Як планувати ділянку

Авторadmin

Як планувати ділянку

Зміст:

Як спланувати дачну ділянку: приклади планувань, схеми і опис

Якось повелося з часів СРСР, що поняття «городу» і «дачі» для нас тісно взаємопов’язані між собою. Дача або заміський будинок для людей старшого покоління є не місцем для відпочинку, а засобом виживання. Пора зламати ці стійкі стереотипи і, нарешті, зробити облаштування ділянки заміського будинку так, щоб тут було приємно проводити вільний час.

З чого почати план садової ділянки?

Почати планування садової ділянки необхідно з тих самих соток, які, як правило, покриті грядках з картоплею і помідорами. Причому планування присадибної ділянки – це чудова можливість себе випробувати в якості ландшафтного дизайнера.

Перший етап – накидати план дачної ділянки. У проектуванні дачі необхідно відштовхуватися від розташування житлового будинку. Помітьте, як знаходиться розташування будівель на ділянці (крім самої дачі, на території часто знаходиться сарайчик для інструментів, літня кухня, гараж і так далі). А далі потрібно подумати, що вам бракує для нормального відпочинку. Ставка з декоративними рибками? Альтанки з мангалом? Все, що фантазія підказала, і розміщуйте в проекті.

Не забувайте: при прямокутному зонуванні висота рослин на території зобов’язана зменшуватися від півночі до півдня. Дерева там, де північ, грядки там, де тепліше.

Самостійно оформлення і планування дачної ділянки від вас вимагатиме терпіння, значних зусиль і знань в безлічі областей. У пориві натхнення і дизайнерському азарті потрібно пам’ятати про те, що конкретно ви хотіли з самого початку побачити на ділянці. В процесі досить легко захопитися і втратити головний задум. В результаті замість затишної дачі і красивого дизайну ділянки заміського будинку ви можете отримати такий же хаос з грядок, з чого і починали облаштування.

Не бійтеся довіряти інтуїції і втілювати сміливі ідеї, але при цьому намагайтеся не дуже далеко йти від основного стилю і ідеї в прикладі проекту дачної ділянки, який вам сподобався.

Ландшафтний дизайн заміського ділянки у дворі

стежки

Схема стежок прокладається з урахуванням того, до яких місцях в саду потрібен доступ. Хороше рішення – зробити «екскурсійний маршрут» в тих місцях саду, які виглядають привабливіше за все. Обов’язково повинен бути простий доступ до клумб і грядок, якщо ви їх зберегли.

Також рекомендуємо прочитати:

Прогулянковий маршрут серед квітів або дерев можна влаштувати складним і звивистим, щоб у гостей з’явилася можливість з усіх боків оцінити красу садової композиції або клумби.

Місця на садовій ділянці не завжди настільки багато, як багатьом би хотілося. Але навіть при такій тісноті ширину стежки необхідно підбирати з урахуванням того, що на ній повинні легко розходитися дві людини. Найкращою є ширина в 1,2-1,5 м.

Доріжка в саду повинна мати невеликий нахил з двох сторін – в цьому випадку на ній не будуть з’являтися калюжі. При цьому дощова вода зі стежки буде змивати пил з самої доріжки і додатково «поливати» поблизу знаходяться клумби.

Матеріал для стежок в саду зобов’язаний бути естетичним і міцним, а також стійким до перепадів температури. Як правило, при плануванні садової ділянки для оформлення стежок застосовують декоративну плитку, камінь або бетон. Більш природний спосіб – це стежки, які посипані гравієм або піском. Досить красиво виглядають мозаїчні стежки з гальки.

освітлення

Ландшафтної плануванні дачної ділянки постійно приділялася трохи уваги, ніж оформлення будинку. Що тут говорити про освітлення присадибної території, коли і в дизайні інтер’єру про це не завжди згадують? При грамотно вибраному освітленні ділянку може виглядати по вечорах набагато цікавіше, ніж в денний час.

Ми використовуємо функціональне освітлення і при цьому часто забуваємо про декоративне. Для того щоб підсвітити будівлі, повороти і доріжки на ділянці, досить м’якого розсіяного світла, який дозволяє безпечно переміщатися по території і не відволікає від спостереження за ділянкою.

