У якому віці можна роздавати хомяків

Авторadmin

У якому віці можна роздавати хомяків

Як доглядати і чим годувати дитинчат хом`яків

Якщо ви є щасливим володарем пари домашніх хом`яків будь-якої породи, то, рано чи пізно, самка буде готова відтворити потомство. Не лякайтеся, якщо стикаєтеся з цим вперше. Ми підготували для вас корисну інформацію про маленьких хом`ячків – як вони виглядають, як розвиваються, а також як за ними доглядати.

  • Як виглядають новонароджені хом`ячки
  • Ріст і розвиток маленьких хом`яків
    • Як ростуть хом`яки
    • Коли відкривають очі
    • Коли можна брати в руки
    • Коли можна отсаживать від мами
    • Коли можна віддавати хом`яків після народження
    • новонароджених
    • 1-3 тижні
    • місячних

    Як виглядають новонароджені хом`ячки

    Як правило, всі хом`яки народжуються лисими і сліпими, їх шкіра має яскраво-рожевого забарвлення, що зумовлено близьким розташуванням до її поверхні кровоносних судин. Вони глухі і німі, а вага кожного малюка рідко перевищує 3,5 м Не дивлячись на їх безпорадність і крихкість, відсоток виживання у хом`яків, в порівнянні з іншими гризунами, завжди високий. тривалість вагітності хом`яків залежить від їх різновиду, наприклад, у джунгарских вона триває 21-30 днів, у сирійських – 17 днів, а у хом`яків Роборовского – 20-25 днів. Кількість малюків в приплоді залежить від досвіду самки – якщо у вашого вихованця це перша вагітність, то розраховуйте на 3-5 хом`ячків. У наступні рази їх кількість може збільшитися до 8-15 малюків.

    Ріст і розвиток маленьких хом`яків

    Ростуть хом`яки дуже швидко. До кінця першого місяця життя вони вважаються досить дорослими і самостійними для пережовування твердої «дорослої» їжі. Більш докладно про важливі етапи розвитку маленьких гризунів ви зможете прочитати далі.

    Чи знаєте ви? Хом`яки мають досить розвиненим інтелектом. Вони згадують своїх братів і сестер, здатні впізнати обличчя свого господаря, а також виконувати деякі трюки.

    Як ростуть хом`яки

    На другу добу після пологів їх шкіра набуває більш «спокійний» відтінок, в залежності від породного забарвлення можуть проявитися темні плями, а до кінця першого тижня життя шкіра починає покриватися дуже тонким пушком. Раніше тихі та спокійні хом`яки знаходять голос і відразу починають голосно пищати як тільки їх мама від них відійде за кормом. До речі, у міру дорослішання, їх голос буде ставати все тихіше й тихіше, і ваші звірята знову будуть беззвучними. На 7-8 день невагомий пушок зміниться повноцінної шерстю. У цьому віці вже стають помітними зовнішні статеві ознаки хом`ячків – у самок виразно проявляються соски, відстань між хвостом і животом невелике, а у самців яку значно довше.

    Коли відкривають очі

    Малюки відкривають свої очі ближче до 14 дня життя. Вони стають дуже цікавими і намагаються дослідити кожен куточок свого житла. У цей період дуже важливо організувати безпечний простір в клітці, щоб уберегти малюків від травм і падінь.

    Коли можна брати в руки

    Вважається, що до знайомства господаря з маленькими хом`яками можна приступати після того, як вони відкриють очі, тобто на 10-16 день. Але все залежить від темпераменту їх матері. Якщо до вагітності самка була ручною і з задоволенням йшла до вас на руки, то, швидше за все, вона не буде проти вашого спілкування зі своїм потомством, а якщо вона проявляла неспокій, залишаючи своє житло, – то краще з цим почекати. У будь-якому випадку, не варто відразу брати на руки її діток – почніть ваше знайомство з того, що хом`ячки будуть обнюхувати ваші руки, тим самим звикаючи до вашого запаху.

    Коли можна отсаживать від мами

    Коли хом`якам виповниться 3-4 тижні, будьте готові відселити їх в окрему клітку. Це робиться, перш за все, через раннього статевого дозрівання самок, а також можливого прояву агресії у самців в боротьбі за свій куточок.

    важливо! Пам`ятайте про те, що кожному дорослому хом`яку потрібна окрема клітина. Проживання двох і більше гризунів на одній території призводить до постійних бійок і агресії один до одного.

    Коли можна віддавати хом`яків після народження

    Дорослими і самостійними вважаються хом`ячки, які досягли 4-6-тижневого віку. Їх раціон вже повністю складається з «дорослої» їжі, вони статевозрілі і зовсім не потребують материнської тепла і турботи. У цьому віці вже можна і потрібно брати їх на руки і грати з ними – таким чином, подорослішали хом`яки звикнуть до людського запаху і не будуть проявляти агресію до своїх нових господарів.

    Підготовка клітини для новонароджених

    Підготовку клітини для малюків починають через кілька тижнів після спарювання. Найчастіше починають з наведення порядку – прути клітки очищаються, підстилка змінюється на нову, а всі поїлки дезінфікуються. Важливо пам`ятати про те, що в міру наближення дати пологів, самка може стати дуже нервовою, і ваше втручання може викликати стрес. Досвідчені заводчики також категорично не рекомендують прибирати в клітці в перші два тижні після появи потомства – в стані стресу самка може нашкодити малятам і навіть їх з`їсти.

    Чи знаєте ви? Об`ємні щічки потрібні хом`якам не тільки для зберігання їжі. Ці гризуни добре плавають – вони набирають в щоки повітря і таким чином добре тримаються на воді.

    Не забувайте про те, що всі іграшки дорослих хом`яків, наприклад, колесо – можуть становити небезпеку для новонароджених, адже вже до кінця першого тижня життя маленькі хом`яки вже починають проявляти любопитство.Не забудьте накидати чистих серветок або шматочків паперу для того, щоб майбутня мама могла побудувати гніздо. Ці матеріали м`які, до того ж вони добре зберігають тепло, тому хомячкам в такому гнізді буде комфортно і безпечно.

    Догляд за малюками

    Догляд за малюками зводиться до двох простих правил:

    1. Не збудили їхній оселі. Новоспечена мати дуже ревно ставиться до спроб розглянути її потомство. У стресових ситуаціях самки можуть залишити малюків, перестати годувати молоком і навіть з`їсти. Найкраще перші тижні взагалі не звертати уваги на клітку з хом`яками, а в моменти заміни корму і води – діяти максимально швидко, тихо і без різких рухів.
    2. Не чіпайте дітей. Торкаючись до маленьким хом`якам, ви перебиває запах їх матері своїм, тим самим ви можете спровокувати самку на прояв агресії до свого потомства. До речі, в перші два тижні після пологів прибирання в клітці теж робити заборонено.

    У клітці повинні знаходитися подрібнені овочі, каші і чиста вода в поїлки. Починаючи з тижневого віку, маленькі хом`яки почнуть досліджувати своє житло і будуть знаходити нову їжу, що зробить їх більш самостійними.

    Читайте докладніше – як розводити хом`яків в домашніх умовах і як народжують хом`яки.

    Чим годувати маленьких хом`яків в домашніх умовах

    Самки з хорошою лактацією можуть годувати своє потомство до 1-1,5 місяців. Але найчастіше молоко у хомячіхі пропадає до кінця другого тижня після пологів. Далі в статті ви зможете прочитати про те, який раціон воліють малюки в залежності від свого віку, і чи можна самостійно вигодувати новонароджених хом`ячків.

    новонароджених

    Як і у всіх представників тваринного світу, найкраща їжа для новонародженого потомства – це молоко їх матері. Але бувають випадки, коли самка не в змозі вигодувати своїх малюків. Це може статися з різних причин – нерозвинений материнський інстинкт, відсутність лактації або загибель самки під час пологів. Якщо малюки позбулися своєї годувальниці, то ви можете спробувати вигодувати їх за допомогою звичайної дитячої суміші. У перший тиждень хом`яків треба годувати кожні три години вдень і двічі вночі. Для зручності можна використовувати інсуліновий шприц без голки.

    важливо! Якщо ви знайшли нову годувальницю для вашого потомства – не поспішайте відразу підкладати до неї малюків. Перш за все витріть їх підстилкою з гнізда самки, її саму виманите назовні і акуратно покладіть хом`ячків до інших. Щоб ваш запах не злякав самку – використовуйте чайну ложку для перенесення хом`яків.

    1-3 тижні

    Починаючи з тижневого віку гризунів, ви можете підкладати в їх гніздо дрібно натерті овочі і фрукти, а також розварені каші і подрібнені корми. Таким чином, ви почнете їх знайомити з дорослою їжею, і в разі, якщо у самки пропаде молоко, її потомство не залишиться голодним. Якщо ж маленькі хом`яки знаходяться на штучному вигодовуванні, то кількість суміші, приготовленої для кожного годування, поступово зменшується.

