Умови зберігання зимових яблук

Авторadmin

Умови зберігання зимових яблук

Зміст:

Зберігання яблук: як зберегти на всю зиму в домашніх умовах, терміни, температура

Плоди підходять для тривалого зберігання, якщо вони поміщені в певні умови. На лежкість впливає і вибір сорту. Зберігання яблук – нелегкий процес: потрібно знати основні правила, щоб не втратити врожай.

Правила зберігання яблук

Вибір сорту

Існують осінні яблуні, плоди яких зберігають свої товарні і смакові якості до настання весни. Особливість цих видів полягає в невеликому вмісті рідини, що підвищує стійкість до мінусовій температурі.

Виділяють топ-3 осінніх сортів яблук для довгого зберігання, які зберігають свої характеристики протягом всієї зими.

  1. Антонівка. Ця різновид невибаглива у догляді. Коли будете збирати плоди, орієнтуйтеся на ступінь дозрівання. Якщо яблуко має хорошу соковитість і аромат, настала споживча зрілість. Після зняття плоди підходять для вживання в їжу і тривалого зберігання. У зимового сорту Антонівка між цими етапами зрілості проходить близько 30-40 днів. Ця різновид зберігається протягом 3-4 місяців і підходить для транспортування на далекі відстані. Смак яблук цього сорту кислий з невеликою солодкістю. Колір шкірки зелений, а м’якоть соковита.
  2. Різновид Макінтош була виведена в Америці. Збір урожаю проводять у вересні, т. к. плоди не переживуть нічні заморозки. Яблука мають конусоподібну форму, вони середнього розміру. М’якоть може бути як кремовою, так і зеленуватою. На бордовою шкірці проявляються фіолетові смуги.
  3. Симиренка. Плоди у формі приплюснутого кола. Відтінок шкірки трав’яний. Якщо зібрати яблука у вересні, насолоджуватися ними Ви будете до червня.

Зняття плодів з дерева

Терміни зберігання яблук залежать від методу їх збору. Знімайте вручну кожен плід, оглядаючи його на наявність пошкоджень. Щоб урожай зберігався протягом декількох місяців, дотримуйтеся певних правил.

  1. Найкращий час, щоб знімати плоди – коли впаде 10 дозрілих яблук. Подібний режим не можна використовувати, якщо Ви вирощували колоноподібні сорти. В такому випадку Ви повинні орієнтуватися на терміни дозрівання. Пізні сорти збирають на початку жовтня. Строки збору річних – з кінця серпня по середину вересня.
  2. Зривайте плоди, коли на вулиці буде суха і безвітряна погода.
  3. Не зривайте плодоніжку, інакше терміни зберігання скоротяться на кілька місяців. Підкрути її, щоб зірвати яблуко з гілки.
  4. Не витирайте плоди ганчіркою або іншими пристосуваннями. Так Ви порушите природний шар воску, що знизить терміни зберігання.
  5. Покладіть зібрані яблука в ящик. Намагайтеся не бити їх.
  6. Правильне зняття плодів починається знизу, до верхніх гілках потрібно просуватися поступово.

Наступний етап – відбраковування пошкоджених і неякісних фруктів. Для цього фрукти тримають у холодному і темному місці протягом місяця. Після закінчення цього терміну знову повторіть огляд. На зимове зберігання відправляють плоди, на яких збереглися плодоніжки, відсутні точки і відбиті частини.

Розсортуйте плоди за сортами і розмірами. Не мийте і не витирайте їх. Наявність воскового нальоту – це природний засіб захисту від захворювань і паразитів, яке збереже якість продукції надовго.

Упаковка та обробка

Упаковувати яблука для зберігання краще в папір або поліетиленовий пакет. Так Ви захистите їх від хвороб і шкідників. Поліетиленовим пакетом ящики вистилають на 30 кг. З допомогою такого настилу сповільнюється процес дозрівання, скорочується кількість випаровуваної вологи і поліпшуються «дихаючі властивості яблук.

В поліетиленовій плівці можна зберігати тільки такі сорти, як Джонатан і Симиренка. Зберігання Антонівки в таких умовах приведе до швидкого гниття. Для кожного сорту, який Ви будете зберігати на зиму, використовуйте різну товщину плівки.

Щоб у Антонівки не проявлявся «засмага», її поміщають в папір, яку заздалегідь просочують маслом на вазеліновій основі. З його допомогою адсорбуються всі летючі речовини, які виділяються плодами.

Для збереження і можливість транспортування на далекі відстані яблука обробляють вуглекислим газом або ультрафіолетом.

