Трава материнка лікувальна

Авторadmin

Трава материнка лікувальна

Материнка

Материнка звичайна представляє собою багаторічну трав’янисту рослину з коротким кореневищем і декількома супротівноветвящіміся, чотиригранними тонкими стеблами заввишки до 40 см. Листки супротивні, короткочерешкові, подовжено-яйцевидної форми, зверху темно-зелені, знизу светлоопушенние; квітки дрібні, рожево-фіолетові, зібрані в щитковидні мітлу на кінцях гілок і стебел; запах рослини ароматний.

Материнка: Лікувальні властивості, опис, користь, показання, застосування в медицині

Склад

Препарати із трави материнки містять ефірну олію (до 1,2%), флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту (500 мг %). В складі ефірної олії виявлено тимол, карвакрол, сесквітерпени, вільні спирти, геранілацетат та інші речовини.

Фармакологічна дія

Діють заспокійливо на центральну нервову систему, підвищують секрецію травних, бронхіальних і потових залоз, посилюють перистальтику і тонус кишечнику, тонізуюче діють на скорочення гладкої мускулатури матки, стимулюють секрецію жовчі, підвищують діурез, регулюють менструальний цикл, мають протизапальні, болетамувальні та антимікробні властивості.

Регіони проростання лікарської рослини

  • Вінницька область
  • Полтавська область
  • Рівненська область
  • Хмельницька область

Зміст

  • Загальна інформація
  • Заготівля сировини
  • Лікувальні властивості
    1. Історична довідка
  • Материнка звичайна – користь
    1. Дія і застосування материнки
    2. Трава материнки в гінекології
    3. Трава материнки в косметології
  • Протипоказання до прийому

Загальна інформація

Материнка належить до родини Губоцвітих. Об’єднує близько 20 видів, серед яких лікарську цінність має Материнка звичайна. Вона росте у різних місцях: на узліссях, схилах пагорбів, серед чагарників, уздовж річки, біля доріг, у садах і т. д. Ареал зростання — Європа і Середземномор’я. Її культивують у США та Франції.

Материнка, крім медицини, цінується і в інших галузях. У кулінарії вона відома як складова пряних сумішей. Ефірне масло рослини використовують у парфумерно-косметичній промисловості як ароматизатор. Також ця рослина є хорошим нектароносом. У бджільництві за допомогою висушеної трави борються з восковою міллю і мурахами. Материнка використовується і як декоративна рослина.

Заготівля сировини

Як лікарський засіб використовують надземну частину рослини. Заготівля сировини здійснюється в період цвітіння материнки. Для початку зрізують надземні стебла довжиною до 20 см. Їх розкладають тонким шаром або зв’язують у пучки і сушать у затінку. Висушену траву обмолочують. Вона має приємний запах, на смак гіркувата, трохи терпка.

Готову сировину фасують у картонні коробки або паперові пакети. Добре зберігається висушена трава материнки в скляних банках зі щільно закритою кришкою. Лікарські властивості зберігаються до 3-х років.

Лікувальні властивості материнки

Препарати материнки застосовують як відхаркувальний і протизапальний засіб. Їх використовують при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, в тому числі інфекційних і вірусних. Материнку звичайну вживають у вигляді полоскань при тонзиліті, оскільки вона має бактерицидні властивості й усуває запалення. При цьому відвари та полоскання на основі рослини допомагають усунути інтенсивні больові відчуття в горлі. Вміст тимолу в траві материнки забезпечує зміцнення імунітету. Прийом препаратів рослини покращує захисні функції організму, тому є профілактикою інфекційних захворювань. Ще однією корисною властивістю тимолу є прискорення регенерації пошкоджених тканин і виведення токсичних речовин.

Протизапальна та діуретична дія материнки дозволяє включати її до складу зборів і препаратів для лікування захворювань нирок, в тому числі при сечокам’яній хворобі. Застосовують материнку при жовчнокам’яній хворобі, проте роблять це лише після консультації з лікарем.

Антибактеріальна дія трави корисна для зовнішнього застосування при дерматологічних захворюваннях і ушкодженнях шкіри. Вмивання, ванночки з материнки допомагають знезаразити висипання і запобігти їхньому поширенню на здорові ділянки шкіри. Материнка у вигляді примочок є профілактичним засобом від старіння шкіри, оскільки допомагає зволожити епідерміс, зберегти його еластичність, пружність, здоровий зовнішній вигляд.

Завдяки здатності підвищувати секрецію травних органів прийом рослини покращує апетит. Застосовують материнку при різних розладах шлунково-кишкового тракту – секреторній недостатності, атонії кишечника, анацидних гастритах, зниженій кислотності, слабкому виробленні жовчі. Її використовують при запорах як проносний засіб з помірною дією.

