Вишня на гілці

Авторadmin

Вишня на гілці

Зміст:

Українська класика. Три рецепти вишневої наливки

Ділимося рецептами одного з улюблених алкогольних напоїв українців.

Сезон вишні в самому розпалі, і поки кулінари готують десерти з цієї ягоди, любителі фруктових алкогольних напоїв можуть приготувати настоянку з вишнею. Пропонуємо три рецепти: на горілці, на воді та пряну з кісточками.

Рецепт вишневої наливки на горілці

Інгредієнти:

  • Вишня — 2−2,5 кг
  • Цукор — 300 г
  • Горілка — 1 л

Приготування:

Промийте вишні, кісточки прибирати не обов’язково. Перекладіть вишню в чисту трилітрову банку, зверху насипте цукор, злегка струсіть банку, щоб цукор розподілився.

Залийте вишню горілкою по вінця, закрийте кришкою і кілька разів переверніть банку, щоб цукор розчинився в горілці. Впродовж наступних 2−3 днів раз на день повторіть процес із перевертанням.

Заховайте банку на 2 місяці в холодне місце, щоб наливка настоялась.

Рецепт вишневої наливки на воді

Інгредієнти:

  • Вишня — 1,5 кг
  • Цукор — 600 г
  • Вода — 150 мл

Приготування:

Промийте вишню. Складіть ягоди в трилітрову банку, посипаючи шари цукром. Влийте воду та промніть вишню товкачем.

Одягніть на банку резинову перчатку, проколовши один палець голкою. Заклейте перчатку пластирем, скотчем чи ізострічкою, щоб створити герметичний стан. Залиште вишню бродити, поки рукавичка повністю не здується.

Коли вишня збродить, тричі процідіть рідину через марлю і лишіть іще на 3−4 дні. Востаннє профільтруйте наливку, розлийте по пляшках і зберігайте в темному холодному місці.

Рецепт пряної вишневої наливки

Інгредієнти:

  • Вишня — 1,5 кг
  • Горілка — 1 л
  • Цукор — 300 г
  • Кориця — 10 г
  • Гвоздика — 4 шт.
  • Вишневі кісточки подрібнені – 50 г

Приготування:

Промийте вишню, дістаньте кісточки. Насипте ягоди в трилітрову банку, перемеліть кісточки і додайте до вишні. Додайте гвоздику й корицю, залийте горілкою. Накрийте капроновою кришкою та лишіть у темному місці на 2 тижні.

Через два тижні процідіть наливку 2−3 рази, потім налийте в банку з цукром. Накрийте кришкою та зберігайте ще 2 тижні в темному місці.

Вишня на горілці – заготівля для десертів

Вишні цього року вродило багато. І тут ще, як на зло, родичі привезли два відра стиглої і соковитої ягоди. Що ж з нею робити? Варення з вишні вже наготовлено, компоти ніхто не п’є, ну може трохи натурального соку з неї приготую.

Стоп. У мене з’явилася ідея. Заготовлено-ка я з неї наливку. І чоловіка побалують прекрасним алкогольним напоєм, а інші члени сім’ї будуть насолоджуватися смачними десертами, які можна буде приготувати з п’яних ягід. Наприклад, торт Каприз або П’яну вишню. Адже вишня на горілці або на коньяку – це ідеальний компонент для десертів.

Вишня на горілці – рецепт домашньої заготовки.

300 грам свіжої вишні

0,5 літра горілки

4-5 ст. ложок цукру (або за смаком)

Вишню ретельно перебираємо, миємо і протикаємо кожну ягідку ножем. За бажанням можна витягнути і кісточки.

Потім складаємо ягоди в невелику банку або скляний бутель, пересипаємо кожен шар цукром. заливаємо горілкою і закриваємо кришкою.

Ставимо вишню на горілці в темне місце і перші 5-6 днів нічого з нею не робимо. Потім потрібно буде кілька разів на день повстяріхвать банку.

Якщо ви будете готувати з вишні на горілці десерти і різні страви, то її можна використовувати вже через місяць. А якщо вирішите пригостити чоловіка наливкою, тоді банку найкраще відкривати місяці через 2 або ще пізніше.

Вишню складаємо в скляний посуд, зверху кладемо корицю і гвоздику.

Потім варимо цукровий сироп (води багато не треба) і залишаємо остигати протягом 10 хвилин, після чого додаємо в сироп 500 грам горілки.

Вийшла сумішшю заливаємо ягоди і доливаємо залишилася горілкою так, щоб усі ягоди були покриті.

Накриваємо вишню на горілці кришкою і залишаємо настоюватися на 1,5 – 2 місяці, періодично струшуючи банку.