Для обробки вуглекислим газом плоди промивають, щоб речовина не порушувало їхнього складу. Після цього зібрані яблука поміщають в поліетиленовий пакет і в нього запускають кілька одиниць вуглекислого газу. Для цих цілей застосовують сифон. Отвір, через яке впускають газ, відразу запечатують, щоб всередину не потрапив кисень.

За допомогою ультрафіолету усувають всі бактерії, грибки і інфекції. Дальність дії – 2 м. Викладіть яблука в один шар і протягом 40 хв. поливайте їх препаратом «БУФ 60».

Правила обробки

Обробити плоди яблуні потрібно спиртовою настоянкою на основі прополісу. Для її приготування використовують 30 г прополісу і флакон етилового спирту. Продукт бджільництва поміщають в холодильник на кілька днів, після чого подрібнюють за допомогою терки або м’ясорубки.

У морозилці прополіс зіпсується, тому не розміщуйте його туди. У холодильнику він зберігає свої корисні властивості.

Подрібнений продукт заливають спиртом і настоюють протягом 3 діб. Настоянкою протирають кожне яблуко. Можна використовувати і хімічні препарати, щоб обробити яблука на зиму. Кращий варіант – хлористий калій. Перед його використанням фрукти потрібно промити в мильному розчині.

Після цього змішують 50 г хлористого калію і 10 л води. У розчин поміщають яблука і тримають в ньому протягом 10 діб. Подальші дії полягають в протиранні фруктів ганчіркою, просоченою гліцерином.

Умови зберігання

Якщо створити максимально сприятливі умови для фруктів, вони будуть зберігатися свіжими до літа. Готують ємності, упаковку та знезаражувальні засоби заздалегідь, за кілька тижнів.

Показники лежкості залежать від місця, ємностей та способу укладання. Ви повинні заздалегідь ознайомитися з характеристикою наявних у Вас сортів і підготувати для них потрібні умови. Якщо цього не зробити, при зберіганні (вже через кілька тижнів) яблука чорніють і стають позбавленими смаку.

Приміщення

Яблки добре зберігаються в сухих приміщеннях

Складувати яблука краще в сухих приміщеннях напівпідвального типу. Для цього підійдуть засклені балкони або темні комори. У них повинні стояти стелажі. При зборі рясного врожаю виділяють великі приміщення, температура в яких буде в межах 0-2 °С.

Перед тим, як укласти урожай, приміщення обробляють захисними речовинами і дезінфікують.

По всій поверхні стін наносять гашене вапно, яка захистить склад від бактерій і вірусів. Для приготування розчину використовують 2 кг вапна і 10 л теплої води.

Всі поверхні (включаючи полки, стать і ящики) обробляють мідним купоросом. Для приготування розчину використовують 400 г залізного купоросу 6 л теплої води. Обробку здійснюють за допомогою м’якої монтажної кисті з довгим ворсом.

Обладнання і тара

При виборі обладнання і тари для зберігання врожаю відмовтеся від будь-яких синтетичних матеріалів. Вони не здатні захистити культуру від зараження бактеріями або грибками. Ємності повинні бути зроблені з нетоксичних матеріалів, таких як дерево, картон, цупкий лоза.

Основна вимога до ящиків і мішків – міцність. Щоб вони були стерильними, їх обробляють протигрибковими препаратами. Краще використовувати розчин марганцівки (3 ст. л. на 3 л води). Приготованим препаратом поливають ємності і стелажі, після чого ретельно просушують.

Використовують мідний купорос (100 г на 5 л води). Цим препаратом тару промивають і чекають на деякий час, щоб вона могла висохнути.

Не можна, щоб яблука зберігалися при високих температурах. Вони сприяють виробленню етилену в плодах, що призводить до їх псування. Оптимальний температурний режим – від мінус 5 до плюс 4 °с. Якщо цей показник буде нижче, це призведе до старіння плодів та погіршення їх товарного вигляду.

Вологість не менш важливий параметр. Щоб регулювати її, в приміщенні встановлюють гігрометр. Яблука добре зберігаються при рівні вологості 70-90 %.

В землі

Багато здійснюють зберігання яблук взимку у підвалах чи коморах. Не всі знають, що земля теж підходить для цих цілей. Зібрані фрукти поміщають в поліетиленовий пакет (в таких мішках зберігають 5-6 кг). Ставити пакети у землю можна після того, як вона охолоне до мінімальної температури в 5-9 °С.

Укладають їх в лунки глибиною до 50 див. Щоб гризуни не поїли плоди, ями вистилають лапником.