Лікувальні властивості материнки включають заспокійливу дію на нервову систему. Використання трави рослини знижує тривожність, дратівливість, покращує сон, знімає ознаки втоми. Її застосовують як легке снодійне. За рахунок своїх сечогінних властивостей трава материнки використовується для зниження тиску. У вигляді діуретика рослина допомагає усунути набряклість при різних захворюваннях.

Історична довідка

У IV ст. до н. е. у трактаті «Історія тварин» Арістотель розповів про кровоспинні, протизапальні і ранозагоювальні властивості материнки. Цю рослину рекомендували для лікування Діоскорид, Гіппократ, Пліній, Авіценна.

У XVII столітті про лікувальні властивості материнки писав Джон Джерард у своєму «Травнику». Він відзначав її ефективність при будь-яких пораненнях, особливо від отруєної зброї.

В індійській медицині вона служить протиблювотним засобом. Використовується при невралгії, порізах, ревматизмі, паралічі, зубному і вушному болі.

Слов’янські та європейські знахарки помітили, що трава материнки заспокоює та знижує підвищену статеву збудливість. Були встановлені властивості рослини гальмувати і пом’якшувати клімактеричні прояви, пролонгувати активну діяльність яєчників і слугувати снодійним.

Материнка звичайна – користь

У складі материнки звичайної присутня елагова кислота – компонент із вираженою антиоксидантною дією. Вона захищає клітини від дії вільних радикалів і перешкоджає їхньому окисленню. Наявність елагової кислоти забезпечує протизапальні й кровоспинні властивості препаратів цієї трави. Користь від материнки при загоєнні ран і мікротравм шкіри обумовлює її застосування в косметології. Трава материнки допомагає позбутися від акне, прищів, вугрів, висипу, а також надає шкірі свіжого вигляду, покращує її еластичність і забезпечує гладкість. Застосування материнки для догляду за шкірою надає рівномірну засмагу і допомагає розгладити зморшки.

Материнка звичайна використовується для зміцнення жіночого здоров’я. За рахунок вмісту естрогенів материнка корисна для жінок у клімактеричний період, тому що полегшує неприємні й болючі відчуття. Рослина сприяє посиленню лактації, проте має ряд обмежень для вживання в період годування грудьми. Використовують материнку при хворобливих місячних, а також при різних порушеннях менструального циклу.

Серед діючих компонентів трави материнки присутній вітамін С. Періодичне вживання чаю з рослини служить профілактикою простудних захворювань.

Материнка застосовується не тільки як ліки, але і як пряність у кулінарії. Її можна знайти під назвою Орегано. Спеції з материнки застосовують у процесі приготування м’яса, риби, птиці, оскільки вони надають страві приємного запаху та підвищують апетит. Пряно-ароматичною добавкою є молоді пагони і листя рослини. Її також застосовують у приготуванні напоїв. Материнки трава заварюється у вигляді чаю. Рослину використовують як дієтичну добавку і включають до складу БАДів.

Дія і застосування материнки

Трава материнка звичайна визнана сучасною медичною наукою седативним, кровоспинним, сечогінним, жовчогінним засобом. Зафіксовані її спазмолітичні, гемостатичні, потогінні, відхаркувальні, болезаспокійливі та дезінфікуючі властивості. Вона поліпшує перистальтику кишківника і жовчної системи, активізує секрецію травних залоз і діяльність гладкої мускулатури матки.

На стадії експерименту відзначається короткочасне зниження тиску, антигельмінтна і протистоцидна активність.

Трава материнки в гінекології

Назва трави «материнка» вказує на її ефективне застосування для жінок у випадку специфічних проблем. Вона відновлює менструальний цикл, знімає больові відчуття. Стимулює гладеньку мускулатуру матки, затримує виникнення клімаксу і допомагає при його симптомах, поліпшує роботу яєчників, збільшує лактацію у матерів, що годують. У всіх сенсах вважається корисною для жіночого здоров’я.

Трава материнки в косметології

Материнка в косметології обличчя і тіла очищує шкіру і пори, знімає подразнення і запалення, допомагає від прищів і висипів. Стимулює регенерацію, омолоджує, підвищує еластичність, додає гладкості та красивого кольору.

Материнки трава для волосся служить засобом, що прискорює ріст, протидіє випаданню, рятує від лупи, себореї.

Трава материнки використовується також для схуднення та боротьби з целюлітом. Вона входить до складу чаю та збору для схуднення, настій додають у ванну, щоб підвищити пружність шкіри. При целюліті розтирають проблемні місця сумішшю настою з натуральним рослинним маслом.

