Як довго має стояти верба

Авторadmin

Як довго має стояти верба

Як швидко росте верба

Гуляючи українськими вуличками досить часто можна побачити широколисті клени, схожі на наречених – каштани, тоненькі берізки та розлогі верби. Насправді саме під вербовими китицями ми влаштовуємо пікніки, освідчуємося в коханні та пишемо шедеври. Так легко просто споглядати цвіт верби, а ще краще знати:

  • чому верби називають «плакучими»;
  • навіщо кажуть: «Не я б’ю, верба б’є»;
  • які хвороби лікує сік верби;
  • яка максимальна висота верби та її розміри;
  • що символізує вербна гілка.

Ці факти стануть для тебе новим поглядом на дерево, яке любить жити над водою та про яке складено безліч віршів та пісень.

Високий, як верба або 3 метри за рік

Чи швидко росте верба – спитаєте ви. А інформація скаже: «Так. Це розлоге дерево одне з найшвидших по зростанню дерев у всьому світі. Йому вистачає рік, аби вирости на 3 метри заввишки. Його крона та стовбур полюбляє озера та ріки, але деякі види верб можуть зростати на пісках або болотах».

Кора верби має неймовірну гнучкість, тому люди виробляють з неї кошики, меблі та навіть посуд. А у листках деяких видів містяться флавоноїди, які вражають медиків своїми противірусними особливостями.

До речі, саліцилову кислоту вперше знайшли у вербовій корі.

Назва кислоти з’явилась від слова «саліх», тобто «верба».

Верба – символ України

Опис українського села завжди супроводжується вербним полем над рікою. Ще з давніх-давен верба вважається оберегом для оселі. Якщо над ставом видніються верби, то це стала українська традиція.

А от наші пращури вважали вербу священною, бо вона уособлювала в собі Ярему – Бога Сонця. Найчастіше молоду пару водили навколо верби, а під час буревіїв селяни пускали гілку верби, аби зупинити вітрюган.

До того ж верба – це символ жіночності, вона уособлює силу таємну та материнство. «Верба та вода – не розлий вода» – тому і символізує себе як здоров’я та нове життя.

Верба б’є по хворобах

Не секрет, що життєдайне дерево поділилося своїми властивостями не тільки в думках, а й на справі. Якщо у вас з’явилося якесь запалення чи застуда, то рекомендуємо звернутися до цього цілющого списку.

  1. При варикозі та тромбофлебіті чотири жменьки кори залийте десятьма літрами води, закип’ятіть отримане, процідіть та опустіть ноги в магічний настій на 30 хвилин.
  2. Якщо лікар запідозрив у вас ревматизм або невралгію, то радимо використати відвар із кори дерева. Залийте кору окропом та проваріть впродовж 30 хвилин на водяній бані, обов’язково процідіть. Ванни з верби мають багацько лікувальних дій.
  3. Якщо після якоїсь їжі у вас з’явилася діарея, то вам може допомогти вербовий відвар. 2 столові ложки три рази на день. Цікаво, що засіб заспокоює нервову систему.

Що відомо про вербу

Чому верба «плакуча»

Загадка кожної рослини – особлива. Наприклад, верба з самого ранку може покритися легкими краплями роси. Як тільки на неї дує вітер, то крапельки спадають у воду. Ось чому створюється картина, що верба «плаче» та сумує за кимось.

Цікаві факти про вербу

  • Колись давно люди жували кору для лікування болю та лихоманки.
  • У Китаї це дерево вважається символом пам’яті.
  • Оскільки дерево любить воду, то люди спеціально садять його у вологих місцях.
  • Верба – це й кущ, а не тільки дерево.
  • В Україні та Швеції паливо створюється завдяки вербі.
  • Завдяки тому, що верба росте з великою швидкістю та має сильне коріння, її використовують, аби зміцнити береги.
  • Максимальна висота дерева складає 25 м, а живе верба понад 30 років.
  • У деяких країнах вербу саджають на нафтових родовищах, аби очистити ґрунт.
  • Вербне листя росте під певним кутом та відстані. Це дозволяє дереву отримати світло та вологу.

Навіщо українцям «Вербна неділя»

За тиждень до Великодня віряни святкують «Вербну», «квітну» чи то «шуткову» неділю. У це час за християнськими повір’ями Христос на ослику приїжджав в Єрусалим, а миряни в той час устеляли землю пальмовим листям. Позаяк в Україні пальм немає, то їх замінили на вербне гілля.

Зараз же з самого ранку при церкві українці купують вербу, святять її та б’ють один одного зі слова «Не я б’ю – а верба б’є!».