А ще пропонуємо заготовити на зиму смачне вишневе варення без кісточок. Приготувавши десерт таким способом, ви зможете тривалий час насолоджуватися його чудовим смаком.

Буду вдячний, якщо поділитеся статтею в соціальних мережах:

Як прищепити вишню на вишню влітку і навесні для початківців і чи можна

Щеплення дерев є агротехнічним прийомом, що дозволяє розмножувати плодові дерева. Для виконання процедури частину одного дерева прикріплюють до іншого, щоб відбулося зрощення та формування одного організму з покращеними характеристиками.

Чи знаєте ви? Найстарішим вишневим деревом у світі, яке приносить плоди, є 150-річна рослина, що досягає у висоту 12 м і росте на території Великобританії.

  • Головні плюси щеплення вишні представлені:
  • збереженням сортових характеристик, чого неможливо досягти при насіннєвому розмноженні рослини;
  • прискоренням терміну формування перших плодів на молодому дереві – щеплені вишні вступають у період плодоношення вже на 2-3 рік після проведення маніпуляції, а рослини, які вирощувалися з кісточки, починають плодоносити лише через 5-8 років;
  • омолодження рослини – на старому дереві роблять щеплення молодого черешка, відновлюючи продуктивність рослини;
  • підвищенням стійкості рослини до поширених хвороб кісточкових дерев та несприятливих умов навколишнього середовища;
  • поєднанням якостей декількох сортів для отримання нового зразка з покращеними характеристиками;
  • економією місця на території – замість кількох сортів вишні на одному дереві можна зробити щеплення та отримувати врожай різних плодів;
  • можливістю врятувати зламане під час негоди дерево, коріння якого збереглося у ґрунті.

Головним недоліком щеплення вишні є слабка міцність у місці зрощення рослин. При виборі деяких способів здійснення маніпуляції існує ризик поганої приживаності щепленого живця.

Оптимальні терміни для проведення процедури

Терміни щеплення абрикосу навесні випадають на кінець квітня – початок травня. Найчастіше застосовують щеплення в розщеп, за кору (на початку руху соку) і містком (під час активного руху соку).

Терміни щеплення яблуні навесні: березень-квітень (щеплення живцями), квітень – початок травня (окулювання, або щеплення оком).

Терміни щеплення груші навесні: до розпускання бруньок (щеплення за кору), початок руху соку (щеплення містком), початок квітня (в розщеп), з середини весни (в бічний заріз).

Терміни щеплення вишні навесні – час активного руху соку. Можливе і літнє щеплення, але в цьому випадку (особливо пізно влітку) існує ризик того, що щеплення не приживеться.

Щеплення сливи навесні, терміни якої випадають на її початок (у деяких регіонах – кінець лютого), проводиться, наприклад, у розщеп та за кору.

Терміни щеплення черешні навесні – з початком руху соку. Також щеплення проводять протягом літа та аж до вересня.

Терміни щеплення персика навесні – із середини березня (із встановленням теплої погоди). Наприкінці березня місце щеплення необхідно вкрити плівкою, а у травні поміняти плівку на папір.

Якщо все зробити правильно, то щеплене дерево порадує вас урожаєм вже на 2-3-й рік після щеплення. Навіть якщо з першого разу живець не прижився, не варто опускати руки – продовжуйте експериментувати!

Оптимальний термін щеплення вишні – весняний час початку руху соку. У Середній смузі України це початок березня-кінець квітня. Терміни можуть відрізнятися від зміни кліматичних умов місцевості. Чим пізніше проводиться щеплення, тим волокнистіше і сухіше стає деревина – приживаність щепи зменшується. Щеплення вишні навесні проводиться у прохолодну погоду з мінімальною вологістю довкілля. Допускається літня щеплення (з 20 липня по 20 серпня), але вона менш результативна.

Окулювання вишні покроково

Навіть на найменшій присадибній ділянці завжди росте бодай одне вишневе дерево. А чому? По-перше, тому що вирощування та догляд за культурою досить прості. По-друге, а це головне, ягода та всілякі приготовлені з неї делікатеси дуже смачні. До того ж, маючи кілька сортів вишні, асортименти смакот, здавалося б, з однієї і тієї ж ягоди, значно розширюється.

Навіщо вишню прищеплювати

За великим рахунком вишня і так чудово почувається і дає непоганий урожай. Ось тільки непоганого врожаю і якогось саду справжньому садівникові мало. Потрібні міцні посадки, смачні плоди, асортименти. Все це можуть забезпечити правильно проведені щеплення. Звичайно ж, на додаток до правильного загального догляду. Отже, що дають щеплення?

