Тривалість світлового дня для орхідей

Авторadmin

Тривалість світлового дня для орхідей

Освітлення для орхідеї в домашніх умовах: лампа, фитолампа

Освітлення для орхідеї є незамінним джерелом енергії росту і цвітіння кімнатної квітки, особливо, коли він розташований на затіненій стороні приміщення.

Створення додаткового освітлення для орхідеї

Необхідність освітлення

Необхідність додаткового освітлення для орхідей в домашніх умовах обумовлена тим, що відбувається за рахунок поглинання світла в листі процесом фотосинтезу. Протягом доби квітка з фуллспектра поглинає довгі червоні і короткі сині хвилі. Сині хвилі квітка вбирає майже повний день, а червоні потрібні тільки в ранкові і вечірні години. Добитися в домашніх умовах такого освітлення в погано освітлюваному приміщенні або при скороченому світловому дні взимку важко. Досвечивание виробляють фитолампами.

Червоні світлові хвилі необхідні для цвітіння орхідеї, сині — для нарощування зеленої маси. Поєднане поглинання обох світлових хвиль забезпечує рослині повноцінний розвиток.

Різних різновидів орхідей потрібно різний за інтенсивністю світло:

  • найбільш світлолюбні рослини з вузьким листям, що має циліндричну або мечевидную форму,
  • менш вимогливі до світла мають псевдобульби і товсту шкірясту листя.

Недостатня освітленість призводить до відсутності цвітіння і зміни зовнішнього вигляду листя: вона набуває блакитний відтінок, стає м’якою і в’яне. Зайве освітлення також несприятливо діє на квітку, з-за надлишку енергії призводить до перегріву і загибелі.

Квітка з фуллспектра поглинає довгі червоні і короткі сині хвилі

При великій кількості червоного світла цвітіння буде пишним, але квітконоси зростуть слабкими. Надлишок синього спектру нарощує зелену масу і є перешкодою для появи квітів.

При правильно створеним додатковому освітленні у квітки відбувається активне збільшення листової маси і посилюється процес цвітіння. Доосвещение в зимовий сезон не дає орхідеї впадати в стан спокою і дає поштовх для продовження формування квіток.

Період і час підсвічування

Більшості квітів з сімейства орхідних додаткове освітлення забезпечують в період з жовтня по березень. В інший час рослинам вистачає природного світла, однак при розміщенні горщечкової ємності з квіткою на підвіконні з виходять на північну сторону вікнами, доосвещение лампами виробляють цілий рік.

Сумарна тривалість світлового дня для орхідних повинна бути не менше 10 і не більше 12-14 годин.

У весняний період і протягом ранньої осені фитолампы як додаткове освітлення включають тільки у вечірній час і в похмуру погоду.

Дивіться також: Розмноження клематиса восени: живцювання в домашніх умовах

Лампи для орхідей

Розроблені спеціально для квітникарства лампи для орхідей влаштовані так, що забезпечують у процесі досвічування оптимальні умови інтенсивності випромінювання і довжину світлових хвиль, необхідних рослині.

При вирощуванні орхідей фитолампами досвічують обидва світлових спектру (червоний і синій), тому слід вибрати 2 окремих світлових приладу або підсвічувати комбінованим. При використанні окремих ламп синю доосвітлення включають на день, червону — в сутінковий час.

Рекомендовано користуватись одними з нижчеперелічених ламп.

Енергозберігаючі

Енергозберігаючі світлодіодні лампи випускають з синім і червоним спектром. Вони переробляють теплові промені лише до 20% видається електроприладами енергії, що дає можливість розміщувати їх близько до листі. Мінімальна відстань між лампою і рослиною — 3 див.

Люмінесцентні

Люмінесцентні лампи виробляють ультрафіолет, видимий неозброєним оком, завдяки люминофорному покриттю поверхні. Для досвітки орхідей рекомендовано використовувати лампи з відтінками випромінювання 33 840. Оптимальна відстань між рослиною і приладом — 25-30 див.

