Вирощування тютюну в середній смузі

Авторadmin

Вирощування тютюну в середній смузі

Зміст:

Як виростити курильний тютюн в домашніх умовах

Необхідні умови для вирощування тютюну в умовах середньої смуги. Правильний догляд за рослиною, підживлення та полив, способи боротьби з шкідниками і хворобами.

Колись вирощувати тютюн у нас було звичайною справою. На багатьох присадибних ділянках це рослина розводили з метою продажу. Самосад можна було знайти на будь-якому ринку.

Справа в тому, що вартість сигарет в той час для багатьох була занадто висока. Пізніше, коли доходи населення почали зростати, а ціни на тютюнову продукцію істотно знизилися, махорка та тютюн потихеньку стали зникати з ринків. Бізнес цей зачах. Але і сьогодні є чимало любителів такої тютюнової продукції, які з задоволенням вирощують цю культуру в домашніх умовах.

Тютюн сигарний або цигарковий — культура теплолюбна, її можна виростити у відкритому ґрунті лише на півдні країни. У середній смузі для вирощування тютюну потрібні спеціальні теплиці. А ось махорка буде рости де завгодно, крім Півночі, звичайно.

Вирощування тютюну — а чи варта шкурка вичинки

Можна прорахувати доцільність вирощування цієї культури на присадибній ділянці.

Розрахунок тут простий. Якщо в середньому одна цигарка містить 1 грам тютюну (низькосортних менше), отже, в пачці — 20 грам. Завзятий курець викурює по пачці в день, а це — 6-8 кілограм тютюну на рік.

При всіх сприятливих умовах з одного куща можна зібрати близько 30 грам тютюну. Висаджуючи по нормі на 1 метр квадратний за 6-7 рослин, якщо сорт тютюну крупнолистий — густота посадки складе 30 х 70 см, махорка ж або середньолистовий сорт потребуватиме 20 х 70 див.

З усіх арифметичних розрахунків випливає, що культура займе приблизно 40 метрів квадратних на річну норму у 270-300 кущів.

При цьому необхідно врахувати, що тютюн у чистому вигляді буде дуже міцним, у нього зазвичай додають ще і стебла.

Якщо ці розрахунки доводять доцільність вирощування цієї культури, то цілком можна зайнятися такою справою.

Вирощування тютюну: схема посадки та правила догляду в домашніх умовах

При вирощуванні тютюну важливо дотримуватись певних правил агротехніки. Ця рослина любить тепло та вологу. Тому його рекомендується вирощувати в південних регіонах, які відрізняються спекотним кліматом. У середній смузі культуру варто садити у теплиці. У цьому важливо забезпечити достатній полив, внесення добрив, розпушування. Обов’язково слід займатися профілактикою хвороб та атак шкідників.

Загальний опис рослини

Тютюн є однорічною трав’янистою рослиною, яка виростає до 3 метрів у висоту. При цьому стебло у культури майже не розгалужується і виглядає прямим.Для кущів характерні цілісні чергові листя, які можуть бути вузьколанцетоподібними або широкояйцевидними. На одному кущі може бути 16-60 листя.

Нижнє листя є низьким і має напівчерешкову основу. Зверху вони мають смолисту ворсисту поверхню. Для тютюну характерні червоні або рожеві лійчасті квітки, які утворюють вузькі хуртові суцвіття.

За часом тютюн вирощується досить довго. Тому садити рослину потрібно в лютому або на початку березня. Культурі потрібний довгий світловий день. Тому у відкритий ґрунт її висаджують наприкінці травня або на початку червня.

Популярні сорти тютюну

Сьогодні існує багато сортів тютюну. Для самостійного вирощування культури рекомендується віддавати перевагу місцевим сортам. До найпопулярніших варіантів відносять наступне:

  1. Трапезонд Кубанець – період вегетації від посадки розсади до збирання врожаю становить 103-134 дні. Кущі, в середньому, приносять 27 технічно придатних листків. Об’єм нікотину становить 2,6 %.
  2. Трапезонд 92 – сорт відрізняється стійкістю до вражаючих факторів та вірусних патологій. Для культури характерний короткий період вегетації. Ломання листя проводиться, в середньому, через 98 діб.
  3. Самсун 85 – культура відрізняється інтенсивним дозріванням та середньою стиглістю. З моменту посадки до збирання врожаю проходить близько 105-110 діб. З 1 куща вдається отримати 50 технічно стиглого листя.
  4. Ювілейний новий 142 – період вегетації з моменту висадки розсади до збирання врожаю становить 78 діб. До останньої ломки минає 82 дні. У листі є 2-2,1 % нікотину. Для сорту характерна комплексна стійкість до хвороб тютюну.
  5. Остролист 316 – являє собою пізньостиглу форму, яка відрізняється інтенсивним дозріванням листя. Для рослини характерний низький вміст нікотину. З моменту посадки до збирання врожаю проходить 120 діб.