Перше. Надійність у плані врожайності. Дерева, вирощені з насіння, певною мірою можна назвати неповноцінними. Виростати будуть, урожай давати будуть, але невеликий і іноді. З щеплених живців культура виходить «надійною» та повноцінною.

Друге. Омолодження посадок. Згодом дерево старіє, місцями всихає, перестає бути плодоносним. Щоб не починати вирощування вишні від самого початку, від саджанця, для оновлення саду використовуються відносно старі, але ще придатні для підщепи стовбури та гілки.

Третє. Розширення асортименту. Припустимо, що на ділянці є одна вишня певного сорту, місця на посадку ще кількох дерев немає, а хочеться мати різні сорти ягоди. У цьому випадку щеплення інших сортів вишні на дерево ідеально вирішить усі проблеми.

Як варіант корисної розваги можна згадати можливість “розташування” на вишневому дереві, скажімо, черешні. Вийде оригінально, корисно, буде «два дерева» в одному місці.

На яких підщепах вишня добре розвивається

Черешня – майже та ж культура з подібними характеристиками. Дуже добре «приймає» вишневий щеплення.

Слива – незважаючи на дещо іншу структуру, щеплені на ній живці приживаються добре. Одне з найкращих дерев із забезпечення гарного приживання прищею.

Алича – є майже скрізь, проблем з пошуком аличового підщепу не буває. До того ж культура добре переносить сильні морози, що дає змогу якоюсь мірою виростити морозостійку вишню.

Терна – та сама злива, але більш «дика». Вишню «приймає» добре, живці приживаються відмінно, садівниками використовується досить часто.

Черемха – не можна сказати, що це фруктове дерево, але з роллю підщепи справляється добре. Найкращим для проведення щеплень вважається сорт Антипка.

Абрикос-як варіант коли немає всього іншого. На практиці абрикосові підщепи використовуються рідко.

Види щеплень, терміни, заготівля живців

– Час проведення робіт;

– Мета проведення заходу;

– Розміри використовуваних щепи та підщепи.

Окулювання – щеплення ниркою. Такий спосіб можна назвати універсальним, оскільки роботи можуть проводитись у будь-яку теплу пору року, на молодій гілці будь-якого розміру.

Весь процес проходить так: вибирається потрібна нирка; зрізається з гілки так, щоб при ній залишилося кори, довжиною близько 2-3 сантиметрів і шириною 0,5-1 сантиметр (залежить від величини підщепи); кори з невеликою кількістю деревини на довжину зрізаної кори з ниркою;

– підрізана частина на гілці коротшає наполовину, на місце зрізу прикладається щеплення, знизу прикривається половинкою зрізаної кори, нирка примотується, місця відкритої деревини замазуються садовим варом.

Копулювання – вид проведення робіт, коли необхідно поєднати однакові за розміром черешок і втечу на дереві. В ідеалі починати щеплення подібним способом краще на початку руху соку.

Процедура проста: – на підщепі та прищепі робляться рівні косі зрізи під гострим кутом; – зрізані частини поєднуються; – замотуються і змащуються садовим варом.

Ще є покращене копулювання, але тут по суті все те ж саме, що й звичайне, тільки з невеликим доповненням. На місці зрізу посередині робиться невеликий проріз так, щоб вийшов язичок. Для якісного зрощування черешка та втечі метод хороший, щоправда, складніший у виконанні.

Щеплення в розщеп – омолоджуюча. Це коли на торець повністю віддаленої гілки або стовбура прививається молодий перспективний черешок.

Якщо не рахувати деяких моментів, все досить просто: – підщепа акуратно розколюється сантиметрів на 10; – щеплення з одного боку зачищається під конус і вставляється в розщеп; – місце щеплення стягується стрічкою або шпагатом; – замазується садовим варом.

Щодо деяких моментів. Підщепа і щепа зростуться швидко, якщо кут зрізу на живці дорівнюватиме куту розщепу на підщепі.

Щеплення за кору – трохи схожа на розщеп, теж робиться з торця підщепи, але у виконанні простіше.

Вся робота проводиться в три етапи: кора надрізається вздовж гілки і в місці надрізу «відривається» від деревини; черешок зрізається під гострим кутом, вставляється під кору; все замотується і обробляється садовим варом.

При акуратному проведенні всієї процедури виходить швидко, якісно, ​​без дотримання кутів та розмірів.