Лампи для орхідей забезпечують оптимальні умови інтенсивності випромінювання

Металогалогенні

Газорозрядні металогалогенні лампи мають ряд моделей, призначених спеціально для підсвічування рослин у домашніх умовах. Потужність — від 100 до 600 Вт.

Ртутні

Принцип роботи ртутних електроприладів схожий з люмінесцентними. Оптимальна колірна температура для орхідей — 3200-4200 К.

Світлодіодні

Світлодіодні лампи вважаються оптимальним варіантом для використання в якості підсвічування для домашніх рослин.

LED

Асортимент фитоламп LED-типу — оптимальний для квітникарства варіант, що дозволяє вибрати комбіновані моделі, що поєднують в собі обидва спектру (червоний і синій) у різних співвідношеннях: 8 до 1 або 5 до 1.

Висновок

В процесі вирощування орхідей в домашніх умовах квітам потрібно додаткове освітлення. Рослина забезпечують достатньою кількістю світла за допомогою освітлювальних приладів — спеціальних фитоламп, випромінювальних червоний і синій спектри світлових хвиль.

Як доглядати за орхідеями в домашніх умовах

Особливості поливу, освітлення та підживлення орхідей в квартирі.

Путівник за статтею

Орхідея – красива і елегантна квітка, яка створює особливу чарівну ауру в інтер’єрі. Але в той же час це досить вимоглива рослина, що потребує особливого догляду.

Орхідеї – найбільше сімейство однодольних рослин, в якому налічується близько 20000-35000 видів, що становить 10% від усіх рослин в світі. Орхідеї представлені на всіх континентах, окрім Антарктиди. Ця декоративна рослина, що красиво квітне, прижилася і в будинках людей. Особливу популярність мають такі види орхідей, як Каттлея, Дендробіум і Фаленопсис.

Джерело фото: http://vvv2010.livejournal.com/

У природі орхідеї є епіфітом – вони живуть на інших рослинах, чіпляються за кору дерев або за камені. Коріння орхідей призначені для швидкого вбирання вологи і для дихання, витягувати з ґрунту поживні речовини вони не пристосовані.

Джерело фото: http://woman7life.ru/

Як правильно пересадити орхідею?

Більшість придбаних в магазині орхідей прибувають упакованими в пластмасові горщики з корінням у моху. Така упаковка не зовсім сприятлива для успішного росту рослини. Для коренів немає циркуляції повітря, і може відбуватися загнивання. Тому при покупці орхідеї не поспішайте її пересаджувати. Пересадка можлива після цвітіння: відріжте стерильно чистим ножем відцвілий квітку і почніть пересаджувати рослину. Ні в якому разі не обрізайте повітряні коріння, які звисають по краях горщика. За допомогою таких коренів орхідеї вловлюють вологу з повітря. Орхідеї повинні рости в спеціальній суміші, що складається, як правило, з соснової кори, деревного вугілля, і навіть зі шматочків пінопласту.

Джерело фото: http://www.liveinternet.ru/

Для гарного росту орхідей важливо створити природне середовище їх проживання. Квіти люблять яскраве, розсіяне світло і високу вологість, оптимальна температура для них – 20-23 градуси. Горщик краще вибрати пластиковий з хорошими отворами, щоб не застоювалася вода. Глиняний горщик не підходить, тому що до його стінок приростають коріння і потім сильно травмуються при пересадці. Пересаджують орхідею раз на 3 роки, не частіше. При правильному догляді орхідея зацвітає у віці 1,5-2,5 років.

Домігшись цвітіння, орхідея буде радувати вас своїми прекрасними квітами від 2 до 8 місяців в залежності від виду, і кількості квіткових бруньок.

