Виноград як формувати лозу

Авторadmin

Виноград як формувати лозу

Як сформувати молоді кущі винограду – відмінності обрізки одно-, дво- та трирічного кущів перед зимівлею

Автор: Тетяна О. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=24 Правки: 08 березня 2024 Перша редакція: 25 жовтня 2022 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 5 хвилин 👀 15585 разів 💬 0 коментарів

Здрастуйте, дорогі друзі – дачники, городники та виноградарі-початківці!

Якщо ви хочете заготовити лозу для вирощування саджанців, то в жовтні обрізати виноград ще рано: щоб живці вийшли хорошими, лоза повинна пройти загартування низькою температурою.

Але для тих, хто не планує займатися розмноженням винограду, час обрізати кущі вже настав, і сьогодні я вам розповім, як потрібно обрізати однорічний, дворічний і трирічний виноград, щоб підготувати кущі до зимівлі.

Попереднє обрізування винограду

На моїх виноградних кущах після перших осінніх заморозків листя вже пожовкло, і виноградник на сьогоднішній день виглядає зовсім непривабливо. Якщо ви не збираєтеся заготовляти лозу для вирощування саджанців, можете приступати до остаточної обрізки кущів.

Я щороку заготовляю лозу і вирощую з неї вегетуючі саджанці, але для цього лоза повинна пройти процес загартування низькою температурою: загартована лоза дає якісніші саджанці. Тому обрізування я проведу лише попереднє.

Попереднє обрізування виноградного куща передбачає звільнення однорічних лоз від залишків пасинків, листя та недозрілих ділянок. Не визріває лоза зазвичай на кінцях, тому я обрізаю верхівки до останнього дроту. Звільнений від пожовклого листя, пеньків пасинків та зеленої лози кущ стоятиме доти, доки не настане час укрити його на зиму.

Обрізка однорічного куща

На цьому однорічному кущі я виростила лише одну лозу. Під час попередньої осінньої обрізки я прибрала з куща листя, залишки пасинків, і тепер мені залишилося тільки обрізати верхівку лози, що не визріла.

Я вкорочую пагін на три бруньки, і можна вважати, що підготовка куща завершена. Перед укриттям я зніму лозу зі шпалери і покладу на землю, але про укриття винограду мова піде іншим разом.

Обрізування дворічного куща винограду

Кущ сорту Юрін

На цьому дворічному кущі протягом сезону сформувався повноцінний рукав, і я вже отримала з нього перший сигнальний урожай, а також виростила ще один молодий рукавчик, який плодоноситиме наступного року.

Я формую кущі поступово, у міру їхнього зростання, і на цьому кущі наступного року буде 2 рукави: трирічний і дворічний. Щоб сформувати трирічний рукав, мені потрібно залишити на ньому дві міцні лози, що ростуть із бруньок, розташованих біля основи куща. І вони є: два чудові, зрілі пагони, які я залишу на наступний рік.

Ці лози я вкорочую на око, обрізаючи тільки недозрілі верхівки, а вже навесні, перед підв’язуванням до дроту, я розрахую, скільки мені потрібно залишити на них бруньок. Ту частину трирічного рукава, яка розташована вище цих двох пагонів, я обріжу за 2-3 см від останньої, залишеної на майбутній сезон лози.

При обрізанні винограду потрібно обов’язково залишати невеликий стовпчик заввишки 2-3 см, тому що виноград загоює рани не назовні, як дерева, а вглиб, і якщо ви обріжете рукав впритул до лози, то в її тканинах утворюється пробка, яка перешкоджатиме сокоруху.

Щоб сформувати молодий рукавчик, який у наступному сезоні буде дворічним, я обріжу на ньому лише незрілу частину. Потім, знявши двометровий рукавчик зі шпалери, я покладу його на землю під укриття, а навесні вирішу, скільки мені потрібно залишити на ньому бруньок.

Після обрізки на дворічному кущі залишився лише молодий рукав та нижня частина трирічного рукава з двома злегка вкороченими лозами. У такому вигляді кущ піде на зимівлю, а навесні, коли буде видно, як перезимували бруньки, я зроблю остаточну обрізку.

