Трутні утворюються в результаті

Авторadmin

Трутні утворюються в результаті

Трутень – хто він в бджолиний рій і навіщо потрібен?

Трутні – це особини чоловічої статі в бджолиний рій, завдання яких запліднювати самок. В іншому трутень ні чим не зобов`язаний, хіба тільки зігріти розплід в холоди. Тривалість і якість життя визначають бджоли, вони вирішують, коли трутні належить народитися і коли покінчити з життям. Поки «чоловік» їм корисний, вони його годують, обігрівають і плекають, але коли закінчується збір меду – бджоли його викидають, і він незабаром гине.

Опис і роль трутня

Трутня можна сплутати з бджолами трутовками. Назви у них схожі, але самі особини відрізняються один від одного. Трутень – це бджола чоловічого роду, а трутівка – недорозвинена особа жіночої статі, розвиваюча з бджіл, які годують королеву. Вона з`являється в гнізді, коли мами або зовсім немає, або вона вже перестає плодити. Якщо вона сильно слабшає або зовсім гине, то бджоли годують один одного бджолиним молочком і кілька штук розвиваються в яйцеклітинах. Через те, що яйця не запліднюється трутнем, трутівки народжуються недорозвиненими і швидко гинуть.

Будь-яку бджолу чоловіча особина запліднити не зможе, тому, в кожному вулику повинна бути королева.

Жіночі особини бджіл – це робочі бджоли і королева (матка) бджіл, а чоловіче населення – це трутні. Трутні ледачі і ні чим не займаються, у них лише одна роль – запліднити матку. Одна сім`я в один сезон виводить більше тисячі трутнів.

Як він виглядає?

Трутнів можна побачити з останнього місяця весни по останній місяць літа. Ці комахи відлітають після полудня, а прилітають додому тільки пізно ввечері. Відмітна риса трутня від звичайних бджіл – це досить великі розміри в порівнянні з королевою бджіл і з самими бджолами. Він важить 250 міліграм, а довжина 15 сантиметрів. У трутня прекрасно розвинені крила.

Цікаво, що у трутня відсутні:

  • жало;
  • воскові залози;
  • хоботок, який виступає в ролі збору їжі та перенесення її куди-небудь.

Тому без стороннього догляду він не виживе, він не зможе навіть сам поїсти.

Природа трутнів наділила всім, що потрібно для спарювання, це прекрасне чарівність, відмінний зір і високий політ. Трутень на льоту бачить самку і наздоганяє її швидше суперників, для того щоб злучитися. У чоловічих особин дуже добре розвинені крила, вони можуть високо літати і на далекі відстані в пошуках матки.

Трутні дуже ненажерливі, на один кг цих бджіл витрачається понад двадцять кіло меду. Це на 2 або 3 місяці, довше вони не живуть. Самці пожирають в 4 рази більше меду, ніж самки, які видобувають цей мед. Для того щоб вижив 1 кілограм трутнів, вони з`їдають більше півкілограма меду за добу, це майже 16 кілограм на місяць. За літній період на 1 кілограм комах витратиться 50 кілограм меду. В 1 кілограмі налічується близько 4000 трутнів.

Політ трутнів супроводжується гучним дзижчанням. Коли він сідати на певну дошку відпочинку він видає звуки, ніби впали від втоми.

Життєвий цикл

Якщо в сім`ї бджіл вирощено мало трутнів, то це означає, що матка постаріла і шанси мінімізуються на те, що вона буде запліднена. Адже якщо багато трутнів оточують самку, тим краще. Перед спарюванням трутні б`ються за самку, виключаються слабкі і безпорадні особини, в результаті залишаються найсильніші. Завдяки цьому, майбутні бджоли матимуть хороші гени.

Дбають і вирощують трутнів працьовиті бджоли, причому починають вони це робити в травні, а закінчують лише, коли потрібно збирати мед. В одній родині приблизно 400 трутнів, але буває і таке, що в одній сім`ї може знаходитися ціла тисяча, а то й півтори тисячі самців.

Трутні розташовуються в осередках наступним чином:

Стадія яйця триває 3 дні, а личинки – 7 днів. Личинку бджоли годують маточним молочком, а потім пергою і медом. Потім запечатуються осередки, за якими можна визначити, де трутень. Такі осередки більш опуклі, так як плід великий і йому буде потрібно більше кисню.

Після виходу з осередку, трутень близько 10 днів щільно харчується, набираючи сил для майбутнього спарювання. Через тиждень після народження, вони вилітають лише для ознайомлення із зовнішнім середовищем. А ось через 14 днів він вже літає, щоб знайти собі матку.