Через те, що до цього гілля приписується магічна сила, то з доторком до людини воно дає багато здоров’я та щастя.

Життя – таке складне і просте водночас. Варто лише захотіти побачити світ і він стає не тільки небом, сонцем та травою, а величезним світом з тваринами, безліччю квіток, кущів та дерев. Наше життя, здається створене для того, аби милуватися цією красою. Варто лише один раз помилуватися вербою, як стає зрозуміло, наскільки все прекрасно придумала природа.

Дерево верби: фото, різновиди, посадка, догляд, повний опис, розмноження, як виглядає, де росте, рекомендації садівника

Рід верби або верби (Salix) є надзвичайно численним та складним у класифікації. Його види легко перезапилюються між собою, створюючи численні гібриди, які часто важко визначити.

Відомо близько 400 представників роду, з яких лише кілька широко використовуються у ландшафтному озелененні.

Крім невибагливості та легкості у догляді, декоративна верба представлена ​​десятками мальовничих сортів – дерев та чагарників, які після посадки вписуються у будь-який садовий дизайн, більшість із них не втрачають привабливості протягом багатьох років.

Популярна красуня

На сьогоднішній день завдяки селекціонерам відомо близько 600 видів цієї рослини. Одні сорти люблять тінь і прохолоду і не можуть рости без вологи, інші виявляють свою красу лише за наявності сонячних променів.

Деякі різновиди комфортно почуваються в арктичному холоді, інші в жарких вологих тропіках. Але більшість видів не люблять спеку.

Висота рослини коливається від 10 см до 40 метрів. Товщина ствола теж різна, середній показник 50 см у діаметрі.

Красиве та всіма пізнаване дерево висаджують у парках та прикрашають ними алеї. У природі вербу можна найчастіше зустріти по берегах річок та озер.

Опис верби з фото

Швидкорослі і легкі у вирощуванні листяні верби в залежності від зони росту можуть приймати найрізноманітнішу форму – від карликових і чагарників, що стелиться, до великих величних дерев.

Квітуча верба садова

Листя верби найчастіше вузькі, ланцетні, але можуть бути також еліптичними або майже круглими, гладкими або злегка опушеними. Навесні рослини приваблюють декоративними пухнастими чоловічими суцвіттями-сережками, відомими в народі як котики.

У деяких суцвіття дуже великі, майже 6 см завдовжки. Вони можуть бути пофарбовані в золотистий, червоний або сріблястий колір, залежно від сорту верби. Квіти верби медоносні. Верба – одна з ранніх квітучих рослин, а її пилок і нектар – перша їжа для бджіл після зими.

Завдяки здатності формувати придаткове коріння, рослина дуже легко розмножується за допомогою живців, а ось насіннєвий матеріал життєздатний всього кілька днів, після чого насіння втрачає схожість.

Улюбленець дизайнерів

Для формування ландшафтного дизайну саду ідеально підходить декоративна верба, яка налічує кілька десятків сортів. Її люблять садівники та дизайнери за її невибагливість

Рослина добре уживається із «сусідами» і росте на будь-якому ґрунті. У дизайні саду ця рослина може прикрасити берегову лінію ставка або послужити живоплотом, розділяючи зони ділянки.

Кущ чи дерево?

Іва, згідно з ботанічним визначенням, є деревною рослиною. Рослина це відноситься до власного сімейства.

Сімейство Івові – одне з найчисленніших. Воно налічує понад 550 видів. Це і зовсім карликові кущі заввишки не більше 15 сантиметрів, що ростуть за Полярним колом, і гігантські жителі тропіків, здатні посперечатися своєю пишністю навіть із секвойями.

Тобто відповіддю на запитання про те, чи верба – це дерево чи чагарник, буде – і те, й інше. Кущ конкретна верба або дерево залежить від її виду.

Прикраса для саду

Серед безлічі сортів цієї чудової рослини великою популярністю у садівників користується карликова верба. З різною довжиною, забарвленням листя та суцвіть ці мініатюрні чагарники можуть прикрасити будь-яку ділянку.

Висаджуючи у своєму саду такі чудові чагарники, можна скласти вишукану композицію. Вони добре поєднуються з іншими рослинами, виділяючись надзвичайною красою тонкого листя і тонкими стеблами.

Висота чагарників сягає одного метра, бувають екземпляри лише 10 см, які можна вирощувати у квітковому горщику на підвіконні.

Любителі гірського ландшафту

Повзучістю та безліччю гілок відрізняється «Альпійська» верба. За однією назвою можна здогадатися, що ця рослина росте в кам’янистому ґрунті.

У саду любительці гірської місцевості відводять місце на альпійській гірці або садять у центрі кам’янистого саду.

