Як готувати цибулини гладіолусів до зберігання взимку

Авторadmin

Як готувати цибулини гладіолусів до зберігання взимку

Досвідчені квітникарі дали поради, як зберігати гладіолуси взимку

Для зберігання рекомендовано використовувати ящики з сітчастим дном для хорошої вентиляції. Їх треба встановити на стелажі під стелею, там температура для гладіолусів найкомфортніша.

В передпокої

Для цього треба кожну цибулину загорнути в чорний папір і укласти в один ряд в картонну коробку або ящик. Можна просто засипати ящик з гладіолусами тирсою. Піском засипати не треба, інакше в сухій квартирі він витягне з гладіолусів всю вологу. Коробку треба прибрати на верхню полицю стінної шафи, дверцята повинні бути закриті, щоб було темно.

У холодильнику

Кожну цибулину оберніть чорним папером і помістіть в поліетиленовий пакет з дірочками для вентиляції.

На лоджії

Найкраще зберігати гладіолуси на лоджії в ящиках з піском або тирсою. Ящик треба накрити тонким темним матеріалом.

На підвіконні

Як і при зберіганні в холодильнику, треба обернути кожну цибулину чорним папером і скласти в поліетиленовий пакет з дірочками для провітрювання.

В глиняній оболонці

Найголовніше для правильного зберігання цибулин гладіолусів до весни — щоб вони не втратили зайву вологу. Найпростіше цілком опустити цибулини в глиняну бовтанку. Потім їх треба просушити і в такому вигляді зберігати до весни в ящику з піском або тирсою.

У парафіні

Парафін розплавити на водяній бані і, прив’язавши ниточку до “хвостика” цибулини, на дві секунди вмочити її в парафін цілком.

Гладіолуси зберігання цибулин

Восени сад знаходиться в стані спокою: всі зимуючі рослини вже вкриті, підзимові посіви посіяні, і дачникам варто турбуватися лише про зберігання цибулин та коренеклубні квітів. На зиму ми викопуємо цибулинні та бульбоцибульні квіти, тому і поговоримо про те, як зберігати гладіолуси взимку в домашніх умовах.

Зберігання цибулин гладіолусів узимку

Підготовка цибулин гладіолусів до зберігання взимку полягає в:

  • своєчасне прибирання – викопують гладіолуси на початку жовтня,
  • обрізування,
  • очищення та просушування протягом місяця,
  • обробці цибулин гладіолусів перед зберіганням

Підготовка цибулин гладіолусів до зимового зберігання:

Обробка цибулин гладіолусів перед зберіганням не обов’язково, зазвичай її роблять за допомогою марганцівки. У 1 літрі води розводять 5-10 г і замочують бульби протягом 20-25 хв, потім укладають на просушування в ящику протягом місяця.

Після місячного просушування при температурі 18 – 20 градусів, очищені бульбоцибулини та бульбоненьки (дітки) гладіолусів помістіть на постійне зберігання. Якщо бульбоцибулини кожного сорту гладіолусів небагато, покладіть їх у паперові пакети (тільки не з вощеного паперу) і надпишіть назви сорту.

Можна зберігати гладіолуси в полотняних, марлевих або сітчастих мішках з етикеткою всередині. Мішки не варто набивати повністю та щільно, має залишатися вільний простір. Розкладіть мішечки плашмя у відкриті картонні коробки так, щоб бульбоцибулини розмістилися в 1 – 2 шари.

Як зберігати бульби гладіолусів взимку в холодильнику

Невелику кількість бульбоцибулин помістіть у холодильник, у відділення для фруктів та овочів, де тримається температура до 10 градусів. Перевіряйте стан бульбоцибулини не рідше 1 разу на тиждень.