Щеплення в бічний заріз – добре себе проявила, але вимагає точності при підготовці живця і підщепи. На обрізаній гілці з торця та з боку робиться трикутний заріз. Під таким же кутом у вигляді трикутника зрізається щеплення і вставляється в трикутник на підщепі. Основна складність даного методу полягає в тому, щоб кути підрізу на гілці та зрізу на живці були однаковими.

Для особливих випадків слід розглянути, якщо можна так сказати, вид примусового щеплення. Примусовою тому, що всі перераховані вище робляться за бажанням, а ця за обставинами. Щеплення місточком – те, про що йдеться. Проводиться, коли кора вишні ушкоджується штучно. Наприклад, зайці чи інші тварини обгризають кільце кори знизу стовбура дерева.

Залишити так – пропаде. Замотати чимось – не допоможе. Єдиний вихід врятувати насадження – між верхньою та нижньою ділянками збереженої кори «встановити» живці або відрізки тонкого коріння від того ж дерева. В принципі, цей вид щеплення можна назвати щепленням під кору. Тільки в першому варіанті щеплення закріплюється з одного боку, а тут з двох. Таке щеплення вишні навесні терміни має необмежені, проводиться за фактом псування дерева.

Щеплення вишні навесні: терміни

Тепер за часом проведення щеплень. За окулювання вже було сказано – цей час із весни до осені. Всі інші краще робити навесні, щоб живці під час весняного руху соку отримали максимум вологи для хорошого зрощування з підщебою. Але це як рекомендація. Маючи достатній досвід, роботи можна проводити протягом усього сезону. Хоча певний ризик отримати негативний результат все ж таки присутній.

Крім того, вишневий живець добре сумісний з іншими підщепами:

  • будь-яким культурним сортом вишні – при виборі сорту звертають увагу на терміни цвітіння рослин, що поєднуються (вони повинні збігатися);
  • дичкою – дикоросла вишня добре підійде як підщепа, при цьому ризик відторгнення молодого черешка практично відсутня;
  • черемха – вишневий черешок добре приживеться на морозостійкій черемху, що є оптимальним варіантом отримати врожай вишні в холодних північних регіонах;
  • сливою – відноситься до сильних підщеп, добре приймає вишневі живці, щеплена на сливу рослина має підвищену стійкість до захворювань і несприятливих умов навколишнього середовища;
  • аличою – універсальна підщепа, яка добре підійде для щеплення вишні, також здатна підвищувати стійкість кісточкових до хвороб та різких змін погодних умов.

На вишневому дереві добре приживаються черешня, черемха, алича, зливу і навіть смородина.

Відео: як перетворити аличу на вишню

Найкраща вишня

Тамара Іванівна, Київська область

Якщо мікроклімат вашої ділянки особливо сприятливий для садівництва, можна спробувати посадити сорти, виведені в Мічуринську і в Орлі. До них якраз і відносяться нові сорти Бусинка та Крапелька (ВНДІСВК, м. Орел), а також Тамаріс (м. Мічурінськ). Це, безумовно, гідні сорти з гарною якістю плодів, але виведені та рекомендовані для Центрального Чорнозем’я. У більш північних районах вони не вивчалися, і достовірних відомостей про їхню зимостійкість, довговічність і продуктивність немає.

Оскільки ми нічого не знаємо про конкретну ділянку, можемо орієнтуватися лише на середні умови . Для цього регіону підходить безліч сортів. Надійними є вишні народної селекції: Любська, Апухтинська, Володимирська. Практично у всіх районах добре ростуть і рясно плодоносять сорти селекції київського інституту садівництва (ВСТІСП): Молодіжна, Волочаївка, Расторгуєвська, Брюнетка, Булатніковська, Гриот київський, Пам’ять Єнікєєва. Для найморозонебезпечніших місць краще за інших підходить Русинка, Малинівка або Алтайська ластівка. Що стосується підщепи, то в умовах найкращим варіантом будуть насінні підщепи вишні Володимирської та Шубінки або клонові підщепи, наприклад Ізмайловський та АВЧ-2. Вони відрізняються підвищеною зимостійкістю та гарною сумісністю із сортами. Щеплені на цих підщепах дерева виходять довговічними і врожайними в даному регіоні.

Фото: АіФ/ Олена Кожина

А ось саджанці, щеплені на магалебській вишні (антипці), не призначені для підмосковних дач: така підщепа не надто зимостійка і часто виявляє несумісність з сортами. Однак дефіцит хорошого подвійного матеріалу для вишні змушує несумлінних виробників посадкового матеріалу заплющувати очі на ці факти: вишню та черешню все частіше прищеплюють на магалебку, завезену з південних районів. До того ж ця підщепа — одна з найдешевших (через гарну схожість насіння та потужного зростання сіянців), на ньому легше виростити стандартний саджанець і призначити на нього хорошу ціну. Однак покупцям від цього не легше: швидше за все лише одиниці дочекаються плодів, та й то ненадовго.