Компанію їй становитиме близька родичка «Скельна», яка може рости навіть із ущелин скель. Відрізняються ці дві верби густотою та розміром листя на повзучих тонких стеблах.

Мохнаті подружки

Карликовий кострубатий кущик з листям, опушеним ніжними шовковистими волосками, має подвійне забарвлення. З одного боку листочки овальної форми мають жовте забарвлення. З іншого зелену. Волосся надає сріблястий відтінок з обох боків.

Декоративність такого створення незаперечна. До своєї вишуканої краси ця рослина додає невибагливість та морозостійкість. Інша представниця з такою ж зачіскою і назвою відрізняється округлою формою куща. Зимує спокійно, виглядаючи своїми гілочками зі снігового кучугури

Ще одна їхня родичка називається «Списоподібна». Блискучі листя круглі біля основи, а в кінці гострі, що нагадують спис. Звідси й назва.

Росте на гористій місцевості, на схилах, а також у тундрі та підлісках. Всі ці види верби чудово приживаються на садових ділянках, не завдаючи особливих турбот по догляду за ними.

Застосування

Іви мають широке застосування у таких галузях як: сільське господарство, промислове виробництво, медицина та ландшафтний дизайн.

У сільському господарстві верба виступає і ролі медоноса, і ролі корму худоби, й усунення чи попередження ерозії на берегах. Велику функцію вона забезпечує і в області очищення вод та осушення заболочених майданчиків.

У медицині здавна вербу використовували як болезаспокійливі та ліки від лихоманки. Пізніше було виявлено багато корисних компонентів саме у різних частинах цього дерева. А відома багатьом саліцилова кислота, що широко застосовується і нині, була вперше виявлена ​​в вербі.

У виробництві верби нерідко використовувалися для створення огорож, плетіння меблів, кошиків, скриньок і навіть колиски. З цієї рослини можна отримати навіть тканину, що віддає свою данину новій екологічній моді.

Ну і нарешті, як раніше згадувалося, верба у своєму різноманітті видів виступає чудовою прикрасою для садової ділянки. До того ж вона досить швидко росте і не вимагає особливо складного догляду.

Завдяки діяльності людини та мутаціям, на даний момент існує не менше 550 різновидів верб. Розглядати всі з них не має жодного сенсу, варто зупинитися на найголовніших і найчастіше зустрічаються.

Примхливі та ніжні

Прямий кущик з безліччю гілок і яйцеподібним листям, покритим сріблястими волосками, який погано приживається і повільно росте, зветься «Швейцарський».

Профілактику йому від хвороб проводять навесні та восени розчином мідного купоросу. На зиму, щоб рослина не вимерзла, укривають мішковиною або іншим матеріалом у кілька шарів.

З такими ж забаганками постає верба «Звивиста». Рослина боїться морозів і навіть протягів.

Але її гілки, кучеряві у вигляді спіралі і хвилясте листя яскравого зеленого забарвлення змушують любителів вишуканих дизайнів няньчитися з цією красунею. Від такої родзинки на ділянці відмовитись складно.

Хвойні дерева

Друга група дерев – це хвойні. Хвоя – це видозмінене листя. До хвойних дерев відносяться ялина, сосна кедр, ялиця, модрина. Ліс, що складається з хвойних дерев, називається хвойним . На відміну від листяних дерев хвойні дерева не скидають хвою восени, тому інша їх назва – вічнозелені .

Ялина – вічнозелене хвойне дерево. Крона дерева опускається до самої землі, тому в ялинових лісах темно та сиро. Ялинові ліси називаються ялинниками . Коріння ялини розташоване близько від поверхні землі. Тому від сильного вітру ялинки падають, утворюючи непрохідні хащі та буреломи. Так виглядає гілка ялинки з шишками. Шишки довгасті.

Ялина – дуже цікаве та корисне дерево. Її деревина йде на виготовлення музичних інструментів та паперу. Хвойні дерева виділяють спеціальні речовини, вони наповнюють повітря приємним ароматом і очищають його. Скільки радості приносить зелена красуня до будинку під Новий Рік!

Спадающие каскади

Серед низькорослих сортів виділяється верба “Ветла”. Любителька берегової зони водойм, вона опускає свої гілки завдовжки до трьох метрів у воду, наче полоще їх. Ця декоративна низькоросла верба уживається з різними рослинами, складає чудовий дует з карликовими хвойниками та іншими чагарниками.

Має сріблястий відтінок листя, яке весело шелестить, погойдуючись на вітрі. Деякі сорти рослин зі звисаючими гілками мають крону, що нагадує намет.