Кущ сорту Оригінал

А ось кущ сорту Оригінал, який цього року також приніс нам перший сигнальний урожай на повноцінно сформованому рукаві.

Протягом сезону я виростила на кущі ще три рукавчики: два сильні з нижніх бруньок і один слабенький рукавчик, який я зараз вкорочу до трьох бруньок. З нього наступного року, якщо знадобиться, я зможу виростити ще один або два рукави.

На сильних молодих рукавчиках я обрізаю із запасом зелені верхівки. Наступного року я покладу ці рукави горизонтально на перший дріт шпалери. Залишилося обрізати дворічний рукав: один пагін, що виріс на ньому, я залишу наступного року для плодоношення, а з другого, можливо, зроблю сучок заміщення, тобто вкорочу його до 3-4 бруньок.

Але це я вирішуватиму навесні, а зараз я залишу обидві лози, а ту частину рукава, що за ними, я обріжу, відступивши від останнього пагона 2-3 см.

Остаточне обрізування цих лоз я проведу після зимівлі. У такому вигляді кущ Оригіналу буде відправлено під укриття.

Обрізування трирічного куща

Трирічні кущі винограду складаються як з однорічної деревини, так і з багаторічної. Принцип формування та обрізки трирічних кущів такий самий, як і у дворічних, тільки рукавів на них зазвичай більше, ніж на дворічних кущах.

Я упустила один дуже важливий момент: виноград плодоносить на пагонах попереднього року, тобто пагони, що відросли в поточному році, будуть плодоносити тільки наступного року.

Багато виноградарів-початківців обрізають на зиму однорічні пагони, залишаючи тільки багаторічну деревину. Так робити не можна: наступного року ви залишитеся без урожаю.

Не всі однорічні пагони стають за літо повноцінними лозами, з яких наступного сезону можна буде робити рукави. Бувають і слабенькі кущики, які я восени укладаю під укриття практично без формування, обрізавши на пагонах тільки ту частину, що не визріла. Навесні ж я обріжу кожну лозу на такому кущику на три бруньки і знову вирощуватиму з них рукави.

Ось приблизно так потрібно робити восени обрізування кущів, що зимують під укриттям. Існує багато способів формувати та обрізати виноград, і ви, можливо, робите це якось інакше. Але якщо вам знадобиться мій досвід, я буду тільки рада.

Бажаю вам успішної обрізки, а вашому винограду – гарної зимівлі.

Виноградні лози. Як посадити виноградну лозу? Як формується виноградна лоза?

Однією з найулюбленіших рослин, причому як професіоналів, так і садівників-аматорів, протягом багатьох сотень років залишається виноград. Він цікавий людям не тільки своїм дивовижним смаком, можливістю створення кращих сортів вин, а й лікувальними властивостями.

  • Символізм виноградної лози
  • Будова лози
  • Розмноження винограду
  • Підготовка черенків у склянках
  • Вирощування саджанців у пляшках
  • Правила посадки
  • Етапи формування лози
  • Цілющі властивості виноградної лози
  • Плетіння з виноградної лози

Людство придумало безліч способів використання виноградної лози: плетіння кошиків, меблів, ваз, парканів, фігурок для саду і багато чого іншого.

Символізм виноградної лози

Кожна нація, яка має свою віру і традиції, наповнює виноградні лози різним смисловим значенням. Для одних це знак родючості, пристрасті, свідомості, життя, для інших – ознака жадібності, брехливості і віроломства, у третіх її присвячують вмираючим богам.

Своє відображення знайшла виноградна лоза і в християнстві. Згідно з цим віруванням, Христос символізує головну лозу, а всі його послідовники схожі з гілками винограду. Така ж паралель у вірі проводиться між церквою та її віруючими.

У католицькості виноградне вино символізує кров Христову, з цим пов ‘язане таїнство причащення, яке означає духовне злиття з Богом.

Але були випадки в історії, коли пити вино заборонялося. Наприклад, мусульмани вважають цей напій символом людських гріхів.

