Вирощування огірків у підвалі під лампами

Авторadmin

Вирощування огірків у підвалі під лампами

Посадка огірків 2021: коли садити овоч навесні у відкритий грунт

Огірок – досить простий в посадці і невибагливий у догляді овоч.

Огірок – одна з найпопулярніших культур на українських дачних ділянках. Він полюбився городникам за приємний смак і простоту вирощування. Огірки вельми невимогливі до умов вирощування, але для хорошого врожаю важливо їх правильно висадити.

Коли сіяти огірки навесні

Огірки як правило висаджують насінням у відкритий грунт, проте допустима також посадка через розсаду. Цей овоч належить до теплолюбних культур. При виборі дати посадки огірків орієнтуються на температуру повітря.

Щоб насіння зійшло і дало хороший урожай, температура грунту при посадці не повинна бути нижче +13-15 градусів. Оптимальна температура + 20 градусів. Температура повітря вдень повинна бути не нижче +15-18 градусів вдень, а вночі не опускатися нижче +8 градусів. Зверніть увагу, що тепла погода повинна бути стабільною протягом декількох днів, оскільки насіння огірків погано переносить заморозки.

Сіяти насіння можна тоді, коли температура досягне зазначених значень. На півдні України огірки можна висаджувати в кінці квітня, а в центральних і північних районах краще почекати до середини травня. У найхолодніших регіонах можна провести посадку на початку червня. Якщо посіяти огірки занадто рано, вони промерзнуть в землі і не проростуть.

Сприятливі дні для посадки за місячним календарем

При посадці огірків варто орієнтуватися не тільки на погоду, але і фази Місяця. Не всі місячні фази сприятливо впливають на ріст овочів. Вибирати дату за місячним календарем також варто при посадці огірків в теплиці і на підвіконні. Добре підходять для посіву культури такі дні:

  • в березні: 3, 4, 12, 21;
  • у квітні: 8, 9, 18, 19, 28;
  • у травні: 5, 6, 7, 24, 25;
  • в червні: 1, 2, 3, 11, 12, 13, 20, 29, 30.

Якщо ви не можете провести посадку в ці дні – нічого страшного. Головне, щоб городні роботи не випадали на несприятливі дати місячного календаря. Ці дні вкрай не рекомендуються для будь-яких посівних робіт, а посіяне насіння не дасть хороший урожай:

Підготовка грунту і насіння до посіву

Щоб насіння швидше зійшло, його можна покласти в марлевий мішечок, зав’язати його і підвісити до батареї в будинку. Таку процедуру потрібно проводити за місяць до передбачуваної дати посіву, але можна і за 2 тижні. Також до посадки можна провести знезараження насіння в розчині зеленки – 1 мл зеленки на 100 мл теплої води. У такому розчині насіння тримають 30 хвилин.

Грунт для посадки огірка потрібно вибирати на сонячній стороні. Найкраще огірки сходять на землі, де росли томати, цибуля, часник, капуста, перець. Не рекомендується садити огірки там, де вони вже росли минулого року.

За 2 тижні до засіву насіння грунт потрібно розпушити і перекопати, внести добрива. Для цього в грядку можна покласти перегній, компост, деревну золу або мінеральні добрива, а потім перемішати з землею.

Садять насіння в мокру лунку глибиною 1,5-2 см.Для цього потрібно розкласти сухе насіння в борозенки на відстані 5-10 см. В одну лунку можна покласти 2-3 насінини і потім видалити найслабші.

Вам також може бути цікаво:

Як підвищити врожайність огірків, чим їх підживлювати?

Вирощуванням огірків на присадибній ділянці займається практично кожен городник. Соковиті, зелені, хрусткі і ароматні плоди – бажані гості на нашому столі в будь-якому вигляді. Літні огіркові салати наповнять організм цілющими мікроелементами і вітамінами, допоможуть схуднути, очиститися від шлаків і токсинів. А заготовлені на зиму консервовані огірки стануть чудовим доповненням до практично будь-якої трапези в холодну пору року, регулюючи водно-сольовий метаболізм і наповнюючи кожну клітину електролітами.