    місячних

    У віці 4 тижнів гризуни вже самостійно знаходять і з`їдають тверду їжу, обмежень в їх раціоні тепер немає. У молоці матері або суміші вони не потребують.

    Чому вмирають маленькі хом`ячки

    Досвідченим заводчикам відомо чимало випадків, коли в перші дні після пологів маленькі хом`ячки гинули. Причин для цього може бути декілька:

    1. Самка відмовляється їх годувати. У неї може бути недостатньо молока для повноцінного вигодовування всього потомства. Якщо малюків багато (10-20), то мати сама може їх убити – її природний інстинкт підказує, скільком малюкам вистачить молока. Якщо ж самка просто пішла в інший край клітини відразу після пологів, то ви можете заново садити її в гніздо і чекати посилення її материнського інстинкту. Однак, якщо протягом доби вона так і не почала годувати хом`ячків, то вам краще знайти іншу годувальницю і спробувати підкласти їй чуже потомство.
    2. вроджені травми. Самка сама визначає хворих і слабких малюків в приплоді і з`їдає їх.
    3. хвороби. Найпоширеніша хвороба у маленьких хом`ячків – молочна лихоманка. Зараження відбувається через молоко годувальниці. Вони стають млявими, їх шкіра сухою, а живіт надутим. Ця недуга можна вилікувати, головне – вчасно помітити тривожні симптоми.
    4. убогий раціон. У період вагітності і під час грудного годування, самкам особливо важливо отримувати повноцінне харчування. Горіхи, варені яйця, сир – ці продукти багаті на протеїни, нестача яких може спровокувати знищення свого потомства.

    У якому віці можна роздавати хомяків

    Підписатися на новини

    Якщо морська свинка пищить, то їй щось потрібно або вона виражає радість. Як розрізнити звуки гризуна, читайте у ✅ Блозі зоомагазину Zootovary.com.

    Папуга чхає з різних причин: пил, корм, застуда, алергія, хвороба. Все про те, чому хвилястий папуга чхає та що з цим робити в ✅ Блозі зоомагазину Zootovary.com.

    Які ласощі для птахів корисні? В якій кількості та як часто їх можна давати? Як зробити смаколики для папуги своїми руками? Відповіді у ✅ Блозі зоомагазину Zootovary.com.

    Які небезпеки чатують на гризунів у Новий рік: ялинка, гірлянда, іграшки, мішура, шум, страви. Що подарувати гризунові на свято? ✅ Блог зоомагазину Zootovary.com.

    • 0 800 30 99 39 безкоштовно з міських і мобільних номерів
    • (044) 332 20 23 безкоштовно по Києву з міських номерів
    • (067) 326 41 52
    • (050) 422 41 52

    Коли у хом’яків відкриваються очі після народження

    Для одних власників новонароджені хом’яки – довгоочікувана подія, для інших – шок та повна несподіванка. Багатьом цікаво, як виглядають малюки, але вони зовсім не такі милі, як можна уявити, дивлячись на пухнастих батьків.

    Новонароджені хом’ячки – повністю лисі, тому виглядають як червона маса, що копошиться. У них закриті вуха та очі, орієнтуватися дозволяє лише нюх. Малята можуть голосно пищати, якщо замерзнуть або зголодніють. Якщо мати добре дбає про потомство, малюки не видають ні звуку. Іноді власник виявляє, що в будиночку новонароджені джунгарики, випадково – при прибиранні клітини, або коли діти хом’яків, що підросли, починають виповзати з гнізда.

    Дитинча хом’яка розміром не більше фаланги пальця, масою 1-2,5 г. У перші дні буває складно перерахувати приплід, тим більше самка годує дітей, лягаючи на них усім тілом. Заглядати ж у будиночок не рекомендується, щоб не турбувати хом’ячиху.

    Хоча карликові хом’ячки набагато менші за розміром, новонароджені сирійські хом’яки не надто відрізняються за розміром від джунгариків. Справа в тому, що сирійці багатоплідні: чим більше дітей в одному посліді, чим менший розмір кожного хом’яченка.

    Розмір новонародженого хом’ячка

    Здібності цих гризунів до розмноження давно стали приводом для анекдотів. Плодючість їх справді велика, особливо в домашніх умовах, коли хом’ячки не впадають у сплячку і отримують достаток корму. Здатність до стрімкого відтворення – та якість, завдяки якій гризуни такі популярні як лабораторні тварини.

    У хом’ячків може народитися різна кількість дитинчат залежно від виду та умов утримання. Скільки хом’яків народжується у джунгариків – досить точно відомо – від 4 до 6 штук. Рідко – 8-9 дитинчат. Карликові хом’ячки через свої розміри не такі плідні. А ось дізнавшись, скільки хом’ячат може народити сирійський хом’як, заводчик-аматор часом хапається за голову. Середня кількість – 6-10 дітей, але буває 16-18, іноді навіть 20 штук.

    Те, скільки малюків може народити хом’як – і джунгарик, і сирієць – не відповідає тій кількості, яку самка здатна вигодувати. Частина численного потомства гине чи пожирається матір’ю. Тому кількість дитинчат, що вижили, у хом’яка не перевищує 10-12 штук.

    Новонароджений джунгарський хом’як – безпорадна істота, яка перебуває у повній залежності від дій матері. Дитинчатам потрібно тепло та їжа. У приміщенні підтримують температуру не менше 21 С, але не вище 25 С. Якщо самка самостійно піклується про потомство, господареві не знадобиться доглядати хом’яків, що народилися.

    У віці до 10 днів виростити малюків без мами вдається вкрай рідко.

    У домашніх умовах турбота про дитинчата зводиться до піклування про їхню матір. У разі гризунів найкраща допомога – це не заважати. Самці та дітям потрібна усамітнення. Малята джунгарських хом’яків будуть у смертельній небезпеці, якщо їхня мама відчуватиме стрес.

    Зазвичай господар годує хом’яка, а той – своїх дитинчат. Самку треба досхочу забезпечити водою та їжею, у тому числі – джерелом білка та соковитими кормами. Якщо молока у матері вистачає, підгодовувати дитинчат не знадобиться. Можна підкидати в гніздо малюкам терту моркву, знежирений сир та інші продукти, якщо цього не робить хом’ячиха. Корм у клітину ставлять із розрахунком те що, що кожен продукт можуть спробувати малюки джунгарики.

    Добре, якщо у клітці є будиночок. Якщо його немає, потрібно поставити невелику картонну коробку. Якщо самку забезпечити матеріалом для будівництва, вона сама впорається з облаштуванням житла. У клітину крім тирси або іншого наповнювача кладуть паперові рушники. Заборонено використовувати вату або ганчірки, ці матеріали небезпечні для хом’яків (можуть заплутатися, задихнутися). Генеральне прибирання не проводять як мінімум 2 тижні.

    Іноді навіть за наявності дбайливої ​​матері постає питання – що робити з новонародженими хом’яками, які випали із гнізда. Щоб малюк не змерз, не застудився, краще повернути його до братів та сестер. Але не рукою, а ложкою на довгій ручці.

    У 10-12 днів новонароджений хом’ячок починає досліджувати навколишній світ, його не втримати у гнізді. У клітці не повинно бути перепадів висоти (ярусів), звертають увагу на відстань між лозинами (чи не випаде малюк). Не можна ставити воду у відкритій мисці. Годівниці розміщують так, щоб вони були доступні для малюків.

    Травми у віці 3-4 тижнів можливі у біговому колесі. Цікаво спостерігати за молодими джунгарськими хом’яками під час ігор, але в такому разі колесо не повинно стояти на підставці (вішають на стіну) і бути суцільним, без перекладин.

    Клітина має стояти у спокійному місці, щоб не долинали гучні звуки. Її закривають від сонячних променів. Неприпустимі протяги. Дітям пояснюють, що догляд за маленькими хом’ячками займає у їхньої улюблениці весь вільний час, і брати її на руки для ігор не можна протягом 2-3 тижнів.

    Коли звірятка підростуть і будуть відсаджені в інші клітини, догляд за джунгариками включає щоденне привчання до рук. Інакше вони можуть кусати руки нового господаря. Сирійські більш доброзичливі, але докладні інструкції, як доглядати маленького хом’ячка, будуть не зайвими.

    Розмноження джунгарських хом’яків, як і розмноження сирійських, відбувається вкрай інтенсивно. Хом’яки та його дитинчата – здійснення швидкого розвитку. Спочатку плоди набирають вагу в утробі за лічені дні, а потім продовжують так само швидко рости після пологів.

    Червоні голенькі малюки через добу після появи на світ рожевіють або темніють, залежно від забарвлення вовни, що пробилася. До 4 дня можна розрізнити колір у темних хом’ячків, світлі виглядають рожевими, але не лисими.

    Новонароджений хом’як – істота досить безпорадна. Вони тільки й можуть, що їсти та ворушити лапками. Матерінський сосок вони шукають по запаху. На 5-6 день у дитинчат відстовбурчуються вушка і вони починають чути.