Знайшла своє місце лоза і на гербах багатьох країн, які активно займаються виноробством: Туркменії, Грузії, Молдови.

Будова лози

Однак у жодному разі не слід нехтувати тим фактом, що без знання будови виноградного куща неможливо виростити здорові солодкі грізді.

Для отримання хорошого врожаю слід враховувати, що виноград обов ‘язково повинен мати опору, оскільки ставиться до ліанових рослин з нерівномірно зростаючими гілками.

Куст винограду можна умовно розділити на дві частини:

  1. Підземна частина. Складається з 2 видів коріння. При розмноженні насінням утворюються первородні зародки корінця, при вегетативному розведенні – придаткові корені. Молоді корінці дуже чутливі до відсутності вологи, і лише після розростання покриваються пробковою тканиною для захисту.
  2. Надземна частина. Швидко зростає і вимагає обов ‘язкової обрізки. Складається з плодових лоз і сучків заміщення, які і забезпечують плодоношення. Гілки на другому році життя покриваються деревиною, на першому несуть зелені листочки і усики. Суцвіття і квітка утворюються на рослині навесні.

У пазухах листів є три види нирок:

  • Зимуючі.
  • Пасинкові.
  • Сплячі нирки, які розташовані біля кореня виноградної лози.

Розмноження винограду

При розмноженні виноградних сортів застосовують кілька методів залежно від клімату, сорту і мети розведення.

  1. Розмноження насінням. При ньому не дублюються якості материнського винограду, що призводить до зміни зовнішніх і смакових якостей. Плодоношення настає тільки через кілька років. Часто цей спосіб розмноження використовують селекціонери для виведення нових сортів або надання рослині низки необхідних якостей і характеристик.
  2. Метод щеплення. Більш зручний для садівників, дозволяє розмножувати виноград в умовах низьких температур і промерзання ґрунту. Друга назва методу – окулювання. Для її проведення необхідний привій, частина культурної рослини, і підвій, виноград з хорошою кореневою системою. Перед щепленням привій занурюють у воду на 4-5 годин для вимочки.
  3. Розмноження черенками. Найбільш поширений спосіб. Виділяють два основних види залежно від сезону вирощування:
  • вирощування взимку черенків, зрізаних з верхівки лози восени;
  • підготовлені виноградні лози навесні висаджуються у відкритий грунт.

Підготовка черенків у склянках

У садівників-аматорів часто використовується метод підготовки саджанців у склянках. Ця схема вирощування дуже легка і не викликає труднощів навіть у тих, хто робить це в перший раз.

Для того щоб проростити виноградні лози в склянках, знадобиться: 2 склянки різного розмету, земля, річковий пісок і листовий перегний.

У склянку більшого розміру із заздалегідь виконаними на дні отворами насипається 2 см листового перегну для добрива. У склянку меншого розміру (зі зрізаним дном), поставлену всередину великого, засипається річковий пісок, а навколо – земля. Після цього маленька склянка прибирається, в середині річкового піску робиться поглиблення в 4 см, в яке ставиться фрагмент лози. Весь простір до верху великої склянки засипається піском і рясно поливається. Висаджується проросла виноградна лоза навесні.

Вирощування саджанців у пляшках

Для вирощування лози в пляшці слід відрізати з судини горлечко і зробити отвори на дні. Спочатку створюється дренажний шар, на нього насипається 6-7 ложок грунтової суміші, після під нахилом ставиться череня, а потім до верху пляшка набивається пропарованими тирсами. Щоб молоді листочки не втрачали вологу, рослину зверху накривають пластмасовим стаканчиком.

Полив бажано здійснювати через піддон.

Черенки готові до висадки, коли молоде коріння виноградної лози буде видно на стінках пляшки.

Правила посадки

Після вдалого вирощування саджанців необхідно розібратися, як посадити виноградну лозу. Цей процес вимагає тривалого періоду підготовки, який включає в себе вибір місця, ґрунту і безпосередньо сам процес висаджування.

