Як діє Кальцемін

Авторadmin

Як діє Кальцемін

Кальцемін ® Сільвер (Calcemin ® Silver) ATC-класифікація

фармакодинаміка .
Кальцій є важливим структурним компонентом кісткової тканини. Застосування кальцію корегує дефіцит його надходження з їжею, особливо при підвищеній потребі в кальції або зниженому його всмоктуванні.
Кальцію карбонат є сіллю з найбільшим вмістом елементарного кальцію. Кальцію цитрат збільшує біодоступність препарату у пацієнтів зі зниженою кислотністю шлункового вмісту, ахлоргідрією, на тлі прийому блокаторів Н2-гістамінових рецепторів; знижує ризик утворення каменів у сечовивідних шляхах при тривалому прийомі, має високий антирезорбтивний потенціал за рахунок інгібування паратиреоїдного гормону.
Вітамін D надзвичайно важливий для абсорбції кальцію, фосфатів та магнію в тонкому кишечнику. Він регулює вміст цих елементів у рідинах організму та сприяє підтримці нормального рівня кальцію у крові, а також бере участь у синтезі органічних елементів та кальцифікації скелета.
Магній бере участь у метаболізмі кісткової тканини, перешкоджає демінералізації кісток, гальмує відкладення кальцію у стінках кровоносних судин, клапанах серця, м’язах, сечовивідних шляхах.
Цинк є кофактором більше ніж 200 ферментів та впливає на процес ремоделювання кісткової тканини.
Мідь бере участь у побудові найважливіших білків сполучної тканини — колагену та еластину, які утворюють матрицю кісткової та хрящової тканини.
Марганець нормалізує синтез глікозаміногліканів, необхідних для формування кісткової та хрящової тканини. Дублює кальційзберігаючі функції вітаміну D.
Бор регулює активність паратиреоїдного гормону і через нього — обмін кальцію, магнію, фосфору і холекальциферолу.

Показання Кальцемін Сільвер

для сповільнення темпу втрати кісткової маси та корекції порушень кальцієвого обміну, для лікування захворювань опорно-рухового апарату і захворювань зубів. Рекомендується дітям віком від 12 років, дорослим, у тому числі жінкам в пері- та постменопаузальному періоді, особливо за наявності протипоказань до застосування замісної гормональної терапії.
У складі комплексного лікування станів, що супроводжуються значною втратою маси кісткової тканини.
Як базисний засіб при застосуванні антирезорбентів (замісна гормональна терапія, кальцитонін, бісфосфонати) та стимуляторів формування кісткової тканини.
Остеопенічні стани, системний остеопороз та його ускладнення.

Застосування Кальцемін Сільвер

дорослим та дітям віком від 12 років по 1 таблетці під час їди 1–2 рази на добу. Запивати достатньою кількістю води (200 мл). Максимальна добова доза не повинна перевищувати 3 таблетки, вкриті оболонкою. Тривалість застосування визначає лікар. При необхідності проводять повторні курси лікування.
Діти . Не призначений для застосовування дітям віком до 12 років.

Протипоказання

підвищена індивідуальна чутливість до будь-якого з компонентів препарату (алергічні реакції); гіперкальціємія та/або стани, що призводять до гіперкальціємії (саркоїдоз, злоякісні новоутворення та первинний гіпертиреоз), тяжка гіперкальціурія, порушення функції нирок, нефролітіаз; гіпервітаміноз D.

Побічна дія

з боку ШКТ . Шлунково-кишковий біль та біль у животі, диспепсія (включаючи дискомфорт у животі), запор, діарея, метеоризм, нудота та блювання.
З боку імунної системи (алергічні реакції, анафілактичні реакції, анафілактичний шок) . Рідко повідомлялося про реакції гіперчутливості, що супроводжувались відповідними лабораторними та клінічними проявами, у тому числі синдромом астми, реакціями легкого та середнього ступеня тяжкості, що вражали шкіру та/або дихальну систему, шлунково-кишковий тракт та/або серцево-судинну систему. Симптоми можуть включати висипання, кропив’янку, набряк, почервоніння шкіри, свербіж, некардіогенний набряк легень. Дуже рідко повідомлялося про реакції тяжкого ступеня, у тому числі анафілактичний шок.
З боку лабораторних даних . При тривалому застосуванні у високих дозах можливий розвиток гіперкальціємії, гіперкальціурії, гіпервітамінозу D.