Взимку складно знайти плодохранилище, якщо випав щільний шар снігу. Щоб уникнути цієї проблеми і відшукати фруктосховище, поруч прикопайте товсту палицю. Вона повинна виглядати з-під снігу. Для естетичності до палиці прив’язують кольорову тканину, яка буде розвіватися, як прапорець.

В квартирі

Зберігати яблука в квартирі можна, використовуючи спеціальні термокоробки. Якщо немає можливості купити їх, побудувати їх не складно своїми руками. За допомогою такої коробки Ви збережете фрукти, навіть якщо балкон не засклений.

Для створення такої тари потрібні 2 картонні коробки, пінопласт (шириною 5 см), утеплювач (деревна тирса, залишки пінопласту, тканину або монтажна піна).

Для зберігання фруктів свіжими в квартирі або будинку вибирайте коробки різного розміру, щоб після приміщення меншою у велику між стінками зберігалося відстань в 10 див. Його заповнюють утеплювачем.

Заготовлений пінопласт викладають на дно невеликої коробки, а поверх нього – зібрані плоди. Запечатайте скотчем меншу з них і накрийте її пінопластом. Після закриття великої ємності її накривають ватяною ковдрою.

Зберігання живців

Для зберігання живців, що використовуються для щеплення, підійдуть 5 способів.

  1. На вулиці. Очистіть невелику ділянку грунту від бур’янів і снігу. Потрібна яма глибиною 20 див. Всередину покладіть живці, заздалегідь приховані в целофановий пакет. Закопайте лунку, встановивши поруч покажчик (палиця, металевий прут і т. д.).
  2. У холодильнику. Живці тримають у зволожених мішках, а після цього краще їх прибирати в картон. Згортки загортають у поліетиленовий пакет і поміщають в холодильні камери.
  3. В субстраті. Покладіть живці в пісок, тирсу або торф. Субстрат заздалегідь зволожують. У нього живці закопують і зберігають при плюсовій температурі. Всі ці компоненти повинні бути пухкими, щоб забезпечити якісний повітрообмін.
  4. У підвалі. Поставте пучки вертикально на стелажі і проведіть їх підгортання тирсою. Щотижня обробляйте субстрат розпилювачем, щоб він завжди був зволожений.
  5. На балконі або в передпокої. Прищепу замотують в целофановий пакет і підвішують у місці зберігання. Регулярно оглядайте живці. Важливо, щоб на них не проросли зрізи.

Зберігання сухофруктів

Сухофрукти займають небагато місця

Зберігати яблука у вигляді сухофруктів можна вдома в будь-якої ємності: картонні коробки, корзини, скляний посуд або дерев’яні ящики. На дно тари укладають пакувальний папір, поверх якої розміщують сухофрукти.

Після цього їх покривають ще одним шаром паперу. Щоб у приміщенні, де буде зберігатися сушка, рівень вологості був в межах 50-60 %, поруч з тарою ставлять сіль. Вона буде вбирати зайву вологу.

Деякі віддають перевагу целофановим пакетів. У них сухофрукти швидко зіпсуються. Буквально через 4-5 тижнів вони запотіють і на їх поверхні з’явиться цвіль. Якщо Ви залишите сушку, потребує довгому зберіганні, на підвіконні, тримайте її в скляних банках.

Недолік цього методу полягає у швидкому потемнении сухофруктів під впливом сонця. Для тривалого зберігання сушіння підійдуть темні приміщення. Можна тримати сухофрукти не тільки в яблокохранилище, але і у вакуумі. Для цього використовують спеціальні пакети і вакууматоры.

Якщо Ви хочете зберегти сухофрукти на короткий час, достатньо закласти їх в овочеві або харчові контейнери.

Поради досвідчених дачників

Садівники, які тривалий час займаються вирощуванням та зберіганням харчової продукції на дачі, розробили деякі рекомендації, які допомагають поліпшити терміни збереження і відібрати якісні плоди.

  1. Для складування використовують сипучі матеріали. Їх вологість повинна бути в межах 5 %. Якщо її перевищити, плоди стають прісними.
  2. Не можна накривати урожай сіном або соломою. Так Ви спровокуєте розвиток затхлого запаху.
  3. Щоб ящики не стикалися, між ними створюють своїми руками перегородки з картону. Для більшої надійності їх викладають у формі хреста між плодами.
  4. Щоб зберегти яблука в землі на зиму, до пакету або паперового рулону прив’язують стару нитка. Коли Вам захочеться поласувати смачними яблуками, потягніть за мотузку, щоб мішок опинився над землею.
  5. Восени, за тиждень до збирання врожаю, посадки перестають поливати. Чим сухіше плоди, тим більше строки їх збереження.
  6. Зберігання фруктів у великих масштабах проводять на промислових буртах, а не в домашніх умовах. В таких сховищах більше місця і яблука розподіляються рівномірно.

