Як доглядати за саджанцем груші

Авторadmin

Як доглядати за саджанцем груші

Груша: вирощування в саду, види та сорти

Сучасні сорти груш просунулися далеко на північ – урожай можна одержати навіть у суворих регіонах. Але важливо дотримуватися правил вирощування. Розповідаємо, що потрібна цій культурі.

Посадка груші восени та навесні

Деякі дачники особливо не морочаться, під груші з ЗКС копають ями відразу перед посадкою та розміром трохи більше контейнера. Кажуть, дерева чудово ростуть. Так, вони будуть добре рости в тому випадку, якщо грунт на ділянці родючий, наприклад, чорнозем. Але якщо він бідний – дереву буде важко приживатися, тому що йому для активного зростання не вистачить поживних елементів. Саме тому потрібно копати великі ями та заповнювати їх родючим ґрунтом.

Перед посадкою в яму потрібно вбити міцний кіл, щоб потім підв’язати до нього саджанець. Якщо цього не зробити, його може «замотати» вітром і він або ляже на землю, або пошкодиться коріння.

І ще важливо, щоб при посадці коренева шийка знаходилася на рівні ґрунту: її не можна заглиблювати і не можна, щоб вона була вищою.

Догляд за грушею

Догляд за грушею полягає у двох важливих заходах.

Полив

За сезон грушу потрібно полити 4 рази:

  • рано навесні, у першій половині квітня;
  • через 2 – 3 тижні після цвітіння;
  • за 2 – 3 тижні до збирання врожаю;
  • у жовтні, після того як з дерев повністю опаде литися – це так званий вологозарядний полив, він допомагає підвищити зимостійкість груші.

Норма весняного та літнього поливу залежить від віку груш (для одного дерева):

  • до 7 років – 50 – 80 л.;
  • від 7 до 10 років – 120 – 150 л.;
  • старше 10 років – 200 л.

При таких обсягах ґрунт промокає на 40 – 60 см. – саме на цій глибині знаходиться основна маса дрібних корінців груші, які всмоктують воду.

Вологозарядковий полив має бути набагато ряснішим – грунт потрібно промочити на глибину 1,5 – 2 м!

Підживлення

Годувати грушу протягом сезону, як і поливати, треба 4 рази:

  • в останню декаду квітня: 400 г. сечовини (приблизно 3 склянки) – розкидайте добрива рівномірно в прутовому колі та закладіть у ґрунт граблями, а якщо під деревом росте трава чи газон – просто розкидайте та полийте;
  • у фазу бутонізації: 1 кг. суперфосфату, 800 г. сульфату калію, 2 відра настою коров’яку – все це потрібно розвести у 200 л. води, дати настоятися тиждень, після чого полити дерева з розрахунку 5 відер на рослину;
  • у період дозрівання плодів: 1 кг. нітрофоски та 20 г. сухого гумату натрію на 200 л. води – все добре перемішати та полити дерева (3 відра на кожне);
  • після знімання плодів: 300 г. суперфосфату (1,5 склянки) та 250 г. сульфату калію – змішайте ці добрива і розкидайте по периметру крони груші.

Крім цього, 1 раз на 3 роки під грушу потрібно вносити гній, що перепрів:

  • до 10 років – 40 – 50 кг. (5 – 6 відер);
  • старше 10 років – 80 кг. (10 відер).

Обрізка груші восени, навесні та влітку

Обрізати грушу можна будь-якої пори року, але зазвичай, коли дерево цвіте, а потім на ньому зріють плоди, різати його шкода. Тому найоптимальніший час – жовтень. У цей час вже немає листя, крону добре видно.

Можна робити обрізку взимку, наприкінці лютого, але треба враховувати температуру повітря – вона повинна бути не нижчою від -5 °С.

Можна обрізати грушу і навесні, але важливо встигнути до початку руху соку – він зазвичай припадає на середину квітня.

Насамперед у дерева потрібно вирізати всі сухі гілки – це розсадник хвороб, у яких зимують шкідники, та й крону вони сильно загущають.