Особливості застосування

не перевищувати рекомендованої дози. Кальцемін Сільвер не слід одночасно застосовувати з іншими препаратами кальцію або вітаміну D.
Передозування кальцію та вітаміну D супроводжується побічними ефектами, у тому числі гіперкальціємією та гіперкальціурією. Слід з обережністю застосовувати кальцій та вітамін D, щоб не перевищити загальну дозу кальцію 2500 мг та 4000 МО вітаміну D, з урахуванням надходження з їжею (див. ПЕРЕДОЗУВАННЯ).
Хворі, які отримують інші препарати, що містять вітамін D та/або кальцій або будь-які інші лікарські засоби, повинні проконсультуватися з лікарем до початку застосування цього препарату.
Протягом тривалого лікування препаратами, що містять кальцій, у комбінації з вітаміном D, а також у разі незначної або помірно вираженої ниркової недостатності (у тому числі у пацієнтів літнього віку) необхідно контролювати рівень кальцію, фосфатів та креатиніну у плазмі крові; кальцію та фосфатів — у сечі. При появі ознак гіперкальціємії або порушення функції нирок, кальціурії, що перевищує 7,5 ммоль/добу (300 мг/добу), слід знизити дозу або припинити застосування препарату. У разі порушення функції нирок та при одночасному застосуванні серцевих глікозидів, блокаторів кальцієвих каналів та/або тіазидних діуретиків контроль функціонального стану нирок слід проводити шляхом визначення рівня креатиніну в сироватці крові (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).
Комбіновані препарати слід застосовувати з обережністю іммобілізованим хворим через підвищений ризик розвитку гіперкальціємії.
Для хворих із порушеною функцією печінки корекція дози не потрібна. Цей лікарський засіб не слід застосовувати хворим з порушенням функції нирок, нефролітіазом або схильністю до утворення кальцієвих відкладень.
Застосування у період вагітності або годування груддю . У період вагітності та лактації добова доза не повинна перевищувати 2 таблетки, вкриті оболонкою.
Протягом вагітності та періоду годування груддю препарат застосовують за показаннями та під наглядом лікаря. Застосування препарату в рекомендованих дозах вважається безпечним. Рекомендовані дози не слід перевищувати, оскільки хронічне передозування може бути шкідливим для плода та новонародженого.
У період вагітності та годування груддю загальна добова доза з урахуванням надходження з їжею та препаратів не повинна перевищувати для кальцію 2500 мг та для вітаміну D 4000 МО.
У тварин на фоні передозування вітаміну D протягом вагітності виявлено тератогенний ефект. Немає жодних даних, що могли б свідчити про можливий тератогенний ефект у людини при застосуванні вітаміну D у рекомендованих дозах.
Гіперкальціємія у вагітної внаслідок прийому підвищених доз вітаміну D була пов’язана з гіперкальціємією у плода, що може призвести до розвитку побічних ефектів у новонародженого, включаючи пригнічення паратиреоїдного гормону, гіпокальціємію, тетанію, епілептичні напади та синдром аортального стенозу, симптомами якої можуть бути ретинопатія, затримка психічного розвитку або порушення росту; а також призвести до розвитку гіперкальціємії у новонароджених.
Вітамін D та кальцій екскретуються у грудне молоко. Це слід брати до уваги, якщо дитина отримує будь-які відповідні засоби, що містять вітамін D та кальцій.
Фертильність . На сьогодні немає даних, що свідчили б про можливий несприятливий вплив вітаміну D та/або кальцію на фертильність у людини.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами . Не виявлено впливу на здатність керувати транспортними засобами або іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