Як зберігати гладіолуси у квартирі

Якщо ви великий любитель гладіолусів і вам потрібно зберегти велику кількість бульбоцибулин у міській квартирі, необхідно знайти таке місце, де трималася б постійна температура повітря в межах 5 – 10 градусів, а потрібну вологість 60 – 70 % можна забезпечити за рахунок ізоляції від житлового приміщення та опалювальних приладів

Придатним місцем для зберігання бульб гладіолусів взимку в квартирі може виявитися:

  • проріз між рамами дерев’яних вікон або дверима балкона,
  • у передпокої біля вхідних дверей,
  • у туалеті біля водопровідних труб з холодною водою,
  • на заскленій лоджії,
  • у неопалюваній коморі.

Бульбобруньки і дрібні бульбоцибулини зберігайте у відкритому поліетиленовому пакеті в сухому чистому піску, що захистить їх від пересихання.

При зберіганні в будь-якому місці бульбоцибулини слід обов’язково провітрювати, і у разі появи цвілі трохи просушувати, а при появі плям вирізати ці плями та зрізи залити міцним розчином марганцівки. Гладіолусів, що зберігалися разом з хворими, бульбоцибулини обробіть в розчині препарату максим, просушіть і помістіть в чистий пакет. Затверділі або розм’якшені бульбоцибулини треба викинути, оскільки вони непридатні для використання.

Як зберігати цибулини квітів узимку в домашніх умовах:

  • Очистіть так само підсушені і очищені бульбоцибулини крокосмії , і зберігайте їх як гладіолуси.
  • Бульбоцибулини ацидантери після просушування та очищення складіть у перфоровані пакети з нещільного паперу і зберігайте їх у сухому місці при температурі 17 градусів.
  • Цибулини гальтонії очистіть після просушування, складіть у відкриту коробочку і зберігайте взимку за температури 15 – 17 градусів.

Бульбоцибулини та цибулини всіх культур не можна зберігати в пакетах із плівки або щільного паперу. Підвищена вологість спровокує передчасне зростання коріння, а також поява грибних захворювань. Лише бульбоцибулини тигридії після ретельного просушування та очищення краще зберігати в перфорованому плівковому пакеті при температурі 2 градуси.

Зберігання бульб бегонії взимку у квартирі

Технологія, як зберегти бульби бегонії взимку, практично така ж, як і всіх бульбоцибулинних квітів. Бульби бегонії після місячного просушування очистіть від землі і засохлих коренів, складіть в поліетиленовий мішечок, пересолюючи трохи вологим субстратом – мохом, тирсою, піском або торфом. Мішок зав’яжіть і покладіть на зберігання в якесь місце з температурою 5 – 10 градусів. Добре зберігаються бульби бегонії у домашньому холодильнику на полиці для фруктів у поліетиленовому мішечку навіть без субстрату. Бульби бегонії також необхідно регулярно оглядати, обмацувати для виявлення та відбраковування хворих.

Як зберегти гладіолуси до весни здоровими

Зазвичай доглядати гладіолуси – одне задоволення. Їх потрібно вчасно поливати, регулярно розпушувати ґрунт та проводити необхідні прополювання. Але багато садівників-початківців стикаються з несподіваною складністю: як зберегти гладіолуси до весни. Що потрібно зробити, щоб квіти радували яскравими фарбами у новому сезоні, радять професійні дачники.

Секрети зрізання суцвіть гладіолуса

Якщо ви вирішили отримати життєздатний посадковий матеріал із відцвілих рослин, потрібно знати технологію обрізання бутонів. Зрізають суцвіття, коли дві чи три найнижчі квітки на стеблі повністю розкрилися. Як зберегти гладіолуси здоровими під час такої процедури? Варто дотримуватися двох простих правил:

  1. На кожній рослині має залишитися щонайменше 5-6 листків.
  2. А шматочок квітконоса, що залишився, обов’язково акуратно прикривається листям, щоб на зріз не потрапляла зайва волога. Якщо цього не зробити – гладіолус може загинути від будь-якого зараження чи цвілі.