Джерело фото: http://forum-spb.name/

Освітлення

Для правильного розвитку орхідей і здатності постійно квітнути вельми важливими є інтенсивність сонячного світла і тривалість сонячного дня. У нормі тривалість світлового дня повинна бути не менше 12 годин, а освітленість – в межах від 10.000 до 30.000 люкс (це залежить від виду орхідеї). Інтенсивність освітлення також багато в чому залежить від пори року, розташування вікон в квартирі, ступеня віддаленості рослин від вікна, наявності високих дерев або будинків за вікном. Обов’язково уточнюйте вимоги орхідеї до освітленості при покупці.

Джерело фото: http://fazendochka.net/

Орхідеї за їхніми потребами в освітленні можна розділити на дві групи: перша група – це орхідеї, які люблять тьмяне освітлення (Paphiopedilum, Oncidum і Phalaenopsis) і друга – орхідеї, які люблять багато світла (Cattleya, Dendrobium і Vanda).

Чи підходить освітлення для квітки можна визначити за станом листя. Яскраве пекуче сонце може обпалити листя – надлишок світла призводить до пожовтіння листя і появи на них сухих бурих плям, зменшення в розмірах. А при недостатньому освітленні листя орхідеї починають ставати темно-зеленими і витягуватися.

Джерело фото: http://www.art-pen.ru/

Ідеальним місцем для вирощування орхідей, куплених в магазині, буду західне і східне вікна, так як саме тут відносно непогане освітлення в зимовий період і не таке палюче сонце в літній. Південні вікна бажано використовувати взимку, а влітку обов’язково затемнювати, так як інтенсивність сонячного світла тут протягом всього року є найвищою з усіх можливих в квартирі. На північних вікнах успішно рости можуть тільки деякі орхідеї, але їм буде потрібно додаткове освітлення штучними джерелами.

У наших широтах для вирощування орхідей найкраще комбінувати різні вікна: взимку і восени ставити квітку на південні, південно-східні або південно-західні вікна, а навесні і влітку – на західній і східній сторонах.

Джерело фото: http://mysovets.ru/

Як поливати орхідею?

Відносно поливу, як і будь-якій іншій рослині, орхідеї необхідно створити умови, наближені до природи. Для цього необхідно точно знати вид вашої орхідеї:

  • Фаленопсис, Пафіопеділум, Одонтоглосум, Цимбидиум люблять вологий, але не мокрий грунт;
  • Онцидіум, Дендробіум, Каттлея – перед поливом грунт повинен бути сухим.

Інтенсивність поливу залежить від зовнішніх факторів: вологість повітря, тривалість сонячного дня, освітлення, розмір горщика, склад субстрату, фаза сезонної вегетації, температура навколишнього середовища.

Джерело фото: http://www.art-pen.ru/

Поливають орхідеї в міру висихання кори в горщику: як тільки стане видно, що конденсат на внутрішніх стінках горщика практично зник, горщик став легкий, коріння стали сріблясті, значить, орхідею пора поливати. Зазвичай влітку орхідеї необхідний полив 2-3 рази в тиждень. Взимку квітка відпочиває і її потрібно поливати в два рази рідше (1-2 рази на тиждень), коли зморщується псевдобульба.

При постійному пересушуванні грунту листя орхідеї починають в’янути і зморщуватися. Короткочасне пересушування нешкідливе. А при переливу – може загнивати коренева система: надлишок води викликає бактеріальні та грибкові захворювання. Також орхідеї не переносять застою води.

Джерело фото: http://gileya.kherson.ua/

Найбільш сприятливою для поливу є м’яка вода, відстояна дощова і тала вода. Також можна поливати остиглою кип’яченою водою. Поливати орхідеї слід тільки водою кімнатної температури – 20-23 градуси.