Сьогодні розмова піде про те, як підвищити врожайність огірків на ділянці і в тепличних умовах.

Досвідчені дачники мають в арсеналі ряд перевірених секретів по підвищенню врожайності огірків, отримуючи щороку все більшу кількість плодів з однієї і тієї ж площі. А далі про найбільш ефективні поради завзятих городників.

Зміцнення кореневої системи

Від розгалуженості коренів безпосередньо залежить здатність огірків до забезпечення поживними елементами максимальної кількості зав’язі. Розпушування на невелику глибину після кожного рясного дощу і планового поливу сприяє насиченню ґрунту молекулами кисню і активізує процеси росту рослин.

Після розгортання третього справжнього листка, бажано злегка підгорнути кожен кущ (процедуру проводять максимально обережно, оскільки коріння огірків розташовані близько до поверхні). Наявність додаткової землі навколо основи стебла призводить до швидкого вбирання поливної води.

Існує спеціальний прийом по формуванню додаткових придаткових коренів в огірків, який результативний у разі ураження гниллю кореневої системи. При підозрі на хворобу кореневищам проводять наступний захід: видаляють половину зав’язі, опускають батоги на землю, нижню частину стебла присипають родючим зволоженим ґрунтом. Через кілька днів утворюються молоді корінці, які дозволяють кущу далі розвиватися й плодоносити.

Штучне запилення

Досвідчені дачники прагнуть залучити на свою ділянку максимальну кількість комах, висаджуючи запашні трави, медоноси, лікарські культури, пряні рослини (чебрець, чорнобривці, медунку, конюшину, жимолость, материнку, коріандр, фацелію, шавлію тощо).

Із самозапильними сортами огірків все зрозуміло. Іншим видам культур потрібне запилення шляхом перенесення пилку з чоловічих квітів на жіночі. При вирощуванні огірків у теплицях слід щодня провітрювати закриті конструкції для доступу бджіл до цвіту. В похмуру погоду, дощове літо, або при малій кількості корисних комах на ділянці — огірки запилюють вручну, використовуючи косметичний пензлик з м’якою щетиною, спочатку проводячи ним акуратно всередині чоловічих суцвіть, а потім в жіночих.

Поливання

Говорячи про те, як підвищити врожайність огірків на ділянці, не можна обійти правила поливання. Вологолюбні огірки рясно плодоносять тільки при наявності достатньої кількості води в ґрунті. Полив в жарку пору слід організувати рано вранці або після заходу сонця, чи наприклад через день. Ґрунт повинен зволожуватися на глибину не менше 15 сантиметрів. Важливий момент – для огіркових посадок неприйнятний полив водою нижче температури +18°C, так як коренева система кущів починає хворіти і знижує засвоєння поживних елементів. Тобто колодязну, водопровідну або артезіанську воду потрібно попередньо нагрівати на сонечку. У дощове літо або тривалу похмуру погоду поливи огіркових посадок обмежують або припиняють зовсім, спостерігаючи за станом рослин.

Підживлення (кореневе та поза-кореневе)

Природно, що найбільшу врожайність огірків можна отримати з ділянок добре дренованих, окультурених, родючих і структурованих, якісно заправлених з осені органікою (біогумусом, гноєм, перегноєм, пташиним послідом, садовим компостом, торфом, золою) і мінеральними, фосфорно-калійними добривами (суперфосфатом, подвійним суперфосфатом, калійною сіллю, сірчанокислим калієм, калімагнезією тощо).

Проте важливу роль грає і додаткове харчування, внесене за допомогою поливань посадок і у вигляді сухого порошку під кущі (кореневі підгодівлі). Або рясного дрібнодисперсного зрошення листового апарату (поза-кореневе підживлення) на протязі всього періоду вегетації культури, починаючи з моменту формування перших двох листків і до закінчення плодоношення.

