Як боротися фітофтора на помідорах

Авторadmin

Як боротися фітофтора на помідорах

Зміст:

Фітофтора на помідорах: як боротися, чим обробити

Кожен городник рано чи пізно стикається з одвічним ворогом своєї розсади – фітофторою. Хвороба прогресує в лічені дні і здатна занапастити більшість грядок з помідорами. Боротися з нею дуже складно, але складніше – вчасно виявити. Розповідаємо, як це зробити і чим обробити уражені рослини!

  1. Що таке фітофтора?
  2. Причини появи
  3. Як розпізнати хворобу
  4. Хімічні препарати: чим обробляти?
  5. Бордоська рідина
  6. Рідоміл Голд
  7. Скор
  8. Танос
  9. Трихофіт
  10. Планріз
  11. Гаупсин
  12. Гамаїр
  13. ХОМ
  14. Профіт Голд
  15. Народні засоби: як боротися?
  16. Мульчування
  17. Кефір
  18. Медний дріт
  19. Часник
  20. Сіль
  21. Зола
  22. Трутовий гриб
  23. Профілактика фітофтори на помідорах

Що таке фітофтора?

Фітофтора – це грибок, який вражає городні та садові культури буквально на очах. Він дуже швидко розвивається і ще швидше пошириться дільницею. Спочатку це хвороба томатів, баклажанів та картоплі, але також вона вражає і багато інших рослин.

Причини появи

Фітофтора процвітає у вологі теплі дні з сильними перепадами температур з дня на ніч та рясною росою. Саме вода найкраще розносить суперечки грибка по ділянці, а от у сухі спекотні дні вони, навпаки, гинуть.

Фітофтороз передається буквально всіма можливими шляхами – через ґрунт, насіння, бульби, з розсади на розсаду, на інструментах, підошві та рукавичках.Інфекція довго зберігається і чекає на сприятливий момент. Суперечки можуть спати та не подавати ознак життя навіть кілька років.

Як розпізнати хворобу

Фітофтору складно вчасно розпізнати, а потім вже надто пізно, адже вона здатна знищити помідори буквально за ніч. Інкубаційний період захворювання при 20 градусах – менше трьох днів. Втрата врожаю може досягати 70% і навіть вище.

Перші ознаки фітофторозу – це бурі сухі плями на листі, які поступово розростаються і покриваються білим нальотом. Вони переходять на стебла та плоди помідорів, і повільно повзуть знизу нагору. Якщо погода досить суха – уражені тканини просто відмирають, а якщо волога – гниють.

На останніх стадіях плоди помідорів від фітофтори чорніють і висихають майже за пару годин. А на перших – хворобу легко переплутати з іншими грибками, тільки вони куди менш стрімкі. Уражені рослини по суті помирають від нестачі кисню. Є такі плоди або використовувати насіння категорично не можна – воно заражене.

Хімічні препарати: чим обробляти?

Хімічні фунгіциди більш швидкі, дієві та ефективні. Але з ними потрібно працювати дуже акуратно, користуватися захистом і ретельно дотримуватися дозування!

Бордоська рідина

Найуніверсальніший та найефективніший засіб – справжня паличка-виручалочка для городників. Вона швидко діє на всі грибкові та бактеріальні захворювання.

Рідоміл Голд

Комплексний двокомпонентний фунгіцид підходить для лікування та профілактики фітофтори. Його головні переваги – висока тривалість захисної дії та ефективність за низьких температур.

Скор

Високоефективний фунгіцид добре справляється з фітофторою помідорів. Активні компоненти у складі зупиняють розвиток грибка та знищують його.

Танос

Популярний двокомпонентний фунгіцид добре підходить для профілактики фітофтори. Вінє майже скрізь, зручний, популярний та недорогий, але для екстреного лікування краще взяти щось більш спеціалізоване.

Трихофіт

Біологічний препарат підходить для обробки помідорів та знезараження ґрунту. У ньому містяться суперечки іншого корисного грибка, які пригнічують фітофтор.

Планріз

Дію системного фунгіциду забезпечують живі ґрунтові бактерії, які знищують грибок. Додатково препарат стимулює ріст та підвищує імунітет рослин.