при одночасному застосуванні цього препарату з іншими лікарськими засобами слід проконсультуватися з лікарем.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами .
Кальцій може призводити до зниження абсорбції інших лікарських речовин шляхом утворення у ШКТ нерозчинних комплексів, включаючи антибіотики (наприклад тетрацикліни, хінолони) та противірусні препарати, ельтромбопаг, фторид натрію. При цьому абсорбція кальцію також може знизитися. Щоб запобігти потенційній взаємодії, ці препарати слід застосовувати принаймні за 2 год до або через 4–6 год після застосування кальцію, якщо не зазначено інше.
Взаємодія з інгібіторами протеази . Одночасне застосування препаратів, які містять кальцій або магній, включаючи буферні лікарські засоби, призводить до зниження плазмової концентрації усіх цих сполук. Тому рекомендується призначати інгібітори протеази за 2 год до або через 1 год після препаратів, що містять алюміній, кальцій чи магній. Такі ефекти виявляли з ампренавіром, атазанавіром та типранавіром.
Левотироксин слід застосовувати принаймні за 4 год до або через 4 год після прийому кальцію, оскільки кальцій знижує його всмоктування, можливо, за рахунок утворення нерозчинних комплексів.
Фосфати, бісфосфонати та фториди . Препарати кальцію знижують всмоктування бісфосфонатів, тому їх слід вживати принаймні за 30 хв до застосування кальцію, але краще в інший час або день. Не рекомендується одночасний прийом препарату з антацидами, які містять алюміній, через зниження їх ефективності.
Ельтромбопаг . При сніданку з високим вмістом жирів та рівнем кальцію (427 мг) виявлено 59% зниження рівня у плазмі крові ельтромбопагу, при прийомі їжі з незначним вмістом кальцію ( Кальцій та/або вітамін D . Тіазидні діуретики знижують екскрецію кальцію сечею. Через підвищений ризик гіперкальціємії при одночасному застосуванні тіазидних діуретиків рівень кальцію в сироватці крові необхідно регулярно перевіряти.
При одночасному застосуванні з фуросемідом та іншими петльовими діуретиками збільшується виведення кальцію нирками.
Серцеві глікозиди та блокатори кальцієвих каналів . Гіперкальціємія підвищує ризик летальної аритмії при застосуванні серцевих глікозидів, таких як дигоксин, та знижує ефективність блокаторів кальцієвих каналів, таких як верапаміл, при миготливій аритмії. Рекомендовано проводити моніторинг рівня кальцію в сироватці крові, ЕКГ та клінічного стану пацієнта.
Глюкокортикоїди, гормональні протизаплідні засоби погіршують всмоктування іонів кальцію.
Вітамін D . Деякі лікарські засоби можуть знижувати абсорбцію вітаміну D у ШКТ. З метою мінімізації взаємодії застосовувати ці препарати та вітамін D необхідно принаймні за 2 год до або через 4–6 год після прийому вітаміну D.
Такими лікарськими засобами є іонообмінні смоли (наприклад холестирамін), проносні засоби, орлістат. Карбамазепін, фенітоїн або барбітурати підвищують метаболізм вітаміну D до його неактивних метаболітів та, таким чином, знижують його ефект.
При одночасному застосуванні препарату Кальцемін Сільвер з вітаміном А знижується токсичність вітаміну D3.
Взаємодія кальцію з продуктами харчування та добавками . Щавлева кислота, що міститься у шпинаті та ревені, та фітинова кислота, що знаходиться в цільних злаках, можуть пригнічувати всмоктування кальцію. Тому не рекомендується вживати продукти, що містять кальцій, протягом 2 год після прийому їжі з багатим вмістом щавлевої та фітинової кислот.
Залізо, цинк, магній . Препарати кальцію можуть знижувати всмоктування заліза, цинку та міді з продуктів харчування. Та для осіб, що мають достатні запаси заліза, цинку або магнію в організмі, це не має жодного клінічного значення при тривалому застосуванні. Для осіб групи ризику щодо дефіциту заліза, цинку або магнію, з метою запобігання пригнічення всмоктування мінералів з їжі рекомендується застосування препаратів кальцію перед сном, а не під час їди.
Волокна . Деякі компоненти харчових волокон можуть знижувати всмоктування кальцію. Одночасне застосування псиліуму з кальцієм не призводить до значного зниження всмоктування кальцію.