Трутень вловлює на ходу маточне речовина і тоді розуміє, що вона десь поруч. Тільки розрізнити його можливо лише на високому відстані і не нижче ніж 3 метри від землі, а коли він вже знаходиться поруч з маткою, він включає зір.

Одну матку запліднюють відразу від 6 до 8 бджіл, а після вдалого запліднення, трутень, який виконав борг, гине. Самці живуть в тому будиночку, де і народилися, але поки у них є свій банк сперми, їх люб`язно приймають в будь-якому іншому житло. Де б вони не були, бджоли їх годують, сприймаючи як клієнтів для королеви бджіл.

Після основного медового збору, трутні їм більше не потрібні, вони для економії їжі їх відсівати. Спочатку їх просто не підпускають до меду, а потім вони голодують, слабшають і їх витісняють з гнізда, де трутні гинуть.

Трутня можуть залишити перезимувати лише, якщо немає матки, або вона не запліднена. Якщо в зимовий період у вулику знаходяться трутні – це свідчить про неблагополучному бджолиний рій. Наскільки довгим буде життя трутня, залежить від деяких факторів:

  • чи існує матка у вулику;
  • чи здатна вона на запліднення;
  • загальний стан рою;
  • погодні умови.

Значення в сім`ї бджіл

В першу чергу у читача виникне запитання: для чого трутні потрібні у бджолиної сім`ї, якщо вони не можуть себе прогодувати, мають ненажерливістю і нічим не допомагають бджолам трудівницям? Але вони є єдиними особами, завдяки яким продовжується рід бджіл, вони літаючий банк сперми. Щоб виконати свій обов`язок, трутень повинен бути витривалим і сильним, адже доведеться долати великі відстані для пошуку матки. Також, їм доведеться змагатися з іншими трутнями, полюють на той же, що і він сам.

Трутні, яких народила матка, носять в собі такий же генетичний матеріал, як і у неї. У кожної бджоли чоловічої статі є хромосоми, яких всього 16 штук, а у матки їх 32. Як тільки пройде два тижні після вилуплення, трутень готовий запліднювати матку.

За межами вулика

У вулику трутні на матку не звертають ніякої уваги, але як тільки вона вилітає в пошуках сперми, кілька особин летять за нею в якості охорони, відганяючи птахів і інших комах. Спаровуються вони в польоті, як тільки її семяприемник заповнюється, вона стискає камеру і статевий орган трутня, який останній її запліднюють, обламується. Трутень відразу гине і вони разом з самкою звалюються на землю.

Також, раз на рік всі трутні злітаються в певне місце далеко від свого будинку. У цьому місці вони кружляють в радіусі 100 метрів, чекаючи матку. Віддаленість від своєї пасіки обумовлюється тим, що спаріваясь з маткою іншого сімейства, можна уникнути спорідненості. З цієї ж причини її запліднюють відразу кілька трутнів, щоб була суміш сперми.

У вулику

У трутня також є корисні особливості, які вони «застосовують», перебуваючи у вулику ::

  1. Нещодавно стало відомо, що підвищення настрою бджіл залежить від кількості молодняка. Рекомендовано в вулик класти рамки із сушею в осередку з трутнями. Пчілки почнуть займатися вирощуванням трутнів і стану ройового НЕ буде.
  2. Трохи раніше, всі були впевнені, що трутні створені і здатні лише на розмноження потомства. Рекомендовано було вирізати всіх трутнів, щоб була, можливість зібрати більше меду. Зараз же навпаки вважається, що трутні не тільки літаючий мішок сперми, але вони ще і наштовхують бджіл на роботу.
  3. Також трутні здатні в зимовий час обігрівати свій вулик. При перших заморозках, вони збираються в купу, прикриваючи своїм тілом розплід. Тим самим, вони приводять себе в жертву, заради майбутнього бджолиного сімейства.

Бджолярами було вивчено, що якщо винищити всіх трутнів, то бджоли гірше і повільнішою збирають мед, тому на сьогоднішній день якийсь відсоток трутнів не чіпають.

важливість трутня

У бджолиної сім`ї немає важливих і не важливих особин, всі вони беруть участь в певних діях. Матка розмножує бджіл, а трутні безпосередньо їй в цьому допомагають. У сім`ї живуть робочі бджоли, які вилуплюються з заплідненого яйця. Тому важливою є робота кожного, недоречно думати хто зайвий у бджолиному рою. Так, трутні ненажерливі, через них швидко зменшується кількість меду у вулику і бджолярі це розуміють, але варто розуміти, що якщо не буде цих збитків, то меду не буде зовсім.