У ролі функціонального освітлення добре підходять вбудовані світильники. Їх можна встановити вздовж доріжок, біля перил, на краях ступенів будівель. Головне їхнє призначення – служити дороговказом точками, і в той же час не дратувати погляд і не засліплювати. Можна встановити світильники і на стовпах, якщо вас не бентежить, що вдень близько садових стежок буде помітна «огорожа». Стовпчики виготовляються в різних стилях, тому навіть технічний елемент освітлення можна застосувати для підтримки загального ландшафту.

За рахунок декоративного варіанту освітлення ви зможете виділити всі достоїнства планування дачного будинку, підсвітивши клумби або підкресливши окремі дерева.

Для підсвічування декоративних елементів, дерев або чагарників, як правило, застосовують наземні міні-прожектори, які здатні створювати не просто холодний або теплий тон освітлення, а висвітлити вашу територію будь-яким кольором за рахунок фільтрів на стеклах.

Особливості висвітлення під час планування дачі:

Галерея: планування дачної ділянки (25 фото)

Ландшафтний дизайн в саду

Високі рослини бажано висаджувати з північного боку. Середню частину території відводять під чагарник. Коли ви захотіли зберегти пару грядок з перцем і помідорами для салату, то ці культури почуваються найкраще при достатньому світлі на південній частині міні-городу.

Всі типові садки для дачі спроектовані в регулярному стилі. Теплиці, грядки і навіть ряди дерев висаджено в геометричному порядку.

Дизайн ландшафту має на увазі більш природне і природне розташування квітів і дерев. Велику увагу потрібно приділити особливостям рельєфу. Якщо при зонуванні ділянки знаходиться пагорб, не потрібно його вирівнювати. Постарайтеся обіграти композицію, яку для вас вже зробила природа.

альпійська гірка

Це невеликий шматочок справжніх гір, який створений вашими руками. Звичайне нагромадження каменів з абияк вставленими між ними насадженнями – це не альпійська гірка. Такий декор не так просто зробити, як може здатися. Перш ніж починати втілення композиції, необхідно зробити її проект на папері. У цій гірці знаходиться зелена долина, є рівні плато, обриви і вершини.

Пристрій гірки починають виробляти з осені. В якості першого шару використовують бита цегла або гравій, зверху них насипають землю (природно, гіркою). Приблизна висота – 1 метр. Через час, коли грунт всядеться, гірка буде трохи нижче.

Коли земля всядеться, в гірку встановлюють великі камені, які до половини закопують в грунт. Зверху встановлюють дрібні і середні елементи. Вибір рослин буде залежати не тільки від їх вимог до освітленості і до землі, а й від загального планування заміського ділянки. Для початку необхідно увагу звернути на трави і квіти, яким потрібно простий догляд.

Популярні рослини:

  • очиток;
  • едельвейс;
  • губастик;
  • простріл;
  • ломикамінь.

Клумби на дачній ділянці

Клумба – це зовсім не обов’язково звичний прямокутник або коло, наповнений рівними шеренгами рослин. Створення продуманої і витонченої клумби зажадає деяких зусиль і наявності смаку, однак, краса створеної композиції цього варто.

вертикальне озеленення

Вертикальні клумби – це досить поширений спосіб дизайну міських квартир, і його можна адаптувати для садової ділянки. Де написано, що квіти повинні бути присутніми тільки на землі? Їм потрібно грунт, але грунт можна доставити на будь-яку висоту.

Переваги вертикального озеленення:

  • Роблять оригінальним садову ділянку завдяки нестандартності рішення.
  • Вимагають менше площі, ніж традиційні клумби.

Як правило, для вертикальних клумб застосовують квітучі рослини, проте, зелень, пряні трави або декоративні овочі виглядають не менш привабливо.

  • квіткова вежа – нагадує піраміду, але не зменшується діаметр «ярусів»;
  • піраміда – квіти знаходяться в багатоярусному контейнері.

рабатка

Це смуги кольорів, які, як правило, мають у своєму розпорядженні навколо газонів, уздовж забору або стежок. Ширина висадки – від 50 см. Коли зацвітають квіти на цій клумбі, то земля покривається яскравим і суцільним килимом.

Різновиди рабаток:

  • двосторонні, як правило, проектуються по центру алеї;
  • односторонні, частіше встановлюють уздовж лінії огородження або будинку.

Рослини можуть бути самими різними. Основний принцип вибору – квіти повинні бути яскравими, невисокими, поєднуватися за кольором між собою.