Для надійного укриття місця зрізу потрібно ввести гострий садовий ніж прямо в розетку листя, після чого зробити два косі надрізи. Вони повинні йти до середини квітконоса з обох боків стовбура. Коли бутон буде витягнутий, листя саме надійно вкриє місце зрізу.

Зимове зберігання цибулин

Досвідчені садівники відзначають, що без власного сухого підвалу або надійно утепленого балкона зберегти цю дивовижну квітку не вдасться. Набагато простіше буде придбати новий посадковий матеріал, коли настане час весняної посадки. Як зберегти гладіолуси взимку, якщо бажання мати свої звичні сорти досить сильне? Потрібно дотримуватись наступного плану дій:

  1. Викопувати цибулини починають зазвичай на 40-50 день після того, як рослина вже повністю відцвіте або будуть зрізані всі потрібні суцвіття. Найчастіше цей термін припадає на другу половину вересня, дуже рідко початку жовтня.
  2. Як зберегти гладіолуси до весни життєздатними? Потрібно обов’язково викинути усі хворі екземпляри. Для їх виявлення цибулини витягають із ґрунту тільки в суху погоду, чистять від кухлів землі. Далі оглядають наявність пошкоджень, гнилі і відокремлюють слабких діток.
  3. Кожне стебло потрібно вкоротити до стану пенька в 1 см. Якщо цибулина розвивалася з дітки, їй потрібно наполовину вкоротити коріння, а якщо це був дорослий гладіолус – все коріння потрібно зрізати повністю. Кожен майбутній посадковий матеріал акуратно промивають у теплої воді, а потім витримують 20-30 хвилин у слабкому розчині марганцівки.

Після всіх цих процедур питання, як зберегти гладіолуси до весни здоровими, має бути вирішене. Весь матеріал просушують на відкритому повітрі, розкладаючи цибулини в один шар. Далі слідує досушування на два тижні в сухому приміщенні, при мінімальній температурі 25-30 оС. Після цього потрібно буде ще витримати цибулини при 20-22 оС мінімум ще місяць. Весь матеріал потрібно регулярно перевертати у коробці, а якщо виявляються хворі чи слабкі екземпляри – викидати. Як зберегти гладіолуси до весни? Дуже просто. Якщо квітникар впорався з усіма перерахованими процедурами, залишається помістити коробку з цибулинами в сухий підвал, де температура буде незмінною (від +5 оС до +9 оС) до настання теплої пори року.

Викопування гладіолусів та зберігання після обробки цибулин восени

Правильно вибираємо час

Необхідно правильно вибрати час для викопування. Не можна точно визначити термін за календарем — цей процес може бути здійснений із середини вересня до середини жовтня. Збирання цибулин на зимове зберігання є дуже важливим моментом у житті рослини. Викопування слід розпочинати через 40-50 днів після цвітіння гладіолуса. Рано викопані цибулини ще не дозріли і можуть погано перенести зберігання, що згодом позначиться на красі та здоров’ї квітки, а пізно прибрана цибулина при похолоданні та перепаді температур може захворіти. Гладіолуси – квіти, які цінні своїм різноманіттям, відповідно, одні цвітуть раніше, інші пізніше. Збирання цибулин слід проводити згідно з черговістю цвітіння. Першими зазвичай відцвітають і відповідно викопуються гладіолуси з темними квітками. Квіти, вирощені з бульб-нирок, викопуються в останню чергу.