Як прищепити вишню навесні в домашніх умовах?

Існує кілька способів щеплення вишні в домашніх умовах. Розглянемо особливості покрокового здійснення кожного.

Живцем за кору

Щеплювати вишню за кору рекомендують навесні, коли соки лише починають активізуватися, і кору можна легко відокремити від деревини. Такий спосіб зазвичай застосовують у випадках значних відмінностей у діаметрі підщепи та щепи.

Важливо! Якщо діаметр підщепи невеликий, виконують щеплення 1 черешка, на дорослих деревах допускається приєднання кількох живців, але не більше 4 на одну підщепу.

Виконання процедури має складатися з наступних етапів:

  1. Проводиться підготовка живців з урахуванням діаметра підщепи. Основу відрізають для отримання поперечного зрізу.
  2. Ділянку на підщепі, де проводитиметься щеплення, зрізають за допомогою ножівки і добре зачищають для отримання гладкої поверхні.
  3. На отриманому пні виконують кілька надрізів у корі до 5 см завдовжки.
  4. У щілинах, що утворилися від розрізання кори, встановлюють підготовлені живці таким чином, щоб їх зріз щільно прилягав до деревини підщепи.
  5. Місце з’єднання щепи та підщепи туго обв’язують щеплеючою стрічкою і замазують садовим варом.

Ниркуванням

Спосіб щеплення вишні нирками називається окулюванням, який застосовується влітку або восени. Оптимальний час для виконання маніпуляції – кінець липня.

Окулювання проводиться наступним чином:

  1. За 3 дні до проведення процедури слід зробити підготовку підщепи: добре полити та видалити всі бічні пагони, які розташовані внизу основного ствола.
  2. Живець, який буде використовуватися як щепи, слід зрізати в день виконання окулювання, щоб домогтися хорошого приживання. З черешка обривають листя, залишивши черешки, які дозволять відстежувати процес приживання.
  3. Окулювальним ножем з черешка вирізують нирку з невеликою ділянкою кори, яка її оточує і черешком.
  4. У підщепі на висоті 10 см від грунту роблять Т-подібний надріз у корі, зачіпаючи деревину, і вставляють підготовлену нирку раніше в отриманий отвір, щільно з’єднавши краю кори.
  5. Кору на підщепі фіксують спеціальною стрічкою, залишивши черешок зовні.
  6. Далі потрібно стежити за черешком, якщо через 2 дні він відвалиться – це буде свідчити про успішно проведену маніпуляцію.
  7. Через місяць необхідно зняти стрічку, обробити пошкоджену ділянку на підщепі садовим варом.
  8. Провесною стовбур з пагонами, який був розташований над ниркою, слід спиляти, щоб зробити з нирки основну втечу.

Т-подібний надріз кори живцем з однією ниркою.

На розщеп

Виконувати щеплення живця в розщеп можна, якщо товщина підщепи більше 10 см, а живець не перевищує в товщині 2 см.

Процедура проводиться так:

  1. Готується підщепа, для цього стовбур дерева обрізають ножівкою, залишаючи пень до 50 см у висоту. Можна обрізати не весь стовбур, а один із товстих міцних пагонів для збереження частини рослини з колишніми плодами.
  2. Підготовлену підщепу розщеплюють по центру на 2 частини гострим ножем у глибину на 3 см.
  3. Живець зрізають таким чином, щоб отримати гострий «наконечник» біля основи. Довжина загостреної частини має перевищувати діаметр щепи в 3 рази. На якісному щепі повинно після обрізки залишитися не менше 2 нирок.
  4. Верхню точку зрізу на живці, що знаходиться відразу під однією з нирок, слід обробити садовим варом. Подібним чином краще підготувати 2 черешки, на випадок, якщо один не приживеться.
  5. Живці розміщують у центрі розщепленої підщепи так, щоб їх зріз щільно прилягав до деревини.
  6. Виробляють тугу обв’язку прищеплення спеціальною стрічкою.
  7. Щілини закладають садовим варом.

Через скільки приживеться щеплення?

Незалежно від способу щеплення вишні, приживаність живців відбувається протягом 1,5-2 тижнів, якщо процедура була зроблена правильно. Коли пройде вказаний час, необхідно перевірити стан щеплення. Якщо на щепі почнуть рости нирки, значить, процедура пройшла успішно.

