Як боротися з паршею на картоплі

Авторadmin

Як боротися з паршею на картоплі

Чому парша з’являється на картоплі: ефективні способи боротьби з хворобою

Картопля – одна з основних сільськогосподарських культур, проте вона схильна до різних захворювань, у тому числі й парші. OBOZREVATEL розглянув причини появи цього захворювання його характерні ознаки, а також ефективні методи боротьби з ним.

Причини виникнення парші

Картопляна парша викликається інфекцією, що ховається в ґрунті. Піщані ділянки або ґрунти, збагачені деревною золою та гною, є більш схильні до активізації цього захворювання. До того ж ця інфекція процвітає в сухих умовах за високої температури повітря. Щоб захистити врожай, дуже важливо розв’язувати проблему комплексно.

Ознаки парші на картоплі

Паршу картоплі можна виявити при уважному огляді бульб. Виразки коричневого кольору з червоним або фіолетовим відтінком, дрібні борозенки, негладка поверхня, схожа на сітку, тріщини на шкірці та гнилі ділянки – це ознаки цієї інфекції. Окрім цього, сорти картоплі з тонкою шкіркою або червонуватим кольором більш схильні до парші. Цікаво, що бадилля рослини не має ознак захворювання, тому важливо оглядати саме бульби.

Способи лікування парші картоплі

Для ефективної боротьби з паршею, необхідно проводити профілактичні заходи під час та після саджання. Щоб запобігти зараженню бульб, її можна обробити фунгіцидами. Гірчиця також є ефективним захисним засобом, якщо її посипати на грядку під час посадки картоплі, а потім полити.

Однак хімічні препарати в період дозрівання картоплі слід застосовувати з обережністю та в низьких концентраціях, оскільки неправильне застосування може завдати шкоди рослинам.

Народні засоби для післязбиральної обробки

Після збору врожаю, дуже важливо вжити запобіжних заходів щодо поширення парші на майбутні посіви. Дотримуйтесь цих простих, але ефективних народних засобів:

  1. Позбудьтеся з городу всіх кущів картоплі та залишків коренеплодів. Краще спаліть їх, щоб усунути джерело інфекції.
  2. Обробіть уражений ґрунт засобом від парші картоплі, щоб нейтралізувати всі залишки.
  3. Дотримуйтесь сівозміни та утримуйтеся від посадки картоплі та буряків на обробленій ділянці, щоб уникнути повторного зараження.

Раніше OBOZREVATEL розповідав,як зробити добриво з хліба.

Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Як позбутися від парші на картоплі – відповідь агронома

В цьому році як ніколи часто виникає питання у наших клієнтів щодо захисту картоплі від парші! Ось коротка інформація на цю тему від агронома Супермаркету Насіння.

Причини появи парші на картоплі

  1. Патоген живе в ґрунті на органічних залишках і при сприятливих умовах переходить на харчування підземними органами картоплі.
  2. Парша живе при активному доступі кисню. Зменшення вмісту кисню в ґрунті призводить до придушення життєздатності актиноміцетів. Нерідко ураження бульб залежить від глибини їх залягання в ґрунті. У більш глибоких шарах, де повітря менше, парша слабкіше розвивається.
  3. Рослинні залишки, що не розклалися і свіжі органічні добрива сприяють розвитку хвороби. Для прискорення розкладання рослинних залишків краще вносити біологічні деструктори стерні — бажано з препаратом Триходермін.
  4. Життєдіяльність патогенних видів і штамів актиноміцетів активізується при наявності в ґрунті вільного кальцію і нітритів.
  5. Високий вміст в ґрунті органічної речовини, в основному у вигляді гумусу, пригнічує збудників парші звичайної.
  6. Коли бульба досягає розміру 1-2 см в діаметрі, гриб парші не може вразити рослину, бо вже утворюється корковий шар. Особливо небезпечний період ураження картоплі — це наймолодший вік і формування бульб коли картопля ще не створила захисний шар на коренеплодах.
  7. Відзначено, що на слабокислих ґрунтах парша на картоплі майже не зустрічається. Не варто садити картоплю на полях, де вносили вапно, мінімум два-три роки. Додатково не варто використовувати добрива з лужною реакцією. Краще вносити нейтральні, кислі або слабокислі добрива.

Види парші на картоплі

Парша на картоплі псує зовнішній вигляд бульб, погіршує їх лежкість, посадкові якості, знижує врожайність і т.д. Основні симптоми — це грубі, полущені плями на бульбах, які з’являються влітку.

Розрізняють чотири типи звичайної парші: плоску, опуклу, глибоку і сітчасту.