Посадка культури на розсаду

Для насіння курильного тютюну характерна відмінна схожість, яка зберігається багато років. Але при вирощуванні розсади важливо брати до уваги деякі особливості.

Грунт

Тютюн потребує пухкого грунту. Тому для пророщування насіння цієї рослини необхідно придбати готовий грунт для квітів та городніх культур. Такі суміші включають торф, який допомагає зробити землю більш рихлою.

При самостійному приготуванні ґрунту варто взяти такі компоненти:

  • 2 частини перегною;
  • 1 частина піску;
  • 2 частини городньої землі.

Ємності

Для вирощування розсади рекомендується використовувати велику ємність. Найчастіше це роблять у теплицях чи парниках. При домашній посадці тютюну можна скористатися ящиком для розсади або великим горщиком. Якщо посадки вийшли занадто густими, потрібно провести пікірування рослин.

Підготовка посадкового матеріалу

При вирощуванні тютюну насінням посадкові роботи потрібно проводити наприкінці лютого або на початку березня. Перед тим як висаджувати зерна, їх потрібно протягом доби потримати у вологій серветці до набухання. При цьому у воду рекомендується додати кілька крапель винної кислоти. Також для цієї мети можна використовувати кілька кристалів калійної селітри. Цей спосіб допоможе прискорити появу паростків на тиждень.

Коли насіння набухне, його потрібно промити, просушити і помістити у вологу тканину. На 3-4 добу на зернятках з’являться невеликі паростки.

Агротехніка посіву насіння на розсаду

Щоб виростити тютюн курильний в домашніх умовах, потрібно дочекатися проростання 2/3 насіння. На цьому етапі їх потрібно підсушити, акуратно змішати із сухим знезараженим піском та висадити. Вирощувати культуру рекомендується у добре зволоженому ґрунті, що складається з 3 частин перегною та 1 частини піску. Зверху насіння потрібно присипати субстратом – його товщина повинна становити 7-8 міліметрів.

Краще всього садити насіннєвий матеріал в окремі ємності, так як рослина важко переносить пересадку. Після посадкових робіт ґрунт потрібно полити через густе сито. Це допоможе уникнути розмивання субстрату. Потім посадки потрібно прикрити плівкою та перемістити у світле місце. У цьому важливо уникати впливу прямих сонячних променів.

Догляд за розсадою

Щоб отримати міцну та якісну розсаду, їй потрібно забезпечити повноцінний догляд. Він має бути комплексним.

Полив та підживлення

Ємність з посівами потрібно тримати при температурі +23-28 градусів. Щоб тютюн міг нормально розвиватися, його потрібно поливати практично щодня. При цьому розсаду потрібно 2 рази на добу провітрювати. При появі 2 справжніх листків температуру необхідно знизити до +20 градусів. При цьому кількість води при поливі рекомендується збільшити.

Для підживлення тютюнової розсади потрібно використовувати 30 грамів аміачної селітри та 20 грамів хлористого або сірчанокислого калію. Ці речовини потрібно змішувати з 10 літрами води.

З органіки чудово підійде розчин курячого посліду. Для його виготовлення рекомендується взяти 1 кілограм підгодівлі, змішати із відром води та залишити на 10-12 діб блукати, періодично помішуючи. Потім настій потрібно процідити і додати 4-5 частин води.

Пікування

При сильній загущеності посадок тютюн потрібно пікірувати. Це рекомендується робити на етапі появи 3-4 листків. Згодом під кущики потрібно 2-3 рази підсипати родючий ґрунт.

Що краще: відкритий ґрунт чи теплиця?

Щоб виростити міцні рослини, важливо правильно вибрати агротехніку. На півдні тютюн можна висаджувати відразу у відкритий ґрунт. У регіонах з континентальним та помірно-континентальним кліматом рослину потрібно садити на розсаду в теплицю.

Важливо враховувати, що тютюн родом із вологих спекотних тропіків. Тому в середній смузі Росії краще вирощувати махорку. Цей вид тютюну відрізняється більш високою стійкістю до температурних коливань та дефіциту вологи.До того ж цикл вегетації махорки помітно коротший і займає не більше 2,5 місяців. При цьому деяким сортам тютюну на повне визрівання потрібно 3,5 місяці.