миксбордер

Це клумба, в якій поєднуються органічно невеликі чагарники, трави і навіть дрібні дерева. Доглядати за цим квітником досить важко, так як кожна рослина потребує особливих умовах. Прополка також може ускладнюватися – густа висадка вважається відмінною характеристикою миксбордера. Даний вид квітника зазвичай можна побачити в садах пейзажного стилю, в яких рослини знаходяться так, щоб створювалося враження випадковості їх появи.

  • ефектно виглядають контрастні комбінації квітів або, навпаки, різні види рослин в єдиній гаммі;
  • високі рослини – посередині, коли клумба проглядається з декількох сторін, або на задньому фоні, коли тільки одна точка огляду;
  • вільні форми і лінії квітника.

Проект дизайну садової території з урахуванням площі

Наповненість і стиль садової території залежить безпосередньо від того, яка кількість соток у вас є. Не варто втілювати все і відразу, коли у вас всього 6 соток ділянки. Нехай на дачі не поміститься басейн, але доріжки і маленькі клумби будуть ідеальними.

Ділянка 6 соток

Для невеликих дач відмінно підійде той самий геометричний варіант, який зазвичай можна було спостерігати на радянських городах. Цей план оформлення дає можливість максимально ефективно використовувати доступну площу. Додати оригінальність можна за допомогою незвичайних ходів, наприклад, вертикального озеленення.

Дерева в саду, саджені з північного боку в ряд, не тільки зможуть допомогти оформити простір, але і заховають дачу від холодних вітрів. На північній же стороні обладнають теплицю та технічні приміщення.

Коли ви не приховуєте чогось дуже важливого, то бажано відмовитися від високої огорожі. На маленькій території вона лише посилить відчуття тісноти. Простору надати зможуть і садові стежки, але не прямі, а з плавними вигинами.

Ділянка 10 соток

Основний спосіб оформлення території не залежить від розміру. Сарайчик і дерева все так же на північній стороні. Але з’являється набагато більше простору для фантазії з південної території. На цій ділянці вже можна засіяти газон, встановити альтанку і навіть спорудити сауну або лазню.

При такому розмірі можна організувати японський сад (потрібно буде повозитися зі створенням штучного струмка і обладнанням альтанки) або куточок дикої природи, де знаходяться лісові дерева, а не садові. В даному випадку необхідно посадити не тільки високі насадження, а й підлісок – чагарники і трави, які не вимагають багато освітлення (папороть, дзвіночки і ромашки).

Ділянка 12 соток

При цьому розмірі дачної ділянки цілком можуть поміститися як житлові споруди, так і невеликий ставок з водоспадом. Землю, яку викопали під час облаштування водойми, з легкістю можна використовувати для заснування альпійської гірки.

Від центральної стежки до самої дачі можуть розходитися більш вузькі доріжки, які ведуть до струмка або альтанці, в затишні куточки саду.

12 соток дозволяють виділити для дітей власний простір і зробити ігрову зону з м’якою травою, на якій немає високих дерев, колючих рослин або гострих кутів.

Як своїми руками зробити ландшафтний дизайн?

Для правильного облаштування ділянки без допомоги досвідченого дизайнера вам будуть потрібні певні навички:

  • землеміра і будівельника;
  • агронома;
  • художника.

Почати необхідно з вивчення розташування вашої ділянки і особливостей форми, розмітки функціональних зон і нанесення на план всіх, хто знаходиться будівель. Потім, озброївшись каталогом магазину насіння або довідником садових рослин і дерев, підберіть ті види, які підійдуть вам з естетичних міркувань.

З усього вищеописаного стає видно, що продумане і грамотне планування забудови вашої ділянки собою являє нескладну, але досить корисну завдання, так як дає можливість попередньо передбачити безліч нюансів і тим самим не допустити здійснення помилок під час будівництва.

  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Дизайн ванной комнаты с черным полом
  • Ремонт сливного бачка унитаза – обзор популярных поломок и их устранение
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Мыши под полом: обзор способов избавления от ненавистных грызунов
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Вот так делают стяжку над теплым полом
  • Не правильная пароизоляция под полом
  • Вот так делают стяжку над теплым полом
  • Одна из причин почему плитка отходит от теплого пола

Планування дачної ділянки

Планувати і розбивати дачну ділянку – це великий творчий процес, який потребуватиме від вас не тільки певних знань, а й підключення власної уяви. При цьому знаючі люди рекомендують дотримуватися порад фахівців, які допоможуть виконати всю роботу, в результаті кожен квадратний метр території буде приносити користь і з кожним днем ​​радувати красою і затишком. Як проводиться планування дачної ділянки своїми руками, ми розглянемо детально крок за кроком.