Процес викопування

Викопувати бульбо-цибулинні рослини необхідно дуже обережно – цибулину легко пошкодити, особливо легко завдати шкоди цибулині гладіолусів при викопуванні, так як на ній багато діток. Необхідно підкопати гладіолус лопатою або вилами, але краще вилами, так зменшиться можливість пошкодження посадкового матеріалу. Підкопані рослини необхідно обережно висмикнути з землі руками, обтрусити легкими рухами від залишків ґрунту і ретельно зібрати бульби-нирки (дітки), що відокремилися. Хворі цибулини краще відразу відокремити та викинути. Корінь цибулин необхідно зрізати. Стебло квітки краще зрізати під основу цибулини, а якщо залишати, то довжиною не більше 0,5 – 1 см, оскільки восени основний ворог гладіолусів – трипс – перебирається ближче до основи стебла, обрізавши його, ми знижуємо ймовірність пошкодження цибулин шкідниками та підвищуємо якість зберігання у зимовий період. У дорослих цибулин материнську частину необхідно видалити, це покращить посадковий матеріал і знизить ризик зараження трипсами, але це не завжди легко зробити відразу, що видно на відео нижче. В цьому випадку відділення дорослих цибулин від материнської можна зробити після просушування.

Підготовка до зберігання

Після викопування цибулин дуже важлива подальша правильна обробка. Їх необхідно висушити, дотримуючись температурного режиму. Якщо викопування гладіолусів виробляється в сиру погоду і залишається багато прилиплого ґрунту, необхідно промити цибулини під проточною теплою водою, а потім провести обробку слабким марганцевим розчином або препаратом «МАКСИМ», як показано у нас на відео. Перші 2-3 дні цибулини бажано сушити на свіжому повітрі, якщо дозволяє погода. Після цього перенести в тепле приміщення і зберігати 6-8 днів при температурі 30-35 градусів, бажано поблизу опалювальних приладів. Потім 5-6 тижнів – при температурі 25-30 градусів. Протягом всього етапу сушіння дуже важливо цибулини ворушити, бажано кілька разів на день – така механічна обробка забезпечить рівномірне висихання і вбереже посадковий матеріал від захворювань. Після того як цибулини просохли, бажано їх відкалібрувати за розмірами та за сортами відповідно, а дітей зберігати окремо.

Зберігання цибулин в осінньо-зимовий період

Після просушування для цибулин рекомендується зберігання при досить низькій температурі до 5-8 градусів. Існує кілька способів зберігання гладіолусів. Ось деякі з них: цибулини можна скласти в картонну шухляду з отворами для провітрювання, можна підвісити в овочевій сітці, можна використовувати також і дерев’яні ящики з отворами між дощечками. Цибулини складають у ящики за сортами тонким шаром, що забезпечує достатній доступ повітря. Поліетиленові пакети при зберіганні цибулин гладіолусів використовувати не рекомендують – недостатньо повітря, можуть розвинутись хвороби. Протягом усього терміну зберігання необхідно раз на місяць переглядати посадковий матеріал, прибирати цибулини, що захворіли, для виключення зараження сусідніх. Не слід тримати цибулини гладіолусів поруч із капустою – капуста збільшує вологість і вогкість у приміщенні, а вогкість – перший ворог при зберіганні посадкового матеріалу.

Є ще один спосіб, який застосовується для зберігання цибулин – після просушування садівники рекомендують обробити цибулини парафіном: парафін розплавляють при температурі 35 градусів, наносять пензликом на цибулину і опускають її в холодну воду. Оброблені таким способом гладіолуси краще зберігаються і не такі сприйнятливі до температурного режиму. Перед посадкою парафін із цибулин видаляється.

Місця зберігання цибулин гладіолусів різні, залежать від можливостей садівника. Зберігання у підвалі цілком підходить, але якщо немає такої можливості, то і на лоджії можна облаштувати місце для цибулин. Наочніше процес викопування показаний на нашому відео. Якісне зберігання цибулин гладіолус подарує вам масу естетичного задоволення влітку.

Бажаємо вам гарних урожаїв!

як зберігати гладіолуси

✿Elena m✿

Зберігання цибулин гладіолусів

Добре просушені цибулини гладіолусів – чудово зберігаються. Покладіть їх у картонні коробки (з отворами для вентиляції) або – у маленькі сітки для овочів (сітка – рукав).

Місце для зберігання цибулин – вибирайте так само, як і для дитини. Але є кілька важливих тонкощів.