Важливо! Видаляти щеплену стрічку з підщепи не можна, протягом року місце щеплення обростатиме каллюсним напливом


Ущільненням, яке міцно зафіксує щеплення.
Показником ефективності щеплення вишні буде результат першого врожаю через 2-3 роки після маніпуляції. До кінця літа з молодих бруньок мають вирости пагони довжиною від 20 до 100 см.

Способи щеплення вишні

Коли заготовку матеріалу закінчено, необхідно думати над тим, як прищепити вишню на вишню.

Зробити це можна різними способами, кожен із яких має свої нюанси, які важливо враховувати

Окулювання

Вона полягає в тому, щоб пазушну частину рослини перенести на підщепу. Для виконання процедури садівника необхідні гострий ніж, бажано окулювальний, і звичайна ізоляційна стрічка з поліхлорвінілу. За допомогою гострого інструменту зрізається нирка безпосередньо з корою, краща довжина якої – 2 см. Отримана невелика частина рослини називається вічком. Далі тим самим ножем робиться Т-подібний розріз на підщепі. Обидві сторони розрізу відсуваються, в них вставляється отримане вічко, і стулки щільно притискаються. Зовні має виглядати тільки нирка. Отримана конструкція дуже тендітна та нестійка, тому її одразу слід перемотати заготовленою ізолентою.

Копулювання

Цей метод найбільш ефективний при збігу діаметрів щепи та підщепи. Для його здійснення знадобляться все ті ж гострий ніж та ізолятор, а також зрізання приблизно під 30-градусним кутом трубка з металу або пластику. Вона знадобиться у момент корекції форми майбутнього зрізу. Діяти треба за такою схемою:

  • вставити черешок у трубку, щоб нижній кінець був злегка видно;
  • зробити зріз черешка по лінії трубки;
  • укоротити підщепу і надіти на нього трубку для виконання відповідного зрізу;

Коли і черешок, і підщепа готові, вони прикладаються один до одного так, щоб поверхні зрізів щільно стикалися, а тканини збігалися. Якщо все сходиться, можна сміливо обмотувати місце з’єднання ізолентою. Все гранично просто, і приживання рослини при копулювання досить висока, але у цього способу щеплення є один недолік. Як не намагайся, міцність з’єднання щепи та підщепи буде слабкою, і в майбутньому, через відносну крихкість вишневої деревини, може статися злом. На що можна прищепити вишню, щоб уникнути перелому? Потрібно вибирати частину дерева ближче до центрального провідника, таким чином щеплення буде забезпечене необхідною кількістю поживних речовин, краще приживеться і набуде додаткової стійкості до зламів.

На розщеп

Це чи не дідівський, дуже простий та ефективний метод. За статистичними спостереженнями садівників, при правильно виконаній процедурі приблизно 90% щеплень закінчуються тим, що рослина успішно приживається. Щоб вдало прищепити черешок, крім ножа та ізоленти знадобляться садові вар і пилка, якою треба рівно відрізати гілку підщепи. Далі необхідно зробити акуратний надріз, приблизно на 4 см в глибину. Для фіксації розщепу у відкритому стані можна використовувати будь-який підручний матеріал, найкраще частина деревини, якусь тріску.

Корисні рекомендації

Щоб отримати якісний результат внаслідок щеплення вишні, рекомендується звернути увагу на поради дослідних садівників:

  1. Заздалегідь готуйте інструменти (обробіть спеціальними дезінфекторами або спиртовими розчинами), які контактуватимуть з деревиною підщепи та щепи, щоб не занести інфекцію, здатну занапастити рослини.
  2. Процедуру щеплення слід проводити дуже швидко, щоб зрізи не висихали, так можна домогтися гарного зчеплення та приживання.
  3. Крім щеплювальної стрічки, для фіксації щепи можуть бути використані поліхлорвінілова або поліетиленова плівка.
  4. Зрізайте нові пагони, які виростають під місцем щеплення, – вони можуть стати причиною поганого приживання або загибелі черешка.
  5. При виборі живців для щепи віддавайте перевагу здоровим молодим пагонам довжиною 12 см, які мають не менше 5 нирок.

Чи знаєте ви? Вишневі кісточки, як і гілки дерев, містять амігдалін, який в людському організмі перетворюється на синильну кислоту і може спричинити сильне отруєння.

Щеплення вишні – нескладна маніпуляція, яку рекомендують проводити навесні задля досягнення бажаного результату. Залежно від обраного способу здійснення маніпуляції, вона має свої особливості, які слід враховувати для хорошого приживлення щепи.

Як правильно прищепити черешню?