    Зростають хом’ячки дуже швидко. У віці 1 тижня малюки вже вкриті гарматою, і починають куштувати тверду їжу. Як щирі гризуни, вони були забезпечені гострими зубками з першого дня життя. Першою їжею після материнського молока найчастіше стають власні фекалії. Копрофагія – природний процес, необхідний заселення кишечника правильної мікрофлорою. Також малюки куштують їжу, принесену самкою в будиночок.

    Новонароджені хом’ячки у віці 1 тиждень

    На 9-12 день після народження – справжній стрибок розвитку. Хом’ячки починають виповзати з гнізда, хоча очі все ще заплющені. Їдять тверду їжу – зелень та овочі, зерносуміш. Навчаються користуватися туалетним кутом, будучи від природи охайними. Перший день таких прогулянок хом’ячиха може турбуватися та намагатися зібрати діток назад у гніздо. Незабаром їй це набридає, і малюки, хитаючись і падаючи, розбредаються по клітці. На момент виходу з гнізда вони вже повністю обростають вовною.

    Новонародженим хом’ячкам 9-12 днів

    Відразу після народження дитинчата сліпі, очі щільно закриті. Незалежно від того, на який саме день у хом’яків розплющуються очі, це новий етап у житті малюків. З цього моменту їх починають привчати до рук, а хом’ячки активно досліджують обстановку.

    Повіки починають відкриватися з 13 дня життя, видно вузькі щілинки. На 14 день або трохи пізніше, до 16 дня, повністю розплющуються очі. Джунгарики розплющують очі трохи раніше сирійців, іноді на 12 день, що пояснюється тривалішою вагітністю карликових звірків.

    Починаючи з 15 дня мати вже не в змозі переносити нащадків, що підросли. Власнику доводиться стежити, щоб хом’ячата спали всі разом у теплі, повертаючи в будиночок звіряків, що заблукали. У 15-16 днів малюки досить спритні – самі вмиваються, долають перешкоди. У 17-20 днів дитинчата хом’яків, джунгариків та сирійців, починають користуватися біговим колесом, якщо надати їм таку можливість. Після 20 днів звірята вже можуть харчуватися самостійно.

    Важко сказати, коли молодий хом’як стає дорослим. Вік статевого дозрівання відповідає тому, скільки ростуть хом’яки. Вагітність можлива вже у місячному віці, активне зростання триває до 2,5-3 місяців. Набирати вагу, мати хом’ячок може до 4-5 місяців. Після цього збільшення розмірів звірка можна пов’язувати лише з ожирінням, а чи не зростанням.

    Протягом перших двох тижнів після народження приплоду не рекомендується просовувати руку в клітину, навіть щоб залишити їжу. Заборонено проводити збирання клітини. Торкати новонароджених хом’яків – значить поставити їхнє життя під загрозу .

    Самка може з’їсти дитинчат, відчувши чужий запах.

    Як би не було дуже цікавість, брати на руки або гладити малюків не потрібно. Іноді послід зважують у наукових цілях, або потрібно повернути в гніздо дитинча, що випало. Тоді звірятка беруть не рукою, а ложкою, або іншим відповідним предметом. Якщо все-таки необхідно взяти до рук – треба скористатися латексними рукавичками, і вивалювати малюка в туалетному кутку, перш ніж повертати матері.

    Привчати дітей до рук починають у тому віці, коли вони вже зможуть вижити без опіки самки, тобто не раніше 2 тижнів. Щоб не відраховувати дні до того моменту, коли можна буде познайомитися з хом’ячатами, треба орієнтуватися на відкриття очей (сліпих дітей не чіпати).

    Вік 14-21 день є оптимальним часом першого знайомства.

    У віці 4 тижнів дитинчата не тільки не залежать від матері, але вже самі здатні до розмноження. Відсаджувати хом’ячат можна з 21 дня, і не пізніше 28 днів для запобігання ранній вагітності та агресії хом’ячихи до дітей, що виросли. Якщо малюки народилися дуже маленькими, у виняткових випадках їх утримують з мамою до 5 тижнів, але не довше.

    Важливо! Якщо не відсадити дітей вчасно від матері, вона може їх з’їсти.

    Віддавати хом’ячат відразу після відлучення не можна. Їх ділять на дві групи за статевою ознакою та розсаджують в окремі клітини. Це має бути повноцінне житло з напувалкою, будиночком, колесом та іншими іграшками. Клітина для джунгариків має бути не меншою за розміром, ніж для сирійських хом’ячків.

    Коли самка знімає з себе повноваження щодо піклування про дітей, клопоту у власника додається. Не дивно, що людей цікавить у якому віці можна віддавати молодняк. Переселення до нового будинку – великий стрес для джунгарських малюків. Оптимально роздавати в віці 1,5-2 місяців, тобто. 6-8 тижнів.

    Як правило, заводчики намагаються віддати звіряків раніше. Адже за 7-8 тижнів можуть розпочатися бійки за територію, і кожного юного хом’яка треба буде забезпечити індивідуальною клітиною. У хорошому розпліднику підвіщені гризуни стійкі до хвороб та привчені до рук.
    Разом з хом’яком слід віддати трохи наповнювача, що був у вжитку, та корм на кілька днів. Знайомий запах та звичний раціон зменшують стрес від переїзду.

    Якщо дитинчата залишилися без матері, або самка не має молока, вигодувати їх може власник. Завдання нелегке: годувати маленьких хом’ячків треба кожні 1,5 години. Використовують дитячу молочну суміш 0+ на основі сої, розчиняючи та підігріваючи за інструкцією. Іноді беруть замінник котячого молока Роял Канін.

    Кожного малюка випоюють індивідуально з піпетки або інсулінового шприца без голки. Щоб звірятко не захлинулося, його тримають стовпчиком, а молоко вливають маленькими порціями. Бажано робити масаж живота після кожного годування, стежити за наявністю випорожнень, тримати в теплі.

    Більшість хом’ячать гине, якщо мама їх не годує, навіть коли заводчик докладає всіх зусиль для збереження потомства. Причини різні – аспіраційна пневмонія при попаданні молока в дихальні шляхи, інфекції (суміш не містить материнських антитіл і забезпечує сильний імунітет).

    Більше шансів вижити у малюків у тому випадку, якщо вдасться знайти прийомну матір, яка нещодавно народила самку з нечисленним приплодом. Дитинчат валяють у туалетному кутку хом’ячихи, потім перемішують їх із «рідними» хом’ячатами.

    При штучному вигодовуванні потомства, чим раніше хом’ячата почнуть їсти самі – тим краще. Вже за кілька днів молочну суміш змішують із розмеленим зерновим кормом, дають овочеві пюре.

    Овочеве пюре для малюків

    У віці 1,5 тижнів маленькі хом’яки можуть їсти тверду їжу, які шанси на виживання різко збільшуються. У годівницю щодня кладуть пророщену пшеницю, овес, варене яйце, терту моркву та інші овочі. З 2-тижневого віку годувати невеликих хом’ячків треба кожні 4 години (6 разів на день). Суміш і розмелений корм змішують до отримання кашки сметаноподібної консистенції.

    І для карликового, і для сирійського хом’яка під час годування молодняку ​​потрібно орієнтуватися на список дозволених продуктів. Якщо малюків вирощує мама, вона тягає у гніздо свою їжу, то вони дізнаються, що їдять дорослі.

    З 3 тижнів дитинчат вже не годують із шприца, а наливають суміш у миску.

    У віці 4 тижнів звірята вже не потребують молока та його замінників. Хоча з 4-5 тижнів хом’яки вважаються статевозрілими, їхній раціон все ще відрізняється від харчування дорослих: триває зростання, потрібно багато білкової та соковитої їжі. Для дитинчат джунгарського хом’яка виключають фрукти. Якщо не давати їх до 4-місячного віку, це профілактує діабет. Соковитий корм дають щодня: овочі (кабачок, морква), проростки насіння, зелень. Не менше 3 разів на тиждень – білок (знежирений сир, варене м’ясо та яйце).

    Овочі для малюків

    У домашніх умовах місячних хом’ячат вже відсаджують від матері та ділять на групи (самці та самки). Вважати їх дітьми вже не можна. До 5-6 тижнів молодняк підгодовують дитячою кашкою. Вибирати кашу потрібно ретельно: вона повинна містити цукру, молока, ароматизаторів. Гіпоалергенні та безпечні для травлення – вівсяна та гречана. Рисову малюкам не дають, щоб уникнути запорів.

    Новонароджені хом’яки не принесуть клопоту господареві, якщо забезпечити комфортні умови утримання їхньої мами. Тому головний акцент робиться на правильному годуванні та створенні сприятливого мікроклімату у приміщенні для самки.

    Не завжди господарі малюків можуть задовольнити свою цікавість щодо того, як виглядають новонароджені хом’яки. Засовувати руки в клітку і тим паче витягувати малюків не можна. Побачити їх можна буде, коли вони почнуть самі звідти виповзати. Це станеться не раніше ніж за тиждень.

