Трипси на огірках у теплиці та боротьба з ними

Авторadmin

Трипси на огірках у теплиці та боротьба з ними

Трипси на огірках: як виглядають, фото та боротьба

Заходи боротьби з трипсами на огірках можуть бути різними, все залежить від рівня поразки. Якщо виявити шкідника на початковому етапі, то, можливо, позбутися його вийде звичайними народними засобами. Але якщо масове зараження, то без хімії навряд чи вийде обійтися.

Оскільки трипси на огірках з’являються досить часто, знати заходи боротьби з ними повинен кожен городник.

Причини та ознаки появи трипсів на огірках

Овочеводи часто стикаються з проблемами, пов’язані з появою різних шкідників на огірках. Випадки зараження культури трипсами нерідкі, особливо у теплицях, де створені чудові умови їхнього розвитку та життєдіяльності. Причиною появи комах зазвичай стає неякісна земля, мульча, перегній, також вони можуть потрапити на грядки разом із розсадою інших рослин або за недостатнього догляду за ділянкою в осінній період. Трипси зимують у ґрунті та залишках рослин, якщо восени ґрунт не обробити, не прибрати сміття, не вжити профілактичних заходів щодо боротьби, то навесні комахи точно з’являться. Крім цього, спровокувати розмноження паразита можуть такі фактори, як:

  • густі посадки;
  • відсутність добрив, які допомагають зміцнювати імунітет огірків;
  • сусідство з культурами, схильними до нападу трипсів.

Зауваження! Виявити сліди життєдіяльності комах на початковому етапі досить складно. Вони селяться вибірково і можуть паразитувати лише на одній квітці.

Огірки, уражені трипсами, перестають виглядати здоровими, на листових пластинах починають з’являтися плями, смужки, крапки. Спочатку вони невеликі, мають білий або жовтуватий колір, потім поширюються листком, який згодом висихає і опадає. При масовому ураженні на огірках можна побачити виділення паразита. Вони цукристі, стають причиною склеювання бутонів та деформації пагонів. Рослина практично перестає розвиватися, плоди викривляються, а зав’язі обсипаються.

Як виглядають трипси на огірках

Тютюновий трипс селиться як на огірках, так і на інших культурах: селери, пасльонових. Він відноситься до загону Бахромчатокрилих, являє собою дрібну комаху з довгастим тілом і конусоподібною головою, здатне літати на невеликі відстані. Самки можуть бути завдовжки до 3-5 мм, самці близько 1-2 мм. Колір паразитів сірий, чорний чи бурий. Шкідник має три пари ніг з присосками та зубцями, які допомагають триматися за зворотний бік листя та швидко перебиратися з однієї рослини на іншу. Крила комахи невеликі, покриті віями, ротовий апарат, за допомогою якого воно живиться клітинним соком рослин, колюче-смокчучого типу.

Розмножуються трипси швидко, і протягом семи днів приносять нове потомство. Яєць самки відкладають велику кількість і якщо вчасно не вжити заходів щодо боротьби з паразитом, за сезон він може захопити всю ділянку.

Чим обробити і як позбутися трипсів на огірках

Боротися з трипсами на огірках потрібно розпочинати одразу після їх виявлення. У разі зараження тютюновим або оранжерейним видом заходи повинні бути комплексними, включати обробку як біологічними, так і хімічними засобами. Це єдиний спосіб спробувати знищити паразитів.

Препарати від трипсів на огірках

Якщо овочівник побачив ознаки того, що на розсаді огірків з’явилися трипси (фото листя нижче), лікування слід розпочинати негайно. Швидко скоротити кількість комах у разі допомагають хімічні препарати. Такі заходи боротьби надають згубний вплив на личинки та дорослі особини. Але оскільки пестициди нездатні проникнути в яйця, обробки слід проводити з тижневою періодичністю.

Попередження! Всі заходи боротьби припускають зміну препаратів, оскільки один і той же засіб викликає звикання та несприйнятливість у інших поколінь комахи.

Найбільш ефективними препаратами для розсади огірків від трипсів вважаються Актеллік, Актара, Вертімек, Інта-Вір, Іскра, Матадор. З біологічних засобів найкраще зарекомендували себе Актоефект, Гуапсин, Фітоверм. А інсектицид Метаризан крім того, що допомагає у боротьбі з трипсами, ще є добривом та стимулятором росту, а також не несе небезпеки людям та тваринам.

Народні методи боротьби

Народні засоби від комах – це непогані заходи боротьби при нечисленному скупченні трипсів. Хоча найкраще використовувати їх як профілактика зараження, поки шкідник ще не був виявлений. Найбільш популярними з них вважаються:

  1. Дігтярне мило. Засіб у кількості 200 г натирають на великій тертці та розчиняють у 3 л теплої води, добре розмішують, розводять 1:2, застосовують шляхом розпилення. Щодесять днів процедуру повторюють.
  2. Нашатирний спирт. Розчиняють у воді в пропорції 1:20, проводять зрошення огіркового листя. Процедура потребує повтору кожні два тижні.
  3. Часник. Головку подрібнюють, заливають 2 л води, настоюють 24 години, проціджують, проводять обробку.
  4. Тютюновий пил. У літрі води розводять 100 г речовини, проварюють півгодини, дають наполягати протягом доби, проціджують, розводять 1:2, заливають у розпилювач і зрошують посадки огірків.
  5. Ромашка. Квітки рослини (100 г) залити водою (1 л), настояти 12 годин, пропустити через марлю, додати|добавляти| трохи мила, використовувати за призначенням.

