У чому користь денного сну

Авторadmin

У чому користь денного сну

Учені розкрили несподівану користь денного сну: коли та скільки варто спати

Дослідники вважають, що легкий сон протягом дня здатний поліпшити концентрацію та пам’ять і навіть запобігти руйнівній хворобі.

Денний сон може здатися не найприємнішим задоволенням — часто після такого сну люди почуваються ще більш розбитими та втомленими, ніж до нього. Однак нове дослідження вчених показує, що існує несподівана користь денного сну для здоров’я, пише Nottinghamshire Live.

Тепер дослідники вважають, що короткий денний сон насправді має численні переваги для здоров’я людини. Експерти зі сну вважають, що така звичка дасть змогу підтримати загальне здоров’я мозку, поліпшити пам’ять і концентрацію та навіть запобігти розвитку руйнівної хвороби. Крім того, автори дослідження виявили, що регулярний денний сон допомагає зберегти мозок молодим, сповільнюючи швидкість, із якою він стискається з віком. Так володарі цієї звички бонусом отримують зниження ризику розвитку деменції.

У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами експертки зі сну в Silentnight Ханни Шор, денний сон насправді може стати чудовим способом поліпшити концентрацію, час реакції на втому, а також функцію пам’яті. Водночас ідеальним часом для денного сну вважається час із полудня до 15:00. Вчені вважають, що сон у цей час дасть вам змогу почуватися більш відпочилими та не вплине на нічний сон.

Зазначимо, що ця порада перегукується з результатами нещодавнього дослідження вчених із Університетського коледжу Лондона. Тоді результати дослідження показали, що в людей, які регулярно спали, мозок був у середньому на 5 кубічних сантиметрів більшим, ніж у тих, хто не дотримувався постійного графіка. До слова, втрата такого обсягу мозку дорівнює старінню на 3-6 років.

Так учені дійшли висновку, що денний сон справляє позитивний ефект на здоров’я людини, зокрема знижуючи артеріальний тиск, ризик інсульту й неврологічних розладів, таких як недоумство, з віком. Крім того, попередні дослідження показали, що денний сон покращує когнітивні функції.

Автори дослідження сподіваються, що отримані ними результати зуміють виправити “не найкращу репутацію” денного сну та спонукають більше людей вдаватися до сієсти протягом дня. За словами Шор, якщо ви збираєтеся зробити денний сон своєю новою звичкою, вам слід виконати ці кілька кроків:

  • ляжте поверх ковдри;
  • створіть тьмяне світло в спальні.

За словами експерта в галузі охорони здоров’я, лікаря Майкла Мослі, 20-30-хвилинний денний сон є однією з 16 простих змін, які він рекомендує зробити своєю звичкою, щоб поліпшити здоров’я та самопочуття. Крім того, попередні дослідження показали зв’язок між регулярним якісним сном і гарним здоров’ям серця.

Дослідники також зазначають, що ви можете знизити ризик розвитку деменції, якщо виконаєте ці кілька кроків:

  • здорова та збалансована дієта;
  • підтримання здорової ваги;
  • регулярні тренування;
  • вживання алкоголю в рекомендованих дозах;
  • відмова від куріння;
  • підтримання артеріального тиску.

За словами вчених, наразі все ще не існує універсального способу запобігти всім видам деменції — дослідники все ще вивчають, як і чому розвивається це захворювання. До того ж деякі фактори ризику розвитку деменції просто неможливо змінити, наприклад вік або генетичні фактори.

Раніше Фокус писав про те, що вчені розповіли, що буде, якщо спати по 6 годин на добу.

  • Читайте нас у:
  • Читайте у Telegram
  • Читайте у Facebook
  • Читайте у Twitter
  • Читайте у Viber
  • Теги:
  • здоров’я
  • сон
  • мозок
  • вчені
  • дослідження
  • біологія
  • люди
  • деменція
  • здоровий сон
  • Поширити:
  • відправити у Telegram
  • поділитись у Facebook
  • твітнути
  • відправити у Viber
  • відправити у Whatsapp
  • відправити у Messenger

Чому не можна спати вдень насправді: лікарі дали відповідь

Денний сон – це мрія всіх батьків і покарання для дітей. Про те, чим відрізняється дитячий сон від сну дорослих і для кого він може бути небезпечний – читайте в матеріалі.

Як би дивно це не звучало, але у більшості з нас абсолютно різна реакція організму на денний сон. Одні вважають, що якщо є можливість подрімати годинку-другу, то це піде тільки на користь. Інші ж не ляжуть спати, навіть якщо будуть падати з ніг від втоми, оскільки точно знають, що при пробудженні будуть почуватися розбитими. Треті ж вважають за краще вести нічний спосіб життя і денний сон для них стає єдиною можливістю відновити сили.

