У лісі вкусила змія що робити

Авторadmin

У лісі вкусила змія що робити

Що робити, якщо вкусила змія: поради Супрун

З ускладнень після укусу змії найбільш небезпечними є гангрена та сепсис.

Укуси змій несуть серйозну загрозу здоров’ю / Фото Matt Hansen via flickr.com

Укуси змій несуть серйозну загрозу здоров’ю й подекуди життю людини. В.о. глави МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook пояснила, як діяти у випадку, коли вкусила змія.

За її словами, отрута гадюки має геморагічну дію, тобто діє на серцево-судинну систему та згортання крові. Вона складається з віперотоксину та низки ферментів, що руйнують підшкірну сполучну тканину, капіляри й спричиняють згортання крові. В результаті сильно падає тиск, утворюються тромби, може бути кардіотоксичний ефект.

Зміїна отрута в організмі людини розповсюджується лімфатичною системою або кровотоком. В останньому випадку виникає важка інтоксикація. Знищення отрути в організмі відбувається через шлунково-кишковий тракт, залози внутрішньої секреції та нирки.

Перебіг отруєння від укусу змії залежить від кількох обставин:

1) куди вкусила змія — найбільш небезпечними є укуси в голову та шию. Менш небезпечними є укуси в кінцівки, але вони й найбільш ймовірні;

2) яка температура повітря — що вона вища, то інтенсивніше розвивається клініка отруєння.

Супрун пояснила, що у перші 30-90 хвилин після укусу починається миттєве згортання крові (гіперкоагуляція) та поява мікротромбів. Згодом настає гіпокоагуляція і ризик кровотеч у шлунково-кишковому тракті чи з носа. Період напіввиведення отрути становить 6-12 годин.

З ускладнень найбільш небезпечними є гангрена та сепсис. У віддаленому періоді можуть спостерігатися злущення епітелію шкіри, атрофія м’язів, порушення контролю роботи м’язів. Це виглядає як “усихання”.

Що робити, якщо вкусила змія:

Потрібно якнайшвидше потрапити до лікарні та отримати фахову допомогу. Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути. Якщо транспортування до лікарні займає багато часу, варто надати домедичну допомогу постраждалому.

Що робити:

▪ Зберігайте спокій та не панікуйте.

▪ Перемістіть людину у зручне положення та стежте, щоб вона менше рухалася.

▪ Звільніть місце укусу від будь-якого стискання (від взуття, одягу чи прикрас). Особливо при швидкому наростанні набряку.

▪ Під час транспортування бажано зафіксувати кінцівку у припіднятому положенні — з допомогою шини або підручними засобами.

▪ Місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином. Для цього на рану накладається циркулярна пов’язка, що злегка здавлює кінцівку. З допомогою неї можна запобігти забрудненню рани та зменшити швидкість розповсюдження отрути по лімфатичним судинам.

▪ Якщо у постраждалого є тривога — слід його/її заспокоїти або дати заспокійливі засоби.

Чого не варто робити при укусі змії:

▪ Не намагайтесь обробляти рану додатково.

▪ Не припікайте рану та не прикладайте лід.

▪ Не накладайте джгут. Це протипоказано через численні ускладнення при його застосуванні.

▪ Не висмоктуйте отруту. Ефективність цієї процедури досить сумнівна. Зокрема обмежена у часі — це потрібно робити не пізніше ніж за 5-7 хвилин з моменту укусу. При цьому у людини, що надає подібну допомогу не повинно бути пошкоджень (ран, виразок) у ротовій порожнині.

▪ Не вживайте алкоголь чи кофеїн.

▪ Не намагайтеся зловити чи вбити змію. Спробуйте запам’ятати її його колір та форму — це може допомогти у лікуванні.

«Таблеток від отрути не існує». Що робити, якщо на природі вкусила змія — експерт

Влітку значна кількість людей потрапляє до лікарень через укуси змій. Це пов’язано не із періодом активності плазунів, а через те, що люди частіше з ними контактують у поїздках на природу.

Олексій Марущак

Аспірант Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН УКраїни, експерт Української природоохоронної групи

Про це розповів аспірант Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН УКраїни, експерт Української природоохоронної групи Олексій Марущак у інтерв’ю програмі Новий день на Радіо НВ.

« Зараз період активності людей. Літо, ми всі їдемо на природу, ми всі їдемо відпочивати до лісу, на річку, аби подалі від міста. Таким чином ми робимо вторгнення у природне середовище існування змій. Відповідно, ми частіше їх бачимо, частота контактів збільшується і нічого аномального в цьому немає. Змій не стало більше, вони не стали агресивнішими, просто сезонно з року в рік так трапляється, що ми ліземо в їхнє природне середовище, відповідно, бачимо їх частіше», — пояснив експерт.

Що робити, якщо зустрів змію

Якщо на своєму шляху ви зустріли змію, не варто перевіряти отруйна вона чи ні. У будь-якому випадку краще змінити маршрут і обійти її, щоб не провокувати рептилію на атаку.

«[Краще] змінити маршрут, обійти змію і вона не поженеться за вами, ніхто не буде вас переслідувати, намагатися вкусити, вбити тощо. Просто треба зменшити можливість контакту.

Якщо людям просто цікаві якісь особливі прикмети, то якщо на спині є зигзагоподібний візерунок — це гадюка, абсолютно точно. Вона може бути сіренька, може бути чорнувата, рудувата. Але все ж зигзагоподібний малюнок є найбільш точним способом визначити гадюку для пересічного громадянина”, — пояснив природоохоронець.

Гадюка має зигзагоподібний візерунок на спині / Фото: instagram.com/zorjana_buchkovska

Вкусила змія: що робити

Марущак розповів, що потрібно робити, якщо все-таки не вдалося уникнути нападу змії:

  • не панікувати;
  • якомога менше рухатись;
  • пити багато води;
  • повідомити рідних, близьких, друзів про своє місцезнаходження;
  • якомога швидше дістатися лікарні.

« По-перше не панікувати, по-друге, якомога менше рухатися, тобто не бігати. Тому що чим швидше будемо рухатися, тим швидше отрута розповсюдиться по організму. і лише від нас залежить, як швидко нам стане погано: або прямо зараз, або через пару годин. Далі багато п’ємо, щоб отрута виводилась з організму разом з сечею, разом з потом. Повідомляємо близьких, знайомих, близьких родичів, що трапилося, де ви знаходитеся. І тоді необхідно якомога швидше дістатися до лікарні, щоб вами надали симптоматичне лікування, і ви були просто під наглядом», — пояснив експерт.

Про автора

admin administrator