Яблука зимових сортів: коли збирати та як підготувати до зберігання? Поради щодо догляду за деревом після зняття врожаю

Садівники відчувають задоволення та радість при спогляданні вирощеного врожаю. Скільки праці було вкладено задля досягнення результату. У минулому залишилися переживання через катаклізми природи. Ось вони яблучка: жовті, зелені, червоні, смугасті. Домочадці вже поласували плодами нового врожаю. Але як зберегти яблука до весни?

У врожайний рік господині вирішують непросте завдання: як зберегти багатий урожай стиглих ароматних плодів із мінімальними втратами? Вже зроблено заготовки у вигляді компотів та варення. На підході збирання осінніх та зимових яблук. Щоб зберегти фрукти свіжими та ароматними, необхідно дотримуватись певних правил.

Що потрібно врахувати для збереження врожаю

Якщо озброїтися спостереженнями та рекомендаціями досвідчених садівників, то питання, як правильно зберігати яблука, відпаде саме собою. Потрібно покроково провести наступні заходи.

Крок №1: вибрати потрібний сорт

Час, протягом якого фрукти залишаються незіпсованими, або лежкість, визначається сортом.

Літні яблука швидко гниють, і заощадження взимку не годяться. Осінні зберігають свіжість 2-3 місяці. Зазвичай садівники звертають увагу на зимові сорти, що зберігаються до весни.

Топ 5 найпопулярніших в Україні зимових сортів яблук:

  1. Антонівка. Це навіть не сорт, а сортотип, що включає кілька різновидів. Описано ще 1848 року. Жителі середньої смуги цінують Антонівку за дивовижний аромат, смак, легкість у догляді. Щоправда, плоди зберігаються лише 2-3 місяці.
  2. Богатир. Дозріває у вересні. Урожай прибирають, коли яблуко досягає повної зрілості. Фрукт добре зберігається протягом 6 місяців, набуває чудового смаку до Нового року.
  3. Зірочка. Яблуня дає добрі врожаї невеликих (масою до 85 г), але дуже смачних кисло-солодких плодів, які успішно зберігаються до березня.
  4. Ренет Симиренко. Сорт чудово підходить для південних регіонів. Дуже висока врожайність. Рекордсмен у лежкості плодів. Соковиті яблука з пряним ароматом та винно-солодким смаком зберігаються до червня.
  5. Північний Сінап. Яблука дозрівають у жовтні, на гілках висять після листопада. Зберігаються 6-7 місяців. Їхня шкірка з часом стає маслянистою, що є сортовою особливістю, а не ознакою псування.

Крім цих сортів більшість регіонів України можна ще порекомендувати:

  • Пепін шафранний;
  • Ренет Черненко;
  • Сінап Орловський;
  • Уелсі;
  • Ветеран.

Для південних широт підійдуть:

  • Делішес;
  • Пам’ять Мічуріна;
  • Айдаред;
  • Мігінц;
  • Россошанське смугасте;
  • Джонатан;
  • Голден Делішес;
  • Дивовижне;
  • Корей.
  • Красноярське солодке;
  • Заповітне;
  • Фенікс Алтайський;
  • Живинка;
  • Подруга;
  • Лада;
  • Лебедина пісня.

Ці зимові сорти перевірені часом. Плоди зберігаються щонайменше до лютого, а деякі (Айдаред, Джонатан, Голден Делішес, Дивовижне, Корей) – до травня.

Крок №2: правильно знімати яблука з дерева

Зберігання яблук взимку залежить від дотримання технології збору врожаю. Тут є свої тонкощі:

Також рекомендуємо прочитати:

Як довго зберігати цвітну капусту в домашніх умовах: льох чи холодильник? Свіжі помідори: як зберегти їх свіжими та переробити на зиму Як зберегти солодкий болгарський перець на зиму

  • для збору вибирайте хорошу погоду: без дощу та вітру;
  • плоди не стискайте і не дряпайте, щоб не зашкодити шкірці;
  • для яблука важлива плодоніжка, тому беріть плід у долоню і крутіть разом із хвостиком;
  • надягайте рукавички, це захистить матову плівку на шкірці від пошкодження;
  • з фруктами поводьтеся акуратно, щоб не утворилися вм’ятини;
  • звільняйте від плодів спочатку нижні гілки, поступово просуваючись до вершини.

Щоб знімати яблука з високих дерев, використовуються різні пристосування

Чи знаєте ви, що…

Для збирання яблучки повинні досягти знімної зрілості. У кожного сорту вона своя: початкова, середня чи повна. Напевно визначити стиглість можна лише за кольором насіння. Чим темніше забарвлення, тим стигліший плід.