    Народжуються вони абсолютно без опушення. Шкіра у звірків ніжна, рожева. Вона тонка та прозора, складається враження, ніби звірятка «світяться». Вони навіть проглядаються внутрішні органи. До кінця першої доби вони потемніють або посвітлішають, залежно від майбутнього забарвлення шерсті. Новонароджені можуть пищати, якщо їх щось не влаштовує (холодно чи голодні). У гарної матусі вони мовчать.

    Дорослих хом’яків малюки абсолютно не нагадують, швидше за все, маленьких рожевих «черв’ячків з ніжками» завдовжки з фалангу пальця. Дитинча хом’яка при народженні важить від 1 до 2,5 гр. Сказати, що очі у них заплющені — буде водночас і правдою, і брехнею, бо їх зовсім не видно (тільки темні крапки під шкіркою). Вушка поки теж не стирчать. Натомість одразу видно, що це справжній гризун. Коли звірята відкривають рот (він у них, порівняно з тілом, здається величезним), проглядаються зубки.

    Джунгарські хом’ячки, що тільки що народилися, і, наприклад, сирійці, абсолютно ідентичні зовні. Можуть відрізнятися за розміром, оскільки сирійців народжується більше, вони відповідно будуть дрібнішими. Зовнішні відмінності виявляться трохи згодом.

    Орієнтуються у просторі звірята завдяки розвиненому нюху. Так вони знаходять маму і розуміють, де знаходиться джерело харчування. Коли хом’ячка їх годує, укриває своїм тілом. Здається, що вона розчавить крихту. Але ні, природа все передбачила.

    Іноді хом’ячиха приводить у стан «шоку» своїх господарів, коли вони бачать, яка кількість дитинчат у посліді. Здатність тварин до розмноження у великих кількостях дає можливість виживати хом’ячому роду в дикій природі, де маленького звіра всюди чатують на небезпеку.

    У неволі хом’ячки добре харчуються, не впадають у сплячку, тому їхня плодючість не страждає, а збільшується. Кількість дитинчат буває різною.

    У джунгариків народжується менша кількість дитинчат, тому що це карликова порода не відносяться до особливо плідних – 4-8 малюків. Самка Сирійської породи в середньому наводить 6-10 дітей, іноді 16-18.

    У природі самка який завжди може прогодувати весь послід. Декілька тварин загине. У неволі вигодувати 12–15 хом’ячків самці за хорошого догляду під силу.

    Новонароджені сирійські хом’яки, дитинчата інших порід, слабкі, залежать від самки. Малюкам потрібні їжа та тепле житло. У кімнаті, де знаходиться клітина із сімейством хом’ячків, підтримують температуру від 21 до 25 C. Коли самка самостійно піклується про малюків, господареві не потрібно спеціально доглядати новонароджених хом’ячків.

    Практика показує, що у віці до 10-12 днів виростити хом’ячків без мами дуже важко практично неможливо.

    Новонароджені джунгарики наражаються на велику небезпеку, коли мама-хом’як відчуває стрес від шуму або якщо хтось намагається проникнути в клітину. Не можна допускати, щоб до оселі хом’ячків наблизився хтось із інших свійських тварин (кішка, собака).

    Дитинчат самка залишає одних у будиночку тільки для своїх невідкладних потреб (їжа, питво, туалет). У хом’яків дуже розвинений материнський інстинкт. Відчувається, що самка із задоволенням гріє малюків своїм теплом і годує їх.

    Доглядати новонароджених хом’як — значить постійно піклується про самку. Це той випадок, коли гризунам краще не заважати виконувати їхні батьківські обов’язки. Дитинчатам і самці в цей час слід забезпечити максимальну усамітнення.

    Не можна міняти підстилку, прибирати у клітці. Витримують час, і хоча б два перші тижні не турбують сімейство. На той час очі у хом’ячків розплющуються, та й самка сама не захоче сидіти в бруді. Мамочка-хом’як дуже ревниво охороняє своє потомство, злиться, якщо її турбують або намагаються відібрати новонароджених.

    У клітину можна насипати очищене насіння соняшника. Звірятка навчатимуться знаходити їжу самостійно. Завдання для самки з годівлі значно полегшиться. З цього часу всю їжу, яку кладуть у клітку, треба давати з таким розрахунком, що її можуть підбирати діти.

    Хом’ячки можуть легко пролізти крізь ґрати клітини. Це треба передбачити заздалегідь, ще до їхнього народження, і застелити дно алюмінієвим листом. Іноді просто прибирають нижні грати і ставлять клітину відразу на піддон і застилають підстилкою.

    Розвиток хом’яків відбувається стрімко, буквально за кілька діб вони набувають зовсім іншого вигляду та здібності. На четвертий день життя можна розрізняти кольори хом’ячків, вони покриваються гарматою. До кінця першого тижня у звірят вимальовуються вуха, з’являється слух.

    Вони намагаються куштувати все на зуб, шукають тверду їжу. Гострі зубки їм це дозволяють. Наявна копрофагія, це допомагає створити в кишечнику малюків потрібну мікрофлору. Самка приносить їжу, яку малюки з цікавістю куштують.

    Догляд новонароджених хом’яків залежить від вікових особливостей. Зростають хом’ячки швидко. Десятий день стрімкого розвитку тварин знаменується тим, що намагаються освоювати світ поруч із гніздом. Спочатку самка намагається повернути дитинчат назад у будиночок. Але оскільки спроби виявляються безуспішними, хом’ячки завзято розходяться, вона кидає цю справу. Хом’ячки вже вкриті на той час шерсткою. Поки що вони ще сліпі. У цей час звірята починають користуватися спеціально відведеною туалетною підстилкою. Чистощільність звіряток – якість вроджена.

    Новонароджені діти абсолютно безпорадні. Вони вміють видавати писк, «перебирати» лапками і шукати на запах материнський сосок.

    Спостереження за дитинчатами приносить задоволення. Не терпиться швидше їх доторкнутися і погладити. Хазяїв хом’ячків цікавить питання, коли можна брати на руки хом’ячать джунгариків?

    Протягом 14–15 днів після народження тварин не рекомендується відкривати клітину. Корм проштовхують ложкою або підкидають. Прибирання житла тварин не проводять. Торкатися новонароджених хом’яків не можна, це призведе до сумного результату.

    Не беруть до рук дитинчат не лише тому, що легко зламати їм хребет чи ніжки. Хом’ята джунгарські миттєво вбирають запах людських рук. Самка може відмовитись годувати новонароджених і навіть їх з’їсти. Щоправда, заводчики розповідають, що брали до рук хом’яків, і самка не прореагувала. Приємний виняток, проте не правило.

    З цікавості чіпати руками і гладити хом’ячат забороняється. Як вчинити, коли потрібно зважити послід? Як покласти в будиночок до самки хом’ячка, що випав? Новонародженого «зачерпують» ложкою, іншим інструментом, який не поранить малечу. Як варіант – одягти на руки рукавички з латексу. Потім потрібно потерти хом’ячка про підстилку в туалетному кутку клітини, і лише потім віддавати самці.

    Привчають дитинчат до рук, коли вони обходитимуться без турботи самки. Зазвичай цей період настає не раніше ніж через 14–15 днів.

    Можна орієнтуватися на той момент, коли хом’ячки відкриють очі. Сліпих дитинчат чіпати не можна.

    Рекомендується вперше брати на руки новонародженого звіра у віці 14-21 днів.

    Поводитися з молодняком слід дуже обережно. Вони можуть швидко вивернутися і впасти з висоти, а це для них дуже небезпечно. Здавлювати крихту не можна. Кісткова система ще зовсім слабка, тільце ніжне.

    Відсаджувати хом’ячків від матері можна, коли їм виповниться 21 день, але не пізніше 28 днів.

    Чому такі терміни? За три тижні розвиток гризунів опиниться на тій стадії, що вони вже можуть їсти, освоїли напувалку. Самка не так сильно турбується про дитинчата, які від неї вже не залежать. Стає помітно, що малюки, що підросли, починають злити самку своєю непослухом.

    У 4-тижневому віці тварини можуть розмножуватися самі. Нащадок буде слабким, нежиттєздатним. Самка не впорається із відповідальними завданнями, які покладає материнство. Народження хом’яків з одного посліду вкрай небажане.

    Бувають винятки, якщо чотиритижневі хом’ячки ще дуже слабкі. У клітці із мамою їх можна тримати максимум до 5 тижнів.

    Спочатку хом’ячків відсаджують від самі, розподіливши самек і самців в окремі житла. Віддавати хом’яків можна буде лише тоді, коли буде пройдено період адаптації до самостійного життя. Молодняку ​​влаштовують повноцінне житло. У ньому мають бути: напувалка, дві годівниці, будиночок, колесо. Діти джунгариків дрібніші, ніж сирійські хом’ячки, але клітина за розміром має бути не меншою. Звіряткам потрібен простір у розвиток активності. Важливо мати пристосування, щоб хом’яки могли вільно пересуватися в різних напрямках: тунелі, різні перехідні містки на невеликій висоті.

