Томати стійкі до кладоспоріозу сорту

Авторadmin

Томати стійкі до кладоспоріозу сорту

Які сорти томатів стійкі до кладоспоріозу і чим лікується хвороба?

Кладоспоріоз томатів – грибкове захворювання рослин, що розвивається переважно в тепличних умовах. Бура плямистість томатів проявляється у вигляді невеликих жовто-коричневих плям на листках рослини. Потім плями можуть перейти і на стебло. В уражених ділянках відбувається порушення процесу фотосинтезу. В результаті плід не отримує необхідних поживних речовин, що позначається на його смакових якостях та харчової цінності.

лікування кладоспоріозу томатів займає тривалий час, оскільки грибки можуть передаватися від однієї рослини до іншої через полив і переноситися комахами. Захворювання найчастіше виникає на ділянках, де не дотримується правильна сівозміна.

ознаки

Крім вищезазначених, бура плямистість томатів характеризується і іншими ознаками:

  • Захворювання проявляється спочатку на листках нижнього ярусу.
  • На зовнішній стороні аркуша можуть з`являтися світло-жовті дрібні плями. Потім вони збільшуються в розмірі, темніють і стають червоно-коричневими.
  • Після появи плям утворюється сірий або коричневий оксамитовий наліт. У цьому нальоті і осідають грибки, так хвороба поширюється.
  • При важкій формі хвороби листя помідорів починають засихати і скручуватися, а згодом просто відпадають.

Патоген, що викликає захворювання

Кладоспоріоз томатів викликаний грибкових патогеном. Його частинки – конідії – являють собою одноклітинні організми круглої або овальної форми, розташовані в тканинах стебла і інших частин пучками. У тепличних умовах суперечки здатні прожити до 10 років завдяки здатності мікроорганізму до еволюціонування.

При цьому, якщо томати, стійкі до кладоспоріозу, вирощувати разом з уже ураженими гібридами, можливо мутирование шкідливого гена: згодом він буде здатний вражати раніше несприйнятливі види.

Як згадувалося раніше, суперечки можуть поширюватися за допомогою води, повітря, людей і тварин.

Шкідливий ген життєздатний протягом одного-двох місяців, а його конідії можуть залишатися в грунті до наступного посадкового сезону. Протягом десяти місяців грибкові організми здатні виживати в умовах низьких температур і низької вологості.

Стійкість плода є домінантною ознакою, успадкованим від однієї рослини до іншої. Генна інженерія на сьогоднішній день виділила 24 таких домінантних гена. У той же самий час збудник також здатний мутувати, і на сьогоднішній день існує вже більше восьми різновидів патогена.

В результаті мутації патогена два гена – Cf1і Cf3- вже втратили стійкість до збудника. Тому сьогодні селекційна робота проводиться з домінантними генами Cf2, Cf9, Cf4, Cf6.

Існують види, які мають відразу декількома генами стійкості до шкідливих грибків. Однак при посадці кущів, що не володіють подібним властивістю, може знадобитися додаткове використання фунгіцидів.

Боротьба із захворюванням

Головне питання, яке цікавить всіх садівників, – як боротися з бурою плямистістю на томатах.

Основні заходи можна представити таким чином:

  • Оскільки найбільш сприятливі умови для розвитку грибка – це вологість повітря більше 80-и відсотків і температура повітря від 20-25 градусів, необхідно змінити ці параметри в теплиці.
  • Потрібно часто проводити провітрювання теплиці.
  • Щоб уникнути поширення спор від хворих кущів до здорових, досить знизити інтенсивність поливу.
  • Старі і уражені плямами листя необхідно своєчасно видаляти.
  • Щоб знищити інфекцію, можна пропарити і продезінфікувати грунт спеціальними засобами.

Всі засоби, що застосовуються при лікуванні грибкових уражень, можуть бути розділені на хімічні і біологічні. Серед хімічних засобів застосовуються: Абіга-Пік, ХОМ, Полірам. До біологічних засобів захисту відноситься препарат Фітоспорін-М.

Народні засоби

Бура плямистість томатів може бути вилікувана не тільки фунгіцидними засобами, а й народними.

