Як називаються місцеві жителі Америки

Авторadmin

Як називаються місцеві жителі Америки

§ 26. Населення

РАСОВИЙ СКЛАД. За кількістю населення — 425 млн осіб — Південна Америка поступається всім населеним материкам, окрім Австралії. Із давніх-давен там оселялися індіанські племена (інки, кечуа, аймара та ін.). Індіанці — це представники монголоїдної раси американської гілки (мал. 126). Учені вважають, що близько 17 тис. років тому вони прийшли з Північної Америки і поступово заселили увесь материк. У ті часи, коли європейці відкрили Америку, одні племена перебували на первісному рівні розвитку і займалися збиральництвом і полюванням, інші — мали розвинені землеробство й ремесла. Стародавні індіанські держави існували в Андах. Останньою і наймогутнішою була імперія інків, яка досягла високого рівня розвитку. Безцінними дарунками індіанців людству є кукурудза, картопля, помідори, гарбузи, квасоля, арахіс, які нині поширені повсюдно.

З відкриттям Південної Америки там почали оселятися здебільшого іспанці й португальці, тобто представники європеоїдної раси. У період колонізації європейці принесли численні біди корінному населенню: індіанців витісняли на непридатні для життя землі та перетворювали на рабів. Це призвело до різкого зменшення кількості місцевих жителів. У XVI — XIX ст. для роботи на плантаціях доставляли рабів з Африки — представників негроїдної раси. Таким чином Південну Америку заселили представники всіх трьох основних рас людства.

Світ у просторі й часі

Тавантінсую — Країна чотирьох вітрів

Так називалася держава інків, що виникла у X ст. в Андах (нині Перу). У ній було багато міст і сіл, храмів і палаців. Столиця Куско була розташована на висоті майже 4000 м над рівнем моря. Там жило більше населення, ніж у найбільшому місті Європи — Лондоні. Інки вирощували картоплю, приручили лам і альпак, які забезпечували вовною та перевозили вантажі. Країна мала зрошувальні канали і водогони. Інські майстри створили унікальні вироби із золота, срібла й міді, які вражали європейців. Інки знали астрономію, фізику, геометрію, медицину. Їхнє життя було сповнене духовності — це засвідчують міфи та обряди. У 1533 р. іспанський конкістадор Франсиско Пісарро очолив завойовницький похід проти інків. Іспанці обманом взяли в полон верховного вождя. Попри те, що інки заплатили величезний викуп золотом, вождя стратили, а країну перетворили на іспанську колонію.

Мал. 126. Індіанці — корінні жителі Південної Америки

Світ у просторі й часі

Чому Південну Америку називають латинською

Більшість населення Південної Америки розмовляє іспанською та португальською мовами. Обидві вони виникли на основі латинської мови, яка панувала у Стародавньому Римі. Тому Південну Америку разом з країнами Центральної Америки, де так само поширені ці мови, називають Латинською.

На початку XX ст. в Південну Америку масово переселялися інші народи: італійці, німці, росіяни, китайці. Серед переселенців було чимало й українців, які оселилися здебільшого в Аргентині, Бразилії і Парагваї. Вони займалися сільським господарством: вирощуванням рису, кукурудзи, пшениці, чайного куща та інших культур. Є серед них і вчені, художники, архітектори, скульптори, які залишили помітний слід не лише в житті української спільноти, а й країн проживання. Хоча українці вже є громадянами інших країн і більшість із них ніколи не бувала на землі своїх предків, всі вони щиро вболівають за майбутнє України.

ФОРМУВАННЯ СУЧАСНОГО НАСЕЛЕННЯ. У результаті такого заселення сучасне населення Південної Америки є вельми строкатим. За століття спільного існування індіанські, європейські й африканські народи змішалися між собою. Нині на материку переважає змішане населення — нащадки від змішаних шлюбів європейців і негрів — мулати, європейців та індіанців — метиси, індіанців і негрів — самбо.