    Самка стає вільною і відновлюватиме своє здоров’я після перенесених пологів та періоду годування малюків. Тепер настала черга власника хом’ячків за ними подбати і знайти їм нових господарів. У таких умовах хом’як зростає до віку півтора місяця (6–8 тижнів). Потім гризунів роздають.

    У цей час між самцями починаються суперечки за територію. Якщо не дається одразу роздати хом’яків, їх розсаджують по одному. У хороших розплідниках молодняк перед тим, як потрапити до рук нових господарів, уже стійкий до хвороб і привчений до рук.

    Віддаючи хом’яка в новий будинок, потрібно на додачу відсипати трохи використаного наповнювача з клітки, забезпечити хом’ячка кормом на перший тиждень. Знайомі запахи та звична їжа зменшать стрес від переїзду в новий будинок і процес адаптації пройде безболісно та швидко.

    Першого тижня життя годувати новонароджених хом’яків не потрібно. Вони харчуються виключно молоком матері.

    Через 6-7 днів звірята виповзають з будиночка і досліджує своє житло. Зубки у них вже є, тому вони пробують на смак все, що їм трапляється. З твердих продуктів їх цікавлять зелень, овочі, зернові. Для новонароджених підкладають шматочки свіжих овочів. Виконують маніпуляції обережно та, бажано, не лякати самку.

    Протягом другого тижня звірятка вчаться самостійно пити воду. Звичайний корм для дорослих хом’яків не підходить. Їм сподобаються зернові, перемелені у однорідний стан каші. Люблять джунгарики малюки вівсянку, гречку та кукурудзяну кашу, очищені ядра соняшника.

    У їжу для тварин не слід додавати підсолоджувачі. Малюки негативно ставляться до консервантів. Самці теж потрібна особлива їжа, зі збільшеним вмістом білкової їжі, яким може стати варене куряче яйце.

    Годують маленьких звірят у міру, недоїдену їжу обов’язково прибирають, щоб не допустити отруєння.

    Бувають ситуації, коли хом’ячки залишаються без матері. Причини, з яких самка може залишити малюків:

    • дуже рання вагітність (до трьох місяців); материнський інстинкт нерозвинений;
    • кинути годування хом’ячків самка може через стрес або сторонні запахи;
    • хом’ячків у приплоді дуже багато, молока всім не вистачає;
    • самка захворіла.

    Для годування необхідно купувати суміші із ветеринарного магазину.

    Годують новонароджених тварин через піпетку. Суміші підігрівають трохи тепліше за кімнатну температуру.

    Прийде годувати звірів щогодини цілодобово в перші сім днів. Потім ще тиждень – за дві години. З третього тижня переводять на сухе годування.

    Поки малюки сліпі, треба забрати всі небезпечні предмети з клітини. Коли хом’яки розплющують очі, наглядати за ними значно простіше. Для обігріву можна використовувати пляшки та грілки з теплою водою.

    Таких звірят дозволено брати на руки, гладити їм животи, щоб поліпшити травлення. До іншої самки теж можна спробувати підкласти, якщо до хом’ячків ніхто не торкався руками.

    Новонароджені хом’яки – це велика радість та відповідальність для сімейства. Маленьким звірам облаштовують клітину і становлять окремий раціон.

    Догляд та утримання новонароджених хом’ячків

    Новонароджений хом’ячок рідко зустрічається у продажу, а от самка може привести велике потомство до одного разу на рік. Хазяїн готується до додавання: заздалегідь переводить самку на новий режим та очищає гніздо.

    Новонароджені хом’ячки з’являються у молодої чи дорослої самки. Підготовка до виходу молодняку ​​починається кілька днів до пологів. Самка починає міститися в кутку і зариватися в тирсу. Для господаря така поведінка самки – сигнал, що настав час настилати гніздо для хом’ячків.

    Використовувати вату для підстилу не можна, новонароджений хом’як може заплутатися у волокнах та задихнутися. На дно стелиться тирса, солома та дрібний папір. Заздалегідь у клітину встановлюються дві напувалки, які доведеться змінювати наступні 10 діб. Перед пологами клітина ретельно вимивається та очищається від сміття: після народження молодняку ​​клітину не прибирають щонайменше два тижні. Іграшки самки забираються з клітки.

    Як виглядають новонароджені хом’яки:

    • невеликі звірята без вовни (вага до 5 г);
    • новонароджені червоного кольору (виглядають напівпрозорими);
    • судини проглядаються через шкіру;
    • перших кілька днів хом’ячки нічого не бачать і не чують;
    • до десяти днів тварини не орієнтуються у просторі.

    Джунгарські породи виглядають лисими до двох тижнів. Розплющують очі малюки на 11-12 добу. Крихкі новонароджені хом’ячки потребують турботи, яку Джунгарські самки дати не можуть: слабкі звірята не можуть подбати про себе, вони повністю залежать від матері та господаря. У тих випадках, коли самка не знає, що робити з новонародженими хом’яками, про їхню безпеку дбає господар.

    У середньому у здорової самки народжується до 5-6 дитинчат. Пологи проходять швидко та рідко закінчуються ускладненнями. Новонароджені зариваються в гору тирси та настилу, і відлежуються в теплому місці приблизно добу. Торкати молодняк у перші дні категорично не можна.

    Новонароджені Джунгаріки та Сирійські хом’яки в першу добу мовчазні та нерухомі. Сил у крихких малюків вистачає лише на пошуки самки.

    Годування хом’яків починається з перших днів. Новонароджений Джунгарський хом’як може виявитися занадто далеко від породіллі, у таких випадках господареві слід акуратно посунути «втрату» до матері за допомогою звичайної ложки (їдальня підігрівається до кімнатної температури). Стосуватись молодняку ​​не варто, сторонні запахи можуть налякати самку і викликати в ній агресію.

    Новонароджені Джунгарики і Сирійські хом’яки починають темніти на другу добу: проявляється пігментація, яка перекриває судини, що просвічуються через шкіру. Перший пушок з’являється на другий тиждень їхнього життя. Третя напувалка розташовується нижче двох напувалок самки (встановлюється відразу після народження малюків). У перші дні для новонароджених у клітину підкидається свіжий огірок чи шматочок селери. Продукти з великим вмістом вологи замінюють на молодняку ​​воду. Робити всі процеси потрібно непомітно для самки. Джунгарські самки дуже полохливі і у разі небезпеки виявляють агресію.

    Можна облаштувати клітину на другий тиждень після народження малюків, поки виводок спить. Для дитинчат встановлюють додаткове колесо, можна зробити новий настил із сухої соломи. Брати на руки маленьких гризунів не можна.

    Торкати руками не рекомендується перші два тижні

    Догляд за новонародженими починається із створення спокійних умов для «пухнастого сімейства». У перший місяць життя малюки захищаються від інших домашніх тварин. Сирійські хом’ячки від народження слабкі, тому клітину з молодняком не можна залишати на протягу або в холодному приміщенні. Доглядати виводок доводиться цілодобово:

    1. Догляд за новонародженими включає турботу про самку. Джунгарики важко переносять пологи, тому з перших днів самку підгодовують білковою їжею.
    2. Доглядати молодняка можна на відстані: підкладається нова солома, підкидається їжа, регулюється освячення.
    3. Для хом’яків готується додаткова клітка. Виводок швидко росте і через 1,5 місяці молодняк можна відселяти від самки.
    4. Новонароджені часто хворіють. Для зміцнення імунітету малюків у їжу самки додають вітаміни та корисні речовини.

    Молодших членів сім’ї цікавить, коли можна брати до рук новонароджених хом’яків? Перші 2 тижні виводок не можна турбувати. Брати на руки молодняк можна на 3-4 тижні їхнього життя. Навіть хворі хом’ячки залишаються під опікою самки. Якщо вона вчує чужий запах, новонароджені постраждають або загине весь виводок.

    Джунгарики швидко набирають вагу. Доглядати молодняка після 2 місяців життя можна разом з дорослими особинами. Новонароджені звірята можуть битися, проявляється агресія в перший місяць життя, коли молока матері не вистачає на весь виводок: у таких випадках молодняк розсідається по різних клітинах.

    Перші дні життя хом’ячки харчуються молоком самки. На 5-6 добу молодняк виповзає з гнізда та досліджує довкілля.

    Хом’ячки починають пити воду до кінця першого тижня. Можна годувати виводок із другого тижня. У клітину підкладаються цільно зернові каші, перемелені в однорідну суміш. Годувати звичайним кормом для гризунів молодняк не можна. Новонароджені хом’ячки добре сприймають вівсянку, гречану та кукурудзяну кашу.

    Для хом’яків Джунгаріки можна використовувати очищене насіння соняшника. Корисні та натуральні добавки не розбавляють цукром чи іншими підсолоджувачами. Новонароджені погано сприймають консерванти, які містяться у покупних крупах. Для самки збільшується кількість білкової їжі: раз на добу їй перетирають одне відварене куряче яйце. Для хом’яків Джунгаріки організовують щоденний раціон зі злаками.