Пересадка розсади у відкритий ґрунт

Щоб посадити на дачі тютюн, важливо дотримуватись цілого ряду рекомендацій. У цьому особливе значення має схема посадки. Для переміщення розсади у відкритий ґрунт у ґрунті спочатку потрібно зробити борозни та лунки. Важливе значення має дотримання термінів проведення посадкових робіт. Так, у Підмосков’ї його потрібно садити пізніше, ніж на півдні.

При вирощуванні на городі тютюну для куріння кущі рекомендується висаджувати вертикально, присипаючи кореневу систему вологим ґрунтом. Зверху рослини потрібно засипати сухою землею, щоб уникнути швидкого випаровування вологи.

Якщо окремі пагони надто сильно витягнулися, лунки рекомендується поглиблювати більше, ніж зазвичай.На 1 квадратному метрі можна розмістити приблизно 8 кущів. Рослини з густим листям і підвищеною кущистістю слід садити рідше. У цьому випадку відстань між кущами роблять 20 сантиметрів, а інтервал між рядами – 70 сантиметрів.

Дальший догляд

Щоб вирощування рослини було успішним, важливо забезпечити йому якісний та повноцінний догляд.

Полив та добрива

При вирощуванні тютюну на дачній ділянці його потрібно полити буквально 3 рази. При цьому на 1 кущ рекомендується використовувати приблизно 6 літрів води.

При поливі важливо враховувати зовнішній вигляд рослин. Якщо листя в’яне і жовтіє, тютюн потребує поливу. Проте надлишок вологи провокує загибель посадок. Тому важливо пам’ятати про почуття міри.

Протягом періоду вегетації тютюну потрібно 3-4 підживлення. У першій половині вегетації рекомендується вносити азотні підживлення. Потім допустимо використовувати комбіновані добрива або препарати на основі фосфору та калію.

Важливо враховувати, що занадто сильно зловживати добривами не можна. Надлишок кожного з елементів може призвести до негативних наслідків. Наприклад, надмірна кількість фосфору спровокує раннє старіння зелені. При цьому помірне використання речовини покращить цвітіння та прискорить його початок. Надлишок калію призведе до появи неприємного запаху тютюну. Це негативно вплине на якість продукту.

З органічних засобів рекомендується віддавати перевагу курячому посліду. Речовину рекомендується змішати з водою у пропорції 1:25. У розчин можна додати невелику кількість деревної золи. Цей продукт містить багато мінералів і приносить ґрунту велику користь.

Важливе значення має дотримання термінів внесення добрив. Вперше кущі рекомендується підгодовувати через кілька тижнів після посадки розсади в ґрунт, у другий – при досягненні рослинами висоти 20 сантиметрів, у третій – під час цвітіння.

Розпушування

Щоб тютюн нормально розвивався, важливо правильно доглядати його після поливу. Обов’язковою процедурою вважається розпушування ґрунту. Завдяки цьому вдається зруйнувати ґрунтову кірку та знищити бур’ян.

Пасинкування

Кожен лист тютюну має пасинок. Його потрібно прищипувати на етапі досягнення 2 сантиметри. Якщо зробити це раніше, пасинок зросте знову. Якщо пропустити терміни, листя не отримає потрібної кількості поживних речовин.

Повернення

Під цим терміном розуміють видалення суцвіть. Вершкування проводиться для кращого зростання кущів та підвищення їх якості. Якщо тютюн відрізняється стрімким розвитком, вершкованіе варто проводити пізніше, коли суцвіття розкриються на 1/3. При повільному зростанні процедуру проводять раніше – на етапі появи перших квіток.

Повернення рекомендується виконувати в рукавичках. На зламі стебел утворюється липкий шар, який випалює руки. При цьому відкладати процедуру заборонено, оскільки це зробить тютюн менш міцним і погіршить його смакові якості.

Захворювання та шкідники

Тютюн може страждати від розвитку таких патологій:

  1. Чорна ніжка – супроводжується виляганням та загибеллю розсади. При цьому основа стебел стоншується і гниє. Уражена поверхня покривається білим чи бурим нальотом. При цьому збудники зберігаються в ґрунті.
  2. Борошниста роса – розвивається відразу після посадки розсади в ґрунт. При цьому нижнє листя покривається плямами з борошнистим нальотом. Після цього він стає суцільним і вражає верхнє листя. Грибки зимують на рослинних рештках. Захворювання негативно відбивається на процесах фотосинтезу та провокує пригнічення рослин.
  3. Чорна коренева гнилизна – в більшості випадків вражає розсаду, але іноді страждають і дорослі кущі. Уражені рослини в’януть, жовтіють та засихають. Коріння набуває бурого або чорного відтінку і часто відмирає.
  4. Мозаїка – при цьому на листі рослин з’являються світло-зелені плями. Згодом ці ділянки відмирають.
  5. Бактеріальна рябуха – у цьому випадку на кінцях листя утворюються маслянисті або мокнучі плями. У сиру погоду вони гниють і відбувається зараження всього куща. Листя рослин, що підросли, покривається округлими хлоротичними плямами. Вони зливаються один з одним, формуючи ділянки відмерлої тканини.