Передозування

при застосуванні у рекомендованих дозах випадків передозування не спостерігалося. Переважна більшість повідомлень щодо передозування пов’язана з одночасним застосуванням високих доз однокомпонентних або мультивітамінних препаратів. У разі випадкового передозування рекомендовано проводити симптоматичне лікування: промивання шлунка, вживання великої кількості рідини, дієта із низьким вмістом кальцію.
Тривалий прийом кальцію та вітаміну D у надлишкових дозах, що перевищують 2500 мг кальцію та 4000 МО/добу вітаміну D, можуть призводити до токсичних ефектів.
У пацієнтів з гіперкальціємією або станами, що пов’язані з гіперкальціємією, нирковою недостатністю та/або схильністю до нефролітіазу, ймовірна поява токсичних ефектів кальцію та вітаміну D при застосуванні нижчих доз.
Гостре або тривале передозування кальцію та вітаміну D може спричиняти гіпервітаміноз D, гіперкальціємію, гіперкальціурію та гіперфосфатемію та підвищення всмоктування кальцію. Наслідками є ниркова недостатність, молочно-лужний синдром, особливо у хворих з порушенням функції нирок, кальцифікація судин та м’яких тканин, у тому числі кальциноз, що призводить до нефрокальцинозу та нефролітіазу, особливо у хворих із схильністю до нефролітіазу.
Неcпецифічні первинні симптоми, такі як раптова поява головного болю, м’язова слабкість, пригнічення свідомості та шлунково-кишкові розлади (біль у животі, запор, діарея, нудота та блювання) можуть вказувати на гостре передозування.
Якщо виникають такі симптоми, то слід припинити застосування препарату та негайно звернутися до лікаря.
Лабораторні та клінічні прояви отруєння та гіперкальціємії можуть включати такі симптоми: анорексію, втрату маси тіла, підвищену втомлюваність, спрагу, поліурію, біль у кістках, порушення серцевого ритму та погіршення всмоктування інших мінералів. Зміна лабораторних даних може полягати у підвищенні АсАТ та АлАТ у плазмі крові. Хронічне передозування може спричиняти кальцифікацію судин та органів внаслідок гіперкальціємії. Надзвичайно висока гіперкальціємія може призводити до коми та летальних наслідків.

Умови зберігання

зберігати при температурі не вище 25 °С у щільно закритому флаконі.

Усе, що ви маєте знати про кальцій

Кальцій — не просто важлива речовина. Це будівельний матеріал кісткової тканини. Здоров’я скелета, зубів, нігтів — усе це залежить від достатнього надходження кальцію. У тілі дорослої людини знаходиться 1,2 кг кальцію [1]! Практично весь (99%) [1] він сконцентрований у кістках. Тому роль цього макроелементу неоціненна.

Основні факти про кальцій

Кальцій — хімічний елемент. Він широко використовується в харчовій промисловості, фармацевтиці та інших важливих сферах. Але пріоритетною залишається його біологічна роль для людини.

Кальцій в організмі входить до складу клітинного ядра — основи основ усього живого на планеті. Також він присутній у протоплазмі та міжклітинній рідині. Підраховано, що на 1 кг маси тіла випадає близько 20 г цього макроелементу. Тобто, практично 2% від загальної ваги людини [1].

Яким би важливим елементом не був кальцій, він не функціонує самостійно. Йому потрібні речовини-помічники. Одні сприяють його засвоєнню, з іншими він контактує для утворення нових важливих сполук. Для нормального обміну речовин разом із кальцієм організму потрібні магній, цинк, бор, фосфор, мідь, марганець і вітамін D.