РОБОТА З КАРТОЮ

  • 1. Назвіть найбільші за площею країни Південної Америки.
  • 2. Назвіть країни, які не мають виходу до морів і океанів.
  • 3. Які країни є гірськими, а які — рівнинними?
  • 4. Назвіть країни, які розташовані в басейні Амазонки.
  • 5. Столиці яких країн є морськими портами?
  • 6. Охарактеризуйте географічне положення Бразилії, Аргентини, Перу.

Мал. 127. Політична карта Південної Америки

Разом із расовими ознаками змішувалися мови, звичаї, обряди, традиції. У результаті утворилися нові народи (наприклад, бразильці), у житті яких тісно переплітаються індіанська, європейська й африканська культури. Натомість самобутність Південної Америки зберігається в індіанських мовах, архітектурі, образотворчому мистецтві, одязі, музичних ритмах, традиціях і навіть кулінарних уподобаннях.

Розміщується населення на материку нерівномірно. Більшість зосереджена на узбережжях океанів і в західних районах Анд, де густота населення становить 100 осіб на км 2 . Великі внутрішні території Південної Америки майже безлюдні. Такий розподіл пов’язаний з природними умовами материка та історією його заселення.

На території Південної Америки не так багато країн, як в Африці. Більшість із них були колоніями Іспанії та Португалії, а здобули незалежність лише на початку XIX ст. (мал. 127). Оскільки від колоніального гніту вони звільнилися раніше, ніж країни Африки, то рівень розвитку господарства в них вищий. Проте всі вони належать до країн, що розвиваються. Найбільші за площею держави Південної Америки лежать на рівнинному сході. Це Бразилія, Аргентина, Венесуела. Великі території і різноманітні природні багатства мають Андські країни: Чилі, Перу, Колумбія, Болівія, Еквадор.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Населення Південної Америки складається з представників усіх трьох основних рас людства, що пов’язано з історією заселення материка.
  • Сучасне населення сформувалося в результаті змішаних шлюбів корінних жителів (індіанців) із переселенцями (європейцями та африканцями).
  • На території материка населення розміщується нерівномірно: узбережжя і західні райони Анд густо заселені, а внутрішні — майже безлюдні.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  • 1. Представники яких основних рас населяють Південну Америку?
  • 2. Який взаємозв’язок існує між відкриттям Південної Америки і складом її населення?
  • 3. Розкажіть про сучасне населення Південної Америки.
  • 4*. Більшість населення Південної Америки розмовляє іспанською та португальською мовами. Поміркуйте, з чим це пов’язано?
  • 5*. Користуючись даними про кількість населення і площу Південної Америки (с. 88), обчисліть середню густоту населення на материку. Зіставте цей показник з таким самим показником у Африці. Які чинники, на вашу думку, впливають на густоту населення Південної Америки?

Населення Північної Америки

Коли європейці відкрили Північну Америку, то вона вже була заселена місцевими племенами. Не менш як 30 тис. років тому їхні предки проникли сюди з Азії. Заселення відбувалося через так званий Берингів міст, що в минулому існував у районі сучасної Берингової протоки.

Доказом того, що прабатьківщиною індіанців Північної Америки була Азія, є характер знайдених археологами давніх поселень на континенті. Окрім того, про це свідчать численні зовнішні ознаки корінних жителів: порівняно темна шкіра з червонуватим відтінком, жорстке пряме волосся на голові, рідкий волосяний покрив на тілі, темний колір очей, широке обличчя.

Разом з тим, індіанці Північної Америки виділяються певними характерними рисами. Вони мають високий зріст, “орлиний ніс”, відмінний, ніж у монголоїдів, розріз очей.

Корінне населення Північної Америки розмовляє багатьма мовами.

З-поміж світових релігій найбільший вплив на континенті має християнство. Жителі країн материка переважно протестанти та католики. Особливо багато прихильників католицизму в Мексиці та в інших країнах Центральної Америки.