Територію під посадку восени слід ретельно перекопати і удобрити. Ґрунт на ньому не повинен бути надмірно зволожений і засолений. Оптимальним варіантом вважаються чорноземи або суглинки. Слід також звернути увагу на освітленість ділянки, оскільки брак світла проведе до погіршення смакових якостей винограду.

Найбільш вдалою буде посадка виноградної лози навесні, коли минули заморозки. Молоді саджанці поміщають в ямки, при цьому, дістаючи їх з ємностей, потрібно намагатися не пошкодити ніжні корінці. Мульчують торфом і поливають з регулярністю раз на 2-3 дні.

Етапи формування лози

Перед початком формування куща слід підготувати шпалеру. Вона повинна бути орієнтована з півдня на північ і складатися з опори і дроту товщиною до 3 мм. Опори будь-якого типу, металеві, дерев ‘яні або бетонні, бажано розміщувати на відстані 3-4 метри один від одного, а їх висота не повинна бути менше 2,5 м. Дріт натягується через кожні 50 см.

У зв ‘язку з тим, що врожай виноград починає давати тільки на третій рік після посадки, формування виноградної лози проходить такі етапи:

  1. Перша вегетація. За її період слід виростити дві добре розвинених втечі. Зайві гілки потрібно видалити, коли їх довжина досягне 2-5 см, інакше куст буде малопродуктивним і виснаженим. На початку осені втечі прив ‘язують до дроту, а ближче до середини роблять обрізку, залишаючи по 3 очі на кожній гілці. На період зими рослину вкривають хною, тирсою або торфом для запобігання вимерзанню, а потім плівкою, щоб позбавити куст від зайвої вологи.
  2. Друга вегетація. Основне завдання цього етапу – формування 4 втечі, товщина яких до осені на рівні першого дроту має скласти 7-8 мм. З цих втечі надалі будуть сформовані рукави куща.
  3. Третя вегетація. На кожному з 4 рукавів формується по дві лози. Важливо на цьому етапі контролювати перше плодоношення, залишивши тільки 1 гроздь на 1-2 втечі.
  4. Четверта вегетація. За її період куст набуває сформованого вигляду. Необхідно провести видалення зайвих і підв ‘язку зелених втечі, а також регулювати плодоношення. Кількість гроздей на 1 втечу має бути не більше, ніж при першому врожаї.

Недотримання правил вирощування призведе надалі до слабшання куща і поганого плодоношення.

Цілющі властивості виноградної лози

Причини, через які вирощують виноградні лози, обумовлені не тільки смаковими якостями самих плодів.

Культивування винограду людина почала ще в кам ‘яному столітті, оскільки своїми унікальними компонентами може похвалитися кожна частина цієї рослини:

  • Шкіряна ягід насичена восками, ефірними маслами і безліччю червоних речовин.
  • Ягоди містять білки, клітковину, геміцелюлозу, лимонну, винну і яблучну кислоти.
  • Плоди багаті на фолієву кислоту та вітаміни груп В, С, Р.
  • Виноградне насіння у своєму складі має жирні масла, лецитин, ванілін і навіть оцту кислоту.

Лікування виноградом отримало свою назву – ампелотерапія. Доведено, що вона робить позитивний вплив при головному болю, мігрені, допомагає в усуненні діареї і боротьбі зі злоякісними пухлинами.

Але, на жаль, далеко не всім показана не тільки така терапія, але і взагалі прийом в їжу цих ягід.

Плетіння з виноградної лози

Людям, які мають достатнє терпіння, виноградна лоза може принести чималий прибуток або просто стати цікавим хобі.

Першим матеріалом, який людство почало застосовувати для плетіння, була саме виноградна лоза. При виготовленні з неї різних предметів, завдяки хорошій гнучкості та еластичності гілок, можна не проводити попередню обробку матеріалу.

Найпопулярнішими виробами з виноградної лози стали кошики. Гілки винограду можуть варіюватися в колірному забарвленні – від коричневого до сірого, а дикий виноград, крім того, ще й має цікаву структуру, що надає виробам унікальність і неповторність.

Про автора

admin administrator