Кращі рецепти підживлень огірків

Пташиний послід

Розчин курячого, голубиного, індичого, качиного посліду – цінне джерело всіх необхідних елементів живлення (азот, калій, фосфор, магній, залізо, йод, цинк, бор тощо). Для приготування потрібно половину будь-якої ємності заповнити послідом, долити доверху водою, розмішати, накрити кришкою, залишити на 36 годин. Цей розчин потрібно розводити у співвідношенні — один літр на відро води. Витрачати по одному літру під кожен кущ після планового рясного поливу і розпушування. Не допускати потрапляння добрива на листя.

Гній сільськогосподарських тварин

Кінський, коров’ячий, свинячий, овечий тощо. Матковий розчин готується аналогічно до попереднього складу, змінюється лише концентрація подальшого розведення. У відро чистої води додають два літри маточного розчину.

Зола

Використовується в сухому вигляді (під кожен кущ розсипають тонким шаром просіяний попіл) або в якості водного настою (0,1 кг золи на відро води).

Перегній і садовий визрілий компост

Використовуються для мульчування ґрунту навколо огіркових кущів. Органічний шар попереджає випаровуванню води з ґрунту, а по мірі розкладання і рясних поливів постачає кореневу систему всім необхідним харчуванням.

Зброджений настій трав

Зростаючі на садовій ділянці бур’яни (кропиву, лободу, скошену траву, подорожник, осоку) використовують в якості цінного азотного добрива. Для цього потрібно подрібнити секатором зелень, заповнити бочку наполовину, долити доверху теплою водою, накрити кришкою, поставити на сонце, дати перебродити протягом тижня, профільтрувати, розвести чистою водою (5:1) і використовувати для поливань. Для тепличних огірків рекомендується при зброджуванні додавати на кожні 10 літрів склянку курячого посліду. Поливати раз на тиждень з розрахунку — один літр на кожен кущ тільки під корінь, не допускаючи попадання складу на бадилля.

Мінеральні добрива

Цей розчин використовують для поливу огіркових посадок у період рясного цвітіння. У відро води вводять по чайній ложці карбаміду/аміачної селітри, сульфату калію та суперфосфату. Ще один цінний склад для добрива – розчин гумату натрію (столова ложка на стандартне відро води). У період плодоношення для поливань огірків рекомендується провести підгодівлю розчином Нітроамофоски (столова ложка на відро води).

Незбиране молоко

Систематичні молочні підживлення активізують ріст кущів. Для приготування розчину молоко розводять теплою водою в пропорції 1:2. Полив під корінь здійснюють з моменту появи перших листочків з періодичністю раз в два тижні.

Дріжджовий розчин

Пачку дріжджів (100 грам) розчиняють у відрі води і дають розчину перебродити протягом 24 годин. Полив здійснюють тільки під корінь. Дріжджі істотно прискорюють ріст, збільшують кількість квітів та зав’язі. Завдяки високій концентрації вітамінів групи В і мікроелементів, цей склад корисний кущам огірків на всіх етапах вегетації.

Поза-кореневе підживлення

З поза-кореневих підживлень огірки чудово відгукуються на зрошення препаратами, що прискорюють дозрівання, наприклад: Епін, Циркон; або спеціальними складами для гарбузових: Ідеал, Родючість, Джерельце, Велетень, Годувальник тощо.

Засіб використовують згідно інструкції на упаковці, як правило, це столова ложка на відро води, витрата по 5 літрів готової рідини на кожний квадратний метр огіркової плантації.

Щоб підвищити врожайність огірків, досвідчені городники радять проводити підгодівлю і розчином з мікроелементів (мікродобрив), які нормалізують засвоєння всіх поживних речовин. Особливо важливе поза-кореневе зрошення в похмуру погоду і холодне дощове літо, коли коренева система огірків мінімізує поглинання вологи і цінних сполук з ґрунту.

Знаючи, як підвищити врожайність огірків на грядках і застосовуючи ці городні хитрощі, кожен садівник зможе насолоджуватися хрусткими і соковитими плодами аж до початку осені, а також проводити заготівлю огірків на зиму в повному обсязі.