Підготовчі роботи

Перед тим як приступити до складання майбутнього плану ділянки, необхідно визначитися із самою місцевістю, характером рельєфу, формами земельної ділянки, присутністю будь-яких будівель, а також іншими особливостями місцевості. Наприклад, в сільській місцевості велика кількість струмків і водойм , Якщо такий є на вашій ділянці, то можна правильно задіяти його.

Ділянка з струмком

Зверніть увагу на кілька особливостей розміщення дачі:

  • низина – височина;
  • наявність або відсутність джерела води;
  • лісиста місцевість – степ.

Досить часто доводиться підсипати або знімати грунт, робити вимощення для стін, а також робити організовані водостоки. Тільки при грамотному розміщенні будівель на ділянці можна по максимуму задіяти дачну ділянку і виділити всі зони.

Іноді потрібно вирівнювання ділянки

Щоб всі підготовчі роботи були виконані правильно, найкраще провести оцінку простору і почати саме з землі.

  1. Рельєф: горбистий, рівний, наявність ярів або гір. Саме від цього показника будуть залежати схеми прокладки інженерних комунікацій.
  2. Грунт: глинистий, гумусовий, піщаний. Якщо планується обладнати город, то слід підвищити родючість грунту внесенням добрив. Від показника кислотності буде залежати набір рослин для саду та клумб.
  3. Форма і розмір території: квадратна, прямокутна і витягнута.
  4. Грунтові води: при досить високому рівні слід подумати про дренажі і відведення води.
  5. Кліматичні умови.
  6. Освітленість.

Рельєф можна ефектно обіграти

Всі великі будови і дерева краще зорієнтувати в північній стороні. Такий підхід дозволить знизити вплив тіні, а вид з будинку буде максимально освітленим протягом усього дня.

Зони на території дачі

Распланировка дачної ділянки залежить саме від зон, які будуть включені тут. У кожному індивідуальному випадку буде свій список, але можна розглянути найбільший приклад і перелік зон:

  • житлова;
  • відпочинку;
  • господарські будівлі;
  • сад;
  • город.

Зони на території

Кожна з них повинна мати свою площу в залежності від загальної площі. Так, при правильному проведенні зонування житлова частина повинна скласти до 20%. Якщо планується побудувати господарські будівлі, то цей відсоток не повинен перевищувати 15%. В цей же час найбільша ділянка відводиться на город і сад – 75%. Такий підхід дозволить урізноманітнити ландшафтний дизайн і наповнити його найрізноманітнішими сортами квітів і видами рослин .

  1. Першим розміщують будинок. Найчастіше для нього відводять центральну зону, а ось споруди найчастіше знаходяться десь в глибині. Цікаво і оригінально їх можна замаскувати за допомогою декоративних насаджень, які не бояться тіні.
  2. Місце для відпочинку має бути найзручнішим і кращим. При цьому характер зони може бути скомпоновані або розкиданим. Тут не варто забувати і про місце для дитячого майданчика .
  3. Город повинен бути добре освітлений, тому йому відводиться сонячна сторона. Тінь від будівель не повинна затуляти територію.

лазню і басейн найкраще розмістити поруч з парканом , Так як при розміщенні в центральній частині вони займуть дорогоцінні квадратні метри.

форми ділянок

Ділянка прямокутної форми

Варіанти планувань дачної ділянки можуть бути найрізноманітнішими, але практично все залежатиме саме від форми земельної ділянки. Найпоширенішим типом ділянки є прямокутна форма, на якій реально реалізувати найрізноманітніші рішення і затії. Є ще Г-подібний тип ділянки. Він досить складний, тому тут потрібно подумати і поміркувати, де і як все розмістити. Та частина, яка виступає, може бути задіяна під місце для відпочинку або дитячий майданчик.

Трикутна ділянка

На ділянці трикутної форми можна продумати асиметричний підхід при плануванні і розбивці території. Зробити акцент слід на круглих елементах:

Кругла клумба на трикутному ділянці

У віддалених кутках найкраще розмістити господарські споруди.

Планування – це творча справа. Фахівці радять розглянути найрізноманітніші варіанти, але не копіювати їх повністю, а вносити деякі зміни.

План схема

Після того як були визначені важливі моменти і вивчені різні варіанти планувань, необхідно все замалювати на аркуші паперу. Можна звернутися за допомогою до фахівців, дизайнерам ландшафтного проектування, які використовують спеціальні програми для розробок проекту. Але для економії коштів достатньо буде звичайного аркуша паперу формату А4 і ручки (олівця).

замальовка ідей

Для замальовки плану розглянемо приклад – дачну ділянку 10 соток. Найкраще, якщо взяти масштаб 1: 100 і аркуш ватману відповідного розміру – квадрат 50 × 50 см. Для зручності краще озброїтися олівцем і лінійкою, щоб розлінованих весь лист в сітку з кроком в 1 см. Далі – політ фантазії: озброїтися кольоровими олівцями, вирізками з журналів і фломастерами, за допомогою яких створиться справжній колаж.

Працюючи зі схемою, необхідно обов’язково врахувати:

  • розташування будинку з урахуванням всіх виходів;
  • місця, відведені під господарські і допоміжні споруди;
  • зона відпочинку;
  • ігровий майданчик;
  • доріжки;
  • паркан;
  • клумби, альпінарії і палісадники;
  • водойми;
  • інженерні комунікації.

При попередньому розміщенні об’єктів слід підбирати оптимальне місце, яке буде відповідати призначенню.

Поради та рекомендації

Отже, як вже було сказано, на ділянці в першу чергу повинні розміститися основні елементи по таким категоріям:

  • основа – будинок;
  • додаткові будови і господарські споруди: літня кухня, гараж, колодязь, сарай, погріб і інші;
  • споруди для відпочинку: тераса, патіо, альтанка, дитячий майданчик, басейн і літній душ;
  • сад і город: клумби, палісадники, грядки для овочів і коренеплодів, теплиці.

Важливо приділити увагу не тільки їх розміщення і формі, але і визначитися з матеріалами, які будуть використані при будівництві. Тільки в цьому випадку на ділянці вийде гармонійний садовий стиль. Не менш важлива і дитячий майданчик: підбираючи місце, слід зупинити свій вибір на максимально проглядається місцевості, щоб малюки були завжди під зоровим контролем батьків.

Дитячий майданчик повинна бути видна батькам

Враховуємо і вимоги в законодавстві щодо норм відстаней:

  • від будинку до червоної лінії вулиці – 5 м;
  • від будинку до паркану сусіда – 3 м;
  • між будинками з каменю – 6 м, дерева – 15 м, змішаними – 10 м;
  • від огорожі для садового будинку – 3 м, будови для тварин – 4 м, госпбудівель – 1 м, дерева – 4 м;
  • від вікон будинку до госпчастині сусіда – 6 м.

Норми розташування будівель на ділянці

В кінці статті наведені різні приклади готових проектів планування дачних ділянок. Ознайомтеся з ними і зробіть для себе висновки.

гараж найкраще розмістити на передньому дворі. До нього досить виділити невеликий заїзд, який буде виконаний з міцного і довговічного матеріалу.

Варіанти планувань дачної ділянки

Залежно від форми і площі ділянки існують різні варіації і комбінації схем. Розглянемо найбільш поширені варіанти.

Ділянка в 6 соток

План на 6 соток

6 соток – дуже поширений варіант для невеликої дачі. Ця територія представлена ​​у вигляді 600 м2 землі, тому найзручніше розмістити на ній такі споруди:

  1. Будинок – до 20 м2.
  2. Господарський блок (літній душ, туалет і сарай) – 15 м2.
  3. Місце для автомобіля – 8 м2 (ідеальне розміщення 4 × 2 м).
  4. Зона для відпочинку і дитячий майданчик – 75 м2.
  5. Город (включає теплицю, грядки з овочами і фруктами) – 120 м2.
  6. Доріжки і стежини – 42 м2.
  7. Чагарники, дерева і клумби – 320 м2.

Описуваний ділянку розміщується довжиною стороною уздовж дороги. Місце для будинку відводиться невелика, так як це дача, в якій люди проживають тільки в літній час або приїжджають на вихідні. При виборі фруктових дерев звернути увагу варто на яблуню, абрикос, вишню, грушу, сливу. А серед чагарників фаворитами є смородина, малина і агрус. Господарська частина максимально ховається за будинком, а й розташовується на відстані від зони відпочинку.

Вільна територія засаджується газонної травою , На якій потім розміщують малі архітектурні форми, наприклад, фонтан .

Ділянка в 12 соток

Садова територія з 12 соток дозволить помістити більшу кількість об’єктів і виділити додаткове місце для зон відпочинку в порівнянні з попереднім варіантом. В цьому випадку планування буде розподілятися наступним чином:

Принцип розміщення будівель буде аналогічний варіанту ділянки в 6 соток, але в цьому випадку з’являється додаткова можливість для реалізації різних задумів з озеленення. Так, підключається велика кількість не тільки фруктових дерев і чагарників, а й декоративних. Їх можна висадити навколо кожного об’єкта, а також уздовж доріжок.

Крім того, додаткові квадратні метри, виділені на зону відпочинку, дозволять спорудити альтанку, басейн, барбекю. Дуже важливо продумати тут декоративне освітлення, яке уможливлять проведення часу вечірньої пори.

Ділянка в 15 соток

Перш за все, відзначаємо, що 15 соток – це цілих 1500 м2 вільної території, на якій можна втілити найрізноманітніші ландшафтні комбінації. Найчастіше ділянку має форму прямокутника 30 × 50 м, або 25 × 60 м. Місця предостатньо, щоб включити в проект все необхідне для комфортного і функціонального проживання не тільки в літній, а й в зимовий час.

  1. Житловий будинок з мансардою і верандою – 200 м2.
  2. Літня кухня – 30 м2.
  3. Будиночок для гостей – 50 м2.
  4. Баня – 50 м2.
  5. Господарські будівлі – 70 м2.
  6. Гараж з під’їздом для автомобіля – 30 м2.
  7. Зона відпочинку включає альтанку, дитячий майданчик, місце для барбекю і пікніка, а також лавочки по території – 300 м2.
  8. Декоративні споруди (фонтан, штучний або природний водойму, садовий місток, кам’яні скульптури) – 100 м2.
  9. Город – 200 м2.
  10. Клумби і миксбордери – 70 м2.
  11. Сад – 400 м2.

Особливих рекомендацій для такої ділянки немає, тому зверніть увагу на перший і другий варіант. Кожен зможе реалізувати тут будь-яку задумку і навіть не одну – досить все раціонально зважити і розробити, щоб все між собою дуже добре поєднувалося і гармоніювало.

Заміський будинок повинен потопати в зелені, тому саме цього етапу відводиться багато часу і сил. Планується і розбивається велика кількість клумб, а перед будинком облаштовується великий палісадник.

При самостійній розробці плану своєї дачної ділянки необхідно врахувати безліч нюансів і моментів, які допоможуть виконати всю роботу правильно і раціонально. Звертаємо увагу наведені в статті рекомендації та поради, а також ознайомтеся з замальовками планів ділянок. В результаті вийде створити дачну ділянку своєї мрії, де буде комфортно проводити всі сезони незалежно від погодних умов.

Відео

Багато корисних порад дається в наступному відеоролику:

схеми

Ділянка з усім необхідним

Облаштування ділянки нестандартної форми

План дачної ділянки 10 соток

Планування великої ділянки з басейном

План трикутної ділянки

Приклад плану ділянки

Ділянка витягнутої форми

Проект ландшафтного дизайну

Схема благоустрою ділянки в 10 соток

Планування будинків: як розумно спланувати приміщення і жити з комфортом

Вдале розташування на ділянці і грамотне внутрішнє планування будинків є запорукою зручної експлуатації житла і комфортного проживання.

Тому, щоб в майбутньому будинку жилося з комфортом, необхідно знати, як правильно створюється планування будинків. Цьому важливому питанню присвятимо нашу статтю та розглянемо питання, як правильно розташувати будинок на ділянці, та як грамотно спланувати внутрішні приміщення.

Розумне планування будинків розпочинається з визначення зовнішньої форми, розмірів будинку і розташування його на ділянці у відповідності зі сторонами світу. Планування будинків по сонцю і вітру зменшує витрати на опалення і кондиціонування. Організація присадибної території, зручного під’їзду, додаткових будівель є не менш важливою, ніж внутрішнє планування будинків. Розглянемо основні рекомендації щодо оптимального планування будинків.

Як правильно розташувати будинок на ділянці?

  1. Оптимальне планування будинків на ділянці припускає орієнтування житлових кімнат переважно на південь з метою максимального використання теплової енергії сонця. З північної сторони слід планувати господарські приміщення.
  2. Планування будинків в зоні сильних вітрів передбачає захист від їхнього впливу та облаштування з північної та західної сторони вітрового екрана. Насадження високих дерев, жива огорожа, паркан або господарське приміщення може добре захистити будинок від вітру. Таке планування будинків з вітровим захистом скорочує енерговитрати до 30%.
  3. Приміщення вітальні краще розташовувати з південного або південно-західного боку будинку. Тому що це найголовніша кімната в будинку, яка повинна бути добре освітлена.
  4. Кухня переважно повинна знаходитися на північному або східному боці будинку. Так як в кухні і так зазвичай досить тепло за рахунок роботи плити і духовки.
  5. Спальня або дитяча кімната – це зона особистого простору, де людина повинна відчувати себе найбільш комфортно. Тому планування будинків має врахувати всі особисті переваги його жителів при облаштуванні спалень і дитячих кімнат. Для тих, хто любить ранній підйом, краще, щоб вікна спальні або дитячої виходили на схід або південний схід. Любителі довше поспати, краще відчують себе в спальні, що виходить вікнами на захід або північний захід. Спальні не рекомендується розташовувати з південної сторони, щоб влітку там не було дуже жарко. Також не слід розміщувати спальні з півночі, бо тоді в цих кімнатах буде незатишно і буде відчуватися брак сонячного світла.
  6. Раціональне планування будинків передбачає розташування господарських приміщень на північній стороні. В таких приміщеннях немає необхідності проводити опалення. Саме хозприміщення буде бар’єром, стримуючим холод, перед основними житловими кімнатами.
  7. Планування будинків має враховувати розміщення тераси або веранди на сонячній стороні, звідки відкривається приємний вигляд. За рахунок такого рішення можна буде створити атмосферу, що сприятиме приємному проведенню часу на свіжому повітрі і насолоди красою навколишньої природи.

Внутрішнє планування будинків включає розмежування в приміщенні функціональних зон та їх просторове обмеження. Спочатку слід визначитися з квадратурою дому та кількістю поверхів , а потім поділити внутрішній простір на окремі житлові та господарські зони. Одноповерхові і двоповерхові проекти будинків найбільш популярні і затребувані для заміського житла. Одноповерховий котедж буде економічнішим при споруді, а двоповерховий котедж буде комфортнішим для великого сімейства. Планування будинків на два поверхи має свої особливості. Перший поверх, як правило, включає загальні та господарські приміщення. На другому поверсі планують особистий простір господарів – дитячі та спальні кімнати. Таке планування будинків створює по-справжньому затишну, сімейну атмосферу.

Якщо Ви приймете до відома наступні рекомендації, Ваше внутрішнє планування будинків при розумних витратах дозволить створити тепле, затишне і економічне у експлуатації житло.

Як правильно спланувати приміщення в будинку?

  1. Спочатку внутрішнє планування будинків розподіляється на житлову і господарську зони. Житлова зона ділиться на денну і вечірню, які поділяють на приміщення для дорослих, дітей і гостей. Денна зона складається з таких приміщень як тамбур, передпокій, хол, вітальня, їдальня, тераса, санвузол. Вечірня зона включає спальні, гардеробні. Господарська зона складається з приміщень кухні, комори, гаража, пральні, котельні, майстерні. Планування будинків має бути правильно орієнтоване по сторонах світу. Внутрішнє планування будинків повинне виходити з положення сонця в ті чи інші години, видів, що відкриваються з вікон.
  2. Для збільшення корисної житлової площі є один цікавий прийом. Можна мінімізувати кількість холів і коридорів, об’єднавши функції кімнат. Сьогодні дуже популярним варіантом планування, є планування будинків, при якому кухня і вітальня організуються в єдиний простір. Також можна в горищному просторі облаштувати мансарду.
  3. Передбачте наявність окремих кімнат для всіх дорослих членів сім’ї.
  4. Планування будинків повинне включати таке приміщення вітальні, де вся сім’я і її гості зможуть зібратися для спілкування, при цьому кожному вистачить місця і всім буде зручно. Добре, коли планування будинків передбачає ще одну гостьову кімнату, кабінет чи бібліотеку.
  5. Зручне планування будинків передбачає розташування літньої тераси або веранди поруч із кухнею з приємним видом на двір.
  6. Якщо планування будинків повинне забезпечити проживання кількох поколінь сімейства, то необхідно передбачити, щоб у кожної сім’ї була своя автономна територія, наприклад, окремий санвузол і спальня. Приміщення для літніх батьків або спальню батьків з маленькими дітьми краще планувати на першому поверсі.
  7. У приватному будинку краще спланувати два входи. Планування будинків зручне, якщо головний вхід планується з боку в’їзду на ділянку, а другий вхід з тераси, або з протилежного боку будівлі для господарських потреб. Вхідні двері слід відокремити тамбуром, щоб у ньому затримувати проникнення холодного повітря з вулиці.
  8. Планування будинків має враховувати площу заскління будинку, тобто кількість і величину вікон. Співвідношення площі заскленої поверхні вікна до площі підлоги повинно бути мінімум 1/8, щоб уникнути додаткових витрат на опалення.
  9. Планування будинків на два поверхи обов’язково включає сходи, які повинні бути добре освітлені з міркувань безпеки. Плануючи сходи, треба визначитися, чи будуть вони активним елементом інтер’єру. Якщо так, то сходи розміщується в головній кімнаті – вітальні. Якщо ні – то плануються в коридорі або передпокої.
  10. Планування будинків найчастіше включає планування такого елементу як камін, який зазвичай розташовується в загальній кімнаті, наприклад вітальні або кабінеті. З місцем для каміна потрібно визначатися на етапі проектування будинків, тому що пристрій каміна вимагає монтажу камінної конструкції, яку доцільно споруджувати в процесі будівництва будинку, щоб потім не перебудовувати і не руйнувати стіни у вже готовому приміщенні.
  11. Планування будинків включає проектування і розмітку комунікацій будинку. На етапі проектування важливо визначитися з системами опалення та вентиляції, проведенням води і каналізації, електропроводки.
  12. Планування будинків може передбачати приміщення гаража на першому поверсі споруди. Будинок з гаражем передбачає гарну економію на будматеріалах, опалюванні, площі. Крім того таке планування будинків разом з гаражем забезпечує максимальний комфорт, так як дає можливості швидкого доступу до автомобіля, не виходячи на вулицю з дому. Тим більше автомобіль завжди буде теплим і захищеним від зовнішнього атмосферного впливу. Планування будинків також може передбачати такий варіант, як будинок-лазня. Такий універсальний проект також означає значну економію на додаткову споруду, окремий фундамент і покрівлю. Проект будинку-лазні об’єднає всі комунікації в одну систему, виключить необхідність в окремій котельні, системі подачі води, що зробить проект будинку – лазні істотно дешевше.
  13. Планування будинків може включати підвальне приміщення. Підвал звільняє додаткову площу біля будинку і скорочує площу забудови. Наприклад, його можна використовувати як комору або майстерню, в деяких випадках навіть як льох. Або можна зробити цокольний поверх при достатньому освітленні.
  14. Планування будинків повинне включати конструктивні рішення, що забезпечують звукоізоляцію приміщень нічної зони. Для хорошої звукоізоляції між приміщеннями денної зони і спальні обов’язково має бути дві лінії дверей і хоча б невеликий коридор.

Планування будинків прямокутної форми з простим дахом і мінімальною кількістю кутів і балконів, без складних, виступаючих архітектурних елементів, обійдеться дешевше і дозволить оптимально використовувати теплову енергію сонця. Найбільш оптимальним з точки зору економічності, зручності експлуатації і комфорту вважається дворівневе планування будинків.

Як бачимо, грамотно розподілити функціональні зони, спланувати всі приміщення в будинку і необхідні комунікації не так вже й просто. Тому планування будинків повинне виконуватися досвідченими фахівцями, а Вам ще до початку всіх робіт краще визначитися у всіх своїх побажаннях. Після вивчення Ваших індивідуальних потреб, професійний архітектор може спроектувати найбільш комфортне і раціональне планування.

Всi проекти на нашому сайті, внутрішнє планування будинків розробляються кваліфікованими фахівцями. Планування будинків, які ми пропонуємо, дає загальне уявлення того, як можуть бути оформлені внутрішні приміщення. У розташування кімнат, обраного Вами проекту, можна вносити зміни, планування будинків повністю адаптується під вимоги наших замовників. Вибираючи нашу виробничо-будівельну компанію, будьте твердо впевнені в якісній реалізації проекту. З усіх, запропонованих на нашому сайті варіантів, Ви неодмінно знайдете будинок, що втілює всі Ваші уявлення про найкомфортніше проживання.

Попередні статті:

Про автора

admin administrator