Заходи боротьби з трипсами на огірках у теплиці

Останнім часом городники, які вирощують огірки у теплицях, стали часто використовувати проти пастки. Причому вони зазначають, що такий захід боротьби є одним із найефективніших і нешкідливих. Засіб є клейовою основою жовтого кольору, на якій розміщений статевий феромон, що приваблює самців комахи.

Деякі фермери практикують підселення до теплиці амблісейусу. Це кліщ-хижак, що полює на трипсів.

Профілактичні заходи

Головний профілактичний захід проти трипсів на огірках – це дотримання правил агротехніки. Однією з найважливіших робіт вважається осіння підготовка грядок. З приходом вересня основне скупчення паразитів спостерігається біля основ рослин, а при настанні холоду вони ховаються в землю, через це, після збирання врожаю важливо прибрати з ділянки все сміття, листя і бадилля. Також рекомендується копати ґрунт і ліквідувати всі бур’яни.

Порада! Якщо посадити огірки після цибулі, можливість зараження трипсами підвищиться.

Щоб уникнути атаки, бажано обробляти посадковий матеріал перед посівом, своєчасно вносити підживлення, прополювати грядки та поливати їх перед весняними посадковими роботами інсектицидами.

Досвідчені овочівники радять регулярно оглядати город на наявність трипсів, щоб при їх виявленні якнайшвидше розпочати з ними боротьбу. При вирощуванні огірків у тепличних умовах бажано часто влаштовувати рослинам душ та стежити за рівнем вологості у приміщенні.

Висновок

Заходи боротьби з трипсами на огірках слід вживати відразу після виявлення шкідника. Зволікати з цим не можна, тому що паразити дуже швидко розмножуються і вже протягом тижня приносять нове потомство. Якщо особин одиниці, можна спробувати позбутися їх щадними методами, але гарантований результат зазвичай дають лише спеціальні препарати.

Хвороби огірків в теплиці та їх лікування: фото, симптоми та препарати

Здрастуйте, дорогі читачі! Практично кожен городник стикається з різними хворобами огірків і це особливо стосується теплиць, де важливо підтримувати свій мікроклімат. Як розпізнати недугу, а головне – як їх лікувати в цьому випадку?

  1. Причини розвитку захворювань огірків
  2. Несправжня борошниста роса
  3. Эрвинии або м’яка гниль
  4. Антракноз або іржа
  5. Зелена крапчаста мозаїка
  6. В чому полягає боротьба з шкідниками?
  7. Що робити, якщо огірки в’януть?

Причини розвитку захворювань огірків

Є певні мають фактори та умови, значно підвищують ризик розвитку інфекцій огірків. Ось основні з них:

Несправжня борошниста роса

Пероноспороз огірків в умовах теплиці виникає досить часто. Збудником захворювання є гриби, які атакують листя і зелені частини пагонів. При цьому уражені ділянки покриваються плямами, оборотна сторона яких має білуватий, фіолетовий або сіруватий відтінок.

Висока вологість грунту і повітря відмінні умови для розвитку недуги. При пероноспорозе листя поступово втрачають свою форму, кора на пагонах тріскається, на ній утворюються «болячки». Якщо плями на листках розростаються до центральної прожилки, то вони опадають.

Пагони також можуть покриватися пурпурними плямами, а суцвіття і зав’язі деформуватися. Самі рослини починають відставати в рості. Дане захворювання нерідко плутають з чорною плямистістю. Але якщо у випадку з помилковою борошнистою росою листя опадає зверху вниз, то при чорної плямистості – навпаки. Лікування культурних рослин здійснюється за допомогою різних фунгіцидів.

Эрвинии або м’яка гниль

Цю хворобу, яка часто вражає тепличні огірки, в побуті називають чорною ніжкою. Її збудником є мікроорганізми сімейства ентеробактерій, які активізують свою діяльність при температурі нижче +18 °С.

Вологий грунт тільки сприяє розмноженню патогенних мікроорганізмів, які вражають як кореневу частину, так і надземну, стаючи причиною потемніння і гниття тканин, пожовтіння і скручування листя.

Чорну ніжку легко дізнатися по зміні кореневої шийки. Вона набуває бурий колір, а потім перетворюється в перетяжку. Нижня частина стебла стає темно-зеленим, мокне і загниває.