Технологія вирощування огірків у відкритому грунті

Щоб успішно вирощувати огірки у відкритому ґрунті потрібно визначити, а чи влаштовує обрана ділянка біологічним вимогам даної культури. Як відомо огірок добре росте тільки на освітлених протягом всього дня сонцем відкритих грядках, що штучно захищені від вітру.

Ґрунт для вирощування має володіти хорошою структурністю і теплоємністю, щоб задовольнити потреби надзвичайно чутливої до несприятливих факторів кореневої системи огірка.

Вибір ділянки для посадки огірків

Під огірки відводять ділянки, добре освітлені, що прогріваються, надійно захищені від вітрів усіх напрямків, особливо від холодних північних. Огірок дає високі врожаї на родючих, досить легких ґрунтах. Для нього непридатні важкі, холодні, перезволожені ґрунти.

У середній смузі для нього краще відводити південні схили, а в південних районах їх потрібно уникати, так само як і ділянок з близьким заляганням ґрунтових вод. Добре розміщувати огірки поблизу водойм, що сприяють зволоженню повітря і згладжують можливі різкі коливання температури протягом доби.

Кращі ґрунти для цієї культури — суглинні, повітря і водопроникні, з високим вмістом перегною. Найбільш придатні для огірків старі, городні-окультурені, не кислі землі. Хороші врожаї огірка отримують на заливних або заплавних, чорноземних ґрунтах, осушених торфовищах. При дотриманні правильної агротехніки їх можна вирощувати і на важких глинястих, легких і піщаних ґрунтах.

Підготовка ділянки для майбутніх огірків

Щоб поліпшити важкі глинясті ґрунти, доцільно до них восени додавати рихлі матеріали: компост, гній, тирсу, листову землю, торф. Торфовища попередньо вапнують. Крім того, на всіх ґрунтах доцільне буде щорічне весняне внесення свіжого гною (5-7 кілограмів на квадратний метр), за рахунок чого поліпшується харчування огірків вуглекислим газом.

На добре прогрітих супіщаних ділянках, з низьким заляганням ґрунтових вод, розташованих на підвищених місцях, огірок садять на рівній поверхні. На важких ґрунтах, на ділянках з близьким заляганням ґрунтових вод, що погано прогріваються, його висаджують на гребенях або грядах. У цьому випадку рослини, які мають поверхнево розташовану кореневу систему, краще забезпечуються теплом, а ґрунт добре аерується. Гребені і гряди потрібно розташовувати із заходу на схід. Якщо поливи будуть проводитися по борознах, гребені і гряди розміщують по схилу ділянки. Ширина гребенів і міжрядь залежно від сорту має складати від 70 до 90 сантиметрів.

У плетистих сортів при рядовому посіві відстань між рядами має бути від 45 до 60 сантиметрів. У сильно-плетистих сортів при пізніх посівах в південних районах залишають міжряддя від 100 до 120 сантиметрів. Щоб ґрунт добре прогрівався, гребені нарізують з нахилом в південну сторону. Для цього їх розрівнюють граблями, роблячи північну сторону крутішою, а південну пологою.

На перезволожених ґрунтах роблять високі гряди (30 – 40 сантиметрів і більше) з насипним ґрунтом. Його готують із суміші перепрілого або свіжого гною, перегною, торфу, легкої дернової землі із додаванням рихлих матеріалів: тирси, соломи, грубозернистого піску і мінеральних добрив.

Якщо надійного захисту від вітрів немає, то його створюють шляхом посіву високо-стеблових рослин, які створять захист, тобто захисну перешкоду. Зазвичай у таких випадках використовують бобові, наприклад горох, висота стебел якого досягає 1,5-2 метри. Насіння гороху висівають рано навесні, наприкінці квітня або на початку травня. Посів стрічковий, трьох-рядковий з міжряддями в стрічці 22-25 сантиметрів. На абсолютно відкритих ділянках доцільно висівати дві стрічки на відстані 50-60 сантиметрів одна від одної. Насіння закладають на глибину 5-6 сантиметрів. Стебла гороху нестійкі і вилягають.