Основні народні рецепти:

  • Стебла обприскати розчином хлористого йоду. У грунт влити розведений йод на глибину до 10 сантиметрів.
  • Молочну сироватку розвести з водою і обробити отриманою рідиною всі необхідні ділянки.
  • З 500 г стрілок часнику або такої ж кількості зубчиків і одного відра води приготувати настоянку. Додати в неї 20-30 крапель йодного розчину і приступити до обробки.
  • До п`яти літрів води додати 500 мл молока і 20 крапель йоду. Отриманим засобом обробляти теплицю і грунт.
  • Можна приготувати відразу дві настоянки і поперемінно обприскувати грунт і рослинність. Для приготування першої перманганат калію розчинити у воді. Для другої настоянки 300 г золи прокип`ятити протягом 25 хвилин, і отриманий відвар розвести з 10 літрами води.
  • Мильний розчин, що додається в грунт, завдяки вмісту в своєму складі калію також добре вбиває грибкові організми. Однак такий метод краще застосовувати до посадки.

Стійкі до захворювання сорти

Для того щоб уникнути повторної появи хвороби після хімічної або біологічної обробки грунту, можна висаджувати гібридні сорти томатів, що володіють стійкістю до грибкових захворювань. До них відносяться:

Згідно відгуками людей, деякі гібриди овочів є повністю стійкими до кладспоріозу. Селекціонери постійно знаходяться в пошуку нових сортів, стійких до знов з`явився видам грибка.

У новому посадковому сезоні агропромислові компанії пропонують цілий ряд нових сортів, серед яких:

  • “Каспер”. Рослина стійка до грибків, кущ зав`язується швидко, помідори мають овальну форму. Середня маса зрілого плода – 100 гр.
  • “Братик”. Сорт дає урожай вже через 60-70 днів після сходів, вирощується в закритому грунті. Кущ дуже компактний, вирощується в домашніх умовах в невеликих горщиках. Маса – 50 гр.
  • “Гігантіссімо”. Має високу стійкість до патогену, вага зрілого овоча часто досягає майже півтора кілограмів. Кущі високі і розлогі (висота – 180 сантиметрів). Період дозрівання – 80 днів з моменту висадки.
  • “Терек”. Гібрид ранньостиглий, вирощується в закритому грунті. Період дозрівання з моменту висадки – приблизно 90 днів, вага зрілого овоча – 15-19 гр. Плоди мають соковитим солодким смаком.
  • “Перчик”. Плоди мають довгасту форму, що нагадує болгарський перець. Висота куща до одного метра, період визрівання – 100 днів з моменту появи перших сходів. Вага зрілого помідора – 70 гр.
  • “Червоним червоно”. Гібрид є одним з максимально стійких сортів до хвороб. Кожна кисть дає по 6-7 овочів. Маса стиглого овоча становить від 200 до 500 г.
  • “Дивина”. Плоди зовні нагадують сорт “чері”. Маса одного зрілого овоча – 20 грамів, він має червоно-коричневе забарвлення. Визрівають вони найкращим чином в тепличних умовах. Плодоносний період – червень-жовтень.
  • “Червона гвардія”. Швидко дозріває, перший урожай можна збирати вже в початку літа. Плоди м`ясисті, вагою від 150 до 300 г.

Правильний догляд за рослинами і дотримання техніки висадки допоможуть уберегти врожай від грибкових хвороб. Якщо спорах грибка все ж вдалося проникнути в грунт, на ранніх стадіях розвитку кладоспоріозу томатів рекомендується скористатися народними методами боротьби. У більш важких випадках необхідно вдатися до використання фунгіцидів. Для запобігання подальшого появи хвороби на нових посадках рекомендується вибирати перераховані вище сорти з домінантним геном.

Кладоспориоз томатів: опис захворювання і способи боротьби хімічними і народними засобами

–>Деякі хвороби городніх рослин, на перший погляд, здаються не критичними. Недосвідчені городники можуть не звернути уваги на що з’явилися на кущі з помідорами плями або наліт. Якщо вчасно не розпочати боротьбу з цими плямами, рослина може загинути, а ви залишитеся без врожаю. Саме так підступно веде себе кладоспориоз, який вважається найбільш небезпечним захворюванням для помідорів. Що являє собою ця хвороба і як з нею впоратися — розповімо далі.

  • Що таке кладоспориоз томатів?
  • Причини появи і збудники
  • Ознаки зараження
  • Чим небезпечний кладоспориоз?
  • Способи боротьби та лікування кладоспориоза на помідорах
    • Хімічними препаратами
    • Народними засобами
    • Механічним способом
    • Біологічним методом

    Що таке кладоспориоз томатів?