Крок № 3: розділити за сортами та розмірами

Ось і зібрано врожай яблук. Але не варто поспішати забирати його на тривале зберігання. Витримайте зняті плоди у прохолодному місці 2-3 тижні, щоб вони проявили себе. Після цього проведіть такі заходи:

  • для зберігання виберіть лише неушкоджені плоди;
  • розсортуйте, кожен сорт складіть в окрему скриньку;
  • розділіть плоди за розміром та помістіть у різну тару;
  • яблука залиште з хвостиками, тому вони зберігаються довше.

Чи знаєте ви, що…

Фрукти не можна мити перед закладкою для тривалого зберігання, це веде до пошкодження природного воскового шару та швидкого псування.

Коли збирати яблука

Літні сорти яблук потрібно збирати з другої половини серпня: у цей час у них вже достатньо цукрів. Лежатимуть вони не більше місяця, тому постарайтеся переробити якнайбільше плодів.

Осінні сорти будуть готові до збирання наприкінці серпня або на початку вересня, і вони можуть зберігатися до 4 місяців. Їжте їх та переробляйте.

Зимові сорти яблук – лежачі. Їх прибирають, починаючи з кінця вересня. Якщо зимові сорти вчасно зняти і правильно зберігати, то вони можуть лежати до лютого-березня. Однак майте на увазі, що не всі зимові яблука після збирання врожаю відразу готові до вживання: зазвичай їм потрібно полежати і накопичити цукру, і тільки після цього вони набувають свого справжнього смаку. А деякі зимові яблука тим смачніші, чим довше вони лежать.

Як упакувати яблука

Вже з’ясовано питання, коли збирати яблука для зберігання. Плоди розсортовані. Тепер визначимося, як укласти вирощений урожай. Кожен садівник знаходить собі прийнятний спосіб укладання.

Простий спосіб

І тут плоди нічим не перекладають.

  1. Яблука розкладіть у тару в кілька шарів плодоніжкою догори.
  2. Якщо плодоніжка дуже довга, то вкоротіть її. Так вона не зашкодить сусідніх плодів.
  3. Часто перевіряйте стан фруктів, тому що одне гнилий яблуко здатне заразити решту.

Цей спосіб простий, але неефективний. Щоб максимально продовжити термін зберігання, яблучка слід упаковувати або перешаровувати.

Папір для пакування

Показує хороші результати спосіб, у якому кожне яблучко обертають папером і укладають хвостиком вгору. Використовують:

Пересипання та перешаровування

Можна спробувати зберігання яблук на зиму методом, у якому врожай укладають у картонні коробки шарами і засипають підручними засобами:

  • висушеним листям;
  • лушпинням цибулі;
  • тирсою;
  • дерев’яною стружкою;
  • відходами лущення гречки;
  • лушпинням;
  • перлітом або вермикулітом (див. «5 причин використовувати перліт та вермікуліт для зимового зберігання овочів, фруктів, кореневищ, бульб та цибулин»).

Важливо, щоб плоди тарі не стикалися, а матеріал, що засипається, був сухим, інакше не уникнути утворення гнилі.

Поліетиленові пакети

Цей спосіб підійде тим, хто має багато гачків для підвішування:

  1. Пакети наповніть відібраними плодами по 2-3 кг.
  2. Щільно зав’яжіть.
  3. Зробіть невеликі отвори (4-5) для вентиляції.
  4. Підвести на гаках у сховище.

Харчова плівка

Потрібно підготувати картонну коробку та харчову плівку:

  1. Коробку застелите харчовою плівкою навхрест, щоб звисали краї.
  2. Фрукти розкладіть у шаховому порядку і на бочок так, щоб вони не стикалися та не травмувалися від плодоніжки.
  3. Зверху накрийте вільними кінцями плівки.
  4. Закладайте не більше 3 шарів.

Чи знаєте ви, що…

Досвідчені садівники радять використовувати якісне сіно чи солому для перешаровування яблук.

Зберігаємо яблука на зиму. Яблука

Яблука – джерело вітамінів та мікроелементів, корисних для організму. Правильний збір та зберігання дозволить мати ароматні фрукти на столі протягом усієї зими.

Для того щоб не втратити врожай, необхідно знати всі особливості організації процесу збереження плодів, включаючи вибір місця, тари та проведення підготовчих заходів.

Про те, як потрібно зберігати яблука в домашніх умовах на зиму правильно, з чим можна і не можна, як уберегти врожай від мишей та інших гризунів, читайте у статті.