Зі шкідників тютюн може постраждати від наступних комах:

  1. Персикова попелиця – поглинає сік тютюнового листя та поширює небезпечні хвороби. Серед них варто виділити огіркову мозаїку та білу строкату. Попелиця провокує виснаження кущів, уповільнює їх розвиток, знижує параметри врожайності та негативно відбивається на смак тютюну.Для знищення попелиці застосовують такі препарати, як «Метатіон» та «Рогор». Для профілактики важливо систематично прополювати грядки і щодня оглядати листя тютюну. Тютюнові трипси – дрібні шкідники, які прокушують листя тютюну і поглинають його соки. В результаті сировина стає менш якісною. Пошкоджене листя погано ферментується і стає ламким після сушіння. До того ж, трипси поширюють вірусні захворювання. Щоб впоратися зі шкідниками, кущі потрібно своєчасно обробляти інсектицидами.
  2. Дротові черв’яки, або кістянки – являють собою твердих личинок жука-лускуна. Вони живуть у землі, ушкоджують кореневу систему і роблять ходи в стеблах рослин. Впоратися з такими шкідниками дуже проблематично. Тому важливо приділяти увагу профілактиці. При виявленні дротяників на ділянці перед посадкою тютюну потрібно обробити ґрунт дустом Гексахлорану концентрацією 20 %. Наступного дня потрібно запилити ґрунт дустом Метафосу та заборонити ділянку на 3-4 сантиметри.

Як правильно зібрати та висушити тютюн

Коли листя тютюну припинить свій розвиток, можна приступати до його збирання. На цьому етапі сировина стає найбільш щільною. Стиглі листя тютюну мають світліше забарвлення. Збирати врожай рекомендується увечері. При цьому варто починати з нижнього і найбільшого листя. Після дозрівання середнього листя знімають і їх.

Зібране листя потрібно просушити в темному і добре вентильованому приміщенні. При цьому температурний режим має становити +25-30 градусів. У процесі сушіння тютюн ферментується.

Під ферментацією розуміють зміну фізичних характеристик за рахунок біологічних або хімічних впливів. Природний процес відбувається під час тривалого зберігання. При штучному способі процес значно прискорюється.

При цьому рекомендується зробити таке:

  1. Сухе листя тютюну обприснути з двох сторін, скласти чаркою і прикрити поліетиленом.
  2. Через добу видалити з кожного листа жилку, оцінивши ступінь вологості.
  3. Готове листя порізати на смужки.
  4. Скласти тютюн у скляні банки, заповнивши їх максимум на 2/3.
  5. Закрити ємності кришками і поставити в духовку, розігріту до 50 градусів. Ферментація займає 5-7 діб. Тютюн потрібно періодично струшувати, щоб отримати рівномірний результат.
  6. Готовий продукт висипати на рівну поверхню, злегка підсушити та прибрати на зберігання.

Вирощування тютюну – це захоплюючий процес, який має багато особливостей. Щоб отримати міцні та якісні рослини, їм важливо забезпечити повноцінний догляд.

Рекомендуємо

Вирощування тютюну вдома: найкращі сорти та правила догляду за рослиною

Вирощування курильних сортів тютюну вдома: особливості та головні правила. Правила посіву та рекомендації щодо догляду за рослиною. Відповідні сорти. Необхідний ґрунт та добрива.

Розсада тютюну: правила та специфіка вирощування в домашніх умовах

Вирощування розсади тютюну має цілу низку особливостей. Щоб досягти потрібних результатів, важливо правильно провести посадкові роботи та забезпечити рослині якісний догляд.

Роза Ангела: опис сорту, правила посадки та догляду в домашніх умовах

Троянда флорибунда Ангела (Angela) – кущ з пишною кроною та безліччю рожевих напіврозкритих квіток. Цвіте у першій половині літа. Має відмінну адаптацію до будь-яких погодних умов.

Про автора

admin administrator