібосольний можна чудово вирощувати у будь-якому кліматі нашої країни, створивши йому відповідні умови.

Томат Хлебосольный

Описание и характеристика томата Хлебосольные, отзывы, фото

Среднеспелый, суперурожайный, среднерослый, детерминантный сорт томатов сибирской селекции. Рекомендован к выращиванию в теплицах и открытом грунте. Период от всходов до начала созревания составляет 115-120 дней.

Куст раскидистый, высота его в нормальных условиях 0,8-1 метр, можно не пасынковать, но подвязать к опоре желательно. У нас лучшие результаты получились при формировании растения в 2 и в 3 стебля. То есть мы оставляли 2 пасынка — под и над первой цветочной кистью, а остальные все выламывали.

автор фото Тамара Проскурня

Основные качества плодов

Плоды плоскоокруглые, слегка ребристые к плодоножке, гладкие, в стадии зрелости ярко-красного цвета, весом 350-600 граммов, мясистые, с нежной, сахарной мякотью. Эти помидоры имеют превосходный вкус, поэтому они идеальны для свежего потребления. Подойдут они также и для приготовления соков и соусов.

Если на растении нормировать количество завязей, то легко можно вырастить плоды весом до 1 кг.

Достоинства сорта: хорошая и стабильная урожайность, устойчивость к перепадам температур и недостаточности освещения, высокие вкусовые и товарные качества плодов.

Сорт не подвержен фузариозу, кладоспориозу и вирусу табачной мозаики.

Томат сорта Хлебосольный в 2006 году включен в Государственный реестр селекционных достижений по РФ для выращивания в открытом грунте в личных подсобных хозяйствах.

Это натуральный сорт томата. Поэтому из зрелого плода рекомендуем взять семена и использовать их для посадки в следующих сезонах

Сайт о сортах томатов с правдивыми отзывами садоводов — Томатлэнд.

Особенности выращивания, посадка и уход

Посев семян этого сорта помидоров на рассаду проводят за 60-65 дней до предполагаемой высадки в грунт. Пикировка — на стадии 2-х настоящих листьев. При пересадке рассады на постоянное место на 1 кв. м рекомендуется размещать до 6 растений. Схема посадки: 30 х 50 см.

Дальнейший уход за томатами складывается из своевременных поливов, удалении сорняков, подкормок, пасынкования и профилактических мероприятий по защите культуры от болезней и вредителей.

Видео: Сорт томатов Хлебосольные, обзор

Производитель семян этого сорта — агрофирма Сибирский сад.

Если вы выращивали томаты Хлебосольные, напишите пожалуйста, понравились они вам или нет. Какая урожайность и вкус плодов были в ваших климатических условиях? Как вы оцениваете устойчивость этого сорта к болезнями вредителям? Напишите вкратце достоинства и недостатки данного томата на ваш взгляд. По возможности прикрепите к комментарию фото всего куста или отдельных плодов, выращенных вами. Спасибо!

Ваши отзывы о томате Хлебосольный и дополнения к описанию помогут многим садоводам оценить этот сорт более объективно и решить — стоит его сажать или нет.

Про автора

admin administrator