    Опис недуги просте — грибкове ураження. Заражає рослина в нижній частині, поступово переміщаючись до верхівки. Спочатку ознаки хвороби виявляються лише на листках, але якщо боротьбу не почати вчасно, то вона вразить і стебло, і плоди. Конідії, нерухомі спори, легше спір звичайних грибів, тому швидкість їх розповсюдження вище.

    У народі кладоспориоз називають бурою або оливковою плямистістю з-за кольору плям.

    Знаєте ви? Рід кладоспорий відноситься до недосконалих грибів. Вони змогли поширитися на всі шість континентів і атакують не тільки рослинний світ, але і людей.

    Причини появи і збудники

    Причиною хвороби є гриб Cladosporium fulvum. Головна його особливість — зберігати життєздатність до 10 місяців. Йому не страшні негативні температури і посуха.

    Зараження відбувається, коли спори потрапляють на кущ. Вони легкі, як пил, тому поширити їх можна будь-яким способом. Частіше це відбувається при поливі або розпушуванні землі, коли ви торкнулися робочим інструментом хворого рослини, а потім перемістилися до здорового.

    Тому необхідно стежити за зовнішнім виглядом кущів томатів. До того ж, навіть якщо ви побороли хвороба, спори можуть залишитися на інструменті до наступного сезону, так що, необхідно приділяти увагу і дезінфекції садового інвентаря.

    Ознаки зараження

    Частіше страждають від хвороби тепличні помідори, але і грунтові не застраховані від атаки кладоспориоза. Проявляється він, коли рослина починає цвісти.

    Ознаки:

    • на нижніх листках з лицьової сторони з’являються світло-зелені плями без чітких контурів;
    • тильна частина листя покривається сірим нальотом, з часом колір змінюється на жовто-бурий або зелено-коричневий;
    • хвора листя поступово засихає і обпадає;
    • якщо хвороба почала підніматися вгору, то на плодах можуть з’явиться круглі чорні западини з оксамитовим нальотом.

    Важливо! Якщо ознаки хвороби помітні у верхній частині рослини, значить знизу, на уражених листках, дозріли суперечки і готові до переміщення на нового «господаря». Тому починати вести боротьбу з кладоспориозом потрібно якомога раніше.

    Чим небезпечний кладоспориоз?

    Уражене листя засихає і обпадає. Чим більше листя втратить рослина, тим складніше йому буде здійснювати фотосинтез. Поживних речовин буде надходити менше, а значить сил на цвітіння і формування зав’язі у рослини не залишиться.

    До того ж, якщо зав’язь і змогла сформуватися, але грибок атакував плід — визріти йому не судилося. В результаті — значні втрати врожаю.

    Способи боротьби та лікування кладоспориоза на помідорах

    Боротьба з недугою ведеться чотирма способами:

    1. Хімічним.
    2. Народним.
    3. Механічним.
    4. Біологічним.

    Про те, чим лікувати і як краще боротися з кладоспориозом, читайте далі.

    Хімічними препаратами

    Обробку хімпрепаратами рекомендують проводити, коли врятувати рослина з допомогою інших засобів не вийшло, так як хімічні речовини накопичуються в плодах, а потім при їх вживанні в їжу потрапляють у людський організм.

    Важливо! При роботі з хімпрепаратами необхідно дотримуватися всіх заходів безпеки, щоб речовина не потрапила на людину.

    Зазвичай застосовується ряд фунгіцидів для усунення оливкової плямистості:

    1. «Абига-Пік» — 50 г на 10 л води, обробити рослина тричі з проміжком у 20 днів.
    2. «Браво» — 3 л на 1 га (витрата фунгіциду), 400-600 л на 1 га (витрата робочого речовини). Перша обробка проводиться як профілактична, якщо під час вегетації склалися сприятливі умови для прояву грибка. Дві наступні — з проміжком в 7-10 днів.
    3. «Полірам» — витрата 6 л на 1 га Має бути проведено три обприскування. Перше — з початком цвітіння, друге — перед початком формування зав’язі, третє — між ними.
    4. «Хом» — 40 г на 10 л. При обприскуванні необхідно витрачати 10 л на сотку. Обробка проводиться під час вегетації. За період потрібно провести 4 обробки.

    Народними засобами

    Вони слабо допомагають при боротьбі з оливковою плямистістю. Їх застосовують, коли недуга тільки почав себе проявляти.