    Годувати молодняк потрібно в міру, а залишки їжі акуратно прибирати. У джунгарики слабка травна система і незміцнілий молодняк може отруїтися. Робити окремі годівниці для самки та маленьких хом’яків не варто.

    Для слабких хом’яків поширене явище – відмова молодняку.

    Якщо протягом доби самка не виявляє жодного інтересу до новонароджених хом’ячок, виводок можна вважати покинутим. Самка відмовляється годувати тварин і навіть поїдає весь молодняк. Хазяїну слід уберегти хом’яків від горе-матері та одразу відсадити сліпих гризунів в іншу клітину.

    Як доглядати новонароджених хом’ячків, яких кинула самка:

    • для годування використовують спеціальні суміші, які можна придбати у ветеринарному магазині;
    • годування дітей відбувається з руки через піпетку;
    • новонароджених хом’яків потрібно помітити, щоб доглядати кожного кинутого малюка;
    • температура суміші повинна бути трохи вищою за кімнатну;
    • годувати новонароджених потрібно щогодини (вдень і вночі);
    • на сьому добу інтервал годівлі збільшується до 2-х годин.

    Додаток у сімействі – радісна звістка тільки для тих господарів, які цілеспрямовано розводять хом’ячків. Випадкова вагітність вихованця викликає розгубленість, а кількість дитинчат часом шокує. Новонароджені хом’яки лисенькі, сліпенькі та беззахисні. Вони потребують нагляду та ретельного догляду, особливо якщо хом’ячиха відмовляється їх годувати та виховувати.

    Вираз «плодяться як кролики» можна віднести і до гризунів. Адже терміни статевого дозрівання та виношування потомства у них вкрай малі. Сирійці дозрівають у 7 тижнів. Джунгарський хом’як стає статевозрілим трохи раніше, на 5 тижнів. Представники сирійської породи фізіологічно готові спаровуватись і народжувати, досягнувши 4-місячного віку, а джунгарики виявляють статеву активність уже у 2-3 місяці.

    Якщо різностатеву пару гризунів помістити в одну клітинку, вони незабаром з’ють любовне гніздечко. В цьому випадку готуйтеся до поповнення. Але трапляється і таке, що ви купили молодого хом’ячка, поселили його на самоті, він почав здорово товстіти, а за кілька тижнів у клітці гризунів стало вже безліч. Звідки взявся приплід? Справа в тому, що в зоомагазинах ніхто не дотримується моральності хом’ячків, їх часто містять у загальній клітці.

    Після того, як ви встановили факт вагітності, треба готуватись до поповнення. Найважливіше, чого потребує майбутня мама – це спокій. За кілька днів до передбачуваної події вже не можна без причини підходити до клітини, ворушити підстилку і намагатися грати з хом’ячихою. Тому підготовка має бути завчасною.

    Ось чого потребує майбутня мати:

    1. Відсутність партнера. За тиждень до пологів слід пересадити самця до іншої клітини. Він не повинен відволікати хом’ячиху від підготовки до пологів та виходжування потомства.
    2. Перегляд харчування. Відсоток білка в раціоні самі слід збільшити. Купуйте їй спеціальний білковий корм, потроху давайте варений білок від яєць і маложирний сир у невеликих кількостях для поповнення втрат кальцію.
    3. Чистота. Необхідно заздалегідь вичистити клітину. За 2-3 дні до поповнення у сімействі хом’ячиха цього зробити не дозволить. Тому наведіть чистоту після того, як приберете з клітки партнера. Варто мати на увазі, що після пологів підстилку не можна буде міняти 2 тижні (щоб не нашкодити малюкам і не нервувати молоду маму). Виходячи з цього, тирсу треба насипати в 2-3 рази більше, ніж зазвичай.
    4. Простір. Видаліть із клітки колесо та інші атракціони, адже хом’ячихі найближчим часом буде не до спорту, іграшки тільки мішатимуться. А ось будиночок залиште, там дбайлива мати зможе ховати запаси.
    5. Багато їжі. Першого тижня після народження в клітину лазити не можна. Тому замініть мисочку для їжі на велику і наповніть її доверху сухим кормом для гризунів.
    6. Матеріал для гнізда. Звичайно, звити гніздо можна і з тирси, але вони здадуться малюкам жорсткими та колючими. Підкиньте хом’ячих паперові серветки або туалетний папірець, він використовує його для будівництва.

    Увага! Не кладіть у клітку фрукти та овочі у великих кількостях! Вони дуже швидко псуються. Краще щодня просовувати крізь лозини маленький шматочок.

    Поки самка готується до пологів та вигодовує хом’ячат, ваше завдання – знайти малюкам нову родину.

    Виношування триває всього 3 тижні, а кількість хом’ячат у приплоді часом досягає 12-15 штук! Знаєте, як виглядають новонароджені хом’ячки? Дитинча хом’яка будь-якої породи – беззахисний малюк вагою близько 1-2 р. Він голенький, сліпенький і не здатний самостійно піклуватися про себе.

    Якщо в приплоді велика кількість дітей, вони відчувають кисневе голодування, в результаті народжуються трохи синюшного відтінку. Якщо мати добре про них піклуватиметься, то більша частина виживе. Новонароджені джунгарики та сирійські хом’яки перший тиждень після народження лежать у гнізді, сплять і годуються материнським молоком. Потім вони починають вилазити з колиски і навпомацки досліджувати світ.

    Багатьом цікаво, на який день новонароджені хом’яки розплющують очі. Це відбувається у двотижневому віці, на той час малюки вже добре чують.

    Починаючи з тижневого віку, хом’ячиха починає підгодовувати дітей насінням, не перестаючи годувати молоком. Але іноді самка не виявляє прагнення вигодовувати і доглядати потомства. У цьому випадку господарі не знають, що робити з новонародженими.

    Коли малюки народилися, мама залишає їх у гнізді, гріє своїм теплом та підгодовує. Міняти наповнювач у цей період і чіпати дитинчат не можна. Самка охоронятиме своє потомство і злитиметься. То коли можна почистити клітку? Замініть підстилку, коли звірятка трохи зміцніють і відкриють очі. Орієнтовний термін – 2 тижні після народження. До того моменту дорослому хом’яку вже набридне сидіти у бруді, йому самому захочеться чистоти та затишку.

    Після збирання в житло ви можете насипати очищене соняшникове насіння по всьому периметру клітини, щоб молодь вчилася знаходити їжу самостійно.

    Важливо! Мініатюрні хом’ячки з легкістю пролізуть крізь прути ґрат, тому тимчасово зміцніть нижню частину клітини алюмінієвим листом!

    Деякі хом’ячихи кидають своїх діток, причин до того може бути кілька:

    • сама сама дуже молода, народила у віці до 3 місяців, тому материнський інстинкт у ній ще не розвинувся;
    • стресові ситуації відважують від годівлі;
    • надто багато хом’ячать у приплоді, молока на всіх не вистачає;
    • виснаження організму, хвороби;
    • сторонні запахи (якщо ви потримали малюків у руках, домашня тварина може відмовитися їх визнавати).

    Дані причини можуть не тільки відвадити хом’ячиху від годівлі, а й призвести до того, що вона спробує задушити чи з’їсти власне потомство.

    А ще іноді трапляється, що вихованка вмирає при народженні дітей. У цьому випадку за новонародженими хом’яками вам доведеться доглядати самостійно. На жаль, більшість потомства без материнської турботи може загинути. Ваше завдання – зберегти життя бодай частини приплоду.

    Є 2 варіанти розвитку подій:

    1. Підсадити новонароджених до іншої хом’ячка, що недавно народила самку, у якої є молоко. Проблема полягає в тому, що не завжди можна знайти таку заміну, та й нова мама може не визнати чужих дітей.
    2. Вирощувати крихітних істот самостійно.

    Відразу попередимо, завдання це дуже складне, адже малютки потребують їжі щогодини! Перший тиждень доведеться вставати ночами набагато частіше, ніж до людської дитини. У годуванні новонароджених хом’яків є свої нюанси. Перші 7 днів намагайтеся годувати їх кожні 1-1,5 години, щоб малюки швидше набиралися сил.

    • малюкам потрібна особлива їжа: ваше завдання – знайти у зоомагазинах чи ветеринарних аптеках спеціальний замінник хом’ячого молока;
    • розведіть харчування згідно з інструкцією: воно має бути тепленьким;
    • наберіть суміш у невелику піпетку. Шприци використовувати також можна;
    • посадіть крихту на руку, видавіть крапельку суміші з піпетки;
    • торкніться носика звірка, щоб він злизав їжу;
    • стежте, щоб хом’ячок не подавився.

    Починаючи з 8 дня життя, плавно збільште інтервал між годуванням до 2-3 годин і вводьте прикорм з очищеного насіння та овочів. Коли звірятка розплющить очі, підгодовувати з піпетки можна лише 2-3 рази на день. Не забувайте відрегулювати положення носика напувалки, щоб звірята до нього діставали. До місяця життя вони вже є самостійно.