Навіщо потрібне щоденне надходження кальцію до організму

Біологічна роль кальцію полягає у підтримці ряду систем і органів. Людина не помічає її кожного дня, але з нестачею елемента виникають проблеми та розвиваються захворювання. Отже, щоденне надходження кальцію забезпечує роботу:

  • Кісток, зубів і хрящів. Кальцій — основний будівельний матеріал цих структур. Кальцій сприяє їхньому формуванню ще в утробі. Основний кальцій ембріон бере з організму матері, тому вагітним необхідні підвищені дози цієї речовини. У молодшому віці кальцій сприяє розвитку скелету, стимулює ріст зубів. Після 30-40 років він постійно підтримує оновлення кісткової тканини.
  • Серця і м’язів. Кальцій регулює серцевий ритм і артеріальний тиск. Завдяки цьому макроелементу м’язи скорочуються правильно.
  • Нервової системи. Мінерал підживлює нервові клітини та допомагає проводити імпульси.
  • Внутрішніх обмінних процесів. Кальцій бере участь у роботі ферментів, гормонів та інших важливих функціях. Наприклад, допомагає знизити «поганий» холестерин.

Вимивання кальцію з організму загрожує таким захворюванням, як остеопороз. Він розвивається дуже повільно, а основи закладаються ще у дитячому віці [1]. Тому настільки важливий кальцій і фосфор для маленьких дітей.

Роль кальцію

Функції кальцію в організмі — не тільки підтримка скелета. Макроелемент — дуже важливий внутрішньоклітинний посередник. Якщо 99% усього кальцію міститься в кістках, то відсоток, що залишився, присутній у кровоносній системі, позаклітинній рідині, м’язах і тканинах. Він сприяє розширенню судин, роботі м’язів, виробленню гормонів, передає біологічні сигнали [3].

Біохімічна роль кальцію в організмі наступна:

  • Кофактор (небілкові з’єднання) ряду ферментів і неферментних білків. Тобто, підтримка роботи ферментної системи.
  • Посередник у передачі нервових імпульсів.
  • Утворення мінерального компонента кісткової тканини.
  • Забезпечення склеювання тромбоцитів згортання крові.
  • Підтримка нормальної проникності судинної стінки.

Баланс кальцію регулюється трьома гормонами:

  • Паратгормон (ПТГ);
  • Кальцитріол (синтезується з вітаміну D);
  • Кальцитонін.

Кальцитонін виробляється щитоподібною залозою і пригнічує процес руйнування кісток. Інші два гормони тісно взаємопов’язані. За їх нормальної функції та достатній кількості кальцій всмоктується у кров і надходить у кістки. Тому важливий прийом кальцію паралельно з вітаміном D [1].

Рекомендована доза кальцію

Норма кальцію на день визначається різними факторами:

  • вік;
  • стать (жінкам на період вагітності, менопаузи та лактації потрібні підвищені дози кальцію);
  • регіон.

Добова доза кальцію, рекомендована ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, Food and Agriculture Organization, FAO) спільно з ВООЗ, представлена нижче [4]:

КатегоріяПотреба в кальції мг на день
З народження до пів року на грудному вигодовуванні300
Перші 6 місяців на іншому вигодовуванні400
7-12 місяців400
1-3 роки500
4-6 років600
7-9 років700
10-18 років1300
Жінки від 19 до менопаузи1000
Чоловіки від 19 до 65 років1000
Жінки після клімаксу і чоловіки старше 651300
Вагітність (3 триместр)1200
Лактація1000

В Україні норма кальцію регулюється наказом МОЗ 1073 [5] і становить:

КатегоріяПотреба в кальції мг на день
0-3 місяці400
4-6 місяців500
7-12 місяців600
1-6 років800
7-10 років1000
11-17 років1200
Чоловіки1200
Жінки1100
Вагітні1400
Матері, які годують1500
Чоловіки та жінки старше 60 років1300

Щоби забезпечити надходження до організму таких дозувань, одних продуктів харчування недостатньо.

