Як обрізати виноград на другий рік

Авторadmin

Як обрізати виноград на другий рік

Як правильно обрізати виноград: інструкція для початківців

Виноград – загальний улюбленець серед ягід. Крім того, виноградники настільки гарні, що кожен поважаючий себе садівник має мрію – красивий і плідний виноградник. Але для того, щоб він став таким, винограду необхідна обрізка. Як правильно обрізати виноград починаючому садівникові ми опишемо в цій статті, як зазвичай з фото і відео! Від даної операції (обрізки) залежить щорічний збір врожаю винограду, його якість і кількість. А також науково доведено, що обрізані виноградники можуть чинити опір різним захворюванням і шкідникам, без особливих зусиль переносити холодну пору року. Для новачків процес обрізки виноградної лози може здатися складним і нездійсненним, хоча на ділі все набагато простіше. Найголовніше – зрозуміти суть того, як обрізати виноград восени, розібратися в схемах і тоді практика не здасться справжнім пеклом. А розібратися в цій непростій, але досить цікавій справі, як обрізка винограду взимку, допоможе дана стаття і додаткові матеріали до неї. У статті ви знайдете відповіді на всі ваші запитання.

Що таке обрізання винограду?

Обрізанням називається маніпуляція, що проводиться з метою укорочення або видалення однорічних пагонів, і старих в міру необхідності. В яку пору року краще всього проводити обрізку виноградника? Коли краще обрізати виноград – восени або навесні? Найкращою є осіння обрізка винограду. На це є кілька причин: по-перше, якщо виноградник потрібно вкривати на зиму, то цей процес значно полегшується. По-друге, «рани» після обрізки швидко гояться. У підсумку така правильна обрізка винограду восени веде до того, що кущ відмінно плодоносить. Обрізка винограду навесні небезпечна для куща тим, що з зрізу довгий час буде сочитися рідина, разом з якою рослина почне залишати корисні речовини і мікроелементи, також цей процес називається «плач винограду». Сльози виноградної лози здатні не тільки зменшити якість і кількість одержуваної продукції, а й вбити кущ. В крайньому випадку, якщо обрізка не проводилась восени, то її можна провести на початку весни, тільки дуже акуратно. Стовпчик термометра повинен досягати + 5 градусів Цельсія. Під час формування та дозрівання ягід, професіонали своєї справи видаляють зайві лози, прищипують пагони, проводять очищення чагарнику від непотрібних листочків. Професійне виноробство включає в себе: формування грон на нижній частині куща, з наступним поступовим очищенням від листя, робиться це для того, щоб ягоди вбирали в себе сонячні промені. Грону, сформовану у верхній або середній частині куща, звільняють від зайвих пагонів, при цьому листя залишається. Такий прийом надає винограду вишуканий смак. Також завдяки обрізці виявляються приховані захворювання куща, які в подальшому легко піддаються лікуванню. Як правильно обрізати виноград навесні? Весняна обрізка винограду для початківців рекомендується тільки тим кущам, чий вік не більше трьох років. Досить часто побічним явищем обрізки куща є всихання лози і подальша загибель виноградника. Якщо обрізати дорослий кущ, що перевищує трирічний вік, то станеться закисання нирок. Тому найкращий час для обрізки кущів – осінь, тому що обрізка винограду на зиму дозволить уникнути більшості проблем, зокрема з надмірним виділенням соку.

Чим проводиться обрізка виноградника?

  1. Для молодого куща єдиний інструмент – секатор. Також він використовується при обрізанні виноградних грон під час збору врожаю.
  2. Для запущених кущів, обрізка яких проводиться з метою омолодження, підійде секатор, призначений для видалення сучків дерев, або ножівка.
  3. Секатор використовують для підрізування молодих лоз, товщина яких не досягає півтора сантиметрів, і невеликих рукавів. Щоб отримати рівний зріз, дозволяється застосовувати секатор, оснащений двома гострими лезами.
  4. Лучкова пила по дереву застосовується для підрізування багаторічної лози не товще восьми сантиметрів. Для підрізування товстих пагонів підійде ножівка. Також для роботи знадобиться сучкоріз. Це різновид секатора, за допомогою якого можливо видалити гілки в найбільш віддалених і важкодоступних місцях.
    Перед початком обрізки необхідно переконатися, що всі інструменти добре заточені і продезінфіковані. Для знезараження підійде будь-яка рідина, в складі якої є високий вміст спирту.

Які цілі обрізки винограду?

Восени обрізка виноградника проводиться з метою:

  1. Збереження і надання необхідної форми куща;
  2. Видалення старих, зайвих частин куща;
  3. Оцінки загального стану куща.

Пагони винограду повинні обрізатися восени строго після опадання листя. Якщо цю процедуру не проводити, то кущ сильно розростеться, а ягоди значно зменшаться в розмірах.

Особливості обрізки винограду в різні вікові періоди

  • Молодий кущ (до 3-5 років). Обрізка однорічного винограду повинна здійснюватися з першого року посадки.
  • Доросла плодоносна рослина. Обрізається щорічно для надання форми, а також для поліпшення якості одержуваного продукту.
  • У період старіння куща проводиться з метою продовження періоду плодоношення куща.

Час для осінньої обрізки винограду

Конкретні терміни для проведення даної процедури залежать безпосередньо від сорту винограду і погодних умов в районі вирощування рослини.

  1. Попередня обрізка виноградної лози проводиться з першого по десяте жовтня до приходу перших заморозків. Обрізаються тільки не дозрілі пагони зеленого кольору. Потрібно бути гранично акуратним, тому що пагони насиченого коричневого або темно-коричневого кольору, трохи хрусткі при вигині чіпати ні в якому разі не можна!
  2. Основна обрізка лози. Час проведення середина – кінець жовтня, відразу ж після заморозків. При цьому після першої обрізки має пройти кілька тижнів. Перед початком роботи слід уважно оглянути кущ і зробити об’єктивний аналіз його стану. Потім видалити сухі, тонкі і недозрілі пагони. Потім провести обрізку більш розвинених лоз.

Головне пам’ятайте, про що ми говорили – весняна обрізка винограду навесні – не найкращий варіант!

Види обрізки виноградної лози

  • Формуюча обрізка. Такий тип застосовується тільки в перші роки життя куща винограду. Під час проведення формуючої обрізки виноградар видаляє всі не входячі в певну форму частину куща, слабкі, тендітні і невизривші лози. Завдяки процедурі обрізання відбувається становлення основи рослини. Формуюча обрізка застосовується тільки до кущів, вік яких не перевищує чотирьох років. Обрізка залежить від кліматичних особливостей (як, наприклад, в разі вирощування винограду в Криму), в яких знаходиться рослина.
  • Щорічна осіння обрізка старого винограду. Стандартна процедура для професійних виноградників. Такой вид обрізки необхідно проводити щороку. Роль обрізки – збереження обраної форми куща протягом усього життя.
  • Омолоджуюча обрізка. Дана процедура проводиться для заміни старих, трухлявих, засохлих елементів рослини на свіжі, молоді пагони.

Як правильно обрізати виноград?

Як правильно обрізати виноград на зиму? Почати краще з верхівки. Технологія вірної обрізки винограду включає в себе виконання простих послідовних дій:

  1. На початку осені на багаторічних рукавах необхідно прибрати всі нові пагони, що витягнулися на півметра від грунтової частини.
  2. Паросткам, які мають понад вісімдесят сантиметрів в довжину, необхідно відрізати верхівки стебла приблизно на 10 відсотків від загальної довжини. Також обрізці повинні піддатися все бічні пасинки.
  3. Після опадання листя, найчастіше в середині жовтня, потрібно визначитися з особливо розвиненими пагонами, і з тими, чия висота не більше вісімдесяти сантиметрів від грунтової частини.
  4. Самий нижній пагін, сформований з зовнішньої частини, необхідно відрізати при цьому має залишитися три очка. Це залишить сучок для заміщення.
  5. На протилежному боці перший пагін потрібно видалити, при цьому зберегти не менш п’яти і не більше десяти очок ( «плодові стрілки»).

Результатом такої обрізки стане довголіття, краса, якісний продукт плодоношення.

Професіонали дають рекомендації: потрібно залишити по десять – п’ятнадцять нирок на плодовій стрілці і по п’ять нирок на сучку для заміщення. Це свого роду страховка на зиму.

Правильний догляд за виноградником після обрізки

Після закінчення проведення процедури обрізання, виноград потрібно вберегти від різних захворювань і шкідників, тобто обробити спеціальними розчинами. Наступний етап – підготовка лози винограду до укриття. Молоденькі кущики нагинають і закидають землею. Це укриття надійно захистить виноград від низьких температур – мінус п’ятнадцять. Якщо в районі вирощування температура взимку нижче, то виноградні кущі накривають дерев’яними ящиками або закривають руберойдом.

Для зрілої рослини найкраще застосовувати кілька методів захисту. Кущ бажано заховати в тунель з поліетиленової плівки. До цього необхідно пригнути рослину до землі і накрити її хвойними гілками. Краї плівки придавлюються до землі. У місцях, де зима не настільки сувора, морозостійким сортам обрізка і укриття винограду не потрібно.

Поради по обрізці від професійного виноградаря

Як обрізати виноград на зиму? Якщо ви будете точно дотримуватися всіх рекомендацій виноградників зі стажем, то процедура обрізання виноградної лози виявиться досить простою і не займе багато часу. Однак іноді новачки допускають серйозні помилки, які згодом чинять негативний вплив на кількість, якість і здоров’я виноградника. Якщо ви вперше стикаєтеся з процедурою обрізки винограду, то бажано подивитися кілька відео уроків в інтернеті, перш ніж станеться непоправне.

Навик обрізки виноградної лози – дуже важливий навик, без якого неможливо виростити великий виноградник. Якщо ви опануєте даними навиком, то зможете вирощувати молоденькі кущі, збирати максимум врожаю з дорослих рослин, які подарують вам великі, соковиті ягоди. Крім того, виноградна лоза стане чудовою прикрасою для фасаду будинку, альтанки або паркану.

Отже, ви дізналися, як максимально правильно виконати обрізку виноградника. Пам’ятайте, що правильно проведена обрізка – гарантія рясного врожаю і процвітання вашого виноградника! На завершення теми «обрізка винограду восени для новачків» пропонуємо наступне відео, яке розповість про способи і основні правила обрізки винограду:

Як правильно обрізати виноград, види та детальні схеми обрізки

А якщо ще згадати смачний сік і унікальний винахід – вино і всі його похідні, то вийде, що мало яка садова культура зрівняється з виноградом.

Вирощування його – справа клопітна і дрібниць у ньому не буває. Зате, один раз спробувавши самостійно виростити гарне, ароматне і смачне гроно, садівники стають захопленими виноградарями і, незважаючи на всі клопоти та труднощі, знову і знову садитимуть виноградні лози.

Один із найважливіших факторів – правильне формування куща винограду.

Трохи теорії

На нашому сайті vinograd-loza.com ми надаємо прикладні поради, як робити формування виноградного куща для щорічного гарантованого та кондиційного врожаю.

І почнемо з такого важливого питання: вкривати виноград на зиму чи не вкривати? У жителів південних регіонів така проблема не стоїть – там виноград вирощують не лише на шпалерах, а й на високих опорах-арках без зимового укриття.

У такому випадку формування кущів винограду здійснюється за іншим принципом – спочатку формується штамб на потрібну висоту (від 1,5 до 2,5 м), а потім вже бічні пагони, що плодоносять, рівномірно розподіляють по горизонтальній площині.

Але, в умовах центральних районів України, а тим більше північних регіонів, вирощувати столові сорти без укриття – великий ризик залишитися не лише без чергового врожаю, а й без молодого виноградника взагалі.

Хоча більшість сучасних сортів продавці позиціонують як морозостійкі, дуже сподіватися на це не треба.

Дуже короткочасне зниження нічних температур до – 25 ° С можуть витримати тільки сорти з підвищеною морозостійкістю, а більшість навіть при -10 протягом 2-3 днів вимерзають і не стільки від самого морозу, скільки від того, що нирки під льодом просто задихаються.

Тому багато садівників, навчених своїм невдалим досвідом, з першого року після посадки виконують таке формування виноградного куща, щоб восени його можна було вкрити, якщо зима очікується сувора.

А багато хто робить це незалежно від прогнозів, і вони завжди з врожаєм.

Види формування кущів винограду

Основною умовою обрізки при вкривній системі вирощування є отримання гнучких похилих рукавів, які можна пригнути, правильне осіння обрізка та підчищення пагонів навесні.

Для таких цілей кущ найкраще вирощувати в ряду, який називається горизонтальний кордон, або застосовувати стандартну промислову шпалеру. Після обрізки восени залишаються плодоносні рукави з пагонами плодоношення та заміщеннями (тими, які дадуть урожай через рік) у кількості очок близько 40 штук.

Кордон або шпалеру кущів такого розміру вкрити нескладно, а навесні підняти – цього цілком достатньо для отримання повноцінного врожаю.

Формування винограду на шпалері

Це найзручніша форма для застосування на присадибних та дачних ділянках.

На шпалерах найбільш ефективне безштамбове віялово-рукавне формування виноградного куща.

Починається вона з правильної посадки молодого виноградного саджанця навесні – щоб верхнє вічко було розташоване нижче рівня грунту на 7-10 см.

Така посадка виключає прояви штамбу та значно спрощує догляд за кущем.

Основні правила формування такі:

  • Найзручніша форма шпалери – 2-площинна, з орієнтацією північ/південь.

Це буде гарантією того, що всі сторони куща будуть рівномірно освітлені протягом усього світлового дня. Кожен рукав підв’язується до своєї площини, тому кущ добре провітрюється.

  • Відстань між кущами – 2 м на невеликій ділянці, а на просторій – бажано збільшити до 3 м.
  • Відстань між рядами – не менше ніж 2 м.

На досвіді відмічено, що на одно площинній шпалері врожай із куща на 30-40% нижчий.

  • На перший рік стоїть завдання виростити на саджанці чотири міцні пагони.

Як правило, влітку виростає більше пагонів, але всі зайві треба видаляти, як тільки вони досягнуть 5-8 см.

Залишати треба здорові та ті, що ростуть в сторони від шпалерного дроту.

  • Восени, після листопада пагони, що визріли, треба вкоротити до 70-80 см, кущі добре полити, пригнути до землі і вкрити, присипавши землею, тирсою або укривною плівкою.

А що робити, якщо на перший рік виросте всього 2 чи 3 пагони і то не дуже міцні?

Тоді треба вчинити так: обрізати восени всі пагони з таким розрахунком, щоб на всьому кущу залишилося 5-6 найбільших бруньок. Ось з них через рік треба виростити 4 потрібні міцні пагони виноградного куща.

На них треба за літо виростити по 2 пагони з верхніх бруньок.

Робиться це так: коли навесні вічки набухнуть, треба все обламати, а залишити по 2 верхні. При цьому, щоб одна залишена нижня брунька дивилась в бік від центру куща із зовнішнього боку рукава. Вже на другий рік може з’явитися перший врожай, але якщо ви хочете отримати сильну рослину, то на кущ можна залишити не більше 2 грон на протилежних рукавах.

Восени на другий рік обрізка така: нижній пагін вкорочують на 2-3 бруньки – це буде лоза заміщення. Наступну за ним гілку треба обрізати 7-10 бруньок, це буде стрілка плодоношення.

На третій рік навесні кожен залишений рукав підв’язують до свого дроту похило, а плодові стрілки до дроту горизонтально.

Правильне становище плодових пагонів – запорука гарного врожаю та визрівання лози. На третій рік з куща можна отримати 5-7 кг повноцінного врожаю.

Надалі обрізування та формування виноградного куща здійснюється в аналогічному порядку.

Формування кордону

Уздовж стіни будинку, біля паркану або альтанки двоплощинну шпалеру зробити важко, тому там застосовується кордон – одноплощинний горизонтальний спосіб вирощування.

Особливість вирощування винограду в тому, що створюється багаторічний потужний рукав, на якому через кожні 30 см розташовуються плодові ланки.

Так як кордон дозволяє нарощувати стару деревину, то врожайність таких кущів вища на 20-25%. При цьому, так як положення рукава похиле – його після осінньої обрізки лози можна пригнути і вкрити.

Формується кордон таким чином: у рік посадки вирощується одна довга лоза і восени обрізається на всю дереву, що добре визріла.

Навесні цей пагін підв’язують у похилому положенні до нижнього дроту. Коли бруньки почнуть розкриватися – крайню (та, що біля дроту) залишають, а решту обламують. Всі вічка, що вище дроту, проріджують, залишаючи найміцніші на верхній частині рукава, на відстані 30-35 см одна від одної.

Тобто пагони повинні рости вертикально. Останній крайній пагін розташовують горизонтально – він продовжить кордон. На другий рік всі пагони, що виросли, обрізають на 2-3 бруньки, а крайню горизонтальну – залишають на довжину, яким повинен бути рукав.

За сезон з кожної обрізаної гілки виростають два пагони і восени треба вчинити так: нижні підрізати на 2-3 бруньки – для вирощування пагонів заміщення, а верхні для формування стрілок, що плодоносять, обрізають на 5-6 бруньок. Кордон відновлюється лише у робочій частині.

На наступний рік кордон піднімають і ці стрілки горизонтально підв’язують до нижнього дроту для отримання врожаю, а пагони заміщення вирощують похило-вертикально.

Інші способи:

Одна з найцікавіших і дуже оригінальних систем – формування виноградних кущів по Мозеру.

Розроблений відомим виноградарем Ленцом Мозером тип обрізки значно зменшує трудомісткість вирощування винограду.

Основні принципи його системи такі:

Наприклад, таких як Галбена Ноу, Анюта, Галахад, Сенсація, Велика, Подарунок Несветая, Русбол, Лівія.

  • Шпалери мають бути розміщені на південних, південно-східних та південно-західних схилах.
  • Міжряддя – 3-3,5 м.
  • Усі робочі частини куща формуються на штамбі заввишки 1,2-1,3 м.
  • Підв’язуються тільки плодоносні пагони в кінцевій стадії формування грон (щоб вітер не тріпав їх, і не деформувалася лоза), решта вільно звисає.

В результаті лози виростають коротше, міжвузля короткі, виноград більш щільний і смачний, хоча праці витрачено в десятки разів менше.

Але, є й недоліки – у наших широтах лоза може погано визріти, а кущ мати неохайну форму.

На наступний рік можуть виникнути проблеми з обрізанням, коли неясно, де пагони заміщення, а які мають плодоносити.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал та розкажіть друзям.

Є питання? Приєднуйтесь до нашої групи в Фейсбук «Виноград-виноград», запитайте професіоналів – facebook.com/groups/840750949432929/

Про автора

admin administrator