При сильному вітрі вилягають і стебла інших бобових. Тому для їх стійкості необхідна міцна опора у вигляді шпалери, яку споруджують з обох сторін стрічкового посіву. Для цього з кожної сторони стрічки вбивають у землю по три кола висотою не менше двох метрів. До кілків прив’язують в 3-4 ряди, через кожні 30 сантиметрів, капроновий шнур або прибивають дріт.

До часу посіву насіння або висадки розсади огірків (кінець травня, початок червня), стебла захисних рослин досягають висоти 40-60 сантиметрів і надійно захищають посіви від вітру. Якщо огірки оточують лаштунками з усіх боків, то в таких просторах температура повітря вдень у вітряну погоду буде вище на 4-6 градусів, а вночі на 2-3 градуси, ніж на незахищеній ділянці за допомогою бобових рослин.

Місце в сівозміні

Кращими попередниками в сівозміні для огірка є картопля, томати, бобові рослини, столові коренеплоди. Не варто в цілях профілактики хвороб вирощувати огірки після культур з сімейства гарбузових.

Втім, огірок можна вирощувати на одній і тій же ділянці кілька років підряд, але краще її щорічно міняти. У таких випадках зменшується небезпека появи хвороб і шкідників.

Підготовка насіння огірка до посіву

Для посіву краще використовувати двох-трьох річне насіння. Вирослі з них рослини раніше дають жіночі квітки і швидше вступають в плодоношення.

В середній смузі, а особливо в північних регіонах, сприятливий період для росту огірка у відкритому ґрунті дуже короткий, тому іноді тут практикують ранні посіви. При цьому використовують сухі насінини, так як в разі заморозків пророщені зволожені насінини можуть загнити у ґрунті.

Навпаки, при посіві в прогрітий ґрунт для прискорення сходів, насіння рекомендується намочувати або пророщувати. Подальший розвиток рослин прискорює посадку огірків зеленими сім’я-долями.

Пророщують насіння огірка при температурі 20-30 градусів, краще всього у вологій тирсі, піску або під мохом. Закінчують пророщування, коли утворюється невеликий корінець, у половину довжини насінини.

Посів насіння огірків

До посіву огірка приступають тоді, коли температура ґрунту на глибині 6-10 сантиметрів досягне 16-18 градусів. Висівають зазвичай пророщені насінини. Однак для страховки посів проводять сумішшю сухого і пророщеного насіння. Якщо погода сприятлива, без заморозків, то проросле насіння швидко зійде і дасть урожай на один тиждень раніше. Але якщо, сходи потраплять під заморозок і загинуть або сильно постраждають, то стане у нагоді сухе насіння, яке дасть сходи з настанням сприятливих умов.

Насіння огірка висівають вздовж або впоперек гряди. При посіві уздовж гряди по її середині натягують шнур і проводять дві борозенки на відстані 20-25 сантиметрів одна від іншої глибиною 6-8 сантиметрів. При сівбі впоперек гряди борозенки проводять на такій же відстані одна від іншої. Висівають насіння на відстані 2-3 сантиметри одне від одного, а потім борозенку закривають шаром ґрунту в два-три сантиметри і зверху мульчують торфом, якщо є такий. Деякі овочівники борозенки роблять глибокі (10-12 сантиметрів), щоб після посіву їх накрити склом або плівкою для прискорення появи сходів і захисту їх від заморозків. На гребенях насіння висівають в один ряд.

Крім рядкового застосовують також квадратно-гніздовий спосіб сівби. Для цього ділянку маркують в двох напрямках, площа міжрядь для ранніх сортів — 80-80 або 90-90 сантиметрів, пізніх — 100-100 або 120-120 сантиметрів. У місцях перетину маркера роблять лунки глибиною 10-15 сантиметрів, в які кладуть 2-3 кілограми перегною або торфу, змішавши з жменькою мінеральних добрив. Все це ретельно перемішують з ґрунтом.

У кожну лунку висівають 5-6 насінини, щоб в подальшому залишити при прополці по дві найбільш сильні і розвинені рослини.

Догляд за посівами огірків

Догляд за посівами полягає у захисті рослин від заморозків, розпушуванні ґрунту, поливі, підживленні, боротьбі з бур’янами, шкідниками і хворобами.