    Увага! У віці 1 місяця обов’язково треба розсадити дівчаток і хлопчиків по різних клітинах, інакше хоми почнуть розмножуватися в геометричній прогресії!

    Якщо ви вигодовуєте хом’ячат із народження, то вони вже ручні. Але якщо про дітей дбала мати, то брати в руки їх можна тоді, коли вона дозволить. Зазвичай це відбувається до 2-тижневого віку.

    Поводьтеся з підростаючим поколінням обережно, адже за новонародженими хом’яками потрібне око та око! Вони можуть легко вистрибнути з руки та розбитися. Але й здавлювати крихітне тільце не можна: кісточки у хом’ячків ще незміцнілі, можна легко зламати вихованцю лапки або ребра.

    Для 1-2 місячних звірят можна вже ставити атракціони. Дуже кумедно спостерігати, як вже опушився грудочку бігає в колесі! Покатайте молодих хом’яків на гірці, запропонуйте смачну їжу. А потім можете потихеньку дресирувати хом’ячат. Нові господарі приємно здивуються, якщо їм дістанеться дресирований хом’як!

    Рано чи пізно настане час попрощатися з пушистиками, що підросли. Не багато хто знає, коли можна віддавати малюків новим господарям. Зазвичай віддають тварин у віці 1,5 місяців. При цьому хома повинен:

    • спокійно обходитися без матері;
    • вміти самостійно їсти;
    • користуватися напувалкою;
    • бути активним.

    Новим господарям треба дати рекомендації щодо утримання тварини, особливо якщо це їхній перший хом’як. Можна також передати і частину підстилки, щоб покласти в нову клітку. Так як малюк спочатку відчуватиме знайомий запах, він швидше адаптується до нового місця проживання.

    Але де знайти людей, які подбають про малюків, адже не всі готові взяти на себе таку відповідальність! Насамперед запитаєте у знайомих, раптом вони збиралися купити хом’ячка? Можете також опублікувати пост у соціальних мережах та на спеціалізованих порталах з оголошеннями, додавши фото пушистика.

    Щоб забезпечити хом’ячих спокійні пологи, усуньте всі стресові фактори. Самка сама впорається із народженням хом’ячать. Вовтузитися з новонародженими хом’яками – завдання дуже відповідальне. У ваших силах допомогти їм вирости здоровими та веселими, а також подбати про їхнє майбутнє.

    Ті, хто хоч раз бачив новонароджених хом’яків, порівнюють видовище з якоюсь масою, що копошиться. Звичайно, адже тварини повністю лисі, очі закриті. Орієнтуватися в просторі дитинчата можуть лише за допомогою нюху. Стан дитинчат у постійному пошуку означає голод чи холод — вони хочуть сховатися чи шукають батьківський бочок. При гарній турботі з боку матері, зазвичай дитинчата тихі та спокійні.

    Що потрібно для хом’яків надалі? Цілий набір крутих речей, напувалку, мінеральний камінь, крута клітина. Якщо займатися розведенням хом’яків на вищому рівні, то потрібно цьому приділяти велику увагу.

    Розміром новонароджений хом’як не більше за фалангу пальця, а маса рідко перевищує 5 гр. Через те, що мати своєрідно годує дітей, лягаючи на них всією вагою, у перші дні повністю перерахувати потомство неможливо.

    Новонароджені хом’яки виглядають безпорадними і потребують опіки та піклування з боку матері. Насамперед, тваринам необхідне джерело тепла та їжі.

    Підтримка температури в приміщенні не повинна бути нижчою за 21 градуси, а максимальна межа — 25 градусів.

    За сумлінного ставлення матері до потомства, власнику не доведеться вживати додаткових заходів. У такому разі найкраща допомога для потомства та матері – відсутність стороннього втручання та можливість усамітнення для сім’ї. Якщо мати відчуває стрес, то дитинчата опиняються у смертельній небезпеці — нерідкі випадки поїдання матері новонароджених.

    Зазвичай відбувається так, що власник годує матір дитинчат, а вона дбає далі про потомство. У самки має бути постійне джерело води та їжі, відсутність стресу. При достатній кількості молока додатковий прикорм дитинчатам не потрібно. Як джерела додаткових вітамінів можна підкинути хом’ячатам терту моркву, сир та інші дозволені продукти в подрібненому вигляді – але тоді, коли вони підростуть і обзаведуться вовною.

    Є кілька важливих аспектів, на які слід звернути увагу під час оформлення клітини для вагітної самки та її сімейства.

    • Підстилка для тварин. Ідеальним варіантом стане клітина із наявністю будиночка для гризунів. За наявності потрібного будівельного матеріалу мати сама подбає про благоустрій клітини. У цьому їй можуть допомогти тирса або непотрібні, але чисті шматки натуральної тканини. Вата або ганчірки зі штучної тканини для таких цілей не підходять: вони небезпечні для сімейства, часто хом’яки просто задихаються від такого наповнювача.
    • Генеральне прибирання необхідне як мінімум раз на два тижні, а краще частіше.
    • Особлива безпека. Деякі власники, як говорилося вище, часто стикаються з втечею дитинчат з-під опіки матері. Для безпеки краще повернути його до матері. Руками чіпати дитинчат не рекомендується: хом’ячиха може переплутати запахи і не прийняти дитину, а може навіть з’їсти. Оптимальним варіантом як переносний пристрій стане ложка. Якщо вік хом’яка досяг 10-12 днів, то для нього може стати нормою дослідження простору.
    • У клітці для дитинчат краще уникати ярусів, відстань між прутами клітини має бути мінімальною і безпечною, дитинча не повинно випадати з нього.
    • Воду у відкритій ємності краще не ставити, ідеально підійдуть напувалки. Годівниці розміщуються для дитинчат у відкритому доступі. У процесі втечі на 3-4 тижні можливі травми у дитинчат.
    • Для сімейства важлива можливість усамітнення. Оптимально клітина з вихованцями повинна стояти в тихому місці. Потрібно захистити будиночок від джерел прямого сонячного світла. Дітям важливо пояснити необхідність залишити хом’ячиху у спокої хоча б на 2 тижні після пологів, їй потрібна усамітнення з потомством.

    Як говорилося раніше, при народженні дитинчата хом’яків сліпі і орієнтуються у просторі за рахунок прекрасного нюху. Відкриття очей вважається новим, важливим етапом розвитку дитинчат. З такого моменту їх вже можна без побоювання брати до рук і привчати до вивчення навколишнього оточення. Очі починають розкриватися приблизно за кілька тижнів після народження. А до 16 дня очі у здорових особин зазвичай повністю розплющуються. Варто зазначити, що джунгарські хом’яки розплющують очі раніше сирійських побратимів: це пояснюється тривалішою вагітністю матері.

    Дитинчата хом’яків зазвичай пристосовуються до рук після кількох тижнів. Протягом часу з пологів і до 14-го дня брати на руки дитинчат не рекомендується . Більше того, ветеринари рекомендують навіть не просовувати руки в клітину, а подавати їжу через ложку з довгою ручкою. Це необхідно для того, щоб запахи не змішувалися, і хом’ячиха могла відрізнити потомство. За допомогою тієї ж ложки зазвичай повертають у гніздо дитини, що випала. При гострій необхідності взяти тварину на руки можуть виручити латексні рукавички: їх легко знайти практично в будь-якій аптеці. Потім можна вивалювати малюка у кутку туалету, щоб запахи були природними.

    При проблемах із вирощуванням із боку самки допомогти може власник. Завдання таке не для зайнятих людей, адже малюки потребують їжі кожні півтори години. Для таких цілей ідеально підійде дитяча молочна суміш на соєвій основі з позначкою віком 0+. Можна використовувати котячий замінник молока “Роял Канін”.

    Кожному малюкові потрібен індивідуальний підхід, випоювати потрібно за допомогою піпетки або шприца з негострим кінцем. Підібрати правильний варіант допоможе аптекар. Для того, щоб дитинча не захлинулося, його тримають у вертикальному положенні, а рідину вливають малими порціями. Для кращого засвоєння можна протягом кількох хвилин круговими рухами зробити масаж живота. Для більшого здоров’я варто простежувати випорожнення тварини і перебування його в теплі.

    Як це не сумно, але якщо у матері спостерігаються проблеми зі здоров’ям, то більшість дитинчат гине, навіть при якісному та своєчасному догляді з боку власника. Таке молоко не дасть всіх поживних речовин, які містяться в материнській. Також може виникнути пневмонія через потрапляння рідини в дихальні шляхи, а також інфекційні хвороби через ослаблений імунітет.

    Іноді заводчикам вдається врятувати потомство з допомогою прийомної матері. Їй може стати самка, яка нещодавно народила велике потомство та має гарне молоко. Для суміші дитинчат із потомством прийомної матері можна обваляти їх у туалетному куточку та підкинути самці на 1-3 тижневому віці.

    При процедурі штучного годування чим раніше діти почнуть харчуватися самостійно, тим краще. Привчати до природного харчування можна з підмішування корму до молочної суміші.