Другим етапом – всі пагони, які ростуть всередину крони (вони теж її загущають) і під гострим кутом (вони часто відламуються під вагою плодів і утворюються великі рани з задира кори, які важко і довго гояться).

Якщо дерево занадто високе, можна зменшити його висоту, спилявши центральний провідник на висоті 3 – 4 м. від землі. Спил треба робити трохи вище скелетної гілки.

Сорти груші

Фахівці підрахували: для того, щоб забезпечити сім’ю з 4 осіб грушами, на ділянці достатньо посадити лише 2 дерева. А щоб їсти плоди зимою, це мають бути осінні та зимові сорти. З них найдовше зберігаються:

  1. Першотравнева – лежить у льоху до квітня, інколи до травня.
  2. Зимова кубареподібна – до березня.
  3. Яковлівська – до березня.
  4. Білоруська пізня – до лютого, але буває, що може не псуватися до березня, а то і до квітня.
  5. Гера – до лютого.
  6. Феєрія – до лютого.

Як правило, в момент збирання ці груші дубові та несмачні. Але після того, як місяць-другий полежать у льоху, вони стають соковитими та дуже солодкими.

Як правильно збирати грушу?

Груші дуже ніжні, тому при зборі (якщо плоди призначені для зберігання) треба бути дуже уважними та обережними, а ще враховувати важливі моменти:

  • збирати врожай у рукавичках, щоб не пошкодити шкірку;
  • збирати плоди вранці, поки не спекотно – вони в цей час найсоковитіші і у них більше користі;
  • зривати груші разом з хвостиками-плодоніжками – без них вони не зберігаються;
  • прибирати в суху погоду – вологі груші довго не лежать, починають гнити, але якщо на вулиці затяжні дощі, тоді після збирання плоди треба розкласти одним шаром і просушити: на протягу або під вентилятором.

Правила зберігання груші

Найдовше зберігаються груші зимових сортів – власне, для цього вони призначені.

Щоб груші пролежали встановлений ним термін, температура в льоху має бути суворо -1 °С. За плюсової температури вони дуже швидко псуються. Оптимальна вологість – 85 – 95%.

Зберігати груші найкраще в дерев’яних ящиках з невеликими щілинами між дошками. Дно та стінки тари потрібно викласти 2 – 3 шарами щільного паперу. Укладати плоди в ящики потрібно не більше двох шарів. Поверх кожного шару – папір. Ще краще кожну грушу окремо загорнути в папір, але якщо врожай великий, це довго і клопітно.

Лежати груші повинні окремо від овочів, інакше вони вберуть сторонні запахи і будуть несмачними.

І ще важливо якнайчастіше оглядати сховище – приблизно 1 раз тиждень. Це потрібно, щоб відстежити плоди, що загнивають. Не приберете їх вчасно – моментально згниє весь урожай.

Перед тим, як подавати груші до столу, треба після підвалу дати їм полежати в кімнаті 3-4 дні – за цей час вони стануть соковитими та ароматними.

Груша: посадка і догляд

Груші і яблуні – це найпоширеніші плодові дерева в садах нашої країни. Багато хто любить ароматне і смачне грушеве варення, а також пиріжки з яблуками. Грушу виростити не так складно – з цією роботою впорається кожен, навіть початківець садівник.

Хоч груша і любить тепло, але сьогодні, завдяки роботі селекціонерів, виведено багато сортів, які відмінно приживаються і в нашій країні – навіть в регіонах з досить суворими зимами. Всього відомо про кілька тисяч сортів – вам точно буде з чого вибрати. При цьому кожен з них має певні обсяги врожаїв, а плоди мають різний смак, розмір, колір.

Груші не просто смачні, у них є одна особливість – їх можна вживати алергікам. Плоди мають неймовірну насолоду і аромат, а також соковитість – є сорти, грушами яких можна буквально напитися. Це єдина культура, в плодах якої є така речовина, як арбутин – він корисний для сечового міхура і нирок, перешкоджає відкладенню солей в нирках і печінці.