Гаупсин

Універсальний засіб використовується для одночасної профілактики грибків та комах. Для зручності Гаупсін випускається у вигляді рідини різного об’єму – до 5 л.

Гамаїр

Універсальний бактерицидний препарат випускається у вигляді зручних для застосування таблеток. Його можна використовувати для поливу, обприскування та обробітку ґрунту.

ХОМ

Фунгіцид на основі міді – безпрограшний засіб у боротьбі з фітофторою помідорів. Воно проникає в саму структуру рослини та захищає її зсередини та зовні.

Профіт Голд

Контактний фунгіцид розроблений спеціально для помідорів та картоплі. Достатньо трьох обробок у сезон для профілактики більшості грибкових захворювань.

Народні засоби: як боротися?

Промислові хімікати – не єдиний спосіб боротьби за здоров’я улюбленого городу.Хоч фітофтора і справді дуже небезпечна, але народні методи залишаються цілком ефективними!

Мульчування

Простір навколо стебел краще регулярно мульчувати. Мульча добре зберігає вологу та поживні елементи, але водночас створює несприятливі умови для грибка. У ній формується здорова мікрофлора, а ще вона захищає рослину від нічних заморозків.

Кефір

Молочна кислота дуже ефективна від шкідливих грибків. Метод дуже м’який і щадний, але щотижневі обприскування помідорів – чудова профілактика фітофтори. Тільки розведи кефір звичайною відстояною водою у пропорції 1:10.

Медний дріт

Мабуть, один із найдивніших методів, полягає в тому, щоб проколоти стебло помідора тонким мідним дротом. Але спочатку обов’язково продезінфікуй її, щоби не занести іншу заразу. Дріт вставляють на висоті близько 5 см від землі, і він буквально перегороджує шлях інфекції.

Часник

Часниковий розчин – універсальний засіб для профілактики більшості грибків та паразитів. У ньому містяться корисні речовини, які позитивно впливають імунітет рослини. Приготуйте міцний настій з 200 г часнику на літр і обприскайте помідори приблизно по 150 мл на кожен кущик.

Сіль

Приготуй найпростіший сольовий розчин із склянки кухонної солі на відро води. Видалити з помідорів усі пошкоджені ділянки та оброби їх розчином. Сіль створює на поверхні досить довговічну захисну плівку, щоб суперечки фітофтори не могли проникати та поширюватися далі.

Зола

Піввідра золи змішай із відром води і дай відстоятися три дні в темному місці, періодично перемішуючи. Процідити, додати близько 30 г тертого мила і розбавити водою до 30 л. Такі профілактичні обприскування починають, як тільки розсада остаточно приживеться.

Трутовий гриб

Сухий трутовий гриб потрібно подрібнити та залити окропом у співвідношенні 100 г на літр. Обприскування проводять кожні півтора тижні, і вони ефективно стримують подальше зараження помідорів.

Профілактика фітофтори на помідорах

Щоб не довелося битися з фітофторою у нерівному бою, краще запобігти її заздалегідь. Для цього потрібно створити для грядок помідорів комфортні умови, не загущувати посадки та обов’язково розділяти томати з картоплею. Дотримуйся правил агротехніки та сівозміни, особливо якщо у тебе велике поле!

Обов’язково потрібна вентиляція та хороше провітрювання, тому нижнє листя помідорів рекомендується прищипувати. Акуратніше поливай томати під корінь, не заливаючи всієї розсади. Відразу ж прибирай все рослинне сміття та бур’яни, а в сезон не забувай про профілактичну обробку фунгіцидами.

Сортів з імунітетом до фітофтори немає, але ранні сорти помідорів більш стійкі до неї. Вибирай лише перевірений посівний матеріал та обов’язково протруюй його перед використанням.За статистикою від грибка рідше страждають високорослі та скоростиглі сорти, а ще деякі гібриди.