    Здорове потомство починає вживати тверду їжу через 1,5 тижнів від народження. Ідеально підійде пророщена пшениця, овес, терта морква, яйце у ​​відвареному вигляді та низку інших овочів та молочних продуктів. У віці від 2 тижнів та вище годувати тварин вручну можна кожні 4 години. Щоб для хом’яків різке збільшення часу між годуваннями був стресом, можна поступово збільшувати проміжки часу годівлі. Суміш із вибраних овочів подрібнюється до стану кашки і подається потомству у вибраний час.

    Якщо ви щасливий володар пари домашніх хом’яків будь-якої породи, то, рано чи пізно, самка буде готова відтворити потомство. Не лякайтеся, якщо стикаєтесь із цим уперше. Ми підготували вам корисну інформацію про маленьких хом’ячків — як вони виглядають, як розвиваються, а також як їх доглядати.

    Як правило, всі хом’яки народжуються лисими та сліпими, їхня шкіра має яскраво-рожеве забарвлення, що обумовлено близьким розташуванням до її поверхні кровоносних судин. Вони глухі і німі, а вага кожного малюка рідко перевищує 3,5 г. Незважаючи на їхню безпорадність і крихкість, відсоток виживання у хом’яків, порівняно з іншими гризунами, завжди високий.

    Зростають хом’яки дуже швидко. До кінця першого місяця життя вони вважаються досить дорослими та самостійними для пережовування твердої «дорослої» їжі. Докладніше про важливі етапи розвитку маленьких гризунів ви зможете прочитати далі.

    На другу добу після пологів їхня шкіра набуває «спокійнішого» відтінку, залежно від породного забарвлення можуть проявитися темні плями, а до кінця першого тижня життя шкіра починає покриватися дуже тонким гарматою. Раніше тихі та спокійні хом’ячки знаходять голос і відразу починають голосно пищати, як тільки їхня мама від них відійде за кормом. До речі, у міру дорослішання, їхній голос ставатиме все тихішим і тихішим, і ваші звірята знову будуть беззвучними.
    На 7-8 день невагомий гармата зміниться повноцінною вовною. У цьому віці вже стають помітними зовнішні статеві ознаки хом’ячків – у самок виразно проявляються соски, відстань між хвостом і животом невелика, а у самців ця відстань значно довша.

    Малюки відкривають свої очі ближче до 14 дня життя. Вони стають дуже цікавими та намагаються дослідити кожен куточок свого житла. У цей період дуже важливо організувати безпечний простір у клітці, щоб уберегти дітей від травм та падінь.

    Вважається, що знайомство господаря з маленькими хом’ячками можна приступати після того, як вони відкриють очі, тобто на 10-16 день. Але все залежить від темпераменту їхньої матері. Якщо до вагітності самка була ручною і із задоволенням йшла до вас на руки, то, швидше за все, вона не буде проти вашого спілкування зі своїм потомством, а якщо вона виявляла занепокоєння, залишаючи своє житло, то краще з цим почекати.
    У будь-якому випадку, не варто відразу брати на руки її діток – почніть ваше знайомство з того, що хом’ячки обнюхуватимуть ваші руки, тим самим звикаючи до вашого запаху.

    Коли хом’якам виповниться 3-4 тижні, будьте готові відселити їх до окремої клітини. Це робиться, перш за все, через раннє статеве дозрівання самок, а також можливий прояв агресії у самців у боротьбі за свій куточок.

    Дорослими та самостійними вважаються хом’ячки, які досягли 4–6-тижневого віку. Їхній раціон вже повністю складається з «дорослої» їжі, вони статевозрілі і зовсім не потребують материнського тепла і турботи. У цьому віці вже можна і потрібно брати їх на руки і грати з ними — таким чином, хом’яки, що подорослішали, звикнуть до людського запаху і не проявлятимуть агресію до своїх нових господарів.

    Підготовку клітини для малюків розпочинають за кілька тижнів після спарювання. Найчастіше починають з наведення порядку – прути клітини очищаються, підстилка змінюється на нову, а всі напувалки дезінфікуються. По мірі наближення дати пологів, самка може стати дуже нервовою, і ваше втручання може викликати стрес. Досвідчені заводчики також категорично не рекомендують прибирати в клітці в перші два тижні після появи потомства – у стані стресу самка може нашкодити малюкам і навіть з’їсти їх.

    Не забувайте про те, що всі іграшки дорослих хом’яків, наприклад, колесо можуть представляти небезпеку для новонароджених, адже вже до кінця першого тижня життя маленькі хом’яки вже починають виявляти цікавість. Не забудьте накидати чисті серветки або шматочки паперу для того, щоб майбутня мама могла побудувати гніздо. Ці матеріали м’які, до того ж, вони добре зберігають тепло, тому хом’ячкам у такому гнізді буде комфортно та безпечно.

    Догляд за малюками зводиться до двох простих правил:

    1. Не турбуйте їхнє житло. Новоспечена мати дуже ревно ставиться до спроб розглянути її потомство. У стресових ситуаціях самки можуть залишити малюків, припинити годувати молоком і навіть з’їсти. Найкраще перші тижні взагалі не звертати уваги на клітину з хом’яками, а в моменти заміни корму та води діяти максимально швидко, тихо і без різких рухів.
    2. Не чіпайте малюків. Торкаючись маленьких хом’яків, ви перебиваєте запах їх матері своїм, тим самим ви можете спровокувати самку на прояв агресії до свого потомства. До речі, у перші два тижні після пологів прибирання у клітці теж робити заборонено.

    У клітці повинні бути подрібнені овочі, каші і чиста вода в напувалці. Починаючи з тижневого віку, маленькі хом’яки почнуть досліджувати своє житло і знаходитимуть нову їжу, що зробить їх самостійнішими.

    Самки з гарною лактацією можуть годувати своє потомство до 1-1,5 місяців. Але найчастіше молоко у хом’ячихи пропадає до кінця другого тижня після пологів. Далі у статті ви зможете прочитати про те, якому раціону віддають перевагу малюки залежно від свого віку, і чи можна самостійно вигодувати новонароджених хом’ячків.

    Як і у всіх представників тваринного світу, найкраща їжа для новонародженого потомства – це молоко їхньої матері. Але трапляються випадки, коли самка не в змозі вигодувати своїх малюків. Це може статися через різні причини — нерозвинений материнський інстинкт, відсутність лактації чи загибель самки під час пологів. Якщо малюки втратили свою годувальницю, то ви можете спробувати вигодувати їх за допомогою звичайної дитячої суміші. У перший тиждень хом’яків треба годувати кожні три години вдень і двічі на ніч. Для зручності можна використовувати інсуліновий шприц без голки.

    Починаючи з тижневого віку гризунів, ви можете підкладати в їхнє гніздо дрібно натерті овочі та фрукти, а також розварені каші та подрібнені корми. Таким чином, ви почнете їх знайомити з дорослою їжею, і якщо у самки пропаде молоко, її потомство не залишиться голодним. Якщо ж маленькі хом’яки знаходяться на штучному вигодовуванні, кількість суміші, приготованої для кожного годування, поступово зменшується.

    У віці 4 тижнів гризуни вже самостійно знаходять і з’їдають тверду їжу, обмежень у їхньому раціоні тепер немає. Молоко матері або суміші вони не потребують.

    Досвідченим заводчикам відомо чимало випадків, коли перші дні після пологів маленькі хом’ячки гинули. Причин цього може бути кілька:

    1. Самка відмовляється їх годувати. У неї може бути недостатньо молока для повноцінного вигодовування всього потомства. Якщо малюків багато (10-20), то мати сама може їх умертвити – її природний інстинкт підказує, скільки малюкам вистачить молока. Якщо ж самка просто пішла в інший кінець клітини відразу після пологів, то ви можете знову садити її в гніздо і чекати посилення її материнського інстинкту. Однак якщо протягом доби вона так і не почала годувати хом’ячків, то вам краще знайти іншу годувальницю і спробувати підкласти їй чуже потомство.
    2. Вроджені травми. Самка сама визначає хворих та слабких малюків у приплоді та з’їдає їх.
    3. Хвороби. Найпоширеніша хвороба у маленьких хом’ячків – молочна лихоманка. Зараження відбувається через молоко годувальниці. Вони стають млявими, їхня шкіра суха, а живіт надутим. Цю недугу можна вилікувати, головне – своєчасно помітити тривожні симптоми.
    4. Убогий раціон. У період вагітності та під час грудного годування самкам особливо важливо отримувати повноцінне харчування. Горіхи, варені яйця, сир – ці продукти багаті на протеїни, брак яких може спровокувати знищення свого потомства.

    Тепер ви знаєте, що слід робити, якщо ваша хом’ячиха завагітніла. Догляд за молодим потомством не завдасть вам особливого клопоту, адже мати зможе впоратися самостійно. Головне ваше завдання полягатиме в одному: влаштувати молодняк, що підріс, у надійні руки.

Про автора

admin administrator