Є і свої плюси – восени, коли трутні гинуть, можна розуміти який стан у певній бджолиної сім`ї. Якщо біля будиночка лежить багато загиблих трутнів, то в родині все чудово, але якщо їх мало або зовсім немає, то це означає що слід міняти матку.

Питання та відповіді

питання: Чому трутень після запліднення гине?

відповідь: Трутень для спарювання свій орган, який відповідає за появу на світ бджіл, випускає назовні, який до цього моменту був всередині нього. Це майже те саме, що у людини внутрішні органи вилізуть назовні. Тому трутень гине без шансу на виживання.

питання: Чи можна визначити породу бджіл за зовнішнім виглядом трутня?

відповідь: Так можна! Наприклад, у кавказьких бджіл трутні мають чорне забарвлення, а безпородні трутні пофарбовані в сірий колір. Порода «італійська» рудого кольору, а лісові трутні – темно-руде.

Трутень в бджолиній родині грає лише одну роль, але зате головну – запліднення. Більше він ні на що не здатний, навіть прогодувати себе або перенести їжу в інше місце, адже у нього відсутнє все для виконання цих процесів. Годують їх з самого народження працьовиті бджоли, а після своєї місії трутень гине.

Трутень – це. Бджолиний трутень: особливості будови, роль у бджолиній родині

Слово “трутень” вже давно стало натхненним і показує лінивого, недобросовісного працівника, який живе за рахунок праці інших. А хто такий насправді бджолиний трутень? Нахлібник чи важливий член бджолиного сімейства?

Хто він такий насправді?

Трутень – це тимчасовий член бджолиної сім ‘ї. Кілька сотень, іноді навіть тисяч трутнів з ‘являються на початку травня. Багатьом здається, що вони звідкись прилітають, як тільки почують весну і наявність пилку в будиночках бджіл, якою можна набити свої товстенькі черевики. Насправді трутень не прилітає, а народжується в бджолиній родині. Але вони ніяк до цієї сім ‘ї не прив’ язані. Якщо вони мають потребу, або інша сім ‘я бджіл відчуває потребу в наявності таких особин, то вони запросто можуть покинути одне сімейство і оселитися в іншому.

Безвідцівниця

А чи знали ви, що трутень – це єдиний представник бджолиного роду, який народжується без батька? Дивно, але природа задумала саме так. Бджоли-медоноси, матки, бджілки-трудівниці не можуть з ‘явитися на світ, якщо в процесі зачаття не взяв участь представник протилежної статі. А ось трутні можуть. Вони народжуються з неоплідненої яєць. Матка відкладає їх у спеціальні “трутневі” комірки, які за розміром набагато більші, ніж звичайні. Ось так у них і з ‘являються на світ бджоли-безвідцівщини.

Партеногенез – явище в природі нерідке. Науці відомо чимало різних видів, які виробляють потомство без використання чоловічого насіння. Але що важливо, ніякого негативного ефекту це не має. Трутні народжуються міцними, енергоємними, сильними і по всіх пунктах повноцінним бджолиними “татами”.

Процес і час народження

Минає три дні після того, як матка відклала неоплодотворені яйця в спеціальні великі комірки. На світ з ‘являються личинки, яких відразу починають рясно годувати бджоли. Їм дістається найсмачненіше молочко, медок і пилок. Через шість днів осередки закупорюють і чекають появи лялечок. Трутень з ‘являється через 15 днів. Загалом проходить близько двадцяти чотирьох днів.

Особливості будови

Трутень – це найбільший і найгучніший представник бджолиної сім ‘ї. Крім того, що фігура його на порядок “пишніша”, ніж у звичайної робочої бджілки, він ще й жужжить набагато голосніше. Напевно ви не раз зустрічали цю “страшну величезну бджолу”, від якої хотілося бігти без оглядки. Жужжить трутень дійсно голосно і страхітливо. Але боятися цього “звіра” не варто, він абсолютно безпечний для людини, оскільки не має жала. Не дарувала їм природа засоби захисту. На місці жала у них розташовується орган для сукупу.

Трутні і приземляються на прилітну дошку набагато голосніше, ніж звичайні робочі бджілки. Через гарненький апетит і набитий черевик вони стають вантажними і неквапливими. Підлітаючи до вулика, вони буквально плюхаються на “посадкову смугу”. Деякі бджолярі, сміючись, кажуть, що вони роблять це спеціально. Нібито хочуть, щоб бджоли у вуликах вже починали готуватися до їх годування заздалегідь.

