Як довго можна замочувати речі

Авторadmin

Як довго можна замочувати речі

Зміст:

Як правильно замочувати одяг перед пранням: правила, які повинна знати кожна господиня

Замочування одягу – не такий простий процес, як здається на перший погляд. Якщо робити це неправильно, є ризик невідворотно зіпсувати одяг.

Замочування одягу допомагає позбутися від сильних плям. Але перед тим, як кидати ваш одяг у воду з миючим засобом, краще наперед дізнатися, як правильно замочувати одяг. Адже не всі речі нормально перенесуть таку процедуру.

Спочатку варто уважно читати етикетку – там повинно бути вказано, чи дозволено це для такого матеріалу.

Проводити це можна або просто у пральній машині, або в окремій ємності.

Як замочити одяг у пральній машині

Якщо деякий одяг має сильні плями, а речі ви збираєтеся прати у пральній машині, то їх можна замочити прямо у барабані.

Для цього увімкніть машину і почніть набирати воду в пустий барабан. Коли там буде приблизно половина барабану води, зупиніть процес прання. Відчиніть дверцята і насипте у воду пральний порошок (або налийте рідкий миючий засіб, якщо ви користуєтеся саме таким).

Звісно, набагато легше буде це зробити у пральній машині з вертикальним завантаженням. Але й у тій, яка має бокове завантаження, зробити це теж можливо. Просто у такому разі там поміститься невелика кількість одягу, тому доведеться обирати, які саме речі без замочування не обійдуться, а для яких це не обов’язково.

Також варто спершу перевірити, чи немає у вашої пральної машини режиму попереднього замочування. Якщо є, то це суттєво полегшить завдання – просто скористайтеся цим режимом.

Залиште одяг відмокати у воді приблизно на годину. Джинсові речі можна замочувати навіть на кілька годин.

При цьому під час замочування не діє правило “чим довше, чим краще”. Адже агресивні миючі засоби під час тривалого впливу на тканину можуть зашкодити їй. Особливо погано тривалий вплив миючих засобів позначиться на шерстяних виробах і речах з бавовняної тканини.

Після замочування виперіть одяг звичним способом.

Як правильно замочити речі в окремій ємності

Оберіть досить містку ємність, щоб у неї вмістився весь одяг, який ви збираєтеся замочити. Для цього можна використати, наприклад, таз, відро або ванну.

Налийте в обрану ємність достатньо води для одягу, який ви збираєтеся туди покласти. Додайте туди плямовивідник або миючий засіб.

Покладіть одяг у воду і притисніть його так, щоб він повністю занурився у неї.

Те, на скільки можна замочувати одяг під час ручного прання, залежить від типу тканини. Наприклад, шерсть і бавовняну тканину можна залишати у воді не довше, ніж на 20-30 хвилин. Натомість джинсові тканини, як ми вже згадували, витримають замочування і на кілька годин.

Як прати вовняні речі? Поради, щоб не сіли

Існує кілька видів вовняних волокон і тканин, які розрізняються за способом вироблення, походженням, наявності домішок синтетики:

  1. Ангора – вовняна тканина, яку роблять з пуху кіз або кролика. Вона дуже приємна до тіла і легка, має невисоку щільність.
  2. Верблюжа шерсть – це 100% натуральний, екологічно чистий продукт. Головні його властивості − антибактеріальність, антистатичність, легкість, гіпоалергенність.
  3. Кашемір – це вовняна або напівшерстяна тканина, вироблена з пуху кашемірових гірських кіз, синонім легкості, м’якості, символ достатку.
  4. Овеча шерсть – поширений вид, відомий лікувальними властивостями, вважається одним з найтепліших.
  5. Меринос – отримують з вовни «тонкорунних» мериносових овець. Пряжа відрізняється гладкістю, шовковистістю, пластичністю, теплоізоляцією, а також вона здатна відштовхувати запахи.
  6. Мохер – тканина, яка частково складається з ангори (приблизно на 80%), решта 20% − синтетичні волокна. Мохер мало схильний до деформації, є гіпоалергенним і дуже міцним.