  • Плоска парша зустрічається переважно на молодих бульбах і характеризується ураженням тільки поверхневого шару перидерми. На бульбах утворюються іржаво-коричневі струпоподобні виразки.
  • Опукла парша на картоплі має вигляд опуклих струпів або бородавок.
  • Глибока парша утворює вдавлені в м’якоть (до 0,5 см) виразки, краї яких часто підняті, дно червонувате або фіолетове. Цей тип парші, як правило, спостерігається при збиранні картоплі.
  • Сітчаста парша на картоплі характеризується суцільною тріщинуватістю поверхні бульби у вигляді неглибоких канавок, які взаємно перетинаються в різних напрямках і нагадують сітку.

Кілька основних принципів захисту картоплі від парші

  1. Вибирати стійкі сорти картоплі: Раном, Есмі, Романо, Констанс, Алюетт, Фонтане, Воларе, Пікассо, Рудольф, Глазурна, Тирас, Фотинія, Радомисль, Солоха, Явір, Хортиця, Червона рута, 7 ФОР 7, Саншайн, Родрига, Ліллі, Людмила, Королева Анна, Лабелла, Прада, Ред Леді, Тоскана, Беллароза, Водограй, Дніпрянка, Довіра, Дубравка, Жеран, Загадка, Забава, Кристина, Кобза, Кондор, Космос, Кураж, Латона, Летана, Моцарт, Обрій, Ольвія, Подолянка, Роко, Роналдо, Санте, Серпанок, Сингаївка, Сифа, Щедрик, Аннушка, Багряна, Солара, Дельфін, Вернісаж, Слов’янка та інші.
  2. Не можна садити уражені паршею бульби.
  3. Потрібно обробляти посадковий матеріал фунгіцидами Престиж, Селест Топ, Тірана, АС-Селект ПРОФІ, Максим 025 FS і подібними препаратами. Ці протруйники значно знижують ураження картоплі.
  4. Не можна вносити вапно безпосередньо перед посадкою картоплі. А садити не раніше ніж через два-три роки після внесення.
  5. Варто застосовувати нейтральні або кислі добрива . І не можна використовувати лужні добрива, це призведе до активізації парші.
  6. Не застосовувати повністю свіжий гній, а тільки перегній. Також рекомендується застосовувати Триходермін.
  7. Дуже ефективний профілактичний захист від парші на картоплі — це посів сидератів (гірчиця, жито, бобово-вівсяні суміші та інше). Також ефективність сидерату значно підвищується при додатковій обробці Триходерміном безпосередньо перед перекопуванням.
  8. Дотримання сівозміни. Кращими попередниками є бобові, гарбузові та капустяні культури, а також різні коренеплідні рослини. Не рекомендується садити картоплю після всіх видів пасльонових культур, сорго і соняшнику.
  9. Нормований полив. Особливо картоплі варто приділити увагу під час формування бульб, оскільки недолік вологи сприяє зараженню паршею.

Додаткова інформація

Два простих методи визначення кислотності грунту

  • Перевірка оцтом. На жменю ґрунту з потрібного поля слід налити звичайний столовий оцет. Якщо в складі ґрунту оптимальний або підвищений вміст вапна (нейтральний і лужний ґрунт відповідно), то оцтова кислота вступить в реакцію і після змішування з землею почне виділяти вуглекислий газ, проявиться у вигляді піни та «кипіння». Якщо вапна недостатньо (кислий ґрунт), то реакції не відбудеться.
  • Перевірка «смородиновим чайком». Слід взяти 3-4 листків чорної смородини, залити їх склянкою крутого окропу і настояти, поки вода не стане кімнатної температури. Додати в місткість з настоєм землю з поля, яку потрібно перевірити. Вода змінить колір, за яким можна буде визначити кислотність даного ґрунту: червоний – pH 3,5-4,5; рожевий – pH 4,5-6,5; зелений – pH близько 7; блакитний – pH 7 та вище.

Фізіологічні параметри кислотності добрив

Фізіологічно лужні добрива, які підійдуть для внесення в кислі грунти:

  • Нітрат кальцію (Ca – 32%, N-17%);
  • Нітрат натрію (N-16%);
  • Карбонат калію (поташ) (K – 52-60%).

Фізіологічно кислі добрива, які підійдуть для внесення в лужні ґрунти:

  • Калійна сіль (K- 57-60%, Cl -%)
  • Сульфат калію (K- 45-52%, S- 18%);
  • Сульфат амонію (N – 21%, S – 23%);
  • Простий суперфосфат (P – 19%);
  • Сечовина або Карбамід (N- 46%);
  • Нітрат калію (N-12%, K- 24%),
  • Новалон, Партнер, Майстер і інші.

Фізіологічно нейтральні добрива для будь-яких грунтів:

  • Аміачна селітра (N-34%);
  • Діамофос (N- 18%, P-46%);
  • Амофос (N-12%, P-52%).

Якщо дотримуватися цих простих порад, Ви отримаєте високий і якісний урожай картоплі, який відмінно буде зберігатися до весни.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про автора

admin administrator