Але в якому випадку відпочинок вдень є правильним рішенням, а коли він завдає непоправної шкоди нашому здоров’ю?

Раніше ми писали про те, що британські вчені визначили оптимальний час сну, а сьогодні розповімо вам, чи варто спати вдень, якщо є така можливість і до чого може призвести ця звичка.

Чи можна спати вдень

Лікарі стверджують, що не тільки можна, а й потрібно, проте робити це слід правильно.

  • Сон не має бути занадто довгим.
  • Пробудження – не пізніше, ніж за 4 години до вечірнього сну.
  • Приміщення має добре провітрюватися.

Якщо говорити про те, коли найкраще спати вдень, то лікарі єдині в думці, що це краще робити мінімум через 5-6 годин після пробудження вранці. До цього часу організм встигає втомитися і максимально потребує хоча б в короткого відпочинку. Отже, шансів, що ви дійсно заснете, набагато більше, ніж через 3 години після пробудження. В ідеалі денний сон тривалістю в 30-40 хвилин краще планувати в проміжку між 13.00 і 15.00.

Якщо ви не встигли або не змогли подрімати до 15.00, краще забудьте про денний сон і просто постарайтеся ввечері лягти відпочивати раніше.

У чому користь денного сну

Лікарі стверджують, що функція денного сну – це зниження рівня кортизолу і як результат – зняття стресу. Саме тому для більшості з нас післяобідній відпочинок має носити виключно профілактичний характер. Іншими словами, спати вдень можна для того, щоб трохи відпочити, але не для того, щоб виспатися.

Якщо говорити про те, чи варто спати вдень, якщо хочеться, то лікарі наполягають на тому, що такий сон просто необхідний. Сонливість, позіхання, розсіяна увага – це сигнали вашого організму про те, що йому терміново потрібна допомога. Ігнорування цих сигналів лише посилить стан стресу. Більш того, ні кофеїн, ні енергетики не тільки не знімуть втому, але й посилять її. Тому варіант один – якщо відчуваєте, що засинаєте, і у вас є можливість подрімати – не відмовляйте собі в цьому. Повірте, 30 хвилин денного сну набагато корисніші, ніж п’ята чашка кави за день.

Чи варто спати вдень якщо хочеться / фото depositphotos.com

Скільки часу можна спати вдень

Як би дивно це не звучало, але парадокс в тому, що сон тривалістю в 30-40 хвилин набагато більш корисний для організму, ніж той, який триватиме 4 години. Якщо ж ви ляжете спати ближче до вечора, наприклад о 17-18 годині, головний біль, втома та апатія вам забезпечені.

Оптимальна тривалість денного відпочинку – 30-35 хвилин . За цей час організм встигає відновити сили, нормалізується артеріальний тиск, падає рівень стресу, проте не встигає початися фаза глибокого сну.

Чи потрібно спати вдень дітям

Дітям у віці до 6-7 років сон необхідний так само, як і прогулянки на свіжому повітрі. Річ у тім, що діти гіперактивні. Їх нервова система за день переживає настільки колосальні навантаження, що без відпочинку вона просто не впорається.

На відміну від дорослих, яким для відновлення сил достатньо подрімати 30-40 хвилин, дітям знадобиться набагато більше часу:

  • Діти до 2 років – тривалість денного сну 2-3 години.
  • Діти до 6 років – тривалість денного сну 2 години.

Діти після 6 років – денний сон не є обов’язковим, достатньо просто знизити активність дитини, замінивши рухливі ігри читанням або рукоділлям.

В якому випадку денний сон шкідливий

Якщо сон триває не більше години, ви лише дрімаєте, але не спите повною мірою, відповідно пробудження не буде травматичним, на відміну від сну, який триває 2 години.

При тривалому денному відпочинку ви йдете в глибоку фазу сну, і тут варіантів лише два – або спати необхідні організму 5-7 годин, або прокидатися з головним болем, оскільки організм заснув, але йому не вистачило часу на повне відновлення сил.

Чи можна спати вдень замість ночі

Однозначно ні. Коли лікарям задають питання про те, що буде, якщо спати вдень, а вночі не спати, відповідь може бути тільки одна – нічого хорошого. Організм людини – це складний механізм, створений природою, і його біологічний ритм неможливо безкарно збити, а потім налаштувати на власний розсуд. Той, хто регулярно виходить на нічні зміни знає, як непросто відновитися.

Річ у тім, що денний сон ніколи повною мірою не компенсує те, що організм не отримує в разі повної відсутності нічного відпочинку. Вдень і вночі людина переживає абсолютно різні фази сну, і якщо вдень ви лише дрімаєте, то вночі сон більш глибокий і тривалий. Заснути таким сном днем практично неможливо, оскільки цьому заважає велика кількість подразників, починаючи від денного світла і закінчуючи сторонніми шумами, які відсутні вночі.

Про автора

admin administrator