В залежності від виду змінюються властивості і, отже, вимоги до догляду. Однак всі типи повністю або частково складаються з натурального ворсу, який, подібно людському волосу, покритий дрібними лусочками. Під впливом води, температури й миючих засобів ці лусочки розкриваються, що робить вовну особливо вразливою. Ворс, що залишився без захисту, злипається, ущільнюється, деформується, втрачає легкість і м’якість. Тому важливо провести процес прання светра, шкарпеток, шапки або штанів з вовни як можна більш дбайливо.

Що не любить вовна?

Щоб прання вовняних виробів не призвело до катастрофи, візьміть на замітку ці рекомендації. Отже, які помилки в пранні найбільш часто призводять до псування речей?

  1. Не періть занадто часто. Ви напевно помічали, що натуральна шерсть і тканини на її основі досить стійкі до забруднень. Будь-які неприємні запахи швидко вивітрюються з таких виробів, а невеликі плями можна зчистити звичайною щіткою для верхнього одягу. Тому якщо ви хочете лише освіжити річ, добре почистіть її і вивісіть провітритися на балкон. Яким би делікатним не було повноцінне прання, воно зношує матеріал. Поступово він втрачає свою м’якість, звалюється і може втратити форму. Вважається, що без гострої необхідності не варто прати вовну частіше 2 разів на рік.
  2. Максимально обмежте перебування у воді. Тривале замочування призведе до того, що річ сильно розтягнеться або, навпаки, сяде. Бажано, щоб все прання вовняних речей (від замочування до полоскання) зайняло не більше 45 хвилин.
  3. Уважно поставтеся до температури. Ви вже знаєте, при якій температурі слід прати шерсть. Намагайтеся не допускати її різких перепадів. Наприклад, ви прали при 40 °С, а потім прополоскали при 10 °С. Це найлегший шлях до того, щоб ваш светр сів і переїхав в дитячий гардероб.

Тепер ви знаєте все про те, як прати шерстяні речі. Використовуючи ці поради, можете не хвилюватися про довговічності і якість вашого улюбленого одягу.

Правила прання

Деякі воліють купувати синтетичний одяг, тому що доглядати за натуральною вовною досить складно.

Існує кілька правил, які допоможуть правильно прати вовняні вироби:

  1. Очищати їх краще якомога рідше, тому що частий вплив миючих засобів шкодить волокнам.
  2. Перед тим як прати, обов’язково вивчіть вшивний ярличок. На ньому вказується інформація про допустимий режим, температуру прання і прасування.
  3. Деякі речі можна прати тільки вручну, про це також сказано в інструкції.
  4. Щоб менше травмувати виріб, краще не прати його, а позбутися від неприємних запахів, провітривши на свіжому повітрі.
  5. Сильні забруднення бажано очистити до прання сухим способом.

Прання темних речей

Вивчаючи, як прати шерстяні речі, необхідно розглянути проведення цього процесу для темних і світлих речей. Існує ряд особливостей в обох випадках. Потрібно враховувати, що темні або яскраві речі можуть линяти. Перед пранням необхідно протестувати тканину.

Від речі беруть невелику нитку і замочують її в гарячій воді. Потім дістають її і замотують у білу тканину. Якщо нитка офарбить матеріал, у воду додають оцет в пропорції 3 ст. л. на 5 л води. Це дозволить кольору не «вимиватися».

Темні речі рекомендується прати без застосування мила. Замість нього застосовують гірчичний порошок. Сухого засобу буде потрібно 1 стакан. Гірчичний порошок розмішують у невеликій кількості холодної води. Далі його проціджують через марлю і дають настоятися протягом 2 годин.

Цей засіб додають в теплу воду і перуть темні речі. Замість кондиціонера можна додати чайну ложку нашатирного спирту. Це пом’якшить матеріал.

Що робити не можна?

Так як вовняні тканини відносяться до делікатних, є застереження, які допоможуть врятувати їх від псування. Ось кілька рекомендацій, загальних для всього одягу такого типу:

  1. Шерсть не терпить гарячу воду, кип’ятіння теж заборонено. Крім того, не слід у процесі прання допускати різкі перепади температури.
  2. Замочувати матеріал надовго не рекомендується, максимально допустимий час – 30 хвилин.
  3. Крутити, сильно вичавлювати, розтягувати, активно полоскати вовну не можна, так як під впливом зовнішньої сили вона дуже швидко деформується.
  4. Число обертів віджимання в пральній машині слід виставити мінімальне.
  5. Прання агресивними миючими речовинами заборонене, використовувати неякісні порошки і гелі також не слід.
  6. Насипати сухий порошок безпосередньо на вовняну тканину не можна, перед застосуванням його необхідно розчинити у великій кількості води, збити піну.
  7. Не можна сушити речі з вовни в підвішеному стані, тобто на мотузках або вішалках. Так як тканина не терпить високих температур, сушити її на батареї, феном або іншими тепловими впливами не варто.
  8. Дозволене прасування, чи ні, можна дізнатися з інструкції на етикетці. Деякі види терпимі до дії гарячої пари, інші ж можуть втратити форму, м’якість.

Температура води

Прати шерсть слід при температурі не більше 40°C, оптимальним є прання при 30°C. Якщо використовувати гарячу воду, виріб втрачає міцність, внаслідок чого може сісти, стати жорстким і неприємним на дотик. Підвищення температури до 60-70°C припустимо, лише якщо необхідно зробити светр на пару розмірів менше, але варто робити це як можна більш акуратно.

Засоби для прання

Для матеріалів з натуральних вовняних волокон не підійдуть звичайні пральні порошки. Рекомендується використовувати спеціальні, для вовни та шовку, які перешкоджають злежуванню і не руйнують структуру. Однак більш ефективними і дбайливими вважаються гелі для прання з позначкою «Для делікатних тканин». Вони сприяють якісному видаленню забруднень, краще вимиваються, не залишаючи розлучень.

На жаль, жоден порошок або гель не допоможе зберегти м’якість вовни, якщо вода, в якій проводиться прання, має підвищений рівень жорсткості. Дізнатися це можна, спостерігаючи за тим, як веде себе рідина з-під крана при кип’ятінні. Якщо на стінках каструлі або чайника залишається накип, підвищена жорсткість води. У такому випадку рекомендується використовувати пом’якшувачі і кондиціонери для прання, які подарують речам ніжність і свіжість. Для цієї ж мети можна взяти 9% розчин оцту. Кислота також підходить, щоб зберегти колір: слід влити її у відділення для кондиціонера, якщо річ потрібно прати в пральній машині, або використати під час прання вручну.

Увага! Якщо необхідно терміново відіпрати пляму, а підходящого засобу під рукою немає, можна скористатися шампунем. Він надає більш дбайливий вплив, ніж звичайні засоби.

Порядок дій

Прати вовняні речі слід в правильному порядку, чітко дотримуючись наступного алгоритму дій:

  1. Підготовка до прання. Застебнути всі ґудзики, замки, якщо вони є, вийняти все з кишень, вивернути светр навиворіт.
  2. Видалення забруднень з допомогою щітки. Можна почистити шерсть невеликою кількістю гліцерину, підігрітого на водяній бані. Варто врахувати, що ворс щітки повинен бути дуже м’яким, а тертя – зовсім слабким. Також добре прибирає плями перекис водню, якою треба змочити ватний диск.
  3. Замочування. Цей етап необхідний, якщо сухий спосіб не допоміг, залишилися сильні забруднення, які можуть не відіпратися. Довго замочувати речі не варто, так як перебування у воді руйнує структуру волокон. Можна залишити їх у розчині миючого засобу максимум на годину.
  4. Прання вручну або за допомогою машинки-автомати. У першому випадку простіше контролювати ступінь пошкодження, другий же спосіб вимагає меншої витрати часу і сил. Важливо прати не більше 40-45 хвилин.
  5. Сушіння. На горизонтальній поверхні при кімнатній температурі.
  6. Прасування. У відповідності з вказівками на ярлику виробу.

Як прати шерсть – 5 загальних правил

Як вже говорилося, шерсть буває різна. Тому правильно при пранні керуватися інформацією на ярличку конкретної речі. Деякі вироби забороняється прати зовсім, і єдине, що виробник допускає, – хімічна чистка (природно, не в домашніх умовах).

Якщо з якихось причин етикетки з рекомендаціями по пранню вовняної речі не виявилося, слід дотримуватися загальних правил:

  1. Шерсть замочують максимум на півгодини.
  2. Для прання використовують теплу воду.
  3. Пральні засоби – рідкі (порошкоподібні попередньо потрібно розчинити).
  4. Полоскань кілька, у великій кількості теплої води.
  5. Вовняні речі тільки злегка віджимають без перекручення або дають воді стекти.