Вирощування груші – справа нескладна, з ним впорається кожен. Однак важливо враховувати всі особливості цієї культури і правильно підбирати сорт для свого регіону проживання. Так, є морозостійкі види, які витримують низькі температури.

Груша: догляд і вирощування

В висоту груша може вирости до 25 метрів, при цьому крона у неї дуже пишна і об’ємна. Цвісти вона почне в середині або наприкінці весни – все залежить від сорту, а також від погодних умов. При цьому цвітінням ви обов’язково будете насолоджуватися – це видовище прекрасне, а квітки виділяють приємний, тонкий аромат.

Однак садять це садова рослина саме для отримання плодів. Вони мають злегка витягнуту форму, що нагадує лампочку, всередині розташовані насіння. Але є види, у яких плоди виростають у формі кулі. Вони солодкі, соковиті, смачні і корисні. Їх можна вживати в свіжому вигляді, а також готувати компоти, джеми, варення. Грушу люблять і дорослі, і, тим більше, діти.

Як виростити грушу? Висаджувати саджанець можна і навесні, і восени. При цьому другий варіант більш надійний на думку досвідчених садівників. Але тут є нюанси. Так, якщо ви проживаєте на півночі країни, найкраще висаджувати навесні. Якщо ж на півдні – восени, так як спекотна весна в даному випадку може посприяти загибелі молодого саджанця.

Важливо правильно вибрати ділянку для посадки – він повинен бути в південній, західній, або південно-західній частині вашого саду. Тут має бути багато світла і сонця, але при цьому не повинно бути дуже жарко.

Важливою умовою є і максимально глибоке пролягання грунтових вод – в іншому випадку у рослини будуть гнити коріння. Адже вони йдуть глибоко в землю – до 8 метрів.

Посадка груші включає і такі прості правила:

  • грунт повинен бути чорноземом або сірого лісового з суглинистой підґрунтям. Якщо земля погана, бідна, піщана або важка, на ній груша рости не буде;
  • землю потрібно підготувати заздалегідь, внісши в неї органічні або мінеральні добрива. Якщо вона має кислу реакцію, потрібно додати доломітове борошно або золу;
  • посадкову яму теж потрібно підготувати. Для весняної посадки її готують з осені, для осінньої – за пару тижнів до висадки саджанця;
  • для посадки потрібно використовувати саджанці, придбані в перевірених розплідниках. На коренях не повинно бути серйозних ушкоджень, як і на самому стовбурі. За добу його потрібно опустити в стимулятор росту;
  • важливо, щоб коренева шийка була розташована вище рівня землі від 3 до 5 см;
  • коріння потрібно розпрямити в ямці, засипати їх землею і трохи утрамбувати;
  • після цього навколо пристовбурного кола роблять земельну валик і наливають туди кілька відер води;
  • саджанець потрібно прикріпити до опори – він занадто ніжний і від вітру може зламатися або зігнутися;
  • важливо і замульчувати пристовбурні кола. Але робити це потрібно таким чином, щоб мульча не торкалася стовбура – це може привести до гнилі.

Варто пам’ятати, що біля груші не повинна зростати горобина, так як вона схильна до різних поразок шкідників, які легко передаються саме груші.

Агротехніка груші включає і особливий догляд. Якщо ви все будете робити правильно, дерево віддячить багатим урожаєм. Отже, догляд за грушею включає такі моменти:

  • земля біля груші завжди повинна бути чистою – тут не повинно бути бур’янів;
  • молоді деревця в перші роки росту потрібно вкривати на зиму;
  • поливати в перший рік росту потрібно один раз в тиждень, а потім пару раз на місяць, але виливати більше 2 відер на одне дерево;
  • після поливів землю потрібно розпушувати;
  • для підгодівлі можна використовувати органіку. Груша не любить добрива з великим вмістом азоту. Підгодовувати потрібно один раз в 3-5 років.

До домашнього догляду відноситься і регулярне формування крони, а також обрізка пошкоджених гілок. Навесні обрізати потрібно пошкоджені за зиму гілки і хворі пагони. Восени потрібно білити штамби і скелетні стебла вапном.

Про автора

admin administrator