Як розпізнати фітофтору на помідорах: ознаки захворювання, які не можна пропускати

Фітофтора (фітофтороз, бура гниль) – найпоширеніше грибкове захворювання картоплі, томатів, баклажанів, яке проявляє себе найчастіше в похмуру сиру та прохолодну погоду. Зустрічається також на малині, суниці, гречці, деяких видах листяних та вічнозелених дерев та чагарників, у тому числі на яблунях. theLime вирішив розповісти, як розпізнати ознаки захворювання на помідорах, і поділитися перевіреними народними методами, як його подолати.

Причини появи фітофтори:

– тривалі опади та похмура погода;

– різкі перепади денних та нічних температур;

– рідкий, але рясний полив;

– густа посадка кущів;

– близьке розташування посадок томатів та картоплі;

Фітофтора призводить до швидкого ослаблення рослини та її загибелі. Пошкоджується і врожай: грибок, що потрапив на плоди, – причина гниття томатів.

Як розпізнати фітофтору?

1. Листя на кущах помідорів починає закручуватися.

Фото: Getty Images

2. На нижньому листі починають з’являтися бурі гнильні плями різних розмірів і форм.

3. У центрі плями з часом утворюється сірий наліт.

Фото: Getty Images

4. Такі плями швидко збільшуються у розмірах.

5. Уражене фітофторою листя починає опадати.

Фото: Getty Images

6. Плями також поширюються на ділянки стебла.

7. Починають утворюватися гниючі ділянки на плодах.

З появою бурих плям на листі слід негайно приступити до лікування помідорів. Обробці підлягають усі рослини, а не лише хворий екземпляр.

Насамперед необхідно зрізати листя з плямами. Якщо рослини сильно пошкоджені – їх виривають з корінням. Усі уражені хворобою частини спалюють.

Які біопрепарати можна використовувати для помідорів?

Деякі городники використовують біологічні препарати, інші – хімію. Перші – більш безпечні та не просто долають захворювання, а й посилюють імунітет, підвищують стійкість рослин, розривають цикл відтворення фітофтори.

Найпростіший варіант боротьби з фітофторозом – придбати в магазині біофунгіцид, що дозволить при простій обробці та точному дотриманні інструкції досягти бажаного результату майже гарантовано. Біопрепарати, що допомагають боротися з фітофторозом: “Фітоспорин”, “Мікосан”, “Тріхофіт”, “Байкал”, “Бітоксибацилін”, “Фітохелп”, “Мікохелп”.

Фото: Getty Images

За допомогою яких народних засобів можна впоратися із фітофторою на томатах?

1. Перекис водню

Робимо простий розчин: 200 г перекису водню розчиняємо у відрі води.

2. Зубна паста

Одну стандартну упаковку зубної пасти розчиняємо у відрі води.

3. Настій кульбаб із марганцівкою

Заздалегідь готуємо настій із кульбаб, додаємо 1 л на відро води та 2 г марганцівки.

4. Морська або йодована сіль

200 г морської чи йодованої солі розчиняємо у відрі води.

5. Сода

Змішуємо 50 г харчової соди та відро теплої води.

6. Столовий оцет

100 мл оцту розводимо у відрі води.

7. Молоко та йод

Також можна приготувати йодно-молочний розчин: 20 крапель йоду змішуємо з 1 л сироватки або молока, розбавляємо у відрі з водою.

8. Дріжджі

100 г дріжджів розчиняємо у відрі води.

9. Попіл

Заливаємо попіл водою та настоюємо його приблизно тиждень. Потім розводимо перед обприскуванням по 3 л на відро води.

10. Часник

200-250 г подрібненого зі стеблами і лушпинням часнику настоюємо добу у відрі води, потім обробляємо томати.

11. Зеленка

Беремо 40 крапель зеленки та розводимо їх у відрі розчину будь-яких зелених добрив.

12. Настій кульбаби

Близько 1 л настою з кульбаб необхідно розвести у відрі води і додати 2 г марганцівки.

  • Раніше ми розповіли про простий та доступний засіб на основі сироватки для профілактики фітофтори на томатах.
  • Читайте також на theLime, якщо помідори почали гнити, врятувати їх допоможе правильний полив і підживлення кальцієм.

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Про автора

admin administrator