Інші, як «Каспійська», зачаровують своїм незвичайним листям з білою облямівкою та жовтими просвітами посередині. Така декоративність дуже цінується ландшафтними дизайнерами та захопленими садівниками.

Скромна чарівність уралочок

Небагато дачників знають, що в нашій країні вже понад 50 років ведеться активна селекційна робота зі створення декоративних верб. У Ботанічному саду Єкатеринбурга під керівництвом Веніаміна Івановича Шабурова були отримані чудові гібриди, які широко використовуються в озелененні на всій території України. Серед інших там створений цілий ряд невисоких компактних сортів: ‘Плакучий гном’, ‘Шаровидний карлик’, ‘Свердловська звивиста 476’ та ін.

Невисокі «уралочки» можуть стати справжньою окрасою невеликого садка. На березі маленького ставка виявиться як можна до місця ‘плакучий гном’. Тонкі однорічні пагони цього деревця, що не перевищує у висоту 3,5 м, звисають майже до самої землі, а форма крони робить його декоративним навіть у безлистому стані. Хоча його квіткові сережки не настільки ефектні, як у верби, вони витончені і ніжні, наче скромна, але вишукана прикраса. Під час цвітіння ‘плакучий гном’ точно огортає ледь помітний золотисто-зелений серпанок, що надає йому особливої ​​чарівності.

Ива ‘Плакучий гном’. Фото: Мария Юрасова

Тим, хто любить мініатюрні рослини, припаде до душі чарівна верба Бойда (S. ‘Boydii’) – карликовий сорт з дрібним округлим сіро-зеленим листям. Своїм виглядом вона нагадує вишуканий японський бонсай, хоча насправді жодного формування не потребує. А навесні на її гілках з’являються великі пухнасті сережки, що нагадують вербу. Схоже, цвітуть і низькорослі варіації сорту ‘Свердловська звивиста’ (під номерами 476, 576, 676). Але їх екзотичний зовнішній вигляд не сприяє медитативному милування сережками: плакуча крона разом з звивистими пагонами просто не потребує додаткових «аксесуарів».

Пухнасті суцвіття

Верба «Арктична» зростає у суворому кліматі. Але, незважаючи на це, вона тішить тривалим цвітінням.

Квіти цієї рослини надзвичайно красиві: у початковій стадії вони мають рожеве забарвлення, поступово змінюють її на жовте. Суцвіття досить великі.

Довгі гілочки розповзаються на землі. Ті гілки, які розташовуються в центрі кущика, навпаки, піднімаються на метрову висоту. Пагони рослини мають гарний яскраво-жовтий колір.

Чарівність «дикунів»

Серед видових верб теж чимало компактних дерев та чагарників. Наприклад, в. пурпурна (S. purpurea). Дикоросла форма цієї рослини не перевищує 4 м заввишки. Крона у неї округла, а тонкі гнучкі пагони відрізняються пурпурним відтінком кори. Таке ж, але більш насичене забарвлення мають і його сережки. Зазвичай ця верба цвіте до розпускання листя, але іноді запізнюється.

Інша витончена мала – верба деревцеподібна (S. arbuscula), мешканка гірських схилів. Вона чудово почуватиметься на бідних ґрунтах. Це гіллястий чагарник, що рідко виростає вище метра. Зелені світлі сережки навесні виникають одночасно з листям, а іноді навіть пізніше. Але цвітіння все одно не залишається непоміченим, оскільки вони добре видно на тлі темно-зеленого листя.

Верба деревцеподібна. Фото: Марія Юрасова

Любителям класичних «срібних» верб варто звернути увагу на в. шерстисту (S. lanata) та в. повзучу ‘Аргентея’ (S. repens ‘Argentea’). Обидві невеликі – всього сантиметрів 70 у висоту, та й ростуть повільно. Якраз для невеликого садка! При цьому дивно гарні: листя сріблясте, вкрите шовковистим гарматою, у першій – більші, у другій – дрібні, точно нанизані на гілку срібні бусинки. Зацвітають ці верби зазвичай ще до появи листя. Пагони шерстистої покривають численні досить великі жовті сережки. У повзучій вони дрібніші, але тим цікавіше їх розглядати.

Багатоликі мігранти

Численні різновиди цієї красивої, ніжної та витонченої рослини поширені всюди. Їх можна виявити в Європі та Азії, Америці і навіть у спекотних країнах.

З блискучим і матовим, довгим і круглим листям, зі скромними або розкішними суцвіттями, гігантського або карликового розміру, верби прикрашають парки та узбережжя водойм, за їх участю дизайнери створюють композиції для виставок та конкурсів.

Про автора

admin administrator