Ці особини мають і ще деякі особливості будови. Трутня, наприклад, даремно називають ледарем, який не бажає працювати, як інші бджілки. Він, може, і хотів би допомагати “по господарству”, та природа не дала йому такої можливості. У трутнів не передбачений у фізіології апарат, який відповідає за збір нектару. На ніжках немає спеціальних кошиків або гребішків, за допомогою яких інші бджоли збирають нектар і пилок. Навіть їхній медовий зоб настільки малий, що в ньому не тільки на сім ‘ю їжі не принесеш – самому ледве вистачає на їжу.

Однак варто зазначити, що бджоли до пори до часу ніяк не утискають трутнів. Навпаки, годують їх буквально “з ложечки”, а поїдають вони чимало. Загалом, у такий час трутень у вуликах – цар і бог, адже він – майбутній батько сімейства, і його роль дуже важлива.

Трутні також відрізняються від звичайних бджіл відмінним зором і нюхом. Вони здатні за багато кілометрів побачити і відчути матку.

Незавидна частка

Здавалося б, живи, “дружи” з матками, їж цілими днями нектар і мед. Але насолоджуються таким життям ледарі зовсім недовго. Трутень – це член бджолиної сім ‘ї, який живе тільки близько двох місяців. Головне його завдання – запліднити матку. Сукупний процес, як правило, відбувається далеко від рідного вулика. Бджола-матка і трутень відлітають подалі від пасіки. Частина чоловічих особин загине відразу ж після цього акту, оскільки дітородний орган у них відривається і залишається в статевих органах самки. Головним чином його “втрачають” ті, хто спарювався з головною маткою. Досвідчені бджолярі знають, що якщо у пролітаючої повз бджоли тягнеться “білий шлейф”, значить, ця представниця бджолиного сімейства “обліталася”.

Та частина трутнів, яка не втратила важливий орган “на полі бою”, повертається у вулик. Це ті, хто спілкувалися з бджілками рангом нижче. Однак доля вже до них не така прихильна. Як тільки відпадає необхідність у трутнях, їх починають поступово витісняти з вулика. Спочатку відганяють у більш холодні частини будиночка, потім позбавляють їжі (відтісняють від кормів) і після цього – вже голодних, слабких і непотрібних – викидають з вулика на землю.

Слабкі особини відразу ж гинуть, а ті, хто сильніше і в змозі ще піднятися, летять шукати іншу сім ‘ю. Але якщо в бджолиному сімействі є матка, то вона вже не візьме на зимівлю тягар. На цьому життя трутня і закінчується. Навіть бджолярі визначають якість бджолиної родини за наявністю таких особин у вуликах наприкінці осені. Якщо їх там немає або дуже багато мертвих комах лежить біля прилітної дошки, значить, сім ‘я благополучна.

Нахлібники чи трудяги?

Існує кілька думок щодо важливості трутнів у бджолиній родині. Хтось вважає їх виключно нахлібниками і ледарями, а хтось каже, що вони – важливі члени сімейства, без яких просто не обійтися. Давайте спробуємо провести невелику порівняльну характеристику і зрозуміти, чого у трутня більше: плюсів або мінусів.

  • Трутень – це “батько” для всіх бджіл. На цьому, на жаль, все.
  • Не здатний охороняти вулик.
  • Не вміє годувати личинок.
  • Не бере ніякої участі в зборі пилку, не вміє “робити” мед і віск.
  • Дуже багато їсть.

В результаті, як ви бачите, виходить, що у трутня більше недоліків. Однак на захист трутнів можна сказати наступне:

  • Якби трутень не запліднював матку, то на білому світі ми б не зустріли жодної бджоли. Навіть шкода “бджолиних батьків”, адже вони частенько складають голову після виконання свого “святого” обов ‘язку.
  • Вони ні в чому не винні. Це природа не наділила їх інструментами, які б допомагали захищати і годувати сім ‘ю. Вони б, можливо, з радістю приєдналися до виконання домашніх обов ‘язків, але просто не можуть цього зробити через відсутність важливих “інструментів”.
  • Це лише тимчасові члени сімейства. Що буде, якщо з ‘єднати разом їх відмінний апетит і постійне проживання у вуликах цілий рік? Та вони залишать сімейство без запасів вже через місяць. А своєю “відсутністю” у вуликах взимку вони суттєво економлять корми.

Трутні — і їх роль у житті бджолиної сім’ї

Трутнів по праву називають самим марним елементом у бджолиній родині. Багато пасічників з метою заощадити мед, який витрачається на харчування трутнів, зрізають їх розплід до того, як вони з’являться на світ, але чи правильний такий підхід. Вчені апиологи, стверджують, що ні, адже бджолина сім’я — саморегулюючий, продуманий природою до дрібниць механізм і втручання людини в його життя не завжди доречно.