Корінні жителі Північної Америки у південних районах материка вже на початку нашої ери створили високорозвинуті цивілізації. В основі їх господарства було землеробство. Саме завдяки індіанцям Америки світ почав культивувати і вживати в їжу багато знайомих нам продовольчих культур.

Які культурні рослини дала світу Північна Америка?

До корінного населення Північної Америки належать також ескімоси. Вони живуть на узбережжі Північного Льодовитого океану та на півдні Ґренландії, полюють на морських тварин або випасають оленів (мал. 167).

Колонізація материка європейцями змінила склад його населення. Після відкриття Америки протягом чотирьох століть європейські загарбники винищували індіанські племена. Тепер у США й Канаді індіанці становлять менше одного відсотка населення. Аборигени живуть головним чином на крайній півночі та на посушливих плоскогір’ях Заходу. В Мексиці основну частину населення становлять метиси.

Пригадайте, кого так називають

Нині серед населення Північної Америки переважають нащадки переселенців з Європи: англійців, ірландців, французів, німців та ін. Є також українська діаспора, яка налічує близько 0,5 млн чоловік.

У США понад 40 млн осіб ірландського походження, що в 12 разів більше, ніж жителів у самій Ірландії. У Нью-Йорку більше ірландців, ніж у столиці цієї країни.

У США спілкуються англійською мовою, в Канаді державною є англійська та французька. В Мексиці та країнах Центральної Америки (Гватемала, Гондурас, Нікарагуа, Панама та ін.) — державною мовою є іспанська.

Відшукайте ці країни та їх столиці на політичній карті світу

У формуванні населення Північної Америки велику роль відіграли раби-африканці, які були завезені на континент у XVI-XIX ст. для роботи на плантаціях. Сьогодні на материку проживають десятки мільйонів представників різних народів Африки — афроамериканці.

У минулому столітті високий природний приріст і потоки переселенців зумовили швидке зростання кількості населення Північної Америки. Однак з 60-х років XX ст. народжуваність на материку стала знижуватися. Тепер природний приріст населення у середньому становить 7 чол. на 1000 жителів щороку. Винятком є Центральна Америка, де він перевищує 12 чол. на 1000 жителів. Нині кількість населення Північної Америки становить 447 млн чол.

Північна Америка заселена нерівномірно. Найменша кількість населення — в Гренландії та на островах Канадського Арктичного архіпелагу, а також у пустельних районах Заходу материка. Найвища густота населення — на сході Північної Америки, а також в окремих районах Мексики.
Поясніть причини нерівномірного розміщення населення на території материка.

У Північній Америці переважає міське населення. Тут знаходяться найбільші міста та міські агломерації — тісно пов’язані між собою угруповання поселень (мал. 168). Так, столиця Мексики — Мехіко — є найбільшим за кількістю населення містом планети. В агломерації Мехіко живе більш як 15,6 млн чол.

  1. Населення Північної Америки складається переважно з нащадків європейських переселенців.
  2. Корінні жителі материка — індіанці та ескімоси — становлять менш як 1% від його населення.
  3. Значну частку населення складають афроамериканці — нащадки колишніх рабів із Африки.
  4. США і Канада мають незначний природний приріст населення, інші країни материка — високий.
  5. У Північній Америці переважає міське населення.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. До яких головних рас належить корінне населення материка, а також більшість теперішніх його жителів?
  2. Яку роль у формуванні населення Північної Америки відіграла колонізація Африки?
  3. Чому в Центральній Америці, на відміну від іншої частини континенту, переважає іспанська мова?
  4. Спираючись на знання про природні умови і ресурси материка, зробіть припущення щодо головних напрямів господарської діяльності населення найбільших країн континенту.
  5. Чому на карті материка є багато європейських назв? Пригадайте їх походження.

На північний схід від материкової частини Північної Америки розташований один з її “уламків” — острів Гренландія. Це не зовсім звичайний острів.

Незвичайною є передусім назва острова, що перекладається з датської як “Зелена країна”. Однак до 85% площі Гренландії вкрито потужним шаром льоду — до 3400 м завтовшки. Звідки ж тоді така назва? Справа в тому, що “зеленою” першовідкривачі острова назвали тільки його південно-західну частину. Тут насправді є ділянки, які добре захищені від холодних вітрів і влітку вкриваються зеленою рослиністю. Пізніше Гренландією стали називати увесь льодяний острів.

У минулому Північну Америку й Азію з’єднував так званий Берингів міст. Для виникнення цього мосту на місці нинішньої Берингової протоки (довжина 96 км, ширина — 86 км) достатньо, щоб рівень моря знизився на 50 м. Впродовж тривалої геологічної історії материка Берингів міст з’являвся і зникав декілька разів. Саме тоді рослини й тварини і могли переходити з одного континенту на інший. Проте ці зв’язки не були тривалими і природа кожного з материків розвивалась самостійно.

Сильне прогрівання повітря викликає утворення вітрів особливого характеру. — короткочасні, але надзвичайно великої руйнівної сили вихори діаметром у декілька десятків, а то і сотень метрів.

Вражають дуже висока швидкість і сила торнадо. Наприклад, після його проходження знаходили пробите кукурудзяним зерном куряче яйце з “кульовим” отвором. Подібні кульові відмітки робила галька у віконному склі. Відомі ще більш вражаючі приклади: соломинка, яка проткнула наскрізь товстий картон; сталева опора ЛЕП, що була зігнута до самої землі. Однак найбільш фантастичний випадок був зареєстрований під час торнадо 1896 р. Тоді соснова палиця пробила залізний лист товщиною 1 см. Найважчий з предметів, які підіймав торнадо, — залізний підвісний міст масою 108 т.

Цікаво, що межі дії торнадо чітко позначені на місцевості: були випадки, коли половина будинку була знесена повністю, а інша залишалася неушкодженою.

Кактус — дуже корисна рослина. Здавна у Мексиці з кактуса роблять легкі міцні мости, дорожні стовпи. Багато видів кактусів є традиційним продуктом харчування місцевого населення. З окремих видів виготовляють компоти; кактуси смажать, варять, готуючи з них близько 40 страв. Окрім того, деякі види кактусів місцеві жителі використовують як ліки. Отож не випадково кактус відображений на державному гербі Мексики.

Широко відомий Арізонський кратер в США. Місцеві жителі назвали цей утвір “Каньйон-диявол”. За місцевою легендою, він виник у результаті спуску на Землю в незапам’ятні часи вогняної колісниці. Що ж, цей кратер і нині вражає своїми розмірами: майже правильна форма, діаметр 1,2 км, середня глибина 167 м, висота валу над рівниною до 65 м. Він поза всяким сумнівом свідчить про гігантську катастрофу, що мала місце кілька тисячоліть тому. За оцінками, тоді на Землю впав метеорит масою близько 60 тис. т. Енергія від вибуху приблизно дорівнювала силі вибуху 3,5 млн т звичайної вибухівки.

Мабуть, однією з найбільш незвичайних можна назвати річку у штаті Флорида (США). Вона витікає з озера Окічобі і через 16 км впадає в Мексиканську затоку. Незважаючи на таку малу довжину, її ширина місцями сягає 80 км, а середня глибина становить лише 15 см. Течії в річці майже не помітно, тому що її падіння від витоку до гирла становить тільки 4,5 м. Коливання рівня води в ній, як не дивно, спричинюється насамперед випаровуванням. Місцевість, якою тече річка, називають Еверглейдс; тут засновано широко відомий національний парк.

На східному узбережжі Канади є дивовижний водоспад, який спадає. проти течії. Тут у затоку Фанді через вузький скелястий каньйон впадає річка Сент-Джон. Ця затока — місце найбільш високих припливів у Світовому океані (до 18 м) Коли припливна хвиля рухається вверх по річці, вона утворює в ущелині водоспад, що спрямований назустріч течії річки. При відпливі вода спадає в зворотному напрямку.

Сухі солоні озера

На заході США зустрічається багато сухих солоних озер. З них не тільки видобувають сіль. Тверді, мов бетон, і гладкі, ніби дзеркало, днища залишкових озер використовують як аеродроми для надзвукових літаків і навіть космічних апаратів. Саме тут встановлені світові рекорди швидкості автомобілей і мотоциклів.

При копіюванні інформації обов’язкові прямі посилання на сторінки сайту та авторів матеріалів.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.

Північна Америка. Узагальнення

Чому в південно-західній частині Північної Америки річкова мережа розвинута слабо, а на південному сході вона густа?

відрізняється тектонічна будова цих регіонів

ці частини континенту мають різний рельєф

в цих регіонах неоднакові кліматичні умови

ці території різняться рівнем господарського освоєння

Найбільшим за площею озером Північної Америки є:

Велике Солоне озеро

Велике Невільниче озеро

Велике Ведмеже озеро

Річка Колумбія належить до басейну:

Північного Льодовитого океану;

Між якими озерами розташований Ніагарський водоспад?

Гурон та Мічиган;

Гурон та Верхнє.

Багаторічна мерзлота займає значні площі на:

Яке походження мають Великі озера?

Серед поданих зображень оберіть той варіант, де зображено Північну Америку

Яке озеро Північної Америки є найбільшим прісноводним озером Землі:

Яка особливість гирла Міссісіпі:

річка у нижній течії поблизу гирла замерзає кожної зими

річка утворила лиман

поблизу нього у річку впадає найбільша притока Огайо

Яка природна зона відсутня на території Північної Америки?

савани, пустелі, твердолисті чагарники

арктичні пустелі, степ і лісостеп

тундра, тайга, мішані та листяні ліси

вологі екваторіальні ліси

Велика затока на півночі материка, яку жартівливо називають “льодяний мішок” названа на честь дослідника:

З європейців першими досягли берегів Північної Америки:

Материк НЕ омиває океан.

Крайня східна точка Північної Америки розташована на узбережжі півострова:

Яку затоку Північної Америки місцеві жителі називають “розпечена сковорідка”:

Який півострів Північної Америки місцеві жителі називають ” квітучий”:

Материк Північна Америка відокремлюється від Євразії

У яких півкулях повністю розташована Північна Америка?

У північній і західній

У північній і східній

У південній і західній

Жодний варіант не підходить

Визначте подібні риси рельєфу Південної та Північної Америки.

переважають низовини, розмежовані низькими гірськими хребтами

на заході простягаються високі гори, на сході переважають рівнини

із заходу на схід низовини переходять у височини та високі нагір’я

домінують плоскогір’я, гори простягаються в широтному напрямку

Найближчий до Північної Америки материк:

Рівнинні простори Північної Америки , вкриті трав’яною рослинністю – це

На півночі материка природні зони простягаються:

уздовж узбережної лінії

Хвойні ліси помірного поясу називають:

Укажіть назву кліматичного поясу, у межах якого розташована найбільша частина Північної Америки: *

Найвища точка Кордильєр

Як називаються глибокі ущелини в горах, утворені річками?

Як називаються сильні повітряні вихори у вигляді стовпа, що рухаються Центральними рівнинами?

Як називається велетенське вічнозелене дерево, що росте вздовж узбережжя Тихого океану?

Про сучасне гороутворення в Кордильєрах свідчать такі процеси:

водна та вітрова ерозія

землетруси і вулканізм

У цій зоні Північної Америки дмуть холодні вітри та вирують заметілі. Тут живуть білі ведмеді, які полюють на тюленів і моржів, водяться лемінги, песці та полярні вовки. Це – .

Про автора

admin administrator