Городники розходяться у думках про те, як добре прищеплюється черешня. Багато хто говорить, що погано, а інші стверджують – добре. Можлива справа у дотриманні технології щеплення. Отже, як щепити черешню на вишню?

Схема способів щеплення

  • Для початку потрібно знайти невеликий черешневий відросток. Він не повинен бути дуже тонким або товстим – просто звичайна гілочка 35-40 см з діаметром від 6 мм до 1 см. Бажано використовувати однорічну гілку. Живець підбирається з нирками, інакше толку від процедури не буде.
  • Тепер буде потрібно підщепа. Щеплення черешні на вишню проводиться на відповідну гілку. Її діаметр повинен збігатися з діаметром гілочки черешні! При цьому гілка повинна бути розташована на висоті 15-20 см від землі, якщо такі є. Погін має бути молодим 1-2-річним.
  • На обох гілках робиться рівний зріз (метод копулювання), щоб під час з’єднання погонів вони ідеально зійшлися.
  • Можна провести покращене копулювання – зробити зріз із язичком. Він вимагає більшої вправності, проте й дієвіший, тому ризик, у разі виправданий. Така щеплення набагато краще фіксується. Під час обмотки гілочки або навіть після цього шанс зміщення дуже низький.
  • Ще один поширений метод щеплення черешні на відповідну підщепу – Т-подібним окулюванням. Полягає він у тому, що у Т-подібну надсічку на вишні необхідно вкласти щиток з ниркою черешні.
  • Якщо щеплення черешні на вишню проводиться влітку, варто окулювати. Для цього зрізаються два вічка черешні і вставляються за кору вишні з двох сторін.
  • Місце щепи потрібно щільно обмотати ізолентою або смужкою поліетиленового пакета.

Коли щеплять?

Терміни щеплення пов’язані насамперед із біологічним нюансом – здатністю дерева добре загоювати «рани» після виконаних вами маніпуляцій та приживлюваністю черешка. Саме тому традиційно найкращим часом для проведення операції вважається весняний період, коли тільки починається активний рух соку по стовбуру і гілкам, а нирки починають набухати.

Як правило, пробудження вишні починається в перших числах або в середині квітня, проте тут варто брати до уваги і погодні умови – за невисокої середньої температури вдень терміни щеплення можуть бути продовжені до останнього тижня травня.

Якщо ви не встигли прищепити вишню навесні або живець загинув, повторити захід можна і влітку. Відсоток приживлюваності рослин у цей час року також великий і багато садівників віддають перевагу щепленню зелених пагонів. Не рекомендується виконувати процедуру в кінці літа – для цього найкраще підійдуть перші місяці, оскільки волокниста деревина вишні після закінчення руху соку не дасть камбію стикатися і зведе щеплення нанівець.

Як зробити щеплення на вишні навесні

Щеплення виконується на відстані 20-25 см від основного стовбура. Ця відстань є оптимальною, тому що якщо робити щеплення прямо на основному стовбурі, то розгалуження заважатиме, доведеться видаляти більшість пагонів. А якщо робити щеплення вище, то при обрізанні дерев можна випадково її видалити.

Найбільш вигідним є щеплення вишні навесні на молоді саджанці старше двох років, які не підходять за своїми сортовими показниками. Для здійснення таких маніпуляцій оптимальним варіантом є вибір гілки, ширшої або рівної діаметру живці.

У тому випадку, якщо діаметри черешка та основної гілки збігаються, щеплення здійснюють за допомогою покращеного копулювання. Для цього на основному стовбурі та щепі роблять однакові косі зрізи, які повинні ідеально збігатися між собою, а також необхідно передбачити наявність язичка. Після того, як вони будуть підігнані, щоб якомога щільніше прилягати один одному, їх з’єднують і щільно обв’язують.

Якщо ширина основного ствола більша, ніж діаметр черешка, тоді здійснюються такі ж дії, але в основному стволі зрізи, як правило, робляться по бічній лінії. Після підгону зрізів живців з поглибленнями на основному стволі їх щільно з’єднують один з одним і виробляють обв’язку.

Обв’язка має бути настільки щільною, наскільки це вдасться зробити. Чим краще буде зафіксовано держак, тим більше шансів на його приживання. Усі частини зрізів, які відкриті, обмазують садовим варом. Спочатку їх обв’язують папером або целофаном, щоб зрізи не завітрувались і добре загоїлися.

Підготовка підщепи

Підщепи, які надалі будуть використані, повинні бути товщиною не більше 1 см. Втечі з цією метою заготовляють безпосередньо перед процесом щеплення. Для цього підійдуть здорові дерева, що вже почали плодоносити. Зріз гілки береться зі сформованими нирками, близько 40 сантиметрів завдовжки.