Умови зберігання в домашніх умовах взимку

Для тривалого зберігання яблук потрібні лише відповідні умови. Особливо важливою є температура. Вона повинна бути в межах від 0ºС до +4ºС. Для осінніх сортів – близько 0ºС. Такі умови присутні у льохах та підвальних приміщеннях.

Схожий температурний режим можна також отримати:

  • на балконі;
  • в холодильнику;
  • у підвалі чи льоху;
  • у викопаній у землі траншеї.

Порушення температурного мінімуму та максимуму призводитиме до скорочення термінів зберігання:

  1. За більш низької температури — плоди почнуть промерзати та згнивати.
  2. При температурі вище +5ºС – яблука почнуть сохнути та в’янути.

Крім температури, для успішного зимового зберігання повинні дотримуватись додаткових умов:

  • захист від сонячного світла;
  • вологість – 80% та вище;
  • захист від підтоплення ґрунтовими водами;
  • захист від промерзання.

Закладати можна лише цілі плоди, які не мають навіть незначних ушкоджень. Усі фрукти з вадами слід або відразу вжити в їжу, або переробити.

Не підходять для зберігання протягом зими і ті, які не мають цілої плодоніжки, оскільки вони стають відкритими для грибкових захворювань.

У процесі зберігання не слід часто міняти місце знаходження фруктів. Це пов’язано з тим, що, нехай і незначно, будуть змінюватися умови утримання. В результаті збільшиться кількість зіпсованих плодів.

За якої температури необхідно зберігати яблука взимку в домашніх умовах, читайте тут.

Підготовка

Для того, щоб урожай добре зберігався всю зиму і навіть весну, слідує:

  1. Правильно зібрати врожай.
  2. Провести його сортування.
  3. Підібрати місце зберігання.

Перед тим як відправляти яблука на зберігання їх слід перебрати, сортуючи за такими ознаками:

  • пошкоджені та цілі;
  • зрілі та недозрілі;
  • великі та маленькі.

Сорти

Від сорту яблук залежить тривалість зберігання врожаю. Ранні та осінні фрукти для залишення в зиму не підходять. Заготовляти потрібно лише зимові сорти.

Осінні сорти також підлягають зберіганню, але не протягом усієї зими, а максимум кількох місяців при забезпеченні сприятливих умов, включаючи стабільну температуру близько 0ºС.

До популярних зимових сортів, які мають тривалий термін зберігання, відносяться:

Час збирання врожаю

Зимові сорти необхідно починати збирати лише за їх повної зрілості. Занадто пізній або дуже ранній збір урожаю впливає не лише на зовнішній вигляд плодів, а й на їх смакові якості.

У середній смузі перший урожай яблук збирається у середині серпня. Але ранні сорти не відрізняються гарною тривалістю зберігання.

Осінні сорти починають збирати на межі серпня-вересня, вони лежать вже довше, але не протягом усієї зими. Поступово вони набувають м’якості і втрачають смакові якості. Для тривалого зберігання призначені зимові сорти, збирати які бажано з кінця вересня до середини жовтня.

Не слід витримувати плоди на дереві до самих морозів, оскільки яблука, що промерзли, зберігатися всю зиму не будуть.

Про те, коли зніматиме яблука на зберігання, розповість ця стаття.

Додаткова обробка

Зібрані яблука слід терти, ніж зняти природний наліт на плодах. За його порушення може скоротитися термін зберігання.

Провести додаткову обробку:

  • гліцерином,
  • слабким розчином марганцівки,
  • іншими способами.

Чим обробляти яблука перед закладкою на зберігання можна дізнатися тут.

Вибір тари

Найчастіше для складування яблук вибираються ящики з дерева чи картонні коробки. Ці способи зручні, дозволяючи компактно розміщувати врожай у місці зберігання. Слід намагатися уникати зіткнення плодів один з одним.

Для цих цілей використовується один із прийомів:

  1. Загортання окремо кожного яблука в папір.
  2. Пересипання додатковими матеріалами (стружкою, тирсою, торфом або піском).
  3. Розкладання через проміжок.

Картонні коробки, якщо саме вони вибрані як тара, слід попередньо проклеїти по стиках скотчем або зміцнити іншим способом, щоб вони не прорвалися під вагою яблук.

Де краще?

Використання для зберігання коробок та ящиків не завжди можливе. У деяких випадках потрібна інша організація.

Прохолодний підвал або льох – оптимальні місця для зберігання. Але їхня відсутність не виключає можливості збереження врожаю, оскільки його можна організувати навіть в умовах міської квартири.

Про термін зберігання яблук різних сортів читайте.