З цим захворюванням слід боротися шляхом припинення поливу в теплиці. Грунт треба засипати попелом, видаливши всі уражені частини рослин. Необхідно забезпечити якісну вентиляцію, вологість і температуру і, перш ніж переходити до серйозних препаратів, спробувати вилікувати огірки народними засобами, наприклад, настоянкою з чорнобривців і цибулиння.

Антракноз або іржа

Його викликають гриби-аскоміцети, які винні в появі на листках темних бурих плям. По мірі розвитку недуги ці плями зливаються в одне і викликають опадання листя, а потім і загибель рослини. Вся надземна частина виявляється у владі грибків, а плоди якщо і зав’язуються, то загнивають.

Власники власних теплиць в помірному кліматі знайомі з ним не з чуток. Ознаки хвороби проявляються у вологий сезон, коли безперервно ллють дощі на тлі задушливої спеки.

Боротися з антракнозом прийнято з допомогою бордоської суміші. Дуже важливо знищувати всі залишки рослин після збирання врожаю, а ще в якості профілактики застосовують вирізання і випалювання уражених частин.

Зелена крапчаста мозаїка

Збудниками зеленої мозаїки є віруси, які найчастіше атакують культуру в умовах захищеного ґрунту, а на відкритій ділянці активізуються рідше. Перші ознаки хвороби можна помітити вже через місяць після висадки розсади на постійне місце, і навіть раніше.

Якщо температура повітря різко підвищується, на листках з’являються яскраво-зелені плями, а кількість жіночих суцвіть сильно скорочується, що загрожує великими втратами врожаю. Та й самі вижили плоди розвиваються дуже повільно, деформуються і покриваються мозаїчної забарвленням. Їх смак також страждає.

Як тільки з’явилися перші симптоми мозаїки, рослини слід почати обробляти розчином знежиреного молока, а ще корисно провести приспускание стебел, щоб збільшити кореневу систему.

Зелену мозаїку слід диференціювати від білої. Для останньої характерна зональна хлоротичность, а надалі хвороба викликає викривлення листя, їх зморщування. Темно-зелені ділянки ураження вірусом поєднуються зі світло-зеленими. Рослина перестає нормально розвиватися і рости, кількість квіткових зав’язей зменшується, а міжвузля стають коротшими.

В чому полягає боротьба з шкідниками?

Не тільки грибки і бактерії атакують майбутній урожай садівника-городника. Різні комахи – попелиці, трипси, дротянка, гусениці поспішають поласувати стеблами й листками рослин, ну і, природно, молодими огірками.

Боротьбу з попелиць слід вести по всіх фронтах, а разом з нею знищувати в теплиці і мурах, які живуть з нею в симбіозі і харчуються виділяється паддю. Серед народних засобів слід виділити гірчицю, часник, цибулиння, зелене мило і ін. Можна спробувати використовувати біологічні засоби, наприклад, «Фітоверм».

Щоб позбутися від дротяників, потрібно в першу чергу розпушити грядки і прибрати сміття, рослинні залишки, де любить ховатися шкідник. Можна спробувати пролити землю навколо кущів розчином марганцю, але це тільки на етапі збирання, а поки внести добрива, що містять аміак і подивитися, чи немає на ділянці пирію, яка його залучає.

Якщо в теплиці завелися трипси, заходи боротьби з ними можуть бути досить швидкими і безпечними. А допоможе у цьому кліщ-амблисейус, якого можна придбати на спеціальній станції захисту рослин. Ну і, само собою, різноманітні хімічні і біологічні препарати.

Білокрилка – ще один небезпечний шкідник. Зрозуміти, що вона атакувала огірки в теплиці можна за оставляемому на поверхні листя липкій нальоту. Ця дрібна мошка вражає листя, викликаючи їх пожовтіння і скручування, уповільнення росту рослини.

Проти білокрилки можна використовувати настій цибулі або часнику, тютюну, мильний розчин. Швидко і ефективно знищити комах можна за допомогою інсектицидів – «Іскри», «Актара», «Конфидора» та ін.

Що робити, якщо огірки в’януть?

В принципі, практично будь-яке з перерахованих вище захворювань може стати причиною в’янення листя огірків. Серед поширених недуг можна відзначити мозаїку, грибкові та бактеріальні інфекції, атаку комах-шкідників та ін.

Чим обробляти культуру від усіх цих хвороб, ви тепер знаєте, хоча попередньо треба точно встановити причину неприємного явища. Цілком можливо, що вся справа в тому, що огіркам елементарно не вистачає вологи.

Листя можуть в’янути і з-за недотримання відстані між кущиками. Сильна загущенность негативно позначається на їх вентиляції і в результаті посадки почнуть в’янути. Невдале сусідство з невідповідними культурами може позначитися подібним чином на улюблених овочах.

Що робити в цьому випадку? Відновити правильний догляд, забезпечити не занадто рясний полив, регулярно розпушувати грунт і вносити в неї добрива, видаляти бур’яни і сміття, провітрювати теплицю і тоді стан саджанців нормалізується. Ось такі захворювання бувають у огірків. Тепер ви зможете з ними впоратися, а значить врятуєте свій урожай.

Про автора

admin administrator