Отже, згадаємо теорію. Бджолина сім’я — сукупність бджіл в рамках одного вулика (гнізда), яка складається з:

Деколи, у бджолиній сім’ї можуть з’являтися бджоли-трутовки. Їх досить часто плутають з трутнями. Для сім’ї вони повністю марні, це робочі бджоли з деякими вадами розвитку, які отримали репродуктивні органи.

Але при цьому здатні відкладати виключно незапліднені яйця. Ось з цим явищем варто боротися, виявляючи трутівок на ранній стадії. Більше їх кількість може свідчити про слабкість матки і навіть неможливості останньої відтворювати потомство, що в свою чергу ставить під загрозу подальший розвиток бджолиної сім’ї.

Тим часом трутневая бджола споживає ресурси нарівні з іншими мешканцями вулика. З трутнями ж, як правило, боротися немає ніякої необхідності, за рідкісним винятком, коли вони залишаються у вулику в холодній період року. Щоб зрозуміти механізм необхідності боротьби з трутнями, давайте розглянемо їх життєвий цикл.

Життєвий цикл трутнів. Чи варто з ними боротися?

Трутень — бджола чоловічої статі. Основна і, практично, єдина функція у бджолиній сім’ї — запліднення матки. Іноді, трутні ще й оберігають розплід від замерзання, але це трапляється нечасто.

Трутень з’являється на світло зазвичай на початку сезону медозбору (квітень-травень). Клітинки з їх розплодом зазвичай розташовуються по периметру сот. Їх розплід триває практично до закінчення сезону. За один медозбірний період на світ з’являється мінімум триста трутнів. Іноді їх кількість може сягати півтора тисяч. Все це залежить від розміру бджолиної сім’ї та репродуктивного здоров’я матки. І ось тут то і точиться камінь спотикання.

Деякі бджолярі вважають, що необхідно регулювати чисельність трутнів, при цьому як підібрати оптимальне їх число, як і раніше залишається загадкою. В підтримку теорії необхідності контролювати чисельність трутнів говорить той факт, що за все своє коротке життя кількість трутнів, еквівалентних вагою в 1 кг, може з’їдати до 20 кг меду. При цьому органів для його видобутку вони не мають і існують виключно за рахунок робочих бджіл.

Прихильники природного розвитку бджолиної сім’ї, без участі людини, наводять такі аргументи:

Щоб зрозуміти їх доводи, повернемося до життєвого циклу трутнів. Перші дні, після виходу з осередку, трутень залишається у вулику і посилено харчується. Приблизно через тиждень він вилітає на ознайомчий політ, а через 2 вже готовий до запліднення матки.

Між трутнями починається боротьба за доступ до неї. Ось це і є перший етап природного відбору. Велика частина трутнів загине в боротьбі. Решта ж або відразу після запліднення, або до настання холодів. Із закінченням періоду медозбору робочі бджоли усувають трутнів від стільників з медом, а після, вже знесилених самців, виганяють з гнізда.

До зими трутнів у вулику не залишається. Якщо ж все-таки вони присутні — це сигнал для пасічника про необхідність подбати про нову матці, втім, найчастіше бджоли дбають і про це, вигодовуючи запасну матку на випадок хвороби або смерті основний, так що якщо зимувати у вулику залишилося кілька трутнів, сильно переживати не варто. Відповіддю на питання: скільки живе трутень, буде термін основного періоду медозбору (від 2 до 4 місяців)

Трутні. Як відрізнити?

З питанням, трутні: хто це такі, ми вже розібралися тепер дізнаємося, як ідентифікувати трутня серед інших бджіл сім’ї. Основними його відмінностями від робочих бджіл, в середовищі яких він може, і намагається загубитися є:

При всіх цих явних знаках відмінності трутня часто плутають з бджолами-трутовками, які вигодувані маточним молочком і отримали репродуктивну систему, нездатну відтворювати запліднені яйця.

Бджола трутовка може жити цілий медоносний сезон і навіть залишатися у вулику на зиму, адже робочі бджоли не сприймають її як трутня, оскільки вона має всі відповідні органи для забезпечення себе всім необхідним, її роль у сім’ї начебто, як збережена, але при цьому трутовки більш ліниві.

Крім цього робочі бджоли змушені витрачати багато енергії на незапліднені яйця, що не є доцільним, тому боротьбу з трутовками у великих кількостях з’явилися у вулику, вести безумовно треба. Їх зимівля у вулику у великій кількості свідчить про хвороби і слабкості матки і необхідності підсадки в сім’ю нової королеви.

Про автора

admin administrator