Як поповнити запаси кальцію

У кальцію невисока біодоступність [6]. Усього 30% цієї цінної речовини людина засвоює з їжі. Цей показник може бути вищим, але він залежить від ряду факторів. Так, якщо їжа містить речовини, які перешкоджають засвоєнню кальцію, він буде погано всмоктуватися, і навпаки. Важливо знати не тільки те, в яких продуктах багато кальцію, але і які сприяють його засвоєнню.

Традиційне джерело — молочні продукти. Це йогурти, сир, твердий сир, сметана. З деяких овочів макроелемент засвоюється краще (майже в два рази): капуста, особливо бок-чой, бобові культури. Ревінь, шпинат і картопля паралельно з кальцієм містять щавлеву кислоту, вона заважає його засвоєнню. Фітинова кислота — ще один ворог кальцію. Її багато в продуктах, збагачених клітковиною — це злаки, бобові, горіхи.
Важливо також, в якій формі знаходиться кальцій у продукті.

Організму потрібні додаткові джерела кальцію. Традиційно в цій ролі виступала яєчна шкаралупа. Але існує інший спосіб — таблетована форма. Наприклад, препарати лінійки Кальцемін ® містять легко доступні форми кальцію — карбонат і цитрат, а також вітамін D. Підвищеній засвоюваності сприяють магній, цинк, мідь, марганець і бор — вони також є в препаратах лінійки Кальцемін ® . Разом усі компоненти спрямовані на підтримку здоров’я кісток, хрящів і зубів.

Препарат випускається у двох формах: Кальцемін® Адванс, Кальцемін® Сільвер. Лікарські засоби лінійки Кальцемін® рекомендують як базисну терапію остеопорозу, при зниженні щільності кісткової тканини, при переломах, як додаткове джерело кальцію.

Що можливо під час дефіциту та надлишку кальцію в організмі

Серед поширених наслідків нестачі кальцію — остеопороз. Це порушення, пов’язане з обміном речовин. Кісткова тканина постійно оновлюється: замість клітин і структур, що віджили своє, утворюються нові. Ці процеси проходять непомітно на клітинному рівні. З віковими змінами та під час дефіциту кальцію розпад відбувається швидше, ніж формування нових клітин. У результаті кістки можуть ставати крихкими, легко ламатися.

В цілому дефіцит кальцію веде до таких неприємностей:

  • ламкі нігті та тьмяне волосся;
  • судоми під час занять спортом або вночі;
  • підвищена збудливість у дітей і млявість у дорослих;
  • порушення внутрішньоутробного розвитку кісткової системи плода;
  • запаморочення і тремор;
  • може розвиватися катаракта;
  • виникає аритмія.

Надлишок кальцію так само може бути небажаним, як і його нестача. При ньому можуть відбуватись зміни в м’язовій і серцево-судинній системах, порушуватись робота нирок. Людина може втрачати апетит, з’являтись нудота, блювота і загальна слабкість. Тому надходження кальцію повинно бути збалансованим.

Факти та вигадки про кальцій

Існує кілька тверджень про макроелемент. Що з них правда, а що вигадка?

МіфФакт
Кальцій під час вагітності впливає на раннє закриття тім’ячка у дитиниНасправді причинами передчасного закриття тім’ячка найчастіше є ендокринні та генетичні порушення [7]
Макроелемент сприяє формуванню каменів у ниркахЦе може статися за умови вживання високих доз — понад 2500 мг на день! Але за недостатньої кількості речовини ризик формування каменів тільки збільшується [8]
У вагітних препарати кальцію підвищують тонус матки та провокують викиденьДані доказової медицини свідчать про протилежне. За нестачі макроелементу можуть бути передчасні пологи [9]
Збільшення ризику серцево-судинних захворюваньЦе питання широко обговорюється. Дані говорять про те, що прийом кальцію повинен супроводжуватися вітаміном D для зниження ризику розвитку проблем з серцем [12]

Звичайно, вживати кальцій надміру не потрібно, як і будь-яку іншу речовину. А ось прийом його в межах добової норми здатний зміцнити здоров’я кісток і всього організму.

Про автора

admin administrator