При якій температурі прати шерсть?

В гарячій воді шерсть втрачає свою міцність і повільно розпадається на волокна. Тому прати шерстяні вироби потрібно при температурі 30-38 градусів. Цього цілком достатньо, щоб несильні забруднення розм’якшилися і з легкістю відстали від речі. Якщо прання потрібне для освіження, можна зовсім не гріти воду, а використовувати відразу холодну або кімнатної температури.

Шерсть не боїться холодної води, якщо тільки не перебуває в ній довго. Так, при 20-кратному знаходженні за 24 години починається її незначний гідроліз (розкладання). Але в цілому низькі температури можуть нашкодити тільки при різких перепадах. Наприклад, випрали вовняний светр в гарячій воді, а прополоскали в холодній – тоді виріб сяде.

Чим прати вовняні речі?

Звичайні пральні порошки шкідливі для вовни. Вони містять багато лугу, який здатний розчинити натуральне волокно без залишку. Якщо залишити вовняну річ у 5% розчині їдкого натру, від неї не залишиться і сліду. Справа в тому, що вовна має тваринне походження і на 75-85% складаються з білка кератину. Луг ж покликаний розчиняти білкові забруднення, тому псує тваринні волокна. Але при цьому вовняна тканина стійка до кислот.

У промисловості для видалення з вовни рослинного сміття (репей та ін) її миють у 5% розчині сірчаної кислоти. А для очищення натуральних тканин з бавовни, льону та інших рослин від білкових домішок використовують 5%-й розчин їдкого натру.

Для прання виробів із вовни в домашніх умовах випускається окрема лінійка пральних засобів. Вони мають наступні позначення:

  • «безфосфатний»
  • «для делікатних речей»
  • «для виробів з вовни та шовку».

Спеціальні гелі та порошки є у фірм Perwoll, Royal Powder, «Ласка», Sonett, Frosch та інших. Що стосується народних засобів для прання вовни, досвідчені господині радять використовувати:

  • шампунь для волосся;
  • рідке мило з додаванням 1 ст. л. бури (на 5-7 кг вовняних речей);
  • натерте на тертці господарське мило;
  • гірчичний порошок (30 г на 2 л води).

Щоб шерсть не кололася і не звалювалася, додатково при пранні рекомендується використовувати кондиціонер і ополіскувач. Покупний засіб можна замінити саморобним складом. Для цього бальзам для волосся, оцет і воду змішують у пропорції 2:3:6. На 5 л води витрата приблизно 120 мл. Альтернативний рецепт: на 5 л води потрібно взяти 5 ст. ложок оцту і 1 ст. ложку гліцерину.

Частота прання

Вовна не любить воду, хімію, тому прати вироби з неї бажано якомога рідше. Якщо річ забруднена не критично, рекомендується використовувати альтернативні способи чищення:

  • Неприємний запах легко видаляється з вовни при провітрюванні протягом 24-48 годин.
  • Плями від їжі, напоїв, губної помади відтираються вологою серветкою або розчином спирту.
  • Засмальцьовані ділянки очищаються за допомогою аміаку і м’якої щіточки.
  • Масляні плями і сліди від фарби видаляються скипидаром або бензином.
  • Щоб прибрати з вовни каву, чай, молоко, можна використовувати злегка підігрітий на водяній бані гліцерин.

Особливості прання в пральній машині

Якщо прати руками, наприклад, вовняний плед або светр, вручну немає часу або можливості, допоможе пральна машина.

Перед процедурою прання необхідно зробити наступне:

  1. Перевірити кишені на наявність забутої дрібниці: монет, шпильок і т. д. Вони можуть зіпсувати як одяг, так і техніку.
  2. Забрати всі знімні аксесуари, незнімні покрити лаком для нігтів – так можливість виникнення іржі або інших ушкоджень зводиться до мінімуму.

Зараз велика частина моделей техніки має режим «Для делікатних речей», який допомагає прибрати забруднення якомога дбайливіше: барабан робить найменшу кількість обертів практично не травмуючи светр.

При відсутності даних режимів прати шерсть в пральній машині слід, використовуючи «Швидко 30°» або «Ручне прання», віджимання – мінімальна кількість обертів. Полоскання краще додати додаткове.