Надійним засобом захисту посівів огірка від заморозків і на період тривалого похолодання є тимчасові переносні укриття. Їх виготовляють з картону, різних синтетичних матеріалів тощо.

Якщо посіви не замульчовані, тобто не покриті шаром торфу або тирси, то на важких і середніх за механічним складом ґрунтах утворюється щільна кірка. Вона перешкоджає доступу повітря до проростаючого насіння, ускладнює його зростання. Тому потрібно уважно стежити за появою ґрунтової кірки та терміново вживати заходів по її руйнуванні.

Проріджують сходи огірків при появі першого справжнього листка, залишаючи між рослинами 6-12 сантиметрів, в залежності від сорту. Рослини при проріджуванні не висмикують, а вискубують, щоб не пошкодити кореневу систему інших рослин. Після проріджування поливають огірки.

Щоб краще використовувати посівну площу, необхідно створити оптимальні умови для освітлення рослин сонцем, виключити їх взаємне пригнічення і затінення іншими рослинами.

На невеликих площах, має бути захист огіркових плантацій від панівних вітрів, “батоги” рослин піднімають на каркасі. Його можна зробити з дугоподібних і розміщених вздовж грядок прутів верби, ліщини або інших порід дерев висотою 50-60 сантиметрів. Поверх прутів укладають п’ять-шість тонких рейок і закріплюють їх шпагатом або дротом. По рейках розкладають батоги, підв’язуючи їх шпагатом. Коли рослини сильно розростуться, можна видалити більш слабкі.

Розміщення “батогів” на каркасах дозволяє рослинам краще використовувати сонце і світло, плоди в результаті цього менше піддаються хворобам і забрудненням в дощову погоду.

Бур’яни висапують під час проріджування огірків і до змикання рядків. В подальшому видаляти бур’яни потрібно обережно, щоб не пошкодити “вуса огірків”.

Полив грядок

Поливати огіркові грядки потрібно помірно і завжди теплою водою. Після кожного поливу або дощу ґрунт розпушують. Розпушування припиняють, як тільки рослини в рядках почнуть стулятися, і виникне небезпека їх пошкодженню. В цілях збільшення відносної вологості повітря в при ґрунтовому шарі, особливо у спекотні дні, крім основних поливань рекомендуються проводити профілактичні серед дня, у розрахунку 6-9 літрів на квадратний метр.

Огірки і їх підживлення

Підгодовують огірки органічними і мінеральними добривами в тих же дозах, що і при вирощуванні їх у парниках і теплицях. Краще проводити підживлення після дощу або поливу. Перед початком плодоношення рослини підживлюють азотом і калієм. У період плодоношення дають ще одне-два підживлення з розрахунку 15-20 грамів на квадратний метр сечовини або 20-25 аміачної селітри, 40-50 суперфосфату і 20-25 грамів сірчанокислого калію. Крім того, в розчин додають по 0,5 грам сірчанокислої міді і сірчанокислого магнію.

Збір урожаю огірків починається через 30-45 днів після появи сходів. Плоди прибирають в перший час через два-три дні, а в період масового плодоношення — через один-два дні. Під час збору огірків обов’язково прибирають потворні, які переросли і хворі плоди, так як вони затримують ріст нової зав’язі і послаблюють рослини.

Не можна допускати пожовтіння або побіління огірків, в такому разі вони втрачають смак, і шкірка у них стає грубою. Щоб не пошкодити “батоги”, їх рекомендується не піднімати і не перевертати. Відокремлюють плід від рослини нігтем великого пальця, натискаючи на плодоніжку. Збирати огірки краще вранці або пізно ввечері.

Щоб огірки не зів’яли, їх прикривають мішковиною або брезентом. Зібрані огірки сортують та використовують у свіжому вигляді або для засолювання. Вони краще зберігаються на нижніх полицях домашніх холодильників у поліетиленових пакетах. При звичайній кімнатній температурі огірки швидко жовтіють або хворіють, стають м’якими, несмачними.

Про автора

admin administrator