У чому різниця між ІПН і КПП

Авторadmin

У чому різниця між ІПН і КПП

ІПН: що це та як перевірити

У кожного громадянина є набір базових документів, необхідних для здійснення різноманітних операцій. Оформлення майна, отримання грошової допомоги, звернення до суду чи інших інстанцій неможливі без пред’явлення певного набору паперів. Завдяки їм підтверджується особа та статус громадянина. Один з таких документів — це РНОКПП (ІПН). Саме про особливості його отримання та використання має знати кожен мешканець країни. Це допоможе уникнути складнощів під час взаємодії з різноманітними державними органами.

РНОКПП (ІПН) — що це за документ

  • у США — ITIN (індивідуальний податковий номер платника податків);
  • у Казахстані — ИИН (індивідуальний ідентифікаційний номер).

Довідка! Користувачі часто називають документ ідентифікаційним кодом.

Яка інформація міститься у РНОКПП

Безпосередньо сам код складається із 9 цифр всередині документу. Зверху саме під назвою вписане прізвище, ім’я та по батькові громадянина. Нижче — дата його народження і код.

У кінці надається інформація про дату видачі та орган, який займався оформленням. У кожній довідці мають бути печатка податкової служби та підпис посадової особи.

Довідка! Уся отримана завдяки коду інформація є конфіденційною та не підлягає розголошенню. Співробітники податкової служби використовують її лише для дотримання законодавства країни.

Навіщо потрібна картка платника податків

Спочатку РНОКПП був впроваджений для полегшення роботи податкової. За допомогою коду фіскальні служби контролюють джерела отримання доходів, їхній розмір та нарахування податкових пільг. Але зараз складно уявити сферу, в якій не використовується РНОКПП. Він допомагає засвідчити особу та оформити різноманітні угоди.

Оформлення РНОКПП не вважається обов’язковим, але його наявність значно полегшує розв’язання різноманітних питань для громадян.

Код використовують під час оформлення власного бізнесу, придбання нерухомості, автомобіля або інших матеріальних цінностей. Будь-яка угода, що супроводжується оформленням паперів, потребує надання даних з картки платника податків. Окрім того, РНОКПП потрібен під час оформлення різноманітних пільг і соціальних виплат. Отримати кредит чи придбати житло без РНОКПП також неможливо.

Без цього документу не обійтися в багатьох випадках:

  1. Працевлаштування. Роботодавець повинен мати дані для перерахунку податкових зборів.
  2. Оформлення статусу приватного підприємця. Знову необхідні дані для оподаткування.
  3. За кодом фіскальна служба встановлює, звідки надходять платежі.
  4. Переоформлення документів під час придбання нерухомості.

Довідка! Для будь-яких дій, через котрі виникає необхідність сплатити податки, потрібен ідентифікаційний номер облікової картки.

Як отримати ІПН

Оформлення коду необхідно як громадянам України, так й іноземцям, якщо вони планують вести бізнес, отримувати доходи від передачі майна в оренду або виконувати будь-які операції, пов’язані з нарахуванням податку. Можливість отримання РНОКПП надається незалежно від віку.

Оформити документ можуть як повнолітні громадяни, так й діти з самого народження. В останньому випадку їхні інтереси мають представляти повнолітні довірені особи, наприклад: мати, батько або опікун дитини.

Оформити картку можна як під час особистого візиту в податкову службу, так і в онлайн-режимі. У першому випадку потрібно звернутися в територіальне відділення податкової в місті реєстрації чи отримання прибутків. Зазвичай оформлюють ІПН за місцем проживання. Але якщо офіційної реєстрації немає, можна скористатися правом оформлення за місцем отримання доходів. Оформити документ можна особисто або через довірену особу. В останньому випадку потрібне нотаріальне доручення.

У режимі онлайн оформлення може бути більш зручним. Тому багатьох цікавить питання, як отримати ІПН онлайн. Зробити це можна за допомогою державного порталу iGov.org.ua. Скористатися ресурсом дуже просто. Достатньо вказати регіон знаходження і дізнатися, чи доступне онлайн-оформлення. Далі залишається внести персональні дані, користуючись підказками сервісу.

На виготовлення картки відводиться п’ять днів. Як тільки довідка готова, власник має особисто відвідати податкову для отримання документу.