Машинне прання

Деякі господині все-таки віддають перевагу прати вовняні речі в машинці. Це слід робити обдумано. Як прати вовняні речі в пральній машинці? Існує особлива технологія. В іншому випадку результат буде незадовільним.

Багато виробників такої побутової техніки передбачають спеціальну програму для подібних речей. Якщо її немає, обов’язково існує режим для делікатного прання. Також такі тканини, як шовк або льон, не терплять перевантажень при пранні. Якщо в машинці передбачена програма для таких тканин, які можна прати у цьому режимі.

Підготовлені речі складають всередину техніки. Далі засипається спеціальний засіб. Вибравши потрібну програму, необхідно відключити віджим. Машинка буде виконувати прання на повільних обертах. Це дозволить зберегти структуру ниток.

Коли процес буде завершений, речі виймають з барабана і викладають на махровий рушник. Акуратно його згортають і надлишку вологи дають вбратися. Потім речі розгортають і сушать на горизонтальній площині.

Правильна сушка

Так як сушити вироби у вертикальному положенні заборонено, необхідно розташувати їх на горизонтальній поверхні, наприклад, на столі. Під вовняну річ потрібно підкласти тканину, яка добре вбирає вологу, підійде махровий рушник. Вироби необхідно перевертати кожні півгодини-годину, щоб вони рівномірно висохли. Звичайно, цей спосіб потребує певних зусиль, але зате допоможе зберегти форму. Сушку припустимо проводити на вулиці, проте краще уникати попадання прямих сонячних променів.

Як правильно прати шерстяні речі, якщо вони линяють

Для тестування стійкості фарбування светра або шарфа опустіть частину виробу у воду, відіжміть і пропрасуйте через серветку. Якщо на папері залишилися сліди, тканину прати окремо від інших речей, при цьому у воду додається оцет, що дозволить закріпити фарбу на волокнах.

Як правильно сушити вовняні речі

Волокна мокрої вовняної тканини легко пошкоджуються, тому виконуйте алгоритм, описаний нижче.

  1. Обережно відіжміть річ, не скручуючи.
  2. Оберніть махровим рушником або чистою м’якою тканиною, нехай надлишки води вберуться.
  3. Розкладіть на сухій щільній матерії, розгладьте складки руками.
  4. Занадто щільні речі кожні 12 годин у процесі сушіння перевертайте.

Увага! Не можна сушити в’язані предмети гардероба на сонці, поблизу опалювальних приладів, використовувати вішалки, фен, праску.

Як відбілити вовняну річ?

Все біле з часом стає тьмяним, жовтуватим або сіруватим. Однак якщо звичайному непривередливому матеріалу повертають білизну, використовуючи кип’ятіння і замочування з відбілювачем, для делікатного такі способи не підійдуть.

Ось кілька методів, які допоможуть відбілити вовну:

  1. Сода і нашатир добре справляються з застарілою жовтизною. 1 ст. л. необхідно розвести в 5 л холодної води, додати 2-3 краплі нашатирного спирту, замочити в отриманій рідини вироби на 30 хвилин, прати в машинці-автомат або вручну.
  2. Відбілити вовняні білі речі допоможе перекис водню. Її потрібно додати у воду (1:8), потім в даному розчині замочити одяг на годину.
  3. Близько 500 г солі розчинити в 5 л води, залишити шерсть на півгодини, після попрати з кондиціонером.

Засоби для прання

Розглядаючи, як правильно прати вовняні речі руками або в машинці, необхідно приділити увагу засобам для прання та пом’якшення. У продажу існують спеціальні порошки та рідини, призначені для цього матеріалу. Краще вибирати текучі миючі засоби. Вони добре себе проявляють при низьких температурах. Прання з їх участю відбувається в більш щадному режимі.

Можна застосовувати при ручному пранні мильну стружку (тільки якісних засобів) або піну. Ангорську вовну або мохер допускається обробляти шампунем.

Для пом’якшення матеріалу користуються покупними кондиціонерами. Можна додавати у воду гліцерин (0,5 ст. л. на 5 л води) або оцет.