Поліпшення лежкості

Для збереження яблук у домашніх умовах упродовж зими дачники застосовують народні засоби. Щоб продовжити лежкість плодів, потрібно:

  • занурити кожне яблучко в спиртовий розчин прополісу;
  • змастити гліцерином, вазеліновим маслом;
  • нанести парафінове або воскове покриття.

Застосовують також 5% саліцилову кислоту, хлористий кальцій 2% насиченості.

Порада дня

Під час зберігання яблука можуть уражатися гниллю грибкового походження, тому плоди періодично перебирайте та видаляйте зіпсовані екземпляри.

Умови зберігання врожаю

Для збереження врожаю дуже важливо дотриматися умов зберігання яблук:

  • Температуру в приміщенні підтримуйте від -1 °С до +1 °С. Але й температура до +4 °С ще критична.
  • Вологість від 90% до 95% вважається зручною для плодів. Збільшення цього параметра призведе до гниття фруктів, а зменшення до в’янення.
  • Важливо провітрювати приміщення, оскільки концентрація етилену прискорює дозрівання фруктів. А це веде до передчасного псування.

Чи знаєте ви, що…

Не можна тримати яблука поруч із картоплею, морквою, цибулею. Плоди набувають крохмалистого смаку, псуються, а овочі проростають набагато раніше.

Вибираємо найкращий сорт

Сорт яблук “Київські зимові”

Практично всю зиму та весну, не втрачають смаку та аромату яблучка зимових сортів, що відрізняються підвищеною лежкістю. Вони дозрівають наприкінці вересня – на початку жовтня.

На відміну від ранніх побратимів, зимові не вживаються для харчування відразу після зняття. Щойно зняте яблуко містить досить велику кількість протопектину, крохмалю, але вже в процесі лежання відбувається їхнє дозрівання. У яблуках поступово збільшуються ароматичні та барвники, і воно набуває свого оптимального смаку. Для цього фрукт має пролежати не менше місяця або навіть кількох.

Сорт Переможець – один із найвідоміших сортів, що зберігається до грудня

Вибираючи яблука, варто враховувати, що їхня лежкість залежить від сорту:

  • ранньозимові зберігаються до січня;
  • зимові – лютий-березень;
  • пізньозимові – квітень-червень.

До ранньозимових сортів відносяться:

  • Антонівка, Переможець – середина грудня;
  • Ауксис, Лобо-до грудня;
  • Пепін Шафранний, Макінтош – до січня.
  • Айдаред – квітень;
  • Ветеран, Каштель, Ред Делішес – лютий;
  • Синап Орловський – березень;
  • Уельс, Імрус – середина січня.
  • Олеся, Вербне – травень;
  • Бананове – червень;
  • Зоря Алатау, Серуел – квітень;
  • Шампіньйон – березень.

Але вибрати правильний сорт – це лише початок справи. Перед тим, як закласти на зберігання, їх треба акуратно зібрати, підготувати.

Приміщення для зберігання

Зимові яблука краще зберігати взимку у погребі чи підвалі. Саме тут створюються необхідні температурно-вологісні умови.

Для зберігання яблук у льоху його заздалегідь готують. Потрібно зробити таке:

  • побілити стіни розчином вапна або мідного купоросу;
  • підлоги обробити 1% мідним купоросом.
  • у дерев’яних, пластикових ящиках;
  • у коробках із міцного картону;
  • у кошиках із лози чи синтетичного матеріалу;
  • на стелажах.

Тару та конструкції помийте та продезінфікуйте, щоб не утворилася пліснява.

Щоб фрукти збереглися якнайдовше, використовуйте будь-який із розглянутих методів укладання в ємності.

Ящики не повинні стикатися ні один з одним, ні з підлогою, ні зі стіною, щоб не перешкоджати циркуляції повітря

Порада дня

Помістіть на тару наклейки з інформацією про дату фасування та сорт. Так ви знатимете, які фрукти вживати в першу чергу, а які залишити на потім.

Збереження врожаю у землі

Не кожен садівник має в своєму розпорядженні льох, підвал. До питання про те, як зберігати яблука в домашніх умовах, вони підходять з іншого боку – якщо немає приміщення, використовується земля:

  1. На дачній ділянці викопується довгий рів у півметра завглибшки. Дно застеляється ялиновими гілками для захисту від гризунів.
  2. Яблука пакуються в поліетиленові пакети, які щільно зав’язуються мотузкою, при цьому залишається довгий кінець.
  3. Пакети укладаються в яму так, щоб між ними був простір 20 см.
  4. Рів засипається землею, а кінці мотузок залишаються зовні. До мотузок прив’язуються ціпки або сухі гілки і встромляються в землю.
  5. Зверху яма утеплюється сухим листям.