    Популярні такі рецепти коштів від грибка:

    1. Хлористий йод. У відрі води розлучається 0,03 кг хлориду калію і крапають 40 крапель йоду. Кущ поливається розчином і обприскується. Грунт повинна обов’язково промокнути на 0,1 м.
    2. Сироватка. 1000 мл продукту розводиться в 10 л води. Суміш ретельно перемішується і вливається під кущ.
    3. Сироватка і йод. В літр сироватки капають 25 крапель йоду. Суміш розводиться водою до 10 літрів. Нею обприскуються рослини.
    4. Марганцевокислий калій. Вода змішується з перманганатом калію до рожевого кольору. В розчині не повинно залишатися твердих частинок. Використовують для обприскування культури.
    5. Деревна зола. Склянку просіяного попелу заливається літром води, кип’ятити 30 хв., остуджується і застосовується для обприскування і поливання кущів.

    Механічним способом

    Даний спосіб передбачає обрізку ураженої листя, регулярне провітрювання теплиць і збільшення проміжку між орошениями рослин (до 7 діб). Для виключення ймовірності поширення суперечка, грунт накривають темної поліетиленовою плівкою.

    Листя видаляється обережно. В процесі використовується поліетиленовий пакет, яким накривається хвора листя, а потім обривається в цей пакет.

    Біологічним методом

    Біопрепарати, на відміну від хімічних речовин, не здатні проникати всередину плоду і накопичуватися в ньому, але вони мають менш агресивною дією на збудників хвороби. Вони легко змиваються при поливі або під час дощу, тому обробку необхідно проводити будучи впевненим, що ще день опадів не передбачається.

    1. «Фитолавин 300». Засіб розводиться в кількості 20 мл на відро води. При обприскуванні повинна йти 2 л кошти на кущ. Обробка проводиться двічі, з проміжком у 14 днів коли тільки відмічено прояв недуги.
    2. «Фітоспорин». 5 грамів порошку розчиняють у відрі води. Листя обприскується з проміжком в півтора-два тижні два-три рази. Препарат застосовується і для обробки теплиці, грунту.
    3. «Псевдобактерин-2». Витрачається 10 л на 1 га. Застосовується в період зростання двічі з проміжком у 20 днів.

    Важливо! Деякі фахівці вважають, що ідеальним варіантом боротьби було б видалення хворого куща і спалювання його, щоб суперечки не поширювалися по всій ділянці.

    Профілактичні заходи

    Оливкова плямистість належить до хвороб, які дешевше запобігти, ніж з ними боротися.

    У якості профілактичних заходів рекомендуємо наступне:

    • часто провітрювати теплицю;
    • вчасно видаляти хвору листя знизу куща;
    • дезінфекція теплиці та грунту на початку і в кінці сезону;
    • очищення грядки від залишків культури та їх спалювання;
    • тримати вологість у теплиці на рівні 60-70 %, а температуру на позначці +18. +20 °С;
    • щоденний огляд рослин;
    • висадка розсади строго за схемою;
    • проводити знезараження насіння;
    • не допускати замокання грунту;
    • полив кущів тільки рано вранці або пізно ввечері;
    • періодична обробка рослин біологічними препаратами.

    Сорти томатів, стійкі до кладоспоріозу

    Селекціонерам вдалося вивести стійкі перед кладоспориозом сорти:

    • Наша Маша F1;
    • Спейс стар F1;
    • Вежа;
    • Велетень;
    • Пінк парадайз F1;
    • Витадор F1;
    • Ластівка F1;
    • Стусани F1;
    • Бізнес Леді F1;
    • Пінк меджик F1;
    • Райська насолода;
    • Маліка F1;
    • Чорний мавр;
    • Черрі Іра F1;
    • Адміралтейський;
    • Червона вишня;
    • Титанік F1;
    • Огородник;
    • Червона комета F1;
    • Вікторія F1;
    • Торбей F1;
    • Кентавр F1;
    • Спрут F1;
    • Делікатес
    • Фунтик;
    • Євпатор.

    Оливкова плямистість томатів здатна доставити багато клопоту агрономам і знизити врожайність.

    Знаєте ви? В Південній Америці ростуть дикі помідори. Вони дають плоди вагою 1 грам.

    Боротися із захворюванням необхідно починати, виявивши перші симптоми. Але краще провести профілактичні заходи, щоб уникнути подібних проблем.

Про автора

admin administrator