Поради по догляду та експлуатації

Дуже важливо правильно доглядати за вовняними речами, щоб вони служили як можна довше. Ось кілька рекомендацій:

  1. Вовняну річ, що сіла після прання, потрібно трохи намочити, пропрасуйте її через марлю на невисокій температурі, розгладжуючи, надати потрібну форму.
  2. Катишки з светру не варто намагатися витягти руками, тим більше відрізати ножицями. Для цього існують гребінці, електричні машинки.
  3. Не варто зловживати хімчисткою, навіть якщо видалити забруднення можна тільки з її допомогою. Речовини, які використовуються в процесі очищення, поступово роз’їдають і стоншують волокна.
  4. Затягування можна прибрати за допомогою в’язального гачка: інструментом потрібно з вивороту підчепити петлю, що вилізла, і акуратно втягнути її назад.
  5. Зберігати вовняний одяг слід на полиці або в ящику, на плічках вона може деформуватися.
  6. Волога – ворог вовни, тому потрібно уникати вологих приміщень при виборі місця зберігання.

Загальні правила

Кращою порадою стане здати речі з натуральної вовни в професійну чистку. Але якщо ви все-таки вирішите прати їх самостійно, дійте за планом.

Підготовка

Для початку уважно розгляньте всі бирки виробів. Напевно ви знайдете умовні позначення, що показують, як правильно прати шерстяні речі. Уважно вивчіть їх. Нерідко це допомагає уникнути найбільш серйозних помилок. Не дивуйтеся, якщо на двох схожих вовняних речах вони будуть різними. Наприклад, рекомендації по температурі прання залежать від відсотка синтетики в тканинах. Чим більше натуральних волокон, тим нижче буде температура.

Перш ніж приступити до прання, уважно вивчіть позначення на етикетці.

Перед тим як прати, виверніть всі речі навиворіт і перевірте їх на пошкодження. Після цього починається найвідповідальніша частина. Для всіх вовняних виробів потрібний делікатний підхід, тому ідеальним виходом стане ручне прання.

Прання

Отже, як правильно прати шерсть? Речі повинні пратися у великій кількості води. При цьому не слід викручувати їх або занадто сильно терти. Крім того, не сипте порошок поверх виробів. Використовуйте більш делікатний метод. Збийте засіб в пінку руками і тільки тоді додавайте її до замочених речей. Важливо враховувати, що шерсть перуть при низькій температурі. В занадто гарячій воді вона стає жорсткою і може скататися. Оптимально проводити прання при температурі 30° C.

Сучасні пральні машинки мають спеціальний режим для вовни.

Вовняні речі також можна прати в сучасній машинці. Для цього встановіть спеціальний режим. У більшості моделей він називається «ручне прання вовни». Також підійде режим делікатного прання. Перед запуском машинки переконайтеся в тому, що система автоматичного віджиму відключена.

Сушка і подальше зберігання

Як тільки закінчиться прання, необхідно усунути зайву вологу з виробів. Для цього акуратно відіжміть їх через махровий рушник і залиште сохнути в розправленому вигляді на столі або на підлозі. Ніколи не сушіть шерсть на плічках і батареях. Це загрожує сильною зміною форми і кольору ваших речей.

Після того як речі просохнуть, акуратно складіть їх і приберіть в шафу. Якщо сезон закінчився, скористайтесь вакуумними упаковками для одягу. Це не тільки заощадить місце в шафі, але і вбереже виріб від шкідників і випадкових зачіпок, які трапляються з-за недбалого зберігання. Вакуум ніяк не вплине на стан і зовнішній вигляд одягу. Восени ви зможете дістати його і відразу ж почати носити.

Використання спеціальних засобів

Багато господинь не знають, який порошок краще підходить для вовни. Вважається, що найкраще використовувати рідкі засоби. Вони чудово працюють при низькій температурі і ніжно простирують вироби.

Існує і бюджетна альтернатива — стружка від дитячого мила. Просто натріть брусок на крупній тертці і злегка спіньте стружку руками перед початком прання. Вас, напевно, здивує, як добре відпирається шерсть у рясній мильній піні. Для ніжної і м’якої ангори спробуйте використовувати шампунь для волосся.

Вовну добре прати в рясній піні.

Щоб речі завжди були приємними на дотик, застосовуйте засоби для пом’якшення тканин, так звані кондиціонери. Також можете спробувати відомий народний засіб для полоскання. В 5 л води розчиніть 1 ст. л. гліцерину і обережно прополощіть ваші речі в отриманій рідини.