Протипоказання до прийому материнки

Категорично заборонено приймати траву материнки при вагітності – препарати з неї можуть спровокувати викидень. Також не варто використовувати лікувальні склади материнки при годуванні грудьми. Не можна вживати ліки на основі рослини дітям – допускається лише зовнішнє застосування ліків у мінімальних дозах. З обережністю призначають материнки траву чоловікам, оскільки рослина знижує вироблення тестостерону й містить фітоестрогени.

Материнка звичайна протипоказана дітям до 18 років. Зовнішнє застосування може бути дозволене лише з 3 років, місцеве – з 12 років. Материнка може викликати непереносимість у тих, хто страждає на алергію на рослини сімейства Ясноткових.

За матеріалами:

1. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
2. Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.
3. Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров’я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації: 11.08.2015

Материнки трава, ПрАТ «Ліктрави»

Діють заспокійливо на центральну нервову систему, підвищують секрецію травних, бронхіальних і потових залоз, посилюють перистальтику і тонус кишечнику, тонізуюче діють на скорочення гладкої мускулатури матки, стимулюють секрецію жовчі, підвищують діурез, регулюють менструальний цикл, мають протизапальні, болетамувальні та антимікробні властивості.

Виберіть форму випуску:

Виберіть форму випуску:

Склад лікарського засобу

Показання до застосування

  • Захворювання печінки та жовчовивідних шляхів
  • Нервове збудження, невроз
  • Ентероколіти
  • Метеоризм
  • Холецистит
  • Закрепи
  • Апетит знижений
  • Бронхіт
  • Трахеїт
  • Ларингіт

Дія на організм

  • Антисептична
  • Відхаркувальна
  • Діуретична (сечогінна)
  • Жовчогінна
  • Метаболічна
  • Моторика ШКТ
  • Седативна

Інструкція до застосування

ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
МАТЕРИНКИ ТРАВА
(ORIGANI HERBA)

Склад лікарського засобу:

діюча речовина: материнки трава; 1 пачка містить материнки траву 50 г або 75 г; 1 фільтр-пакет містить материнки траву 1,5 г.

Препарати, що застосовуються при кашлі та застудних захворюваннях. Відхаркувальні засоби. Код АТС R05C A25.

Показання для застосування.

Запальні захворювання дихальних шляхів (ларингіти, бронхіти, трахеїти); холецистити і дискінезії жовчовивідних шляхів; зниження апетиту, погіршення травлення, особливо при секреторній недостатності шлунково-кишкового тракту; ентероколіти, які супроводжуються запорами і метеоризмом; підвищена нервова збудливість.

Вагітність, підвищена секреція шлунково-кишкового тракту, індиві-дуальна чутливість до біологічно активних речовин, що містяться в лікарському засобі; дитячий вік до 1 року.

Належні заходи безпеки при застосуванні.

Жінкам, які годують груддю, застосовувати препарат тільки за рекомендацією лікаря.

При індивідуальній гіперчутливості до препарату можливі алергічні реакції (гіперемія, висипи, свербіж та набрякання шкіри).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

2 роки. Не застосовувати після закінчення терміну придатності.

Зберігати в сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці. Приготовлений настій – у прохолодному (8-15 °C) місці не більше 2 діб.

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакетах № 20.

Спосіб приготування

2 столові ложки трави вміщують в емальований посуд, заливають 200 мл гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 15 хв. Охолоджують при кімнатній температурі 45 хв, проціджують, залишок віджимають до процідженого настою. Об’єм настою доводять кип’яченою водою до 200 мл. Дорослі приймають настій у теплому вигляді по 1/3 склянки 3 рази на день за 15-20 хв до їди. Діти: 1-3 роки – по 1 чайній ложці, 3-5 років – по 1 десертній ложці, 5-7 років – по 1 столовій ложці, 7-12 років – по 2 столові ложки, 12-14 років – по 1/4 склянки, старше 14 років – по 1/3 склянки 3 рази на день за 15-20 хв до їди.
2 фільтр-пакети вміщують у скляний або емальований посуд, заливають 100 мл окропу, закривають і настоюють 15 хв. Дорослі приймають у теплому вигляді по 100 мл 3 рази на день за 15-20 хв до їди. Діти: 1-3 роки – по 2 чайні ложки, 3-5 років – по 2 десертні ложки, 5-7 років – по 2 столові ложки, 7-12 років – по 60 мл, 12-14 років – по 100 мл 3 рази на день, за 15-20 хв до їди.
Тривалість лікування визначає лікар індивідуально.
.

Про автора

admin administrator