Важливо! Виготовлений код видається тільки після підтвердження особи заявника. Для цього потрібен оригінал паспорта.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, передбачена можливість оформлення та отримання ІПН дистанційно. У такому разі немає потреби особисто приходити в податкову. Готова картка буде відправлена поштою.

Перелік документів для оформлення відрізняється. Він залежить від віку, статусу та навіть міста знаходження здобувача. Єдиною для всіх є заява за формою №1 ДР, яку потрібно заповнити згідно зі зразком.

Документи, що потрібні для отримання РНОКПП

Здобувач

Які знадобляться документи

Повнолітній громадянин України

Документ, за яким можна засвідчити особу. Повинен містити фото, ПІБ, дату та місце народження, дані про громадянство, місце реєстрації. Зазвичай використовують паспорт.

Представник неповнолітнього громадянина України (мати, батько, опікун)

Свідоцтво про народження здобувача та паспорт представника. Можливо надати копії документів. Для опікунів додатково потрібне рішення про надання опіки.

Громадянин України, що перебуває за кордоном

Копія паспорта. Важливо, щоб фото на копії було чітким.

Представник громадянина України або іноземця

Паспорти представника та здобувача. Довіреність на ведення справ.

Довідка! Усі документи надаються українською мовою. Якщо документ оформлений іншою мовою, потрібно додати завірений переклад та його копію.

Випадків відмови в оформленні ІПН дуже мало. Це можливо, якщо подані неправдиві дані, пошкоджені документи або заява заповнена зі значними помилками. У цьому разі достатньо надати заявку і документи належним чином, щоб отримати довідку. У більшості випадків робітники податкової самостійно виправляють незначні помилки. Але це зазвичай призводить до збільшення часу на оформлення.

Перевірка ІПН (РНОКПП)

Необхідність в перевірці ІПН виникає через різні причини. Наприклад, перевірка може допомогти працівнику кадрової служби впевнитися, що поданий код є дійсним. Сучасні сервіси дають можливість виконати перевірку онлайн, що значно полегшує процедуру.

Звісно, ніякої особистої інформації під час перевірки не отримати. Щоб впевнитися, що окремий номер дійсно зареєстрований податковою службою, достатньо скористатися спеціальним сайтом.

Набагато частіше виникає питання, як дізнатися свій ІПН. Довідка має невеликі розміри, тому її часто втрачають на вулиці чи серед інших паперів.

Щоб дізнатися номер та отримати копію документу, доведеться знову відвідати податкову та пройти повну процедуру, що й під час первинного оформлення. Часто це пов’язано з незручностями та необхідністю очікування в чергах.

Знайти ідентифікаційний код онлайн можна за допомогою застосунку «Дія». В оновленій версії після верифікації застосунок самостійно підтягне всі документи, у тому числі й ІПН. Із застосунку можливо навіть завантажити електронну версію документа. Її приймають в багатьох інстанціях.

Відновлення та внесення змін

Пошкоджену картку, як і втрачену, можна відновити. Робити це треба через податкову. Процедура мало відрізняється від отримання картки вперше. Достатньо відвідати податкову з паспортом.

Коли змінюються особисті дані, потрібно потурбуватися і про заміну картки ІПН. Безпосередньо податковий номер не змінюється, лише видається нова довідка з дійсним прізвищем та ім’ям. Виконується заміна по заяві користувача через регіональний відділ податкової або онлайн на сайті.

Чи можлива відмова від ІПН

Якщо виникне потреба, можна відмовитися від ІПН. У більшості випадків це трапляється через релігійні переконання. Тоді достатньо написати заяву в податкову.

Відмова від ІПН не означає відсутність можливості ідентифікації. Робітники податкової вносять паспортні дані таких громадян в окремий реєстр. Таким чином замість ІПН для ідентифікації буде використовуватися номер та серія паспорту, про що і буде внесено запис у головний документ громадянина.

Ніяких переваг таке рішення не дає — лише приносить зайві клопоти під час реєстрації та перевірок.

Послуга доступна для громадян України. Іноземці не мають можливості відмовитися від коду. Це зумовлено відсутністю прав у державних службовців вносити помітки в паспорт іншої країни.