Відмінності в пранні світлої і темної вовни

Перед пранням відсортуйте вовняні речі: білі і темні вироби треба прати окремо один від одного.
Світлі речі з натуральної вовни з часом можуть пожовтіти, в цьому випадку потрібно щадне відбілювання вироби. Оскільки шерсть – матеріал делікатний, більшість промислових відбілювачів можуть їй зашкодити, тому для відбілювання краще використовувати підручні засоби, які завжди є в будинку:

  • перекис водню, розведену в пропорції 1 ст. ложка засобу на 1 л теплої води, можна використовувати для недовгого замочування пожовклим речі, потім одяг потрібно випрати і добре прополоскати;
  • відбілити виріб допоможе і товчена крейда, 1 кг якої потрібно розвести в 3 л теплої води, потримати в цьому розчині вовняну річ, періодично перемішуючи розчин, прополоскати і випрати.

При машинному пранні допускається використання промислових відбілювачів, призначених спеціально для вовняних тканин.

Для вовняних речей темних відтінків іноді використовують суху гірчицю: 1 стакан порошку заливають холодною водою, настоюють, проціджують, настій наливають в таз з водою, де і перуть улюблений светр. В якості кондиціонера можна використовувати нашатирний спирт, попередньо розведений у воді з розрахунку 1 ч. ложка на літр води, який дуже добре пом’якшує шерсть.

Важливо! Для того щоб колір з вовняних речей при пранні не «вимивався», додавайте у воду 1-2 ст. ложки столового оцту. Цей метод добре застосовувати і для кольорових речей, щоб запобігти линьку.

Для того щоб визначити, линяє полотно чи ні, змочіть його невелику ділянку гарячою водою і притисніть до нього ненадовго білу тканину: якщо біла поверхня забарвилася, значить додавання оцту при пранні цієї речі має стати правилом, інакше ви ризикуєте «знебарвити» улюблений одяг.

Основні правила

Вовна буває різна: вівці, верблюда, ангорських кіз і т. д. В будь-якому випадку це натуральні волокна, які вимагають дбайливого відношення. Для кожного типу є свої рекомендації, які позначаються на ярлику виробу. Тому першим ділом звертаємося до інструкції по догляду, яку дає виробник.

Основні проблеми, з якими стикаються власники вовняного одягу:

  • усадка,
  • деформація,
  • втрата м’якості та кольору,
  • пожовтіння білих вовняних виробів,
  • катишки.

Правил прання шерсті не так вже й багато. Потрібно лише дотримуватися рекомендованої температури води, підібрати хороші засоби, дбайливо віджимати і сушити:

  1. При якій температурі прати шерсть? Матерія не любить як надмірно гарячу, так і занадто холодну воду, погано реагує на перепади температури. Прання та полоскання проходять однаково в теплій воді. Оптимальний діапазон — 25-30 градусів.
  2. Засоби для прання теж важливі. Вовна не любить луг, тому читайте склад порошку. Мило виключається повністю — у продажу є спеціальні засоби. До речі, прати такі вироби можна не тільки порошками і гелями, але і народними засобами (про них нижче).
  3. Часте прання не потрібне. Якщо немає виражених забруднень, періть їх не частіше 1-2 разів на тиждень. Якщо виріб зберігається тривалий час (наприклад, зимова шапка), то його допустимо не прати до 6 місяців. Краще суха чистка.
  4. Перуть шерсть у великій кількості води, так як волокна добре вбирають вологу.
  5. Не рекомендується тривале замочування. Сам процес прання не повинен займати більше 45-60 хвилин. Чим менше річ знаходиться у воді, тим нижче ймовірність її деформації.

Важливо! Прати шерсть слід окремо. В процесі ворсинки відокремлюються і прилипають до виробів з іншого матеріалу, і їх досить важко очистити.