Полив орхідей можна здійснювати різними способами, в залежності від пори року:

  • квітку в горщику поливають зверху до повного змочування вмісту, зайва вода витікає з дренажних отворів;
  • квітку в блоках або кошику занурюють у воду на 3-5 хвилин, після виймання надлишок води повинен стекти;
  • полив напування: горщик з рослиною ставиться в порожню ємність і проливається зверху, далі хвилин 15-20 горщик знаходиться у воді не менше 3/4 висоти горщика, після поливу залишкам води дають стекти;
  • обприскування листя і поверхні субстрату;
  • полив під душем з метою змити пил.

Джерело фото: http://ymadam.ru/

Орхідеї люблять підвищену вологість повітря. Тому біля горщика потрібно поставити ємність з водою або застосовувати спеціальні зволожувачі повітря. Якщо такої можливості немає, то періодично обприскуйте орхідею теплою водою, особливо в спеку або якщо квітка знаходяться поряд з опалювальними батареями. Робити це краще вранці або вдень, вночі стебла і листя обов’язково повинні бути сухими.

Джерело фото: http://woman7life.ru/

При низькій вологості повітря допускається додавання в субстрат моху сфагнуму. При необхідності їм прикривають підстави розеток або різому орхідей.

Джерело фото: http://indoor.usadbaonline.ru/

Підживлення орхідеї

Крім регулярного поливу, орхідеї необхідно додатково підгодовувати. Робиться це звичайно в активній фазі росту спеціальними добривами для орхідей один раз в два тижні. Підживлення необхідно чергувати з промиванням субстрату чистою водою, тому що орхідея не переносить концентрації мінеральних солей.

Джерело фото: http://woman7life.ru/

Початок періоду зростання орхідеї ви легко визначите – в цей період буде рости новий лист орхідеї з точки росту. Якщо відразу після формування листа починає рости новий лист – продовжуйте підгодовувати орхідею. Якщо зростання листа призупинилося, то призупиняйте внесення добрив. Якщо після зростання листа ви помітили появу квітконосу, підгодовуйте орхідею до появи першої квітки. Далі призупините внесення добрив.

  • застосовуйте для орхідей тільки водний розчин добрив;
  • внесення добрива поєднують з поливом орхідеї: кожен другий полив в період зростання орхідеї підгодовують;
  • не можна пересаджувати і удобрювати тільки що куплену рослина, це можна буде зробити через 2-3 роки після завершення цвітіння;
  • не можна підгодовувати квітучу орхідею, це призведе до більш швидкого осипання квіток і бутонів;
  • не можна підгодовувати недавно пересаджені рослини, ослаблені або хворі: для них існують спеціальні відновлювальні препарати;
  • не можна підгодовувати рослину в період спокою і в холодну пору року;
  • не можна використовувати добрива для інших кімнатних рослин.

Джерело фото: http://flo.com.ua/

Читайте також:

  • Альпійська гірка своїми руками: основні етапи створення
  • Газонна трава: види, посів і догляд
  • Грошове дерево: як виростити і доглядати
  • Жива огорожа в саду: види, посадка, догляд
  • Ландшафтний дизайн, обробка саду
  • Як вибрати бензинову газонокосарку
  • Як знайти вільну земельну ділянку

Створюємо комфорт для екзотичної красуні: лампа для орхідей

Красуні орхідеї вже давно і грунтовно оселилися на вітчизняних підвіконнях, подібної екзотикою більше нікого не здивуєш. Але залишається питання: як зробити так, що б вихідці з жарких тропічних країн відчували себе комфортно в нашому мінливому кліматі. У цій статті дізнаємося про основні правила догляду за квіткою, про грамотної організації підсвічування і видах ламп, а також про встановлення і можливі помилки при використанні освітлення:

Основні правила догляду за квіткою в домашніх умовах

В першу чергу, слід пам`ятати, що батьківщиною більшості орхідей є країни з рівномірно теплим кліматом, температура в яких не схильна до істотних коливань і завжди тримається на досить високому рівні. Так само, не варто забувати про вологість і тривалості світлового дня, який, як правило, становить не менше 12 годин.