Якщо на підщепі, який планується використовувати як щеплення, вже розпустилося листя, то їх видаляють разом з черешками, а також позбавляються від трав’янистої верхівки.

Щеплення вишні навесні за допомогою черешка проводиться у квітні, коли в деревах починається рух соку. У цей час кора від дерева легко від’єднується, і тому використовуються всі способи, які передбачають відведення кори від основного ствола та підведення щеплення під неї. Ці процеси необхідно завершувати ще до розпускання нирок, інакше підщепи погано приживаються.

Пагони, призначені для щеплення, заготовляють ще після закінчення листопада і зберігають до її здійснення в темних прохолодних приміщеннях, прикопавши їх більшу частину крупнозернистий пісок, тирсу або торф, який регулярно зволожують. При цьому температура не повинна перевищувати трьох градусів тепла.

Також пагони можна заготовляти навесні, для цього в другій половині березня, до початку набухання нирок, необхідні підщепи зберігають у холодильнику, на рівні, де температура становить від 1 до 3 градусів. Для цього необхідно помістити їх у шар целофану, попередньо обернувши вологою тканиною чи газетою. Періодично зволожують матерію, в яку вони загорнуті, і не допускають пересихання.

Сумісність

Дерева, як і всі живі навколо нас, ростуть, розвиваються і старіють. І якщо ви замислюєтеся над тим, як продовжити життя своєї улюбленої вишні, можете спробувати прищепити її на молодше дерево.

Розглянемо докладніше питання сумісності. У садівництві існує практика, що найуспішніша і раціональна зростаність завжди буде проходити тільки в індивідуумів одного виду. Якщо прищеплення проводиться між однойменними сортами, то тут черешок швидко приживеться.

Щеплення на сливу

Практично для всіх представників кісточкових зливу є найбільш вдалою і сильною підщепою. Якщо ви вирішите вибрати її в цій якості, то бажано, щоб сіянці були напівдикі. Зазвичай такі сіянці успішно адаптуються до довкілля на конкретній місцевості і, що важливо, стійкі до багатьох захворювань.

Якщо прищепити повстяну вишню на сливу, ми отримаємо невисоке (до 3 метрів) дерево з досить широкою кроною, що квітне весною безліччю рожево-білих квіток. І якщо не знати про щеплення, можна подумати, що перед вами сакура.

Черешня

Цей вид плодових також вдало використовується для прищеплення вишні, адже ці дві ягоди дуже схожі між собою. Тому зрощення черешка з підщепою пройде досить швидко.

Садівники часто використовують аличу для щеплення. І вибір цей дуже обґрунтований, так як це плодове дерево з міцною кореневою системою і має високу морозостійкість. Та й сіянці його досить легко дістати.

Щеплення на терен (родич сливи) також широко поширене. Як правило, таке прищеплення в більшості випадків успішне і тому користується неабиякою популярністю серед садівників-аматорів.

Черемха

Вигляд досить часто використовується для підщепи. Вона досить поширена, а процес щеплення дає добрі результати.

Найчастіше вишня відмінно прищеплюється на всі вищеперелічені плодові дерева, але бувають і винятки. Пам’ятайте, що головну роль у процесі щеплення грає саме підщепа.

Вишня є однією з садових культур, що найбільш часто прищеплюються. Важливе значення має термін, і спосіб щеплення. За термінами прийнято підрозділяти щеплення на весняну та літню.

Щеплення відноситься до категорії вегетативних способів розмноження рослин, що базуються на поєднанні частин кількох садових культур. Прийом затребуваний за необхідності розмноження плодових або ягідних дерев та чагарників.

Терміни

Дуже важливо дотримуватись певних термінів, відведених для здійснення такої роботи, як щеплення плодових дерев. Від цього залежить успіх всього події. Час початку руху соку зазвичай випадає на початок-середину квітня, залежно від того, наскільки рання весна, і коли починають формуватися і набухати нирки. При цьому середня денна температура ще низька. Однак, залежно від погоди, термін щеплень може продовжуватися до травня або червня. Найбільш важливим критерієм у цьому випадку є те, наскільки розпустилися нирки на щепі, тому що вони повинні бути тільки в сплячому стані. При цьому дерево, на яке планується зробити щеплення, може бути як у сплячому, так і у вигляді, що розпустився. Таким чином, визначаємо терміни щеплення вишні з початку квітня до кінця травня.

На одну основну рослину можна щепити кілька різних сортів. Для цього використовуються також способи щеплення запилювачів, які підвищують урожайність основного сорту.

Про автора

admin administrator