Як повернути форму вовняним речам після прання

Щоб вовняна річ надовго залишалася бездоганною, необхідно правильно висушити її. А це означає:

  1. Віджимати попрану річ потрібно акуратно, не перекручуючи.
  2. Якщо вона об’ємна, і в ній залишилося багато води, то рекомендується на деякий час покласти її в порожній таз, щоб рідина стекла.
  3. Потім використовувати махровий рушник, загорнувши в нього одяг і натискаючи на нього так, щоб вода перейшла в рушник.
  4. Сушити вовняні речі треба в горизонтальному положенні на рівній поверхні, щоб вони не витягувалися. Для цього на столі, ліжку або підлозі слід покласти простирадло, рушник або іншу тканину. На неї зверху розподілити випраний одяг, надаючи йому таку форму, яку він повинен мати під час носіння.

По можливості бажано міняти тканину під річчю. Так вона швидше висохне. Використовувати мотузку для сушіння або плічка не можна, інакше кофта або светр втратить свою первинну форму.

Особливості прання вовняних речей

Існують різні види шерсті. Деякі з них ні в якому разі не можна прати в автоматичній машині. Наприклад, кашемір, ангора, альпака, мохер. Перуть такі речі рідко – 1-2 рази на рік. В основному, щоб освіжити їх.

Випрати вовняний одяг нескладно, потрібно лише запам’ятати деякі правила. Від чого залежить кінцевий результат:

  • температура води;
  • миючі засоби для прання вовняних речей;
  • режим віджиму і сушіння.

Перед пранням вовняні речі не рекомендується замочувати. Від довгого перебування у воді вони можуть розтягнутися. Якщо брудна пляма на светрі стійка, то краще спробувати її видалити спочатку, злегка потерши м’якою губкою під струменем прохолодної води із застосуванням миючого засобу. А потім випрати всю річ або, можливо, після цього буде досить прополоскати її, не піддаючи повній обробці.

Правильне прання вовняних виробів: 4 кроки

Очищення вовни відбувається в кілька етапів. Вони мають свої особливості проведення, які варто враховувати. Важливі всі деталі, оскільки будь-яке ігнорування правил може викликати деформацію виробу.

Крок 1. Підготовка

Перед тим як провести прання потрібно відсортувати світлий і темний одяг, а також вивчити рекомендації виробника по догляду, які позначені на етикетці.

При наявності виражених слідів бруду потрібно попередньо їх зачистити щіткою з м’яким ворсом. Потім відпороти або зняти фурнітуру, яка може призвести до затяжки або залишити іржаві плями в процесі очищення.

Останнім підготовчим етапом є перевірка на стійкість кольору. Потрібно одну нитку з виробу опустити в гарячий мильний розчин, а потім віджати її в бавовняній тканині. Якщо вона забарвилася, то при пранні слід додати оцет.

Крок 2. Прання

Прання вовняних речей проводиться в ручну або в машинці-автоматі. У попередньому замочуванні цей матеріал не потребує, якщо немає стійких забруднень. Тривалість всієї процедури не повинна перевищувати 45 хвилин, так як тривалий контакт з вологою підвищує ймовірність деформації виробу.

Алгоритм дій при ручному очищенні.

  1. Набрати в таз воду температурою 30 градусів.
  2. Розвести миючий гель або порошок до повного розчинення.
  3. Вивернути навиворіт одяг і замочити на 10-15 хв.
  4. Злегка пом’яти, тому що сильний вплив викликає деформацію.

Прання в машинці-автоматі рекомендується проводити в делікатному режимі. Це означає, що температура води не вище 30 градусів і кількість обертів при віджимі — 500. По закінченні процесу потрібно встановити додаткове ополіскування.

Крок 3. Полоскання

Цей етап відіграє важливу роль, оскільки залишки миючого засобу негативно відбиваються на зовнішньому вигляді одягу та значно скорочують термін служби.

Основні правила полоскання.

  • Процедуру проводити кілька разів, спочатку в теплій воді, а потім в прохолодній.
  • Для полоскання використовувати спеціальні пом’якшувальні речовини, щоб шерсть не кололася і не звалювалася.
  • Щоб матеріал не злиняв, рекомендується додавати при полосканні оцет в пропорції 1 столова ложка на 1,5 літра рідини.

Крок 4. Віджим

Шерсть не рекомендується викручувати, а зайву вологу слід видаляти махровим рушником.

Процедура проводиться наступним чином.

  1. Розстелити рушник на рівну поверхню.
  2. Поверх розкласти светр, попередньо розрівнявши його.
  3. Загорнути в рулон.
  4. Злегка віджати.

Про автора

admin administrator