Знаючи це, можна виділити основні правила догляду за орхідеями:

  • Квіти не люблять, коли їм занадто холодно або занадто жарко, температура в приміщенні повинна бути стабільною, при цьому не перевищувати 30 градусів і не опускатися нижче 10.
  • Рослинам необхідно забезпечити високу вологість, інакше існує ризик, що вони почнуть пересихати.
  • Коріння орхідей необхідний доступ до повітря, тому грунт повинен бути не щільний, найкраще, звичайно, спеціальний, підібраний в залежності від конкретного виду рослини.
  • Періоди рясного поливу необхідно чергувати з періодами повного висихання, як це зазвичай відбувається в природному середовищі існування.
  • Всім орхідей потрібно інтенсивне освітлення, без нього вони ніколи не будуть активно рости і цвісти. Саме ця умова найскладніше дотримати, особливо взимку.

Детально про оптимальні умови утримання орхідеї, читайте в нашому матеріалі.

Навіщо потрібні фітолампи?

Всім рослинам для життя необхідне світло – це головне джерело їх енергії. Хлорофіл – зелений пігмент в листі і пагонах, поглинає промені світла, запускаючи тим самим процес утворення поживних речовин та інших важливих сполук – фотосинтез (про те, як грамотно організувати для орхідеї необхідні умови для фотосинтезу, можна дізнатися тут).

Виділяють два види хлорофілу:

  1. хлорофіл А, поглинає синю частину світлового спектру.
  2. хлорофіл В, поглинає червону частину світлового спектру.

важливо! Для гармонійного зростання і розвитку кімнатних орхідей необхідно, що б інтенсивно задіяні були обидва види хлорофілу (А і В).

Основна проблема полягає в тому, що при природному освітленні сині хвилі можуть поглинатися протягом практично всього дня, в той час як червоні – тільки вранці і ввечері. Але, в зимову пору року або при відсутності достатньої освітленості в приміщенні, рослини будуть відчувати нестачу як перше, як і друге.

Для того, що б компенсувати недолік денного світла, існують спеціальні фітолампи для квітництва. Можна вибрати як універсальний варіант, в якому заздалегідь скомбіновано спеціальне співвідношення синього і червоного світла, так і окремі лампи, доповнивши їх при необхідності звичайним білим світлом.

Яким чином грамотно організувати підсвічування?

Всім орхідей необхідна додаткова підсвітка в холодну пору року, коли тривалість світлого часу доби значно скорочується. Як правило, це період з жовтня по березень, в решту часу лампи досить включати періодично тільки в темний час.

Орхідеям необхідна стабільна тривалість світлового дня (Це стосується як природного, так і штучного освітлення), вона повинна бути не менше 10 годин, але не перевищувати 12-14 годин.

У різних сортів орхідей різні вимоги до ступеня освітленості. На це варто звернути окрему увагу, так як надлишок світла може бути так само згубний для рослин, як і його недолік.

Коли виникає необхідність в додатковому світлі?

Необхідність додаткового підсвічування багато в чому залежить від розташування вікон – якщо вони на північній стороні або закриті деревами і іншими будинками, дефіцит сонячного світла у кімнатних рослин буде практично круглий рік.

При інших варіантах підсвічування все одно потрібна:

  1. взимку протягом усього дня;
  2. восени і навесні в сутінковий час доби.

важливо! Також в додатковому підсвічуванні можуть потребувати ослаблені рослини, незалежно від пори року.

Який вид вибрати: LED, люмінесцентну або іншу?

Розглянемо, який лампою краще підсвічувати рослина. Перше, що варто запам`ятати при виборі лампи: вона ні в якому разі не повинна нагріватися. В ідеалі джерело світла взагалі не повинен випромінювати тепла, так як навіть невелика його кількість може негативним чином вплинути на рослини.