Взимку пакети витягують, потягнувши за мотузку.

Відповідаємо на запитання: чому при зберіганні яблука чорніють усередині?

За довголіття клітинної тканини плодів відповідає ферментативна система. Ферменти поступово втрачають свою активність та припиняють підтримувати стабільність клітин. В одних сортів процес йде швидше, в інших повільніше. Клітини гинуть, органолептичні властивості препарату змінюються. Розрізавши яблуко, можна побачити, що всередині воно темне. Причому змінюється як колір, а й запах, і консистенція, і смак.

Наразі яблука обробляються спеціальними речовинами-стабілізаторами, які уповільнюють ферментативні процеси, проте такий продукт дуже небезпечний.

Зберігання яблук у квартирі

Для мешканців міста в осінній період постає питання про те, як зберігати яблука взимку. Не треба впадати у відчай, без льоху теж можна зробити запас фруктів і зберегти їх з мінімальними втратами.

У квартирі яблука зберігаються:

  • у прохолодній коморі;
  • на заскленому балконі, лоджії;
  • в холодильнику;
  • в морозильну камеру.

На балконі та лоджії

Якщо дозволяють розмір балкона або лоджії, встановлюють термокороб. Його виготовляють своїми руками. Потрібно 2 коробки з міцного картону або фанери та утеплювач у вигляді пінопласту, старих теплих речей, будівельної піни, тирси.

  1. Розмір коробок підбирайте так, щоб між стінками залишався проміжок в 15 см.
  2. На дно великого короба помістіть пінопласт. На нього встановіть короб меншого розміру із фруктами.
  3. Порожній простір між коробками заповніть утеплювачем. Зверху термокороб закрийте пінопластом.

Термокороб для зберігання овочів та фруктів на балконі

Тепер потрібно стежити за температурою повітря за вікном: у морозну погоду додатково накрийте термокороб зверху чимось теплим, потеплішало — заберіть усе зайве.

Як зберігати яблука на балконі, якщо немає місця для короба, стелажів:

  1. Помістіть плоди в мішки із поліетилену, заповнивши наполовину.
  2. Щільно зав’яжіть пакети та зробіть отвори для вентиляції.
  3. Підвести до стелі.

Цей метод хороший у разі, якщо балкон не промерзає у сильні морози.

У коморі, коридорі, на підвіконні

  1. Використовуйте менші пакети.
  2. Наповніть їх по 1,5-2 кг, зав’яжіть.
  3. Виконайте отвори для газообміну.

Пакети зберігайте у кімнаті на підвіконні, залишаючи відкритою кватирку, або у передпокої, у коморі.

В холодильнику

Розмірковуючи про те, як зберегти яблука в квартирі, на думку спадає холодильник. Це досягнення прогресу має обмежену місткість, але 10-15 кг закласти в нього можна:

  1. У нижній частині холодильника знаходяться ємності для овочів та фруктів, заповніть їх плодами без попереднього пакування.
  2. Частину плодів у поліетиленових пакетах помістіть на полиці вище.

Визначити готовність плодів для збирання

Насправді я визначаю дозрівання плодів на око. Серед яблук, що впали, я дивлюся найбільші і великі. Якщо такі є, то плоди готові для збору, а якщо ні, то потрібно ще трохи почекати.

Але це не єдиний параметр для збирання врожаю. Є ще деякі ознаки, якими можна визначити ступеня дозрівання плодів.

Зовнішні ознаки:

  1. Натискання на плід . Щоб перевірити яблуко дозріло чи ні, потрібно натиснути на нього. Якщо при натисканні вм’ятина зникла, то яблуко ще не готове для збирання.
  2. Шкірка, що лопнула . Якщо при натисканні шкірка на яблуку луснула, можна з упевненістю стверджувати, що плід перезрів. Такі плоди не можна зберігати, їх терміново потрібно використовувати для варення чи компоту.
  3. Шкірка, що прогинається, але не вирівнюється . Якщо при натисканні на яблуко шкірка продавилася і не вирівнялася назад, цей плід повністю готовий. Тільки такі плоди можна збирати та зберігати.

Шкірка, що прогинається, але не вирівнюється на яблуку, означає, що воно повністю готове для збору. Фото: akaoray.ru
Дозрілий плід можна визначити дуже легко на вигляд і на смак:

  • дозрілий плід повинен бути середнім або великим;
  • фарбування має бути червоне або жовто-зелене;
  • м’якоть може бути білою або кремовою;
  • плоди на смак повинні бути соковитими, солодкими чи кисло-солодкими.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator