Туя для дому яка

Авторadmin

Туя для дому яка

Туя: живопліт, посадка і догляд, кращі, швидкорослі сорти

Жива огорожа з туї дуже популярна серед власників приватних будинків і дачників. І це не дивно, у такого забору багато переваг, але під час посадки виникають питання. І найчастіші проблеми – вибір сорту і особливості догляду за туями.

Переваги створення живоплоту з туї

Вічнозелена огорожа не тільки красива, але і функціональна. Такий паркан з туй може приховати непривабливі споруди, які знаходяться за територією ділянки. Крім того, жива огорожа очищає повітря завдяки фитонцидам. Огорожа стримує пил, бруд, шкідливі гази.

Якщо близько садити кущі туї, то вийде щільна жива огорожа, яка послужить для обрамлення саду або поділу території на зони. Однак це не всі переваги вічнозелених рослин. За допомогою туї на ділянці можна створити красиві фігури, які стануть головним елементом оформлення.

Важливо! Огорожа з туй залишається привабливим круглий рік і однаково добре виглядає як на тлі снігу, так і квітучого саду.

Кращі сорти туї для живоплоту

Багаторічні туї – універсальні рослини, залишається лише вибрати кращі сорти для живоплоту, які добре приживуться в конкретному регіоні.

Клімат в Росії настільки різноманітний, що не скрізь туя буде відчувати себе комфортно. Для створення вічнозеленого огорожі на півдні країни підійдуть всі сорти, вибирати потрібно тільки по декоративних якостях і призначенням. А ось для Північних регіонів і середньої смуги потрібно враховувати морозостійкість рослини. Жива огорожа довго відновлюється і помилок при її посадці бути не повинно. Для цих кліматичних регіонів частіше використовують туї Брабант і Смарагд.

Крім того, чагарники для живоплоту вибирають з призначення. Існують низькорослі сорти цієї рослини, які добре підходять для формування бордюрів і зонування саду. Швидкозростаючі високорослі сорти краще садити по краю ділянки. Такі рослини добре відновлюються після зими, живопліт довго залишається щільною і привабливою.

Швидкорослі сорти туї для живоплоту

Туя Брабант не тільки морозостійка, а й швидкозростаюча, що особливо добре для живоплоту, що обрамляє ділянку. За невеликий проміжок часу виростити справжню зелену стіну не складає труднощів. За рік чагарник збільшується на 15 см в ширину і до 35 см у висоту. Рослина добре відновлюється після зими або невдалої стрижки, швидко нарощує зелену масу. Це ідеальний варіант для новачків, які поки недосвідчені в вирощуванні зеленої огорожі.

Однак у чагарнику сорти Брабант є один мінус – восени хвоя туї червоніє, а навесні потребує ретельного догляду, особливо в період посухи. Та й часта стрижка може напружувати. Двічі на рік потрібно проводити формування та обрізку.

Не так швидко росте сорт Смарагд. Він добре утворює молоді пагони, але трохи повільніше, ніж попередній. Це можна віднести як до переваг, так і до недоліків. Рослина підходить для професіоналів і досвідчених садівників. Адже після невдалої формування відновиться огорожа не так швидко. Однак і часті стрижки живому забору не потрібні.

Тую Смарагд можна використовувати для створення зелених фігур в саду. Хвоя у неї щільна, рівна, правильної форми. Але для збереження насиченого кольору чагарнику потрібно більше вологи, ніж попереднього сорту.

До швидкозростаючим сортам можна віднести ту Глобоза. З її кулястих чагарників виходить приваблива живопліт, висота якої досягне 2 м. Пагони ростуть густо, рівномірно, але раз в 2 роки їх потрібно омолоджувати. Морози сорт переносить добре, але гілки можуть розпадатися під вагою снігу, тому їх краще стягнути. Туя Глобоза добре переносить посуху і відмінно росте в тіні, що можна назвати перевагою сорту.

Яка туя краще підходить для живоплоту

Для живоплоту, яка буде всередині ділянки або бордюру, краще підійдуть сорти туї з невеликим річним приростом. Можна зупинитися на різновиди Даніка. Особливість сорту в його кулястої кроні, яка у дорослої рослини досягає 0, 5 м. Зростає туя повільно і не вимагає обрізки, так як прекрасно зберігає форму крони.

Дуже повільно зростає туя Колумна. Середнє рослина досягає висоти 1-1, 5 м, але для цього потрібно багато часу. Зелений паркан з цих чагарників не принесе клопоту і надовго залишиться привабливим. Дорослі рослини виростають до 7 м. Чагарники красиві, з щільною пірамідальною кроною, при правильній стрижці дають густі пагони. Морозостійкість рослини дуже висока, тому боятися, що огорожа підмерзне, немає причин.

Порада! Влітку тую Колумна потрібно рясно поливати, щоб хвоя залишалася яскравою і блискучою.

Кращою для зеленого паркану можна вважати ту Холмструп. Рослина росте повільно, стригти його потрібно раз в 2 роки. А незаперечною перевагою є хвоя рослини – вона змінює колір на протязі всього сезону. Така огорожа буде виглядати привабливо. Максимальна висота живого паркану – 3 м. Туя Холмструп невибаглива, добре зимує і не страждає від весняного сонця.

Як зробити живопліт з туї

Туї – невибагливі рослини, але деякі аспекти в їх вирощуванні все ж є. Їх потрібно враховувати при посадці чагарників, адже деякі сорти відновлюються довго і не прощають помилок садівника.

Рекомендовані терміни

Кращий час для посадки – осінь, коли земля волога. У різних регіонах терміни відрізняються, але до заморозків повинно залишатися час, щоб туї зміцніли і добре вкоренилися. Можна садити живопліт ранньою весною, але не пізніше квітня.

підготовка ґрунту

Місце для туї має бути добре захищене від поривів холодного вітру. Грунт краще кисла, добре дренированная. Її готують завчасно. Грунтові води по периметру повинні розташовуватися глибоко. Коренева система туї вразлива і погано переносить таке сусідство.

Увага! При підготовці грунту під перекопування обов’язково вносять мінеральні добрива.

Відстань між туями в живоплоту

Розміщувати тую для живоплоту в один ряд потрібно на відстані приблизно 50-60 см. Все залежить від сорту і швидкості росту рослини, а також від бажаної щільності насаджень. Для деяких сортів відстань між посадками може бути іншим. Наприклад, швидкорослі туї, такі як Брабант, для огорожі розташовують на 70 см один від одного. Рослини добре набирають зелену масу і доглядати за ними легше, якщо вони посаджені не надто густо.

Щоб огорожу виглядало щільніше, рослини висаджують в шаховому порядку, залишаючи між ними близько 1 м.

Зауваження! У 3 ряду живопліт не саджають. Середній ряд загине через нестачу освітлення.

Як садити тую для живоплоту

Для створення огорожі з туй вибирають не дорослі рослини, а молоді саджанці, вік яких близько 4-х років. Коштують такі чагарники дешевше, та й приживаються краще. Оптимальна висота рослини – 1 м.

Посадку туї проводять траншейним методом за таким планом:

  1. По периметру ділянки викопати траншею, глибиною близько 50 см. Ширина рову – трохи більше кореневої системи саджанця.
  2. Дно канави добре дренують, зверху кладуть шар живильного ґрунту, потім компост і перегній.
  3. Саджанці встановлюють на потрібній відстані, так щоб коренева шийка перебувала врівень з грунтом або трохи нижче.

Якщо висаджують туї в 2 ряди, то дотримуються ті ж рекомендації.

Як доглядати за огорожею з туї

Вирощування туї не доставляє клопоту, але це зовсім не означає, що жива огорожа виросте сама по собі. За чагарниками потрібен хороший і регулярний догляд. Особливо ретельно доглядати за рослинами потрібно в перший час, поки туї не приживуться.

Графік поливу і підгодівлі

Найважливішим у вирощуванні туї є полив. Тут все не так просто, багато садівники допускають типові помилки, намагаючись зволожувати грунт через певні періоди часу. Це не правильно. Виділити інтервал між поливами не можна. Молоді саджанці в перший час поливають рясно, далі, в міру необхідності. Грунт під туями потрібно перевіряти регулярно, в жаркий період зволожують сильніше і мульчують.

Перші роки тую не підживлюють, якщо посадочна траншея заповнена за правилами. Далі, вносять спеціалізовані добрива для туй, вибір яких великий. Навесні і влітку застосовують азотні підживлення, а восени переходять на фосфорні.

Розпушування і мульчування грунту

Жива огорожа добре росте, якщо грунт пухкий і добре пропускає повітря і вологу. Тому після кожного поливу грунт під насадженнями рекомендують розпушувати, щоб не утворювалася кірка. Однак робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити кореневу систему. Глибина розпушування – не більше 10 см.

Щоб коріння туї не перегріватися і не страждали від нестачі вологи, пристовбурні кола мульчують. Використовують різний матеріал, найчастіше перегній. Він не тільки збереже вологу, але і послужить підгодівлею.

Стрижка живоплоту з туї

Важливу роль в житті зеленій огорожі з туй грають стрижка і формування. Тут є одне правило – за один раз зрізають мінімальна кількість пагонів, не більше 30%. Якщо зістригти більше, що туя просто висохне і огорожу загине.

Попередження! Оголені гілки не відновлюються, зелена маса не наростає.

Терміни стрижки різні, все залежить від кліматичної зони і цілі обрізки. Якщо потрібно стримати зростання огорожі, то до формування приступають до розпускання бруньок. Для відновлення і швидкого зростання живопліт стрижуть після цвітіння.

Для стрижки огорожі використовують якісні садові ножиці або секатор. Інструменти повинні бути чистими і добре заточеними, щоб не занести в рани бруд.

Правильно підстрижена туя з боку нагадує піраміду. Досвідчені садівники рекомендують стригти в перший рік одну сторону огорожі, на наступний сезон – другу. Так, хвоя буде відростати рівномірно і помилки будуть не так помітні.

З першого разу підстригти туї правильно вдається не кожному, тому багато хто використовує спеціальні каркаси. Їх надягають на чагарник і зрізають все зайве. Після такої стрижки вся огорожа рівна і однакова.

висновок

Жива огорожа з туї на ділянці – це не міф, а реальність. Виростити її самостійно цілком можливо. Потрібно тільки визначитися з сортом і з самого початку приділяти чагарниках достатньо часу, щоб не допускати помилок. Туя вдячна рослина, воно прекрасно переносить стрижку і морози.

Туя: посадка і догляд – зелені піраміди живих огорож та алей

Вічнозелене дерево з м’якою хвоєю та пряним ароматом – туя займає одну з лідируючих позицій в ландшафтному дизайні. Мальовничі ряди смарагдових пірамід перетворюють і лондонські парки, і середньоруські сади. Уродженка Північної Америки та Східних регіонів Азії, туя прижилася і на європейській землі. Однак не всі її види пристосувалися до клімату північних широт.

У сімействі кипарисових туя представлена ​​5 видами, три з яких виростають на територіях Північної Америки, і два в країнах Східної Азії. З них тільки одна, туя західна (Thuja occidentalis), змогла стати повноправним представником флори північних широт. Всі різновиди туї, що використовуються в озелененні вітчизняних міст, належать до цього виду, відрізняючись лише формою крони, відтінками хвої і висотою. З огляду на це, ми підготували для вас опис видів і сортів туї західної, які частіше за інших зустрічаються в декоративних посадках.

До числа найбільш популярних сортів входять: Брабант (Brabant), Смарагд (Smaragd), Колумна (Columna), Санкіст (Sunkist), Вагнері (Wagneri) і Даніка (Danica).

Туя Брабант досягає у висоту 5 метрів, крона дерева дає в ширину 1,5 метра. Хвоя виражено зелена, в зимовий час трохи буріє. Віддає перевагу родючому вологому, стійка до морозів до 35 градусів і відрізняється високою надбавкою в зростанні (за рік може вирости на 30-35 см).

Струнка туя західна Смарагд улюблена багатьма садівниками та дизайнерами. Вона зберігає яскраво-зелений колір хвої і взимку. Висота дерева варіюється від 3 до 5 метрів, крона формується в щільну піраміду. Зростає повільно, живе довго (до 150 років), тому її часто можна зустріти в ландшафті старовинних парків. Представлена ​​кількома різновидами: Варієгата, використовувана в солітерах, і Голден, що віддає перевагу заміським територіям і яка насилу приживається в задимлених містах.

Туя Колумна володіє колоноподібною кроною і ідеально підходить для утворення живої огорожі. Виростає до 7 метрів і радує погляд темно-зеленою хвоєю в усі сезони.

Санкіст – чагарник туї, з густою кроною, конічна форма якої художньо порушується легкою розпатланістю гілок. Зростання йде повільно, а доросле дерево не виростає більше 5 метрів. Погано реагує на посуху і швидко втрачає зовнішню привабливість.

Туя Вагнер утворює яйцеподібну крону і з задоволенням використовується дизайнерами для солітерних посадок. Незвичайна форма і приємний, матово-зелений колір хвої залучають до дерева увагу багатьох садівників-любителів.

Даніка – це карликова форма рослини, що представляє кулястий кущ висотою не більше 80 см і з діаметром крони в 1 м. Чудово виглядає в бордюрах і часто застосовується в якості центрального об’єкта на клумбах.

НЮАНСИ ДОГЛЯДУ

Тую можна віднести до невибагливих рослин, але це не означає, що застроми гілку в пісок, вона і зацвіте. Посадка і догляд за туями включають кілька важливих моментів, без дотримання яких неможливо досягти позитивної відповіді від дерева у вигляді густої крони і яскравої зелені хвої.

Любителька сонячного світла, туя страждає від постійного затемнення, але добре переносить слабку півтінь. Для посадки туї в живу огорожу необхідно дотримувати відстань між саджанцями в 2 метри. Якщо ви плануєте створити алею, то розподіляйте деревця в 4 метрах один від одного.

Ямка під тую викопується на глибину 60-70 см і діаметром близько одного метра. На її дно вкладається поживна суміш з дернової землі, перегною, торфу і піску. Потім встановлюється кореневий ком, шийка кореня повинна знаходитися на одному рівні з грунтом.

Порада! Корисно підгодувати саджанець після посадки регулятором росту «Епін» з розрахунку 1 ампула на п’ять літрів води.

Після висадки саджанця його слід поливати 1 раз в тиждень, виливаючи під кожне деревце 10 літрів води. Якщо погода стоїть суха і тепла, дозу збільшують до 20 літрів під кожну рослину. Дорослу тую поливають раз на місяць і вдаються до обприскування крони в спекотне літо. Це пов’язано з особливістю хвої рослини випаровувати велику кількість вологи.

ПІДЖИВЛЕННЯ

Будь-яка туя навесні потребує підживлення комплексними добривами, з мінеральними і органічними складовими. Обов’язково мульчування грунту, оскільки у дерева поверхнева коренева система.

РОЗМНОЖЕННЯ

Для розмноження туї використовують насіння і живці. Якщо ви вибираєте насіння, приготуйтеся до довгого очікування. Деревце, придатне до висадки у відкритий грунт, сформується років до п’яти. Саме насіння беруть з шишок, зібраних восени. Шишки необхідно укласти в тепле місце і почекати поки вони розкриються. Підготовлений матеріал сіють в зволожений грунт, вкривають хвойним гіллям і закривають щитами від сонця.

При живцюванні догляд за туями починається з пристрою теплиці, куди і висаджують молоді пагони. Вологість в приміщенні повинна становити 70%. Крім того, необхідно забезпечити вільний доступ світла. Щоб висаджені живці не загнили, теплицю періодично провітрюють. Для розмноження вибирають 50-70 сантиметрові бічні пагони. До складу ґрунту вводять річковий пісок, торф і дернову землю в рівних пропорціях.

Важливо! Врахуйте, що з насіння ви отримаєте тільки вид туї, всі декоративні властивості, властиві дорослій особині, з якої насіння було взяте, молоді рослини втратять. Однак вони більш витривалі, ніж рослини, які виросли з живців.

Туї вирощені з насіння, більш витривалі, ніж туї вирощені з живців

Туя апріорі чудовий матеріал для обрізки і формування художніх образів. Вона відмінно переносить будь-які фантазії дизайнерів і легко приймає умови зростання. Спіраль, конус куля, колона – традиційні для туї образи, але садівники-умільці надають дереву найрізноманітніші, часом навіть фантастичні обриси. У деяких парках можна зустріти крокуючих слонів, стрибаючих зайців і жаб, кумедних чоловічків і милих пуделів, вирізаних з крони туї.

ХВОРОБИ ТУЇ

Перевірку на хвороби туї починають з ранньої весни. Якщо нові пагони дерева побуріли, слід їх негайно видалити, так, як це очевидна ознака грибкової інфекції. Решту здорової рослини обприскують 2-процентним розведеним «Фундазолом» протягом усього літа і до жовтня.

Ще один ворог туї – це ложнощитовка, що вражає стовбур невеликими жовтими виразками. Видалити її можна за допомогою Карбофоса або Актелліка, які також допомагають і в боротьбі з попелицями.

Важливо! Про поганий догляд туя просигналізує вам пожовклою верхівкою і обпадаючим листям. Врахуйте всі наші рекомендації, і тоді ваша пірамідальна красуня завжди буде здорова.

Про автора

admin administrator