Для розведення орхідей використовують такі види ламп:

  • енергозберігаючі;
  • люмінесцентні;
  • металогалогенні або газорозрядні;
  • ртутні газорозрядні;
  • світлодіодні (або LED).

Всі ці варіанти підійдуть для організації додаткового підсвічування рослин, але найоптимальнішими для квітництва вважаються люмінесцентні і світлодіодні (LED) лампи, саме на їх основі виробляють більшість спеціальних фітоламп. Таки світильники абсолютно не виробляють тепла і при цьому випромінюють світлові хвилі необхідної інтенсивності і довжини.

Червону або синию?

Як вже було сказано раніше, для зростання і розвитку орхідей необхідні промені червоного і синього світла. Червоне світло сприяє обильности і тривалості цвітіння, синій – впливає на формування листя і пагонів, тому важливо їх збалансоване поєднання, в іншому випадку рослина або просто не зацвіте, або може піддатися серйозним деформацій.

Для правильної додаткового підсвічування необхідно вибрати або дві лампи різних кольорів, при необхідності доповнивши їх звичайної лапою денного світла, або придбати комбіновану лампу, в якій вже містяться і ті і інші елементи.

Як встановити?

Світильники повинні розташовуватися безпосередньо над листям, так як саме в них в основному відбувається процес фотосинтезу. При цьому не варто розміщувати лампи впритул, мінімальна відстань від поверхні листа – не менше ніж 3 см.

Для досягнення оптимального результату будь-який вид додаткового освячення корисно поєднувати з рефлекторами (це може бути навіть звичайнісіньке дзеркало), таким чином, рослинам дістанеться набагато більше світла.

Як правильно використовувати?

Існує два основні варіанти використання штучного підсвічування:

  1. Вранці і ввечері необхідно включати червону лампу, так як саме в цей період рослини зазвичай поглинають світло з цією довжиною хвилі, а протягом решти дня – синю. Так само, для продовження світлового дня до необхідних 10-12 годин, в темний час доби необхідно додатково включати звичайну білу лампу.
  2. І синя, і червона лампа одночасно включаються протягом усього дня і так само доповнюються білої лампою в разі потреби.

Увага! Тривалість освітлення індивідуальна і залежить від сорту орхідеї. В середньому вона становить близько 12 годин, але завжди не менш 10 годин. Повністю замінювати природне освітлення штучним можливо, але робити цього не рекомендується.

чиниться дію

Грамотно встановлене освітлення буде сприяти зростанню і розвитку рослини, появи нових листя і пагонів, рясного і тривалого цвітіння. Під час зими штучне освітлення дозволить орхідеї продовжити активну життєдіяльність, завдяки чому вона стане цвісти ще частіше.

можливі помилки

Можна виділити три основні помилки, пов`язані з вибором освітлення:

  • недолік світла. При цьому листя стає темно-зеленими, іноді навіть з блакитним відтінком, стають млявими і при тривалій нестачі світла вмирають.
  • надлишок світла може викликати перегрів, і навіть загибель рослини, так як воно не може переробити більше світла, ніж йому необхідно. В такому випадку листя зазвичай набувають червонуватого відтінку.
  • Неправильний вибір світла. Надлишок синього світла, при нестачі червоного викличе бурхливий ріст листя і пагонів, але така орхідея ніколи не зацвіте. Зворотна ситуація може спровокувати рясне цвітіння, при цьому недостатньо сформований тонкий цветонос може не витримати ваги квітів і зламатися, а листя будуть розвиватися нерівномірно.

Орхідеї – квіти ніжні і до нашого клімату абсолютно непристосовані, їм необхідно тепло, регулярний полив і зрошення, а так само досить світла, і тоді вони зможуть регулярно радувати своїх власників яскравими екзотичними квітами.

Корисне відео

Пропонуємо переглянути відео про результат впливу освітлення на орхідеї:

Про автора

admin administrator