Якщо зберігатимете в холодних умовах (ящик на сходовому майданчику і т. д.) добре просушіть цибулини.

На холоді м’ясисті, вологі цибулини почнуть відрощувати довге коріння. А це – не бажано. Та й гнили можуть з’явитися.

Як зберігати гладіолуси у теплому місці

Якщо гладіолуси зберігаються за кімнатної температури – приділіть їм більше уваги.

Найменші цибулини складіть у щільні паперові пакетики. Це убезпечить їх від пересихання.

Інші гладіолуси іноді перебирайте, стежте, щоб не було гнили. Цибулини, що загнили, – викидайте, якщо деякі відволожилися – просушіть.

У середині зими у цибулин гладіолусів закінчується біологічний період спокою. Цибулини, що зберігаються, починають проростати.

Як тільки таке помітите – одразу забезпечте гладіолусам достатнє освітлення. Світло потрібне розсіяне – інтенсивне сонячне проміння сильно нагрівають цибулини, що погіршує умови їх зберігання.

У результаті – у цибулин відростають зелені або червоні пагони, довжиною до 15 см. У такому вигляді гладіолуси чудово зберігаються до самої посадки.

Дивіться ще тут

Добра пані

Чищу від старих цибулин з денця, розсортую за розміром, загортаю купками в кілька шарів газет, потім у поліетиленовий мішечок і на нижню полицю холодильника. Через 2 місяці все розгортаю, міняю газети-стежу, щоб цибулини не намокли і щоб не потрапив конденсат. А у квітні витягую, очищаю від лусок, що залишилися, і розкладаю в один шар для проростання. 1травня висаджую в грунт.

Ірина Шабаліна

В ідеалі – в сухому прохолодному місці, при температурі +1-10 гр. Можна у коробці під ліжком, можна біля балконних дверей. у підвалі можна й у льоху, якщо він не сирий. Невелика кількість і в холодильнику. Але в льоху і в холодильнику все-таки гірше, треба частіше переглядати, якщо відволожаться або цвіль з’явитися — треба просушити, та й проростають там раніше. Загалом вибирайте з тих можливостей, що у вас є. Сухе, але прохолодне місце! У сирому-цвілі, раніше часу проростуть, в занадто теплому – висохнуть.

Олена Мазуренко

Щоб цибулини гладіолусів добре збереглися, їх потрібно очистити від землі, старих цибулин та просушити. Зручно робити просушування у старих капронових колготках. Недосвідчені квітники розкладають цибулини прямо на батареї опалення. Якщо батареї теплі, це не страшно, але якщо ж топлять так, що доторкнутися не можна – цибулини просто “зваряться”. Перші два тижні цибулини просушують за температури 25-30 градусів і досушують ще місяць у кімнаті.
Коли цибулини просушилися, їх слід обстежити. Якщо цибулина пошкоджена гниллю, то її краще викинути, якщо є місця часткового пошкодження, ці місця зрізають гострим ножем і замазують зеленкою.
Зберігаються цибулини у підвалі чи холодильнику. Деякі квіткарі використовують для зберігання холодним підвіконням або куточком біля балконних дверей. Головне, щоби температура була 3-9 градусів тепла. При укладанні на зберігання необхідно загорнути кожну цибулинку у два шари газети, так вони менше втратить вологи.
Термін висадки гладіолусів – від 10 квітня. У середині березня потрібно цибулинки дістати з місця зберігання, ще раз оглянути і, якщо всі цілі, розкласти їх на світле місце, щоб вони почали випускати коріння.

Наталія Гусак (Акатьєва)

Багато років зберігаю добре просушені гладіолуси в коробці, засипавши деревою золою, під шафою. Періодично перекладаю, щоби не злежувалися.

Галина

У сухому прохолодному місці. я зберігаю в картонній коробці на заскленому балконі до морозів, потім у коморі.

Про автора

admin administrator