ІПН юридичної особи

РНОКПП (ІПН) в Україні видається тільки фізичним особам. Якщо громадянин реєструє приватне підприємство (ФОП), він зобов’язаний отримати код. В іншому випадку в податкової служби не буде можливості ідентифікувати платежі, які надходять від підприємця.

Для юридичних осіб подібна ідентифікація не передбачена. Замість цього відомості про компанію вносять в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України. Кожній юридичній особі надають код ЄДРПОУ.

Від ІПН він відрізняється кількістю цифр та доступною інформацією. ЄДРПОУ містить всього 8 цифр. Але під час перевірки надає інформацію про існування підприємства, ПІБ засновника, дату реєстрації компанії. Також через нього можна дізнатися про наявність податкових боргів у підприємства.

Отримати код можна зі статутних документів. Окрім того, майже на всіх документах, виданих компанією, є дані про ЄДРПОУ.

Маючи номер, можна перевірити підприємство через портал Міністерства юстиції України.

Засновник компанії, як і всі громадяни України, має власний податковий код, який ніяк не пов’язаний з номером ЄДРПОУ. Відповідно перевірка ІПН власника не надасть ніякої інформації про діяльність підприємства.

Як РНОКПП (ІПН) впливає на державний бюджет?

ІПН — що це та чим він відрізняється від РНОКПП? Навіщо людині потрібен податковий номер та яким чином держава контролює фінансові операції за ним? В яких ситуаціях знадобиться ІПН? Відповіді на всі питання дали наші експерти.

Що таке ІПН і як він працює?

ІПН — скорочення від «індивідуальний податковий номер» — це унікальний ідентифікатор, який присвоюють кожній фізичній особі в Україні для реєстрації у базі платників податків. Сучасна назва (з 2012 року) —реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), але багато хто за звичкою вживає абревіатуру ІПН.

Цей номер сталий: він не змінюється протягом життя людини (є виключення, пов’язані з певними переконаннями релігійного напрямку). Після смерті людини її номер деактивують, а дані, пов’язані з ним, зберігають в архіві 75 років.

ІПН — це зашифрований код з 10 цифр, який містить дані про:

Роль ІПН у фінансовій системі держави

РНОКПП (ІПН) є основою для обліку та контролю оподаткування фізичних осіб. Отримання ІПН є обов’язковим для всіх громадян, які мають джерела доходів в Україні. Податковий номер використовують під час налагодження трудових, економічних та соціальних відносин.

Однією з важливих функцій податкового номера є ідентифікація. За допомогою ІПН фіскальна служба може контролювати оподаткування доходів, а також підтверджувати здатність фізосіб платити податки та інші обов’язкові платежі. Крім того, ІПН дозволяє відслідковувати рух грошових коштів громадян. Це потрібно для боротьби з тіньовими доходами та уникненням сплати податків.

Внесок ІПН у формування бюджету держави

РНОКПП встановлюють для кожної фізичної особи, яка здійснює платежі додержавного бюджету, незалежно від виду діяльності або місця розташування.

Номер використовують для ідентифікації платника податків і забезпечення належної облікової звітності про його фінансову діяльність перед державними органами, зокрема перед Державною фіскальною службою України. Це дозволяє державі вести належний контроль за оподаткуванням, збирати необхідну інформацію про доходи платників податків та визначати обсяги податкових надходжень до бюджету.

РНОКПП також забезпечує зменшення можливості фіктивних та неправомірних операцій з фінансовими активами, що своєю чергою допомагає уникнути втрат бюджету.

Як ІПН допомагає боротися з податковими злочинами?

Один з основних видів податкових злочинів — це ухилення від сплати податків шляхом заниження доходів, неправильного визначення витрат тощо. ІПН допомагає уникнути таких ситуацій, оскільки встановлює ідентифікаційні дані платника та дозволяє державі проводити перевірки та розслідування фінансової діяльності.

Ідентифікаційний код також допомагає у боротьбі зі спробами легалізації доходів, які були отримані в результаті незаконної діяльності. Держава може вести контроль за рухом фінансових активів платників податків та виявляти неправомірні операції.

Крім того, ІПН є важливим елементом в системі обліку та звітності перед Державною фіскальною службою України, що дозволяє забезпечити належну транспарентність фінансової діяльності платників податків і допомагає виявляти податкові злочини.

Про автора

admin administrator